LIETUVOS RESPUBLIKOS VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJA

 

N U T A R I M A S

DĖL FINANSŲ MAKLERIŲ LICENCIJŲ IŠDAVIMO IR PANAIKINIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2002 m. vasario 15 d. Nr. 7

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija nutaria:

1. Patvirtinti Finansų maklerių licencijų išdavimo ir panaikinimo taisyklių naują redakciją.

2. Nustatyti, kad Finansų maklerių licencijų išdavimo ir panaikinimo taisyklės įsigalioja nuo 2002 m. balandžio 1 d.

3. Nustatyti, kad finansų maklerių licencijos, išduotos iki šių taisyklių įsigaliojimo, turi tą pačią juridinę galią kaip ir naujo pavyzdžio licencijos.

4. Finansų maklerių licencijų išdavimo ir panaikinimo taisykles, patvirtintas Vertybinių popierių komisijos 1999 m. gegužės 7 d. nutarimu Nr. 11 (Žin., 1999, Nr. 44-1431) nuo 2002 m. balandžio 1 d. pripažinti netekusiomis galios.

 

 

KOMISIJOS PIRMININKAS                                                                     VIRGILIJUS PODERYS

______________


Patvirtinta

Vertybinių popierių komisijos

2002 m. vasario 15 d. nutarimu Nr. 7

 

FINANSŲ MAKLERIŲ LICENCIJŲ IŠDAVIMO IR PANAIKINIMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šios taisyklės reglamentuoja finansų maklerių, veikiančių Lietuvos Respublikos vertybinių popierių rinkoje, kvalifikacinių egzaminų laikymo, licencijų išdavimo ir panaikinimo tvarką.

2. Šių taisyklių teisinis pagrindas – Lietuvos Respublikos vertybinių popierių rinkos įstatymo 28 straipsnis.

3. Taisyklėse vartojamos sąvokos:

3.1. kvalifikacinis egzaminas – fizinio asmens, pretenduojančio tapti finansų makleriu, žinių apie vertybinių popierių rinkos funkcionavimo principus, Lietuvos Respublikos vertybinių popierių rinkos dalyvių veiklos būdus, formas bei teisinį reguliavimą patikrinimas;

3.2. peratestavimas – finansų maklerio turimų žinių apie vertybinių popierių rinkos funkcionavimo principus, Lietuvos Respublikos vertybinių popierių rinkos dalyvių veiklos būdus, formas bei teisinį reguliavimą patikrinimas;

3.3. pretendentas – fizinis asmuo, norintis laikyti kvalifikacinį egzaminą finansų maklerio licencijai gauti;

3.4. finansų maklerio licencija – fiziniam asmeniui išduotas dokumentas, patvirtinantis, kad fizinis asmuo atitinka finansų makleriui keliamus reikalavimus ir turi teisę (priklausomai nuo finansų maklerio licencijos rūšies) vykdyti finansų maklerio operacijas;

3.5. kitos taisyklėse vartojamos sąvokos turi tą pačią reikšmę kaip ir Lietuvos Respublikos vertybinių popierių rinkos įstatyme.

4. Operacijos, kurioms atlikti būtina turėti finansų maklerio licenciją:

4.1. siūlyti pirkti ar kitaip perleisti vertybinius popierius vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininko ar kliento sąskaita;

4.2. konsultuoti investavimo į vertybinius popierius klausimais;

4.3. perduoti į biržą pavedimus dėl vertybinių popierių;

4.4. valdyti klientų vertybinių popierių portfelius.

5. Finansų maklerio licencijos yra šių rūšių:

5.1. finansų maklerio prekybininko licencija, suteikianti teisę perduoti į biržą pavedimus dėl vertybinių popierių;

5.2. finansų maklerio konsultanto licencija, suteikianti teisę siūlyti, pirkti, parduoti ar kitaip perleisti vertybinius popierius viešosios apyvartos tarpininko ar kliento sąskaita; konsultuoti investavimo į vertybinius popierius klausimais; valdyti klientų vertybinių popierių portfelius;

5.3. generalinė licencija, suteikianti teisę vykdyti operacijas, nurodytas 5.1 ir 5.2 punktuose.

6. Pretendentams keliami šie reikalavimai:

6.1. pretendentas, norintis gauti finansų maklerio prekybininko licenciją, turi turėti vidurinį išsilavinimą ir 1 metų darbo, susijusio su vertybinių popierių rinka, stažą kredito ar finansų institucijoje. Pretendentui, turinčiam aukštąjį išsilavinimą, darbo stažas nebūtinas.

6.2. pretendentas, norintis gauti konsultanto ar generalinę licenciją, turi turėti aukštąjį išsilavinimą.

6.3. pretendentas, norintis gauti finansų maklerio prekybininko ar generalinę finansų maklerio licenciją, turi būti išlaikęs biržos bei depozitoriumo, registruotų Lietuvos Respublikoje, praktinius testus ar kitus Vertybinių popierių komisijos pripažįstamus žinių patikrinimus.

 

II. DOKUMENTŲ PATEIKIMO IR NAGRINĖJIMO TVARKA

 

7. Pretendentai priklausomai nuo to, kokią licenciją nori gauti, pateikia Vertybinių popierių komisijai šiuos dokumentus:

7.1. prašymą (1 priedas);

7.2. dvi nuotraukas;

7.3. išsilavinimą liudijančio dokumento kopiją (jei išsilavinimas įgytas užsienio valstybėse, – papildomai Studijų kokybės vertinimo centro išvadą);

7.4. darbo stažą liudijančią pažymą ar valstybinio socialinio draudimo pažymėjimo kopiją;

7.5. biržos bei depozitoriumo išduotą žinių patikrinimo dokumentą.

8. Vertybinių popierių komisija per 15 dienų privalo išnagrinėti pretendento pateiktus dokumentus ir leisti arba neleisti jam laikyti finansų maklerio kvalifikacinį egzaminą. Vertybinių popierių komisija gali neleisti pretendentui laikyti kvalifikacinio egzamino, jei jis neatitinka pretendentui keliamų reikalavimų arba pateikė ne visus dokumentus, reikalingus licencijai gauti.

9. Vertybinių popierių komisijai leidus laikyti kvalifikacinį egzaminą, pretendentas pasirenka finansų maklerio kvalifikacinio egzamino datą. Pretendentas turi teisę pasirinkti bet kurią iš Vertybinių popierių komisijos 6 mėnesiams į priekį planuojamų egzaminų datų. Jei pretendentas per 6 mėnesius nuo prašymo padavimo dienos nepareiškė noro laikyti kvalifikacinio egzamino arba neatvyko jo laikyti, dokumentai, kurie buvo pateikti Vertybinių popierių komisijai, asmeniui pageidaujant, yra grąžinami. Tais atvejais, kai pretendentas pageidauja laikyti kvalifikacinį egzaminą praėjus 6 mėnesiams, dokumentus reikia pateikti iš naujo.

10. Kilus neaiškumų dėl dokumentuose pateiktų duomenų, Vertybinių popierių komisija turi teisę prašyti pretendento papildomų duomenų ar paaiškinimų. Gavus šią informaciją, pretendento prašymas nagrinėjamas bendra tvarka.

 

III. KVALIFIKACINIAI EGZAMINAI

 

11. Egzaminų komisiją sudaro ne mažiau kaip 3 žmonės. Egzaminų komisijos pirmininką ir narius skiria Vertybinių popierių komisijos pirmininkas. Egzaminų komisijos pirmininkas turi būti Vertybinių popierių komisijos narys.

12. Kvalifikaciniai egzaminai laikomi lietuvių kalba rašytinių arba kompiuterinių testų būdu.

13. Pretendentas gali pasirinkti egzamino lygmenį:

13.1. finansų maklerio prekybininko licencijai gauti;

13.2. finansų maklerio konsultanto licencijai gauti;

13.3. generalinei finansų maklerio licencijai gauti.

14. Generalinė finansų maklerio licencija suteikiama išlaikius egzaminus 13 punkto 1 ir 2 papunkčiuose nurodytoms licencijoms gauti. Ji taip pat išduodama vietoj turimų dviejų – finansų maklerio prekybininko ir finansų maklerio konsultanto licencijų, jei makleris to pageidauja. Šiuo atveju licencijos išdavimo data laikoma po paskutinio egzamino išduotos licencijos data.

15. Finansų maklerio prekybininko arba finansų maklerio konsultanto licencijai gauti laikomas atitinkamas testas. Klausimai kiekvienam testui parenkami atsižvelgiant į tai, kokių žinių reikia konkrečios licencijos leidžiamai veiklai vykdyti. Egzaminų klausimyno struktūrą, teisingų atsakymų į testus procentą konkrečiai licencijos rūšiai gauti bei egzamino laikymo trukmę tvirtina Vertybinių popierių komisijos pirmininkas. Kad konkrečių testų struktūra atitinka egzaminų klausimyno struktūrą, tvirtina Egzaminų komisijos pirmininkas. Testo klausimai neplatinami.

16. Pasibaigus egzaminui, Egzaminų komisija protokole užfiksuoja savo išvadą apie kiekvieno pretendento egzamino rezultatus.

17. Pretendentas, pirmą kartą neišlaikęs egzamino, jį perlaikyti gali ne anksčiau kaip po 1 mėnesio, neišlaikęs antrą kartą, – ne anksčiau kaip po 3 mėnesių, neišlaikęs trečią kartą, – ne anksčiau kaip po 1 metų, iš naujo pateikęs reikiamus dokumentus. Ketvirtą ir kitus kartus egzaminą perlaikyti leidžiama ne mažesniu kaip 1 metų intervalu. Šiame punkte nurodyti terminai skaičiuojami nuo paskutinio neišlaikyto egzamino datos.

18. Asmuo, nesutinkantis su Egzaminų komisijos paskelbtu jo žinių įvertinimu, turi teisę per vieną mėnesį nuo egzamino rezultatų paskelbimo motyvuotai apskųsti Egzaminų komisijos sprendimą Vertybinių popierių komisijai.

19. Vertybinių popierių komisija skundą privalo išnagrinėti ir priimti sprendimą ne vėliau kaip per 15 dienų.

20. Apie savo sprendimą Vertybinių popierių komisija skundą pateikusį asmenį privalo informuoti ne vėliau kaip per 5 darbo dienas.

 

IV. LICENCIJOS IŠDAVIMO TVARKA

 

21. Pretendentai valstybės rinkliavą už kvalifikacinius egzaminus ir finansų maklerio licencijos išdavimą moka Lietuvos Respublikos rinkliavų įstatymo nustatyta tvarka.

22. Finansų maklerio atitinkamos rūšies licencija (2 priedas) išduodama Vertybinių popierių komisijos sprendimu. Finansų maklerio licencija išduodama neribotam laikui.

23. Asmenims, kurių finansų maklerio licencijos galiojimas buvo panaikintas dėl priežasčių, nurodytų 30 punkto 4–6 papunkčiuose, licencija gali būti išduodama išlaikius kvalifikacinį egzaminą, bet ne anksčiau kaip po 3 metų atskiru Vertybinių popierių komisijos sprendimu.

24. Asmenims, kurių finansų maklerio licencijos galiojimas panaikintas dėl priežasčių, nurodytų 30 punkto 1 ar 3 papunkčiuose, pareiškus pageidavimą vėl gauti finansų maklerio licenciją, finansų maklerio egzaminą leidžiama laikyti bendra tvarka; licencijos išduodamos taip pat bendra tvarka.

25. Finansų maklerio licencijos registruojamos Vertybinių popierių komisijos sąraše, kuriame nurodomi šie duomenys:

25.1. licencijos numeris, jos rūšis;

25.2. asmens, gavusio licenciją, vardas, pavardė, asmens kodas;

25.3. licencijos išdavimo data;

25.4. licencijos apribojimo data;

25.5. licencijos apribojimo panaikinimo data;

25.6. licencijos galiojimo panaikinimo data.

 

V. LICENCIJUOTŲ ASMENŲ VEIKLA IR JOS KONTROLĖ

 

26. Finansų makleriai gali atlikti tik tas licencijuojamas operacijas, kurios yra nurodytos jo licencijoje. Finansų makleris per 5 darbo dienas privalo pranešti Vertybinių popierių komisijai, jei pasikeitė jo adresas ar (ir) kontaktinis telefonas.

27. Laikoma, kad finansų makleris atlieka profesines funkcijas, jeigu jis dirba pagal darbo sutartį ir jo pareigos yra susijusios su vertybinių popierių rinkos funkcionavimu arba (ir) jeigu jis išrenkamas vadovu:

27.1. finansų maklerio įmonėje;

27.2. komercinio banko specializuotame vidaus struktūriniame padalinyje, teikiančiame investicines paslaugas;

27.3. investicinėje bendrovėje;

27.4. valdymo įmonėje;

27.5. pensijų fonde;

27.6. vertybinių popierių biržoje;

27.7. vertybinių popierių depozitoriume;

27.8. Vertybinių popierių komisijoje.

28. Jei finansų makleris dirba įmonėje ar institucijoje, kurios pagrindinė veikla yra susijusi su vertybinių popierių rinka, Vertybinių popierių komisija atskiru sprendimu gali pripažinti, kad finansų makleris atlieka profesines funkcijas. Tokiu atveju finansų makleris turi teisę pateikti Vertybinių popierių komisijai prašymą, kad jis būtų pripažintas atliekančiu profesines funkcijas; prašyme reikia nurodyti įmonės, kurioje dirba, pavadinimą ir pridėti įmonės ar institucijos vadovo pasirašytą dokumentą, patvirtinantį finansų maklerio atliekamų funkcijų pobūdį.

29. Finansų makleris neturi teisės vykdyti operacijų su vertybiniais popieriais nuo Vertybinių popierių komisijos sprendimo priėmimo ar sprendime panaikinti jo licenciją nurodytos datos. Apie priimtą sprendimą Vertybinių popierių komisija raštu praneša įmonei, kurioje dirba finansų makleris.

 

VI. LICENCIJUOTŲ ASMENŲ LICENCIJOS GALIOJIMO PANAIKINIMAS

 

30. Vertybinių popierių komisija turi teisę panaikinti maklerio licenciją:

30.1. raštišku maklerio prašymu;

30.2. makleriui mirus;

30.3. jeigu makleris per 12 mėnesių nepradėjo vykdyti šių taisyklių 27 ir 28 punktuose numatytų profesinių funkcijų, susijusių su vertybinių popierių rinka arba jos priežiūra, arba jei jis daugiau kaip 12 mėnesių jų nebevykdo;

30.4. jei po licencijos išdavimo paaiškėjo faktai, dėl kurių būtų atsisakyta išduoti licenciją;

30.5. jei atsiranda sąlygos, dėl kurių jis negali būti laikomas turinčiu nepriekaištingą reputaciją;

30.6. jei makleris nesilaiko Vertybinių popierių rinkos įstatymo ar Vertybinių popierių komisijos priimtų teisės aktų.

31. Finansų makleris, kurio licencijos galiojimas yra panaikintas, privalo per 10 dienų nuo pranešimo apie licencijos galiojimo panaikinimą paskelbimo „Valstybės žiniose“ datos perduoti licenciją saugoti Vertybinių popierių komisijai.

 

VII. PERATESTAVIMO TVARKA

 

32. Finansų makleris, kuriam paskirtas peratestavimas remiantis Vertybinių popierių rinkos įstatymo 28 straipsnio 5 dalimi, turi išlaikyti kvalifikacinį egzaminą per Vertybinių popierių komisijos nustatytą terminą, kuris negali būti ilgesnis kaip 3 mėnesiai.

33. Peratestavimo kvalifikacinis egzaminas laikomas vadovaujantis bendra tvarka. Peratestavimo atveju 17 punkto nuostatos netaikomos.

34. Peratestuojamas finansų makleris turi pasirinkti kvalifikacinio egzamino lygmenį priklausomai nuo turimos licencijos rūšies ir Vertybinių popierių komisijos sprendimo peratestuoti finansų maklerį tam tikroje finansų maklerių veiklos srityje.

35. Peratestuojamam finansų makleriui, neišlaikiusiam kvalifikacinio egzamino generalinei licencijai gauti, gali būti išduodama nauja kitos rūšies licencija (prekybininko ar konsultanto) – priklausomai nuo to, kokio lygmens egzaminas išlaikytas. Jeigu makleris neišlaiko egzamino arba nedalyvauja peratestavime, jo licencija panaikinama. Pateikti dokumentus kvalifikaciniam egzaminui iš naujo laikyti galima bendra tvarka.

 

VIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

36. Apie licencijos išdavimą ir galiojimo panaikinimą Vertybinių popierių komisija skelbia „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“.

37. Finansų maklerių, kuriems iki šių taisyklių naujos redakcijos įsigaliojimo dienos buvo sustabdytas licencijų galiojimas, jų galiojimas lieka sustabdytas iki Vertybinių popierių komisijos sprendime sustabdyti licencijos galiojimą nurodyto termino.

 

______________


Finansų maklerių licencijų išdavimo ir

panaikinimo taisyklių

1 priedas

 

FORMĄ PRAŠYTUME PILDYTI SPAUSDINTOMIS RAIDĖMIS

 

Lietuvos Respublikos

Vieta nuotraukai
3x4
Vertybinių popierių komisijai

 

 

________________________________________________________

(vardas ir pavardė)

 

P R A Š Y M A S

 

 

PRAŠAU LEISTI MAN LAIKYTI □ (PERLAIKYTI) □ FINANSŲ MAKLERIO EGZAMINĄ

 

MAKLERIO KONSULTANTO LICENCIJAI X; NORINTYS GAUTI GENERALINĘ LICENCIJĄ PAŽYMI ABU LANGELIUS).

 

MAKLERIO KONSULTANTO VEIKLA

MAKLERIO PREKYBININKO veikla

– siūlyti, pirkti, parduoti ar kitaip perleisti vertybinius popierius viešosios apyvartos tarpininko ar kliento sąskaita;

– konsultuoti investavimo į vertybinius popierius klausimais;

– valdyti klientų vertybinių popierių portfelius.

 

– perduoti į biržą pavedimus dėl vertybinių popierių.

 

 

 

 

PASO DUOMENYS:

 

1.

GIMIMO DATA

 

 

2.

PASO SERIJA

 

 

VIETA

 

 

 

NUMERIS

 

 

PILIETYBĖ

 

 

 

ASMENS KODAS

 

 

3.

IŠSILAVINIMAS

 

 

MOKSLO ĮSTAIGA

 

 

SPECIALYBĖ

 

 

4.

PASKUTINIŲ 5 M. DARBOVIETĖS

DARBO PERIODAS

DARBOVIETĖ

PAREIGOS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

ADRESAS

TELEFONAS

DARBO

 

 

NAMŲ

 

 

 

6.

ĮMONĖ, KURIOJE PRETENDENTAS NUMATO DIRBTI

 

PAVADINIMAS

 

 

 

ADRESAS

 

 

 

TELEFONAS

 

 

 

su Vertybinių popierių rinkos įstatymu Esu susipažinęs(-usi) ir patvirtinu, kad nesu teistas(-a) už nusikaltimus nuosavybei, ūkininkavimo tvarkai, finansams ir nesu pažeidęs finansų maklerių etikos kodekso. (paaiškėjus, kad informacija neteisinga, licencija neišduodama.)

 

 

                                      DATA                                                           PARAŠAS

 

________________________________________________________________________________

 

 

 

Egzamino laikymo data

Testo variantas

Rezultatai, %

Išlaikė / Neišlaikė

1.

 

 

 

2.

 

 

 

3.

 

 

 

4.

 

 

 

5.

 

 

 

 

 

 

LICENCIJOS Nr.                                                                                    IŠDUOTA

 

 

KOMISIJOS SPRENDIMO Nr.          GAVAU

______________

 


Finansų maklerių licencijų išdavimo ir

panaikinimo taisyklių

2a priedas

 

Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija

 

 

Generalinė finansų maklerio licencija

 

 

Nr. G______

 

Liudijama, kad ___________________________________________________________________

                                                                                                             (vardas, pavardė)

yra išlaikęs(-iusi) Vertybinių popierių komisijos egzaminus generalinei finansų maklerio licencijai gauti ir jo kvalifikacija atitinka reikalavimus, keliamus asmenims, užsiimantiems profesine finansų maklerio veikla Lietuvos Respublikos vertybinių popierių rinkoje.

 

 

Generalinė finansų maklerio licencija suteikia teisę vykdyti šias operacijas:

 

 

– siūlyti, pirkti, parduoti ar kitaip perleisti vertybinius popierius viešosios apyvartos tarpininko ar kliento sąskaita;

– konsultuoti investavimo į vertybinius popierius klausimais;

– perduoti į biržą pavedimus dėl vertybinių popierių;

– valdyti klientų vertybinių popierių portfelius.

 

 

Generalinė finansų maklerio licencija išduota Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisijos sprendimu Nr._______, priimtu ____m. ___________ mėn. ___ d.

 

 

 

 

 

 

Vertybinių popierių

                                                                       A. V.                                   komisijos pirmininkas

______________

 


Finansų maklerių licencijų išdavimo ir

panaikinimo taisyklių

2b priedas

 

Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija

 

 

finansų maklerio konsultanto licencija

 

 

Nr. S______

 

Liudijama, kad ___________________________________________________________________

                                                                                                             (vardas, pavardė)

yra išlaikęs(-iusi) Vertybinių popierių komisijos egzaminus finansų maklerio konsultanto licencijai gauti ir jo kvalifikacija atitinka reikalavimus, keliamus asmenims, užsiimantiems profesine finansų maklerio veikla Lietuvos Respublikos vertybinių popierių rinkoje.

 

 

Generalinė finansų maklerio licencija suteikia teisę vykdyti šias operacijas:

 

 

– siūlyti, pirkti, parduoti ar kitaip perleisti vertybinius popierius viešosios apyvartos tarpininko ar kliento sąskaita;

– konsultuoti investavimo į vertybinius popierius klausimais;

– valdyti klientų vertybinių popierių portfelius.

 

 

Finansų maklerio prekybininko licencija išduota Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisijos sprendimu Nr._______, priimtu ____m. ___________ mėn. ___ d.

 

 

 

 

 

 

Vertybinių popierių

                                                                       A. V.                                   komisijos pirmininkas

______________

 


Finansų maklerių licencijų išdavimo ir

panaikinimo taisyklių

2c priedas

 

Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija

 

 

finansų maklerio prekybininko licencija

 

 

Nr. P______

 

Liudijama, kad ___________________________________________________________________

                                                                                                             (vardas, pavardė)

yra išlaikęs(-iusi) Vertybinių popierių komisijos egzaminus finansų maklerio prekybininko licencijai gauti ir jo kvalifikacija atitinka reikalavimus, keliamus asmenims, užsiimantiems profesine finansų maklerio veikla Lietuvos Respublikos vertybinių popierių rinkoje.

 

 

Generalinė finansų maklerio licencija suteikia teisę vykdyti šias operacijas:

 

 

– perduoti į biržą pavedimus dėl vertybinių popierių;

 

 

Finansų maklerio prekybininko licencija išduota Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisijos sprendimu Nr._______, priimtu ____m. ___________ mėn. ___ d.

 

 

 

 

 

 

Vertybinių popierių

                                                                       A. V.                                   komisijos pirmininkas

______________