RADIACINĖS SAUGOS CENTRO DIREKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL PRAŠYMO IŠDUOTI LICENCIJĄ VEIKLAI SU JONIZUOJANČIOSIOS SPINDULIUOTĖS ŠALTINIAIS PILDYMO IR DOKUMENTŲ RENGIMO TVARKOS

 

2001 m. sausio 12 d. Nr. 7

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymu (Žin., 1999, Nr. 11-239) ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gegužės 25 d. nutarimu Nr. 652 „Dėl veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais licencijavimo nuostatų patvirtinimo“,

1. Tvirtinu Prašymo išduoti licenciją veiklai su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais pildymo ir dokumentų rengimo tvarką (pridedama).

 

 

DIREKTORIUS                                                                                                     A. MASTAUSKAS

______________


PATVIRTINTA

Radiacinės saugos centro direktoriaus

2001 01 12 įsakymu Nr. 7

 

Prašymo išduoti licenciją veiklai su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais pildymo ir dokumentų rengimo tvarka

 

Prašant išduoti licenciją veiklai su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais (toliau – šaltiniais), kartu su visais dokumentais, būtinais licencijai gauti, pateikiamas užpildytas Radiacinės saugos centro direktoriaus 1999 06 01 įsakymu Nr. 15 patvirtintas Prašymas išduoti veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais licenciją ((toliau – Prašymas)(Žin., 1999, Nr. 51-1668)). Prašyme turi būti užpildytos visos grafos, nurodyta (pabraukta) pageidaujamos licencijos rūšis (rūšys).

Rengiant dokumentus veiklos su šaltiniais licencijai gauti, juose reikia nurodyti tik tas priemones bei įsipareigojimus, kurie būtini ir gali būti realiai įgyvendinami vykdant veiklą su šaltiniais.

1. (3.)* Įsakymo apie asmens, atsakingo už radiacinę saugą, paskyrimo bei šio asmens kvalifikacinio radiacinės saugos pažymėjimo kopijos.

1.1. Įmonės, įstaigos, organizacijos vadovas įsakymu paskiria asmenį arba tarnybą, kuriai paveda organizuoti bei užtikrinti radiacinės saugos reikalavimų vykdymo objekte arba jo padaliniuose kontrolę. Pageidautina, kad už radiacinę saugą atsakingas asmuo (tarnyba) nedirbtų su šaltiniais, turėtų aukštąjį arba aukštesnįjį (su atitinkamu kvalifikaciniu pasirengimu) išsilavinimą.

1.2. Asmuo (tarnybos specialistai), atsakingas už radiacinę saugą, privalo būti mokytas radiacinės saugos klausimais ir turėti tai patvirtinantį dokumentą (kvalifikacinį pažymėjimą), kurio kopija pateikiama kartu su dokumentais. Minėto asmens ar tarnybos specialistų funkcijos turi būti nurodytos pareiginėse instrukcijose ar tarnybos nuostatuose. Šie dokumentai taip pat pateikiami.

1.3. Radiacinės saugos mokymo tvarka reglamentuota sveikatos apsaugos ministro 1999 m. balandžio 19 d. įsakymu Nr. 171 (Žin., 1999, Nr. 36-1098).

2. (4.) Motyvuotas būsimos veiklos su šaltiniais būtinumo paaiškinimas.

Šiame dokumente nurodoma, kodėl reikalinga veikla su šaltiniais, t. y. argumentuotai pagrįsta, kodėl konkretus šaltinis būtinas veiklai, pateikiant per paskutinius 2 -3 metus atliktų (ar planuojamų) tyrimų su konkrečiu šaltiniu skaičių (pvz.: kiek atlikta per paskutiniuosius metus rentgeno diagnostinių procedūrų, kokiu tikslu ir kt.); nurodant taikomas metodikas bei kokiais teisės aktais jos įteisintos (pagal Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo nuostatas ir Lietuvos higienos normos HN73:1997 „Pagrindinės radiacinės saugos normos“ 8.2.2 p. reikalavimus). Kai veikloje naudojami skirtingos paskirties šaltiniai, kiekvienam iš jų veikla motyvuojama atskirai.

Šiame dokumente nurodomi visi naudojami, planuojami naudoti ir saugomi šaltiniai.

3. (5.) Dirbančiųjų su šaltiniais sąrašas, jų kvalifikacinį pasirengimą radiacinės saugos klausimais patvirtinantys dokumentai.

Pateikiamas įmonės, įstaigos, organizacijos vadovo patvirtintas A ir B kategorijos darbuotojų, kurių veikla betarpiškai susijusi su šaltiniais, sąrašas, nurodant jų pareigas, pateikiant atitinkamą kvalifikaciją suteikusios mokslo įstaigos baigimo diplomo, kvalifikacijos kėlimo kursų, radiacinės saugos mokymo kursų baigimo pažymėjimų kopijas.

4. (6.) Dirbančiųjų su šaltiniais medicininio patikrinimo dokumentų kopijos.

Pateikiamos dirbančiųjų su šaltiniais (A kategorija) medicininio patikrinimo pagal sveikatos apsaugos ministro 2000 05 31 įsakymo Nr. 301 (Žin., 2000, Nr. 47-1365) reikalavimus dokumentų kopijos arba vadovo patvirtintas darbuotojų, dirbančių su šaltiniais, pasitikrinusių sveikatą, sąrašas, nurodant asmens sveikatos priežiūros įstaigą, atlikusią profilaktinį sveikatos patikrinimą, bei pažymint darbuotojo profesinį tinkamumą darbui su šaltiniais.

Pateikiant privalomojo sveikatos tikrinimo medicininės pažymos (F 047/a) arba asmens medicininės knygelės (F 048/a) kopijas, be visų privalomų duomenų, turi būti nurodyti kenksmingi veiksniai, veikiantys darbuotoją darbo metu.

5. (7.) Kiekvienos specialybės darbuotojo, kurio veikla susijusi su šaltiniais, radiacinės saugos instrukcijos.

Radiacinės saugos instrukcijose turi būti nurodyta darbuotojo atsakomybė ir veiksmai, kuriais siekiama užtikrinti savo ir aplinkinių radiacinę saugą veiklos su šaltiniais metu, o medicinos praktikoje – ir paciento bei, jeigu reikia, jo artimojo saugą. Kiekvienos specialybės darbuotojo, kurio veikla susijusi su šaltiniais, radiacinės saugos instrukcijos turi būti parengtos pagal Lietuvos higienos normos HN73:1997 „Pagrindinės radiacinės saugos normos“ (toliau – HN73:1997) 7 skyriaus „Profesinė apšvita“ ir 8 skyriaus „Medicininė apšvita“ (medicinos praktikoje) reikalavimus. Šie reikalavimai medicininės apšvitos atveju sukonkretinti Lietuvos higienos normose HN31:1998 „Radiacinė sauga ir saugumas rentgeno diagnostikos praktikoje“ (toliau – HN31:1998), HN77:1998 „Radiacinė sauga ir saugumas branduolinės medicinos praktikoje“ (toliau – HN77:1998) 7 skyriuje ir HN95:1999 „Radiacinė sauga ir kokybės laidavimas taikant spindulinę terapiją“ (toliau – HN95:1999); pramoninės apšvitos atveju – HN52:1999 „Radiacinė sauga ir saugumas pramoninėje radiografijoje“ (toliau – HN52:1999), HN86:1999 „Nemedicininiai branduoliniai ir rentgeno aparatai“ (toliau – HN86:1999) ir HN88:2000 „Nemedicininės paskirties atvirųjų spinduliuotės šaltinių radiacinė sauga ir saugumas“ (toliau – HN88:2000).

6. (8.) Veiklos kokybės užtikrinimo (laidavimo) programa bei jos įgyvendinimo priemonės.

Veiklos su šaltiniais kokybės užtikrinimo (laidavimo) programa rengiama pagal HN73:1997 8.3.5, 10.4.1.2 ir 10.5 punktų reikalavimus. Detalesni reikalavimai naudojant medicininės paskirties šaltinius pateikti Lietuvos higienos normose HN 78:1998 „Kokybės kontrolė medicininėje rentgeno diagnostikoje“ (rentgeno diagnostika), HN94:1999 „Paprastosios ir kompiuterinės tomografijos bei profilaktinės mamografijos kokybės kontrolė“ (mamografija, kompiuterinė tomografija), HN95:1999 (spindulinė terapija), HN77:1998 (branduolinė medicina), naudojant pramoninės ir kitokios paskirties šaltinius – HN52:1998 (pramoninė radiografija), HN86:1999 (nemedicininės paskirties branduoliniai ir rentgeno prietaisai), HN88:2000 (nemedicininės paskirties atvirieji šaltiniai).

Veiklos kokybės užtikrinimo (laidavimo) programoje privalo būti:

6.1. nurodytas asmuo (asmenys), atsakingas už kokybės užtikrinimo (laidavimo) programos rengimą, įgyvendinimą ir jos vykdymo organizavimą bei rezultatų analizę, pateikiant jo išsilavinimą patvirtinančių dokumentų kopijas;

6.2. įsipareigojimas, kad su šaltiniais (įranga) dirba (dirbs) atitinkamai pasirengę asmenys ir veiklos metu atliekamos tik tos procedūros (darbai), kurios yra numatytos (medicininės apšvitos atveju – pateikiama ir paciento identifikavimo tvarka);

6.3. atliekamų procedūrų registracijos ir apskaitos tvarka;

6.4. metodikų (procedūrų) aprašymas, darbuotojų supažindinimo su jomis tvarka;

6.5. patvirtinimas, kad šaltinių (įrenginių) naudojimo instrukcijos parengtos valstybine kalba ir darbuotojai supažindinti su jomis;

6.6. šaltiniai (įrenginiai), kurių kokybė kontroliuojama;

6.7. kokybės kontrolės operacijos, kurias privaloma atlikti, bei jų periodiškumas (pvz.: pateiktos įrangos komplekto patikrinimas, techninių šaltinių (įrenginių) dokumentų ir juose užfiksuotų parametrų vertinimas, priėmimo bandymai, atlikti instaliavus šaltinius ((įrenginius) (vertinami parametrai, nurodyti gamintojo instrukcijoje)), šaltinių (įrenginių) kasdieninės būklės bei periodinės kokybės kontrolės bandymai ir kt.);

6.8. šaltinių (įrenginių) kalibravimo tvarka;

6.9. šaltinių (įrenginių) kokybės kontrolės tolerancijos lygiai, kada reikia atlikti svarbias šaltinių (įrenginių) derinimo ar remonto operacijas;

6.10. elektrinės ir mechaninės saugos bandymai bei jų atlikimo tvarka, dažnumas (tai gali būti nurodyta šaltinių (įrenginių) eksploatacijos instrukcijose, pvz.: stomatologinių rentgeno diagnostinių aparatų);

6.11. kokybės kontrolės metodai;

6.12. turima kokybės kontrolės įranga bei jos kalibravimo tvarka;

6.13. kokybės kontrolės rezultatų registracijos ir analizės tvarka;

6.14. šaltinių (įrenginių) techninės priežiūros rezultatų registracijos tvarka, asmenys, kurie tai atliks, jų pasirengimą patvirtinančių dokumentų kopijos;

6.15. patvirtinimas, kad visi nurodyti bandymai bus atliekami po šaltinio (įrenginio) remonto, nustačius, kad jo naudoti negalima, jis nebus naudojamas.

Kartu su veiklos kokybės užtikrinimo (laidavimo) programa bei jos įgyvendinimo priemonėmis pateikiamos paskutiniųjų atliktų kokybės kontrolės rezultatų registracijos dokumentų kopijos.

7. (9.) Radiacinių avarijų likvidavimo planas.

Planas rengiamas vadovaujantis HN73:1997 6 ir 11 skyriaus reikalavimais, kurie pritaikomi konkrečiai šaltinių panaudojimo sričiai, ir sukonkretinti medicinos rentgeno diagnostikos – HN31:1998 8 skyriuje, branduolinės medicinos – HN77:1998 8 skyriuje, pramoninės radiografijos – HN52:1999 9 skyriuje, nemedicininės paskirties branduolinių ir rentgeno prietaisų naudojimo – HN86:1999 9 skyriuje, nemedicininės paskirties šaltinių naudojimo – HN88:2000 8 skyriuje. Šiame plane, kuris tvirtinamas vadovo įsakymu, turi būti nurodyta:

7.1. plano paskirtis, tikslas, teisinis pagrindas (Radiacinės saugos įstatymas, HN73:1997);

7.2. objekto, vykdančio veiklą su šaltiniais, adresas, pavadinimas, veiklos apibūdinimas;

7.3. dirbančiųjų su šaltiniais vardai, pavardės, namų adresai, telefonai;

7.4. konkreti kiekvieno darbuotojo atsakomybė ir veiksmai avarijos prevencijos ir padarinių šalinimo atveju, jų pasirengimo ir treniruočių tvarka;

7.5. ryšio su objekto administracija, Radiacinės saugos centru, Sveikatos apsaugos ministerijos budėtoju, specialiosiomis tarnybomis (policija, priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo ir kt.) priemonės (telefonai, faksai ir kt.) bei asmuo, atsakingas už šių institucijų bei tarnybų ir gyventojų (prireikus) informavimą radiacinės avarijos atveju;

7.6. šaltinių apibūdinimas, pvz.: aktyvumas, lygiavertės dozės galia prie šaltinio paviršiaus (5 cm atstumu), 1m atstumu ir kt.;

7.7. galimos radiacinės avarijos mastas (avarija objekto viduje, už objekto ribų), kiek darbuotojų ir/ar gyventojų (pacientų) gautų apšvitą, kokią (nurodant dozę) ir galimos jos rūšys (išorinė, vidinė) bei galimos avarijos pobūdis (apšvitintas pacientas, darbuotojas, pamestas, pavogtas šaltinis ir kt.) ir jos prevencinės priemonės;

7.8. avarijų prognozė;

7.9. turimų individualiųjų apsaugos priemonių sąrašas, nurodant jų saugojimo vietą, bei turimi dozimetrinės kontrolės prietaisai;

7.10. darbuotojų, o prireikus – gyventojų deaktyvavimo vietos (naudojant atviruosius ir uždaruosius šaltinius) bei priemonės;

7.11. asmuo, atsakingas už radiacinių avarijų prevenciją ir pasekmių likvidavimo organizavimą bei avarijų registravimo ir analizės tvarką.

Pastabos. Rengiant radiacinių avarijų likvidavimo planą, kaip pavyzdžiu galima naudotis krašto apsaugos ministro 1999 06 22 įsakymu Nr. 706 patvirtinta Avarijų likvidavimo plano sudėtimi ir struktūra (Žin., 1999, Nr. 56-1814).

Būsimi licenciatai, rengdami radiacinių avarijų likvidavimo priemonių planą, turi atsižvelgti į veiklos su šaltiniais pobūdį (naudojami rentgeno aparatai, atviri ar uždari šaltiniai), pvz.: naudojant stomatologinius rentgeno diagnostinius aparatus, šis planas rengiamas vadovaujantis nuostata, kad avarija įvyks objekto viduje, nebus taikoma deaktyvavimo procedūra ir kt.

8. (10.) Darbuotojų apsaugos nuo žalingo jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio radiacinės saugos sistemos aprašymas.

Aprašymas rengiamas vadovaujantis HN73:1997 5 ir 7 skyriaus reikalavimais, kurie priklausomai nuo šaltinių naudojimo srities pateikti: medicinos rentgeno diagnostikos – HN31:1998, branduolinės medicinos – HN77:1998, spindulinės terapijos – HN95:1999, pramoninės radiografijos – HN52:1999, nemedicininės paskirties branduolinių ir rentgeno prietaisų naudojimo – HN86:1999, nemedicininės paskirties atvirųjų šaltinių naudojimo – HN88:2000.

Pateikiama:

8.1. įstaigos radiacinės saugos organizavimo ir valdymo struktūros aprašymas;

8.2. patalpų, kuriose vykdoma veikla su šaltiniais, projekto kopija, kurioje nurodyta gretutinių patalpų paskirtis; pažymėtos kontroliuojamoji ir stebimoji zonos; šaltiniai bei jų išdėstymas.

Naujai projektuojamų arba rekonstruojamų objektų (patalpų) projektai turi būti parengti Lietuvos Respublikos statybos įstatymo 2 straipsnio 8 p. nustatyta tvarka (Žin., 1996, Nr. 32-788) ir radiacinės saugos požiūriu suderinti su Radiacinės saugos centru;

8.3. darbuotojų profesinio-kvalifikacinio išsilavinimo ir tobulinimosi tvarka ir planai bei pasirengimo radiacinės saugos klausimais mokymo ir instruktavimo tvarka (pirminis, periodinis, papildomas, specialusis) pagal sveikatos apsaugos ministro 1999 04 17 įsakymu Nr. 171 patvirtintą Atsakingųjų už radiacinę saugą ir darbuotojų, dirbančių su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, privalomojo mokymo, instruktavimo tvarką (Žin., 1999, Nr. 36-1098);

8.4. darbuotojų profilaktinio sveikatos tikrinimo tvarka, reikalavimai darbuotojų amžiaus cenzui ir nėščiųjų darbuotojų saugos profesinės apšvitos atveju reikalavimai;

8.5. darbo vietų ir individualaus monitoringų programų, parengtų pagal Radiacinės saugos centro direktoriaus 1999 12 31 įsakymu Nr. 44 patvirtiną Darbuotojų apšvitos ir darbo vietų monitoringo tvarką (Žin., 2000, Nr. 38-1086) kopijos, nurodant asmenį(-is), atsakingą už jų vykdymą, rezultatų registraciją ir vertinimą;

8.6. pagal individualaus monitoringo rezultatų analizę nustatyti ir patvirtinti darbuotojų dozės apribojimo lygiai;

8.7. naudojamos apsaugos priemonės, jų kiekis, naudojimo bei patikros tvarka;

8.8. kontroliuojamosios ir stebėjimo zonų valdymo taisyklės;

8.9. šaltinių saugojimo tvarka;

8.10. paskutinio Radiacinės saugos centro pareigūnų atlikto inspekcinio patikrinimo akto kopija.

9. (11.) Su Aplinkos ministerija suderintas radionuklidų išmetimo į aplinką planas ir aplinkos teršimo bei aplinkos užterštumo radionuklidais monitoringo planas, jeigu veikla susijusi su atviraisiais šaltiniais ir galima aplinkos tarša radionuklidais viršija nereguliuojamosios veiklos kriterijus.

Šiuos dokumentus rengia ir pateikia atvirųjų šaltinių naudotojai tais atvejais, kai individualioji dozė, sąlygota į aplinką išmetamų radionuklidų, bus didesnė kaip 0,01 mSv, kolektyvinė – 1 žmogausSv. Pateikiama Aplinkos ministerijos išduoto leidimo kopija.

10. (12.) Šaltinio radiacinės saugos atitiktį liudijančio dokumento kopija.

Pateikiama šaltinio (įrenginio) radiacinės saugos atitiktį liudijančio dokumento (įteisinimo naudoti Lietuvoje sertifikato) kopija. Šiuo punktu reikalaujamų dokumentų kopijos pateikiamos visiems naudojamiems, naujai įsigyjamiems šaltiniams, įrangai, gaminiams, kurie išvardyti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. kovo 31 d. įsakymo Nr. 146 6 sk. (Žin., 1999, Nr. 32-927).

11. (13.) Sertifikatai ir kita techninė dokumentacija, pateikianti išsamią informaciją apie šaltinius.

Pateikiama kiekvienam šaltiniui (įrenginiui) užpildyta atitinkama pranešimo forma, kurioje yra visa informacija apie naudojamus šaltinius ((įrenginius)(Žin., 1999, Nr. 65-2103, Nr. 109-3197)), nurodant šaltinio galiojimo terminą.

12. (14.) Fizinės apsaugos sistemos aprašymas.

Šiame dokumente būtina apibrėžti, kokiomis administracinėmis, organizacinėmis, techninėmis bei kitomis saugumo priemonėmis pareiškėjas licencijai gauti užtikrina, kad joks pašalinis asmuo negalėtų naudoti, pavogti, sugadinti, išardyti ir atlikti kitus veiksmus, keliančius grėsmę nukreipti šaltinio spindulį kita kryptimi, negu tai numatyta.

13. (15.) Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo planas.

Veiklos su uždaraisiais ir atviraisiais šaltiniais metu būtina vertinti naudotų šaltinių, kaip radioaktyviųjų atliekų, tvarkymą. Paaiškinti, kaip pareiškėjas licencijai gauti planuoja tvarkyti (surinkti, rūšiuoti, apdoroti, laikyti, perdirbti, transportuoti, saugoti, nukenksminti) šias atliekas bei užtikrinti, kad lėšų tam pakaks.

Jonizuojančiosios spinduliuotės generatorių (įrenginių su rentgeno vamzdžiais ar kt.) eksploatacijos baigimo tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. kovo 5 d. įsakymas Nr. 102 „Dėl jonizuojančiosios spinduliuotės generatorių baigimo tvarkos“ (Žin., 1999, Nr. 23-672).

Rengiant radioaktyviųjų atliekų tvarkymo planą, būtina atsižvelgti į Lietuvos Respublikos radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įstatymo (Žin., 1999, Nr. 50-1600) 30 str. nuostatas bei aplinkos ministro 1999 12 13 įsakymu Nr. 397 patvirtintos Radioaktyviųjų medžiagų ir radioaktyviųjų atliekų įvežimo, išvežimo, vežimo tranzitu ir šalies viduje bei panaudotų uždarųjų šaltinių grąžinimo tvarkos 10 punkto reikalavimą (Žin., 1999, Nr. 109-3197).

 

* Prašymo formoje pateikiamų dokumentų numeris.

______________