LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL APLINKOS MINISTRO 2004 M. RUGSĖJO 10 D. ĮSAKYMO NR. D1-481 „DĖL ELEKTROS IR ELEKTRONINĖS ĮRANGOS BEI JOS ATLIEKŲ TVARKYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2007 m. gruodžio 17 d. Nr. D1-676

Vilnius

 

 

Pakeičiu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. rugsėjo 10 d. įsakymu Nr. D1-481 „Dėl Elektros ir elektroninės įrangos bei jos atliekų tvarkymo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 141-5168; 2005, Nr. 102-3793) patvirtintas Elektros ir elektroninės įrangos bei jos atliekų tvarkymo taisykles (toliau – Taisyklės):

1. Pakeičiu Taisyklių 2 punktą, papildau 2.1 ir 2.2 punktais ir juos išdėstau taip:

„2. Šios Taisyklės privalomos visiems asmenims, kurių veikla susijusi su Taisyklių 1 priede nurodytų kategorijų elektros ir elektroninės įrangos gamyba, importu (įvežimu iš kitų valstybių), eksportu (išvežimu iš kitų valstybių), platinimu ir (ar) šios įrangos atliekų tvarkymu. Taisyklės netaikomos:

2.1. asmenims, kurie įsigyja kito asmens pagamintą, importuotą ir (ar) iš kitų valstybių įvežtą paženklintą elektros ir elektroninę įrangą ir (ar) ją perleidžia kitam asmeniui;

2.2. asmenims, kurie pagal finansavimo sutartis tik finansuoja Taisyklių 2.1 punkte nurodytos elektros ir elektroninės įrangos įsigijimą kitam asmeniui.“.

2. Išdėstau Taisyklių 5 punktą taip:

„5. Asmenys, užsiimantys elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymu, pirmiausia įvertina, ar atskirai surinkta neišardyta elektros ir elektroninė įranga yra tinkama pakartotiniam naudojimui. Elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkytojai užtikrina, kad įranga, taip pat elektros ir elektroninėje įrangoje ir (ar) jos atliekose esančios medžiagos, preparatai ir (ar) dalys pirmiausia būtų naudojamos pakartotinai (šiuo atveju pakartotinai panaudotas elektros ir elektroninės įrangos kiekis iki 2008 m. gruodžio 31 d. neįskaičiuojamas į surinktą ir perdirbtą elektros ir elektroninės įrangos atliekų kiekį). Netinkama pakartotiniam naudojimui elektros ir elektroninė įranga, elektros ir elektroninėje įrangoje ir (ar) jos atliekose esančios medžiagos, preparatai ir (ar) dalys turi būti tvarkomos pasirenkant tinkamiausius atliekų perdirbimo būdus pagal Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymo (Žin., 1998, Nr. 61-1726; 2002, Nr. 72-3016) ir Atliekų tvarkymo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 1999 m. liepos 14 d. įsakymu Nr. 217 (Žin., 1999, Nr. 63-2065; 2004, Nr. 68-2381), šių Taisyklių reikalavimus.“

3. Išdėstau Taisyklių 7.3 punktą taip:

„7.3. Elektros ir elektroninės įrangos atliekos – elektros arba elektroninė įranga, kuri pagal Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymo 2 straipsnio 4 dalį yra atliekos, įskaitant visas jos sudedamąsias dalis, taip pat visus komponentus ir komplektavimo gaminius, kurie sudaro elektros ir elektroninės įrangos dalį ją išardant.“

4. Išdėstau Taisyklių 7.5 punktą taip:

„7.5. Taisyklėse vartojamos sąvokos „atliekų naudojimas“, „atliekų perdirbimas“, „atliekų surinkimas“, „atliekų šalinimas“, „atliekų tvarkymas“, „elektros ir elektroninė įranga“, „elektros ir elektroninės įrangos platintojas“, „saugojimas“ atitinka Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatyme vartojamas sąvokas.“

5. Papildau Taisykles 7.7, 7.8 ir 7.9 punktais ir juos išdėstau taip:

„7.7. Gamintojas – Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka įregistravęs savo veiklą asmuo, kuris Lietuvos Respublikos teritorijoje gamina elektros ir elektroninę įrangą ir paženklintą savo ženklu ją atlygintinai perleidžia kitam asmeniui ir (ar) išveža į kitą valstybę, naudodamas bet kokias, taip pat nuotolinio ryšio, priemones.

7.8. Importuotojas (eksportuotojas) (toliau – importuotojas) – Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka įregistravęs savo veiklą asmuo, kuris importuoja ir (ar) iš kitos valstybės įveža (išveža į kitą valstybę) elektros ir elektroninę įrangą ir paženklintą savo ženklu ją atlygintinai perleidžia kitam asmeniui, naudodamas bet kokias, taip pat nuotolinio ryšio, priemones.

7.9. Finansavimo sutartis – susitarimas dėl paskolos, nuomos, išnuomojimo ar atidėto mokėjimo, nežiūrint to, ar šio susitarimo arba bet kurio antrinio susitarimo sąlygos numato, kad elektros ir elektroninė įranga bus ar gali būti perduodama kito asmens nuosavybėn.“

6. Išdėstau Taisyklių 8.2 punktą taip:

„8.2. elektros ir elektroninės įrangos gamintoją ir importuotoją identifikuojančiu ženklu. Tai gali būti gamyklos ženklas, firmos ženklas, įmonės kodas ar kita informacija, pagal kurią galima identifikuoti įrangos gamintoją ir importuotoją;“.

7. Išdėstau Taisyklių 14 punktą taip:

„14. Gamintojai ir importuotojai, į rinką išleidžiantys naują elektros ir elektroninę įrangą, nenurodo šios įrangos atliekų tvarkymo išlaidų vartotojams (išskyrus laikotarpį iki 2013 m. vasario 13 d. Taisyklių 1 priede nurodytai 1-9 kategorijos elektros ir elektroninei įrangai ir iki 2015 m. vasario 13 d. Taisyklių 1 priede nurodytai 10 kategorijos elektros ir elektroninei įrangai, kai šios įrangos atliekų tvarkymo išlaidas gamintojai ir importuotojai vartotojams gali nurodyti). Elektros ir elektroninės įrangos gamintojai ar importuotojai patys arba per platintojus privalo teikti informaciją šios įrangos vartotojams apie:“.

8. Išdėstau Taisyklių 19 punktą taip:

„19. Elektros ir elektroninės įrangos atliekas tvarkančios įmonės, apdorojančios elektros ir elektroninės įrangos atliekas, turi vykdyti Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatyme, Atliekų tvarkymo taisyklėse, šiose Taisyklėse ir kituose teisės aktuose nustatytus reikalavimus, apdorojant elektros ir elektroninės įrangos atliekas įdiegti ir taikyti geriausius atliekų apdorojimo būdus. Elektros ir elektroninės įrangos atliekas apdorojančioms įmonėms rekomenduojama savanoriškai dalyvauti 2001 m. kovo 19 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 761/2001 dėl organizacijų savanoriško dalyvavimo Bendrijos aplinkosaugos vadybos ir audito sistemoje (EMAS) (OL 2001 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 26 tomas, p. 272) įsteigtoje Bendrijos aplinkosaugos vadybos ir audito sistemoje.“

9. Išdėstau Taisyklių 20 punktą taip:

„20. Elektros ir elektroninės įrangos atliekas tvarkančios įmonės pirmiausia įvertina, ar atskirai surinkta neišardyta elektros ir elektroninės įranga, jos medžiagos, preparatai ir (ar) dalys yra tinkamos pakartotiniam naudojimui, ir, jei tinkamos, perduoda jas naudoti pakartotinai. Surinktos netinkamos pakartotiniam naudojimui elektros ir elektroninės įrangos atliekos turi būti saugomos ir apdorojamos tik tam skirtose vietose, įrengtose pagal šių Taisyklių 21.1–22.8 punktų reikalavimus. Netinkama pakartotiniam naudojimui elektros ir elektroninė įranga, jos atliekos ir (ar) jų medžiagos, preparatai ir (ar) dalys tvarkomos ir apdorojamos pagal šių Taisyklių 25–26.4 punktuose nustatytus reikalavimus.“

 

 

 

APLINKOS MINISTRAS                                                                 ARŪNAS KUNDROTAS