LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIO KOMISARO

 

Į S A K Y M A S

DĖL REIKALAVIMŲ, KELIAMŲ PATALPOMS, KURIOSE VYKDOMA GINKLŲ, ŠAUDMENŲ, JŲ DALIŲ APYVARTA, PATVIRTINIMO

 

2003 m. gegužės 12 d. Nr. V-265

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. liepos 10 d. nutarimo Nr. 1108 „Dėl Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2002, Nr. 72-3056) 2.4.1 punktu:

1. Tvirtinu Reikalavimus, keliamus patalpoms, kuriose vykdoma ginklų, šaudmenų, jų dalių apyvarta (pridedama).

2. Pavedu:

2.1. teritorinėms policijos įstaigoms kontroliuoti įsakymo vykdymą;

2.2. Lietuvos policijos apsaugos organizavimo tarnybai ir Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Valdymo tarnybos Viešosios tvarkos ir eismo priežiūros valdybai vykdyti reikalavimų 27, 28 ir 37 punktuose nurodytas funkcijas.

3. Nustatau, kad patalpos, kuriose vykdoma ginklų, šaudmenų, jų dalių apyvarta, įrengtos iki šio įsakymo įsigaliojimo:

3.1. jeigu jos neatitinka šio įsakymo 1 punktu patvirtintų reikalavimų, turi būti iki 2008 m. liepos 1 d. rekonstruotos pagal juos;

3.2. jeigu jos neatitinka teisės aktų, galiojusių šių patalpų priėmimo metu, reikalavimų, turi būti per 3 mėn. nuo neatitikimo nustatymo dienos rekonstruotos pagal šio įsakymo 1 punktu patvirtintus reikalavimus.

4. Šis įsakymas įsigalioja 2003 m. liepos 1 d.

 

 

POLICIJOS GENERALINIS KOMISARAS                               VYTAUTAS GRIGARAVIČIUS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos policijos generalinio komisaro

2003 m. gegužės 12 d. įsakymu Nr. V-265

 

reikalavimai, keliami patalpoms, kuriose vykdoma ginklų, šaudmenų, jų dalių apyvarta

 

I. Bendrosios nuostatos

 

1. Reikalavimai, keliami patalpoms, kuriose vykdoma ginklų, šaudmenų, jų dalių apyvarta (toliau – reikalavimai) nustato minimalius saugos nuo įsilaužimo ar užpuolimo bei eksploatavimo reikalavimus patalpoms, kuriose laikomi (saugomi), realizuojami, gaminami, taisomi (perdirbami) ginklai ir šaudmenys.

2. Šie reikalavimai netaikomi specialaus statuso subjektams.

3. Šie reikalavimai privalomi:

3.1. juridiniams asmenims, turintiems licencijas gaminti, taisyti ir perdirbti, prekiauti, importuoti, eksportuoti ginklus ir šaudmenis, eksploatuoti tirus, šaudyklas, nuomoti ginklus ir šaudmenis;

3.2. juridiniams asmenims, naudojantiems ginklus ir šaudmenis sportui, medžioklei, mokymui, moksliniams tyrimams ar profesinei veiklai;

3.3. fiziniams asmenims, turintiems leidimus laikyti/nešiotis ginklus.

4. Bendruosius patalpų statybos, priešgaisrinės saugos ir higienos reikalavimus nustato kiti teisės aktai.

5. Reikalavimai D kategorijos ginklams, kurie įsigyjami ir laikomi be leidimų (toliau – D kategorijos ginklai), taikomi tik šių reikalavimų VI skyriuje numatytais atvejais.

6. Reikalavimuose vartojamos sąvokos:

6.1. Įeigos kontrolės sistema – tai įrenginys (ar jų grupė), kuris nustato asmens tapatybę surenkant kodą arba iš tam tikrų informacijos laikmenų nuskaitydamas koduotą informaciją, arba pagal jo individualius antropometrinius parametrus (akies rainelę, papiliarinius raštus ir pan.), bei suteikia galimybę jam patekti į tam tikras patalpas arba jos nesuteikia.

6.2. Apsauginė signalizacija – tai tam tikrų tarpusavyje sujungtų prietaisų visuma, registruojanti ir pranešanti apie įsilaužimą, bandymą įsilaužti, užpuolimą bei gaisrą. Apsauginė signalizacija turi turėti rezervinį elektros maitinimo šaltinį, kuris, nutraukus elektros srovės tiekimą, užtikrintų jos nepertraukiamą veikimą ne trumpiau kaip 24 val. Apsauginė signalizacija turi būti įjungta į centralizuoto ar vietinio stebėjimo pultą.

6.3. Apsauginė įsilaužimo signalizacija – tai visuma objekto apsaugos pultų, kitų signalizacijos priemonių, kurios automatiškai nustato ir fiksuoja įsilaužimą. Apsauginė įsilaužimo signalizacija sudaryta iš apsaugos ruožų.

6.4. Apsauginė užpuolimo signalizacija – tai visuma objekto apsaugos pultų, kitų signalizacijos priemonių (pavojaus mygtukų), kurias įjungus nustatomas ir fiksuojamas užpuolimas.

6.5. Objekto apsaugos pultas – tai prietaisas, kuris kontroliuoja ir valdo kitas objekto signalizacijos priemones bei perduoda informaciją apie jų būklę kitoms sistemoms.

6.6. Pirmas apsaugos ruožas – visuma signalizacijos priemonių, kuriomis blokuojamos įėjimo durys atidarant ir išlaužiant, langai – atidarant, langų stiklas – išdaužiant ar išimant, žaliuzės, ventiliacijos bei kitos angos.

6.7. Antras apsaugos ruožas – visuma signalizacijos priemonių, kuriomis blokuojama visa patalpos erdvė.

6.8. Trečias apsaugos ruožas – visuma signalizacijos priemonių, kuriomis blokuojamas konkretus daiktas (seifas, metalinė dėžė ar kt.) arba patalpos dalis, kurioje saugomi ginklai ir šaudmenys.

6.9. Judesio jutiklis – tai prietaisas, registruojantis fizinių kūnų mechaninius judesius jo kontroliuojamoje erdvėje ir formuojantis atitinkamą signalą apie įsilaužimą ar bandymą įsilaužti į patalpas. Jis gali būti mikrobangų, infraraudonųjų spindulių pasyvusis ar aktyvusis, ultragarso ir kt.

6.10. Stiklo dūžio jutiklis – tai prietaisas, registruojantis akustines bangas, atitinkančias dūžtančio stiklo garsą, ir formuojantis atitinkamą signalą.

6.11. Seisminis jutiklis – tai prietaisas, registruojantis mechaninius virpesius ir formuojantis atitinkamą signalą.

6.12. Magnetokontaktinis jungiklis – tai magnetu valdomas jungiklis, montuojamas ant varstomųjų konstrukcijų.

6.13. Plokštelinė spyna – spyna, kurioje sklendės judesys sukeliamas raktu (rakto iškilimai ir įdubimai yra stačiakampio formos) tiesiogiai arba per papildomus spynos elementus veikiant spynos sklendę.

6.14. Šerdelinė spyna – spyna, kurioje sklendės judesys sukeliamas raktu (rakto įdubimai yra trapecijos arba kūgio formos) per spynos šerdį veikiant spynos sklendę.

6.15. Centralizuoto stebėjimo pultas – prietaisas, priimantis saugomų objektų apsaugos pultų pranešimus laidinėmis ir belaidėmis ryšio linijomis, formuojantis šviesos ir garso signalus savo indikatoriuose arba periferiniuose įrenginiuose. Į gautą signalą nedelsdami reaguoja apsaugą vykdančios tarnybos ginkluoti darbuotojai.

6.16. Vietinio stebėjimo pultas – prietaisas, priimantis saugomo objekto (saugomas objektas tūri būti vienas) apsaugos pultų pranešimus laidinėmis ir belaidėmis ryšio linijomis, formuojantis šviesos ir garso signalus savo indikatoriuose arba periferiniuose įrenginiuose. Į gautą signalą nedelsdama reaguoja stebimo objekto ginkluota apsauga. Vietinio stebėjimo pultas turi turėti rezervinį elektros maitinimo šaltinį, kuris, nutraukus elektros srovės tiekimą, užtikrintų jo nepertraukiamą veikimą ne trumpiau kaip 24 val.

6.17. Ginklų saugykla – specialiuosius reikalavimus atitinkanti patalpa, kurioje juridiniai asmenys laiko (saugo) ginklus.

6.18. Prekybos salė – specialiuosius reikalavimus atitinkanti patalpa, skirta prekiauti ginklais.

6.19. Ginklų priėmimo ir išdavimo patalpa – specialiuosius reikalavimus atitinkanti patalpa, kurioje ginklininkas perduoda ginklą naudotojui.

6.20. Apsauginės žaliuzės – plieninės arba aliumininės (pagamintos ekstruzijos būdu ir užpildytos epoksidinėmis dervomis) žaliuzės, skirtos apsaugoti patalpas nuo įsilaužimo arba sumažinti įsilaužimo galimybę.

6.21. Apsauginės grotos – grotos, pagamintos iš ne plonesnių kaip 16 mm skersmens plieninių strypų, juos sukryžiuojant, langeliai turi būti ne didesni kaip 150x150 mm. Strypų galai įtvirtinami lubose, grindyse ar sienose (ne mažiau kaip 80 mm) ir užliejami cemento skiedinio mišiniu. Kryžiavimo ir sujungimo taškuose strypai suvirinami. Grotos gali būti darinėjamos (tokiu atveju jos rakinamos ne mažiau kaip dviejose vietose). Lankstai turi būti neišardomi. Ant langų grotos įrengiamos iš vidinės langų pusės.

6.22. Kulkų gaudyklė – gamykliniu būdu pagamintas ir turintis šalies gamintojos atitikties sertifikatą įrenginys arba pačių pagamintas įrenginys, atitinkantis šiuos minimalius reikalavimus: pilna smėlio medinė dėžė, kurios ilgis, plotis ir aukštis ne mažesni kaip 70 cm arba ne trumpesnis kaip 1 metro ilgio apie 45 laipsnių kampu įtvirtintas plieninis cilindras, kurio sienelių storis ne mažesnis kaip 3 mm ir kuris iki pusės užpildytas smėliu.

7. Kitos šiuose reikalavimuose vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, apibrėžtas Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatyme (Žin., 2002, Nr. 13-467).

8. Patalpų, kuriose laikomi, gaminami, parduodami ginklai ir šaudmenys, ir metalinių spintų (seifų) raktų komplektus turi juridinio asmens administracijos (filialo) vadovas ir ginklininkas. Draudžiama raktus palikti spynose, stalčiuose, kitose pašaliniams asmenims prieinamose vietose.

 

II. Ginklų saugykloms keliami reikalavimai

 

9. Ginklų saugykla turi atitikti šiuos reikalavimus:

9.1. turi būti izoliuota nuo kitų šalia esančių patalpų, turėti ne mažiau kaip 180 mm storio gelžbetonines, 250 mm storio mūrines sienas arba analogiškas joms pagal stiprumą kitokias sienas. Sienos, neatitinkančios šių reikalavimų, turi būti sutvirtintos apsauginėmis grotomis;

9.2. turi turėti ne plonesnius kaip 180 mm storio gelžbetoninius perdengimus arba analogiškus jiems pagal stiprumą. Lubos ir grindys, neatitinkančios šių reikalavimų, turi būti sutvirtintos apsauginėmis grotomis;

9.3. turi turėti šių reikalavimų priede nurodytas I saugumo klasės duris;

9.4. ant langų turi būti uždėtos apsauginės grotos. Jei ginklų saugykla įrengta pirmame arba paskutiniame pastato aukšte, papildomai turi būti įrengtos apsauginės žaliuzės;

9.5. ventiliacijos kanaluose (jeigu anga didesnė nei 180x180 mm) turi būti įrengtos apsauginės grotos;

9.6. ginklai ir šaudmenys turi būti laikomi pritvirtintose prie grindų arba sienų metalinėse spintose (seifuose), kurių sienelių storis ne mažesnis kaip 3 mm, su vidine plokšteline spyna. Seifų pritvirtinti nereikia, jei jų svoris ne mažesnis kaip 300 kg;

9.7. turi būti įrengta apsauginė užpuolimo signalizacija bei apsauginė įsilaužimo signalizacija, sudaryta iš pirmo ir antro apsaugos ruožų, kuri turi atitikti šiuos reikalavimus:

9.7.1. pirmame apsaugos ruože blokuojama:

9.7.1.1. durų, ginklų išdavimo angos ir langų atidarymas – magnetokontaktiniais jungikliais;

9.7.1.2. langų stiklų (stiklo išdaužimas) – stiklo dūžio jutikliais. Stiklo išėmimas – pasyviaisiais infraraudonųjų spindulių (toliau – PIR) jutikliais su „užuolaidos“ tipo jautrumo sritimi;

9.7.1.3. ventiliacijos kanalai ar kitos angos (jei anga didesnė nei 180x180 mm) – dvigubo veikimo PIR – mikrobangų (ultragarso) jutikliais su „užuolaidos“ tipo jautrumo sritimi arba signalinėmis grotelėmis. Grotelės gaminamos iš 6–10 mm skersmens vamzdelių, juos sukryžiuojant. Grotelių tankis turi būti ne didesnis kaip 100x100 mm, vamzdeliai sukryžiavimo taškuose suvirinami. Signalines groteles reikia nejudamai pritvirtinti prie blokuojamos angos sienelės. Grotelių vamzdeliuose tiesiami signaliniai laidai;

9.7.1.4. apsauginės žaliuzės – magnetokontaktiniais jungikliais;

9.7.2. antrame apsaugos ruože judesio jutikliais blokuojama patalpų erdvė. Atskirų patalpų jutikliai turi būti jungiami į atskirus apsauginės įsilaužimo signalizacijos spindulius. Apsauginės signalizacijos jutiklių tipas, skaičius bei jų išdėstymas nustatomas projektuojant ginklų saugyklos apsauginę signalizaciją;

9.7.3. ginklų saugyklos apsauginė užpuolimo signalizacija įjungiama atskiru apsauginės signalizacijos spinduliu;

9.7.4. apsauginės įsilaužimo bei užpuolimo signalizacijos priemonės turi turėti sabotažinius kontaktus, sujungtus į atskirą apsauginės signalizacijos spindulį;

9.7.5. apsauginės signalizacijos objekto apsaugos pultas turi būti įrengtas ginklų saugyklos viduje;

9.7.6. ginklų saugyklos apsauginės įsilaužimo bei užpuolimo signalizacijos vietinio stebėjimo pultas montuojamas fizinės apsaugos poste (jeigu apsauginė įsilaužimo signalizacija įjungta į vietinio stebėjimo pultą);

9.7.7. apsauginė įsilaužimo bei užpuolimo signalizacija turi turėti garso ir šviesos signalizatorius. Tokių signalizatorių tipas, skaičius bei jų išdėstymas nustatomas projektuojant ginklų saugyklos apsauginę signalizaciją.

10. Ginklų saugykloje nebūtina įrengti 9.6 punkte nurodytas metalines spintas (seifus), jeigu ginklų saugykla atitinka visus papildomus reikalavimus:

10.1. įrengtas apsauginės įsilaužimo signalizacijos trečias apsaugos ruožas;

10.2. ginklų saugykloje nėra langų;

10.3. į ginklų saugyklą patenkama per patalpą, kurioje įrengta apsauginė įsilaužimo signalizacija, sudaryta iš pirmo ir antro apsaugos ruožų.

11. Ginklų saugyklos sienoje ar duryse gali būti įrengta anga ginklams išduoti ir priimti. Angos durelės turi atitikti šių reikalavimų priede nurodytus I saugumo klasės durims nustatytus reikalavimus. Jeigu per visą durelių aukštį arba plotį iš vidinės pusės įrengiami ne mažiau kaip du metaliniai skląsčiai, spynų šiose durelėse įrengti nereikia.

12. Ginklų saugykloje turi būti laikomas leidimas laikyti ginklus juridiniam asmeniui arba jo kopija.

13. Draudžiama palikti atrakintą ginklų saugyklą.

14. Kartu su ginklininku į ginklų saugyklą gali įeiti:

14.1. administracijos vadovas;

14.2. techninę priežiūrą atliekantis personalas;

14.3. asmenys, teisės aktų nustatyta tvarka vykdantys ginklų ir šaudmenų apyvartos kontrolę.

15. Juridiniai asmenys, turintys ne daugiau kaip 5 vnt. B kategorijos ginklų arba ne daugiau kaip 10 vnt. B, C, kategorijų ir D kategorijos vienašūvių ilgųjų lygiavamzdžių šaunamųjų ginklų, juos laiko metalinėje spintoje (seife), atitinkančioje 9.6 punkto reikalavimus, patalpoje, kurioje:

15.1. ant langų įrengtos apsauginės grotos arba apsauginės žaliuzės;

15.2. įrengtos II klasės saugumo durys;

15.3. įrengta apsauginė įsilaužimo signalizacija, sudaryta iš pirmo ir antro apsaugos ruožų.

 

III. Prekybos salėms keliami reikalavimai

 

16. Prekybos salė turi atitikti šiuos reikalavimus:

16.1. ginklai ir šaudmenys turi būti eksponuojami prekybos salėje uždaruose stenduose (vitrinose) arba pritvirtinti atviruose stenduose (vitrinose), arba atviruose stenduose (vitrinose), jei pirkėjui sudarytos kliūtys pačiam paimti ginklus ir šaudmenis;

16.2. turi būti įrengta apsauginė užpuolimo signalizacija;

16.3. rekomenduojama įrengti vaizdo stebėjimo sistemą, turinčią įrenginį, 24 valandas per parą įrašantį realiu laiku vaizdo kamerų perduodamus tuo metu stebimus vaizdus.

17. B, C kategorijų ginklai ir D kategorijos vienašūviai ilgieji lygiavamzdžiai ginklai bei jų šaudmenys prekybos salėje eksponuojami (laikomi) tik darbo laiku. Pasibaigus darbo laikui ginklai bei jų šaudmenys išnešami į ginklų saugyklą.

18. Draudžiama darbo metu prekybos salę palikti be darbuotojų priežiūros.

19. Reikalavimas, nurodytas 17 punkte, netaikomas, jeigu patalpa atitinka visus papildomus reikalavimus:

19.1. prekybos salėje iš išorinės pusės ant langų ir durų įrengtos apsauginės žaliuzės (ant durų apsauginių žaliuzių įrengti nereikia, jeigu tai vidinės durys, ir patalpoje, esančioje priešais duris, įrengta apsauginė įsilaužimo signalizacija);

19.2. įrengtas apsauginės įsilaužimo signalizacijos trečias apsaugos ruožas;

19.3. prekybos salėje ant langų yra įrengtos apsauginės grotos arba grotomis atskirta ta patalpos dalis, kurioje laikomi ginklai. Grotos gali būti darinėjamos (tokiu atveju jos rakinamos ne mažiau kaip dviejose vietose);

19.4. prekybos salėje įrengta apsauginė įsilaužimo signalizacija. Apsauginė įsilaužimo signalizacija turi būti įrengta pagal 9.7 punkte nustatytus reikalavimus;

19.5. prekybos salė atitinka šių reikalavimų 9.1, 9.2 ir 9.3 punktų reikalavimus;

19.6. objekto apsaugos pultas įrengtas prekybos salėje.

 

IV. patalpoms, kuriose juridiniai asmenys gamina vienetinius ginklus ir šaudmenis (gamybos apimtys – ne daugiau kaip 500 tūkst. šovinių per metus) bei juos taiso (perdirba), keliami reikalavimai

 

20. Patalpos, kuriose juridiniai asmenys gamina vienetinius ginklus ir šaudmenis (gamybos apimtys – ne daugiau kaip 500 tūkst. šovinių per metus) bei juos taiso (perdirba), turi atitikti šiuos reikalavimus:

20.1. turi būti atskirtos nuo bendro naudojimo patalpų, į kurias pašaliniai asmenys gali laisvai įeiti;

20.2. turi būti įrengta apsauginė užpuolimo signalizacija ir apsauginė įsilaužimo signalizacija, sudaryta iš pirmo arba iš pirmo ir antro apsaugos ruožų;

20.3. negali būti laikoma daugiau kaip 2 kg parako ir daugiau kaip 1 000 vnt. kapsulių;

20.4. ginklai ir šaudmenys gamybos, taisymo (perdirbimo) patalpoje laikomi tik juridinio asmens darbo laiku. Pasibaigus darbo laikui ginklai, ginklų dalys ir šaudmenys išnešami į ginklų saugyklą.

21. Reikalavimas, nurodytas šių reikalavimų 20.4 punkte, netaikomas, jeigu patalpa, kurioje gaminami, taisomi (perdirbami) ginklai ir šaudmenys, atitinka šių reikalavimų 19 punkte nurodytus reikalavimus.

22. Į 20 punkte nurodytas patalpas gali įeiti administracijos vadovas, darbuotojai, gaminantys ar taisantys (perdirbantys) ginklus (šaudmenis), bei kartu su ginklininku:

22.1. techninę priežiūrą atliekantis personalas;

22.2. asmenys, teisės aktų nustatyta tvarka vykdantys ginklų ir šaudmenų apyvartos kontrolę.

23. Medžiagos, reikalingos šovinių gamybai, turi būti laikomos:

23.1. parako kiekis iki 100 kg – izoliuotoje patalpoje, kurioje nėra įrengtų nuolatinių darbo vietų;

23.2. parako kiekis didesnis kaip 100 kg – atskiroje saugykloje, įrengtoje pagal nustatytus sprogstamųjų medžiagų laikymo reikalavimus;

23.3. kapsulės (daugiau kaip 1 000 vnt.), šovinių gamyboje naudojami lakai ir kitos lengvai užsidegančios medžiagos – izoliuotoje patalpoje, kurioje nėra įrengtų nuolatinių darbo vietų.

 

V. objektams bei patalpoms, kuriose juridiniai asmenys gamina ginklus ir šaudmenis (gamybos apimtys neribojamos) (toliau – gamyklos), keliami reikalavimai

 

24. Gamykla turi atitikti šiuos reikalavimus:

24.1. Visa gamyklos teritorija turi būti aptverta. Pagal visą gamyklos perimetrą turi būti įrengta apsauginė įsilaužimo signalizacija, įjungta į vietinio stebėjimo pultą. Išduodant gamyklai specialiuosius reikalavimus nustatoma, ar apsauginė įsilaužimo signalizacija turi būti įjungta į centralizuoto stebėjimo pultą bei reikalingas apsaugos ruožų skaičius.

24.2. Gamyklą turi saugoti fizinė ginkluota apsauga. Išduodant gamyklai specialiuosius reikalavimus nustatomas ginkluotų apsaugos darbuotojų skaičius, jų išsidėstymas.

24.3. Gamyklos teritorijoje esančiose ginklų saugyklose, patalpose, kuriose gaminami ginklai ir šaudmenys bei kuriose laikomas parakas šaudmenims užtaisyti, turi būti:

24.3.1. įrengta apsauginė įsilaužimo signalizacija, įjungta į vietinio stebėjimo pultą. Išduodant gamyklai skirtus specialiuosius reikalavimus nustatomi specializuoti apsauginės signalizacijos reikalavimai bei nustatoma, ar ji turi būti įjungta į centralizuoto stebėjimo pultą;

24.3.2. įrengta vaizdo stebėjimo sistema, turinti įrenginį, 24 valandas per parą įrašantį realiu laiku vaizdo kamerų perduodamus tuo metu stebimus vaizdus. Vaizdo stebėjimo sistemos įrašai turi būti saugomi ne trumpiau kaip 31 parą. Vaizdo stebėjimo kamerų skaičius parenkamas toks, kuris užtikrintų gamyklos teritorijos ir patalpų bei įėjimo ir įvažiavimo į gamyklą, bei prieigų stebėjimą. Jų skaičius, tipai ir montavimo vietos nustatomi išduodant gamyklai specialiuosius reikalavimus;

24.3.3. įrengta valdoma kompiuterinė įeigos kontrolės sistema. Įeigos kontrolės sistemos monitoriuje turi būti stebimas kontroliuojamų įėjimų (valdomų durų) išdėstymas bei funkcionavimas, be to, turi būti numatyta kontroliuojamų įėjimų (valdomų durų) atidarymą ir uždarymą valdyti kompiuteriu. Įeigos kontrolės sistemos valdymo blokas montuojamas gamyklos apsaugos tarnybos poste. Išduodant gamyklai skirtus specialiuosius reikalavimus nustatoma, kokie gamyklos įėjimai (valdomos durys) turi būti kontroliuojami įeigos kontrolės sistema bei kokie keliami jai būtini specializuoti reikalavimai;

24.3.4. apsauginės signalizacijos, vaizdo stebėjimo ir įeigos kontrolės sistemos turi turėti rezervinį maitinimo šaltinį, kuris, nutraukus elektros srovės tiekimą, užtikrintų nenutrūkstamą šių sistemų funkcionavimą.

25. Draudžiama pasibaigus darbo laikui patalpose, skirtose ginklams ir šaudmenims gaminti, pagamintus ginklus ir šaudmenis laikyti neužplombuotoje taroje.

26. Parakas šaudmenims užtaisyti (daugiau kaip 100 kg) turi būti laikomas atskiroje patalpoje, įrengtoje pagal nustatytus sprogstamųjų medžiagų laikymo reikalavimus.

27. Policijos departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos, gavęs paraišką su reikalingais duomenimis specialiesiems reikalavimams nustatyti, kartu su Lietuvos Respublikos ginklų fondu prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės per 15 dienų nustato specialiuosius gamyklos teritorijos ir patalpų apsaugos sistemos reikalavimus, į kuriuos rengiant techninį ir darbo projektus turi būti atsižvelgta.

28. Gamyklos teritorijos ir patalpų apsaugos sistemos darbo projektas turi būti suderintas su Policijos departamentu prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos ar jos įgaliota įstaiga ir Lietuvos Respublikos ginklų fondu prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.

 

VI. d kategorijos ginklų laikymo (saugojimo) reikalavimai

 

29. D kategorijos ginklai, kurie yra ūkinės-komercinės veiklos objektai:

29.1. darbo metu eksponuojami pagal 16.1 punkte nustatytus reikalavimus;

29.2. laikomi (saugomi) 9.6 punkte nustatyta tvarka arba patalpoje, kurioje yra įrengtos apsauginės žaliuzės bei apsauginė įsilaužimo signalizacija, sudaryta iš pirmo ir antro apsaugos ruožų.

30. 29.2 punkto reikalavimas netaikomas, jeigu laikoma ne daugiau kaip 10 vnt. D kategorijos ginklų.

 

VII. Patalpų, kuriose priimami ir išduodami ginklai, reikalavimai

 

31. Ginklai priimami ir išduodami patalpoje, kurioje nėra pašalinių asmenų (leidžiama būti tik ginklus išduodantiems ir juos priimantiems asmenims).

32. Patalpa turi atitikti šiuos reikalavimus:

32.1. turi būti įrengta kulkų gaudyklė, kurią naudojant būtų galima saugiai patikrinti ginklus;

32.2. patalpoje turi būti stalas ar lentyna ginklui, šaudmenims ir dėtuvėms padėti.

33. Ginklų išdavimo ir priėmimo patalpoje išduodant ir priimant ginklus vienu metu gali būti tiek žmonių, kiek yra įrengta kulkų gaudyklių ir stalų (neskaičiuojant ginklininko).

 

VIII. Fizinių asmenų ginklų laikymo reikalavimai

 

34. Fiziniai asmenys ginklus ir šaudmenis turi laikyti gyvenamojoje patalpoje, metalinėje vidine spyna užrakinamoje dėžėje (seife), pritvirtintoje prie sienos ar grindų taip, kad ja negalėtų pasinaudoti pašaliniai asmenys. Metalinės dėžės (seifo) sienelės turi būti ne plonesnės kaip 3 milimetrų. Metalinės spintos (seifo) įsirengti nereikia, jei ginklai laikomi atskiroje patalpoje, kurioje įrengtos II saugumo klasės durys, o ant langų įrengtos apsauginės grotos.

35. Jeigu yra aplinkybių, dėl kurių ginklą laikyti gyvenamojoje vietoje nėra saugu, suderinus su teritorine policijos įstaiga, ginklą galima laikyti kitose vietose, kuriose užtikrinamas ginklo saugumas ir ginklu negali pasinaudoti kiti asmenys.

36. Fiziniai asmenys, turintys daugiau kaip 5 vnt. B kategorijos ginklų arba daugiau kaip 12 B, C, kategorijų ir D kategorijos vienašūvių ilgųjų lygiavamzdžių šaunamųjų ginklų, privalo:

36.1. įsirengti apsauginę įsilaužimo signalizaciją, sudarytą bent iš vieno apsaugos ruožo;

36.2. ginklus laikyti metalinėje spintoje (seife), kuri atitinka 9.6 punkto reikalavimus. Metalinės spintos (seifo) įsirengti nereikia, jei ginklai laikomi atskiroje patalpoje, kurioje įrengtos II saugumo klasės durys, o langai atitinka 9.4 punkto reikalavimus.

 

IX. Baigiamosios nuostatos

 

37. Policijos departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos, atsižvelgęs į pateiktus motyvuotus prašymus, gali leisti vykdyti ginklų ir šaudmenų apyvartą patalpose, kuriose tokia pati arba geresnė ginklų apsauga užtikrinama kitomis, nei nustatyta šiuose reikalavimuose, techninėmis priemonėmis.

38. Patalpų, kuriose vykdoma ginklų, šaudmenų, jų dalių apyvarta, apsauginės signalizacijos, vaizdo stebėjimo ir įeigos kontrolės sistemas gali projektuoti bei įrengti tik juridiniai asmenys, tokiems darbams turintys atitinkamų valstybės įstaigų išduotus atestatus. Su šiais juridiniais asmenimis turi būti pasirašytos sutartys, jog informacija, susijusi su patalpų, kuriose vykdoma ginklų, šaudmenų, jų dalių apyvarta, apsaugos sistemų projektavimu bei įrengimu, nebus atskleista tretiesiems asmenims, išskyrus policijos ar kitų įstaigų pareigūnus, kurie atlieka minėtų patalpų ir reikalavimų atitikimo vertinimo bei kontrolės funkcijas.

39. Teritorinės policijos įstaigos vadovo įsakymu sudaryta komisija, dalyvaujant juridinio asmens, kuris įrengė signalizaciją, atstovams, o priimant 20 punkte paminėtus objektus ir Lietuvos Respublikos ginklų fondo prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės atstovams, įvertina ginklų saugyklas, kitas šiuose reikalavimuose minimas patalpas.

40. Komisija sudaroma iš ne mažiau kaip 3 teritorinės policijos įstaigos viešosios (tarp jų apsaugos) ir kitų policijos rūšių pareigūnų.

41. Priimant eksploatuoti gamyklas teisės aktų nustatyta tvarka sudaroma valstybinė komisija.

42. Juridinio asmens administracija privalo sudaryti sąlygas kontroliuojančioms institucijoms atlikti patikrinimus.

43. Juridinio asmens atstovas komisijai, kuri priima patalpas, turi pateikti šiuos dokumentus:

43.1. teritorijos, patalpų projektų dokumentus ir paslėptų darbų aktus;

43.2. gamintojų išduotus durų, seifų, apsauginių žaliuzių pasus;

43.3. apsauginės įsilaužimo ir užpuolimo signalizacijos projektą, suderintą su Lietuvos policijos apsaugos organizavimo tarnyba.

44. Komisija apžiūri ginklų saugyklas, kitas šiuose reikalavimuose paminėtas patalpas, išbando signalizacijos priemones ir įvertina, ar jos atitinka patalpoms, kuriose laikomi, parduodami, gaminami, taisomi (perdirbami) ginklai ir šaudmenys, keliamus saugos nuo įsilaužimo bei užpuolimo ir eksploatavimo reikalavimus, ir apie tai surašo aktą. Akte nurodomi nustatyti trūkumai ir terminas jiems pašalinti.

45. Policijos įstaigos ir kitos institucijos pagal savo kompetenciją turi teisę kontroliuoti, ar patalpos ir jų eksploatavimo tvarka atitinka šiuos reikalavimus.

46. Įgalioti pareigūnai turi teisę reikalauti, kad asmenys dokumentus ir informaciją, reikalingą nustatyti, ar patalpos ir jų eksploatavimo tvarka atitinka šiuos reikalavimus, pateiktų raštu arba žodžiu jų nustatytu laiku. Nustatę pažeidimus, pareigūnai turi teisę duoti privalomus nurodymus atsakingiems asmenims, kaip pašalinti trūkumus, imtis kitų įstatymuose bei kituose teisės aktuose numatytų priemonių.

47. Patikrinimo metu kontroliuojantys asmenys turi teisę tikrinti ginklus, leidimus laikyti ir leidimus nešiotis ginklus bei ginklų ir šaudmenų gamybos, taisymo (perdirbimo), prekybos, laikymo bei saugojimo vietas (patalpas, seifus, seifų turinius, signalizaciją), ginklų nešiojimo ir apskaitos tvarką.

48. Juridiniai ir (ar) fiziniai asmenys, nesutinkantys su valstybės institucijų pareigūnų sprendimais, priimtais vadovaujantis šiais reikalavimais, turi teisę juos apskųsti Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

SUDERINTA

Lietuvos Respublikos ginklų fondo

prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktorius

Rimantas Rudžionis

2003 m. gegužės 12 d.

______________

 

 

Reikalavimų, keliamų patalpoms, kuriose vykdoma ginklų,

šaudmenų, jų dalių apyvarta

priedas

 

durų saugumo klasėms nustatyti reikalavimai

 

Saugumo klasė

Stakta

Staktos tvirtinimas

Varčios karkasas ir užpildas

Išorinė varčios pusė

Vidinė varčios pusė

Vyriai (lankstai)

Spyna (spynos)

Mechanizmas

I

 

Stakta gaminama iš profilinio plieno (vamzdinis profilis  ne mažesnis kaip 80x 40 mm, sienelės storis 3 mm).

Stakta tvirtinama ne mažiau kaip aštuoniuose taškuose ne mažesnio kaip 14 mm skersmens metaliniais strypais arba ne mažesnio kaip 12 mm skersmens ir 150 mm ilgio mūrvinėmis. Tarpas tarp staktos ir sienos po strypų įstatymo visu perimetru turi būti užliejamas cemento skiedinio mišiniu.

Varčios konstrukcija turi būti pagaminta iš profilinio plieno (vamzdinis profilis ne mažesnis negu 20x40 mm, sienelės storis ne mažesnis negu 2 mm). Vamzdinis profilis dedamas pagal visą karkaso perimetrą, taip pat spynos montavimo vieta turi būti sustiprinta vamzdinio profilio (ne mažesnio kaip 20x40 mm) dėžute pagal visą spynos perimetrą, durų plokštumoje. Esant didesniam negu 800 mm varčios pločiui, turi būti montuojamas papildomas statramstis per visą varčios aukštį. Tarpas tarp varčios ir staktos negali būti didesnis negu 6 mm. Akmens vatos užpildas turi būti ne mažesnio kaip 40 mm storio.

Iš išorinės varčios pusės ant vamzdinių profilių turi būti dedamas plieninis lakštas, kurio storis ne mažesnis kaip 2 mm, privirinimo žingsnis prie varčios karkaso turi būti ne mažesnis negu 150 mm. Lakštas ne mažiau kaip 12 mm turi dengti tarpą tarp staktos ir varčios. Ant plieno lakšto galimos įvairios apdailos.

Iš  vidinės varčios rėmelio pusės  turi būti pritvirtintas  plieninis lakštas, kurio storis ne mažesnis kaip 2 mm. Ant plieno lakšto galimos įvairios apdailos.

Vyrių pusėje turi būti ne mažiau kaip keturi ne mažesnio kaip 12 mm skersmens ir 20 mm ilgio metaliniai stacionarūs kaiščiai.

Duryse turi būti ne mažiau kaip dvi spynos: pagrindinė spyna - plokštelinė,  kurioje yra ne mažiau kaip 6 plokštelės (paslaptys). Plokštelinių raktų kombinacijų skaičius ne mažesnis kaip 500 000; papildoma spyna – plokštelinė arba šerdelinė su legiruoto plieno šerdies apsauga nuo gręžimo ir laužimo.

Turi būti seifinis mechanizmas, kuriuo  durys  rakinamos ne mažiau kaip trimis  kryptimis.

II

 

Stakta gaminama iš profilinio plieno (vamzdinis profilis ne mažesnis kaip 80 x 40 mm, sienelės storis 3 mm).

Stakta tvirtinama ne mažiau kaip šešiuose taškuose ne mažesnio kaip 14 mm skersmens metaliniais strypais arba varžtais, arba ne mažesnio kaip 12 mm skersmens ir  150 mm ilgio mūrvinėmis. Tarpas tarp staktos ir sienos po strypų įstatymo  turi būti užliejamas cemento skiedinio  mišiniu.

Varčios konstrukcija turi būti pagaminta iš profilinio plieno (vamzdinis profilis ne mažesnis negu 20x28 mm, sienelės storis ne mažesnis negu 1,5 mm). Vamzdinis profilis  dedamas pagal visą karkaso perimetrą, taip pat spynos montavimo vieta turi būti sustiprinta vamzdinio profilio (ne mažesnio kaip 20x28 mm) dėžute pagal visą spynos perimetrą, durų plokštumoje. Esant didesniam negu 800 mm varčios pločiui, turi būti montuojamas papildomas statramstis per visą varčios aukštį. Tarpas tarp varčios ir staktos negali būti didesnis negu 6 mm. Akmens vatos užpildas turi būti ne mažesnio kaip 28 mm storio.

Iš išorinės varčios pusės ant vamzdinių profilių turi būti dedamas plieninis lakštas, kurio storis ne mažesnis kaip 1,5 mm. Lakštas ne mažiau kaip 12 mm turi dengti tarpą tarp staktos ir varčios. Ant plieno lakšto galimos  įvairios apdailos.

Iš vidinės varčios rėmelio pusės  turi būti  pritvirtintas plieninis lakštas, kurio storis ne mažesnis kaip 1,5 mm. Ant plieno lakšto galimos įvairios apdailos.

Vyrių pusėje turi būti ne mažiau kaip trys ne mažesnio kaip 12 mm skersmens ir 15 mm ilgio metaliniai stacionarūs kaiščiai.

Duryse turi būti ne mažiau kaip dvi  spynos: pagrindinė spyna - plokštelinė, kurioje yra ne mažiau kaip 6 plokštelės (paslaptys). Plokštelinių raktų kombinacijų skaičius ne mažesnis kaip 100 000; papildoma spyna - šerdelinė su šerdies apsauga nuo gręžimo ir laužimo.

-

III

 

Stakta gaminama iš profilinio plieno arba lankstyto lakštinio plieno, kurių sienelių  storis ne mažesnis kaip 2 mm.

Stakta tvirtinama ne mažiau kaip šešiuose taškuose ne mažesnio kaip 10 mm skersmens ir  150 mm ilgio metaliniais strypais arba varžtais. Tarpas tarp staktos ir sienos po strypų įstatymo turi būti užliejamas cemento mišiniu arba montažinėmis putomis.

Varčios konstrukcija turi būti pagaminta iš profiliuoto plieno arba lankstyto plieno lakšto, kurių sienelių storis ne mažesnis kaip 1,5 mm. Varčios konstrukcija turi būti pagal visą varčios perimetrą bei papildomi standinimai vidinėje varčios dalyje. Varčios storis turi būti ne mažesnis kaip 28 mm. Galimi įvairūs termoizoliaciniai varčios užpildai.

Iš išorinės varčios pusės ant metalinės konstrukcijos turi būti dedamas plieninis lakštas, kurio storis ne mažesnis kaip 1,5 mm. Lakštas ne mažiau kaip 12 mm turi dengti tarpą tarp staktos ir varčios.

Iš vidinės varčios pusės ant metalinės konstrukcijos  pritvirtintas plieninis lakštas, kurio storis ne mažesnis kaip 1 mm. Ant plieno lakšto galimos įvairios apdailos.

Vyrių pusėje turi būti ne mažiau kaip du ne mažesnio kaip 12 mm skersmens ir 15 mm ilgio metaliniai stacionarūs kaiščiai.

Duryse turi būti ne mažiau kaip du užraktai arba spynos: pagrindinis užraktas - plokštelinis,  kuriame yra ne mažiau kaip 6 plokštelės (paslaptys). Plokštelinių raktų kombinacijų skaičius ne mažesnis kaip 100 000; papildomas užraktas - šerdelinis.

-


______________


REIKALAVIMAI I SAUGUMO KLASĖS DURIMS

REIKALAVIMAI II SAUGUMO KLASĖS DURIMS

 

REIKALAVIMAI III SAUGUMO KLASĖS DURIMS

______________