LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJA
Į S A K Y M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1991 M. BALANDŽIO 12 D. NUTARIMU NR. 127 PATVIRTINTŲ "SOCIALINIŲ GARANTIJŲ TEIKIMO POLICIJOS IR KITŲ VIDAUS REIKALŲ ĮSTAIGŲ PAREIGŪNAMS" NUOSTATŲ TAIKYMO INSTRUKCIJOS PATVIRTINIMO
1991 m. birželio 25 d. Nr. 240
Vilnius
1. Patvirtinti socialinių garantijų taikymo policijos ir kitų vidaus reikalų įstaigų pareigūnams nuostatų taikymo instrukciją, suderintą su Lietuvos socialinės apsaugos ministerija (pridedama).
2. Įpareigoti visus vidaus reikalų sistemos padalinių vadovus užtikrinti teisingą instrukcijos taikymą. nesivadovauti anksčiau gautais TSRS VRM įsakymais ir nurodymais darbo apmokėjimo, kompensacijų ir lengvatų teikimo klausimais, jeigu jie prieštarauja šiai instrukcijai.
MINISTRO PAV.
GENEROLAS-MAJORAS M. MISIUKONIS
______________
Suderinta |
Patvirtinta |
Socialinės apsaugos ministras |
LR VRM 1991 m. birželio 25 |
A. Dobravolskas d. |
įsakymu Nr. 240 |
|
1991 m. birželio 24 d. |
Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. balandžio 12 d. nutarimu Nr. 127 patvirtintų „Socialinių garantijų teikimo policijos ir kitų vidaus reikalų įstaigų pareigūnams“
Nuostatų taikymo
INSTRUKCIJA
Ši Instrukcija nustato darbo užmokesčio, priedų ir kompensacijų apskaičiavimo tvarką policijos ir kitų vidaus reikalų įstaigų pareigūnams.
BENDROJI DALIS
1. Pareigūnams darbo užmokestis (2 Nuostatų punktas) nustatomas vadovaujantis policijos ar vidaus reikalų įstaigos vadovo įsakymu apie paskyrimą į etatines pareigas; mokymo įstaigos vadovo įsakymu apie priėmimą klausytoju; įsakymu apie pareigūno pervedimą į policijos ar vidaus reikalų įstaigos kadrų tarnybos žinion.
2. Policijos ar vidaus reikalų įstaigose pareigūnams darbo užmokestis mokamas vieną kartą per mėnesį nuo 20 iki 25 kiekvieno mėnesio dienos.
Tuo pačiu laiku išmokami darbo užmokesčio perskaičiavimai ryšium su paskyrimu į kitas pareigas, eilinio specialaus laipsnio suteikimu, procentinio priedo dydžio pasikeitimu ir kitais atvejais. Perskaičiavimai visais atvejais daromi nuo pasikeitimų įsigaliojimo dienos.
Darbo užmokesčio išmokėjimas anksčiau nustatyto laikotaprio leidžiamas tik atleidžiant pareigūną iš darbo arba tarnybos pakeitimo atveju, taip pat vykstant į eilines atostogas ar tarnybinę komandiruotę, jei komandiruotės ir atostogų dienos sutampa su nustatytu darbo užmokesčio išmokėjimo laikotarpiu.
Išvykstant į kitas vietoves ryšium su pervedimu pagal tarnybą, darbo užmokestis ankstesnėje darbovietėje mokamas iki paskyrimo į naujas pareigas dienos.
Darbo užmokesčio išmokėjimas avansu neleidžiamas.
Pareigūnai, paskirti į darbą statutiniais pagrindais veikiančiose organizacijose arba išrinkti į visuomeninių organizacijų vadovaujančias pareigas paliekant juos VRM kadruose, darbo užmokestį gauna šiose organizacijose nustatyto dydžio ir tvarka.
3. Išmokant darbo užmokestį už nepilną mėnesį, vienos dienos apmokėjimas skaičiuojamas dalijant priklausomą viso mėnesio darbo užmokestį iš to mėnesio dienų ir dauginant iš atidirbtų tą mėnesį kalendorinių dienų skaičiaus.
4. Pareigūnams papildomai dirbantiems antraeilį pedagoginį arba mokslinį tiriamąjį darbą apmokama už faktiškai atidirbtą laiką, bet ne daugiau 0,5 antraeilėse pareigose nustatyto tarnybinio atlyginimo.
5. Pareigūnams, dirbantiems įstaigose ir organizacijose, kur galioja nustatyta tvarka patvirtinti einamojo premijavimo nuostatai, premijos priskaičiuojamos nuo pagrindinio atlyginimo pagal pareiginį laipsnį arba tarnybinio atlyginimo ir atlyginimo už laipsnį. Pareigūnams, gaunantiems 10–11 Nuostatų punktuose nustatytus priedus, šie priedai įskaitomi priskaičiuojant premijas.
6. Už tarnyboje nebuvimo laiką be pateisinamų priežasčių (pravaikštą) darbo užmokestis ir priedai nemokami.
7. Nedamokėtos darbo užmokesčio sumos išmokamos pilnai už visą laiką, per kurį pareigūnas turėjo teisę jį gauti, bet ne daugiau kaip už tris metus nuo nedamokos nustatymo dienos.
8. Permokėtos darbo užmokesčio (premijų) sumos dėl neteisingo atlyginimų, priedų, premijavimo nuostatų taikymo, išskaitomos iš kaltų asmenų, veikiančia tvarka.
Permokos dėl skaičiavimo klaidos išlaikomos iš asmenų, gavusių tas sumas, jeigu šios klaidos išaiškėjo ne vėliau, kaip po trijų mėnesių.
9. Viršvalandinis darbas (3 Nuostatų punktas) leidžiamas įstaigos vadovo įsakymu. Išimtini atvejai, kada leidžiami viršvalandiniai darbai, išvardyti Lietuvos Respublikos DĮK 65 straipsnyje. Viršvalandžiai apskaitomi taikant ketvirtinę pareigūnų darbo laiko apskaitą.
10. Viršvalandinis darbas, taip pat darbas nakties metu (4 Nuostatų punktas) arba poilsio (švenčių) dieną (5 Nuostatų punktas) apmokamas pagal struktūrinio padalinio vadovo pasirašytus ir įstaigos vadovo patvirtintus tabelius, kuriuose nurodyti atidirbti viršvalandžiai, valandos nakties metu, poilsio (švenčių) dienomis. Tabeliai ne vėliau sekančio mėnesio 10 dienos pateikiami finansų tarnybai priskaitymams atlikti. Šios išmokos mokamos kartu su pareigūnų darbo užmokesčiu.
11. Išmokant papildomą darbo užmokestį šios Instrukcijos 9–10 punktuose išvardintais atvejais, valandinis atlygis skaičiuojamas dalijant pareigūno mėnesinį atlyginimą pagal pareiginį laipsnį (tarnybinį atlyginimą) iš to mėnesio darbo valandų normos ir dauginant iš faktiškai atidirbtų viršvalandžių, valandų švenčių, poilsio dienomis ar nakties metu skaičiaus pagal tabelį.
12. Atlyginimai pagal pareiginius laipsnius ir užimamas pareigas x) policijos ir vidaus reikalų įstaigų pareigūnams pradedami mokėti ne anksčiau dienos, nurodytos įsakyme apie pareigūno paskyrimą į pareigas.
Tais atvejais, kada pagal pareigas nustatyti minimalūs ir maksimalūs atlyginimo dydžiai, konkretus atlyginimas nustatomas policijos ar vidaus reikalų įstaigos vadovo įsakymu priklausomai nuo pareigūno dalykinių sugebėjimų, darbo patirties, apimties ir sudėtingumo pagal užimamas pareigas.
Tolimesnis atlyginimo pareigūnams didinimas ar mažinimas schemos ribose vykdomas policijos ar vidaus reikalų įstaigos vadovo teisėmis, neviršijant darbo užmokesčio fondo.
Vidaus reikalų įstaigų eiliniams ir jaunesniosios vadovaujančios sudėties pareigūnams mokami nustatyto dydžio atlyginimai priklausomai nuo užimamų pareigų ir nepertraukiamojo vidaus reikalų sistemoje darbo stažo.
Vidaus reikalų įstaigų eilinių ir jaunesniosios vadovaujančios sudėties pareigūnams, paskirtiems į vidutinės vadovaujančios sudėties pareigas, iki suteikimo vidutinės vadovaujančios sudėties specialaus laipsnio, mokamas atlyginimas, nustatytas pagal užimamas etatines pareigas ir procentinis priedas už ištarnautus metus. Jeigu darbo užmokesčio suma pagal naujas pareigas yra mažesnė už anksčiau gautą, mokamas skirtumas. Šiuo atveju tolesnis eilinių ir jaunesniosios vadovaujančios sudėties vidaus tarnybos pareigūno atlyginimas pagal nepertraukiamojo darbo stažo metus nedidinamas.x
Darbo užmokesčio ir priedų išmokėjimas pirminio parengimo bei perkvalifikavimo metu
13. Pareigūnams, laikinai išvykusiems į pirminio parengimo arba perkvalifikavimo kursus, visam mokymosi laikotarpiui mokamas jų darbo užmokestis ir atitinkami priedai.
Pareigūnams dėl nepažangumo pakartotinai iškviestiems į egzaminų sesijas už pakartotinos sesijos laikotarpį darbo užmokestis ir priedai nemokami. Tai įforminama įstaigos vadovo įsakymu.
Darbo užmokesčio išmokėjimas laikinai vykdant pareigas
15. Policijos ir kitų vidaus reikalų įstaigų vadovai gali nustatyti, neviršijant darbo apmokėjimui skirtų lėšų, priemokas pareigūnams už papildomai atliekamus darbus arba laikinai nesančių pareigūnų (darbuotojų) pareigų vykdymą, neribojant šių priemokų dydžių. Šios priemokos nustatomos konkrečiam laikotarpiui ir sumažinamos arba panaikinamos kai tokie darbai nevykdomi.
16. Etatiniam pavaduotojui laikinai vykdančiam vakuojančias tiesioginio vadovo pareigas atlyginimas mokamas pagal laikinai užimamas pareigas.
Darbo užmokesčio ir priedų išmokėjimas ligos metu
18. Ligos laikotarpiu pareigūnams mokamas jiems nustatytas darbo užmokestis bei priedai už visą sirgimo laikotarpį, bet ne daugiau kaip už 4 mėnesius, o sergantiems tuberkulioze – ne daugiau kaip už 10 mėnesių nepertraukiamojo gydymosi.
Sužeistiems (suluošintiems) ryšium su tarnyba pareigūnams darbo užmokestis ir priedai mokami už visą gydymosi laikotarpį.
19. Darbo užmokestis ir priedai už gydymosi laikotarpį virš šios Instrukcijos 18 punkte nurodytų terminų išmokamas esant VRM medicininės komisijos išvadai dėl pareigūno tinkamumo tarnybai vidaus reikalų sistemoje ir Vidaus reikalų ministro leidimui.
20. Susirgus pareigūnui, kuris yra vidaus reikalų kadrų tarnybos žinioje darbo užmokestis ir priedai mokami šios Instrukcijos 18 punkte numatytu dydžiu ir tvarka.
21. Pareigūnui gydymosi laikotarpyje paskirtam į kitas pareigas atlyginimo perskaičiavimas nedaromas. Naujas atlyginimas mokamas nuo pasveikimo dienos.
Jeigu gydymosi laikotarpyje pasikeitė pareigūno tarnybinis atlyginimas pagal ištarnautus metus, atlyginimas pagal laipsnį, procentinis priedas už vidaus reikalų sistemoje ištarnautus metus arba pasikeitė atlyginimas, atliekamas atitinkamas perskaičiavimas.
Darbo užmokesčio išmokėjimas pasikeitus policijos ir kitų vidaus reikalų įstaigų etatams
22. Pareigūnams, paskirtiems į pareigas pasikeitus etatams, atlyginimas pagal naują pareiginį laipsnį (tarnybinis atlyginimas) išmokamas nuo naujų pareigų vykdymo dienos, bet ne anksčiau įsakyme nurodytos paskyrimo dienos arba įsakymo apie paskyrimą pasirašymo dienos, jeigu paskyrimo į pareigas data nenurodyta.
Darbo užmokesčio ir priedų išmokėjimas nušalintiems nuo pareigų vykdymo, areštuotiems, o taip pat atstatytiems tarnyboje pareigūnams
24. Pareigūnams, nušalintiems nuo pareigų vykdymo ryšium su prasižengimu arba remiantis prokuratūros (teismo) organų sprendimu darbo užmokestis ir priedai mokami ne daugiau kaip už vieną mėnesį.
Pareigūnams, nušalintiems nuo pareigų vykdymo ryšium su patraukimu baudžiamojon atsakomybėn už vagystę bei kitus nusikaltimus, kuriais padaryta materialinė žala, darbo užmokesčio ir priedų išmokėjimas sustabdomas. Pareigūnams priklausantį darbo užmokestį ir priedus galima išmokėti tiktai tardymo (teismo) organams leidus.
25. Pareigūnams, areštuotiems prokuratūros (teismo) organų sprendimu, darbo užmokesčio ir priedų išmokėjimas nutraukiamas nuo arešto dienos.
26. Pareigūnui teismo nuosprendžiu pripažintam padariusiu nusikaltimą, darbo užmokestis ir priedai už arešte buvimo laikotarpį, neišmokami.
27. Įsigaliojus išteisinamajam teismo nuosprendžiui arba nutraukus baudžiamąją bylą nesant nusikaltimo sudėties ar įvykio pareigūnams už visą priverstinio nebuvimo tarnyboje laikotarpį išmokamas darbo užmokestis ir priedai.
28. Pareigūnams, atleistiems iš tarnybos policijoje ir kitose vidaus reikalų įstaigose, o paskui atstatytiems tarnyboje ryšium su atleidimo nepagrįstumu, darbo užmokestis ir priedai mokami už visą priverstinės pravaikštos laikotarpį, bet ne daugiau kaip už tris mėnesius.
Šiems asmenims išmokėta išeitinė pašalpa įskaitoma apskaičiuojant darbo užmokestį už priverstinę pravaikštą.
Darbo užmokesčio ir priedų išmokėjimas atostogų metu
29. Pareigūnams kasmetinių ar trumpalaikių apmokamų atostogų metu mokamas darbo užmokestis ir atitinkami priedai (išskyrus priedą už patruliavimą su tarnybiniu šunimi).
Pareigūnams, leistinais atvejais dirbantiems antraeilėse pareigose, atostogų metu darbo užmokestis išmokamas tiktai pagal pagrindines pareigas.
Jeigu eilinių (trumpalaikių apmokamų) atostogų metu keičiasi pareigūno tarnybinis atlyginimas pagal ištarnautus metus, procentinis priedas už ištarnautus vidaus reikalų sistemoje metus arba jam suteiktas eilinis laipsnis, pareigūnui sugrįžus iš atostogų atliekamas atitinkamas darbo užmokesčio perskaičiavimas. Perskaičiavimas nedaromas, jeigu atostogų metu pareigūnas skiriamas į kitas pareigas.
30. Policijos akademijos ir kitų VRM mokymo įstaigų klausytojams tarp kursinių atostogų metu išmokama mokymosi laikotarpiu gaunama stipendija, bet ne daugiau kaip už vieną mėnesį.
Suteiktų po šių mokymo įstaigų baigimo atostogų metu pareigūnams mokama mokymosi laikotarpyje gaunama stipendija.
31. Pareigūnams atostogų mokslui metu (stojamiesiems egzaminams į VRM mokymo įstaigas bei kitų aukštųjų mokyklų juridinius fakultetus laikyti, taip pat šių įstaigų vakariniuose ir neakivaizdiniuose fakultetuose įskaitų-egzaminų sesijai laikyti, mokomosios stovyklos, valstybiniams egzaminams) mokamas darbo užmokestis ir atitinkami priedai.
32. Pareigūnams, kurie mokosi ne vidaus reikalų sistemos aukštosiose bei aukštesniosiose mokyklose suteiktų atostogų mokslui metu darbo užmokestis mokamas tokio dydžio, kaip ir kitiems besimokantiems neatitraukus nuo darbo piliečiams. Atostogos stojamiesiems egzaminams į nurodytas mokymo įstaigas neapmokamos.
Darbo užmokesčio ir priedų išmokėjimas atleidžiant iš tarnybos
33. Atleidžiant pareigūnus iš tarnybos darbo užmokestis ir priedai mokami ir už tarnybinių dokumentų priėmimo-perdavimo laikotarpį, bet ne daugiau 10 dienų nuo įsakymo dėl atleidimo pasirašymo dienos.
34. Pareigūnams, kurie įsakymo dėl atleidimo padalinyje gavimo dieną gydosi, darbo užmokestis ir priedai mokami iki kol jie pasveiks, bet ne daugiau kaip už du mėnesius, skaičiuojant nuo įsakymo pasirašymo (atleidimo) dienos, o esantiems kasmetinėse atostogose – iki atostogų baigimo dienos. Jeigu pareigūnai išvyko gydytis arba atostogauti neperdavus tarnybinių dokumentų, priėmimo-perdavimo metu jiems taip pat mokamas darbo užmokestis ir priedai (bet ne daugiau kaip už 20 dienų).
35. Nuostatų 21-23 punktuose nurodyta išeitinė pašalpa mokama remiantis atitinkamo vadovo įsakymu apie pareigūno atleidimą iš tarnybos. Išmokėta išeitinės pašalpos suma nurodoma pareigūno pinginiame atestate.
36. Atleidžiant pareigūnus iš tarnybos išmokama kompensacija už neišnaudotas atostogas, bet ne daugiau kaip už 45 dienas, priklausomai kiek metų pareigūnas ištarnavo vidaus reikalų sistemoje. Už kiekvieną pilnai atidirbtą mėnesį skaičiuojama nuo 2,5 iki 3,75 dienų atostogų (priklausomai nuo pareigūnui priklausančių atostogų trukmės).
Neišnaudotų atostogų trukmė nurodoma įsakyme dėl pareigūno atleidimo.
Darbo užmokesčio ir priedų išmokėjimas pareigūnui mirus
38. Pareigūnui mirus, jam priklausantis darbo užmokestis ir priedai išmokami jo šeimos nariams arba įpėdiniams už visą mėnesį, kurį jis mirė, jeigu darbo užmokestis už tą mėnesį nebuvo išmokėtas pačiam pareigūnui. Ta pačia tvarka išmokama pareigūnui priklausanti kompensacija už neišnaudotas atostogas.
Procentinio priedo už ištarnautus vidaus reikalų sistemoje metus mokėjimo tvarka
40. Visiems policijos pareigūnams, o taip pat vidaus tarnybos karininkams, mokamas procentinis priedas už ištarnautus vidaus reikalų sistemoje metus, skaičiuojant nuo atlyginimo pagal pareiginį laipsnį arba tarnybinio atlyginimo ir atlyginimo už laipsnį bendros sumos.
Procentinio priedo už ištarnautus metus dydį nustato Respublikos Vyriausybė.
41. Pareigūnams, gaunantiems 10-11 Nuostatų punktuose numatytus priedus, procentinis priedas skaičiuojamas nuo padidinto tarnybinio atlyginimo.
Priedų ir kompensacijų mokėjimo tvarka
43. Priedas už slaptą darbą (7 Nuostatų punktas) mokamas vieną kartą į ketvirtį remiantis atitinkamo vadovo įsakymu. Šių priedų mokėjimo tvarka nustatoma atskiru vidaus reikalų ministerijos įsakymu.
44. Pareigūnams, dirbantiems policijos ir kitų padalinių šifravimo tarnybose (8 Nuostatų punktas), priedas mokamas nuo paskyrimo į šias pareigas dienos.
45. Priedo už darbą su šunimis mokėjimas įforminamas įsakymu.
Tarnybinio šuns maitinimo vienos dienos maisto norma nustatoma vidaus reikalų ministro įsakymu. Maitinimo produktai įvertinami veikiančiomis valstybinėmis kainomis.
46. Materialinė žala virš 3 tūkstančių rublių, kurią patyrė pareigūnai ryšium su tarnyba (13 Nuostatų punktas), atlyginama remiantis ministerijos vadovybės įsakymu, atlikus išsamų tarnybinį tyrimą, dalyvaujant atitinkamų VRM departamentų ar tarnybų pareigūnams. Įsakymo apie materialinės žalos kompensavimą projektas suderinamas su VRM Finansų ir kontrolės valdyba ir teisėtumo kontrolės inspekcija.
47. Žuvus pareigūnui, vykdžiusiam tarnybines pareigas (14 Nuostatų punktas), Vidaus reikalų ministerijos departamentai ir tarnybos, kartu su šios ministerijos teisėtumo inspekcija arba savarankiškai, atlieka žuvimo aplinkybių tarnybinį tyrimą. Šio tyrimo išvadą, suderintą su VRM teisėtumo kontrolės inspekcija, tvirtina ministerijos vadovybė. Kompensacija žuvus pareigūnui mokama vidaus reikalų ministrui arba jo pavaduotojui patvirtinus VRM finansų ir kontrolės valdybos išvadą dėl kompensacijos išmokėjimo.
Tokia pat tvarka išmokama kompensacija ir sužeistam (suluošintam) ryšium su tarnyba pareigūnui (15 Nuostatų punktas)
Žuvusio vykdant tarnybines pareigas pareigūno laidojimo išlaidas (karsto, drabužių, vainikų, salės nuoma, išlaidos orkestrui bei duobės iškasimui) apmokamos esant šioms išlaidoms pateisinamiems dokumentams jo darbovietėje, gavus aukščiau minėtos išvados dėl kompesacijos išmokėjimo kopiją. Visais atvejais šios išmokos dydis neturi viršyti pareigūno penkių mėnesių darbo užmokesčio.
48. Perkeliant pareigūną dirbti į kitą vietovę (kitą gyvenamąją vietovę pagal esamą administracinį-teritorinį suskirstymą) arba siunčiant skirstymo tvarka į darbą asmenis, baigusius VRM aukštąsias ir aukštesniąsias mokyklas (17 Nuostatų punktas), jam ir jo šeimos nariams išmokama kompensacija ir teikiamos garantijos:
- apmokamos pareigūno ir jo šeimos kelionės išlaidos pagal šios Instrukcijos 31 punkte numatytas normas;
- apmokamos turto vežimo geležinkelio, vandens ir automobilių (bendrojo naudojimo) transportu išlaidos: iki 500 kg pačiam darbuotojui ir iki 150 kg kiekvienam važiuojančiam šeimos nariui;
- mokamos vienkartinės pašalpos pačiam pareigūnui jo mėnesinio darbo užmokesčio dydžio naujoje darbovietėje ir kiekvienam vykstančiam šeimos nariui – ketvirtadalis paties darbuotojo pašalpos.
Pareigūnams, baigusiems VRM aukštąsias ir aukštesniąsias mokyklas ir nusiųstiems dirbti skirstymo tvarka į vietovę, kur yra mokykla, kurioje jie mokėsi, išmokama vienkartinė pašalpa, jeigu jie iki mokymosi nuolat gyveno kitoje vietovėje.
Pareigūno šeimos nariais, kuriems išmokama kompensacija, laikomi vyras, žmona, taip pat vaikai ir abiejų sutuoktinių tėvai, jo išlaikomi ir gyvenantys kartu su juo.
Šeimos narių kelionės ir jų turto vežimo išlaidos apmokamos, taip pat vienkartinė pašalpa jiems išmokama tuo atveju, jeigu jie vyksta į pareigūno naująją gyvenamąją vietą kol nėra sukakę vienerių metų nuo gyvenamosios patalpos faktiško suteikimo dienos.
Šiame punkte numatytos išmokos fizinių asmenų pajamų mokesčiu neapmokestinamos.
Perkeltam pareigūnui, laikinai iki gyvenamosios patalpos išskyrimo, bet ne daugiau kaip už vieną mėnesį, policijos ar kito vidaus reikalų padalinio vadovo leidimu gali būti kompensuojamos pragyvenimo viešbutyje išlaidos.
49. Lietuvos piliečiams priimamiems į tarnybą policijoje ir kituose vidaus reikalų padaliniuose ir siunčiamiems į VRM medicininę komisiją sveikatos patikrinimui, kelionės išlaidos kompensuojamos pagal šios Instrukcijos 5.4 punkte numatytas normas.
Lengvatos
51. Pareigūnai ir VRM sistemos pensininkai, gyvenantys komunaliniuose butuose, gyvenamojo ploto nuomos tarifinis mokestis sumažinamas 40 procentų (26 Nuostatų punktas) remiantis atitinkamai seniūnijai pateikta pažyma apie buto nuomos lengvatą. Pažymos išduodamos policijos ir kitų vidaus reikalų įstaigų finansų tarnybose, kurios registruoja šias pažymas. VRM sistemos pensininkams pažymas išduoda Vidaus reikalų ministerijos finansų ir kontrolės valdyba.
52. Kompensacija iki 50 proc. banko paskolos individualaus namo statybai, komunaliniam butui išpirkti arba įsiskolinimui už kooperatinį butą padengti (27 Nuostatų punktas) skirtiama VRM įsakymu nustatyta tvarka.
Pareigūnai, nuomojantys gyvenamąjį plotą privačiai, dėl dalinio išlaidų padengimo kreipiasi į policijos ar kitų vidaus reikalų įstaigų buitinę komisiją. Komisijai priėmus sprendimą dalinai kompensuoti nuomos išlaidas, vadovo įsakymu nustatomas procentinis priedas nuo atlyginimo pagal pareiginį laipsnį (tarnybinio atlyginimo ir atlyginimo pagal laipsnį).
53. Pareigūnams eilinių atostogų metu (28 Nuostatų punktas) papildomos dienos iki poilsio (gydymosi) vietos ir atgal suteikiamos bei apmokamos kelionės išlaidos taikant anksčiau galiojusią tvarką ir normas.
54. Pareigūnams eilinių atostogų metu (28 Nuostatų punktas), taip pat pareigūnams, gavusiems lengvatinius sanatorinius kelialapius ir VRM sistemos pensininkams, gavusiems lengvatinius sanatorinius ir poilsinius kelialapius vieną kartą per metus apmokamos kelionės iki poilsio ar gydymosi vietos ir atgal išlaidos sekančiais dydžiais:
54.1. Generolams bei užimantiems generolo pareigas pareigūnams, policijos departamento generaliniam komisarui – pagal greitųjų traukinių miegamųjų vagonų, laivų I kategorijos arba „liuks“ kajučių, minkštųjų autobusų tarifus.
54.2. Pareigūnams, turintiems vidaus tarnybos vyresniųjų karininkų laipsnį, policijos pareigūnams nuo komisaro iki vyriausiojo komisaro imtinai – pagal greitųjų arba keleivinių traukinių minkštųjų vagonų, laivų II kategorijos kajučių, minkštųjų autobusų tarifus.
54.3. Pareigūnams, turintiems vidaus tarnybos puskarininkių arba jaunesniųjų karininkų laipsnį, taip pat policijos pareigūnams nuo policininko iki komisaro-inspektoriaus – pagal greitųjų arba keleivinių traukinių kietų vagonų, laivų III kategorijos kajučių, minkštųjų autobusų tarifus.
54.4. Vidaus tarnybos eiliniams, policininkams-stažuotojams, VRM aukštųjų mokymo įstaigų studentams ir klausytojams – pagal greitųjų arba keleivinių traukinių kietų vagonų plackarto, laivų IV kategorijos, minkštųjų autobusų tarifus.
54.5. Vidaus reikalų sistemos pensininkams kelionės išlaidos apmokamos priklausomai nuo jų laipsnių (pareiginių laipsnių) prieš išeinant į pensiją.
Vadovaujantis šiame punkte numatytomis normomis gali būti apmokėtos ir kelionės išlaidos į TSRS teritorijoje esančias sanatorijas bei poilsio namus pagal VRM išskirtus lengvatinius kelialapius.
Kelionės laikas į poilsio ar gydymosi vietą ir atgal į atostogų trukmę neįskaitomas.
VRM sistemos pensininkams, gavusiems lengvatinius sanatorinius ir poilsinius kelialapius, kelionės išlaidas kompensuoja finansų ir kontrolės valdyba pagal pateiktus pravažiavimo bilietus.
55. Policijos apylinkių inspektoriams (įskaitant ir jų šeimos narius), aptarnaujantiems kaimo vietoves bei miesto tipo gyvenvietes (26 Nuostatų punktas) taikomos LR VRM 1987 m. gruodžio 28 d. nurodyme Nr. 1/190 numatytos gyvenamojo ploto nuomos mokesčio lengvatos, kompensuojamos išlaidos buto šildymui bei apšvietimui.