LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL PROFESINIŲ LIGŲ SĄRAŠO IR LIETUVOS RESPUBLIKOS PROFESINIŲ LIGŲ VALSTYBĖS REGISTRO BEI JO NUOSTATŲ
1994 m. lapkričio 30 d. Nr. 1198
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos žmonių saugos darbe įstatymu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
2. Nustatyti, kad šiuo nutarimu patvirtintas profesinių ligų sąrašas įsigalioja priėmus Lietuvos Respublikos valstybinio privalomojo draudimo nuo nelaimingų atsitikimų darbe įstatymą.
4. Papildyti valstybinių kadastrų, klasifikatorių, registrų rengimo schemą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. spalio 23 d. nutarimu Nr. 793 „Dėl kadastrų, klasifikatorių, registrų rengimo ir funkcionavimo“ (Žin., 1992, Nr. 33-1018), Valstybiniu profesinių ligų registru, nurodant, kad jo atsakingasis tvarkytojas yra Sveikatos apsaugos ministerija.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1994 m. lapkričio 30 d. nutarimu Nr. 1198
Profesinės ligos
Bendroji dalis
1. Profesinių ligų sąraše (toliau vadinama – šis sąrašas) nurodytos ligos, kurias sukelia kenksmingi darbo aplinkos veiksniai.
2. Šis sąrašas yra privalomas visiems gydymo ir profilaktikos įstaigų darbo medicinos gydytojams, Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos gydytojams higienistams, kitiems gydytojams bei juridiniams asmenims, susijusiems su profesinių ligų profilaktika, nustatymu, tyrimu, registravimu ir gydymu, taip pat Valstybinio profesinių ligų registro duomenų panaudojimu.
3. Šiame sąraše dažniausiai vartojamos sąvokos „profesinė liga“ ir „kenksmingas darbo aplinkos veiksnys“.
Profesinė liga – tai darbuotojo sveikatos sutrikimas dėl kenksmingo darbo aplinkos veiksnio (ar kelių veiksnių), kuris įvertinamas pagal higieninę darbo sąlygų klasifikaciją, atsižvelgiant į atitikimą higienos normas ir darbo laiko trukmę. Į profesinių ligų sąvoką įeina ir profesiniai apsinuodijimai. Profesinėmis ligomis taip pat laikomos ligų komplikacijos, liekamieji reiškiniai ir kenksmingų darbo aplinkos veiksnių sukelti atokūs padariniai.
Sąvoka „kenksmingas darbo aplinkos veiksnys“ (toliau vadinama – veiksnys) yra apibrėžta Lietuvos Respublikos žmonių saugos darbe įstatyme.
Profesinių ligų grupės
4. Profesinės ligos priklausomai nuo jas sukeliančių veiksnių skirstomos į šias 5 grupes:
sukeltos cheminių medžiagų;
sukeltos dulkių (aerozolių);
sukeltos biologinių veiksnių (infekcijos, parazitų ir panašiai);
sukeltos fizinių veiksnių;
sukeltos įtampos.
Profesinės ligos, sukeltos cheminių medžiagų
6. Šios grupės profesines ligas sukelia:
Profesinės ligos, sukeltos dulkių (aerozolių)
7. Šios grupės profesines ligas sukelia:
Profesinės ligos, sukeltos biologinių veiksnių (infekcijos, parazitų ir panašiai)
8. Šios grupės profesines ligas sukelia pirmuonys, bakterijos ir kiti biologiniai veiksniai, iš jų minėtini:
Profesinės ligos, sukeltos fizinių veiksnių
9. Šios grupės profesines ligas sukelia:
Profesinės ligos, sukeltos įtampos
10. Šios grupės profesines ligas sukelia:
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1994 m. lapkričio 30 d. nutarimu Nr. 1198
Valstybinio profesinių ligų registro nuostatai
Bendroji dalis
1. Šie nuostatai reglamentuoja Valstybinio profesinių ligų registro (toliau vadinama – Profesinių ligų registras) sudarymą, tvarkymą bei jo duomenų naudojimą. Jie yra privalomi visiems gydymo ir profilaktikos įstaigų darbo medicinos gydytojams, Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos gydytojams higienistams, kitiems gydytojams bei juridiniams asmenims, susijusiems su profesinių ligų profilaktika, nustatymu, tyrimu, registravimu ir gydymu, taip pat šio registro duomenų panaudojimu.
2. Profesinių ligų registro objektas yra profesinės ligos, įrašytos į nustatytąja tvarka tvirtinamą profesinių ligų sąrašą.
3. Profesinių ligų registras yra sveikatos informacinės sistemos dalis. Tikslas – rinkti, kaupti, analizuoti duomenis apie profesines ligas bei pateikti juos vartotojams.
5. Atsakingasis Profesinių ligų registro tvarkytojas yra Sveikatos apsaugos ministerija, kuri registruoja ir tvarko duomenis apie profesines ligas, konsultuoja profesinių ligų registravimo, dokumentų rengimo bei tvarkymo klausimais ir metodiškai vadovauja šiam darbui.
Profesinių ligų registravimo dokumentai
7. Į Profesinių ligų registrą įrašomos tik nustatytąja tvarka patvirtintos profesinės ligos. Šio registro pirminės apskaitos dokumentas yra Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytos formos profesinės ligos kortelė, kuri siunčiama (gaunama), kaip numatyta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. liepos 12 d. nutarime Nr. 582 „Dėl Profesinių ligų nustatymo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 1994, Nr. 54-1027).
Profesinių ligų registro duomenų kaupimas ir naudojimas
8. Profesinių ligų registro duomenų kaupimo pagrindas yra šių nuostatų 7 punkte nurodytosios profesinės ligos kortelės, kurios (arba įrašai disketėse) siunčiamos šio registro atsakingajam tvarkytojui kartą per ketvirtį ne vėliau kaip iki kito ketvirčio pirmojo mėnesio 20 dienos.
9. Profesinės ligos kortelė (arba įrašas disketėje), kurioje nėra nors vieno iš privalomų rekvizitų, neturi juridinės galios ir negali būti laikoma Profesinių ligų registro pagrindu. Negalioja taip pat ištaisyta kortelė.
10. Duomenys apdorojami ir analizuojami centralizuotai pagal nustatytą programą, o laikomi kompiuterinėje duomenų bazėje.
Profesinių ligų registro atsakingojo tvarkytojo teisės ir atsakomybė
13. Profesinių ligų registro atsakingasis tvarkytojas turi teisę:
13.2. gauti iš medicininės socialinės ekspertizės komisijos ir kitų institucijų informaciją apie profesinių ligų padarinius ir nelaimingus atsitikimus, dėl kurių galima profesinė liga;
Profesinių ligų registro likvidavimas