LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL TIEKĖJŲ, KURIE Į RINKĄ TIEKIA DEGALUS IR ENERGIJĄ, BŪVIO CIKLO METU IŠMETAMŲ ŠILTNAMIO EFEKTĄ SUKELIANČIŲ DUJŲ KIEKIO MAŽINIMO TIKSLŲ, STEBĖSENOS IR ATASKAITŲ TEIKIMO REIKALAVIMŲ NUSTATYMO
2011 m. kovo 30 d. Nr. D1-262
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos įstatymo (Žin., 1992, Nr. 5-75; 2010, Nr. 54-2646) 6 straipsnio 5 dalies 8 punktu ir įgyvendindamas 1998 m. spalio 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 98/70/EB dėl benzino ir dyzelino kokybės (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 12 tomas, p. 7) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2009 m. balandžio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/30/EB (OL 2009 L 140, p. 88), ir siekdamas, kad būtų sumažintas į rinką tiekiamų degalų ir energijos būvio ciklo metu išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis, nustatau, kad:
1. Degalų ir energijos tiekėjai, kuriems vadovaujantis akcizus reglamentuojančiais teisės aktais atsiranda prievolė mokėti akcizus ir turintys licenciją verstis didmenine prekyba nefasuotais naftos produktais, išduotą vadovaujantis Prekybos nefasuotais naftos produktais licencijavimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. lapkričio 17 d. nutarimu Nr. 1629 (Žin., 2010, Nr. 137-7022), arba kai prievolės mokėti akcizus neatsiranda, degalų ir energijos tiekėjai, turintys licenciją verstis didmenine prekyba nefasuotais naftos produktais (toliau – Tiekėjai), privalo laipsniškai mažinti patiekiamų į rinką degalų ir energijos būvio ciklo metu išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį energijos vienetui (visas su patiektais degalais ar energija susijęs šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis, išreikštas CO2 ekvivalentu, padalytas iš bendros patiektų degalų ar energijos energetinės vertės, degalų atveju išreiškiamas žemutine šilumine verte). Degalų ir energijos būvio ciklo metu išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis apima visą išmetamą CO2, CH4 ir N2O kiekį (neto), kuris gali būti priskirtas patiektiems degalams (įskaitant visas mišinių sudedamąsias dalis) ar energijai, apimantis visus atitinkamus etapus – žaliavų išgavimą arba auginimą, įskaitant žemės naudojimo paskirties pakeitimus, transportavimą ir platinimą, perdirbimą ir deginimą transporto priemonėse – neatsižvelgiant į tai, kuriame būvio ciklo etape išmetamos šiltnamio efektą sukeliančios dujos. Šio mažinimo efektas ne vėliau kaip iki 2020 m. gruodžio 31 d. turi sudaryti iki 10 procentų, palyginti su degalų ir energijos būvio ciklo metu išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio energijos vienetui Europos Sąjungos vidurkiu, nustatytu Europos Komisijos. Mažinimas turi pasiekti:
1.1. 6 procentus (privaloma), iš kurių:
1.2. 2 procentus (papildomas, siektinas tikslas) iki 2020 m. gruodžio 31 d., ypač atsižvelgiant į aplinkai nežalingų anglies dioksido surinkimo ir geologinio saugojimo technologijų, į kelių ir ne keliais judančių elektrinių transporto priemonių raidą ir į šiltnamio efektą sukeliančių išmetamų dujų kiekio mažinimo priemonių ekonominį efektyvumą ir taikant šiuos būdus:
1.2.1. tiekiant energiją bet kokios rūšies kelių transporto priemonėms, ne keliais judantiems mechanizmams (įskaitant vidaus vandens kelių laivus), žemės ar miškų ūkio traktoriams arba pramoginiams laivams;
1.3. 2 procentų papildomam siektinam tikslui ne vėliau kaip iki 2020 m. gruodžio 31 d. pasiekti Tiekėjai turi teisę naudoti patvirtintus išmetamųjų teršalų mažinimo vienetus, kurie gaunami vykdant pagal Kioto protokolą švarios plėtros projektus, atsižvelgiant į Europos Sąjungos šiltnamio efektą sukeliančių dujų apyvartinių taršos leidimų sistemoje dalyvaujantiems veiklos vykdytojams leistiną panaudoti šių vienetų kiekį, nustatytą Kioto vienetų, gaunamų vykdant Kioto protokolo bendrai įgyvendinamus ir švarios plėtros projektus, naudojimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2010 m. birželio 3 d. įsakymu Nr. D1-470 „Dėl Kioto protokolo bendrai įgyvendinamų ir švarios plėtros projektų vykdymo tvarkos aprašo ir Kioto vienetų, gaunamų vykdant Kioto protokolo bendrai įgyvendinamus ir švarios plėtros projektus, naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2010, Nr. 66-3304).
2. Tiekėjų grupė gali nuspręsti kartu vykdyti 1 punkte nurodytą patiekiamų degalų ir energijos būvio ciklo metu išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio energijos vienetui mažinimą. Tokiu atveju laikoma, kad ši grupė yra vienas Tiekėjas. Apie tokį priimtą sprendimą Tiekėjai privalo informuoti Aplinkos apsaugos agentūrą.
3. Tiekėjai, kurie tiekia elektros energiją kelių ir ne keliais judančioms transporto priemonėms, prisideda prie 1 punkte nustatyto degalų ir energijos būvio ciklo metu išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio energijos vienetui mažinimo, jeigu jie gali tinkamai matuoti ir stebėti šioms transporto priemonėms patiektą elektros energiją pagal Europos Komisijos kelių ir ne keliais judančių elektrinių transporto priemonių indėlio apskaičiavimo metodiką.
4. Tiekėjai privalo kasmet iki kiekvienų metų kovo 1 d. pateikti Aplinkos apsaugos agentūrai nepriklausomų vertintojų patvirtintas praėjusių kalendorinių metų degalų ir energijos būvio ciklo metu išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio energijos vienetui mažinimo ataskaitas, kuriose nurodomas į Lietuvos rinką patiektų degalų ir energijos išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų intensyvumas. Ataskaitoje kiekvienas Tiekėjas nurodo šią informaciją:
4.3. degalų ir energijos būvio ciklo metu išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį energijos vienetui, apskaičiuotą pagal šiuos reikalavimus:
4.3.1. biodegalams – pagal Gaminant ir naudojant biodegalus, skystuosius bioproduktus ir lyginamąjį iškastinį kurą išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų poveikio apskaičiavimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2011 m. sausio 3 d. įsakymu Nr. D1-2 „Dėl Gaminant ir naudojant biodegalus, skystuosius bioproduktus ir lyginamąjį iškastinį kurą išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų poveikio apskaičiavimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2011, Nr. 2-83);
5. Aplinkos apsaugos agentūra iki Europos Komisijos nustatytos datos, o jei tokia data nenustatyta, iki kiekvienų metų balandžio 1 d. apibendrina Tiekėjų pagal 4 punkte nurodytus reikalavimus parengtas ataskaitas ir, suderinusi su Aplinkos ministerija, apibendrintą ataskaitą pateikia Europos Komisijai.
6. Tiekėjai ir Aplinkos apsaugos agentūra pirmąsias praėjusių kalendorinių metų degalų ir energijos būvio ciklo metu išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio energijos vienetui mažinimo ataskaitas rengia tik Europos Komisijai patvirtinus 4.3.2 punkte nurodytas metodikas.