LIETUVOS RESPUBLIKOS

KOMPIUTERIŲ PROGRAMŲ IR DUOMENŲ BAZIŲ TEISINĖS APSAUGOS

Į S T A T Y M A S

 

1996 m. sausio 30 d. Nr. I-1188

Vilnius

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1 straipsnis. Įstatymo reguliuojami santykiai

1. Įstatymas, atsižvelgiant į kompiuterių programų ir duomenų bazių, kaip autoriaus teisės dalyko, specifiką, nustato asmeninius neturtinius ir turtinius santykius, kurie atsiranda ryšium su kompiuterių programų ir duomenų bazių sukūrimu, jų apsauga ir naudojimu. Autoriaus teisės normos taikomos šiems santykiams, jei jos neprieštarauja šio įstatymo nuostatoms.

2. Įstatymo suteikiama teisinė apsauga netaikoma kompiuterių programų ir duomenų bazių idėjoms, principams, algoritmams, programavimo kalboms.

 

2 straipsnis. Įstatyme vartojamos sąvokos

Šiame įstatyme vartojamos sąvokos:

kompiuterių programa (toliau – programa) – tai komandų (instrukcijų), duomenų, paaiškinimų sistema, išreikšta objektyvia forma ir pritaikyta kompiuteriams arba kitiems analogiškiems įrenginiams norint gauti tam tikrą rezultatą. Programai priskiriama ir visa kita medžiaga, gaunama kuriant kompiuterių programą (programos ar(ir) problemos aprašymas, jos naudotojui skirtos instrukcijos ir pan.), taip pat joje esančios originalios garso ir vaizdo išraiškos;

duomenų bazė – duomenų visuma, taip parinkta, organizuota ir susisteminta, kad reikalingus duomenis būtų galima rasti ir apdoroti naudojant kompiuterių įrangą;

adaptavimas – programos ar duomenų bazės pakeitimas pritaikant konkrečiai kompiuterio įrangai;

atgaminimas – programos ar duomenų bazės dauginimas bet kokia materialia forma, taip pat programos ar duomenų bazės įrašymas kompiuterio įrangoje;

modifikavimas – programos ar duomenų bazės pakeitimas ne adaptavimo tikslui;

dekompiliavimas – programos objektinio kodo atskleidimas norint nustatyti savarankiškai sukurtų programų pirminę struktūrą ir kodavimą;

paskelbimas – bet kokia objektyvia forma išreikštos arba atgamintos programos ar duomenų bazės pateikimas įvairiais būdais neribotam asmenų ratui ir neapibrėžtoje teritorijoje;

naudojimas – programos ar duomenų bazės paskelbimas, atgaminimas ir kiti su tuo susiję ūkinės veiklos veiksmai. Reklamos, mokymo informacijos bei vartojimo nurodymų pateikimas programos ar duomenų bazės naudojimu nelaikomas.

 

II SKYRIUS

TEISINĖS APSAUGOS OBJEKTAI IR SUBJEKTAI

 

3 straipsnis. Teisinės apsaugos objektai

1. Autoriaus teisių apsauga yra taikoma visoms objektyvia forma išreikštoms nepaskelbtoms ir paskelbtoms programoms ir duomenų bazėms.

2. Apsauga teikiama visų rūšių programoms (taip pat operacijų sistemoms bei programų paketams), kurios yra išreikštos visokiomis programavimo kalbomis ir formomis, įskaitant pirminį tekstą ir objektinį kodą.

3. Programoms teikiama tokia pat teisinė apsauga kaip literatūros kūriniams, o duomenų bazėms – kaip kūrinių rinkiniams.

4. Duomenų bazei teikiama teisinė apsauga apima kūrybinį duomenų parinkimą, apdorojimą ir susisteminimą. Sudarant duomenų bazę iš kūrinių, kurie yra kieno nors autoriaus teisės objektas, būtina laikytis šių kūrinių autorių teisių.

5. Duomenų bazės autorius autoriaus teisės į duomenų bazės duomenis neturi. Kiti asmenys gali pagal galiojančius įstatymus tokius duomenis rinkti ir sudarinėti originalias duomenų bazes.

6. Autoriaus teisė į kompiuterių programą ar duomenų bazę negali būti siejama su nuosavybės teise į materialią laikmeną. Asmuo, įsigijęs materialią laikmeną, kurioje yra fiksuota kompiuterių programa ar duomenų bazė, neįgyja jokių teisių į jas.

 

4 straipsnis. Autoriaus teisių pripažinimo sąlygos

1. Programos ar duomenų bazės autoriumi yra laikomas fizinis asmuo, savo darbu sukūręs kompiuterių programą ar duomenų bazę.

2. Jei du ar daugiau asmenų savarankiškai sukuria panašią programą ar duomenų bazę, kiekvienas jų turi autoriaus teisę į savo kūrybos rezultatą.

3. Autoriaus teisės pripažinimas ir apsauga nepriklauso nuo programos ir duomenų bazės deponavimo, registravimo ar kokių nors kitokių formalumų.

4. Autorius arba jo teisių perėmėjas gali informuoti visuomenę apie savo teises į programą ar duomenų bazę, naudodamas autoriaus teisių apsaugos ženklą, kurį sudaro trys elementai: c raidė apskritime arba tarp skliaustų – arba (c), autoriaus arba jo teisių perėmėjo vardas (pavadinimas) ir programos ar duomenų bazės pirmojo paskelbimo metai.

5. Fizinis asmuo, savo vardu paskelbęs kompiuterių programą ar duomenų bazę, laikomas autoriumi, kol neįrodoma kitaip.

 

5 straipsnis. Autoriaus teisių perėmėjai

Autorius gali sutartimi kitiems asmenims perduoti savo turtines teises į programą ar duomenų bazę. Šias teises gali paveldėti ir autoriaus įpėdiniai. Asmenys, autoriaus teisę į programą ar duomenų bazę įgiję pagal sutartį ar paveldėję, vadinami autoriaus teisių perėmėjais.

 

6 straipsnis. Bendraautorystė

1. Autoriaus teisė į programą ar duomenų bazę, sukurtą dviejų ar daugiau asmenų, priklauso visiems bendraautoriams, neatsižvelgiant, ar toks kūrinys sudaro visumą, ar susideda iš dalių, kurių kiekviena turi ir savarankišką reikšmę. Kiekvienam bendraautoriui priklauso autoriaus teisė į jo sukurtą kolektyvinio kūrinio dalį, turinčią savarankišką reikšmę. Programos ar duomenų bazės dalis, kiekviena programų paketo programa laikoma turinčia savarankišką reikšmę, jeigu ją galima naudoti atskirai.

2. Asmenys, programos ar duomenų bazės autoriui teikę techninę pagalbą, nelaikomi bendraautoriais.

3. Bendraautoriai savo teisėmis į programą ar duomenų bazę disponuoja bendrai, jų savitarpio santykiai nustatomi bendru susitarimu. Tarp jų kilusius ginčus sprendžia teismas. Dėl atlyginimo kilusius ginčus sprendžia teismas ir paskirsto atlyginimą pagal kiekvieno bendraautorio kūrybinį indėlį.

4. Bendraautoris negali be pagrindo, prieštaraudamas kitų bendraautorių valiai, neleisti skelbti arba panaudoti programą ar duomenų bazę. Dėl to kilusius ginčus sprendžia teismas.

5. Kiekvienas bendraautoris turi teisę pateikti reikalavimus dėl teisių į programą ar duomenų bazę pažeidimo. Jis gali reikalauti atlyginti žalą tik visiems bendraautoriams.

 

7 straipsnis.         Teisė į kompiuterių programą ar duomenų bazę, sukurtą vykdant tarnybinę užduotį arba pagal užsakymą

1. Programos ar duomenų bazės, sukurtos vykdant tarnybinę užduotį arba pagal užsakymą, autoriui priklauso asmeninės neturtinės teisės.

2. Turtinės teisės į programą ar duomenų bazę (teisė gauti, panaudoti autorinį atlyginimą, juo disponuoti) priklauso darbdaviui arba užsakovui, jeigu sutartyse nenustatyta kitaip.

3. Atlyginimas už programos ar duomenų bazės, sukurtų vykdant tarnybinę užduotį arba pagal užsakymą, naudojimą nustatomas sutartyje, pagal kurią buvo sukurta programa ar duomenų bazė.

4. Asmens, kurio užduotį arba užsakymą vykdant buvo sukurta programa ar duomenų bazė, sutikimu teisę jas naudoti ir jomis disponuoti gali įgyti autorius.

 

III SKYRIUS

AUTORIAUS TEISĖS

 

8 straipsnis. Asmeninės neturtinės teisės

1. Programos ar duomenų bazės autoriui priklauso šios asmeninės teisės:

1) autorystės teisė – teisė vadintis kūrinio autoriumi;

2) teisė į vardą – teisė pasirinkti, koks ir kaip turi būti nurodomas autoriaus vardas skelbiant ir naudojant programą ar duomenų bazę (tikrasis vardas, pseudonimas, nenurodant vardo, t. y. anonimiškai);

3) teisė į neliečiamybę – autoriaus teisė keisti arba leisti keisti programos ar duomenų bazės pavadinimą, turinį, nurodytą autoriaus vardą, išskyrus šio įstatymo 14 straipsnyje nurodytus atvejus.

2. Šios autoriaus teisės neperduodamos kitiems asmenims.

 

9 straipsnis. Turtinės teisės

Programos ar duomenų bazės autoriui arba jo teisių perėmėjui priklauso išimtinė teisė atlikti arba leisti kitiems asmenims atlikti šiuos veiksmus:

1) skelbti programą ar duomenų bazę;

2) visokiomis formomis ir būdais atgaminti programą ar duomenų bazę (visiškai ar iš dalies);

3) platinti programą ar duomenų bazę;

4) modifikuoti programą ar duomenų bazę, kartu ir jų vertimą iš vienos kalbos į kitą;

5) kitaip naudoti programą ar duomenų bazę;

6) gauti autoriaus atlyginimą už teisių į programą ar duomenų bazę perdavimą.

 

10 straipsnis. Turtinių teisių paveldėjimas

1. Programos ar duomenų bazės autoriui mirus, jo turtines teises nustatyta tvarka paveldi teisių perėmėjai (įpėdiniai), kurių turtinės teisės nustatytos šio įstatymo 9 straipsnyje.

2. Įpėdiniai nepaveldi autorystės teisės, teisės į vardą ir teisės į neliečiamybę (šio įstatymo 8 straipsnio pirmoji dalis). Autoriui mirus, programos ar duomenų bazės neliečiamybę saugo įpėdiniai.

 

11 straipsnis. Autoriaus teisės galiojimo laikas

1. Autoriaus teisė galioja nuo programos ar duomenų bazės sukūrimo momento visą autoriaus gyvenimą ir 50 metų po jo mirties, skaičiuojant nuo sausio 1 dienos po tų metų, kuriais autorius mirė.

2. Autoriaus teisės į programą ar duomenų bazę, sukurtą bendraautorių, galiojimo terminas skaičiuojamas nuo sausio 1 dienos po tų metų, kuriais mirė paskutinis autorius, pergyvenęs kitus bendraautorius.

3. Autoriaus teisė į programą ar duomenų bazę, paskelbtą pseudonimu arba anonimiškai, galioja 50 metų nuo paskelbimo dienos. Jeigu anonimiškai ar pseudonimu paskelbtos programos ar duomenų bazės autoriaus asmuo nekelia abejonių arba autorius atskleidžia savo tikrąjį vardą per šioje dalyje nurodytą terminą, autoriaus teisių galiojimo laikas skaičiuojamas šio straipsnio pirmojoje dalyje nustatyta tvarka.

 

IV SKYRIUS

KOMPIUTERIŲ PROGRAMŲ

AR DUOMENŲ BAZIŲ NAUDOJIMAS

 

12 straipsnis. Kompiuterių programų ar duomenų bazių naudojimo sutartys

1. Programa ar duomenų baze galima naudotis tik sudarius sutartį su jos autoriumi arba jo teisių perėmėju.

2. Programos ar duomenų bazės naudojimo sutartis sudaroma raštu. Joje nurodomas sutarties dalykas, mokėjimo tvarka, šalių teisės ir pareigos, programos ar duomenų bazės naudojimo sąlygos, terminai, šalių atsakomybė. Kai programų ar duomenų bazių egzemplioriai parduodami prekybos įmonėse, pirkimo-pardavimo sutartys gali būti sudaromos žodžiu.

3. Kai programos ar duomenų bazės masiškai parduodamos arba jomis leidžiama naudotis kitiems asmenims, tipinės jų naudojimo sąlygos gali būti nurodomos programų ar duomenų bazių egzemplioriuose, ant įpakavimo („paketo licencija“). Šios sąlygos yra privalomos programos ar duomenų bazės įgijėjui.

 

13 straipsnis. Programos ar duomenų bazės naudotojo teisių apribojimas

1. Programos ar duomenų bazės naudotojas be autoriaus ar jo teisių perėmėjo sutikimo neturi teisės:

1) kitiems asmenims atskleisti programos ar duomenų bazės esmės, jeigu jos nėra viešai paskelbęs autorius ar jo teisių perėmėjas;

2) leisti kitiems asmenims susipažinti su naudojama, atgaminama programa ar duomenų baze, kol autorius ar jo teisių perėmėjas nėra jų viešai paskelbęs;

3) leisti kokiu nors būdu ir kokiomis nors priemonėmis kopijuoti programą ar duomenų bazę;

4) naudodamasis programa ar duomenų baze, sukurti tokią pat arba savo turiniu panašią kompiuterių programą ar duomenų bazę arba jų aprašymą;

5) naudodamasis programos ar duomenų bazės aprašymu, sukurti tokį pat arba iš esmės panašų aprašymą, programą ar duomenų bazę.

2. Draudžiama naudoti, siūlyti ar saugoti, turint tikslą parduoti, perduoti, importuoti, eksportuoti, nuomoti ar suteikti licencijas, šio straipsnio pirmosios dalies 3, 4 ir 5 punktuose nurodytais būdais gautas programas ar duomenų bazes, jei nebuvo gautas autoriaus ar jo teisių perėmėjo sutikimas.

 

14 straipsnis. Programos naudotojo teisės

Asmuo, teisėtai naudojantis programą, be autoriaus ar jo teisių perėmėjo sutikimo (jeigu kitaip nenumatyta sutartyje) turi teisę:

1) taisyti programos ar duomenų bazės klaidas;

2) adaptuoti programą, t.y. ją pakeisti taip, kad tiktų konkrečiai kompiuterio įrangai, jeigu be šio pakeitimo jos negalima naudoti, taip pat jeigu šis pakeitimas leidžia ją naudoti efektyviau;

3) pagaminti arba pavesti pagaminti programos kopiją, kuri gali būti panaudota, jeigu originalas žūva, susidėvi ar dėl kitų priežasčių tampa netinkamas naudoti. Ši kopija nenaudojama kitiems tikslams ir, pasibaigus teisės į programą galiojimo laikui, sunaikinama.

 

15 straipsnis. Dekompiliavimas

1. Asmuo, teisėtai naudojantis programą, norėdamas nustatyti jos kodavimą ir struktūrą, turi teisę be autoriaus ar jo teisių perėmėjo sutikimo dekompiliuoti ar pavesti dekompiliuoti programą:

1) jeigu tokia informacija reikalinga šios programos sąveikai su vartotojo naudojama kita programa (programomis) užtikrinti;

2) jeigu informacijos negalima gauti iš kitų šaltinių.

2. Dekompiliavimo būdu gautos informacijos negalima naudoti naujai programai sudaryti, jeigu tai pažeidžia autoriaus teises.

 

16 straipsnis. Laisvas kompiuterių programos ir duomenų bazės perdavimas

Programos ar duomenų bazės teisėtai įgyto egzemplioriaus savininkas turi teisę šį egzempliorių parduoti ar kitaip perduoti kitam asmeniui nuosavybės teise be autoriaus ar jo teisių perėmėjo sutikimo ir nemokėdamas jiems atlyginimo, jei sutartyje nėra numatyta kitaip. Šiuo atveju buvęs programos ar duomenų bazės egzemplioriaus savininkas praranda teises į perduotą programą. Jo teisės atitenka naujam savininkui.

 

V SKYRIUS

TEISIŲ Į PROGRAMĄ AR DUOMENŲ BAZĘ GYNIMAS

 

17 straipsnis. Teisių į programą ar duomenų bazę pažeidimai

1. Fizinių ir juridinių asmenų civilinė teisinė atsakomybė atsiranda pažeidus šio įstatymo 4–16 straipsnių normas, taip pat šiais atvejais:

1) kai programų ar duomenų bazių neteisėtos kopijos, pagamintos be autoriaus ar jo teisių perėmėjo sutikimo, įvežamos į Lietuvos Respubliką arba išvežamos iš jos;

2) kai programų ar duomenų bazių neteisėtos kopijos paleistos į komercinę apyvartą, jeigu pažeidėjas žinojo arba turėjo žinoti, kad jos yra neteisėtos;

3) kai įgyjama programos ar duomenų bazės neteisėta kopija, jeigu šios kopijos įgijėjas žinojo ar turėjo žinoti, kad ji yra neteisėta;

4) kai asmeniui, kuris neteisėtai įsigyja, kopijuoja, realizuoja programų ar duomenų bazių kopijas, teikiama pagalba, jeigu šią pagalbą teikęs asmuo žinojo ar turėjo žinoti, kad jo veiksmai yra neteisėti.

2. Fiziniai ir juridiniai asmenys, bendrais veiksmais pažeidę autoriaus teisę į programą ar duomenų bazę, atsako solidariai.

 

18 straipsnis. Teisių į programą ar duomenų bazę gynimo būdai

Programos ar duomenų bazės autorius arba jo teisių perėmėjas turi teisę teismine tvarka reikalauti:

1) pripažinti jo teises;

2) atstatyti padėtį, buvusią iki teisės pažeidimo, užkirsti kelią teisę pažeidžiantiems veiksmams arba veiksmams, sudarantiems teisės pažeidimo grėsmę;

3) atlyginti dėl pažeidimo padarytą turtinę ir moralinę žalą;

4) imtis kitų priemonių pažeistoms teisėms ginti.

 

19 straipsnis.       Iki teisės pažeidimo buvusios padėties grąžinimas ir kelio užkirtimas teisę pažeidžiantiems veiksmams

1. Kad būtų užkirstas kelias teisę pažeidžiantiems veiksmams, teismas savo nutartimi gali areštuoti neteisėtai pagamintas, įvežtas į Lietuvos Respubliką, esančias komercinėje apyvartoje, neteisėtai įgytas programų ir duomenų bazių kopijas.

2. Neteisėtai pagamintos, įvežtos, buvusios komercinėje apyvartoje programų ar duomenų bazių kopijos (taip pat fizinės jų laikmenos), naudotos atliekant neteisėtus veiksmus turint tikslą pasipelnyti, teismo sprendimu konfiskuojamos. Taip pat teismo sprendimu gali būti konfiskuoti arba perduoti nukentėjusiajam, jo sutikimu kaip žalos atlyginimas, įrengimai, prietaisai ir medžiagos, naudotos neteisėto pasipelnijimo tikslams.

3. Šio straipsnio nuostatos galioja tik veiksmams, atliktiems po įstatymo įsigaliojimo.

 

20 straipsnis. Žalos dydžio nustatymas

1. Teismas gali įpareigoti teisės pažeidėją atlyginti faktiškus nukentėjusiojo nuostolius (dėl pažeidimo negautas pajamas, padarytas išlaidas).

2. Atlyginus nukentėjusiajam faktiškus nuostolius, kitos pažeidėjo pajamos, kurias jis gavo neteisėtai gamindamas, naudodamas ir realizuodamas programų ar duomenų bazių kopijas, teismo sprendimu gali būti išieškotos valstybės naudai.

3. Tais atvejais, kai ieškovas negali tiksliai įrodyti dėl pažeidimo patirtų nuostolių dydžio, teismas, atsižvelgdamas į programos ar duomenų bazės sudėtingumą ir reikšmę, gali priteisti ieškovui už kiekvienos neteisėtos kopijos panaudojimą nuo 500 litų iki 10 000 litų.

4. Jeigu programos ar duomenų bazės autoriaus ar jo teisių perėmėjo teisės buvo pažeistos turint tikslą pasipelnyti, teismas gali žalos atlyginimą padidinti iki 50 000 litų.

5. Moralinės žalos dydis nustatomas pagal Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 539 straipsnio antrąją dalį.

6. Nuo žalos atlyginimo pažeidėjas atleidžiamas, jei jis nežinojo ir negalėjo žinoti, kad jo veiksmai yra neteisėti.

 

21 straipsnis. Kitos atsakomybės formos

Asmenys, pažeidę programų ar duomenų bazių autorių bei jų teisių perėmėjų teises, gali būti traukiami ir kiton atsakomybėn pagal Lietuvos Respublikos įstatymus.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                       ALGIRDAS BRAZAUSKAS

______________