VALSTYBĖS ĮMONĖS INDĖLIŲ DRAUDIMO FONDO TARYBOS
2000 M. BALANDŽIO 10 D. NUTARIMAS Nr. 2
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos gyventojų indėlių draudimo įstatymo (Žin., 1999, Nr. 65-2087; 2000, Nr. 29-802) 6 straipsnio 1 dalimi ir 14 straipsnio 4 dalies 3 punktu, Valstybės įmonės Indėlių draudimo fondo taryba nutaria:
2. Pripažinti netekusia galios Draudimo įmokų apskaičiavimo ir mokėjimo tvarką (Žin., 1999, Nr. 80-2377).
PATVIRTINTA
Valstybės įmonės Indėlių draudimo fondo
tarybos 2000 m. balandžio 10 d. nutarimu Nr. 2
DRAUDIMO ĮMOKŲ APSKAIČIAVIMO IR MOKĖJIMO TVARKA
1. Bendroji dalis
Šis teisės aktas nustato indėlių draudimo įmokų apskaičiavimo, mokėjimo tvarką ir terminus, vadovaujantis Lietuvos Respublikos gyventojų indėlių draudimo įstatymu (Žin., 1999, Nr. 65-2087; 2000, Nr. 29-802) (toliau – Įstatymas) bei kitais šią veiklą reglamentuojančiais teisės aktais.
Šioje tvarkoje vartojamos Įstatymo 2 straipsnyje apibrėžtos sąvokos.
2. Indėlių draudimo subjektai ir objektas
Indėlių draudimo Lietuvos Respublikoje subjektai yra bankai, turintys teisę priimti gyventojų indėlius:
1) Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka įsteigti bankai, veikiantys Lietuvos Respublikos teritorijoje;
2) užsienio bankai, Lietuvos Respublikoje įsteigę filialus (skyrius), kuriuose laikomi gyventojų indėliai nėra apdrausti ar kitaip neapsaugoti pagal užsienio valstybės, kurios jurisdikcijai priklauso filialą (skyrių) įsteigęs bankas, teisės aktus.
Papildomai draudžiant indėlius, ši tvarka nėra taikoma.
Draudimo objektas yra draudimo subjektuose laikomi gyventojų indėliai litais (LTL) ir užsienio valiuta (toliau – užsienio valiuta) – Jungtinių Amerikos Valstijų doleriais (USD), eurais (EUR) ir Europos Sąjungos šalių nacionalinėmis valiutomis:
Airijos svarais sterlingų (IEP);
Austrijos šilingais (ATS);
Belgijos frankais (BEF);
Danijos kronomis (DKK);
Didžiosios Britanijos svarais sterlingų (GBP);
Graikijos drachmomis (GRD);
Ispanijos pesetomis (ESP);
Italijos liromis (ITL);
Liuksemburgo frankais (LUF);
Olandijos guldenais (NLG);
Portugalijos eskudais (PTE);
Prancūzijos frankais (FRF)
Suomijos markėmis (FIM);
Švedijos kronomis (SEK);
Vokietijos markėmis (DEM).
3. Draudėjai
Draudimo subjektai tampa draudėjais, kai į Fondo sąskaitą sumoka pirmąją (avansinę) draudimo įmoką ir moka paskesnes draudimo įmokas.
Draudimo subjektai, prieš pradėdami priimti gyventojų indėlius, turi pateikti VĮ Indėlių draudimo fondui (toliau – Fondas) tokius dokumentus:
1) prašymą drausti gyventojų indėlius, kuriame turi būti nurodyta: Lietuvos banko nutarimo, leidžiančio priimti gyventojų indėlius, numeris ir data, banko licencijos arba užsienio banko filialo (skyriaus) registracijos pažymėjimo numeris ir data, atsakingų už indėlių draudimą darbuotojų sąrašas;
2) banko licencijos arba užsienio banko filialo (skyriaus) registracijos pažymėjimo kopiją.
Fondas per penkias darbo dienas nuo šios tvarkos 3 dalies 1 ir 2 punktuose paminėtų dokumentų gavimo dienos registruotu paštu praneša draudimo subjektui banko kodą ir sąskaitos numerį, į kurią turi būti mokamos draudimo įmokos.
Draudimo subjektai, kurie iki šių taisyklių įsigaliojimo yra apdraudę gyventojų indėlius Fonde, yra draudėjai ir privalo mokėti draudimo įmokas, vadovaudamiesi šia tvarka.
4. Draudimo įmokų apskaičiavimas
Įsteigti nauji Lietuvos Respublikoje įregistruoti bankai ir šios tvarkos 2 dalies 2 punkte paminėti užsienio bankų filialai (skyriai), pradėję veiklą, pirmą (avansinę) įmoką moka neatsižvelgdami į gyventojų sąskaitose, atidarytose pagal banko sąskaitos ir (arba) indėlio sutartis, esančių lėšų litais ir užsienio valiuta sumą. Pirmoji (avansinė) draudimo įmoka yra apskaičiuojama taikant 0,01% normą nuo Lietuvos banko nustatyto komercinių bankų minimalaus pagrindinio kapitalo dydžio.
Draudimo įmoka yra apskaičiuojama litais taikant 1 procento metinę draudimo įmokos normą nuo gyventojų sąskaitų, atidarytų pagal banko sąskaitos ir (arba) indėlio sutartis, lėšų litais ir užsienio valiuta sumos.
Draudimo įmoka yra mokama kas mėnesį. Ją kiekvieną dieną apskaičiuoja draudėjas, remdamasis draudėjo turėtais draudžiamų indėlių likučiais. Draudėjai gyventojų indėlius užsienio valiuta perskaičiuoja pagal tos dienos oficialų Lietuvos banko nustatytą lito ir užsienio valiutos santykį.
Dienos draudimo įmoka apskaičiuojama pagal šias formules:
1) Si= Qi×p/100/365, kur
Si – draudimo įmokos suma i-ąją mėnesio dieną;
Qi – gyventojų indėlių likučių litais ir užsienio valiuta, perskaičiuota į litus, suma i-ąją mėnesio dieną (priedo lentelės 4 stulpelis);
p=1;
365 – dienų skaičius per metus.
Apskaičiuojant Si, jos reikšmė turi būti suapvalinta iki dviejų ženklų po kablelio.
2) Draudimo įmoka apskaičiuojama sudėjus visas mėnesio Si reikšmes:
kur
Sm – mėnesio draudimo įmoka;
n – mėnesio dienų skaičius.
Draudėjai privalo iki kito mėnesio 15 dienos rašytine forma (pagal priede pateiktą lentelę) ir elektroniniu paštu Fondo administracijos nustatyta forma pateikti Fondui duomenis apie draudžiamų indėlių likučius ir apskaičiuotas draudimo įmokas.
5. Draudimo įmokų mokėjimo tvarka ir terminai
Draudimo įmoka už gyventojų indėlius litais ir už indėlius užsienio valiuta yra mokama litais. Pirmoji (avansinė) įmoka turi būti įmokėta į Fondo sąskaitą per 10 darbo dienų nuo Fondo pranešimo gavimo dienos.
Apskaičiuotos draudimo įmokos yra mokamos kiekvieną mėnesį. Jos turi būti sumokamos iki kito mėnesio 25 dienos į Fondo sąskaitą, kurios numerį ir banko kodą draudėjams nurodo Fondo administracija. Fondas tikrina draudėjų apskaičiuotas draudimo įmokų sumas ir, jeigu jos yra neteisingos, praneša apie tai draudėjams registruotu paštu iki mėnesio 20 d. Tuo atveju, jeigu draudėjas įmoka didesnę draudimo įmoką, negu yra apskaičiuota, ir tai nurodo Fondui rašytine forma pagal priede pateiktą lentelę, Fondas privalo grąžinti draudėjui permokėtą sumą iki mėnesio pabaigos.
Nuo tos dienos, kai draudėjui įvyksta draudiminis įvykis arba Fondo taryba nutraukia draudėjo indėlių draudimą, draudimo įmokos nebemokamos. Šiuo atveju iki draudiminio įvykio dienos arba iki draudimo nutraukimo dienos nesumokėta Fondui draudimo įmokos dalis laikoma draudėjo įsiskolinimu Fondui.
6. Atsakomybė už neteisingą draudimo įmokų apskaičiavimą ir pavėluotą sumokėjimą
Draudėjas atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka, jeigu jis pateikia Fondui klaidingus duomenis, taip pat jeigu laiku nesumoka draudimo įmokų.
Jeigu draudėjas per Fondo nustatytą laiką nesumoka draudimo įmokos arba jos dalies į Fondo sąskaitą, tai Fondas, vadovaudamasis Įstatymo 6 ir 12 straipsniais, turi teisę ne ginčo tvarka išieškoti iš draudėjo laiku nesumokėtas įmokas, o už kiekvieną pavėluotą dieną skaičiuojami delspinigiai nuo nustatytu laiku nesumokėtos draudimo įmokos sumos. Delspinigių dydis apskaičiuojamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymo 39 straipsnio 3 dalies nuostatomis.
______________
Priedas
Banko pavadinimas: _______________________________________________________________
Adresas: ________________________________________________________________________
Telefonas: _______________________________________________________________________
Faksas: __________________________________________________________________________
VĮ Indėlių draudimo fondui
Duomenys apie gyventojų indėlių sumas
Duomenys pateikti už laikotarpį:
nuo ______ m. __________ mėn. ___ d. iki ________ m. ___________ mėn. ____ d.
Data* |
Gyventojų indėl. litais suma, Lt |
Gyventojų indėl. užsienio valiuta, suma, Lt |
Iš viso gyventojų indėlių suma, Lt (2+3) |
Draudimo įmoka, Lt |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Iš viso |
|
|
|
|
Valdybos pirmininkas _________
Parašas Vardas, pavardė
Vyr. finansininkas _________
Parašas Vardas, pavardė
Vykdytojas
Vardas, pavardė,
tel. Nr.
* Data pateikiama formatu mmmm nn dd, kur mmmm – metai, nn – mėnuo, dd – diena.
Pastabos: