LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL IŠ ANKSTO PRANEŠTO SUTIKIMO TVARKOS (IMPORTUOJANT AR EKSPORTUOJANT TAM TIKRAS PAVOJINGAS CHEMINES MEDŽIAGAS IR PRERARATUS)

 

2002 m. gruodžio 20 d. Nr. 655

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir preparatų įstatymo 22 straipsniu (Žin., 2000, Nr. 36-987) ir vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. vasario 27 d. nutarimu Nr. 300 (Žin., 2002, Nr. 25-910) patvirtintą Lietuvos pasirengimo narystei Europos Sąjungoje programos (Nacionalinė ACQUIS priėmimo programa) teisės derinimo priemonių 2002 metų planą,

1. Tvirtinu:

1.1. Iš anksto pranešto sutikimo tvarką (importuojant ar eksportuojant tam tikras pavojingas chemines medžiagas ir preparatus) (pridedama);

1.2. Cheminių medžiagų ir preparatų, kuriems importuoti ar eksportuoti taikoma iš anksto pranešto sutikimo procedūra, sąrašą (pridedama).

2. Aplinkos ministerijos informacijos kompiuterinėje sistemoje vadovautis reikšminiais žodžiais „cheminės medžiagos“.

 

 

Aplinkos Ministras                                                                          Arūnas Kundrotas

______________

 

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2002 m. gruodžio 20 d. įsakymu Nr. 655

 

IŠ ANKSTO PRANEŠTO SUTIKIMO TVARKA (IMPORTUOJANT AR EKSPORTUOJANT TAM TIKRAS PAVOJINGAS CHEMINES MEDŽIAGAS IR PREPARATUS)

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Iš anksto pranešto sutikimo tvarka (importuojant ar eksportuojant tam tikras pavojingas chemines medžiagas ir preparatus) (toliau – Tvarka) nustato tam tikrų pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų importo ir eksporto procedūrą.

2. Ši Tvarka taikoma pavojingoms cheminėms medžiagoms ir preparatams, išvardytiems Lietuvos Respublikos aplinkos ministro patvirtintame Cheminių medžiagų ir preparatų, kuriems importuoti ar eksportuoti taikoma iš anksto pranešto sutikimo procedūra, sąraše (toliau – Sąrašas) (pridedama).

3. Ši Tvarka netaikoma:

3.1. narkotinėms ir psichotropinėms medžiagoms;

3.2. radioaktyviosioms medžiagoms;

3.3. atliekoms;

3.4. cheminiams ginklams;

3.5. medikamentams, įskaitant vaistus žmonėms ir veterinarinius vaistus;

3.6. cheminėms medžiagoms, naudojamoms kaip maisto priedai;

3.7. maistui;

3.8. tokiems kiekiams cheminių medžiagų, kurie mažai tikėtina, kad gali paveikti žmonių sveikatą ar aplinką:

3.8.1. kai jie importuojami moksliniams tyrimams ar analizei;

3.8.2. kai asmuo importuoja asmeniniam naudojimui tokį kiekį, kuris yra pagrįstas šiai paskirčiai;

3.9. vežant pavojingas chemines medžiagas tranzitu per Lietuvos Respublikos teritoriją iš vienos užsienio valstybės į kitą užsienio valstybę;

3.10. įvežant į Lietuvos Respubliką ir išvežant iš jos gaminius, įrenginius, užpildytus pavojingomis cheminėmis medžiagomis, išskyrus atvejus, kai šios medžiagos vežamos kartu su įrenginiais arba gaminiais atskirose talpyklose, skirtose gabenti ir saugoti.

4. Šia Tvarka siekiama reglamentuoti Lietuvos Respublikos dalyvavimą bendroje pranešimų siuntimo ir informavimo sistemoje dėl tam tikrų uždraustų arba griežtai ribojamų naudoti cheminių medžiagų įvežimo ir išvežimo į kitas valstybes dėl jų poveikio žmonių sveikatai ir aplinkai bei taikyti tarptautinio pranešimų siuntimo ir iš anksto pranešto sutikimo procedūrą. Ši Tvarka taip pat reglamentuoja Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos prie Ūkio ministerijos bei kitų Lietuvos Respublikos institucijų ir ūkio subjektų veiksmus, vykdant tam tikrų pavojingų cheminių medžiagų importo ir eksporto procedūras.

5. Šioje Tvarkoje naudojamos sąvokos:

5.1. tam tikros pavojingos cheminės medžiagos ir preparatai arba pavojingos cheminės medžiagos ir preparatai – pavojingos cheminės medžiagos ir preparatai, turintys šias medžiagas, išvardyti Lietuvos Respublikos aplinkos ministro patvirtintame Cheminių medžiagų ir preparatų, kuriems importuoti ar eksportuoti taikoma iš anksto pranešto sutikimo procedūra, sąraše (pridedama).

5.2. VNMPI – Valstybinė ne maisto produktų inspekcija prie Ūkio ministerijos. VNMPI Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir preparatų įstatymu yra paskirtoji institucija, įgyvendinanti iš anksto pranešto sutikimo procedūrą importuojant ar eksportuojant tam tikras pavojingas chemines medžiagas ir preparatus. VNMPI, atstovaudama Lietuvos Respublikai, privalo užtikrinti informacijos apie tam tikras pavojingas chemines medžiagas ir preparatus priėmimą bei tokios informacijos pateikimą užsienio valstybių paskirtosioms institucijoms;

5.3. importuotojas – Lietuvos Respublikos juridinis ar fizinis asmuo, nupirkęs importuojamas pavojingas chemines medžiagas ar preparatus iš užsienio juridinio ar fizinio asmens arba sudaręs su šiuo asmeniu kitą jų tiekimo sandorį;

5.4. importas – pavojingų cheminių medžiagų ar jas turinčių preparatų įvežimas į Lietuvos Respublikos muitų teritoriją;

5.5. eksportuotojas – Lietuvos Respublikos juridinis ar fizinis asmuo, teisės aktų nustatyta tvarka turintis teisę pateikti pavojingas chemines medžiagas ar preparatus eksporto muitinės procedūroms įforminti;

5.6. eksportas – pavojingų cheminių medžiagų ar preparatų išvežimas iš Lietuvos Respublikos muitų teritorijos;

5.7. leidimas – Aplinkos ministerijos regiono aplinkos apsaugos departamento raštiškas sutikimas, išduotas importuotojui, suteikiantis teisę vykdyti tam tikrų pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų importą;

5.8. paskirties valstybė – valstybė, į kurią ketinama įvežti eksportuojamas pavojingas chemines medžiagas ir preparatus;

5.9. kitos šioje Tvarkoje naudojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir preparatų įstatymo sąvokas.

 

II. TAM TIKRŲ PAVOJINGŲ CHEMINIŲ MEDŽIAGŲ EKSPORTAS

 

6. Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis ir Lietuvos Respublikos teisės aktais, reglamentuojančiais cheminių medžiagų ir preparatų išvežimą, naudojimą, realizavimą ir sandėliavimą, sprendimus dėl leidimo eksportuoti pavojingas chemines medžiagas ir preparatus priima VNMPI.

7. Eksportuotojas, pirmą kartą kalendoriniais metais ketinantis eksportuoti į paskirties valstybę tam tikras pavojingas chemines medžiagas ir preparatus, kurie išvardyti Sąraše, privalo ne vėliau kaip 30 dienų iki planuojamos eksporto datos pateikti VNMPI raštišką paraišką.

8. Paraiškoje turi būti nurodyta:

8.1. eksportuotojo registravimo duomenys: pavadinimas, kodas, adresas (telefono ir fakso numeriai, elektroninio pašto adresas);

8.2. eksportuotojo atsakingo asmens duomenys: vardas, pavardė, pareigos;

8.3. planuojamų išvežti pavojingų cheminių medžiagų ar preparatų pavadinimai, CAS Nr., KPN kodai, klasifikacija, kiekiai, kilmės šalis;

8.4. eksportuojamų pavojingų cheminių medžiagų ar preparatų eksporto (naudojimo) tikslas.

9. Ketinant eksportuoti pavojingas chemines medžiagas ar preparatus, kurie Sąraše nepažymėti žvaigždute, prie paraiškos pridedama informacija, būtina eksporto pranešimui parengti, nurodyta šios Tvarkos 1 priede.

10. VNMPI, priėmusi paraišką ir dokumentus, per 20 dienų privalo patikrinti, ar yra visi reikalingi duomenys, bei, papildžius jį pagal šios Tvarkos 2 priedo reikalavimus (medžiagoms, nepažymėtoms žvaigždute), pateikti paskirties valstybės paskirtajai institucijai eksporto pranešimą apie planuojamą pavojingų cheminių medžiagų ar preparatų įvežimą į tą valstybę, įvertinus šios Tvarkos 12–14 punktų reikalavimus.

11. Medžiagoms, pažymėtoms Sąraše žvaigždute (*), eksporto pranešimas nerengiamas. Ketinant eksportuoti šias medžiagas, VNMPI priėmusi paraišką ir patikrinusi, ar yra visi reikalingi duomenys, informuoja paskirties valstybės paskirtąją instituciją apie planuojamą įvežimą į tą valstybę, įvertinus šios Tvarkos 12–15 punktų reikalavimus.

12. Tuo atveju, kai paskirties valstybė yra įsipareigojusi laikytis 1998 m. rugsėjo 10 d. Roterdamo konvencijos dėl sutikimo, apie kurį pranešama iš anksto, procedūros, taikomos tam tikroms pavojingoms cheminėms medžiagoms ir pesticidams tarptautinėje prekyboje ir kai yra žinoma, jog šioje valstybėje nagrinėjamos Sąrašo medžiagos importas nedraudžiamas, VNMPI priima sprendimą leisti eksportą vieneriems metams.

13. Jei paskirties valstybėje importas draudžiamas, VNMPI priima sprendimą neleisti eksporto.

14. Jei paskirties valstybėje importas leidžiamas su sąlygomis, VNMPI priima sprendimą leisti eksportą bei surašo atitinkamas sąlygas. Jei eksportuotojas negali įvykdyti šių sąlygų, eksportas neleidžiamas.

15. Tuo atveju, jei paskirties valstybė nėra įsipareigojusi laikytis 1998 m. rugsėjo 10 d. Roterdamo konvencijos dėl sutikimo, apie kurį pranešama iš anksto, procedūros, taikomos tam tikroms pavojingoms cheminėms medžiagoms ir pesticidams tarptautinėje prekyboje reikalavimų, VNMPI pateikia tos valstybės paskirtajai institucijai ar Vyriausybei šios Tvarkos 10 punkte minimą eksporto pranešimą apie planuojamą pavojingų cheminių medžiagų įvežimą į tą valstybę arba informuoja paskirties valstybės paskirtąją instituciją ar Vyriausybę pagal šios Tvarkos 11 punktą apie planuojamą medžiagos įvežimą, taip pat paklausimą apie planuojamos įvežti medžiagos importo reguliavimus:

15.1. ar yra paskirties valstybėje reglamentuojamas šių pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų įvežimas;

15.2. ar šios pavojingos cheminės medžiagos ir preparatai yra registruoti paskirties valstybėje;

15.3. ar buvo anksčiau šios pavojingos cheminės medžiagos ir preparatai importuojami į paskirties valstybę.

16. VNMPI, negavusi per 30 dienų atsakymo dėl 15 punkte nurodyto paklausimo, privalo pateikti antrą pranešimą bei imtis visų įmanomų priemonių, kad atsakymas būtų gautas.

17. VNMPI, gavusi paskirties valstybės paskirtosios institucijos sutikimą cheminei medžiagai ar preparatui importuoti, priima raštišką sprendimą leisti vieneriems metams eksportuoti pavojingas chemines medžiagas.

18. VNMPI, negavusi paskirties valstybės paskirtosios institucijos sutikimo importuoti cheminę medžiagą ar preparatą, t. y. gavusi neigiamą atsakymą dėl importo, priima raštišką sprendimą neleisti eksportuoti pavojingų cheminių medžiagų ar preparatų.

19. Tuo atveju, kai paskirties valstybės paskirtoji institucija nepateikia atsakymo per 30 dienų, po to, kai jai buvo pateiktas antras pranešimas, VNMPI priima raštišką sprendimą neleisti eksportuoti pavojingų cheminių medžiagų ar preparatų, išskyrus šiuos atvejus:

19.1. eksportuojama cheminė medžiaga paskirties valstybėje yra registruota kaip cheminė medžiaga, kurią galima įvežti;

19.2. yra įrodymų, jog eksportuojama cheminė medžiaga ar preparatas buvo anksčiau naudojami paskirties valstybėje arba buvo importuota į paskirties valstybę ir kuriems nebuvo taikomas joks reglamentuojantis nutarimas, uždraudžiantis jų naudojimą;

19.3. paskirties valstybės paskirtoji institucija buvo anksčiau leidusi įvežti eksportuojamą cheminę medžiagą ar preparatą.

20. Esant atvejams, nurodytiems 19.1–19.3 punktuose, VNMPI priima raštišką sprendimą leisti eksportuoti pavojingas chemines medžiagas ar preparatus vieneriems metams.

21. Tuo atveju, jeigu sutikimas yra sąlyginis, VNMPI priima raštišką sprendimą leisti, nustatydama tikslias sąlygas, arba neleisti eksportuoti pavojingų cheminių medžiagų ar preparatų, jeigu sąlygų negalima įvykdyti ar šių sąlygų vykdymas galėtų sukelti pavojų žmonių sveikatai ir aplinkai. Esant reikalui, VNMPI, prieš priimdama sprendimą, pateikia paskirties valstybės paskirtajai institucijai papildomą paklausimą dėl atsakyme nurodytų sąlygų.

22. Apie priimtą sprendimą dėl cheminių medžiagų ar preparatų eksporto VNMPI praneša paraišką pateikusiam eksportuotojui.

23. Eksportuotojas, gavęs VNMPI sutikimą eksportui, turi teisę, vadovaudamasis galiojančiais teisės aktais, eksportuoti pavojingas chemines medžiagas ar preparatus į paskirties valstybę. Tuo atveju, jeigu keičiasi paskirties valstybė ar keičiasi eksportuojamų pavojingų cheminių medžiagų ar preparatų sudėtis ar koncentracija, eksportuotojas privalo pateikti VNMPI naują paraišką eksportuoti tam tikras pavojingas chemines medžiagas ar preparatus ir gauti naują sutikimą.

24. Jei paskirties šalyje susidaro ekstremali situacija, reikalaujanti skubaus pavojingų cheminių medžiagų ar preparatų importo, šios šalies paskirtajai institucijai raštiškai sutikus, galima netaikyti eksporto procedūros.

 

III. TAM TIKRŲ PAVOJINGŲ CHEMINIŲ MEDŽIAGŲ IR PREPARATŲ IMPORTAS

 

25. Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis ir Lietuvos Respublikos teisės aktais, reglamentuojančiais cheminių medžiagų ir preparatų, kurie išvardyti Sąraše, įvežimą, naudojimą, realizavimą ir sandėliavimą, sprendimus dėl leidimo importuoti pavojingas chemines medžiagas ir preparatus priima VNMPI.

26. Importuotojas, ketinantis pirmą kartą kalendoriniais metais, pradedant nuo 2003 m. sausio 1 dienos, importuoti tam tikras pavojingas chemines medžiagas ir preparatus, kurie išvardyti Sąraše, ne vėliau kaip prieš 30 dienų iki planuojamos importo datos privalo pateikti VNMPI raštišką paraišką.

27. Paraiškoje leidimui importuoti pavojingas chemines medžiagas ar preparatus gauti turi būti nurodyta informacija:

27.1. importuotojo registravimo duomenys: pavadinimas, kodas, adresas (telefono ir fakso numeriai, elektroninio pašto adresas);

27.2. importuotojo atsakingo asmens duomenys: vardas, pavardė, pareigos;

27.3. cheminės medžiagos ar preparato pavadinimai, CAS Nr., KPN kodai, klasifikacija, kiekiai, pakuotė, kilmės šalis;

27.4. importuojamų pavojingų cheminių medžiagų ar preparatų įvežimo (naudojimo) tikslas, vežimo periodai.

28. Planuojant įvežti pavojingas chemines medžiagas ar preparatus, kurie Sąraše nepažymėti žvaigždute, prie paraiškos pridedama informacija, nurodyta šios Tvarkos 1 priede.

29. Pranešimą, atitinkantį šios Tvarkos 1 priedo informaciją, gali pateikti ir eksportuojančios šalies paskirtoji institucija.

30. VNMPI, priėmusi paraišką importuoti pavojingas chemines medžiagas bei preparatus ir dokumentus, privalo:

30.1. patikrinti, ar paraiškoje ir pateiktuose dokumentuose yra visi reikalingi duomenys;

30.2. jei išvadoms pateikti trūksta informacijos, VNMPI gali kreiptis į eksportuojančios šalies paskirtąją instituciją dėl papildomos informacijos:

30.2.1. apibendrinta informacija apie eksportuojančioje šalyje taikomas reglamentuojančias priemones (teisines ir administracines) ir priežastis toms priemonėms taikyti;

30.2.2. duomenys apie pavojų ir riziką žmonių sveikatai ar aplinkai, naudojant šias chemines medžiagas ir preparatus, ir kaip šią riziką mažina reglamentuojančios priemonės;

30.2.3. sritys, kuriose pavojingą medžiagą draudžiama naudoti;

30.2.4. informacija apie galimas alternatyvias medžiagas (jei turima);

30.3. per 20 dienų priimti sprendimą dėl paraiškoje nurodytų pavojingų cheminių medžiagų ar preparatų importo į Lietuvos Respubliką, remiantis žemiau pateiktais kriterijais:

30.3.1. jei pavojinga cheminė medžiaga yra draudžiama Lietuvos teisės aktais, jos importas neleidžiamas;

30.3.2. griežtai ribojamų naudoti pavojingų cheminių medžiagų importas leidžiamas su tam tikromis sąlygomis, kurios nustatomos kiekvienu konkrečiu atveju, atsižvelgus į Lietuvos Respublikoje galiojančiuose teisės aktuose nustatytus apribojimus. Jei numatomi nauji medžiagos reglamentavimai, importas gali būti ribojamas, nustatant specialias sąlygas.

31. VNMPI apie priimtą sprendimą raštu praneša importuotojui ir Aplinkos ministerijos regiono aplinkos apsaugos departamentui, kurio kontroliuojamoje zonoje yra registruotas importuotojas.

32. Vadovaujantis VNMPI priimtu sprendimu bei Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu patvirtintos galiojančios Pavojingų cheminių medžiagų įvežimo į Lietuvos Respubliką ir išvežimo iš jos leidimų išdavimo tvarkos reikalavimais, Aplinkos ministerijos regiono aplinkos apsaugos departamentas išduoda leidimą importuotojui.

33. Importuotojas, gavęs Aplinkos ministerijos regiono aplinkos apsaugos departamento leidimą, turi teisę, vadovaudamasis galiojančiais teisės aktais, importuoti pavojingas chemines medžiagas. Tuo atveju, jeigu keičiasi importuojamų pavojingų cheminių medžiagų ar preparatų sudėtis ar koncentracija, importuotojas privalo pateikti VNMPI naują paraišką importuoti tam tikras pavojingas chemines medžiagas ir gauti naują sutikimą bei naują Aplinkos ministerijos regiono aplinkos apsaugos departamento leidimą.

34. Draudžiama importuoti į Lietuvos Respubliką chemines medžiagas ir preparatus, kurie galiojančiais teisės aktais yra uždrausti naudoti Lietuvos Respublikoje.

35. Sąraše išvardytų pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų, kurių naudojimas Lietuvos Respublikoje yra ribojamas galiojančiais teisės aktais, importas galimas tik pagal Aplinkos ministerijos regionų aplinkos apsaugos departamentų išduotų leidimų sąlygas.

36. Pavojingos cheminės medžiagos ir preparatai, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka reikia taikyti autorizacijos, registracijos ar/ir leidimų išdavimo procedūrą, gali būti įvežamos į Lietuvos Respubliką tik jas užregistravus, autorizavus ar/ir išdavus leidimą.

 

IV. PAKAVIMAS IR ŽENKLINIMAS

 

37. Eksportuojamos ir importuojamos pavojingos cheminės medžiagos ir preparatai turi būti supakuoti ir paženklinti nustatyta tvarka.

38. Eksportuojamų ir importuojamų pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų pakuotė turi atitikti Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. lapkričio 19 d. įsakymu Nr. 599 patvirtintos Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų pakuotės reikalavimų bei pakavimo tvarkos nuostatas (Žin., 2002, Nr. 115-5161).

39. Eksportuojamų ir importuojamų pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų ženklinimas privalo atitikti Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gruodžio 19 d. įsakymu Nr. 532/742 (2002 m. birželio 27 d. įsakymo Nr. 345/313 redakcija) patvirtintos Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarkos reikalavimus (Žin., 2002, Nr. 81-3501).

40. Pavojingų cheminių medžiagų ar preparatų importo atveju importuotojas turi profesionaliems naudotojams pateikti saugos duomenų lapą, vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. 687 patvirtinta Saugos duomenų lapo reikalavimų ir jo pateikimo profesionaliems naudotojams tvarka (Žin., 2002, Nr. 26-946).

41. Pavojingų cheminių medžiagų ar preparatų eksporto atveju eksportuotojas turi užtikrinti saugos duomenų lapo pateikimą paskirties šalies importuotojui.

42. Ženklinimo užrašai ir saugos duomenų lapas, importuojant pavojingas chemines medžiagas ir preparatus, šalia kitų kalbų turi būti ir lietuvių kalba. Ženklinimo užrašai ir saugos duomenų lapas, eksportuojant pavojingas chemines medžiagas ir preparatus, turi būti lietuvių kalba ir paskirties šalies, kurioje ketinama naudoti, kalba (kalbomis) arba viena ar daugiau pagrindinių kalbų.

 

V. KONFIDENCIALUMAS

 

43. VNMPI privalo neplatinti informacijos, kuri yra laikoma konfidencialia.

44. Kuri informacija turi būti laikoma konfidencialia, sprendžia VNMPI, atsižvelgdama į eksportuotojo arba importuotojo raštišką pareiškimą, pateikiamą VNMPI.

45. Konfidencialia informacija negali būti laikoma:

45.1. cheminės medžiagos ar preparato pavadinimas;

45.2. pavojingų cheminių medžiagų, išvardytų Sąraše, sudarančių preparatus, pavadinimai ir procentinė dalis;

45.3. pavojingų cheminių medžiagų, išvardytų Sąraše, kurios yra kaip preparato pagrindinės priemaišos, pavadinimai, procentinė dalis;

45.4. gamintojo, eksportuotojo ir importuotojo pavadinimai ir rekvizitai;

45.5. informacija apie būtinas atsargumo priemones, įskaitant pavojaus kategoriją, rizikos pobūdį ir atitinkamus patarimus saugos klausimais;

45.6. cheminių medžiagų fizikinės-cheminės savybės;

45.7. toksikologinių ir ekotoksikologinių testų rezultatų santrauka;

45.8. cheminių medžiagų nukenksminimo būdai;

45.9. informacija, pateikiama saugos duomenų lape;

45.10. cheminių medžiagų galiojimo laikas;

45.11. cheminių medžiagų pagaminimo data;

45.12. cheminių medžiagų naudojimo sritys.

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

46. VNMPI privalo registruoti:

46.1. paraiškas sutikimams gauti eksportuoti ir importuoti pavojingas chemines medžiagas ar preparatus;

46.2. pateiktus paskirties valstybių paskirtosioms institucijoms eksporto pranešimus ar informavimo atvejus apie planuojamą pavojingų cheminių medžiagų ar preparatų įvežimą į užsienio šalį;

46.3. gautus paskirties valstybių paskirtųjų institucijų sutikimus arba neigiamus atsakymus dėl pavojingų cheminių medžiagų ar preparatų įvežimo;

46.4. gautus užsienio valstybių paskirtųjų institucijų eksporto pranešimus ar informavimo atvejus apie planuojamą pavojingos cheminės medžiagos ar preparato įvežimą į Lietuvos Respublikos teritoriją;

46.5. pateiktus užsienio valstybių paskirtosioms institucijoms sutikimus ar neigiamus atsakymus dėl pavojingų cheminių medžiagų ar preparatų importo;

46.6. priimtus sprendimus dėl leidimo eksportuoti ir importuoti pavojingas chemines medžiagas ir preparatus.

47. VNMPI apibendrina duomenis apie įvykdytą importą ir eksportą, sugrupuoja juos pagal pavojingas chemines medžiagas ir preparatus, eksportuotojus, importuotojus ir valstybes, nurodydama medžiagų kiekį per vienerius metus.

48. VNMPI sprendimai dėl leidimų eksportuoti ar importuoti pavojingas chemines medžiagas ir preparatus išdavimo gali būti suinteresuotų asmenų apskųsti per 30 dienų Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

49. Asmenys, pažeidę šios Tvarkos nuostatas, atsako Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

50. Už šia Tvarka reglamentuojamų pavojingų cheminių medžiagų ar preparatų įvežimą į Lietuvos Respubliką be nustatyta tvarka išduoto leidimo bei jų išvežimo, negavus nustatyta tvarka sutikimo, taikoma atsakomybė pagal Administracinių teisės pažeidimų kodeksą.

51. Avarijų vežant pavojingas chemines medžiagas ar preparatus padarytus nuostolius, jų padarinių šalinimo išlaidas, taip pat padarytos žalos nuostolius aplinkai atlygina kalti asmenys Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

______________

 

 


Iš anksto pranešto sutikimo tvarkos

(importuojant ar eksportuojant tam tikras

pavojingas chemines medžiagas ir preparatus)

1 priedas

 

Informacija, pateikiama pranešimuose apie eksportą

 

Pranešimuose apie eksportą privalo būti pateikta tokia informacija:

1) planuojama eksporto data;

2) eksportuotojo / importuotojo pavadinimas ir adresas;

3) importuojančios ir eksportuojančios šalies paskirtosios valstybės institucijos pavadinimas, adresas, tel., faksas, el. paštas;

4) pavojingos cheminės medžiagos įprastas pavadinimas pagal tarptautiniu mastu pripažintą nomenklatūrą (pavyzdžiui, Tarptautinės teorinės ir taikomosios chemijos sąjungos (IUPAC) prekinis pavadinimas);

5) pavojingos cheminės medžiagos kodų numeriai: EB numeris ir CAS numeris, KPN kodas;

6) preparato prekinis pavadinimas ir paskirtis;

7) informacija apie pavojų klasifikaciją, jei cheminė medžiaga ar preparatas turi būti klasifikuojama pagal nustatytus, įskaitant rizikos ir saugos patarimus, reikalavimus;

8) cheminės medžiagos ar preparato naudojimo būdas ar būdai;

9) fizikinės-cheminės, toksikologinės ir ekotoksikologinės savybės;

10) informacija apie numatomą cheminės medžiagos ar preparato kategoriją ir jų naudojimą toje kategorijoje paskirties valstybėje;

11) informacija apie prevencines priemones, siekiant sumažinti cheminės medžiagos poveikį ir jos emisiją;

12) kiekvienos preparate esančios medžiagos, išvardytos 1 priede, procentinė dalis pagal svorį ir detali informacija pagal šio priedo 4) ir 5) punktus.

Kai mišinį ar preparatą sudaro daugiau kaip viena cheminė medžiaga, tokia informacija pateikiama apie kiekvieną cheminę medžiagą.

______________

 

 


Iš anksto pranešto sutikimo tvarkos

(importuojant ar eksportuojant tam tikras

pavojingas chemines medžiagas ir preparatus)

2 priedas

 

PranešimAS dėl TAM TIKRŲ pavojingų cheminių medžiagų

IR PREPARATŲ EKSPORTO

 

1. PRANEŠIMO Nr.

 

2. EKSPORTUOJAMOS CHEMINĖS MEDŽIAGOS TAPATYBĖ

2.1. Cheminės medžiagos pavadinimas.

2.2. Priemaišos.

2.3. EB Nr.             CAS Nr.       KPN kodas

 

3. EKSPORTUOJAMO PREPARATO TAPATYBĖ

3.1. Preparato pavadinimas.

3.2. Preparato sudedamųjų dalių (cheminių medžiagų), kurios yra uždraustos ar griežtai ribojamos, pavadinimas:

a) % preparate........                      EB Nr.          CAS Nr.       KPN kodas

b) % preparate........                      EB Nr.          CAS Nr.       KPN kodas

 

4. KLASIFIKAVIMAS IR ŽENKLINIMAS (nurodant simbolius, rizikos ir saugos frazes)

 

5. APIBENDRINTA INFORMACIJA APIE REGLAMENTUOJANČIAS PRIEMONES

 

6. INFORMACIJA APIE EKSPORTĄ

6.1. Kilmės šalis.

6.2. Paskirties šalis.

6.3. Numatoma pirmo kalendoriniais metais eksporto data.

6.4. Numatoma naudojimo sritis paskirties šalyje (jei žinoma).

6.5. Numatomas eksportuoti į paskirties šalį kiekis.

6.6. Pavadinimas, adresas, telefonas, faksas ir kt. duomenys apie importuotoją.

 

7. PASKIRTOJI VALSTYBĖS INSTITUCIJA

7.1. Lietuvoje.

7.2. Paskirties šalyje.

VNMPI atsakingas asmuo

Parašas

Data                                                                                                       Antspaudo vieta

______________

 

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2002 m. gruodžio 20 d. įsakymu Nr. 655

 

Cheminių medžiagų ir preparatų, kuriems importuoti ar eksportuoti taikOMA iš anksto pranešto sutikimo procedūrA, SĄRAŠAS

 

Eil. Nr.

Cheminė medžiaga/preparatas

CAS Nr.

Kategorija

KPN kodas**

1.

Aldrinas*

309-00-2

Pesticidas

ex 2903.59.90.0

2.

4-Aminobifenilas

92-67-1

Pramoninis chemikalas

ex 2921.49.80.0

3.

Asbesto pluoštai:

 

 

 

3.1.

Aktinolitas

77536-66-4

Pramoninis chemikalas

ex 2524.00

3.2.

Amozitas

12172-73-5

Pramoninis chemikalas

ex 2524.00

3.3.

Antofilitas

77536-67-5

Pramoninis chemikalas

ex 2524.00

3.4.

Krokidolitas*

12001-28-4

Pramoninis chemikalas

ex 2524.00

3.5.

Tremolitas

77536-68-6

Pramoninis chemikalas

ex 2524.00

4.

Benzidinas

92-87-5

Pramoninis chemikalas

ex 2921.59.90.0

5.

Binapakrilas*

485-31-4

Labai pavojingas pesticidų junginys

ex 2916.19.80.0

6.

Chlorbenzilatas*

510-15-6

Pesticidas

ex 2918.19.80.9

7.

Chlordanas*

57-74-9

Pesticidas

ex 2903.59.90.0

8.

Chlordimeformas*

6164-98-3

Pesticidas

ex 2925.20.00.0

9.

1,2-dibrometanas (EDB)*

106-93-4

Pesticidas

ex 2903.30.36.0

10.

1,2-dichloretanas

107-06-2

Pesticidas

2903.15.00.0

11.

DDT*

50-29-3

Pesticidas

ex 2903.62.00.0

12.

Dieldrinas*

60-57-1

Pesticidas

ex 2910.90.00.0

13.

Dikofolis, kurio sudėtyje yra mažiau nei 78% p. p. dikofolio arba daugiau nei 1g/kg DDT ir su DDT susijusių junginių

115-32-2

Labai pavojingas pesticidų junginys

ex 2906.29.00.0

14.

Dinosebas ir jo druskos*

88-85-7

Pesticidas

ex 2908.90.00.0

15.

Endrinas

72-20-8

Pesticidas

ex 2910.90.00.0

16.

Etileno dichloridas*

107-06-2

Pesticidas

ex2903.15.00.0

17.

Etileno oksidas*

75-21-8

Pesticidas

ex 2910.10.00.0

18.

Fluoracetamidas*

640-19-7

Pesticidas

ex 2924.19.00.0

19.

Fosfamidonas (tirpūs skysti medžiagos junginiai, kuriuose aktyvusis ingredientas sudaro daugiau nei 1000 g/l)*.

13171-21-6 (mišinys, (E) ir (Z) izomerai)

23783-98-4

((Z) – izomeras) 297-99-4

((E)-izomeras)

Labai pavojingas pesticidų junginys

ex 2924.19.00.0

20.

Gyvsidabrio junginiai, tarp jų:

 

 

 

20.1.

Alkiliniai, alkiloksialkiliniai ir ariliniai gyvsidabrio junginiai*

 

Pesticidas

 

20.2.

Gyvsidabrio chloridas (kalomelis)*

10112-91-1

Pesticidas

ex 2827.39.80.0

20.3.

Gyvsidabrio oksidas*

21908-53-2

Pesticidas

2825.90.50.0

20.4.

Kiti neorganiniai gyvsidabrio junginiai*

 

Pesticidas

 

21.

HCH (sumaišyti izomerai)*

608-73-1

Pesticidas

ex 2903.51.00.0

22.

Heksachlorbenzenas*

118-74-1

Pesticidas

ex 2903.62.00.0

23.

Heptachloras*

76-44-8

Pesticidas

ex 2903.59.90.0

24.

Kamfechloras (toksafenas)*

8001-35-2

Pesticidas

ex 3808.10.20.0

25.

Kaptafolas*

2425-06-1

Pesticidas

ex 2930.90.70.9

26.

Kvintocenas, kurio sudėtyje yra daugiau nei 1g/kg heksachlorbenzeno arba daugiau nei 10g/kg pentachlorbenzeno

82-68-8

Pesticidas

ex.2904.90.85.0

27.

Lindanas*

58-89-9

Pesticidas

ex 2903.51.00.0

28.

Maleino hidrazidas ir jo druskos, išskyrus kalio, natrio ir cholino druskas

 

 

 

29.

Maleino hidrazido kalio, natrio ir cholino druskos, kurių sudėtyje yra daugiau nei 1mg/kg laisvojo hidrazino, išreikšto rūgšties ekvivalentu*

123-33-1

Labai pavojingas pesticidų junginys

ex 2933.99.90.0

30.

Metamidofosas (tirpūs skysti medžiagos junginiai, kuriuose aktyvusis ingredientas sudaro daugiau nei 600 g/l)*.

10265-92-6

Labai pavojingas pesticidų junginys

ex 2930.90.70.9

31.

Metilparationas (emulsifuojantys koncentratai (EC) su 19,5%, 40%, 50%, 60% aktyvaus ingrediento ir milteliai, kurių sudėtyje yra 1,5%, 2% ir 3% aktyvaus ingrediento)*

298-00-0

Labai pavojingas pesticidų junginys

ex 2920.10.00.0

32.

Monokrotofosas (tirpūs skysti medžiagos junginiai, kuriuose aktyvusis ingredientas sudaro daugiau nei 600 g/l)*.

6923-22-4

Labai pavojingas pesticidų junginys

ex 2924.19.00.0

33.

Monometildibromdifenilmetanas (DBBT)

99688-47-8

Pramoninis chemikalas

ex 2903.69.90.0

34.

Monometildichlordifenilmetanas (Ugilec 121)

 

Pramoninis chemikalas

 

35.

Monometiltetrachlordifenilmetanas (Ugilec 141)

76253-60-6

Pramoninis chemikalas

ex 2903.69.90.0

36.

2-Naftilaminas

91-59-8

Pramoninis chemikalas

ex 2921.45.00.0

37.

4-Nitrobifenilas

92-93-3

Pramoninis chemikalas

ex 2904.20.00.0

38.

Nitrofenas

1836-75-5

Pesticidas

ex 2909.30.90.0

39.

Parationas (visi tos medžiagos junginiai – aerozoliai, paversti į dulkes labai smulkūs milteliai (DP), emulsifuojantys koncentratai (EC), granulės (GR) ir vilgūs labai smulkūs milteliai (WP), išskyrus suspensijas kapsulėse (CS)*

56-38-2

Labai pavojingas pesticidų junginys

ex 2920.10.00.0

40.

Pentachlorfenolis*

87-86-5

Pesticidas

ex 2908.10.00.0

41.

Polibromintieji bifenilai (PBB)*

36355-01-8 (heksa-)

27858-07-7 (okta-)

13654-09-6 (deka-)

Pramoninis chemikalas

ex 2903.69.90.0

42.

Polichlorintieji bifenilai (PCB)*

1336-36-3

Pramoninis chemikalas

ex 2903.69.90.0

43.

Polichlorintieji terfenilai (PCT)*

61788-33-8

Pramoninis chemikalas

ex 2903.69.90.0

44.

Preparatai, kurių sudėtyje yra daugiau nei 0,005 % PCB ar PCT pagal svorį

 

Pramoninis chemikalas

 

45.

2,4,5-T*

93-76-5

Pesticidas

ex 2918.90.90.0

46.

Tri-aziridinil-fosfinoksidas

545-55-1

Pramoninis chemikalas

ex 2933.99.90.0

47.

Tri (2,3 –dibrompropil) fosfatas*

126-72-7

Pramoninis chemikalas

ex 2919.00.90.0

* Cheminės medžiagos ar preparatai, kuriuos planuojant eksportuoti į paskirties valstybę nereikia rengti bei pateikti paskirties šalies paskirtajai valstybės institucijai ar Vyriausybei eksporto pranešimo. Planuojant eksportuoti šias medžiagas, eksportuojančios šalies paskirtoji valstybės institucija tik informuoja apie numatomą įvežimą į paskirties šalį.

** Šiame sąraše prekių kodai nurodyti pagal Kombinuotosios prekių nomenklatūros (KPN) 2003 metų versiją.

______________