TVIRTINU
Energetikos ministras
A. Stasiukynas
1994 06 02
LIETUVOS RESPUBLIKOS ENERGETIKOS MINISTERIJA
T A I S Y K L Ė S
DĖL ĮVEŽAMŲ Į LIETUVĄ BUITINIŲ DUJŲ PRIETAISŲ IR ĮRENGINIŲ ĮTEISINIMO
1994 m. liepos 1 d. Nr. 1
Vilnius
1. Šios taisyklės nustato įvežamų į Lietuvą buitinių dujų prietaisų ir įrenginių įteisinimo tvarką ir taikomos visiems Lietuvos Respublikos juridiniams ir fiziniams asmenims (toliau tekste vadinamiems tiesiog tiekėjais).
1.1. Buitiniais dujų prietaisais vadinamos dujinės viryklės, sroviniai ir tūriniai vandens šildytuvai, šildymo katilai ir aparatai, dujų deginimo prietaisai, kurių galingumas ne didesnis kaip 100kW (toliau tekste – prietaisai).
2. Įvežami naujo tipo prietaisai įteisinami bandymais, o įrenginiai – bandymais arba pripažįstant kitose valstybėse atliktų bandymų rezultatus.
3. Sprendimą dėl prietaisų ir įrenginių įteisinimo Lietuvoje priima ir tipo patvirtinimo pažymėjimą išduoda valstybinė įmonė „Lietuvos dujos“, remdamasi atliktų bandymų rezultatais arba kitose valstybėse atliktų bandymų dokumentais bei technine dokumentacija. Bandymus pagal tiekėjų užsakymus atlieka Lietuvos standartizacijos tarnybos nustatyta tvarka akredituotos (atestuotos) laboratorijos.
4. Tiekėjai pateikia valstybinei įmonei „Lietuvos dujos“ prašymą dėl prietaisų ir įrenginių įteisinimo kartu su šiais dokumentais (visi dokumentai pateikiami valstybine kalba, išskyrus atvejus, kai dokumentai parengti užsienyje rusų kalba):
– prietaiso arba įrenginio bandymų, atliktų akredituotoje (atestuotoje) laboratorijoje, rezultatai arba kitose valstybėse atliktų bandymų dokumentai;
– prietaiso arba įrenginio eksploatavimo dokumentai (pasas, techninės charakteristikos, naudojimo, montavimo instrukcijos, montavimo schemos su visais nurodytais papildomais prietaisais);
– prietaiso arba įrenginio gamintojo šalyje veikiantys normatyviniai dokumentai, nustatantys reikalavimus prietaisui arba įrenginiui, jo įrengimui, dūmų kanalams bei ventiliacijai. Prietaiso arba įrenginio bandymo bei tikrinimo metodai;
– informacija apie prietaiso arba įrenginio priežiūros, techninio aptarnavimo ir remonto organizavimą, jų periodiškumą, aprūpinimą atsarginėmis dalimis bei teikiamas garantijas.
Prietaisų ir įrenginių pirkimo iš užsienio kontrakte turi būti numatytas darbuotojų, techniškai aptarnaujančių prietaisus ir įrenginius, apmokymo organizavimas.
5. Įteisinant prietaisus, atsižvelgiama į jų saugų darbą, patikimumą, ekologiškumą, kainą, ekonomiškumą ir atitikimą galiojančių taisyklių, standartų, techninių sąlygų ar kitų normatyvinių dokumentų reikalavimams.
6. Prietaisų ir įrenginių bandymai atliekami Architektūros ir statybos instituto Šiluminės technikos bandymų centre (Verkių 31, 3035 Kaunas) arba kitose nustatyta tvarka akredituotose (atestuotose) bandymų laboratorijose. Bandymams pateikiami po vieną iš nurodytų grupių tos pačios modifikacijos prietaisai, kurių nominalus galingumas yra: iki 16kW; nuo 16 iki 30kW; nuo 30 iki 50kW ir nuo 50 iki 100kW.
7. Jei prietaisą arba įrenginį nusprendžiama įteisinti Lietuvoje, valstybinė įmonė „Lietuvos dujos“ įrašo prietaiso arba įrenginio tipą į buitinių dujų prietaisų ir įrenginių sąrašą bei išduoda tiekėjui prietaiso arba įrenginio tipo patvirtinimo pažymėjimą, suteikiantį teisę naudoti jį Lietuvoje. Pažymėjimas išduodamas trims metams, apie tai informuojamos dujų firmos. Informacija apie prietaisų ir įrenginių įteisinimą bei akredituotas (atestuotas) bandymų laboratorijas skelbiama spaudoje.
8. Pardavinėti, įrengti ir eksploatuoti leidžiama tik tuos prietaisus ir įrenginius, kurie įrašyti į buitinių dujų prietaisų ir įrenginių sąrašą. Apie prietaiso ir įrenginio atliktų bandymų rezultatus laboratorijos periodiškai informuoja valstybinę įmonę „Lietuvos dujos“, o pastaroji apie prietaisų ar įrenginių įteisinimą informuoja Lietuvos valstybinę kokybės inspekciją.
10. Valstybinė įmonė „Lietuvos dujos“, dėl pablogėjusios įvežamų prietaisų ir įrenginių kokybės arba gamintojui įvedus konstruktyvinius pakeitimus ar priėmus normatyvinius dokumentus, kuriais sugriežtinami reikalavimai prietaisams ir įrenginiams, turi teisę pareikalauti iš tiekėjo pakartotinos prietaisų arba įrenginių ekspertizės bandymų laboratorijoje ir, esant nepatenkinamiems bandymų rezultatams, anuliuoti išduotą prietaiso arba įrenginio tipo patvirtinimo pažymėjimą.
11. Pažeidę 8 punkto reikalavimus, prekiaujantys, prietaisus įrengiantys bei eksploatuojantys asmenys atsako pagal galiojančius įstatymus.
13. Lietuvos valstybinei kokybės inspekcijai pavedama kontroliuoti, kaip tiekėjai, kurie verčiasi prekyba, laikosi šių taisyklių reikalavimų.