VALSTYBINĖS LIGONIŲ KASOS
PRIE SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJOS DIREKTORIAUS
Į S A K Y M A S
DĖL ŽALOS PRIVALOMOJO SVEIKATOS DRAUDIMO FONDO BIUDŽETUI ATLYGINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2010 m. liepos 12 d. Nr. 1k-136
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymo 15 straipsnio 8 dalimi (Žin., 1996, Nr. 55-1287; 2002, Nr. 123-5512) ir Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos nuostatų, patvirtintų sveikatos apsaugos ministro 2003 m. sausio 23 d. įsakymu Nr. V-35 (Žin., 2003, Nr. 13-533), 7.4 punktu:
1. T v i r t i n u Žalos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui atlyginimo tvarkos aprašą (pridedama).
2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktoriaus 2009 m. gegužės 13 d. įsakymą Nr. 1K-62 „Dėl Žalos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui atlyginimo tvarkos aprašo“ (Žin., 2009, Nr. 60-2393).
PATVIRTINTA
Valstybinės ligonių kasos prie
Sveikatos apsaugos ministerijos direktoriaus
2010 m. liepos 12 d. įsakymu Nr. 1K-136
ŽALOS PRIVALOMOJO SVEIKATOS DRAUDIMO FONDO BIUDŽETUI ATLYGINIMO TVARKOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Žalos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui atlyginimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Privalomojo sveikatos draudimo fondo (toliau – PSDF) biudžetui padarytos žalos, kai dėl asmens neteisėtos veikos nukentėjusio draudžiamojo privalomuoju sveikatos draudimu (toliau – nukentėjusiojo) gydymo išlaidos apmokamos iš PSDF biudžeto, išieškojimo tvarką.
2. Aprašas netaikomas išieškant PSDF biudžetui padarytą žalą, nustatomą teritorinėms ligonių kasoms atliekant patikrinimus asmens sveikatos priežiūros įstaigose ir vaistinėse bei kitose įmonėse ir įstaigose, sudariusiose sutartis su Valstybine ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos ar teritorinėmis ligonių kasomis pagal Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktoriaus 2006 m. kovo 24 d. įsakymu Nr. 1K-41 „Dėl Asmens sveikatos priežiūros įstaigų, vaistinių bei kitų įmonių ir įstaigų, sudariusių sutartis su Valstybine ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos ar teritorinėmis ligonių kasomis, kontrolės tvarkos aprašo“ (Žin., 2006, Nr. 38-1371; 2008, Nr. 148-5981) patvirtintą tvarką.
3. Žala PSDF biudžetui išieškoma vadovaujantis Aprašu, Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu (Žin., 2000, Nr. 74-2262), Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksu (Žin., 2002, Nr. 37-1341), Lietuvos Respublikos baudžiamuoju kodeksu (Žin., 2000, Nr. 89-2741), Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodeksu (Žin., 2002, Nr. 36-1340), Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymu (Žin., 1996, Nr. 55-1287) ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.
II. SĄVOKOS IR SUTRUMPINIMAI
4. Apraše vartojamos šios sąvokos ir sutrumpinimai:
4.4. atsakingasis darbuotojas – už žalos išieškojimą atsakingas VLK ar TLK valstybės tarnautojas ar darbuotojas, dirbantis pagal darbo sutartį;
4.5. Žalos išieškojimo informacinė sistema – VLK ir TLK naudojamas informacinės sistemos „Debitorinių įsipareigojimų (teisinių aktų) ir piniginių įplaukų iš bankų (pajamų) paskirstymas ir kontrolė“ modulis „Žalų išieškojimo sistema“;
4.7. skolininkas – asmuo, privalantis įstatymų ar sutarties nustatyta tvarka atlyginti žalą, padarytą apmokant iš PSDF biudžeto nukentėjusiojo gydymo išlaidas;
4.8. kaltininkas – asmuo, dėl kurio neteisėtos veikos buvo sutrikdyta nukentėjusiojo sveikata ir padaryta žala;
III. ŽALOS NUSTATYMAS
6. TLK atsakingasis darbuotojas, vadovaudamasis Žalos išieškojimo informacinės sistemos aprašyme pateikta instrukcija, gautą pranešimą per 3 darbo dienas užregistruoja šioje informacinėje sistemoje.
7. Jei pranešime nurodoma, kad veika kvalifikuojama pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 176 straipsnį ir kaltininką bei nukentėjusįjį sieja darbo santykiai, ir jei už pastarąjį buvo mokamos sveikatos draudimo įmokos, atsakingasis darbuotojas Žalos išieškojimo informacinėje sistemoje pažymi, kad žalos nepadaryta.
8. Jei nukentėjusiojo gydymo išlaidos buvo apmokėtos ne iš PSDF biudžeto lėšų, atsakingasis darbuotojas raštu informuoja pranešimą atsiuntusią ikiteisminio tyrimo instituciją ar teismą, kad žalos nenustatyta, ir tai pažymi Žalos išieškojimo informacinėje sistemoje.
9. TLK skyriai, pagal kompetenciją gaunantys duomenis apie PSDF biudžeto lėšas, skirtas nukentėjusiems suteiktų asmens sveikatos priežiūros paslaugų išlaidoms apmokėti, teikia šiuos duomenis atsakingajam darbuotojui.
10. TLK atsakingasis darbuotojas, gavęs 9 punkte nurodytus duomenis:
11. Atsakingasis darbuotojas, atlikęs bet kurį 10 punkte nurodytą veiksmą, tą pačią dieną tai nurodo Žalos išieškojimo informacinėje sistemoje.
12. Atsakingasis darbuotojas, apskaičiavęs žalos dydį, gali priimti vieną iš sprendimų:
IV. ŽALOS IŠIEŠKOJIMAS IŠ DRAUDIMO BENDROVIŲ
14. Jei pranešime nurodoma, kad žala padaryta dėl eismo įvykio metu nukentėjusio asmens gydymo išlaidų apmokėjimo, atsakingasis darbuotojas patikrina pagal Lietuvos Respublikos transporto priemonių draudikų biuro interneto puslapyje www.cab.lt pateikiamus duomenis, ar eismo įvykio metu transporto priemonės valdytojas buvo apdraudęs savo civilinę atsakomybę:
14.1. jei transporto priemonės valdytojas buvo apdraudęs savo civilinę atsakomybę ir jei nėra 10.2 punkte numatytų aplinkybių, atsakingasis darbuotojas per 20 darbo dienų nuo pranešimo gavimo dienos parengia ir pateikia pretenziją draudimo kompanijai;
14.2. jei transporto priemonės valdytojas nebuvo apdraudęs savo civilinės atsakomybės ir jei nėra 10.2 punkte numatytų aplinkybių, atsakingasis darbuotojas per 20 darbo dienų nuo pranešimo gavimo dienos parengia ir pareiškia ieškinį dėl žalos atlyginimo ikiteisminio tyrimo institucijai arba teismui.
15. Atsakingasis darbuotojas, išsiaiškinęs pagal Žalos išieškojimo informacinės sistemos duomenis, kad žala atlyginta, tai nurodo Žalos išieškojimo informacinėje sistemoje ir apie žalos atlyginimą informuoja ikiteisminio tyrimo instituciją.
16. Jei draudimo bendrovė raštu informuoja, kad žala bus atlyginta artimiausiu metu, atsakingasis darbuotojas tai nurodo Žalos išieškojimo informacinėje sistemoje. Jei per 30 kalendorinių dienų draudimo bendrovė neatlygina žalos, atsakingasis darbuotojas parengia ieškinį dėl žalos išieškojimo iš draudimo bendrovės ir pateikia jį teismui.
V. ŽALOS IŠIEŠKOJIMAS IŠ ASMENŲ
18. Jei pranešime nurodoma, kad žala padaryta ne dėl eismo įvykio metu nukentėjusio asmens gydymo išlaidų apmokėjimo, atsakingasis darbuotojas, apskaičiavęs žalos dydį, registruotu laišku išsiunčia skolininkui pranešimą, kuriuo informuojama apie padarytą žalą ir siūloma savanoriškai ją atlyginti.
19. Jei skolininkas savanoriškai neatlygina žalos, atsakingasis darbuotojas per 20 darbo dienų nuo registruoto laiško gavimo dienos parengia ieškinį skolininkui dėl žalos atlyginimo ir pateikia:
20. Atsakingasis darbuotojas, atlikęs vieną iš 19 punkte nurodytų veiksmų, tą pačią dieną tai nurodo Žalos išieškojimo informacinėje sistemoje.
21. Jeigu civilinį ieškinį dėl žalos atlyginimo teismui pareiškia prokuroras gindamas viešąjį interesą, atsakingasis darbuotojas stebi žalos išieškojimo eigą ir kreipiasi į prokuratūrą su prašymu pateikti ieškinio kopiją bei į teismą – su prašymu pateikti priimto galutinio sprendimo, nutarties ar kitų procesinių dokumentų kopijas.
22. Skolininkas bet kuriuo metu iki vykdomojo dokumento pateikimo antstolių kontorai priverstiniam išieškojimui vykdyti turi teisę atlyginti visą žalą arba sudaryti su VLK ar TLK sutartį (1 priedas) Aprašo VII skyriuje nustatyta tvarka.
23. VLK atsakingasis darbuotojas gautą teismo vykdomąjį dokumentą tą pačią dieną jį užregistruoja Žalos išieškojimo informacinėje sistemoje. TLK, gavusi vykdomąjį dokumentą, per 3 darbo dienas jį persiunčia VLK.
24. Jei per 20 darbo dienų nuo vykdomojo dokumento užregistravimo Žalos išieškojimo informacinėje sistemoje skolininkas neatlygina vykdomajame dokumente nurodytos žalos arba neatvyksta į VLK ar TLK sudaryti sutarties, VLK atsakingasis darbuotojas pateikia antstolių kontorai vykdomąjį dokumentą priverstiniam išieškojimui vykdyti.
VI. ŽALOS IŠIEŠKOJIMAS IŠ ASMENŲ, NETEISĖTAI PASINAUDOJUSIŲ Europos sveikatos draudimo kortelE
26. VLK Tarptautinių ryšių skyrius, vadovaudamasis VLK direktoriaus 2005 m. kovo 4 d. įsakymu Nr. 1K-27 patvirtintomis Europos Sąjungos kompetentingų institucijų pateiktų formos E 125 pažymų priėmimo Valstybinėje ligonių kasoje ir sveikatos priežiūros paslaugų, suteiktų kitose Europos Sąjungos šalyse narėse privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems asmenims, apmokėjimo taisyklėmis, patikrina, ar Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės šalių ir Šveicarijos Konfederacijos kompetentingų sveikatos draudimo įstaigų pateiktose sąskaitose nurodyti asmenys sveikatos priežiūros paslaugų gavimo metu buvo apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu ir turėjo Europos sveikatos draudimo kortelę (toliau vadinama – kortelė), patvirtintą Europos Bendrijos Darbuotojų migrantų socialinės apsaugos administracinės komisijos 1993 m. birželio 18 d. sprendimu Nr. 189 (OL L 276, 2003-10-27, p. 1), ar sertifikatą, laikinai pakeičiantį Europos sveikatos draudimo kortelę (toliau vadinama – sertifikatas).
27. Išsiaiškinęs, kad Aprašo 26 punkte nurodyti asmenys, pateikę galiojančią kortelę ar sertifikatą, gavo sveikatos priežiūros paslaugas Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės šalyse ar Šveicarijos Konfederacijoje, nors pagal VLK duomenis tuo metu nebuvo apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu, VLK Tarptautinių ryšių skyrius parengia:
27.1. reikiamus dokumentus Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės šalių ar Šveicarijos Konfederacijos kompetentingų įstaigų pateiktoms sąskaitoms apmokėti, kurie pateikiami VLK Apskaitos skyriui;
28. VLK Apskaitos skyriui informavus apie PSDF biudžeto lėšų pervedimą Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės šalių ar Šveicarijos Konfederacijos kompetentingoms įstaigoms, VLK Tarptautinių ryšių skyrius per 3 darbo dienas registruotu laišku išsiunčia neteisėtai kortele ar sertifikatu pasinaudojusiam asmeniui informacinį pranešimą apie nustatytą žalą ir paprašo per 20 kalendorinių dienų pateikti TLK atsakingajam darbuotojui dokumentus, patvirtinančius, kad sveikatos priežiūros paslaugų gavimo metu jis buvo apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu, arba atlyginti žalą. Šio informacinio pranešimo ir tarnybinio pranešimo dėl žalos nustatymo kopijas VLK Tarptautinių ryšių skyrius pateikia TLK atsakingajam darbuotojui.
29. Gavęs VLK Tarptautinių ryšių skyriaus informacinį pranešimą, TLK atsakingasis darbuotojas per 3 darbo dienas jį užregistruoja Žalos išieškojimo informacinėje sistemoje.
30. Jei skolininkas per 20 kalendorinių dienų nuo registruoto laiško gavimo TLK nepateikia apdraustumą patvirtinančių dokumentų arba savanoriškai neatlygina žalos, TLK atsakingasis darbuotojas parengia skolininkui ieškinį dėl žalos atlyginimo. Žalos išieškojimas vykdomas Aprašo 21–24 punktuose nurodyta tvarka.
VII. SUTARTIES SUDARYMAS IR JOS VYKDYMO KONTROLĖ
32. Konkretus žalos atlyginimo terminas nustatomas šalių susitarimu, atsižvelgiant į žalos dydį ir į kitas objektyvias aplinkybes.
33. Sutartis sudaroma tik tuo atveju, jei VLK nėra pateikusi vykdomojo dokumento antstolių kontorai priverstiniam išieškojimui vykdyti.
34. Jei žalą padaro keli asmenys, VLK arba TLK neturi teisės nustatyti vieno bendraskolio ir sutartį sudaro tokia tvarka:
34.2. jei kreipiasi du ar daugiau bendraskolių – sudaroma viena sutartis dėl visos solidariai priteistos sumos;
35. Bendraskolių sudaryta sutartis dėl žalos atlyginimo laikoma įvykdyta tada, kai sumokama visa suma.
36. Atsakingasis darbuotojas, sudaręs su skolininku sutartį, tą pačią dieną ją užregistruoja Žalos išieškojimo informacinėje sistemoje.
37. Jei skolininkas du mėnesius iš eilės nevykdo sutarties, t. y. jei Žalos išieškojimo informacinėje sistemoje du mėnesius iš eilės neužfiksuojamas skolininko sutartimi nustatytos sumos mokėjimo faktas arba jei skolininkas dėl pasikeitusių aplinkybių nesikreipia į VLK ar TLK su prašymu pakeisti sutartį, atsakingasis darbuotojas per 10 darbo dienų registruotu laišku išsiunčia jam raginimą pristatyti mokėjimo nurodymą ar kvitą, kuris turi būti pateiktas VLK ar TLK per 10 darbo dienų nuo raginimo gavimo dienos.
38. Jei keičiamos jau sudarytos sutarties sąlygos, atsakingasis darbuotojas tai nurodo Žalos išieškojimo informacinėje sistemoje.
39. Jei per 10 darbo dienų nuo raginimo gavimo dienos skolininkas nepateikia mokėjimo nurodymų, kvitų ar kitų mokėjimą patvirtinančių dokumentų:
39.1. atsakingasis darbuotojas pareiškia civilinį ieškinį dėl žalos atlyginimo, pateikdamas jį teismui (jei sutartis sudaryta iki teismo vykdomojo dokumento išdavimo);
39.2.VLK atsakingasis darbuotojas perduoda vykdomąjį raštą antstolių kontorai priverstiniam išieškojimui vykdyti (jei gautas vykdomasis dokumentas);
40. VLK atsakingasis darbuotojas informuoja teismus apie vykdomųjų dokumentų įvykdymą ir persiunčia jiems vykdomuosius dokumentus, kuriais remiantis sudarytos sutartys jau yra įvykdytos.
VIII. ATSAKOMYBĖ
Žalos Privalomojo sveikatos draudimo
fondo biudžetui atlyginimo tvarkos aprašo
1 priedas
ŽALOS PRIVALOMOJO SVEIKATOS DRAUDIMO FONDO BIUDŽETUI
ATLYGINIMO SUTARTIS
20__ m. _______________ d. Nr.
Vilnius
I. SUTARTIES ŠALYS
..............................................., a. k. ....................................., gyvenantis ......................
(vardas ir pavardė)
............................., tel. Nr. ......................................, toliau vadinamas skolininku – viena šalis, ir Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos, toliau vadinamas išieškotoju – kita šalis, atstovaujama ,
(VLK arba TLK pavadinimas, atstovo pareigos, vardas, pavardė)
veikiančio pagal įstaigos nuostatus ir ................................................., sudarė šią Sutartį.
(įgaliojimas)
II. SUTARTIES OBJEKTAS
1. Žalos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (toliau – PSDF) biudžetui – ........................................................... litų atlyginimas.
(suma skaičiais ir žodžiais)
2. Žalos PSDF biudžetui atlyginimas grindžiamas .......................................................
(nurodyti vykdomojo dokumento pavadinimą, išrašymo datą, numerį; jei nėra dokumento – įrašyti „savanoriškai“)
..................................................................................................................................................
3. Žalos PSDF biudžetui atlyginimas nustatytas skolininkų daugetui ...........................
(taip/ne)
4. Bendra skolininkų žalos PSDF biudžetui suma ..... .................................. litų.
(jei atlyginti žalą PSDF biudžetui nepriteisiama skolininkų daugetui arba jų nepripažįstama, nepildyti)
5. Sutarties sudarymo momentu skolininkas ................................. jau yra atlyginęs dalį
(vardas, pavardė)
šios Sutarties 1 punkte nurodytos žalos, tai yra ...................................................... litų.
(suma skaičiais ir žodžiais)
III. ŠALIŲ TEISĖS IR PAREIGOS
7. Skolininkas įsipareigoja žalą PSDF biudžetui atlyginti per ........... mėnesių, nuo ........................ dienos kiekvieną mėnesį įmokėdamas į išieškotojo atsiskaitomąją sąskaitą
(data)
LT 217300010002484333 „Swedbank“, AB, banko kodas 73000, po ............................. litų.
(suma skaičiais ir žodžiais)
8. Nurodyme pervesti pinigus skolininkas privalo įrašyti žodžius „Žala PSDF biudžetui“ ir nurodyti skolininko vardą ir pavardę, asmens kodą bei Sutarties numerį.
9. Atlygintiną sumą į atsiskaitomąją sąskaitą skolininkas privalo įmokėti iki einamojo mėnesio 30 dienos.
10. Išieškotojui pareikalavus, skolininkas privalo pateikti mokėjimo nurodymą apie pervestas lėšas (banko kvitą ar kitą mokėjimą patvirtintą dokumentą).
11. Pasibaigus nustatytam Sutarties terminui skolininkas turi būti visiškai atsiskaitęs su išieškotoju. Jeigu pasibaigus Sutarties terminui skolininkas nėra visiškai atsiskaitęs su išieškotoju, žalos likutis išieškomas įstatymų nustatyta tvarka.
12. Skolininkas turi teisę atlyginti žalą anksčiau nei numatyta šioje Sutartyje ir apie tai informuoti išieškotoją.
13. Jei žala PSDF biudžetui yra priteista skolininkų daugetui, Sutartis laikoma įvykdyta, kai yra sumokama visa solidariai priteista ar skolininkų pripažįstama suma.
14. Jeigu už skolininką įmokas moka kitas asmuo, jis privalo nurodyme pervesti pinigus nurodyti skolininko vardą ir pavardę ir Sutarties numerį.
IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
17. Sutartis sudaryta dviem egzemplioriais, turinčiais vienodą juridinę galią, po vieną kiekvienai Sutarties šaliai.
18. Šalių rekvizitai:
Skolininkas .....................................................................................................................
(vardas ir pavardė, asmens kodas, adresas, tel. numeris)
Išieškotojas ....................................................................................................................
(įstaigos pavadinimas ir kodas, adresas, tel., faks., atsis. sąskaitos Nr., banko pavadinimas ir kodas)
19. Ši Sutartis galioja nuo jos pasirašymo iki visiško skolininko įsipareigojimų, numatytų šioje Sutartyje, įvykdymo arba kol išieškotojas pasinaudos šios Sutarties 15 punkte numatyta teise.
Skolininkas .......................... (vardas ir pavardė) .......................... (parašas) |
Išieškotojas .......................... (atstovo vardas ir pavardė) .......................... (parašas)
A. V. .......................... (parašas) |