LIETUVOS RESPUBLIKOS
KULTŪROS CENTRŲ
Į S T A T Y M A S
2004 m. liepos 15 d. Nr. IX-2395
Vilnius
PIRMASIS SKIRSNIS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1 straipsnis. Įstatymo paskirtis
2 straipsnis. Pagrindinės Įstatymo sąvokos
1. Akreditacija – pripažinimas, kad juridinis asmuo atitinka kultūros centrui nustatytus reikalavimus.
3. Daugiafunkcinis kultūros centras – įvairias kultūros sritis, žanrus puoselėjanti ir skleidžianti kultūros įstaiga.
4. Kultūros centras – įstatymų nustatyta tvarka įsteigtas ir šio įstatymo nustatyta tvarka pripažintas juridinis asmuo, kuris savo veikla puoselėja etninę kultūrą, mėgėjų meną, kuria menines programas, plėtoja švietėjišką (edukacinę), pramoginę veiklą, tenkina bendruomenės kultūrinius poreikius ir organizuoja profesionalaus meno sklaidą.
5. Mėgėjų menas – viešai atliekamas repertuaras, kurio atlikėjai ar atlikėjų kolektyvas (kolektyvai) yra mėgėjai, negaunantys pajamų iš šios veiklos.
6. Mėgėjų meno kolektyvas – asmenų grupė, laisvalaikiu užsiimanti menine saviraiška, turinti savo repertuarą ir galinti jį pristatyti žiūrovams.
7. Pramoginė veikla – laisvalaikio veikla, skirta pramoginiam bendravimui ir poilsiui, glaudžiai susijusi su nūdienos aktualijomis.
9. Scenos menas – pasitelkiant scenos erdves ir garsinius elementus bei judesį sukurtas meno kūrinys (spektaklis, koncertas ar kita meno programa), kuris viešai atliekamas kurioje nors viešoje vietoje, kur tuo pačiu metu dalyvauja neapibrėžta visuomenės narių grupė.
10. Specializuotas kultūros centras – vieną kurią nors kultūros sritį, žanrą puoselėjanti ir skleidžianti kultūros įstaiga.
11. Sociokultūrinė veikla – specifinė bendruomenės veiklos sritis, kuri sudaro palankias sąlygas bendruomenei realizuoti socialinius, kultūrinius ir švietėjiškus poreikius, siekiant integruotis į visuomenę.
12. Studija – mokomojo ir švietėjiško pobūdžio sambūris, skirtas įvairaus amžiaus ir išsilavinimo žmonėms, turintis savo ilgalaikę estetinės veiklos programą.
ANTRASIS SKIRSNIS
KULTŪROS CENTRŲ STEIGIMAS, KLASIFIKAVIMAS,
VEIKLOS TEISINIO REGLAMENTAVIMO YPATUMAI
3 straipsnis. Kultūros centrų steigimas
4 straipsnis. Kultūros centrų klasifikavimas
1. Kultūros centrai skirstomi į valstybės kultūros centrus, savivaldybių kultūros centrus ir kitus kultūros centrus.
2. Valstybės kultūros centrai – tai kultūros centrai, kurių teisinės formos yra biudžetinė įstaiga ar viešoji įstaiga ir kurių steigėjas yra ministerija, apskrities viršininkas.
3. Savivaldybių kultūros centrai – tai kultūros centrai, kurių teisinė forma yra biudžetinė įstaiga ar viešoji įstaiga ir kurių steigėjas yra savivaldybės taryba.
4. Kiti kultūros centrai – tai kultūros centrai, kurie yra viešieji arba privatūs juridiniai asmenys, išskyrus šio straipsnio 2 ir 3 dalyse nurodytus kultūros centrus.
5 straipsnis. Kultūros centrų veiklos teisinio reguliavimo ypatumai
1. Kultūros centrai steigiami, pertvarkomi, reorganizuojami ir likviduojami tik Civilinio kodekso, Biudžetinių įstaigų įstatymo ar Viešųjų įstaigų įstatymo nustatytais pagrindais. Steigimo procedūros klausimus, kurių nereglamentuoja įstatymai, gali nustatyti kultūros centrų steigėjai.
3. Sprendimą dėl kultūros centrų likvidavimo arba reorganizavimo priima institucija ar juridinio asmens dalyvių susirinkimas, priėmęs sprendimą dėl kultūros centro steigimo.
4. Kiekvieno kultūros centro, kaip įstaigos, nepaisant jos teisinės formos, pavadinime turi būti nurodyta „kultūros centras“.
5. Juridinis asmuo, siekiantis pripažinimo kultūros centru, turi atlikti ne mažiau kaip dvi iš šių funkcijų:
1) sudaryti sąlygas etninės kultūros sklaidai, populiarinti senąsias kultūros tradicijas, papročius, laiduoti etninės kultūros perimamumą;
3) rūpintis mėgėjų meno kolektyvų parengimu ir dalyvavimu Dainų šventėse, vietiniuose, regioniniuose, respublikiniuose ir tarptautiniuose renginiuose;
8) organizuoti etninę kultūrą, mėgėjų meną populiarinančius renginius, tenkinti kitus bendruomenės kultūrinius poreikius;
6. Kultūros ministerijos nustatyta akreditavimo tvarka juridinį asmenį kultūros centru pripažįsta steigėjas.
7. Akreditavimą vykdo steigėjo sudaryta komisija, į kurios sudėtį įeina ir Kultūros ministerijos atstovai.
8. Kultūros centro akreditacijos reikalavimai:
9. Juridinis asmuo, siekdamas pripažinimo kultūros centru, steigėjui kartu su prašymu pateikia šiuos dokumentus:
2) dokumentų nuorašus apie vykdomą ir numatomą vykdyti veiklą, turimą ir planuojamą metų veiklos programą;
4) kultūros ir meno darbuotojų sąrašą ir dokumentų nuorašus, patvirtinančius jų išsimokslinimą ir atitinkamą kvalifikaciją;
6 straipsnis. Kultūros centrų nuostatai
2. Kultūros centrų nuostatai yra teisinis dokumentas, kuriais kultūros centrai vadovaujasi savo veikloje.
3. Kultūros centrų nuostatuose turi būti nurodyta:
7 straipsnis. Kultūros centro taryba
1. Valstybės ir savivaldybės kultūros centre turi būti kolegiali patariamojo balso teisę turinti kultūros centro taryba. Kultūros centro tarybai negali vadovauti kultūros centro direktorius.
2. Valstybės ir savivaldybės kultūros centro tarybos narių skaičius, jos sudarymo ir atšaukimo tvarka bei kompetencija nustatoma šios įstaigos nuostatuose. Juos tvirtina steigėjas.
3. Valstybės ir savivaldybės kultūros centro taryba svarsto ir vertina sezonines ir perspektyvines kūrybinės veiklos programas, jų įgyvendinimo rezultatus, aptaria naujausias meno programas ir teikia siūlymus dėl jų meninės kokybės ir priežiūros bei kitus klausimus, numatytus kultūros centro steigimo dokumentuose ir nuostatuose.
TREČIASIS SKIRSNIS
KULTŪROS CENTRŲ FINANSAVIMAS
8 straipsnis. Kultūros centrų valstybės finansavimas ir kitos lėšos
1. Valstybės ir savivaldybių kultūros centrai finansuojami atitinkamai iš valstybės ar savivaldybių biudžetų.
3. Kultūros centrai gali gauti valstybės ir savivaldybių biudžetų asignavimų, teisės aktų nustatyta tvarka dalyvaudami Kultūros ministerijos, apskričių, savivaldybių tarybų skelbiamuose konkursuose atitinkamoms kultūrinės veiklos programoms, finansuojamoms iš valstybės arba savivaldybių biudžetų, vykdyti.
4. Valstybė ir savivaldybės iš savo biudžeto lėšų gali papildomai finansuoti kultūros centrų veiklą organizuojant valstybines šventes.
KETVIRTASIS SKIRSNIS
KULTŪROS CENTRŲ DARBUOTOJŲ DARBO SANTYKIAI
9 straipsnis. Kultūros centrų vadovų darbo santykių reglamentavimo ypatumai
1. Valstybės ir savivaldybių kultūros centrų vadovai į pareigas skiriami konkurso būdu teisės aktų nustatyta tvarka. Kvalifikacinius reikalavimus valstybės ir savivaldybių kultūros centrų vadovams nustato Kultūros ministerija.
10 straipsnis. Kultūros centrų darbuotojų darbo santykių reglamentavimas
11 straipsnis. Kultūros centrų darbuotojų darbo apmokėjimas ir atestavimas
1. Kultūros centrų darbuotojų darbo apmokėjimas nustatomas vadovaujantis Darbo kodekso ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.
PENKTASIS SKIRSNIS
KULTŪROS CENTRŲ VEIKLOS VALSTYBINIS VALDYMAS
12 straipsnis. Kultūros ministerijos kompetencija kultūros centrų veiklos reglamentavimo srityje
1. Valstybės politiką kultūros centrų veiklos reglamentavimo srityje įgyvendina ir pagal savo kompetenciją koordinuoja Kultūros ministerija.
2. Kultūros ministerija atlieka šias funkcijas:
1) steigia, reorganizuoja ir likviduoja kultūros įstaigas, teikiančias metodinę pagalbą kultūros centrų kultūros ir meno darbuotojams, padedančias įgyvendinti kultūros darbuotojų tobulinimosi programas;
2) nustato kultūros centrų plėtotės strategiją, finansuoja Lietuvos kultūrai svarbias kultūros centrų kultūrinės veiklos programas ir projektus;
3) rengia kultūros centrų veiklą reglamentuojančių teisės aktų projektus ir nustatyta tvarka juos tvirtina;
7) tvirtina valstybės ir savivaldybių kultūros centrų kultūros ir meno darbuotojų atestavimo nuostatus ir atlieka atestavimo priežiūrą;
10) teikia metodinę ir organizacinę pagalbą mėgėjų meno srityje kultūros centrų kultūros ir meno darbuotojams, kaupia ir analizuoja informaciją apie mėgėjų meno būklę;
11) rūpinasi autorinių kūrinių įsigijimu, mėgėjų meną populiarinančios informacinės ir metodinės literatūros leidimu;
13 straipsnis. Kitų ministerijų ir apskrities viršininko įgaliojimai valstybės kultūros centrų veiklos reglamentavimo srityje
Kitos ministerijos ir apskrities viršininkas:
3) organizuoja valstybės kultūros centrų kultūros ir meno darbuotojų kvalifikacijos kėlimą ir atestavimą;
4) teikia pasiūlymus Vyriausybei ir kitoms valstybės valdymo institucijoms valstybės kultūros centrų veiklos klausimais;
14 straipsnis. Savivaldybės tarybos įgaliojimai savivaldybės kultūros centrų reglamentavimo srityje
Savivaldybės taryba:
4) rengia savivaldybės kultūros centrų veiklą reglamentuojančių teisės aktų projektus ir nustatyta tvarka juos tvirtina;
6) organizuoja savivaldybės kultūros centrų kultūros ir meno darbuotojų kvalifikacijos kėlimą ir atestavimą;
15 straipsnis. Kultūros centrų taryba
1. Prie Kultūros ministerijos sudaroma kolegiali, patariamojo balso teisę turinti Kultūros centrų taryba, kuri atlieka eksperto ir konsultanto funkcijas sprendžiant Lietuvos kultūros centrų politikos formavimo ir įgyvendinimo klausimus.
2. Kultūros centrų tarybą sudaro 11 narių. 8 narius skiria ir atšaukia Lietuvos kultūros centrų asociacija, 3 – Kultūros ministerija.
ŠEŠTASIS SKIRSNIS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
16 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas
17 straipsnis. Įstatymo įgyvendinimas
Kultūros ministerija iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos parengia ir patvirtina: