LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS IR
LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS
Į S A K Y M A S
DĖL TECHNINIO REGLAMENTO „KELEIVINIAI LYNŲ KELIAI“ PATVIRTINIMO
2002 m. spalio 25 d. Nr. 137/559
Vilnius
Vykdydami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. vasario 27 d. nutarimo Nr. 300 „Dėl Lietuvos pasirengimo narystei Europos Sąjungoje programos (Nacionalinė acquis priėmimo programa) teisės derinimo priemonių ir acquis įgyvendinimo priemonių 2002 metų planų patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 25-910) 3.1.16-T1 priemonę,
3. Leidžiame iki 2004 m. gegužės 1 d. statyti ir pradėti eksploatuoti lynų kelius bei pateikti į rinką posistemius ir saugos mazgus, kurie atitinka techninio reglamento „Keleiviniai lynų keliai“ įsigaliojimo metu galiojančių teisės aktų nuostatas.
4. Pavedame Valstybinei darbo inspekcijai konsultuoti, aiškinti, rengti seminarus techninio reglamento „Keleiviniai lynų keliai“ taikymo klausimais ir organizuoti šiam reglamentui įgyvendinti reikalingas priemones.
Patvirtinta
socialinės apsaugos ir darbo
ministro ir aplinkos ministro
2002 m. spalio 25 d. įsakymu Nr. 137/559
Techninis reglamentas
Keleiviniai lynų keliai
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šis techninis reglamentas „Keleiviniai lynų keliai“ (toliau – Reglamentas) parengtas siekiant įgyvendinti Europos Parlamento ir Tarybos 2000 m. kovo 20 d. direktyvos 2000/9/EC „Dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su keleiviniais lynų keliais, suderinimo“ (Official Journal of the European Communities, 2000, Nr. L 106) nuostatas.
2. Šio Reglamento tikslas – siekti laisvo keleivinių lynų kelių (toliau – Lynų keliai), jų posistemių, mazgų ir elementų, iš jų saugos mazgų, judėjimo rinkoje ir užtikrinti numatomų vartotojų, kurie naudosis Lynų keliais, saugą ir sveikatą, nemažinant jau taikomų patvirtintų saugos lygmenų, taip pat užtikrinti gyvūnų ir turto apsaugą bei nustatyti Lynų kelių įrengimo saugos ir paskirties reikalavimus.
4. Šiuo Reglamentu privalo vadovautis visi Lynų kelių statytojai (užsakovai), taip pat visi fiziniai ir juridiniai asmenys, projektuojantys, gaminantys, montuojantys, pradedantys naudoti ir naudojantys Lynų kelius, bei fiziniai ir juridiniai asmenys, projektuojantys, gaminantys ir tiekiantys į rinką Lynų kelių posistemius, saugos mazgus ir kitus įrenginius.
5. Pagal šį Reglamentą Lynų keliai – tai sistemos, skirtos keleiviams vežti vežtuvais arba vilktuvais, kuriuos laiko arba tempia vienas ar daugiau lynų.
6. Šios sistemos yra:
6.1. funikulieriai ir kiti Lynų keliai, kurių vežtuvai sumontuoti ant ratų arba kitų įtaisų ir yra traukiami vieno arba kelių lynų;
6.2. pakabinamieji Lynų keliai, kurių vežtuvai yra pakabinti ant vieno arba kelių lynų ir (arba) yra jų traukiami; prie jų taip pat priklauso lopšiniai ir krėsliniai keltuvai;
7. Šis Reglamentas taikomas:
7.2. posistemiams ir saugos mazgams, pateiktiems rinkai nuo šio Reglamento įsigaliojimo dienos.
Reglamentas atitinka darninimo (harmonizavimo) nuostatas, kurios yra būtinos ir pakankamos II priede nurodytų esminių reikalavimų laikymuisi užtikrinti ir jį garantuoti.
Jeigu keičiamos esamų Lynų kelių svarbios charakteristikos, posistemiai arba saugos mazgai, turi būti įvykdyti esminiai II priedo reikalavimai.
8. Šiame Reglamente vartojamos sąvokos:
8.1. Lynų kelias – paskyrimo vietoje pastatyta sistema, susidedanti iš statinių ir I priede išvardytų posistemių. Statiniai specialiai projektuojami kiekvienam Lynų keliui ir statomi numatytoje vietoje. Jie susideda iš Lynų kelio trasoje išdėstytų įrenginių pastatymui (sumontavimui) ir veikimui reikalingų pagrindų, atramų, stočių ir trasos statinių, įskaitant pamatus;
8.2. saugos mazgas – pagrindinė sudedamoji dalis arba grupė sudedamųjų dalių, mazgo dalis arba visas mazgas, taip pat kiekvienas įtaisas, kuris yra Lynų kelio dalis saugai užtikrinti bei yra patvirtintas, atlikus saugos analizę, ir kurio gedimas arba neteisingas veikimas keltų pavojų asmenų (ar tai būtų keleiviai, eksploatuojantis ir prižiūrintis personalas ar tretieji asmenys) saugai arba sveikatai;
8.3. statytojas (užsakovas) – Lietuvos ar užsienio valstybės fizinis ar juridinis asmuo, kuris investuoja lėšas į Lynų kelio statybą ir kartu atlieka užsakovo funkcijas (ar jas paveda atlikti kitam fiziniam ar juridiniam asmeniui);
8.4. techniniai naudojimo reikalavimai – visuma techninių priemonių ir veiksmų, kurie turi įtakos Lynų kelio projektavimui bei įrengimui ir būtinų saugiam naudojimui;
8.5. techniniai priežiūros reikalavimai – visuma techninių priemonių ir veiksmų, kurie turi įtakos Lynų kelio projektavimui bei įrengimui ir būtinų tinkamai jo techninei būklei išlaikyti ir numatytiems priežiūros veiksmams atlikti;
8.6. įrenginys – Lynų kelio elementas – mašina, prietaisas, įtaisas, judanti detalė, skirta energijai tiekti ir transformuoti, judesiui perduoti ar nukreipti;
8.7. Europos specifikacija – bendroji techninė specifikacija arba Europos techninis pripažinimas, arba nacionalinis standartas, kuriuo perimamas Europos standartas;
9. Šis Reglamentas netaikomas:
9.1. liftams, kuriems taikomas techninis reglamentas „Liftai“, patvirtintas socialinės apsaugos ir darbo ministro 1999 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. 106 (Žin., 2000, Nr. 28-785; 2001, Nr. 37-1268, Nr. 58-2103), kuriuo perimama Lietuvos teisės aktu Europos direktyva 95/16/EB;
9.4. stacionariesiems bei kilnojamiesiems atrakcionams ir pramoginiams įrenginiams poilsio parkuose, naudojamiems pramogoms, o ne kaip keleivinio transporto priemonė;
10. Šio Reglamento nuostatos taikomos nepažeidžiant kitų Lietuvos teisės aktų ir EB direktyvų nuostatų, tačiau, kad būtų galima laikytis esminių šio Reglamento reikalavimų, gali prireikti naudoti tam tikslui sukurtas specialiąsias Europos specifikacijas.
11. Lynų kelių projektavimą, statybos leidimų išdavimą, statybą, pripažinimą tinkamais naudoti, valstybinę statybos priežiūrą kartu su šiuo Reglamentu nustato Lietuvos Respublikos statybos įstatymas, normatyviniai statybos techniniai dokumentai ir kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai.
12. Nuorodos į Europos specifikacijas, kurios gali būti bendros techninės specifikacijos arba Europos techniniai pripažinimai pagal direktyvą 93/38/EEB, arba nacionaliniai standartai, kuriais perimami darnieji Europos standartai, nustatyta tvarka skelbiamos leidinyje „Official Journal of the European Communities“, ir (arba) kituose oficialiuose Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos įgaliotų institucijų leidžiamuose informaciniuose leidiniuose.
13. Lietuvos standartizacijos departamentas prie Aplinkos ministerijos paskelbia nuorodas į nacionalinius standartus, kuriais perimami darnieji Europos standartai.
14. Jeigu nėra darniųjų Europos standartų, gali būti taikomi tokie Lietuvos standartai ir techninės specifikacijos, pagal kuriuos galima tinkamai įgyvendinti šio Reglamento II priede nurodytus esminius sveikatos ir saugos reikalavimus. Apie šiuos Lietuvos standartus ir technines specifikacijas Lietuvos standartizacijos departamentas prie Aplinkos ministerijos praneša suinteresuotoms šalims.
15. Gali būti taikomos kitos reikalingos nacionalinės techninės specifikacijos, papildančios Europos specifikacijas arba kitus standartus, kurios neprieštarauja esminių reikalavimų, nurodytų 17 punkte, įvykdymui.
16. Jeigu manoma, kad Europos specifikacijos ir darnieji standartai, minimi šio Reglamento 12 punkte, nevisiškai atitinka esminius reikalavimus, nurodytus II priede, apie tai būtina pranešti Nuolatiniam komitetui (toliau – Komitetas), įsteigtam prie Europos Komisijos (toliau – Komisija) bei veikiančiam Europos Sąjungos direktyvos 98/34/EC pagrindu, nurodant tokio pranešimo priežastis. Informacija Komitetui pateikiama per Lietuvos Respublikos atstovą pagal procedūras, numatytas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 05 20 nutarime Nr. 617 „Dėl keitimosi informacija apie standartus, techninius reglamentus ir atitikties įvertinimo procedūras“ (Žin., 1999, Nr. 45-1446).
17. Lynų keliai, jų statiniai, posistemiai ir saugos mazgai turi atitikti jiems taikomus esminius reikalavimus, nurodytus II priede.
18. Jeigu nacionalinis standartas, perimantis darnųjį Europos standartą, nuoroda į kurį buvo paskelbta leidinyje „Official Journal of the European Communities“, atitinka esminius reikalavimus, nurodytus II priede, laikoma, kad pagal šį standartą pagaminti (pastatyti) Lynų keliai, jų statiniai, posistemiai bei saugos mazgai atitinka jiems taikomus esminius reikalavimus.
19. Kiekvienam projektuojamam Lynų keliui statytojo (užsakovo) pavedimu pagal šio Reglamento III priedą ir kitus Lietuvos Respublikos teisės aktus būtina atlikti saugos analizę, kurios metu atsižvelgiama į visus svarbius saugai sistemos ir jos aplinkos aspektus projektuojant, projektą įgyvendinant ir Lynų kelią pripažįstant tinkamu naudoti. Įvertinant ankstesnę patirtį, nustatomos visos rizikos, kurios gali kilti naudojimo metu.
II. SAUGOS MAZGAI
21. Saugos mazgų gamintojas, jo įgaliotasis atstovas, įsisteigęs EB ar Lietuvoje (toliau – Įgaliotasis atstovas) arba kitas fizinis ar juridinis asmuo, tiekiantis saugos mazgus į rinką, turi užtikrinti, kad saugos mazgai:
21.1. būtų pateikiami rinkai tik tuo atveju, kai jie, tinkamai įrengti Lynų keliuose, užtikrintų šių Lynų kelių atitiktį esminiams reikalavimams, nurodytiems šio Reglamento II priede;
22. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ir kitos įgaliotos Lietuvos institucijos pagal jų kompetenciją ir Lietuvos Respublikos įstatymus turi teisę Lynų keliams, jų posistemiams arba saugos mazgams, kuriems taikomas šis Reglamentas, nustatyti ir kitokius reikalavimus, kuriuos ji mano esant reikalingus, kad naudojimo metu būtų apsaugoti asmenys, ypač darbuotojai, su sąlyga, kad tam nereikės daryti šių Lynų kelių, jų posistemių arba saugos mazgų pakeitimų, neapibrėžtų šiame Reglamente.
23. Negalima šio Reglamento pagrindu uždrausti, apriboti arba trukdyti tiekti rinkai saugos mazgus, skirtus naudoti Lynų keliuose, jeigu saugos mazgai atitinka šio Reglamento nuostatas.
24. Manoma, kad saugos mazgai, pagal IX priedą pažymėti CE atitikties ženklu ir su kuriais pateikiama EB atitikties deklaracija, nurodyta IV priede, atitinka visas šio Reglamento nuostatas.
25. Prieš pateikdamas rinkai saugos mazgą, gamintojas arba jo Įgaliotasis atstovas turi:
25.2. pažymėti saugos mazgą CE atitikties ženklu ir parengti EB atitikties deklaraciją pagal IV priedą, vadovaujantis „Techninio derinimo direktyvoms skirtų atitikties įvertinimo procedūrų įvairių etapų modulių ir atitikties ženklo „CE“ žymėjimo ir vartojimo taisyklėse“, patvirtintose Nacionalinio akreditacijos biuro 1998 m. kovo 4 d. įsakymu Nr. 11 (Žin., 1998, Nr. 25-670) (Komisijos sprendime 93/465/EEB), nustatytų modulių pagrindu.
26. Saugos mazgo atitikties įvertinimo procedūrą gamintojo arba jo Įgaliotojo atstovo (jeigu jų nėra, – 28 punkte nurodyto asmens) užsakymu atlieka jo pasirinkta paskelbtoji (notifikuota) įstaiga, nurodyta 47 punkte.
27. Jeigu saugos mazgams taikomi ir kiti techniniai reglamentai (direktyvos), kuriuose numatytas žymėjimas CE ženklu, CE ženklas rodo, kad saugos mazgai atitinka ir šių kitų techninių reglamentų (direktyvų) reikalavimus.
III. POSISTEMIAI
29. Posistemių gamintojas, jo įgaliotasis atstovas, įsisteigęs EB ar Lietuvoje (toliau – Įgaliotasis atstovas) arba kitas fizinis ar juridinis asmuo, tiekiantis posistemius į rinką, turi užtikrinti, kad I priede nurodyti posistemiai būtų pateikti rinkai tik tada, kai jie užtikrina, kad Lynų keliai, į kuriuos jie yra įmontuoti, atitiks esminius reikalavimus, nurodytus II priede.
30. Negalima šio Reglamento pagrindu uždrausti, apriboti arba trukdyti tiekti rinkai posistemius, jeigu jie atitinka šio Reglamento nuostatas.
31. Manoma, kad I priede išvardyti posistemiai, turintys VI priede nurodytą EB atitikties deklaraciją ir šio Reglamento 33 punkte nurodytus techninius dokumentus, atitinka esminius reikalavimus, nurodytus II priede.
32. Posistemių EB tyrimą gamintojo, jo Įgaliotojo atstovo (jeigu jo nėra, – fizinio arba juridinio asmens, teikiančio posistemius rinkai) užsakymu atlieka paskelbtoji (notifikuota) įstaiga, nurodyta šio Reglamento 47 punkte, kurią gamintojas arba jo Įgaliotasis atstovas pasirinko šiam tikslui. Atsižvelgdamas į EB patikrinimo, atlikto pagal VII priede nustatytą procedūrą, rezultatus, EB atitikties deklaraciją surašo gamintojas arba jo Įgaliotasis atstovas, arba kitas asmuo, užsakęs EB tipo tyrimą.
33. Paskelbtoji (notifikuota) įstaiga išduoda EB tyrimo sertifikatą pagal VII priede nurodytas procedūras ir pateiktus techninius dokumentus, kurie pridedami prie sertifikato. Techninėje dokumentacijoje turi būti visi reikiami dokumentai apie posistemio charakteristikas, taip pat, jeigu reikia, visi dokumentai, kuriais įrodoma saugos mazgų atitiktis. Taip pat turi būti visi dokumentai, kuriuose nustatomos naudojimo sąlygos bei apribojimai ir duodami priežiūros nurodymai.
IV. LYNŲ KELIŲ ĮRENGIMAS
34. Leidimas statyti Lynų kelius (statybos leidimas) išduodamas Lietuvos Respublikos statybos įstatymo (Žin., 1996, Nr. 32-788; 2001, Nr. 101-3597) nustatyta tvarka. Pradėti naudoti Lynų kelius galima tik Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymo (Žin., 1996, Nr. 46-1116; 2000, Nr. 89-2742) nustatyta tvarka gavus įgaliotos įrenginių techninės būklės tikrinimo įstaigos išvadą apie tinkamumą naudoti, pripažinus juos tinkamais naudoti pagal STR 1.11.01:2002 Statinių pripažinimo tinkamais naudoti tvarką (Žin., 2002, Nr. 60-2475), patvirtinus statinio pripažinimo tinkamu naudoti aktą ir šiuos Lynų kelius įregistravus Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių registre.
35. Rinkos priežiūros institucijos kontroliuoja, kad saugos mazgai ir I priede išvardyti posistemiai, kurie įrengiami statomuose arba naudojamuose Lynų keliuose, būtų įmontuojami ir pripažįstami tinkamais naudoti tik tada, kai jie užtikrina, kad šie saugos mazgai ir posistemiai, tinkamai įmontuoti ir prižiūrimi bei naudojami pagal paskirtį, negalėtų kelti pavojaus asmenų saugai bei sveikatai ir turto saugai.
36. Jeigu Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nusprendžia, kad saugos mazgas arba I priede nurodytas posistemis pasižymi inovacinėmis (pažangiomis, novatoriškomis) projektavimo arba gamybos ypatybėmis, ji gali Lynų keliui, kuriame panaudotas toks inovacinis saugos mazgas arba posistemis, nustatyti specialius reikalavimus. Ji nedelsdama apie tai praneša Komisijai ir nurodo priežastis.
37. Valstybinės statybos priežiūros institucijos bei Statinio saugos ir paskirties reikalavimų valstybinės priežiūros institucijos bei Valstybinė darbo inspekcija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pagal kompetenciją atlieka priežiūrą ir (arba) kontroliuoja, kad Lynų keliai būtų statomi ir pripažįstami tinkamais naudoti taip, kad būtų užtikrinamas jų projektavimo ir pastatymo atitikimas esminiams reikalavimams, nurodytiems II priede.
38. Negalima 34 punkto pagrindu uždrausti, riboti arba trukdyti laisvo judėjimo rinkoje tų saugos mazgų ir I priede nurodytų posistemių, kurie turi EB atitikties deklaraciją, nurodytą šio Reglamento 24–28 arba 31–33 punktuose.
39. Statytojas (užsakovas) turi pateikti įstaigai, pagal Statybos įstatymą įgaliotai duoti leidimą statyti Lynų kelią, saugos analizės (III priedas) ataskaitą, EB atitikties deklaracijas ir prie jų priklausančią saugos mazgų ir posistemių, nurodytų I priede, techninę dokumentaciją. Viena dokumentų kopija turi būti laikoma pas statytoją.
40. Rinkos priežiūros institucijoms pagal jų kompetenciją pareikalavus, turi būti pateikta saugos analizė, saugos analizės ataskaita ir techninė dokumentacija, kurioje būtų visi dokumentai apie Lynų kelio charakteristikas ir, atsižvelgiant į aplinkybes, visi dokumentai, kuriais įrodoma saugos mazgų ir I priede išvardytų posistemių atitiktis. Taip pat turi būti visi dokumentai, nustatantys reikiamas naudojimo sąlygas bei naudojimo apribojimus, ir visi duomenys apie tinkamos techninės būklės palaikymą, kontrolę, reguliavimą bei techninę priežiūrą.
41. Nepažeidžiant kitų teisės aktų reikalavimų, valstybės institucijos negali drausti, riboti arba trukdyti Lynų kelių, atitinkančių šio Reglamento nuostatas, statybos ir pripažinimo tinkamais naudoti.
V. SAUGOS NUOSTATOS
43. Kai rinkos priežiūros institucijos įsitikina, kad saugos mazgas, turintis CE atitikties ženklą ir pateiktas rinkai bei naudojamas pagal paskirtį, arba posistemis, turintis 31 punkte nurodytą atitikties deklaraciją ir naudojamas pagal paskirtį, gali kelti pavojų asmenų saugai bei sveikatai ir, atsižvelgiant į aplinkybes, turto saugai, jos, vadovaudamosi Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų norminių teisės aktų nustatyta tvarka, privalo imtis visų tinkamų priemonių, kad šio saugos mazgo arba šio posistemio naudojimas būtų apribotas arba uždraustas.
Sprendimą imtis apribojimo priemonių arba uždrausti tiekti į rinką saugos mazgus arba posistemius dėl to, kad jie neatitinka esminių sveikatos ir saugos reikalavimų, rinkos priežiūros institucijos privalo pagrįsti Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų norminių teisės aktų nustatyta tvarka bei pranešti apie tai Komisijai, nurodydamos priimto sprendimo priežastis, ypač jei neatitiktis atsirado dėl:
43.2. neteisingo šio Reglamento 12 punkte nurodytų Europos specifikacijų taikymo, jeigu šių specifikacijų taikymas yra privalomas, arba
44. Jeigu nustatoma, kad CE atitikties ženklą turintis saugos mazgas neatitinka esminių saugos ir sveikatos reikalavimų, išdėstytų II priede, rinkos priežiūros institucijos Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų norminių teisės aktų nustatyta tvarka turi imtis rinkos ribojimo veiksmų prieš tuos, kurie pažymėjo saugos mazgą CE ženklu ir išdavė EB atitikties deklaraciją, ir pranešti apie tai Komisijai ir kitoms suinteresuotoms valstybėms.
45. Jeigu nustatoma, kad EB atitikties deklaraciją turintis posistemis neatitinka esminių saugos ir sveikatos reikalavimų, išdėstytų II priede, rinkos priežiūros institucijos Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų norminių teisės aktų nustatyta tvarka turi imtis rinkos ribojimo priemonių prieš tuos, kurie išdavė EB atitikties deklaraciją, ir pranešti apie tai Komisijai ir kitoms suinteresuotoms valstybėms.
46. Jeigu rinkos priežiūros arba statybos priežiūros institucijos nustato, kad Lynų kelias, kuriam išduotas statybos leidimas ir kuris naudojamas pagal paskirtį, gali kelti pavojų asmenų saugai bei sveikatai ir, atsižvelgiant į aplinkybes, turto saugai, jos turi imtis visų atitinkamuose teisės aktuose numatytų procedūrų ir priemonių, kad būtų apribotos šio Lynų kelio naudojimo sąlygos, arba uždrausti jį naudoti.
VI. PASKELBTOSIOS (NOTIFIKUOTOS) ĮSTAIGOS
47. Lietuvoje atitikties įvertinimo procedūras, nurodytas šio Reglamento 24–28 ir 31–33 punktuose, atlieka Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos paskirtos notifikuotos įstaigos, nurodant kiekvienos įstaigos kompetencijos sritį. Šių įstaigų paskyrimas ir atšaukimas vykdomas vadovaujantis šio Reglamento VIII priede nurodytais kriterijais ir Paskelbtųjų (notifikuotų) atitikties įvertinimo įstaigų paskyrimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos ūkio ministro 1999 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. 236 (Žin., 1999, Nr. 62-2058).
VII. KOMITETAS
48. Lietuvai pasirašius Atitikties įvertinimo ir pramoninių gaminių pripažinimo protokolą prie Europos sutarties ar tapus ES nare, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, vadovaudamasi Komisijos sprendimu 1999/468/EB, turi paskirti atstovą (-us) į direktyvos 2000/9/EC Komitetą, įsteigtą prie Komisijos.
VIII. CE ATITIKTIES ŽENKLAS
50. CE atitikties ženklas turi būti aiškiai matomai uždėtas ant kiekvieno saugos mazgo arba, jeigu tai neįmanoma, ant etiketės, neatskiriamai pritvirtintos ant mazgo.
51. Draudžiama žymėti saugos mazgus ženklais, galinčiais klaidinti trečiąsias šalis dėl CE ženklo prasmės ir formos. Kitais ženklais žymėti galima, jeigu jie nekliudo pamatyti arba perskaityti CE ženklo.
52. Nepažeidžiant šio Reglamento V skyriaus nuostatų:
52.1. jeigu rinkos priežiūros institucijos nustato, kad žymėjimas CE ženklu atliktas neteisingai, saugos mazgo gamintojas arba jo Įgaliotasis atstovas įpareigojamas pasirūpinti, kad šis saugos mazgas atitiktų CE ženklinimo nuostatas ir būtų pašalinti nustatyti pažeidimai;
52.2. jeigu neatitiktis nepašalinama, rinkos priežiūros institucijos Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų norminių teisės aktų nustatyta tvarka privalo imtis tinkamų priemonių, kad apribotų arba uždraustų atitinkamo saugos mazgo pateikimą rinkai ar garantuotų, kad jis pagal 44–46 punktų procedūras būtų pašalintas iš rinkos.
IX. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
53. Taikant šį Reglamentą, kiekvieną priimtą sprendimą, kuriuo apribojamas saugos mazgų arba posistemių naudojimas Lynų kelyje arba apribojamas jų pateikimas rinkai, būtina pagrįsti. Apie tai nedelsiant pranešama suinteresuotajai šaliai, nurodant teisines priemones, kurių galima imtis pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus, ir pasinaudojimo teisinėmis priemonėmis terminus.
54. Lynų keliai, kurių statybos leidimas buvo išduotas prieš įsigaliojant šiam Reglamentui, tačiau kurių statyba dar nepradėta, turi atitikti šio Reglamento reikalavimus, nebent leidimą išdavusi institucija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos teisės aktais, pagrįstai nuspręstų kitaip ir būtų pasiektas Reglamente nustatytas saugos lygis.
55. Komisijai Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gegužės 20 d. nutarimo Nr. 617 „Dėl keitimosi informacija apie standartus, techninius reglamentus, informacinės visuomenės paslaugų teikimo ir naudojimo, atitikties įvertinimo procedūrų teisės aktus ir šių dokumentų projektus“ (Žin., 1999, Nr. 45-1446; 2000, Nr. 111-3590) nustatyta tvarka pranešamas šio Reglamento ir kitų nacionalinių teisės aktų, liečiančių Lynų kelius, tekstas.
______________
Techninis reglamentas
„Keleiviniai lynų keliai“
I PRIEDAS
LYNŲ KELIŲ POSISTEMIAI
Šiame Reglamente Lynų kelias skirstomas į statinius ir toliau išvardytus posistemius; kiekvienu atveju turi būti atsižvelgta į jų techninius naudojimo ir priežiūros reikalavimus:
3. Mechaninė įranga:
4. Vežtuvai:
5. Elektros įtaisai:
Techninis reglamentas
„Keleiviniai lynų keliai“
II PRIEDAS
ESMINIAI REIKALAVIMAI
1. Tikslas
Šiame priede nustatyti esminiai reikalavimai, taikomi projektuojant, statant ir naudojant Lynų kelius, nurodytus šio Reglamento 5 punkte, įskaitant ir Lynų kelių techninius naudojimo ir priežiūros reikalavimus.
2. Bendrieji reikalavimai
2.1. Asmenų sauga
Esminis reikalavimas projektuojant, statant ir naudojant Lynų kelius – vartotojų, darbuotojų ir trečiųjų asmenų sauga.
2.2. Saugos principai
Visi Lynų keliai turi būti projektuojami, statomi ir naudojami pagal principus, kurie turi būti taikomi šia tvarka:
- atitinkamomis priemonėmis projektavimo ir statybos metu pašalinti arba, jei to padaryti neįmanoma, sumažinti rizikos faktorius;
- nustatyti ir įgyvendinti visas būtinas priemones, kad būtų apsisaugota nuo rizikos faktorių, kurių negalima pašalinti projekto ir statybos priemonėmis;
- nustatyti ir paskelbti atsargumo priemones, kurių turėtų būti imamasi, siekiant išvengti rizikos faktorių, kurių negalima visiškai pašalinti taikant pirmose dviejose įtraukose nurodytas nuostatas ir priemones.
2.3. Išorinių veiksnių įvertinimas
Lynų kelias turi būti suprojektuotas ir pastatytas taip, kad, atsižvelgiant į Lynų kelio tipą, vietovės, kurioje jis pastatytas, pobūdį, aplinką ir oro bei meteorologinius veiksnius, taip pat greta Lynų kelio ant žemės arba ore esančius statinius ir kliūtis, jį būtų galima naudoti saugiai.
2.4. Matmenys
Lynų keliai, posistemiai ir visi jų saugos mazgai turi būti taip suprojektuoti ir pagaminti, parenkant medžiagas ir laikantis nusistovėjusių technologijos taisyklių, kad su pakankama saugos atsarga galėtų išlaikyti visus iš anksto numatomomis sąlygomis veikiančius įtempius, taip pat įtempius, atsirandančius, kai Lynų kelias nenaudojamas. Turi būti atsižvelgiama į aplinkos įtaką, dinaminių jėgų poveikį ir medžiagų nuovargį.
2.5. Surinkimas
2.5.1. Lynų kelias, posistemiai ir visi saugos mazgai turi būti suprojektuoti ir pagaminti taip, kad būtų užtikrinta, jog juos būtų galima saugiai surinkti ir pastatyti.
2.6. Įrengimo patikimumas
2.6.1. Saugos mazgai turi būti suprojektuoti ir pagaminti bei tinkami taikyti taip, kad būtų galima užtikrinti, jog kiekvienu atveju jų pačių funkcijų sauga ir/arba Lynų kelio sauga pagal III priede nurodytą saugos analizę būtų užtikrinta atitinkamu saugos faktoriumi ir todėl jų gedimo tikimybė būtų labai maža.
2.6.2. Lynų kelias turi būti suprojektuotas ir pastatytas taip, kad būtų užtikrinta, jog jam veikiant, jeigu sugestų koks nors mazgas, net netiesiogiai galintis padaryti saugai įtaką, tinkamu laiku būtų pradėta taikyti atitinkama priemonė.
2.6.3. 2.6.1 ir 2.6.2 punktuose nurodytos saugos garantijos turi būti palaikomos visą laiką tarp dviejų pagal planą numatytų atitinkamo mazgo patikrinimų. Numatyti saugos mazgų tikrinimo terminai turi būti aiškiai nurodyti naudojimo vadove.
2.6.4. Saugos mazgai, kurie įmontuojami naudojamuose Lynų keliuose remonto ar rekonstrukcijos metu, turi atitikti esminius šio Reglamento reikalavimus ir sklandų tų mazgų veikimą su kitomis Lynų kelio dalimis pagal nustatytas sąlygas.
2.6.5. Turi būti imtasi priemonių užtikrinti, kad, kilus gaisrui Lynų kelyje, nekiltų pavojus juo vežamiems žmonėms ir darbuotojams.
2.7. Saugos įtaisai
2.7.1. Kiekvienas defektas, dėl kurio galėtų kilti pavojus saugai, turi būti, jei tai įmanoma, nustatytas, pažymėtas, ir jam pasireiškus turi įsijungti saugos įtaisas. Taip pat turi būti nustatomas kiekvienas išorinis poveikis, galintis kelti pavojų saugai.
2.8. Techninės priežiūros reikalavimai
Lynų kelias turi būti suprojektuotas ir pastatytas taip, kad įprastą arba specialiąją techninę priežiūrą bei remonto darbus būtų galima atlikti saugiai.
3. Reikalavimai statiniams
3.1. Trasos išdėstymas, greitis, atstumas tarp vežtuvų
3.1.1. Lynų kelias turi būti suprojektuotas taip, kad, atsižvelgiant į vietovės ir apylinkių, kurioje jis pastatytas, pobūdį, oro ir meteorologines sąlygas, bet kokius įmanomus greta ant žemės arba ore esančius statinius ir kliūtis, jį būtų galima naudoti saugiai ir be jokių trukdymų ar pavojų; tai taip pat galioja visoms naudojimo ir aptarnavimo aplinkybėms ir asmenų gelbėjimui.
3.1.2. Turi būti išlaikytas pakankamas atstumas horizontalia ir vertikalia kryptimis tarp vežtuvų, vilktuvų, važiuojamosios dalies, lynų ir kt. bei greta Lynų kelio ant žemės arba ore galinčių būti statinių ir kliūčių, atsižvelgiant į vertikalų, išilginį ir horizontalų lynų ir vežtuvų arba vilktuvų judėjimą pačiomis nepalankiausiomis iš anksto numatomomis naudojimo sąlygomis.
3.1.3. Nustatant didžiausią atstumą tarp vežtuvų ir žemės, turi būti atsižvelgta į Lynų kelio, vežtuvų tipą ir taikomus gelbėjimo būdus. Jei tai yra atvirieji vežtuvai, taip pat turi būti atsižvelgta į riziką, kad jie gali nukristi, ir į psichologinius atstumo tarp vežtuvų ir žemės aspektus.
3.2. Stotelės ir linijos konstrukcija
3.2.1. Stotelės ir linijos konstrukcijos turi būti suprojektuotos, pastatytos ir įrengtos taip, kad būtų užtikrintas stabilumas. Stotelėmis ir linijos konstrukcijomis visomis naudojimo sąlygomis turi būti užtikrintas saugus lynų, vežtuvų bei vilktuvų valdymas ir jų techninę priežiūrą turi būti įmanoma atlikti saugiai.
4. Reikalavimai lynams, pavaroms ir stabdžiams bei mechaniniams ir elektros įrenginiams
4.1. Lynai ir jų atramos
4.1.1. Atsižvelgiant į paskutines technologijos naujoves, turi būti imtasi visų priemonių, kad:
- lynai ir jų tvirtikliai nesutrūktų;
- būtų neperkraunami ir naudojami leidžiamų verčių ribose;
- būtų užtikrinta, kad lynai būtų patikimai pritvirtinti atramose ir nenukristų nuo skridinių (kreipiamųjų);
- būtų galima juos patikrinti.
4.2. Mechaniniai įrenginiai
4.2.1. Pavaros
Lynų kelio pavarų sistemos galia ir naudojimo charakteristikos turi būti pritaikytos įvairiems naudojimo režimams ir rūšims.
4.2.2. Avarinė pavara
Lynų kelias turi turėti avarinę pavarą, kurios aprūpinimas energija būtų nepriklausomas nuo pagrindinės pavaros. Tačiau avarinės pavaros įrengti nebūtina, jeigu pagal saugos analizės rezultatus nustatoma, kad žmonės iš Lynų kelio, ypač iš vežtuvų ir vilktuvų, gali išeiti lengvai, sparčiai ir saugiai net ir tada, jei avarinė pavara neįrengta.
4.2.3. Stabdžių sistema
4.2.3.1. Lynų kelio ir (arba) vežtuvo išjungimas, susidarius avarinei situacijai arba esant nepalankiam apkrovų pasiskirstymui ir skriemulių sukibimo koeficientui, kuris leistinas naudojimo metu, turi būti įmanomas bet kuriuo metu. Stabdymo kelias turi būti toks, kad būtų užtikrintas Lynų kelio saugumas.
4.2.3.2. Stabdymo pagreičio vertės turi būti tam tikrų ribų, kurios nustatomos taip, kad būtų užtikrinta ir žmonių sauga, ir nustatytus reikalavimus atitinkantis vežtuvų, lynų ir kitų Lynų kelio sudedamųjų dalių funkcionavimas.
4.2.3.3. Lynų keliai turi turėti dvi arba daugiau stabdymo sistemų, iš kurių kiekviena turi būti tinkama Lynų keliui sustabdyti ir viena su kita suderinta taip, kad automatiškai papildytų veikiančią sistemą, jeigu jos veiksmingumas yra nepakankamas. Paskutinė traukos lyno stabdymo sistema turi tiesiogiai stabdyti varomąjį skriemulį. Šie nurodymai netaikomi vilkimo keltuvams.
4.3. Valdymo įtaisai
Valdymo įtaisai turi būti suprojektuoti ir pagaminti taip, kad būtų saugūs ir patikimi, išlaikytų naudojant atsirandančius įprastinius įtempius bei išorinių veiksnių, pavyzdžiui, drėgnumo, labai aukštų arba žemų temperatūrų ar elektromagnetinių trukdžių poveikį ir kad dėl naudojimo klaidos patys negalėtų sukelti pavojingos situacijos.
5. Reikalavimai vežtuvams ir vilktuvams
5.1. Vežtuvai ir (arba) vilktuvai turi būti suprojektuoti ir įrengti taip, kad iš anksto numatomomis naudojimo sąlygomis joks žmogus negalėtų iškristi arba kad negrėstų jokie kiti pavojai.
5.2. Vežtuvų ir vilktuvų tvirtikliai prie lynų turi būti pagaminti, o jų matmenys parinkti taip, kad pačiomis nepalankiausiomis sąlygomis tos detalės:
- nepažeistų lynų arba
- neslystų, išskyrus tą atvejį, kai dėl jų slydimo vežtuvo, vilktuvo arba Lynų kelio sauga mažėja labai nedaug.
5.3. Vežtuvų durys (vagonuose, kabinose) turi būti suprojektuotos ir pagamintos taip, kad jas būtų galima uždaryti ir užrakinti. Vežtuvų grindys ir sienos turi būti suprojektuotos ir pagamintos taip, kad visomis aplinkybėmis išlaikytų dėl vartotojų atsirandančius įtempius ir apkrovas.
5.4. Jeigu operatorius (palydovas), atsižvelgiant į naudojimo saugos reikalavimus, turi būti vežtuve, šis privalo būti įrengtas taip, kad operatorius (palydovas) galėtų saugiai atlikti savo pareigas.
5.5. Vežtuvai ir (arba) vilktuvai, ypač jų pakabos mechanizmai, turi būti suprojektuoti ir įrengti taip, kad pagal atitinkamas taisykles ir nurodymus būtų užtikrinta juos prižiūrinčių darbuotojų sauga.
5.6. Vežtuvuose su prikabinimo gnybtais turi būti imtasi visų priemonių, kad neteisingai ant lyno prikabintas vežtuvas dar prieš išvykstant ir neatkabintas atvykstant būtų sustabdytas be pavojaus vartotojams ir nenukristų.
5.7. Funikulieriaus ir, jeigu tai padaryti galima atsižvelgiant į Lynų kelio konfigūraciją, dviem lynais pakabintuose Lynų kelio vežtuvuose, kai pagrįstai negalima atmesti galimybės, kad laikantysis lynas gali nutrūkti, turi būti įrengtas automatinis stabdymo įtaisas.
6. Reikalavimai vartotojų įrangai
Patekimas į įlaipinimo ir išlaipinimo zonas bei vartotojų įlipimas ir jų išlipimas, atsižvelgiant į vežtuvų judėjimą ir sustojimą, turi būti organizuotas taip, kad būtų užtikrinta žmonių sauga, ypač tose vietose, kuriose yra pavojus nukristi.
Vaikams ir žmonėms su judėjimo sutrikimais turi būti įmanoma Lynų keliais naudotis saugiai, jeigu jie skirti tiems žmonėms vežti.
7. Reikalavimai techniniam naudojimui
7.1. Sauga
7.1.1. Turi būti taikomos visos techninės nuostatos ir imamasi visų priemonių siekiant užtikrinti, kad Lynų kelias būtų naudojamas pagal technines specifikacijas ir nustatytas naudojimo sąlygas ir kad galėtų būti laikomasi saugaus naudojimo ir techninės priežiūros reikalavimų. Naudojimo instrukcijos ir atitinkamos pastabos turi būti parengiamos lietuvių kalba arba Bendrijos kalbomis, kurią (-ias) valstybė narė, jei Lynų kelias pastatytas jos teritorijoje, gali nustatyti sutartyje numatyta tvarka.
7.2. Sauga Lynų kelio sustabdymo atveju
Turi būti taikomos visos techninės nuostatos ir imamasi visų priemonių siekiant užtikrinti, kad, atsižvelgiant į Lynų kelio tipą ir jo pastatymo apylinkes, per nustatytą laiką vartotojus būtų galima išgelbėti, jeigu Lynų kelio darbas nutrūko ir jo negalima greitai vėl paleisti.
7.3. Kitos specialiosios saugos nuostatos
7.3.1. Operatoriaus postai ir darbo vietos
Slankiosios sudedamosios dalys, prie kurių paprastai prieinama stotelėse, turi būti suprojektuotos, pagamintos ir sumontuotos taip, kad būtų užkirstas kelias bet kokiems pavojams, arba, jeigu tie pavojai gali kilti, jose turi būti įrengti saugos įtaisai, užtikrinantys, kad nebūtų prisiliesta prie sudedamųjų dalių, dėl ko gali įvykti nelaimingas atsitikimas. Saugos įtaisai turi būti tokie, kurių nebūtų galima lengvai nuimti arba padaryti neveikiančius.
7.3.2. Pavojus nukristi
Darbo vietos ir darbo zonos, prie kurių turi būti priėjimas, įskaitant naudojamas tik retkarčiais, ir jų prieigos turi būti suprojektuotos ir įrengtos taip, kad asmenys, kurie ten dirba arba ten būna, būtų apsaugoti nuo nukritimo. Jeigu šių priemonių neužtenka, darbo vietos turi būti papildomai aprūpintos įtvirtinimais asmeninėms apsauginėms priemonėms, apsaugančioms nuo kritimo.
______________
Techninis reglamentas
„Keleiviniai lynų keliai“
III PRIEDAS
SAUGOS ANALIZĖ
Kiekvieno šio Reglamento 8.1 punkte nurodyto Lynų kelio saugos analizėje turi būti atsižvelgiama į visus numatytus Lynų kelio veikimo režimus. Analizuojant turi būti taikomi pripažinti arba nustatyti metodai ir atsižvelgiama į šiuolaikinę technologiją bei atitinkamo Lynų kelio sudėtingumą. Atliekant saugos analizę, taip pat siekiama užtikrinti, kad projektuojant ir išdėstant Lynų kelius būtų atsižvelgiama į vietovę bei pačias nepalankiausias padėtis, kad būtų užtikrintas pakankamas saugos lygis.
Analizė taip pat taikoma saugos įtaisams ir poveikiui, kurį jie daro Lynų keliui, į kurį jie įmontuoti, taip pat su jais sujungtiems posistemiams; tuo siekiama, kad jie:
- suveiktų atsiradus pirmiesiems sutrikimų ir gedimų požymiams ir liktų saugą užtikrinančios būklės, būtų išlaikytas saugus darbo režimas arba patikimumas, arba
- saugos įtaisai būtų dubliuojami ir stebimi, arba
- būtų taip išdėstyti, kad būtų galima numatyti jų gedimo tikimybę, ir atitiktų lygį, lygiavertį saugos įtaisui, kuris tenkina pirmoje ir antroje įtraukoje išvardytus kriterijus.
Saugos analizė, nurodyta šio Reglamento 19 punkte, turi būti taikoma rizikos veiksniams bei pavojingoms situacijoms nustatyti ir šio Reglamento 20 punkte nurodytam saugos mazgų sąrašui parengti. Saugos analizės rezultatai turi būti pateikti saugos ataskaitoje.
______________
Techninis reglamentas
„Keleiviniai lynų keliai“
IV PRIEDAS
SAUGOS MAZGAI. EB ATITIKTIES DEKLARACIJA
Priedas taikomas šio Reglamento 8.2 punkte nurodytiems saugos mazgams užtikrinant, kad jie atitinka Reglamento 17 punkte nurodytus ir II priede apibrėžtus esminius reikalavimus, kurie taikomi saugos mazgams.
EB atitikties deklaracijoje ir prie jos pateikiamuose dokumentuose turi būti įrašyta data ir jie turi būti pasirašyti. Deklaracija turi būti parengta ta pačia kalba arba kalbomis kaip ir II priedo 7.1.1 punkte nurodytas naudojimo vadovas.
Deklaracijoje turi būti nurodyta tokia informacija:
- nuoroda į šio Reglamento 1 punktą (nurodant direktyvą 2000/9/EB);
- gamintojo arba jo Įgaliotojo atstovo pavadinimas, įmonės pavadinimas ir pilnas adresas. Įgaliotasis atstovas taip pat turi nurodyti gamintojo pavadinimą, įmonės pavadinimą ir pilną adresą;
- mazgo aprašas (markė, tipas ir t. t.);
- atitikties deklaracijai parengti taikytos procedūros (šio Reglamento 25 punktas);
- visos atitinkamos nuostatos, kurias mazgas turi atitikti, ypač naudojimo sąlygos;
- atitikties įvertinimo procedūrą atlikusios notifikuotosios įstaigos pavadinimas bei adresas ir EB tipo tyrimo sertifikato išdavimo data, tam tikrais atvejais nurodoma sertifikato galiojimo trukmė ir sąlygos;
- tam tikrais atvejais – nuoroda į taikytinus darniuosius standartus;
- gamintojo arba jo Įgaliotojo atstovo vardu pasirašyti asmens identifikavimo duomenys.
______________
Techninis reglamentas
„Keleiviniai lynų keliai“
V PRIEDAS
SAUGOS MAZGAI. ATITIKTIES ĮVERTINIMAS
1. Taikymo sritis
Priedas taikomas saugos mazgams, siekiant patikrinti, ar jie atitinka šio Reglamento 17 punkte nurodytus ir II priede apibrėžtus esminius reikalavimus. Jis taikomas, kai viena ar keletas notifikuotųjų įstaigų vertina mazgo, kai jis laikomas atskiru mazgu, atitiktį nustatytoms techninėms specifikacijoms.
2. Procedūros
Įvertinimo procedūros, kurias notifikuotosios įstaigos atlieka projektavimo ir gamybos etapuose, grindžiamos Nacionalinio akreditacijos biuro 1998 04 11 įsakymu Nr. 11 patvirtintose Techninio derinimo direktyvoms skirtų atitikties įvertinimo procedūrų įvairių etapų modulių ir atitikties ženklo „CE“ žymėjimo ir vartojimo taisyklėse (Žin., 1998, Nr. 25-670) nustatytais moduliais ir žemiau pateikta lentele. Šioje lentelėje pateikti sprendimai laikomi lygiaverčiais ir juos galima taikyti gamintojo nuožiūra.
SAUGOS MAZGŲ ATITIKTIES ĮVERTINIMAS
Projektavimas |
Gamyba |
1. EB tipo tyrimas |
1. a) Gamybos kokybės užtikrinimas |
B modulis |
D modulis |
|
1. b) Gaminio patikrinimas |
|
F modulis |
2. Visiškas kokybės užtikrinimas |
2. Visiškas kokybės užtikrinimas |
H modulis |
H modulis |
3. Vieneto patikrinimas |
3. Vieneto patikrinimas |
G modulis |
G modulis |
Moduliai turi būti taikomi atsižvelgiant į konkrečias kiekvieno modulio papildomas sąlygas |
B MODULIS. EB TIPO TYRIMAS
1. Šiame modulyje pateikta procedūra, kurią taikydama notifikuotoji įstaiga nustato ir patvirtina, kad tipinis numatomos gaminti produkcijos bandinys atitinka šio Reglamento nuostatas.
2. Paraišką atlikti EB tipo tyrimą gamintojas arba jo Įgaliotasis atstovas turi įteikti pasirinktai notifikuotajai įstaigai.
Į paraišką turi būti įtraukta:
- gamintojo pavadinimas, adresas ir, jeigu paraišką įteikia Įgaliotasis atstovas, jo pavadinimas ir adresas;
- rašytinis pareiškimas, kad tokia pat paraiška neįteikta jokiai kitai notifikuotajai įstaigai;
- 3 punkte nurodyti techniniai dokumentai.
Pareiškėjas notifikuotajai įstaigai turi pateikti tipinį numatomos gaminti produkcijos pavyzdį, kuris toliau vadinamas „tipu“. Notifikuotoji įstaiga gali prašyti kitų pavyzdžių, jeigu jų reikia bandymų programai atlikti.
3. Iš techninių dokumentų turi būti įmanoma įvertinti, ar mazgas atitinka šio Reglamento reikalavimus. Į dokumentus, kiek tai susiję su pirmiau minėtu vertinimu, turi būti įtraukti mazgo konstrukcijos, gamybos ir veikimo dokumentai.
Į dokumentus, kiek tai susiję su atitikties įvertinimu, turi būti įtraukta:
- bendras tipo aprašas;
- mazgų, sudedamųjų dalių, grandinių ir kt. konstrukcijos brėžiniai, principinės schemos ir kt.;
- aprašai ir paaiškinimai, būtini aukščiau minėtiems brėžiniams ir schemoms bei gaminio veikimui suprasti;
- šio Reglamento 12 punkte nurodytas Europos specifikacijų, kurios visos ar tik jų dalis buvo taikytos, sąrašas ir sprendimų, kurie buvo priimti, siekiant, kad esminių reikalavimų būtų laikomasi, jeigu šio Reglamento 12 punkte nurodytos Europos specifikacijos dar neparengtos, aprašai;
- atliktų konstrukcijos skaičiavimų ir tyrimų rezultatai ir kt.;
- bandymų protokolai.
Tuose dokumentuose taip pat turi būti nurodyta mazgo taikymo sritis.
4. Notifikuotoji įstaiga turi:
4.1. nagrinėti techninius dokumentus, patikrinti, ar tipas buvo pagamintas pagal techninius dokumentus, ir nustatyti mazgus, suprojektuotus pagal atitinkamas šio Reglamento 12 punkte nurodytų Europos specifikacijų nuostatas, bei tuos mazgus, kurie suprojektuoti ne pagal atitinkamas tų Europos specifikacijų nuostatas;
4.2. atlikti arba pasirūpinti, kad būtų atlikti atitinkami tyrimai ir būtini bandymai, siekiant patikrinti, ar tais atvejais, jeigu šio Reglamento 12 punkte nurodytos Europos specifikacijos nebuvo taikytos, gamintojo priimti sprendimai atitinka esminius šio Reglamento reikalavimus;
4.3. atlikti arba pasirūpinti, kad būtų atlikti atitinkami tyrimai ir būtini bandymai, siekiant patikrinti, ar gamintojas teisingai nusprendė taikyti atitinkamas specifikacijas ir ar jos iš tikro buvo taikytos;
5. Jeigu tipas atitinka šio Reglamento nuostatas, notifikuotoji įstaiga pareiškėjui turi išduoti EB tipo tyrimo sertifikatą. Jame turi būti įrašytas gamintojo pavadinimas ir adresas, tyrimo išvados, sertifikato galiojimo sąlygos bei trukmė ir būtini duomenys patvirtintam tipui identifikuoti.
Prie sertifikato turi būti pridėtas atitinkamų techninių dokumentų dalių sąrašas, o jo kopija laikoma notifikuotoje įstaigoje. Jeigu notifikuotoji įstaiga atsisako gamintojui išduoti EB tipo tyrimo sertifikatą, ji turi išsamiai nurodyti tokio sprendimo priežastis. Turi būti numatyta apeliacijos tvarka.
6. Pareiškėjas turi informuoti EB tipo tyrimo sertifikato techninius dokumentus laikančią notifikuotąją įstaigą apie visas patvirtinto mazgo modifikacijas, kurioms turi būti suteiktas papildomas patvirtinimas, jeigu tos modifikacijos galėtų turėti įtakos esminių reikalavimų atitikčiai arba nustatytoms naudojimo sąlygoms. Šis papildomas patvirtinimas – tai pirminio EB tipo tyrimo sertifikato priedas.
7. Kiekviena notifikuotoji įstaiga kitoms notifikuotosioms įstaigoms turi pateikti atitinkamą informaciją apie išduotus bei paskelbtus netekusiais galios EB tipo tyrimo sertifikatus ir jų priedus.
8. Kitos notifikuotosios įstaigos gali gauti EB tipo tyrimo sertifikatų ir (arba) jų priedų kopijas. Sertifikatų priedai turi būti prieinami kitoms notifikuotosioms įstaigoms.
9. Gamintojas arba jo Įgaliotasis atstovas ne trumpiau kaip 30 metų nuo paskutinio mazgo pagaminimo dienos su techniniais dokumentais turi saugoti EB tipo tyrimo sertifikatų ir jų priedų kopijas.
Jeigu gamintojas ar jo Įgaliotasis atstovas nėra įsisteigę Bendrijoje, įsipareigojimas saugoti techninius dokumentus, kad jie būtų prieinami, tenka mazgą į rinką pateikusiam asmeniui.
D MODULIS. GAMYBOS KOKYBĖS UŽTIKRINIMAS
1. Šiame modulyje pateikta procedūra, kurią taikydamas 2 punkte išdėstytų įsipareigojimų besilaikantis gamintojas užtikrina ir pareiškia, kad atitinkami mazgai atitinka EB tipo tyrimo sertifikate aprašytą tipą ir šio Reglamento reikalavimus. Gamintojas arba Įgaliotasis jo atstovas kiekvieną mazgą turi paženklinti ženklu „CE“ ir raštu parengti atitikties deklaraciją. Prie ženklo „CE“ turi būti už 4 punkte nurodytą priežiūrą atsakingos notifikuotosios įstaigos identifikavimo simbolis.
2. Gamintojas turi taikyti patvirtintą kokybės sistemą, apimančią gamybą, galutinę mazgo kontrolę ir bandymus, kaip nurodyta 3 punkte, ir turi būti prižiūrimas pagal 4 punkto reikalavimus.
3. Kokybės sistema
3.1. Gamintojas pasirinktai notifikuotajai įstaigai turi įteikti paraišką įvertinti atitinkamiems mazgams jo taikomą kokybės sistemą.
Paraiška turi susidėti iš:
- visos svarbios informacijos apie atitinkamo mazgo kategoriją;
- kokybės sistemos dokumentų;
- jeigu reikia, patvirtinto tipo techninių dokumentų ir EB tipo tyrimo sertifikato kopijos.
3.2. Kokybės sistema turi užtikrinti EB tipo tyrimo sertifikate aprašyto tipo ir šio Reglamento reikalavimų atitikimą.
Visi kokybės sistemos elementai, reikalavimai ir nuostatos, kuriuos taiko gamintojas, turi būti sistemingai ir tvarkingai įforminti dokumentais rašytinių planų, procedūrų ir instrukcijų forma. Kokybės užtikrinimo sistemos dokumentai turi užtikrinti, kad kokybės programos, planai, vadovai ir įrašai būtų suprasti vienodai.
Kokybės sistemos dokumentuose išsamiai ir atitinkamai turi būti aprašyti:
- kokybės tikslai ir organizacinė struktūra, administracijos įsipareigojimai ir įgaliojimai, susiję su mazgo kokybe;
- naudojami gamybos, kokybės valdymo ir kokybės užtikrinimo būdai, procesai ir reguliarūs veiksmai, kurių bus imtasi;
- tyrimai ir bandymai, kurie bus atlikti prieš gamybą, gaminant ir pagaminus, ir šių tyrimų bei bandymų atlikimo dažnumas;
- kokybės duomenų įrašai, t. y. kontrolės ataskaitos, bandymų ir kalibravimo duomenys, atitinkamų darbuotojų kvalifikacijos ataskaitos ir kt.;
- priemonės, kuriomis prižiūrima, kaip pasiekiama privaloma mazgo kokybė ir ar veiksmingai veikia kokybės sistema.
3.3. Notifikuotoji įstaiga turi įvertinti kokybės sistemą, kad galėtų nustatyti, ar ji atitinka 3.2 punkte nurodytus reikalavimus. Laikoma, kad kokybės sistema atitinka pirmiau minėtus reikalavimus, jeigu jai taikomas atitinkamas darnusis standartas.
Audito grupėje turi būti bent vienas asmuo, turintis atitinkamo mazgo gamybos technologijos vertinimo patirtį. Įvertinimo procedūroje turi būti numatomas patikrinimo vizitas į gamintojo patalpas.
Sprendimas turi būti praneštas gamintojui. Pranešime turi būti nurodytos tyrimo išvados ir pagrįstas sprendimas dėl įvertinimo.
3.4. Gamintojas privalo atlikti pareigas, atsiradusias patvirtinus kokybės sistemą, ir šią sistemą išlaikyti tokią, kad ji nuolatos atitiktų reikalavimus ir būtų veiksminga. Gamintojas arba jo Įgaliotasis atstovas gamintojo kokybės sistemą patvirtinusiai notifikuotajai įstaigai praneša apie kiekvieną numatomą kokybės sistemos keitimą.
Notifikuotoji įstaiga turi įvertinti siūlomus keitimus ir nuspręsti, ar iš dalies pakeista kokybės sistema atitiks 3.2 punkte nurodytus reikalavimus, ar ją būtina įvertinti iš naujo.
Notifikuotoji įstaiga sprendimą turi pranešti gamintojui. Pranešime turi būti įrašytos tyrimo išvados ir pagrįstas sprendimas dėl įvertinimo.
4. Notifikuotosios įstaigos atliekama priežiūra
4.1. Priežiūros tikslas – įsitikinti, kad gamintojas tinkamai atlieka pareigas, atsiradusias patvirtinus kokybės sistemą.
4.2. Gamintojas notifikuotajai įstaigai turi leisti kontrolės tikslais patekti į gamybines patalpas, kontrolės ir bandymo atlikimo bei sandėliavimo vietas ir pateikti jai visą būtiną informaciją, visų pirma:
- kokybės sistemos dokumentus;
- kokybės duomenų įrašus, t. y. kontrolės ataskaitas, bandymų, kalibravimo duomenis ir pranešimus apie atitinkamų darbuotojų kvalifikaciją ir kt.
4.3. Notifikuotoji įstaiga, norėdama įsitikinti, ar gamintojas prižiūri ir tebetaiko kokybės sistemą, turi periodiškai atlikti auditą ir jo ataskaitą pateikti gamintojui.
4.4. Be to, notifikuotoji įstaiga gali netikėtai aplankyti gamintoją. Tokių apsilankymų metu notifikuotoji įstaiga, jeigu reikia, gali atlikti arba įpareigoti atlikti bandymus, siekdama patikrinti, ar kokybės sistema veikia tinkamai. Notifikuotoji įstaiga gamintojui turi pateikti apsilankymo ir, jeigu buvo darytas bandymas, bandymo ataskaitą.
5. Bent 30 metų nuo paskutinio mazgo pagaminimo dienos gamintojas turi saugoti ir rinkos priežiūros institucijoms pateikti:
- 3.1 punkto 2 pastraipos 2 įtraukoje nurodytus dokumentus;
- 3.4 punkto 2 pastraipoje nurodytus pakeitimus;
- 3.4, 4.3 ir 4.4 punktuose nurodytus notifikuotosios įstaigos sprendimus ir ataskaitas.
F MODULIS. GAMINIO PATIKRINIMAS
1. Šiame modulyje pateikta procedūra, kurią taikydamas gamintojas arba jo Įgaliotasis atstovas patikrina ir patvirtina, kad mazgai, kuriems turi būti taikomos 3 punkto nuostatos, atitinka EB tipo tyrimo sertifikate aprašytą tipą ir šio Reglamento reikalavimus.
2. Gamintojas turi imtis visų būtinų priemonių, kad gamybos proceso metu būtų užtikrinta, kad mazgai atitiktų EB tipo tyrimo sertifikate aprašytą tipą ir šio Reglamento reikalavimus. Jis kiekvieną mazgą ženklina ženklu „CE“ ir parengia atitikties deklaraciją.
3. Notifikuotoji įstaiga, siekdama patikrinti, ar mazgai atitinka šio Reglamento reikalavimus, gamintojo nuožiūra pagal 4 punkte nustatytą metodiką turi arba atlikti atitinkamus tyrimus ir bandymus su kiekvienu mazgu, arba, tirdama ir bandydama mazgus, taikyti 5 punkte apibrėžtus statistinius principus.
Gamintojas arba jo Įgaliotasis atstovas atitikties deklaracijos kopiją turi saugoti bent 30 metų nuo paskutinio mazgo pagaminimo dienos.
4. Kiekvieno mazgo tyrimas ir bandymas
4.1. Visi mazgai turi būti ištirti atskirai ir jiems turi būti atlikti šio Reglamento 12 punkte nurodytoje atitinkamoje Europos specifikacijoje (-ose) nustatyti ar jiems lygiaverčiai bandymai, kad būtų patikrinta, ar mazgai atitinka EB tipo tyrimo sertifikate aprašytą tipą ir šio Reglamento reikalavimus.
4.2. Notifikuotoji įstaiga kiekvieną patvirtintą mazgą paženklina arba įpareigoja paženklinti identifikavimo simboliu ir, atsižvelgdama į padarytus bandymus, raštu parengia atitikties sertifikatą.
5. Statistinis patikrinimas
5.1. Gamintojas savo mazgus turi pateikti partijomis, sudarytomis iš vienarūšių mazgų, ir imtis visų būtinų priemonių, kad gamybos procesas būtų toks, kad kiekviena partija būtų sudaryta iš vienarūšių mazgų.
5.2. Visi mazgai turi būti pateikiami patikrinti partijomis, sudarytomis iš vienarūšių mazgų. Iš kiekvienos partijos atsitiktine atranka paimama imtis. Imties mazgai atskirai ištiriami ir išbandomi šio Reglamento 12 punkte nurodytoje atitinkamoje Europos specifikacijoje (- ose) nustatytais arba jiems lygiaverčiais bandymais, siekiant nustatyti, kad mazgai atitinka šio Reglamento reikalavimus, ir nustatyti, ar partiją priimti, ar nepriimti.
5.3. Statistinis patikrinimas apima tokius elementus:
- statistinį metodą;
- bandinių atrinkimo planą ir jo taikymo charakteristikas.
5.4. Jeigu partija yra priimama, notifikuotoji įstaiga kiekvieną mazgą paženklina arba įpareigoja paženklinti identifikavimo numeriu ir, atsižvelgdama į padarytus bandymus, raštu parengia atitikties sertifikatą. Visus partijos mazgus galima pateikti į rinką, išskyrus tuos partijos mazgus, kurie, kaip buvo nustatyta, neatitinka reikalavimų.
Jeigu partija yra atmetama, notifikuotoji įstaiga arba kompetentinga įstaiga turi imtis atitinkamų priemonių, kad minėta partija į rinką nebūtų pateikta. Jeigu partijos dažnai neatitinka reikalavimų, notifikuotoji įstaiga privalo sustabdyti statistinį patikrinimą.
Gamintojas notifikuotosios įstaigos atsakomybe gamybos proceso metu gali pritvirtinti jos identifikavimo simbolį.
G MODULIS. VIENETO PATIKRINIMAS
1. Šiame modulyje pateikta procedūra, kurią taikydamas gamintojas užtikrina ir pareiškia, kad atitinkamas mazgas, kuriam buvo išduotas 2 punkte nurodytas sertifikatas, atitinka mazgui taikomus šio Reglamento reikalavimus. Gamintojas arba jo Įgaliotasis atstovas mazgą turi paženklinti ženklu „CE“ ir parengti atitikties deklaraciją.
2. Notifikuotoji įstaiga, siekdama užtikrinti, kad mazgas atitinka šio Reglamento reikalavimus, turi ištirti atskirą mazgą ir bandyti šio Reglamento 12 punkte nurodytoje atitinkamoje Europos specifikacijoje (- ose) nustatytais arba jiems lygiaverčiais bandymais.
Notifikuotoji įstaiga patvirtintą mazgą turi paženklinti arba įpareigoja paženklinti savo identifikavimo numeriu ir, atsižvelgdama į padarytus bandymus, parengti atitikties sertifikatą.
3. Techniniai dokumentai suteikia galimybę nustatyti, ar laikomasi šio Reglamento reikalavimų, ir suprasti mazgo konstrukciją, gamybos procesą ir veikimą.
Kad įvertinimą būtų galima atlikti, dokumentus turi sudaryti:
- bendras tipo aprašas;
- mazgų, sudedamųjų dalių, grandinių ir kt. konstrukcijos brėžiniai, principinės schemos ir kt.;
- pirmiau minėtiems brėžiniams ir schemoms bei mazgo veikimui suprasti būtini aprašai ir paaiškinimai;
- šio Reglamento 12 punkte nurodytų Europos specifikacijų, kurios visos ar tik jų dalis buvo taikytos, sąrašas ir sprendimai, kuriuos priėmė gamintojas, siekdamas, kad esminių šio Reglamento reikalavimų būtų laikomasi, jeigu šio Reglamento 12 punkte nurodytos Europos specifikacijos nebuvo taikytos;
- atliktų konstrukcijos apskaičiavimų, tyrimų ir kt. rezultatai;
- bandymų protokolai;
- nurodytos mazgo taikymo sritys.
H MODULIS. VISIŠKAS KOKYBĖS UŽTIKRINIMAS
1. Šiame modulyje pateikta procedūra, kurią taikydamas 2 punkte išdėstytų įsipareigojimų besilaikantis gamintojas užtikrina ir pareiškia, kad atitinkami mazgai atitinka tam tikrus šio Reglamento reikalavimus. Gamintojas arba jo Įgaliotasis atstovas mazgą turi paženklinti ženklu „CE“ ir raštu parengti atitikties deklaraciją. Prie ženklo „CE“ turi būti už 4 punkte nustatytą priežiūrą atsakingos notifikuotosios įstaigos simbolis.
2. Gamintojas mazgo projektavimui, gamybai, galutinei kontrolei ir išbandymui turi taikyti 3 punkte nustatytą patvirtintą kokybės sistemą, o gamintojui taikoma 4 punkte nurodyta priežiūra.
3. Kokybės sistema
3.1. Gamintojas pasirinktai notifikuotajai įstaigai turi įteikti paraišką įvertinti jo taikomą kokybės sistemą.
Paraišką turi sudaryti:
- visa svarbi informacija apie mazgo kategoriją;
- kokybės sistemos dokumentai.
3.2. Kokybės sistema turi užtikrinti, kad mazgai atitiktų šio Reglamento reikalavimus.
Visi kokybės sistemos elementai, reikalavimai ir sąlygos, kuriuos taiko gamintojas, turi būti sistemingai ir tvarkingai įforminti dokumentais rašytinių planų, procedūrų ir instrukcijų forma. Kokybės sistemos dokumentai turi užtikrinti, kad kokybės programos, planai, vadovai ir įrašai būtų suprasti vienodai.
Kokybės sistemos dokumentuose visų pirma turi būti atitinkamai aprašyti:
- kokybės tikslai ir organizacinė struktūra, administracijos įsipareigojimai ir įgaliojimai, susiję su mazgo konstrukcija ir kokybe;
- techninės projekto specifikacijos, tarp jų Europos specifikacijos, kurios taikomos. Jeigu Europos specifikacijos taikomos ne visos, – priemonės, kurių imamasi siekiant užtikrinti esminių šio Reglamento reikalavimų laikymąsi;
- projektavimo valdymo ir konstrukcijos tikrinimo metodai, procesai ir reguliarūs veiksmai, kurie naudojami projektuojant tos kategorijos, kuriai taikoma kokybės sistema, mazgus;
- atitinkamos gamybos, kokybės valdymo ir kokybės užtikrinimo metodikos, procesai, ir reguliarūs veiksmai, kurių imamasi;
- tyrimai ir bandymai, kurie bus atliekami prieš gamybą, gaminant bei pagaminus, ir tyrimų bei bandymų dažnumas;
- kokybės duomenų įrašai, t. y. kontrolės ataskaitos, bandymų ir kalibravimo duomenys, atitinkamų darbuotojų kvalifikacijos ataskaitos ir kt.;
- priemonės, kuriomis bus kontroliuojama, kaip pasiekiama privaloma konstrukcijos ir mazgo kokybė ir ar veiksmingai veikia kokybės sistema.
3.3. Notifikuotoji įstaiga turi įvertinti kokybės sistemą ir nuspręsti, ar ji atitinka 3.2 punkte nurodytus reikalavimus. Manoma, kad kokybės sistema atitinka pirmiau minėtus reikalavimus, jeigu jai taikomas atitinkamas darnusis standartas.
Auditorių grupėje turi būti bent vienas asmuo, turintis atitinkamo mazgo gamybos technologijos vertinimo patirtį. Įvertinimo procedūroje turi būti numatomas patikrinimo vizitas į gamintojo patalpas.
Sprendimas turi būti praneštas gamintojui. Pranešime turi būti nurodytos tyrimo išvados, ir pagrįstas sprendimas dėl įvertinimo.
3.4. Gamintojas privalo atlikti pareigas, atsiradusias patvirtinus kokybės sistemą, ir šią sistemą išlaikyti tokią, kad ji nuolatos atitiktų reikalavimus ir būtų veiksminga.
Gamintojas arba jo Įgaliotasis atstovas gamintojo kokybės sistemą patvirtinusiai notifikuotajai įstaigai praneša apie kiekvieną numatomą kokybės sistemos keitimą.
Notifikuotoji įstaiga turi įvertinti siūlomus keitimus ir nuspręsti, ar iš dalies pakeista kokybės sistema atitiks 3.2 punkte nurodytus reikalavimus, ar ją būtina įvertinti iš naujo.
Notifikuotoji įstaiga sprendimą turi pranešti gamintojui. Pranešime turi būti įrašytos tyrimo išvados ir pagrįstas sprendimas dėl įvertinimo.
4. Notifikuotosios įstaigos atliekama priežiūra
4.1. Priežiūros tikslas – užtikrinti, kad gamintojas tinkamai laikytųsi įsipareigojimų, atsiradusių patvirtinus kokybės sistemą.
4.2. Gamintojas notifikuotajai įstaigai turi leisti kontrolės tikslais patekti į gamybines patalpas, kontrolės ir bandymo atlikimo bei sandėliavimo vietas ir pateikti visą būtiną informaciją, visų pirma:
- kokybės sistemos dokumentus;
- kokybės sistemos projektavimo dalyje numatytus kokybės duomenų įrašus, pavyzdžiui, analizių, apskaičiavimų, bandymų ir kt. rezultatus;
- kokybės sistemos gamybos dalyje numatytus kokybės duomenų įrašus, t. y. kontrolės ataskaitas, bandymų, kalibravimo duomenis ir pranešimus apie atitinkamų darbuotojų kvalifikaciją ir k. t.
4.3. Notifikuotoji įstaiga, norėdama įsitikinti, ar gamintojas prižiūri ir vis tebetaiko kokybės sistemą, turi periodiškai atlikti auditą ir jo ataskaitą pateikti gamintojui.
4.4. Be to, notifikuotoji įstaiga gali netikėtai aplankyti gamintoją. Per tokius apsilankymus notifikuotoji įstaiga, jeigu reikia, gali atlikti arba įpareigoti atlikti bandymus, siekdama patikrinti, ar kokybės sistema veikia tinkamai. Notifikuotoji įstaiga gamintojui turi pateikti apsilankymo ir, jeigu buvo darytas bandymas, bandymo ataskaitą.
5. Bent 30 metų nuo paskutinio mazgo pagaminimo dienos gamintojas turi saugoti ir rinkos priežiūros institucijoms pateikti:
- 3.1 punkto 2 pastraipos 2 įtraukoje nurodytus dokumentus;
- 3.4 punkto 2 pastraipoje nurodytus pakeitimus;
- 3.4, 4.3 ir 4.4 punktuose nurodytus notifikuotosios įstaigos sprendimus ir ataskaitas.
6. Kiekviena notifikuotoji įstaiga kitoms notifikuotosioms įstaigoms turi perduoti informaciją apie kokybės sistemoms išduotus ir paskelbtus netekusius galios patvirtinimus.
7. Papildomi reikalavimai. Konstrukcijos tyrimas
7.2. Iš paraiškos turi būti įmanoma suprasti mazgo konstrukciją, jo gamybą ir veikimą ir įvertinti, ar mazgas atitinka šio Reglamento reikalavimus.
Paraišką turi sudaryti:
- techninės konstrukcijos specifikacijos, įskaitant taikytąsias Europos specifikacijas, kurios nurodytos šio Reglamento 12 punkte;
- būtini papildomi įrodymai, patvirtinantys specifikacijų tinkamumą, ypač jeigu buvo taikytos ne visos šio Reglamento 12 punkte nurodytos Europos specifikacijos. Papildomus įrodymus turi sudaryti atitinkamos gamintojo laboratorijos arba jo vardu atliktų bandymų rezultatai.
7.3. Notifikuotoji įstaiga paraišką turi išnagrinėti ir, jeigu konstrukcija atitinka šio Reglamento reikalavimus, pareiškėjui išduoti EB konstrukcijos tyrimo sertifikatą. Jame įrašomos tyrimo išvados, sertifikato galiojimo sąlygos, patvirtintai konstrukcijai identifikuoti būtini duomenys ir, jeigu reikia, pateikiamas mazgo veikimo aprašas.
7.4. Pareiškėjas EB konstrukcijos tyrimo sertifikatą išdavusią notifikuotąją įstaigą turi informuoti apie visus patvirtintos konstrukcijos keitimus. Jeigu dėl tokių keitimų mazgas gali nebeatitikti esminių šio Reglamento 17 punkte nurodytų reikalavimų arba nustatytų mazgo naudojimo sąlygų, patvirtintos konstrukcijos keitimus turi dar kartą patvirtinti EB konstrukcijos tyrimo sertifikatą išdavusi notifikuotoji įstaiga. Pakartotinis patvirtinimas pateikiamas kaip EB konstrukcijos tyrimo pirminio sertifikato priedas.
7.5. Notifikuotosios įstaigos kitoms notifikuotosioms įstaigoms turi perduoti atitinkamą informaciją apie:
- EB konstrukcijos tyrimo sertifikatus ir jiems išduotus priedus;
- paskelbtus netekusiais galios EB konstrukcijos patvirtinimus ir jų papildymus;
- atsisakymus išduoti EB konstrukcijos tyrimo sertifikatus ir priedus.
______________
Techninis reglamentas
„Keleiviniai lynų keliai“
VI PRIEDAS
POSISTEMIAI. EB ATITIKTIES DEKLARACIJA
Šis priedas taikomas šio Reglamento III skyriuje nurodytiems posistemiams, siekiant užtikrinti, kad jie atitiktų esminius šio Reglamento II priede nustatytus ir jiems taikomus reikalavimus.
EB atitikties deklaraciją turi parengti gamintojas arba jo Įgaliotasis atstovas arba, jeigu tų asmenų nėra, kiekvienas posistemius į rinką pateikiantis juridinis ar fizinis asmuo; deklaracija ir su ja pateikiami dokumentai turi turėti datą ir būti pasirašyti.
EB atitikties deklaracija ir techniniai dokumentai turi būti parengti ta pačia kalba arba kalbomis kaip ir II priedo 7.1.1 punkte nurodytas naudojimo vadovas ir juose turi būti pateikta tokia informacija:
- nuoroda į šio Reglamento 1 punktą (nurodant direktyvą 2000/9/EB);
- EB tyrimą užsakiusio asmens pavardė ir adresas;
- posistemio aprašas;
- šio Reglamento 32 punkte nurodytą EB tyrimą atlikusios notifikuotosios įstaigos pavadinimas ir adresas;
- visos atitinkamos nuostatos, kurias posistemis turi atitikti, ypač visi naudojimo apribojimai arba naudojimo sąlygos;
- VII priede (EB atitikties sertifikatas) nurodyto EB tyrimo rezultatai;
- duomenys apie asmenį, įgaliotą pasirašyti teisinę galią turinčią gamintojo deklaraciją, arba to asmens Įgaliotąjį atstovą ar, jeigu tokio asmens nėra, posistemį į rinką pateikiantį juridinį arba fizinį asmenį.
______________
Techninis reglamentas
„Keleiviniai lynų keliai“
VII PRIEDAS
POSISTEMIAI. ATITIKTIES ĮVERTINIMAS
1. EB tyrimas – tai procedūra, kurią taikydama gamintojo arba jo Įgaliotojo atstovo ar, jeigu tokio asmens nėra, už posistemio pateikimą į rinką atsakomybę prisiimančio kiekvieno juridinio ar fizinio asmens prašymu notifikuotoji įstaiga patikrina ir patvirtina, kad posistemis:
- atitinka Reglamento ir kitas atitinkamas Europos Bendrijos steigimosi sutarties nuostatas,
- atitinka techninius dokumentus ir
- yra užbaigtas.
2. Posistemis patikrinamas kiekviename iš tų etapų:
- projektuojant;
- gaminant ir atliekant priimamuosius išbandymus, kai posistemis yra užbaigtas.
3. Su patikrinimo sertifikatu pateikiamus techninius dokumentus turi sudaryti:
- gamybos planai ir skaičiavimai, elektros ir hidraulinės schemos, valdymo grandinių schemos, kompiuterių ir automatikos sistemos aprašai, naudojimo ir techninės priežiūros nurodymai ir kt.;
- posistemyje taikomų šio Reglamento 20 punkte nurodytų saugos mazgų sąrašas;
- IV priede numatytų tų saugos mazgų EB atitikties deklaracijos kopijos, atitinkami gamybos planai, visų kitų darytų bandymų ir tinkamumo išbandymų ataskaitų kopijos.
4. Su EB tyrimo procedūra susiję dokumentai ir raštai turi būti surašyti ta pačia kalba arba kalbomis, kokia (-iomis) parengtas II priedo 7.1.1 punkte nurodytas naudojimo vadovas.
5. Priežiūra
5.1. Priežiūros priemonėmis užtikrinama, kad gaminant posistemį būtų laikomasi techniniuose dokumentuose nustatytų įpareigojimų.
5.2. Už EB tyrimo atlikimą atsakinga notifikuotoji įstaiga nuolatos turi turėti galimybę patekti į gamybos cechus, produkcijos laikymo vietas ir, jeigu reikia, į surinkimo vietas, bandymo skyrius ir apskritai į kiekvieną vietą, kurioje, tos notifikuotos įstaigos manymu, būtina apsilankyti, kad ji galėtų atlikti savo užduotį. Gamintojas arba jo Įgaliotasis atstovas arba, jeigu tokių asmenų nėra, posistemį į rinką pateikiantis juridinis ar fizinis asmuo notifikuotai įstaigai turi pateikti arba įpareigoti pateikti visus jos tikslams būtinus dokumentus, visų pirma posistemio techninius dokumentus ir planus.
5.3. Už EB tyrimą atsakinga notifikuotoji įstaiga, siekdama užtikrinti šio Reglamento reikalavimų laikymąsi, turi periodiškai atlikti auditą. Po kiekvieno apsilankymo pateikiama kompetentingų specialistų, atlikusių auditą, ataskaita. Ji gali prašyti, kad jai būtų leista patikrinti įvairių etapų darbus.
Techninis reglamentas
„Keleiviniai lynų keliai“
VIII PRIEDAS
MINIMALŪS KRITERIJAI, Į KURIUOS TURI BŪTI ATSIŽVELGIAMA NOTIFIKUOJANT ĮSTAIGAS
1. Notifikuotoji įstaiga, jos vadovas ir už atliekamas tikrinimo operacijas atsakingi darbuotojai negali būti nei saugos mazgų arba posistemių, kuriuos jie tikrina, projektuotojai, gamintojai, tiekėjai arba montuotojai, nei Įgaliotieji kurios nors iš paminėtų šalių atstovai arba saugos mazgus arba posistemius į rinką pateikiantys juridiniai ar fiziniai asmenys. Jie negali tiesiogiai arba kaip Įgaliotieji atstovai dalyvauti tuos saugos mazgus arba posistemius projektuojant, gaminant, surenkant, parduodant, techniškai prižiūrint arba naudojant. Tai, kas pirmiau išdėstyta, gamintojui ir notifikuotajai įstaigai nedraudžia keistis technine informacija.
2. Notifikuotoji įstaiga ir patikras atliekantys jos darbuotojai dirbdami turi laikytis griežčiausių profesinio sąžiningumo ir techninės kompetencijos reikalavimų, jiems neturi būti daromas joks, ypač finansinio pobūdžio, spaudimas ar įtaka, galinti paveikti sprendimus ar tikrinimo rezultatus, ypač asmenų ar jų grupių, kurie yra suinteresuoti patikrų rezultatais. Notifikuotosios įstaigos patikras atliekantys darbuotojai turi gauti fiksuoto dydžio darbo užmokestį. Darbo užmokesčio dydis turi nepriklausyti nuo atliktų patikrų skaičiaus ir patikrų rezultatų.
3. Notifikuotoji įstaiga turi turėti būtinų darbuotojų ir tinkamų priemonių, kad galėtų deramai atlikti su patikromis susijusius techninius ir administracinius darbus; notifikuotoji įstaiga taip pat turi turėti galimybę naudotis specialioms patikroms atlikti būtina įranga.
4. Tikrinantys darbuotojai turi:
- turėti reikiamą techninį ir profesinį išsilavinimą;
- tinkamai išmanyti jų atliekamiems bandymams taikomus reikalavimus ir turėti atitinkamą tokių bandymų atlikimo patirtį;
- sugebėti parengti atliktų bandymų autentiškumą patvirtinančius sertifikatus, dokumentus ir ataskaitas.
5. Turi būti užtikrintas tikrinančių darbuotojų nešališkumas. Darbuotojų atlyginimas turi būti fiksuotas ir nesusietas su atliktų patikrų skaičiumi ar tų patikrų rezultatais.
7. Įstaigos darbuotojai turi būti įpareigojami saugoti profesinę paslaptį (išskyrus informaciją valstybės, kurioje ji vykdo savo veiklą, kompetentingoms vykdomosios valdžios institucijoms) apie visą informaciją, kurią jie sužinojo, vykdydami uždavinius pagal šį Reglamentą arba bet kurią nacionalinės teisės aktų nuostatą, pagal kurią ji įsigalioja.
______________
Techninis reglamentas
„Keleiviniai lynų keliai“
IX PRIEDAS
CE ATITIKTIES ŽENKLAS
CE atitikties ženklas – tai toliau nurodytos formos raidės „CE“:
Mažinant arba didinant ženklą „CE“, turi būti išlaikytos proporcijos pagal šio brėžinio tinklelį.
Įvairios ženklo „CE“ sudedamosios dalys turi turėti beveik vienodą, ne mažesnį kaip 5 mm vertikalųjį matmenį. Mažiems saugos mazgams šio mažesnio matmens reikalavimo galima netaikyti.
Po ženklo „CE“ turi būti jo pritvirtinimo metus nurodantys paskutiniai du skaitmenys ir atitikties įvertinimo procedūras atlikusios notifikuotosios įstaigos, nurodytos šio Reglamento 47 punkte, identifikavimo numeris.
______________