LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO
IR VALSTYBINĖS ATOMINĖS ENERGETIKOS SAUGOS INSPEKCIJOS VIRŠININKO
ĮSAKYMAS
DĖL Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos viršininko 2008 m. gruodžio 24 d. įsakymO Nr. V-1271/22.3-139 „Dėl Radioaktyviųjų medžiagų, radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto branduolinio kuro įvežimo, išvežimo, vežimo tranzitu ir vežimo Lietuvos Respublikoje taisyklių patvirtinimo“ PAKEITIMO
2010 m. spalio 19 d. Nr. V-914/22.3-73
Vilnius
Įgyvendindami 2009 m. liepos 7 d. Komisijos rekomendaciją 2009/527/Euratomas dėl saugios ir veiksmingos dokumentų ir informacijos perdavimo sistemos, susijusios su Tarybos direktyvos 2006/117/Euratomas nuostatomis (OL 2009 L 177, p. 5),
pakeičiame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos viršininko 2008 m. gruodžio 24 d. įsakymą Nr. V-1271/22.3-139 „Dėl Radioaktyviųjų medžiagų, radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto branduolinio kuro įvežimo, išvežimo, vežimo tranzitu ir vežimo Lietuvos Respublikoje taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2009, Nr. 3-64; 2009, Nr. 87-3724):
1. Išdėstome preambulę taip:
„Įgyvendindami 2006 m. lapkričio 20 d. Tarybos direktyvą 2006/117/Euratomas dėl radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto branduolinio kuro vežimo priežiūros ir kontrolės (OL 2006 L 337, p. 21), 2008 m. kovo 5 d. Komisijos sprendimą 2008/312/Euratomas dėl Tarybos direktyvoje 2006/117/Euratomas numatyto radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto branduolinio kuro vežimo priežiūros ir kontrolės tipinio dokumento parengimo (OL 2008 L 107, p. 32), 2008 m. gruodžio 4 d. Komisijos rekomendaciją 2008/956/Euratomas dėl radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto kuro eksporto į trečiąsias šalis kriterijų (OL 2008 L 338, p. 69) ir 2009 m. liepos 7 d. Komisijos rekomendaciją 2009/527/Euratomas dėl saugios ir veiksmingos dokumentų ir informacijos perdavimo sistemos, susijusios su Tarybos direktyvos 2006/117/Euratomas nuostatomis (OL 2009 L 177, p. 5):“.
2. Nurodytuoju įsakymu patvirtintose Radioaktyviųjų medžiagų, radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto branduolinio kuro įvežimo, išvežimo, vežimo tranzitu ir vežimo Lietuvos Respublikoje taisyklėse:
2.1. Išdėstome III skyrių taip:
„III. RADIOAKTYVIŲJŲ MEDŽIAGŲ ĮVEŽIMAS Į lIETUVOS RESPUBLIKĄ IŠ EUROPOS SĄJUNGOS VALSTYBĖS NARĖS, IŠVEŽIMAS IŠ LIETUVOS RESPUBLIKOS Į EUROPOS SĄJUNGOS VALSTYBĘ NARĘ IR VEŽIMAS tRANZITU PER LIETUVOS RESPUBLIKĄ TARP europos sąjungos VALSTYBIŲ narių
29. Radioaktyviųjų medžiagų įvežimą į Lietuvos Respubliką iš Europos Sąjungos valstybės narės, išvežimą iš Lietuvos Respublikos į Europos Sąjungos valstybę narę ir vežimą tranzitu per Lietuvos Respubliką tarp Europos Sąjungos valstybių narių reglamentuoja 1993 m. birželio 8 d. Tarybos reglamentas (Euratomas) Nr. 1493/93 dėl radioaktyviųjų medžiagų vežimo tarp valstybių narių (OL 2004 m. specialusis leidimas, 12 skyrius, 1 tomas, p. 155).
30. Radioaktyviąsias medžiagas galima:
30.1. įvežti į Lietuvos Respubliką iš Europos Sąjungos valstybės narės tik turint Lietuvos Respublikos įgaliotosios institucijos, nurodytos šių taisyklių 13 punkte, patvirtintą Standartinį dokumentą „Uždarųjų šaltinių vežimas tarp Europos Sąjungos valstybių narių“ (toliau – Standartinis dokumentas), kurio forma pateikta šių taisyklių 6 priede;
30.2. išvežti iš Lietuvos Respublikos į Europos Sąjungos valstybę narę tik turint Lietuvos Respublikos įgaliotosios institucijos, nurodytos šių taisyklių 13 punkte, suderintą gavėjo Europos Sąjungos valstybės narės įgaliotosios institucijos patvirtintą Standartinį dokumentą;
30.3. vežti tranzitu per Lietuvos Respubliką tarp Europos Sąjungos valstybių narių, tik pateikus Lietuvos Respublikos įgaliotajai institucijai, nurodytai šių taisyklių 13 punkte, gavėjo Europos Sąjungos valstybės narės įgaliotosios institucijos patvirtinto Standartinio dokumento kopiją.
Šiame punkte nurodytais atvejais vežant radioaktyviąsias medžiagas Lietuvos Respublikoje atskiro leidimo nereikia.
31. Lietuvos Respublikos ar kitos Europos Sąjungos valstybės narės arba Europos ekonominės erdvės valstybės pilietis, kitas fizinis asmuo, kurie naudojasi Europos Sąjungos teisės aktuose jiems suteiktomis judėjimo Europos Sąjungos valstybėse narėse ar Europos ekonominės erdvės valstybėse teisėmis, Lietuvos Respublikoje įsteigtas juridinis asmuo arba kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje ar Europos ekonominės erdvės valstybėje įsteigtas juridinis asmuo, kita organizacija ar jų filialai, taip pat kitos užsienio valstybės juridinio asmens ar kitos organizacijos filialai, įsteigti Lietuvos Respublikoje, turintys laikinąjį leidimą verstis veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais Lietuvos Respublikoje, įvežti radioaktyviąsias medžiagas į Lietuvos Respubliką iš Europos Sąjungos valstybės narės ar išvežti iš Lietuvos Respublikos į Europos Sąjungos valstybę narę gali šių taisyklių 29–30 punktuose nustatyta tvarka.
32. Įvežant į Lietuvos Respubliką iš Europos Sąjungos valstybės narės, išvežant iš Lietuvos Respublikos į Europos Sąjungos valstybę narę ar vežant tranzitu per Lietuvos Respubliką tarp Europos Sąjungos valstybių narių į bendrąjį karinės įrangos sąrašą įtrauktas prekes, kurių sudėtyje yra radioaktyviųjų medžiagų, kartu su Standartiniu dokumentu Lietuvos Respublikos įgaliotajai institucijai pateikiama Ūkio ministerijos išduotos atitinkamos importo, eksporto ar tranzito licencijos kopija.“
2.2. Papildome šiuo VII skyriumi:
„VII. SAUGUS INFORMACIJOS IR DOKUMENTŲ PERDAVIMAS
48. Lietuvos Respublikos įgaliotoji institucija privalo užtikrinti tokio lygio visos šių taisyklių 34–38 punktuose nurodytų Leidimų išdavimo proceso metu apdorojamos informacijos apsaugą, kokią numatė Europos Sąjungos valstybės narės įgaliotoji institucija, perdavusi informaciją. Tuo atveju, kai Lietuvos Respublikos įgaliotoji institucija perduoda informaciją kitai Europos Sąjungos valstybės narės įgaliotajai institucijai, ji privalo nustatyti tinkamą informacijos įslaptinimo lygį bei terminą ir pranešti apie bet kokius įslaptinimo lygio pakeitimus.
49. Lietuvos Respublikos įgaliotoji institucija informaciją įslaptina, saugo, naudoja, išslaptina vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymu (Žin., 1999, Nr. 105-3019; 2004, Nr. 4-29), Įslaptintos informacijos administravimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. gruodžio 5 d. nutarimu Nr. 1307 (Žin., 2005, Nr. 143-5193), ir kitais Lietuvos Respublikos teisės aktais.
50. Turi būti įvertinta visos informacijos, Lietuvos Respublikos įgaliotosios institucijos apdorojamos šių taisyklių 34–38 punktuose nurodytų Leidimų išdavimo proceso metu, atskleidimo arba praradimo žala ir ši informacija turi būti atitinkamai įslaptinta vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymu ir Lietuvos Respublikos įgaliotosios institucijos detaliuoju įslaptinamos informacijos sąrašu.
51. Lietuvos Respublikos įgaliotoji institucija, perdavusi informaciją Europos Sąjungos valstybės narės įgaliotajai institucijai, gali kreiptis į Europos Sąjungos valstybės narės įgaliotąją instituciją, kuriai buvo perduota informacija, ir reikalauti įslaptinti, išslaptinti tokią informaciją arba suteikti tokiai informacijai žemesnę ar aukštesnę slaptumo žymą.
52. Lietuvos Respublikos įgaliotoji institucija, gavusi informaciją iš Europos Sąjungos valstybės narės įgaliotosios institucijos, privalo vykdyti Europos Sąjungos valstybės narės įgaliotosios institucijos, kuri perdavė informaciją, reikalavimus įslaptinti, išslaptinti tokią informaciją arba suteikti tokiai informacijai žemesnę ar aukštesnę slaptumo žymą.
53. Vadovaujantis principu „būtina žinoti“, teisė gauti ir turėti informaciją Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo nustatyta tvarka turėtų būti suteikiama tik tiems Lietuvos Respublikos įgaliotosios institucijos valstybės tarnautojams ir darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis, kuriems įslaptinta informacija būtina (susipažinti ar naudotis) einant pareigas ar vykdant įsipareigojimus.“