LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL PROFESINIŲ LIGŲ NUSTATYMO TVARKOS PATVIRTINIMO

 

1994 m. liepos 12 d. Nr. 582

Vilnius

 

 

Įgyvendindama neatidėliotinas priemones saugai darbe gerinti, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Profesinių ligų nustatymo tvarką (pridedama).

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                ADOLFAS ŠLEŽEVIČIUS

 

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                                          JURGIS BRĖDIKIS

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1994 m. liepos 12 d. nutarimu Nr. 582

 

Profesinių ligų nustatymo tvarka

 

Bendroji dalis

 

1. Šioje tvarkoje išdėstyti svarbiausieji profesinių ligų nustatymo ir registravimo reikalavimai. Jie yra privalomi visiems gydytojams, kitiems juridiniams ir fiziniams asmenims, susijusiems su profesinių ligų nustatymu, tyrimu bei registravimu.

2. Šioje tvarkoje dažniausiai vartojamos sąvokos: profesinė liga; ūminė profesinė liga, lėtinė profesinė liga, darbo aplinka, kenksmingas darbo aplinkos veiksnys, darbo sąlygos.

Profesinė liga - darbuotojo sveikatos sutrikimas dėl kenksmingo darbo aplinkos veiksnio (ar kelių veiksnių). Į profesinių ligų sąvoką įeina ir profesiniai apsinuodijimai. Profesinėmis ligomis taip pat laikomos ligų komplikacijos, liekamieji reiškiniai ir kenksmingų darbo aplinkos veiksnių sukelti atokūs padariniai.

Sąvokos ūminė profesinė liga, lėtinė profesinė liga, darbo aplinka, kenksmingas darbo aplinkos veiksnys, darbo sąlygos apibrėžtos Lietuvos Respublikos žmonių saugos darbe įstatyme.

 

Pranešimai apie profesines ligas

 

3. Ūminę profesinę ligą įtaria gydytojas, pirmasis apžiūrėjęs ligonį. Apie įtariamą ūminę profesinę ligą gydytojas ar sveikatos (medicinos) punkto darbuotojas nedelsdami praneša telefonu teritoriniam higienos centrui.

4. Įtaręs ar diagnozavęs ūminę profesinę ligą, gydytojas ne vėliau kaip per 12 valandų išsiunčia pranešimą raštu (forma Nr. 058-089-151a) teritoriniam higienos centrui.

5. Lėtinę profesinę ligą įtaręs gydytojas raštu praneša apie tai teritoriniam higienos centrui, prašo ištirti profesinės ligos priežastį ir parengti susirgusio darbuotojo darbo sąlygų higieninę charakteristiką.

 

Profesinių ligų priežasčių tyrimas

 

6. Profesinių ligų priežastis tiria teritoriniai higienos centrai.

7. Ūminės profesinės ligos priežastys turi būti ištirtos per 24 valandas, dalyvaujant valstybiniam darbo inspektoriui, darbdavio ir darbuotojų atstovams. Tyrime gali dalyvauti darbdavių ir darbuotojų interesams atstovaujančios organizacijos, prireikus kviečiami ir ekspertai.

8. Lėtinės profesinės ligos priežastys ištiriamos ir darbo sąlygų higieninė charakteristika parengiama ne vėliau kaip per 15 dienų, dalyvaujant valstybiniam darbo inspektoriui, darbdavio ir darbuotojų atstovams. Su darbo sąlygų higienine charakteristika supažindinamas nukentėjęs asmuo.

`

Profesinių ligų nustatymas

 

9. Nustatant dirbantiems ar dirbusiems asmenims profesines ligas, vadovaujamasi Sveikatos apsaugos ministerijos tvirtinamu profesinių ligų sąrašu.

10. Ūminę profesinę ligą, konsultuodamasis su darbo medicinos ir (ar) klinikinės toksikologijos gydytoju ir remdamasis ligos klinika, tyrimais bei tiksliomis įvykio aplinkybėmis, nustato bendros praktikos gydytojas ar gydytojas specialistas, dalyvaujant teritorinio higienos centro specialistams. Ligoniams su ūminiais profesiniais apsinuodijimais būtinas specialus ištyrimas ar gydymas. Jie hospitalizuojami intensyvios terapijos (ar ūminių apsinuodijimų) skyriuose arba Respublikiniame ūminių apsinuodijimų centre Vilniaus universitetinėje greitosios pagalbos ligoninėje.

11. Lėtinę profesinę ligą nustato darbo medicinos gydytojas, įvertinęs ligos kliniką, laboratorinių bei instrumentinių tyrimų duomenis ir darbo sąlygų įtaką.

12. Nustatant lėtinę profesinę ligą, būtini šie medicininiai dokumentai:

12.1. ambulatorinio ar (ir) stacionarinio ligonio medicininės kortelės išrašas (forma Nr. 027/a);

12.2. darbo sąlygų higieninė charakteristika.

13. Atlikus pagrindinius tyrimus vietos gydymo įstaigoje, ligonis su 12 punkte nurodytais dokumentais siunčiamas konsultuotis dėl lėtinės profesinės ligos į darbo medicinos konsultacines įstaigas.

 

Profesinių ligų patvirtinimas

 

14. Pirmą kartą nustačius profesinę ligą, gydymo įstaigoje pildomas pranešimas apie profesinę ligą (forma Nr. 058-089-151a), kuris siunčiamas teritoriniam higienos centrui, o šis, esant ūminei profesinei ligai, per 24 valandas ir esant lėtinei profesinei ligai - ne vėliau kaip per 7 dienas parengia profesinės ligos aktą (forma Nr. 362/a). Šis aktas yra profesinę ligą patvirtinantis dokumentas.

15. Po vieną profesinės ligos akto egzempliorių gauna nukentėjęs asmuo arba jo interesams atstovaujantis asmuo, darbdavys ir Valstybinė darbo inspekcija.

16. Prireikus nustatyti sveikatos pakenkimo laipsnį (invalidumo grupę ir darbingumo netekimo procentą), išrašomas siuntimas (forma Nr. 088/a), ir ligonis su profesinės ligos aktu (forma Nr. 362/a) siunčiamas į medicininę socialinės ekspertizės komisiją.

 

Profesinių ligų registravimas

 

17. Profesines ligas teritoriniai higienos centrai registruoja specialiuose profesinių ligų registravimo žurnaluose (forma Nr. 363/a) Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka.

Informacija apie profesines ligas iš teritorinių higienos centrų nustatytąja tvarka (pagal formą Nr. 362-1/a) perduodama į Valstybinį profesinių ligų registrą Respublikiniame darbo medicinos centre.

______________