LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1997 M. RUGPJŪČIO 4 D. NUTARIMO NR. 888 „DĖL UŽSIENIO VALSTYBIŲ ĮMONIŲ, ĮREGISTRUOTŲ LENGVATINIO MOKESČIŲ TARIFO VALSTYBĖSE ARBA ZONOSE, IŠ LIETUVOS RESPUBLIKOS JURIDINIŲ ASMENŲ IR JURIDINIO ASMENS TEISIŲ NETURINČIŲ ĮMONIŲ GAUTŲ APMOKESTINAMŲJŲ PAJAMŲ RŪŠIŲ“ NUOSTATŲ TAIKYMO TVARKOS

 

1997 m. spalio 9 d. Nr. 151

Vilnius

 

Vadovaudamasis Mokesčių administravimo įstatymo 6 straipsnio antrąja dalimi,

ĮSAKAU:

Patvirtinti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. rugpjūčio 4 d. nutarimo Nr. 888 (Žin., 1997, Nr. 74-1992) nuostatų paaiškinimus.

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. rugpjūčio 4 d. nutarimo Nr. 888 nuostatų paaiškinimai

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarime Nr. 888 nustatyta, kad Lietuvos Respublikos juridinių asmenų pelno mokesčio įstatymo 7 straipsnio 1 dalies 4 punktas (29 proc. tarifas) ir Lietuvos Respublikos fizinių asmenų pajamų mokesčio laikinojo įstatymo 24 straipsnio 9 dalis (24 proc. tarifas) taikomi nuo 1997 m. liepos 1 d. apmokestinant šiame teisės akte nurodytas apmokestinamąsias pajamas, kurias, įsigaliojus šiam nutarimui, gauna lengvatinio mokesčių tarifo valstybėse arba zonose įregistruotos (įsikūrusios, esančios) įmonės ir šių įmonių filialai, įregistruoti lengvatinio mokesčių tarifo valstybėse arba zonose ir kitose valstybėse (toliau vadinama filialai), iš Lietuvos Respublikos juridinio asmens arba juridinio asmens teisių neturinčių įmonių (toliau vadinama Lietuvos Respublikos ūkio subjektai).

Kadangi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 08 04 nutarimas Nr. 888 įsigaliojo nuo 1997 m. rugpjūčio 9 dienos, tai Lietuvos Respublikos ūkio subjektai privalo išskaičiuoti 29 proc. (24 proc.) mokestį tik nuo po 1997 m. rugpjūčio 9 dienos išmokamų sumų minėtoms įmonėms ir jų filialams.

Šiame nutarime nustatyta, kad užsienio valstybių ūkio subjektų, įregistruotų (įsikūrusių, esančių) lengvatinio mokesčių tarifo valstybėse arba zonose, ir jų filialų apmokestinamąsias pajamas sudaro visos Lietuvos Respublikos ūkio subjekto išmokamos sumos (nepriklausomai nuo apmokėjimo formos) už visų rūšių paslaugas, darbus ir prekes, taip pat mokamos palūkanos, draudimo įmokos ir garantijos, jeigu šis teisės aktas nenustato ko kita.

Todėl Lietuvos Respublikos ūkio subjektas privalo išskaičiuoti 29 proc. (24 proc.) mokestį nuo išmokamų sumų užsienio valstybių ūkio subjektams, įregistruotiems (įsikūrusiems, esantiems) lengvatinio mokesčių tarifo valstybėse arba zonose, ir jų filialams už minėtas visų rūšių paslaugas, darbus ir prekes nepriklausomai nuo to, kad šis užsienio ūkio subjektas paslaugas arba prekes Lietuvos Respublikos ūkio subjektui tiekia per trečiuosius asmenis (per šalis, kurios nepriskiriamos lengvatinio mokesčių tarifo valstybėms arba zonoms), o sutartis dėl šių prekių, darbų ir paslaugų sudaryta tarp Lietuvos ūkio subjekto ir užsienio ūkio subjekto, įregistruoto (įsikūrusio, esančio) lengvatinio mokesčių tarifo valstybėje arba zonoje.

Jeigu Lietuvos Respublikos ūkio subjektas 29 proc. (24 proc.) mokestį išskaito iš sandoryje nurodytos išmokamos sumos užsienio ūkio subjektui, įregistruotam (įsikūrusiam, esančiam) lengvatinio mokesčių tarifo valstybėje arba zonoje, arba jo filialui, tai šią sumą (kartu su mokesčiu) gali įtraukti į savo sąnaudas, mažinančias apmokestinamąjį pelną. Tačiau jeigu minėtą mokestį Lietuvos Respublikos ūkio subjektas sumoka virš sandoryje numatytos sumos (t. y. neišskaito iš išmokamos sumos), tai šį mokestį turi sumokėti iš savo grynojo pelno.

Šiame nutarime taip pat nustatyta, kad jeigu Lietuvos Respublikoje įregistruotoje kredito įstaigoje atidaro sąskaitą užsienio valstybės ūkio subjektas, įregistruotas (įsikūręs, esantis) lengvatinio mokesčių tarifo valstybėje arba zonoje, arba jo filialas ir jam nurodytoji kredito įstaiga išmoka (perveda į jo sąskaitą) palūkanas nuo toje sąskaitoje esančių pinigų sumos, kredito įstaiga, išmokėdama (pervesdama į sąskaitą) palūkanas, turi išskaityti 29 proc. mokestį.

Kadangi mokesčio objektas yra palūkanos, kurias Lietuvos Respublikos kredito įstaiga išmoka minėtam užsienio valstybės ūkio subjektui arba jo filialui, todėl apmokestinamos ir už depozitinėje, ir už atsiskaitomojoje sąskaitoje esančią pinigų sumą apskaičiuotos ir pervestos į tas sąskaitas palūkanos nepriklausomai nuo to, iš kur tie pinigai minėtose sąskaitose atsirado.

Jeigu terminuoto indėlio sutartis sudaryta iki Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo Nr. 888 įsigaliojimo, t. y. iki 1997 m. rugpjūčio 9 d., tai 29 proc. mokestis išskaičiuojamas tik nuo tos palūkanų dalies, kuri yra apskaičiuota įsigaliojus minėtam nutarimui (nuo 1997 08 09).

Neapmokestinamos užsienio ūkio subjektams, įregistruotiems (įsikūrusiems, esantiems) lengvatinio mokesčių tarifo valstybėse arba zonose, išmokamos palūkanos už jų turimus Lietuvos Respublikos Vyriausybės vertybinius popierius.

 

 

FINANSŲ MINISTRAS                                                                                  ALGIRDAS ŠEMETA

______________