PRIEŠGAISRINĖS APSAUGOS IR GELBĖJIMO DEPARTAMENTO

PRIE VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS DIREKTORIAUS

ĮSAKYMAS

 

DĖL TARPTAUTINĖS PAGALBOS TEIKIMO KOMANDOS NARIŲ IR EKSPERTŲ INFORMAVIMO APIE PAGALBOS TEIKIMĄ, NAUDOJANT KOMPIUTERINĘ PROGRAMĄ, INSTRUKCIJOS PATVIRTINIMO

 

2008 m. gruodžio 29 d. Nr. 1-417

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2005 m. balandžio 21 d. įsakymu Nr. 1V-114 „Dėl Tarptautinės pagalbos teikimo komandos sudarymo ir aprūpinimo“ (Žin., 2005, Nr. 55-1906) ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2007 m. balandžio 18 d. įsakymu Nr. 1-145 „Dėl Tarptautinės pagalbos teikimo nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2007, Nr. 47-1841):

1. Tvirtinu Tarptautinės pagalbos teikimo komandos narių ir ekspertų informavimo apie pagalbos teikimą, naudojant kompiuterinę programą, instrukciją (pridedama).

2. Pavedu šio įsakymo vykdymo kontrolę Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus pavaduotojui vidaus tarnybos pulkininkui leitenantui Vygandui Kurkuliui.

 

 

DIREKTORIUS

VIDAUS TARNYBOS GENEROLAS                                             REMIGIJUS BANIULIS

 

_________________


PATVIRTINTA

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo

departamento prie Vidaus reikalų

ministerijos direktoriaus

2008 m. gruodžio 29 d.

įsakymu Nr. 1-417

 

TARPTAUTINĖS PAGALBOS TEIKIMO KOMANDOS NARIŲ IR EKSPERTŲ INFORMAVIMO APIE PAGALBOS TEIKIMĄ, NAUDOJANT KOMPIUTERINĘ PROGRAMĄ, INSTRUKCIJA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Tarptautinės pagalbos teikimo komandos narių ir ekspertų informavimo apie pagalbos teikimą, naudojant kompiuterinę programą, instrukcija (toliau vadinama – Instrukcija) nustato Tarptautinės pagalbos teikimo komandos (toliau vadinama – komanda) narių ir ekspertų informavimą apie pagalbos teikimą, perduodamos informacijos turinį, komandos narių ir ekspertų veiksmus kompiuterine programa atsiuntus trumpąją tekstinę žinutę (toliau vadinama – SMS žinutė), asmenis, turinčius administruoti kompiuterinę programą ir ja naudotis, jų teises, pareigas ir atsakomybę.

2. Pagrindiniai Instrukcijos tikslai:

2.1. nustatyti informacijos apie pagalbos teikimą perdavimo komandos nariams ir ekspertams tvarką;

2.2. nustatyti komandos narių ir ekspertų reagavimo į gautą informaciją tvarką;

2.3. nustatyti komandos narių ir ekspertų pateiktų duomenų atnaujinimo, saugojimo ir naudojimo tvarką.

3. Instrukcija taikoma siunčiant komandos nariams ir ekspertams informaciją apie pagalbos teikimą, reaguojant į gautus informacinius pranešimus, administruojant kompiuterinę programą ir ja naudojantis.

4. Instrukcijoje vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2005 m. balandžio 21 d. įsakyme Nr. 1V-114 „Dėl Tarptautinės pagalbos teikimo komandos sudarymo ir aprūpinimo“ (Žin., 2005, Nr. 55-1906) ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2007 m. balandžio 18 d. įsakyme Nr. 1-145 „Dėl Tarptautinės pagalbos teikimo nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2007, Nr. 47-1841) vartojamas sąvokas.

5. Instrukcija parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2005 m. balandžio 21 d. įsakymu Nr. 1V-114 „Dėl Tarptautinės pagalbos teikimo komandos sudarymo ir aprūpinimo“ (Žin., 2005, Nr. 55-1906), Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2007 m. balandžio 18 d. įsakymu Nr. 1-145 „Dėl Tarptautinės pagalbos teikimo nuostatų patvirtinimo“, Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro ir kitais Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus įsakymais.

 

II. KOMANDOS NARIŲ IR EKSPERTŲ INFORMAVIMAS APIE PAGALBOS TEIKIMĄ NAUDOJANT KOMPIUTERINĘ PROGRAMĄ

 

6. Už komandos narių ir ekspertų informavimą apie pagalbos teikimą yra atsakingi ir jį atlieka Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau vadinama – PAGD) Situacijų koordinavimo skyriaus (toliau vadinama – SKS) darbuotojai. SKS darbuotojai užtikrina komandos narių ir ekspertų informavimą apie pagalbos teikimą naudojant kompiuterinę programą 24 valandas per parą.

7. Informaciniai pranešimai, kuriuose pateikiama bendroji informacija, paklausimas ir nurodymai, apie pagalbos teikimą komandos nariams ir ekspertams siunčiami SMS žinutėmis iš nuolatinio kompiuterinės programos numerio, kuris yra + 370 686 94 716. Pasikeitus numeriui PAGD Operatyvaus valdymo valdybos Informacinių technologijų ir ryšių skyriaus (toliau vadinama – ITRS) darbuotojai apie numerio pasikeitimą turi informuoti PAGD Incidentų valdymo skyriaus (toliau vadinama – IVS) pareigūnus, SKS darbuotojus, PAGD pavaldžių įstaigų ir deleguojančių institucijų atsakingus už komandos narių ir ekspertų duomenų pateikimą, atnaujinimą, saugojimą ir tvarkymą asmenis, kurie apie tai turi pranešti savo įstaigos ar institucijos darbuotojams.

8. SKS darbuotojai informuoja komandos narius ir ekspertus pagal PAGD direktoriaus patvirtintus komandos aktyviojo rezervo narių ir komandos ekspertų sąrašus.

9. Informaciniai pranešimai išsiunčiami visiems PAGD direktoriaus patvirtinto komandos aktyviojo rezervo narių sąraše esantiems pareigūnams ir darbuotojams.

10. Pirmuose informaciniuose pranešimuose pateikiama bendroji informacija apie ekstremalią situaciją, ekstremalų įvykį ar incidentą. Kituose informaciniuose pranešimuose turi būti pateikiamas paklausimas dėl galimybės dalyvauti pagalbos teikimo operacijoje, į kurį turi atsakyti komandos nariai ir ekspertai, ir nurodymai.

11. Informaciniai pranešimai turi būti trumpi, aiškūs ir konkretūs.

12. Jeigu praėjus vienai valandai nuo paklausimo išsiuntimo trūksta komandos narių ar ekspertų komandai sudaryti, SKS darbuotojai nedelsdami turi informuoti komandos pasyviojo rezervo narių sąraše esančius pareigūnus ir darbuotojus.

13. Gavus komandos narių ir ekspertų atsakymus arba nuo paklausimo išsiuntimo praėjus ne daugiau kaip pusantros valandos, SKS darbuotojai nedelsdami turi perduoti IVS pareigūnams visą informaciją apie sutikusius ir nesutikusius dalyvauti ir neatsakiusius į paklausimą komandos narius ir ekspertus.

14. IVS pareigūnai turi iš sutikusių dalyvauti pagalbos teikimo operacijoje komandos narių ir ekspertų sudaryti komandą ir apie tai informuoti PAGD direktoriaus pavaduotoją, kuris kuruoja šią sritį.

15. Esant sprendimui siųsti komandą į ekstremalios situacijos, ekstremalaus įvykio ar incidento (toliau vadinama – įvykis) vietą, SKS darbuotojai turi nedelsdami kompiuterine programa perduoti suformuotos komandos nariams ir ekspertams informacinį pranešimą, kuriame pateikiami nurodymai dėl tolesnių privalomų vykdyti veiksmų.

16. Esant sprendimui nesiųsti komandos į įvykio vietą, SKS darbuotojai apie tai turi informuoti visus komandos narius ir ekspertus, kuriems buvo išsiųsti informaciniai pranešimai.

17. Sutrikus kompiuterinės programos funkcionavimui ar atsiradus kitokiems nesklandumams, kurie neleidžia išsiųsti informacinių pranešimų, SKS darbuotojai turi informuoti komandos narius ir ekspertus būdais ir priemonėmis, kurie nustatyti Tarptautinės pagalbos teikimo nuostatuose, patvirtintuose Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2007 m. balandžio 18 d. įsakymu Nr. 1-145 „Dėl Tarptautinės pagalbos teikimo nuostatų patvirtinimo“.

18. Komandos narių ir ekspertų informavimo schema pateikiama šios Instrukcijos priede.

 

III. KOMANDOS NARIŲ IR EKSPERTŲ VEIKSMAI GAVUS INFORMACINĮ PRANEŠIMĄ APIE PAGALBOS TEIKIMĄ

 

19. Į gautąjį iš nuolatinio kompiuterinės programos numerio informacinį pranešimą, kuriame pateiktas paklausimas apie dalyvavimo pagalbos teikimo operacijoje galimybę, komandos nariai ir ekspertai turi nedelsdami atsakyti SMS žinutėmis iš kompiuterinės programos duomenų bazėje pateikto mobiliojo telefono numerio ir pranešti apie savo galimybę dalyvauti pagalbos teikimo operacijoje.

20. Komandos narių ir ekspertų siunčiamoje atsakomojoje SMS žinutėje turi būti įrašyti tokie žodžiai:

20.1. „TAIP“ – esant galimybei dalyvauti pagalbos teikimo operacijoje;

20.2. „NE“ – nesant galimybės dalyvauti pagalbos teikimo operacijoje.

21. Nesant galimybės atsakyti iš kompiuterinės programos duomenų bazėje pateikto mobiliojo telefono numerio, komandos nariai ir ekspertai siunčiamoje atsakomojoje SMS žinutėje turi papildomai įrašyti savo vardą ir pavardę.

22. Klausimai, prašymai ar komentarai SMS žinutėse nerašomi.

23. Į informaciniuose pranešimuose esančią bendrąją informaciją ir pateiktus nurodymus atsakyti nereikia.

24. Sutikę dalyvauti pagalbos teikimo operacijoje ir nusiuntę SMS žinutę su žodžiu „TAIP“, komandos nariai ir ekspertai turi būti pasirengę nedelsdami išvykti į informaciniame pranešime nurodytą susirinkimo vietą ir laukti tolesnių nurodymų.

25. Komandos nariai ir ekspertai į susirinkimo vietą turi atvykti ne vėliau kaip per 6 valandas nuo nurodymų gavimo. Komandos nariai ir ekspertai, įvertinę aplinkybes ir nusprendę, kad nesuspės laiku atvykti, turi atsisakyti dalyvauti pagalbos teikimo operacijoje ir atsakomojoje SMS žinutėje siųsti žodį „NE“.

 

IV. KOMPIUTERINĖS PROGRAMOS ADMINISTRAVIMAS, NAUDOJIMAS, NAUDOTOJŲ TEISĖS IR ATSAKOMYBĖ

 

26. Už kompiuterinės programos nenutrūkstamą darbą yra atsakingi ITRS darbuotojai.

27. Kompiuterinės programos naudotojai ir jų teisės:

27.1. sisteminis administratorius – gali atlikti visus įmanomus veiksmus;

27.2. administratorius – gali atlikti visus įmanomus veiksmus, išskyrus sukurti vartotoją;

27.3. grupės vadas – gali koreguoti jo grupėje esančių komandos narių informaciją;

27.4. vartotojas – gali peržiūrėti informaciją nieko nekeisdamas.

28. Kompiuterine programa naudotis gali IVS pareigūnai, SKS darbuotojai, PAGD pavaldžių įstaigų ir deleguojančių institucijų atsakingi asmenys. Keisti komandos narių ir ekspertų pateiktus duomenis, juos pildyti, trinti ar kitaip keisti kompiuterinės programos duomenų bazę gali tik atsakingi IVS pareigūnai, taip pat PAGD pavaldžių įstaigų ir deleguojančių institucijų atsakingi asmenys, kuriems yra suteikta prieiga prie kompiuterinės programos.

29. Sisteminio administratoriaus teisės suteikiamos ITRS darbuotojams, administratoriaus teisės – IVS pareigūnams ir SKS darbuotojams, grupės vado – PAGD pavaldžių institucijų ir deleguojančių institucijų atsakingiems asmenims, vartotojo – komandos nariams ir ekspertams.

30. IVS pareigūnai, PAGD pavaldžių įstaigų ir deleguojančių institucijų atsakingi asmenys, gavę informaciją apie pasikeitusius komandos narių ir ekspertų pateiktus duomenis, turi nedelsdami padaryti atitinkamus pakeitimus kompiuterinės programos duomenų bazėje.

31. Už PAGD darbuotojų pateiktų duomenų atnaujinimą atsako IVS atsakingi pareigūnai.

32. Už PAGD pavaldžioje įstaigoje ar deleguojančioje institucijoje dirbančių komandos narių ir ekspertų pateiktų duomenų atnaujinimą atsako tos PAGD pavaldžios įstaigos ar deleguojančios institucijos paskirti atsakingi asmenys.

33. Kiekvienas komandos narys ir ekspertas asmeniškai atsako už savo pateiktų duomenų tikslumą, teisingumą ir nuolatinį atnaujinimą.

34. Komandos narių ir ekspertų pateikti duomenys negali būti platinami, publikuojami arba kaip nors kitaip perduodami asmenims, nesusijusiems su komandos ar pagalbos teikimo veikla.

35. Komandos narių ir ekspertų pateikti duomenys tvarkomi ir saugomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo (Žin., 1996, Nr. 63-1479; 2008, Nr. 22-804) nuostatomis.

36. IVS pareigūnai yra atsakingi už komandos narių ir ekspertų asmens duomenų atnaujinimo kontrolę.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

37. Kompiuterine programa taip pat galima naudotis informuojant komandos narius ir ekspertus apie tarptautines bei Lietuvos Respublikoje vykstančias pratybas.

38. IVS pareigūnai, SKS darbuotojai, PAGD pavaldžių įstaigų ir deleguojančių institucijų atsakingi asmenys apie pastebėtus kompiuterinės programos gedimus ar kitus trūkumus turi nedelsdami informuoti ITRS darbuotojus telefonais: (8 5) 271 6846, (8 5) 271 6868 arba el. p.: g.suksta@vpgt.lt, v.jabluninas@vpgt.lt.

39. ITRS darbuotojai, gavę informaciją apie kompiuterinės programos gedimus ar trūkumus, turi nedelsdami imtis jų pašalinimo priemonių.

40. Kompiuterinės programos būklė ir veikimas turi būti tikrinama ne rečiau kaip kartą per metus. Už patikrą atsakingi ITRS darbuotojai.

 

_________________


Tarptautinės pagalbos teikimo komandos

narių ir ekspertų informavimo apie

pagalbos teikimą, naudojant

kompiuterinę programą, instrukcijos

priedas

 

KOMANDOS NARIŲ IR EKSPERTŲ INFORMAVIMO SCHEMA

 

 

Pagalbos prašymas gaunamas tiesiogiai per tarptautines organizacijas, diplomatiniais kanalais ar kitais būdais

 

 

 

 

 

 

 

 

SKS informuoja komandos narius ir ekspertus

 

 

 

 

 

 

 

 

Komandos nariai ir ekspertai informuojami pagal PAGD direktoriaus patvirtintą komandos aktyviojo rezervo narių ir ekspertų sąrašą

 

 

 

 

 

 

Nesutikusių dalyvauti pagalbos teikimo operacijoje komandos narių ir ekspertų sąrašas

 

Komandos narių ir ekspertų atsakymai

 

 

 

 

 

 

 

 

Sutikusių dalyvauti pagalbos teikimo operacijoje komandos narių ir ekspertų sąrašas

 

 

 

 

 

 

 

 

SKS darbuotojai nedelsdami perduoda sutikusių dalyvauti pagalbos teikimo operacijoje komandos narių ir ekspertų sąrašą IVS pareigūnams

 

 

 

 

 

 

 

IVS pareigūnai išanalizuoja gautus duomenis ir sudaro komandą

 

 

 

 

 

Priimtas sprendimas siųsti komandą į įvykio vietą

 

Priimtas sprendimas nesiųsti komandos į įvykio vietą

 

 

 

 

 

SKS informuoja sudarytos komandos narius ir ekspertus apie komandos mobilizavimą

 

SKS informuoja komandos narius ir ekspertus, kuriems buvo išsiųsti informaciniai pranešimai, apie priimtą sprendimą nesiųsti komandos į įvykio vietą

 

 

 

Komanda vyksta į įvykio vietą

 

_________________