LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL GRŪDŲ SANDĖLIŲ VEIKLOS LICENCIJAVIMO DOKUMENTŲ PATVIRTINIMO

 

2002 m. rugsėjo 27 d. Nr. 382

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos licencijuotų sandėlių ir sandėliavimo dokumentų įstatymu (Žin., 2002, Nr. 74-3139) ir vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugsėjo 25 d. nutarimą Nr. 1486 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos licencijuotų sandėlių ir sandėliavimo dokumentų įstatymą“ (Žin., 2002, Nr. 94-4046),

tvirtinu pridedamus:

1. Licencijuoto sandėlio grūdų saugyklų techninį reglamentą.

2. Veterinarinius ir higieninius reikalavimus licencijuoto sandėlio grūdų saugykloms ir patalpoms.

 

 

ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS                                                                     JERONIMAS KRAUJELIS


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2002 m. rugsėjo 27 d. įsakymu Nr. 382

 

LICENCIJUOTO SANDĖLIO GRŪDŲ SAUGYKLŲ TECHNINIS REGLAMENTAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Licencijuoto sandėlio grūdų saugyklų techninis reglamentas (toliau – reglamentas) parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos licencijuotų sandėlių ir sandėliavimo dokumentų įstatymu (Žin., 2002, Nr. 74-3139).

2. Šiuo reglamentu nustatomi reikalavimai grūdų saugykloms, jų aplinkai, grūdų laikymui ir technologinei įrangai.

3. Reglamento nuostatos taikomos grūdų saugykloms, pastatytoms iš betono, plytų, metalo, medinių ar kitokių konstrukcijų.

4. Šio reglamento reikalavimų privalo laikytis visi ūkio subjektai, vykdantys licencijuoto grūdų sandėlio veiklą.

 

II. PAGRINDINĖS SĄVOKOS

 

5. Šiame reglamente vartojamos sąvokos:

Grūdų saugyklos – antžeminiai sandėliai, bokštiniai aruodai, elevatoriai ir kiti statiniai bei patalpos, skirtos grūdams sandėliuoti.

Bokštinis aruodas – vertikalus cilindrinės ar kitokios formos statinys iš monolitinio ar surenkamojo gelžbetonio, metalo ar kitokių didelėms apkrovoms atsparių medžiagų, skirtas grūdams ar kitoms sausoms birioms medžiagoms laikyti.

Elevatorius – grūdų priėmimo, apdorojimo ir laikymo bokštiniuose aruoduose kompleksas.

Dezinsekcija – priemonių kompleksas vabzdžių ir erkių kontrolei vykdyti, apimantis profilaktiką, stebėjimą, atbaidymą, naikinimą, taikant specialius metodus ir priemones.

Deratizacija – priemonių kompleksas graužikų kontrolei vykdyti, apimantis stebėjimą, atbaidymą, naikinimą, taikant specialius metodus ir priemones.

6. Kitos šiame reglamente vartojamos sąvokos turi tą pačią prasmę kaip ir Lietuvos Respublikos licencijuotų sandėlių ir sandėliavimo dokumentų įstatyme.

 

III. REIKALAVIMAI GRŪDŲ SAUGYKLOMS IR JŲ APLINKAI

 

7. Grūdų saugyklų ir visų jiems priklausančių statinių bei įrengimų teritorija turi būti aptverta.

8. Grūdų saugykloje turi būti sąlygos atlikti svėrimo, džiovinimo, valymo, atvėsinimo, ėminių ėmimo, kokybės kontrolės, grūdų partijų formavimo, laikymo bei transportavimo darbus.

9. Turi būti užtikrintas lietaus, gruntinio ir sniego vandens nutekėjimas iš saugyklos teritorijos į vandens nutekamuosius įrenginius.

10. Įvažiavimas ir keliai teritorijoje bei visos aikštelės, kuriose dirbama su grūdais, turi būti asfaltuoti arba betonuoti.

11. Licencijuotas sandėlis turi turėti geležinkelio privažiuojamuosius kelius, o jų nesant – savo sąskaita pristatyti saugojamus grūdus iki artimiausios geležinkelio vagonų pakrovos vietos, jeigu su grūdų savininku nesusitarta kitaip.

12. Grūdų saugyklos turi būti švarios, su tvarkinga, sandaria stogo danga, sienos ir grindys sausos, lygios, be plyšių ir įtrūkimų, izoliuotos nuo gruntinių ir polaidžio vandenų patekimo, mūrinės sienos – ištinkuotos arba atskirtos medinėmis pertvaromis. Elevatoriuose neturi būti neužtaisytų konstrukcijų elementų vertikalių ir horizontalių sudūrimų.

13. Langai ir durys turi sandariai užsidaryti, langai turi būti įstiklinti ir su vielos tinkleliais iš vidinės pusės.

14. Grūdų saugyklos turi būti ne mažesnės kaip 1000 tonų talpos. Jų brėžiniai saugomi vietoje.

15. Apsisukimo aikštelės prie grūdų saugyklų turi būti tokios, kad sunkiasvoris transportas galėtų laisvai apsisukti ir manevruoti.

16. Grūdų saugyklų talpyklos ir laikomi grūdai turi būti tinkamai apšviesti.

17. Grūdų saugyklos planas pakabinamas licencijuotame sandėlyje matomoje vietoje.

18. Visi vėdinimo kanalai padengti apsauginiu tinkleliu nuo paukščių, o aktyvaus ventiliavimo kanalų angos – sandariai uždaromos.

19. Antžeminio grūdų sandėlio grindys turi būti kieto pagrindo, aukštesnės už vietą aplink sandėlį.

20. Antžeminiuose grūdų sandėliuose virš aruodų turi būti įrengti praėjimai grūdų apžiūrėjimui, užtikrinantys saugų žmonių vaikščiojimą.

21. Visi elevatoriaus ir bokštiniai aruodai turi būti numeruoti. Kiekvieno aruodo tipo brėžiniai saugomi vietoje.

22. Visų elevatoriaus aruodų užpylimo angos turi būti su dangčiais ir patvariomis metalinėmis grotelėmis, kurios įrengtos ne giliau kaip 60 mm nuo grindų paviršiaus.

23. Tuneliuose ir galerijose turi būti ne siauresni kaip 0,7 m pločio praėjimai.

24. Elevatoriaus darbo bokšte turi būti įrengtas liftas.

25. Elevatoriaus aruodų konstrukcija turi užtikrinti visišką grūdų išbyrėjimą iškrovos metu.

26. Elevatoriai turi būti apsaugoti nuo gaisro ir sprogimo, dulkėtumas darbo aplinkos ore neturi viršyti Lietuvos higienos normos HN 23:1993 „Kenksmingos medžiagos. Didžiausia leidžiama koncentracija darbo aplinkos ore“ leistino lygio.

 

IV. REIKALAVIMAI GRŪDŲ SANDĖLIAVIMUI

 

27. Grūdų saugyklų patalpos ir įrengimai, taip pat taikomos technologijos priimant, apdorojant ir saugant grūdus turi nepakenkti jų kokybei bei saugai.

28. Grūdai turi būti sandėliuojami tik išduotoje licencijoje grūdų sandėlio veiklai nurodytose saugyklose.

29. Pradedant naujo derliaus grūdų priėmimą saugoti, saugyklose neturi likti grūdų likučių.

30. Grūdų saugyklų teritorijoje ir viduje neturi būti išbarstytų grūdų.

31. Prieš talpinant grūdus, grūdų saugyklos turi būti kruopščiai išvalytos, atlikta dezinsekcija ir deratizacija.

32. Antžeminėse grūdų saugyklose turi būti įrengta ventiliacija, kad būtų galima vėdinti arba atšaldyti grūdus.

33. Grūdų saugyklos turi būti aprūpintos termometrais, o bokštiniuose aruoduose ir elevatoriuose įrengta grūdų masės temperatūros distancinio matavimo įranga.

34. Priimamų į licencijuotus sandėlius grūdų kokybės rodikliai turi atitikti galiojančių Lietuvos standartų atskirų rūšių grūdams reikalavimus.

35. Priimti drėgni ir šiukšlėti grūdai talpinami atskirai ir nedelsiant turi būti valomi bei džiovinami. Sukauptų drėgnų ir šiukšlėtų grūdų kiekiai negali būti didesni, negu sandėlis pajėgus išdžiovinti per 3 paras.

36. Grūdai po džiovinimo turi būti tinkamai atvėsinami, jų temperatūra neturi viršyti aplinkos oro temperatūros daugiau nei +10°C.

37. Grūdų valymo atliekos turi būti laikomos atskirose talpyklose, izoliuotose nuo grūdų saugyklų.

38. Į grūdų saugyklas pilami grūdai turi būti sausi ir išvalyti, neužsikrėtę aruodiniais grūdų kenkėjais, o į antžemines saugyklas pilami taip, kad jų sampylos apimtį būtų galima išmatuoti.

39. Grūdai talpinami saugoti į atskiras antžeminės grūdų saugyklos talpyklas bei atskirus elevatoriaus aruodus pagal rūšis ir grūdų kokybės klases bei papildomus kokybės rodiklius, nurodytus standartuose, taip pat derliaus metus.

40. Draudžiama supilti einamųjų metų derliaus grūdus kartu su ankstesnių metų derliaus grūdais.

41. Surinktos aspiracijos dulkės ir nenaudingos atliekos turi būti reguliariai išvežamos sunaikinti.

42. Licencijuotas sandėlis privalo rūpintis, kad būtų sudaromos tinkamos sąlygos grūdų laikymui, ir užtikrinti jų išsaugojimą iki visiško grūdų išvežimo. Turi būti tvarkoma specialioji grūdų kiekio ir kokybės apskaita.

43. Turi būti kontroliuojama grūdų kokybės būklė – ar nevyksta savaiminis grūdų kaitimas, ar nėra gedimo požymių, stebima grūdų temperatūra, drėgnumas, užsikrėtimas aruodiniais kenkėjais, grūdų kvapas, spalva bei kiti kokybės rodikliai ir daromi atitinkami įrašai stebėjimo žurnaluose. Kai grūdų masės temperatūra aukštesnė nei +20 °C, grūdų kokybės būklė tikrinama kas 10 dienų, kai grūdų temperatūra nuo +10 °C iki +20 °C – kas 15 dienų, o jeigu temperatūra žemesnė nei +10 °C – vieną kartą per mėnesį.

44. Grūdams kaistant, jų vėsinimas vykdomas nepriklausomai nuo meteorologinių sąlygų, iki grūdų temperatūra taps panaši į aplinkos oro temperatūrą arba neviršys jos daugiau nei +5°C.

45. Jei grūdai saugomi sampylose, vaikščioti per jas galima tik tam tikslui skirtais trapais ar patiestomis lentomis su specialiu apavu (ant įprasto apavo užsimovus švarius medžiaginius apmautus).

46. Licencijuotame sandėlyje turi būti įrengta laboratorija grūdų kokybei vertinti. Neturint savo laboratorijos, licencijuotas sandėlis turi būti sudaręs sutartį su artimiausia grūdų laboratorija ir paskirti asmenį, atsakingą už grūdų kokybės nustatymą.

47. Grūdų laboratorija turi būti visiškai apsirūpinusi visais reikiamais laboratoriniais prietaisais bei įranga, standartais, metodikomis ar kitais teisės aktais, reglamentuojančiais grūdų kokybės vertinimą.

48. Turi būti atlikta laboratorinių matavimo prietaisų metrologinė patikra.

49. Priimami saugoti grūdai, kuriems išrašomi sandėliavimo liudijimai, turi būti laikomi ir apskaitomi atskirai nuo kitos paskirties grūdų.

 

V. REIKALAVIMAI TECHNOLOGINEI ĮRANGAI

 

50. Licencijuotame sandėlyje turi būti techniškai tvarkinga įranga grūdams priimti, iškrauti, transportuoti bei džiovinti ir valyti.

51. Įrengimai turi atitikti nustatytas technines sąlygas, prie jų turi būti techniniai pasai ir naudojimo instrukcijos.

52. Licencijuotame sandėlyje turi būti mechaninė ir/ar rankinė įranga grūdų ėminiams imti iš autotransportu gabenamų ir grūdų saugyklose laikomų grūdų.

53. Svarstyklės turi būti pakankamos keliamosios galios sunkiasvoriam grūdų transportui sverti, techniškai tvarkingos ir metrologiškai patikrintos.

54. Draudžiama naudotis sugadintomis svarstyklėmis, taip pat be galiojančios metrologinės patikros žymens.

55. Grūdų iškrovimo vietose turi būti įrengti pakankamos keliamosios galios hidrauliniai autokėlikliai, kurių darbas privalo būti nuolat prižiūrimas.

56. Licencijuotas sandėlis turi užtikrinti galimybę priimti ne mažiau kaip 100 tonų grūdų per darbo dieną.

57. Licencijuoto sandėlio grūdų saugyklų technologija ir transportavimo įrangos pajėgumas turi užtikrinti greitą grūdų perkėlimą iš vienos vietos į kitą, kad būtų galima operatyviai vykdyti priemones grūdų kokybei išsaugoti ir negatyviems padariniams išvengti grūdų kaitimo ar užsikrėtimo pavojingais grūdų kenkėjais atvejais.

58. Turi būti galimybė pakrauti į geležinkelio vagonus ar kitas transporto priemones ne mažiau kaip 200 tonų grūdų per dieną.

59. Grūdų saugyklose turi būti ne mažesnio kaip 15 tonų per valandą pajėgumo techniškai tvarkingos džiovyklos ir ne mažesnio kaip 30 tonų per valandą pajėgumo valomosios mašinos priimtiems grūdams apdoroti.

60. Džiovyklos darbo metu džiovinimo temperatūros režimas kontroliuojamas, kas 2 val. imant išdžiovintų grūdų ėminius ir nustatant jų kokybės rodiklius.

61. Prieš darbų pradžią kiekvienas įrengimas patikrinamas tuščiąja eiga ir tinkamai sureguliuojamas.

62. Įrengimų valdymo sistema turi būti suprojektuota ir sumontuota taip, kad įspėjamasis garso ir (arba) vaizdo signalas atsirastų tada, kai įrengimus rengiamasi įjungti dirbti.

63. Aspiracijos įrenginiai turi būti sumontuoti pagal projektą ir užtikrinti patikimą dulkių šalinimą iš patalpų.

64. Draudžiamas elevatoriaus darbas be aspiracijos.

65. Baigus darbą, nuodugniai apžiūrima įrengimų būklė, nuvalomi nešvarumai ir dulkės, pašalinami pastebėti gedimai.

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2002 m. rugsėjo 27 d. įsakymu Nr. 382

 

VETERINARINIAI IR HIGIENINIAI REIKALAVIMAI LICENCIJUOTŲ SANDĖLIŲ GRŪDŲ SAUGYKLOMS IR PATALPOMS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Veterinariniai ir higieniniai reikalavimai licencijuotų sandėlių grūdų saugykloms ir patalpoms (toliau – reikalavimai) parengti vadovaujantis Lietuvos Respublikos licencijuotų sandėlių ir sandėliavimo dokumentų įstatymu (Žin., 2002, Nr. 74-3139) ir Lietuvos higienos norma HN 15:2001 „Maisto higiena“ (Žin., 2002, Nr. 9-324).

2. Šie reikalavimai nustato privalomuosius veterinarinius bei higieninius reikalavimus licencijuotiems sandėliams ir jų grūdų saugykloms bei patalpoms.

3. Reikalavimų nuostatos privalomos visiems ūkio subjektams, vykdantiems licencijuotų grūdų sandėlių veiklą.

4. Šiuose reikalavimuose vartojamos sąvokos turi tą pačią reikšmę kaip ir Lietuvos Respublikos licencijuotų sandėlių ir sandėliavimo dokumentų įstatyme bei Licencijuoto sandėlio grūdų saugyklų techniniame reglamente.

 

II. REIKALAVIMAI SANDĖLIŲ TERITORIJAI

 

5. Licencijuoto sandėlio grūdų saugyklos (sandėliai, bokštiniai aruodai, elevatoriai ir kiti statiniai) turi turėti sanitarinės apsaugos zonas, kurios naudojamos ir prižiūrimos pagal sanitarinių apsaugos zonų nustatymo ir priežiūros tvarkos reikalavimus, patvirtintus sveikatos apsaugos ministro 2001 m. sausio 5 d. įsakymu Nr. 10 (Žin., 2001, Nr. 5-152).

6. Transporto priemonių įvažiavimas ir žmonių įėjimas į teritoriją reglamentuojamas vidaus tvarkos taisyklėmis.

7. Pašalinių asmenų patekimas į grūdų saugyklas turi būti kontroliuojamas.

8. Licencijuoto sandėlio grūdų saugyklų:

8.1. teritorija turi būti švari, tvarkinga, nakties metu apšviesta;

8.2. teritorijoje turi būti priešgaisrinės apsaugos priemonės;

8.3. durys ir teritorijos vartai turi būti rakinami.

 

III. REIKALAVIMAI GRŪDŲ SAUGYKLOMS

 

9. Grūdų saugyklos turi būti sausos, švarios, gerai vėdinamos.

10. Grūdų saugyklos stogas neturi būti padengtas dulkių sluoksniu ar apaugęs samanomis, lietvamzdžiai turi būti švarūs, neapaugę jokia augmenija.

11. Grūdų saugyklą turi supti ne mažesnis kaip 1 metro pločio apsauginis švarus ruožas be medžių, krūmų ar kokių nors atliekų.

12. Grūdų saugyklos ir jų teritorija turi būti apsaugoti nuo kenkėjų – graužikų ir paukščių, jie nuolatos turi būti naikinami. Teritorijoje neturi būti susikaupusių sąšlavų ar kitų atliekų.

13. Grūdų saugyklos sienos ir visi paviršiai, kurie gali liestis su grūdais, turi būti švarūs, prieinami valymui, neabsorbuoti dezinsekcijos metu naudojamų medžiagų.

14. Grūdų saugyklose negalima laikyti dulkančių, nuodingų, skleidžiančių specifinį kvapą ir toksiškų medžiagų.

15. Grūdų saugyklose neturi būti pašalinių, nebūdingų grūdams kvapų, užkrėstumo aruodiniais grūdų kenkėjais, pelinių graužikų ir paukščių bei kitų gyvūnų.

16. Grūdų saugykloje turi būti įrengtas apšvietimas pagal Lietuvos higienos normą HN 98: 2000 „Natūralus ir dirbtinis darbo vietų apšvietimas. Apšviestos ribinės vertės ir bendrieji matavimo reikalavimai“ (Žin., 2000, Nr. 44-1278). Elektros šviestuvai turi būti su gaubtais ir tinkleliais.

17. Elevatorių ir kitų bokštinio tipo aruodų vidinės sienos turi būti lygios, be plyšių ir įdubimų.

18. Visuose elevatoriaus aruoduose ir patalpose su technologiniais įrengimais turi būti įrengta ir patikimai veikti aspiracija, kad, užpildant grūdais, dulkėtas oras iš jų nepatektų į darbines patalpas.

19. Į elevatoriaus darbo bokštą, poaruodines patalpas, grūdų saugyklų požemines galerijas, grūdų pakrovos ir iškrovos įrengimus neturi patekti gruntiniai vandenys.

20. Visi transportavimo bei technologiniai įrengimai turi būti švarūs, reguliariai valomi.

21. Elevatoriaus aruodus galima valyti ne anksčiau kaip praėjus 1 val. po jų ištuštinimo ir vėdinimo atidarius apatines ir viršutines angas.

22. Atsarginės dalys, medžiagos, dezinsekantai, plovikliai turi būti laikomi atskirose patalpose. Šios patalpos turi būti pažymėtos skiriamaisiais ženklais.

23. Grūdų išteklių kenkėjų išplitimo tyrimai turi būti atliekami pagal Lietuvos standartus grūdų užkrėstumui nustatyti, o dezinsekcija ir deratizacija – pagal Lietuvos higienos normos HN 90: 2000 „Kenkėjų kontrolė. Higienos norma ir taisyklės“ reikalavimus (Žin., 2000, Nr. 95-3001) ir 1996 m. liepos 30 d. Grūdų perdirbėjų asociacijos ir Valstybinės grūdų inspekcijos parengtą Grūdų, žaliavų ir produkcijos, grūdų saugyklų, malūnų, kruopų cechų, kombinuotųjų pašarų cechų ir kitų gamybinių padalinių apsaugos nuo grūdų kenkėjų reglamentą.

 

IV. HIGIENOS REIKALAVIMAI PATALPOMS IR DIRBANČIAM PERSONALUI

 

24. Administracinėse, laboratorinėse ir buitinėse patalpose turi būti reikiamo slėgio tekančio vandens tiekimas.

25. Geriamasis vanduo turi atitikti Lietuvos higienos normos HN 24:1998 „Geriamasis vanduo. Kokybės reikalavimai ir programinė priežiūra“ (Žin., 1998, Nr. 105-2926) reikalavimus.

26. Buitinės patalpos grūdų saugyklos personalui turi būti įrengtos laikantis Lietuvos higienos normos HN 70 – 1997 „Gamybinės buities patalpos“ reikalavimų (Žin.,1998, Nr. 3-71).

27. Buitinės patalpos turi būti švarios, gerai apšviestos ir vėdinamos.

28. Buitinė kanalizacija turi būti atskirta nuo gamybinės ir per atskirą išleistuvą nutekėti į kanalizacijos šulinį.

29. Darbo patalpose turi būti vaistinėlė su medikamentais pirmajai medicinos pagalbai suteikti.

30. Licencijuotų sandėlių darbuotojai turi laikytis asmens higienos, dėvėti tinkamus, švarius drabužius, tvarkingus galvos apdangalus ir avalynę.

31. Grūdų saugyklų patalpose (išskyrus buitines) draudžiama rūkyti, valgyti, gerti.

32. Licencijuoto sandėlio rizikos veiksnių analizės bei svarbiausių kontrolės taškų sistemoje (RVASKT) turi būti nurodyta grūdų saugyklų bei įrengimų valymo nuo grūdų likučių ir dulkių tvarka bei atsakingi asmenys.

______________