LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL IŠSKIRTINĘ KULTŪRINĘ VERTĘ TURINČIŲ NEKILNOJAMOJO KULTŪROS PAVELDO OBJEKTŲ IR PASTATŲ IR PATALPŲ, SKIRTŲ SAUGOTI IR EKSPONUOTI KILNOJAMĄSIAS KULTŪROS VERTYBES, ŽENKLINIMO UNESCO KULTŪROS VERTYBIŲ APSAUGOS GINKLUOTO KONFLIKTO METU KONVENCIJOS SKIRIAMUOJU SIMBOLIU TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2007 m. kovo 22 d. Nr. ĮV-199

Vilnius

 

Įgyvendindamas Kultūros paveldo apsaugos ginkluotų konfliktų ir kitų ekstremalių situacijų atvejais programos įgyvendinimo priemonių plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. rugsėjo 5 d. nutarimu Nr. 845 (Žin., 2006, Nr. 95-3732), 3 punktą,

tvirtinu Išskirtinę kultūrinę vertę turinčių nekilnojamojo kultūros paveldo objektų ir pastatų ir patalpų, skirtų saugoti ir eksponuoti kilnojamąsias kultūros vertybes, ženklinimo UNESCO kultūros vertybių apsaugos ginkluoto konflikto metu konvencijos skiriamuoju simboliu taisykles (pridedama).

 

 

ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRĖ,

PAVADUOJANTI KULTŪROS MINISTRĄ                                                ROMA ŽAKAITIENĖ


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos kultūros ministro

2007 m. kovo 22 d. įsakymu Nr. ĮV-199

 

IŠSKIRTINĘ KULTŪRINĘ VERTĘ TURINČIŲ NEKILNOJAMOJO KULTŪROS PAVELDO OBJEKTŲ IR PASTATŲ IR PATALPŲ, SKIRTŲ SAUGOTI IR EKSPONUOTI KILNOJAMĄSIAS KULTŪROS VERTYBES, ŽENKLINIMO UNESCO KULTŪROS VERTYBIŲ APSAUGOS GINKLUOTO KONFLIKTO METU KONVENCIJOS SKIRIAMUOJU SIMBOLIU TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Išskirtinę kultūrinę vertę turinčių nekilnojamojo kultūros paveldo objektų ir pastatų ir patalpų, skirtų saugoti ir eksponuoti kilnojamąsias kultūros vertybes, ženklinimo UNESCO kultūros vertybių apsaugos ginkluoto konflikto metu konvencijos skiriamuoju simboliu taisyklės (toliau vadinama – Taisyklės) reglamentuoja Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. vasario 7 d. nutarimu Nr. 193 „Dėl Išskirtinę kultūrinę vertę turinčių nekilnojamojo kultūros paveldo objektų ir pastatų ir patalpų, skirtų saugoti ir eksponuoti kilnojamąsias kultūros vertybes, sąrašų patvirtinimo“ (Žin., 2007, Nr. 23-878) į Išskirtinę kultūrinę vertę turinčių nekilnojamojo kultūros paveldo objektų ir pastatų ir patalpų, skirtų saugoti ir eksponuoti kilnojamąsias kultūros vertybes, sąrašus (toliau vadinama – Sąrašai) įtrauktų objektų (išskyrus archeologines vietas) (toliau vadinama – Objektas) ženklinimo UNESCO kultūros vertybių apsaugos ginkluoto konflikto metu konvencijos skiriamuoju simboliu (toliau vadinama – Konvencijos simbolis) tvarką.

2. Į Sąrašus įtrauktų Objektų ženklinimas yra viena iš išsaugojimo priemonių, kuria siekiama informuoti UNESCO kultūros vertybių apsaugos ginkluoto konflikto metu konvencijos (Žin., 1998, Nr. 102-2806) (toliau vadinama – Konvencija) susitariančiąsias šalis ir visuomenę apie išskirtinę kultūrinę vertę turinčių nekilnojamojo kultūros paveldo objektų ir kilnojamųjų kultūros vertybių buvimo vietas, norint jas apsaugoti nuo sunaikinimo ar apgadinimo, gaisro ar kitokio mechaninio poveikio, kuriuo būtų padaryta žala kultūros paveldui.

3. Į Sąrašus įtraukti Objektai ženklinami Konvencijos simboliais. Konvencijos simbolio aprašymas pateiktas Konvencijos 16 straipsnio 1 dalyje.

4. Šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Konvencijoje, 1954 metų Hagos konvencijos dėl kultūros vertybių apsaugos ginkluoto konflikto metu Antrajame protokole (Žin., 2002, Nr. 13-478) (toliau vadinama – Antrasis protokolas), Lietuvos Respublikos nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatyme (Žin., 1995, Nr. 3-37; 2004, Nr. 153-5571) ir kituose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

 

II. ŽENKLINIMAS

 

5. Objektai, kuriems pagal Konvencijos ar Antrojo protokolo nuostatas atitinkamai nėra paskirta specialioji ar sustiprinta apsauga, ženklinami vienu Konvencijos simboliu.

6. Objektai, kuriems pagal Konvencijos ir Antrojo protokolo nuostatas yra suteikta sustiprinta apsauga, ženklinami trimis Konvencijos simboliais, išdėstant juos trikampiu (du viršuje, vienas apačioje).

7. Ženklinant Objektą vienu Konvencijos simboliu, naudojamo Konvencijos simbolio aukštis – 0,45 metro, plotis – 0,3 metro.

8. Ženklinant Objektą keturiais Konvencijos simboliais, naudojamo Konvencijos simbolio aukštis – 0,225 metro, plotis – 0,15 metro.

9. Konvencijos simboliai pagal šių Taisyklių 5–8 punktų reikalavimus vaizduojami iš metalo skardos pagamintoje lentoje, kuri tvirtinama:

9.1. ženklinant pavienį pastatą – prie pagrindinio įėjimo į pastatą arba ant kitos geriausiai matomos pagrindinio fasado vietos, 2 metrai nuo žemės paviršiaus iki Konvencijos simbolio viršaus;

9.2. ženklinant kelių pastatų grupę – prie pagrindinio įvažiavimo į Objekto teritoriją. Nesant aiškiai apribotos Objekto teritorijos – ant fasadinės vieno iš pastatų sienos, atkreiptos į gatvę ar kelią, 2 metrai nuo žemės paviršiaus iki Konvencijos simbolio viršaus.

9.3. ženklinant į Sąrašus įtrauktą kultūros paveldo vietovę – Pasaulio paveldo objektą – prie kelio, vedančio į šią kultūros paveldo vietovę, ties Objekto teritorijos riba (išskyrus miestų ir miestelių teritorijose), 2 metrai nuo žemės paviršiaus iki Konvencijos simbolio apačios.

 

III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

10. Objektų ženklinimui skirtų lentų su pavaizduotais Konvencijos simboliais gaminimą ir Objektų ženklinimą organizuoja ir finansuoja Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.

11. Asmenys, sunaikinę, sugadinę ar kitaip suniokoję lentas su Konvencijos simboliais, atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

12. Ginčai, kylantys dėl Objektų ženklinimo Konvencijos simboliu, sprendžiami teisės aktų nustatyta tvarka.

______________