LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL LAIKINOJO PREKIŲ IŠVEŽIMO IŠ LIETUVOS RESPUBLIKOS PERDIRBTI TVARKOS PATVIRTINIMO
2002 m. vasario 15 d. Nr. 234
Vilnius
2. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. sausio 6 d. nutarimą Nr. 2 „Dėl Laikinojo prekių išvežimo iš Lietuvos Respublikos perdirbti tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 1998, Nr. 5-80).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2002 m. vasario 15 d. nutarimu
Nr. 234
LAIKINOJO PREKIŲ IŠVEŽIMO IŠ LIETUVOS RESPUBLIKOS PERDIRBTI
TVARKA
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Ši tvarka reglamentuoja Lietuvos prekių, taip pat nepakeisto pavidalo laikinai įvežtų perdirbti prekių bei kompensacinių produktų, gautų atlikus operacijas su laikinai įvežtomis perdirbti prekėmis, ar jų dalies laikinąjį išvežimą iš Lietuvos Respublikos muitų teritorijos (toliau vadinama – muitų teritorija), kad per nustatytą laikotarpį būtų atliktos jų perdirbimo operacijos, produktų, gautų atlikus šias operacijas, grąžinimą atgal (reimportą) ir išleidimą laisvai cirkuliuoti, visai ar iš dalies neapmokestinant jų importo muitais ir mokesčiais, taip pat laikinąjį prekių išvežimą perdirbti pagal standartinio prekių pakeitimo sistemą.
2. Šioje tvarkoje vartojamos sąvokos:
Laikinojo išvežimo perdirbti muitinės procedūros vykdytojas – asmuo, sudaręs su užsienio asmeniu perdirbimo operacijų atlikimo ne muitų teritorijoje sutartį ir gavęs muitinės leidimą laikinai išvežti perdirbti prekes, taip pat atsakingas muitinei už šios procedūros reikalavimų įvykdymą.
Laikinai įvežtos perdirbti prekės – ne Lietuvos prekės, pateiktos laikinojo įvežimo perdirbti muitinės procedūrai įforminti.
Laisvai cirkuliuojančios prekės – prekės, kuriomis disponuojama be muitinės priežiūros.
Pakaitos produktai – produktai, turintys tas pačias kokybės bei technines charakteristikas ir klasifikuojami kaip ir laikinai išvežtos perdirbti prekės, kurioms atliekamos atitinkamos remonto operacijos.
Standartinis prekių pakeitimas – kompensacinių produktų pakeitimas pakaitos produktais.
Reimporto laikotarpis – laikotarpis, per kurį turi būti baigta laikinojo išvežimo perdirbti muitinės procedūra.
Kitos šioje tvarkoje vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos muitinės kodekse (toliau vadinama – Muitinės kodeksas).
II. LEIDIMO LAIKINAI IŠVEŽTI PERDIRBTI PREKES IŠDAVIMO SĄLYGOS
3. Laikinojo išvežimo perdirbti muitinės procedūra gali būti taikoma:
3.1. laikinojo išvežimo perdirbti muitinės procedūros vykdytojui gavus Muitinės departamento prie Finansų ministerijos (toliau vadinama – Muitinės departamentas) nustatytos formos muitinės leidimą, kuris išduodamas, jeigu:
3.1.1. muitinei pateikiamas Muitinės departamento nustatytos formos prašymas taikyti tokią procedūrą. Prašymą pateikia asmuo, sudaręs su užsienio asmeniu perdirbimo operacijų atlikimo sutartį.
Asmuo, pageidaujantis laikinai išvežti perdirbti žemės ūkio ir maisto prekes (kodai pagal Kombinuotosios prekių nomenklatūros 2002 metų versiją – 01.01-24.03), turi pateikti muitinei vienkartinį ar ilgalaikį Žemės ūkio ministerijos sutikimą;
3.2. jeigu leidimas taikyti laikinojo išvežimo perdirbti muitinės procedūrą nepažeidžia Lietuvos Respublikos gamintojų interesų, tai yra atitinka bent vieną iš šių sąlygų:
3.2.1. prekės perdirbamos pagal sutartį su užsienio asmeniu, kuriam laikinojo išvežimo perdirbti muitinės procedūros vykdytojas sumoka tik už atliktas prekių perdirbimo operacijas ir kompensaciniams produktams gaminti sunaudotas ne Lietuvos prekes, jeigu tokios prekės naudojamos;
3.2.2. prekės perdirbamos nekomerciniais tikslais, tai yra perdirbamos prekės, kurios pagal kiekį, rūšį, paskirtį, kitus požymius neskirtos parduoti ar naudoti gamybai;
3.2.3. prekės remontuojamos (įskaitant jų garantinį remontą, taisymą ir parengimą naudoti), restauruojamos, ryškinamos, konservuojamos;
3.2.4. atliekamos įprastinės prekių priežiūros, prekinės išvaizdos gerinimo arba parengimo perparduoti operacijos;
3.2.5. tokių prekių perdirbimo operacijos neatliekamos arba atliekamos nepakankamai, arba negali būti atliktos tinkamu laiku;
III. LEIDIMO LAIKINAI IŠVEŽTI PERDIRBTI PREKES IŠDAVIMAS IR
MUITINĖS PROCEDŪROS ĮFORMINIMAS
4. Asmuo, pageidaujantis laikinai išvežti perdirbti skirtas prekes, turi pateikti teritorinės muitinės, kurios veiklos zonai jis priklauso, viršininkui:
4.1. Muitinės departamento nustatytos formos prašymą, kuriame turi būti pateikta informacija apie:
4.3. įgaliotos valstybės institucijos nustatyta tvarka išduotą leidimą, jeigu Lietuvos Respublikos įstatymų ar kitų teisės aktų nustatyta, kad tų prekių išvežimui taikomi draudimai ar apribojimai;
5. Muitinė turi teisę reikalauti, kad būtų pateikti papildomi dokumentai, nurodantys išeigos apskaičiavimo metodą, perdirbimo, apdirbimo ar remonto operacijas ir technines sąlygas, taip pat patikslinta kompensacinių produktų išeiga jų reimporto metu.
Muitinės departamentas, suderinęs su atitinkama valstybės institucija pagal jos reguliavimo sritį, gali nustatyti standartinę tam tikrų kompensacinių produktų išeigą.
6. Leidimas, kurio formą nustato Muitinės departamentas, išduodamas arba pranešama apie atsisakymą jį išduoti (nurodant atsisakymo motyvus) ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo prašymo pateikimo.
7. Jeigu asmuo pagrindžia laikinąjį išvežimą perdirbti 3.2 punkte nenurodytomis sąlygomis, taip pat kyla abejonių dėl asmens prašyme pateiktos informacijos tikslumo, muitinė, išduodanti leidimą laikinai išvežti prekes perdirbti, turi teisę kreiptis į atitinkamą valstybės instituciją pagal jos reguliavimo sritį, prašydama pateikti išvadas dėl leidimo laikinai išvežti perdirbti prekes išdavimo. Valstybės institucijos išvados muitinei pateikiamos ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo kreipimosi.
Šiais atvejais leidimas asmeniui išduodamas arba pranešama apie atsisakymą jį išduoti (nurodant atsisakymo motyvus) ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo prašymo pateikimo muitinei.
8. Išduodama leidimą laikinai išvežti perdirbti prekes, muitinė nustato kompensacinių produktų grąžinimo į muitų teritoriją (reimporto) laikotarpį, pakankamą laikinai išvežtoms perdirbti prekėms perdirbti, apdoroti ar suremontuoti ir kompensaciniams produktams grąžinti. Šis laikotarpis neturi būti ilgesnis kaip 6 mėnesiai.
Reimporto laikotarpio pradžia skaičiuojama nuo laikinojo išvežimo perdirbti muitinės procedūros įforminimo dienos. Numatomos perdirbti Lietuvos prekės turi būti išgabentos perdirbti per muitinės nustatytą laikotarpį, kuris skaičiuojamas nuo leidimo išdavimo dienos ir negali būti ilgesnis už reimporto laikotarpį.
Jeigu kompensacinių produktų gamybos ciklas ilgas, atsiranda ypatingų aplinkybių ir laikinojo išvežimo perdirbti muitinės procedūros vykdytojas pateikia motyvuotą prašymą, muitinė išimties būdu gali pratęsti reimporto laikotarpį ne daugiau kaip du kartus (bendra reimporto laikotarpio trukmė negali būti ilgesnė kaip 18 mėnesių). Išimtiniais atvejais, atsižvelgiant į aplinkybes, nepriklausančias nuo laikinojo išvežimo perdirbti muitinės procedūros vykdytojo valios, kai užsienio asmuo per nustatytąjį laiką neatlieka prekių perdirbimo operacijų, laikinojo išvežimo perdirbti muitinės procedūros vykdytojo prašymu Muitinės departamentas reimporto laikotarpį gali pratęsti ilgiau nei 18 mėnesių. Bendra reimporto laikotarpio trukmė negali būti ilgesnė nei 24 mėnesiai, jeigu Lietuvos Respublikos Vyriausybė nenustato kitokio termino.
9. Muitinės departamentas turi teisę nustatyti muitines, nagrinėjančias prašymus ir išduodančias leidimus laikinai išvežti perdirbti tam tikras prekes. Valstybės institucijos pagal jų reguliavimo sritį parengia tokių prekių sąrašus.
10. Siekdama palengvinti laikinai išvežtų perdirbti prekių identifikavimą kompensaciniuose produktuose, muitinė (prireikus) turi teisę reikalauti, kad įforminant laikinojo prekių išvežimo perdirbti muitinės procedūrą jos būtų detaliai aprašytos, pateikta jų charakteristika, schemos, fotografijos, informacija apie ženklus, numerius, ženklinimą ir kitus požymius, kad prekės turėtų muitinio įforminimo ženklus (plombas, antspaudus, perforaciją), ir imti jų pavyzdžius.
11. Laikinai išvežamos perdirbti prekės turi būti deklaruojamos pagal Prekių deklaravimo ir muitinio tikrinimo nuostatus, patvirtintus finansų ministro 2000 m. sausio 13 d. įsakymu Nr. 3 „Dėl Prekių deklaravimo ir muitinio tikrinimo nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 11-264).
IV. MUITŲ IR KITŲ MOKESČIŲ MOKĖJIMAS
V. STANDARTINIO PREKIŲ PAKEITIMO SISTEMOS TAIKYMAS
13. Prekės laikinai išvežamos perdirbti taikant standartinio prekių pakeitimo sistemą, vadovaujantis Muitinės kodekso 151–156 straipsniais.
VI. LAIKINOJO PREKIŲ IŠVEŽIMO PERDIRBTI MUITINĖS PROCEDŪROS
UŽBAIGIMAS
15. Laikinojo prekių išvežimo perdirbti muitinės procedūra baigiama:
15.1. grąžinant atgal į muitų teritoriją (reimportuojant) kompensacinius produktus. Kompensaciniai produktai gali būti grąžinami (reimportuojami) viena ar keliomis siuntomis;
15.2. grąžinant į muitų teritoriją (reimportuojant) laikinai išvežtas perdirbti prekes tokio pat pavidalo, kokio buvo išvežtos;
15.3. importuojant pakaitos produktus, kai laikinai išvežamos perdirbti prekės jau išvežtos, arba išvežant šias prekes, kai pakaitos produktai jau importuoti;
15.5. išleidžiant laisvai cirkuliuoti pakaitos produktus, kai numatytos laikinai išvežti perdirbti prekės neišvežamos iš muitų teritorijos per muitinės nustatytą laikotarpį;
15.6. sunaikinant prekes, kurios turėjo būti laikinai išvežtos perdirbti po pakaitos produktų importo;