LIETUVOS RESPUBLIKOS
PROKURATŪROS
Į S T A T Y M A S
1994 m. spalio 13 d. Nr. I-599
Vilnius
I SKIRSNIS
BENDRIEJI NUOSTATAI
1 straipsnis. Prokuratūra, jos uždaviniai ir funkcijos
1. Lietuvos Respublikos prokuratūra, kaip prokurorų ir tardytojų visuma, yra savarankiška teisminės valdžios dalis. Prokuratūra, veikdama prie teismų ir atstovaudama valstybei, įstatymų nustatyta tvarka padeda vykdyti teisingumą bei siekia užtikrinti teisėtumą.
2. Prokuratūra:
2 straipsnis. Prokuratūros veiklos teisiniai pagrindai ir svarbiausieji principai
1. Prokuratūra savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, įstatymais, šiuo įstatymu, tarptautinėmis sutartimis ir susitarimais, Tarnybos Lietuvos Respublikos prokuratūroje statutu, kitais norminiais aktais.
2. Prokuratūros pareigūnai priima sprendimus vienvaldiškai, laikydamiesi nekaltumo prezumpcijos bei piliečių lygybės įstatymui principo, nepaisydami socialinės ir turtinės padėties, pareigų, partiškumo, kilmės, rasės ir tautybės, kalbos, išsilavinimo, tikėjimo, užsiėmimo.
II SKIRSNIS
PROKURATŪROS PAREIGŪNŲ NEPRIKLAUSOMUMAS
IR NELIEČIAMUMAS
4 straipsnis. Prokuratūros pareigūnų nepriklausomumas
2. Valstybinės valdžios ir valdymo institucijoms bei jų pareigūnams, politinėms partijoms, visuomeninėms organizacijoms bei judėjimams, visuomenės informacijos priemonėms draudžiama kištis į prokuratūros darbą tiriant bylas bei vykdant kitas prokuratūros funkcijas.
3. Mitingai, piketai bei kitokios akcijos prokuratūroje, taip pat prie prokuratūros arčiau negu Lietuvos Respublikos susirinkimų įstatyme nustatyta draudžiami.
4. Filmuoti, fotografuoti, daryti garso ar vaizdo įrašus prokuratūroje galima tik atitinkamos prokuratūros ar jos struktūrinio padalinio vadovui leidus.
5 straipsnis. Prokuratūros pareigūnų veiksmų apskundimas
6 straipsnis. Prokuratūros pareigūnų depolitizavimas
7 straipsnis. Prokuratūros pareigūnų darbo ne prokuratūroje apribojimas
8 straipsnis. Prokuratūros pareigūnų neliečiamumas
1. Baudžiamąją bylą prokuratūros pareigūnui gali iškelti tik Lietuvos Respublikos generalinis prokuroras ir teismas (teisėjas).
2. Prokuratūros pareigūnas negali būti traukiamas administracinėn atsakomybėn. Jeigu prokuratūros pareigūnas padarė administracinį teisės pažeidimą, medžiaga perduodama generaliniam prokurorui dėl drausminės bylos iškėlimo.
9 straipsnis. Prokuratūros pareigūnų asmens apsaugos priemonės
1. Prokuratūros pareigūnams, taip pat generalinio prokuroro sprendimu kitiems prokuratūros darbuotojams suteikiama teisė turėti, nešiotis, saugoti ir panaudoti tarnybinį šaunamąjį ginklą bei specialiąsias priemones.
III SKIRSNIS
PROKURATŪROS SISTEMA
10 straipsnis. Lietuvos Respublikos prokuratūros sistema ir struktūra
11 straipsnis. Lietuvos Respublikos generalinis prokuroras
1. Lietuvos Respublikos generalinis prokuroras vadovauja visų prokuratūrų veiklai ir ją kontroliuoja, nustato prokuratūrų vidaus struktūrą ir etatus.
2. Generalinio prokuroro įsakymai ir nurodymai privalomi visiems prokuratūros pareigūnams. Jis turi teisę atšaukti visų pavaldžių prokuratūros pareigūnų reagavimo aktus, panaikinti įstatymams prieštaraujančius šių pareigūnų sprendimus.
4. Generalinis prokuroras gali būti atleistas iš pareigų įstatymo nustatyta tvarka šiais atvejais:
12 straipsnis. Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra
13 straipsnis. Lietuvos Respublikos prokuratūros kolegija
1. Lietuvos Respublikos prokuratūroje sudaroma generaliniam prokurorui patarianti institucija – kolegija.
14 straipsnis. Teritorinės prokuratūros
1. Apygardų ir apylinkių prokuratūras steigia, jų kompetenciją nustato generalinis prokuroras. Joms vadovauja apygardų ir apylinkių vyriausieji prokurorai.
15 straipsnis. Prokuratūros pareigūnų įgaliojimai Lietuvos Respublikos teritorijoje
1. Generalinės prokuratūros pareigūnai pagal generalinio prokuroro nustatytą kompetenciją savo įgaliojimus vykdo visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje.
2. Apygardų ir apylinkių prokuratūrų pareigūnai pagal kompetenciją savo įgaliojimus vykdo jiems paskirtos apygardos ir apylinkės teritorijoje, kuri atitinka teismo teritoriją.
IV SKIRSNIS
TARNYBA PROKURATŪROJE
16 straipsnis. Tarnybos organizavimas
17 straipsnis. Prokuratūros pareigūnai
1. Prokuratūros pareigūnai yra visų lygių prokurorai, prokurorų pavaduotojai, tardytojai ir jų padėjėjai.
2. Prokurorų pavaduotojai, taip pat baudžiamojo proceso įstatymo nustatyta tvarka tardytojai turi procesinius prokurorų įgaliojimus.
18 straipsnis. Prokuratūros pareigūnų skyrimas bei atleidimas
1. Prokuratūros pareigūnus skiria ir atleidžia Lietuvos Respublikos generalinis prokuroras. Jie yra valstybės pareigūnai.
19 straipsnis. Prokuratūros pareigūnų nušalinimas nuo pareigų
20 straipsnis. Reikalavimai prokuratūros pareigūnams
1. Prokuratūros pareigūnais gali būti skiriami Lietuvos Respublikos piliečiai, mokantys valstybinę kalbą, turintys šiai profesijai būtiną išsilavinimą, fizinius duomenis ir moralines savybes.
2. Generaliniu prokuroru, jo pavaduotojais, vyriausiaisiais prokurorais, jų pavaduotojais, Generalinės prokuratūros padalinių prokurorais ir tardytojais gali būti asmenys, turintys aukštąjį teisinį išsilavinimą.
3. Generaliniu prokuroru, jo pavaduotojais gali būti ne jaunesni kaip 35 metų asmenys, turintys ne mažesnį kaip 10 metų prokuroro, tardytojo ar teisėjo darbo stažą.
4. Vyriausiaisiais prokurorais gali būti asmenys, turintys ne mažesnį kaip 3 metų prokuroro, tardytojo ar teisėjo darbo stažą.
21 straipsnis. Prokuratūros pareigūno priesaika
1. Lietuvos Respublikos prokuratūros pareigūnai prisiekia Lietuvos valstybei šiais žodžiais:
„Aš, prokuratūros pareigūnas (vardas, pavardė), prisiekiu būti ištikimas(a) Lietuvos Respublikai, vykdyti jos Konstituciją ir įstatymus, negailėti jėgų nusikalstamumui ir kitiems teisės pažeidimams įveikti, sąžiningai atlikti savo pareigas, visada saugoti gerą prokuratūros pareigūno vardą.
2. Generalinis prokuroras ir jo pavaduotojai prisiekia Respublikos Prezidentui, kiti prokuratūros pareigūnai – Lietuvos Respublikos generaliniam prokurorui Tarnybos Lietuvos Respublikos prokuratūroje statuto nustatyta tvarka.
22 straipsnis. Prokuratūros pareigūnų laipsniai, apranga
1. Lietuvos Respublikos prokuratūros pareigūnams, atsižvelgiant į einamas pareigas ir darbo stažą, suteikiami laipsniai.
2. Prokurorai teismo procesuose vilki mantiją su ženklu – Lietuvos valstybės herbo atvaizdu.
Vykdydami kitas pareigas, prokurorai dėvi aprangą su skiriamaisiais ženklais.
23 straipsnis. Prokuratūros pareigūnų asociacijos
V SKIRSNIS
PROKURORŲ IR TARDYTOJŲ KOMPETENCIJA,
TEISĖS IR PAREIGOS
25 straipsnis. Baudžiamojo persekiojimo vykdymas
26 straipsnis. Kvotos organų veiklos kontrolė
1. Prokuroras baudžiamojo proceso įstatymo ir kitų įstatymų nustatyta tvarka kontroliuoja kvotą ir jai vadovauja, siekdamas, kad kvotos organai tiksliai pagal įstatymų reikalavimus imtųsi visų galimų paieškos ir procesinių veiksmų nustatyti nusikaltimą padariusį asmenį, kurio atžvilgiu prokuroras galėtų pradėti baudžiamąjį persekiojimą. Prokuroras gali pats atlikti kvotą dėl bet kokio nusikaltimo.
2. Kvotai vadovaujantis prokuroras už įstatymų pažeidimus, taip pat už prokuroro nurodymų nevykdymą gali nušalinti kvotėją nuo konkretaus nusikaltimo tyrimo, reikalauti atleisti jį iš einamų pareigų ar taikyti kitą drausminę nuobaudą.
27 straipsnis. Parengtinis tardymas
28 straipsnis. Valstybinio kaltinimo palaikymas
1. Prokuroras baudžiamojo proceso įstatymo nustatyta tvarka palaiko valstybinį kaltinimą pirmosios, apeliacinės ir kasacinės instancijos teismuose.
2. Prokuroras privalo apskųsti neteisėtus ar nepagrįstus teismo nuosprendžius, nutartis ir nutarimus.
29 straipsnis. Nuosprendžių įvykdymo kontrolė
30 straipsnis. Veiksmų prieš nusikalstamumą derinimas
1. Lietuvos Respublikos generalinis prokuroras, teritorinių prokuratūrų vyriausieji prokurorai derina kvotos ir parengtinio tardymo organų veiksmus prieš nusikalstamumą, kai iškyla bendrų pastangų šiame darbe būtinybė.
2. Veiksmams suderinti prokuroras šaukia pasitarimus, į kuriuos gali būti kviečiami ir kitų suinteresuotų įstaigų vadovai.
31 straipsnis. Valstybės teisėtų interesų bei asmenų pažeistų teisių gynimas
1. Prokuroras, gavęs pareiškimą ar kitą informaciją apie valstybės teisėtų interesų bei asmenų teisių pažeidimus, įstatymo nustatyta tvarka rengia medžiagą civilinei bylai teisme iškelti, jei:
1) pažeisti neveiksnių, ribotai veiksnių, invalidų, nepilnamečių bei kitų asmenų, turinčių ribotas galimybes ginti savo teises, interesai;
32 straipsnis. Prokuroro teisės ir pareigos rengiant medžiagą civilinei bylai teisme iškelti bei dalyvaujant jos nagrinėjime
1. Prokuroras, rengdamas medžiagą civilinei bylai teisme iškelti, turi teisę:
1) reikalauti norminių ir kitų teisinių aktų, dokumentų bei kitos informacijos iš valstybės valdymo organų ir jiems pavaldžių institucijų, valstybės kontrolės, savivaldybių, įmonių, įstaigų ir organizacijų, bankų, taip pat partijų, visuomeninių organizacijų;
2) pavesti valstybės valdymo, valstybės kontrolės organams, įmonių, įstaigų ir organizacijų vadovams bei kitiems pareigūnams atlikti patikrinimus, revizijas, ekspertizes, pateikti išvadas;
2. Prokuroras, nustatęs įstatymo pažeidimus, atsižvelgdamas į jų pobūdį, privalo:
33 straipsnis. Kitos prokurorų teisės ir pareigos
1. Lietuvos Respublikos generalinis prokuroras turi teisę:
VI SKIRSNIS
PROKURORO REAGAVIMO AKTAI
VII SKIRSNIS
PROKURATŪROS PAREIGŪNŲ SOCIALINĖS GARANTIJOS
35 straipsnis. Prokuratūros pareigūnų darbo apmokėjimas
36 straipsnis. Prokuratūros pareigūnų pensijos
37 straipsnis. Prokuratūros pareigūnų aprūpinimas gyvenamosiomis patalpomis
Prokuratūros pareigūnams, paskyrimo vietoje neturintiems gyvenamosios patalpos, įstatymo nustatyta tvarka suteikiamos tarnybinės gyvenamosios patalpos.
38 straipsnis. Prokuratūros pareigūnų atostogos
39 straipsnis. Kitos prokuratūros pareigūnų socialinės garantijos
VIII SKIRSNIS
PROKURATŪROS FINANSAVIMAS IR
MATERIALINIS APRŪPINIMAS
41 straipsnis. Prokuratūros finansavimas
1. Lietuvos Respublikos prokuratūra finansuojama iš valstybės biudžeto ir turi atskirą išlaidų sąmatą.
IX SKIRSNIS
BAIGIAMIEJI NUOSTATAI
43 straipsnis. Prokuratūros pareigūnų ir specialistų kvalifikacijos kėlimas, spaudos leidiniai
44 straipsnis. Prokuratūros tarptautiniai ryšiai
45 straipsnis. Lietuvos Respublikos prokuratūros įstatymo įsigaliojimas