LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIO KOMISARO

 

ĮSAKYMAS

DĖL VIEŠOSIOS POLICIJOS PREVENCIJOS PADALINIO SPECIALISTO (NEPILNAMEČIŲ REIKALŲ POLICIJOS PAREIGŪNO) TARNYBINĖS VEIKLOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2009 m. gruodžio 1 d. Nr. 5-V-893

Vilnius

 

 

Siekdamas tobulinti viešosios policijos prevencijos padalinio specialistų (nepilnamečių reikalų policijos pareigūnų) tarnybinę veiklą:

1. Tvirtinu Viešosios policijos prevencijos padalinio specialisto (nepilnamečių reikalų policijos pareigūno) tarnybinės veiklos aprašą (pridedama).

2. Pripažįstu netekusiu galios Lietuvos policijos generalinio komisaro 2005 m. kovo 29 d. įsakymą Nr. 5-V-208 „Dėl Viešosios policijos prevencijos padalinio tyrėjo (apylinkės inspektoriaus) tarnybinės veiklos instrukcijos ir Viešosios policijos prevencijos padalinio specialisto (nepilnamečių reikalų policijos pareigūno) tarnybinės veiklos instrukcijos patvirtinimo“ (Žin., 2005, Nr. 44-1436).

3. Pavedu įsakymo vykdymą kontroliuoti Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Viešosios policijos valdybai.

4. Skelbiu šį įsakymą Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos interneto svetainėje.

 

 

 

Policijos generalinis komisaras                              Vizgirdas Telyčėnas


 

PATVIRTINTA

Lietuvos policijos generalinio komisaro

2009 m. gruodžio 1 d.

įsakymu Nr. 5-V-893

 

VIEŠOSIOS POLICIJOS PREVENCIJOS PADALINIO SPECIALISTO (NEPILNAMEČIŲ REIKALŲ POLICIJOS PAREIGŪNO) TARNYBINĖS VEIKLOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Viešosios policijos prevencijos padalinio specialisto (nepilnamečių reikalų policijos pareigūno) tarnybinės veiklos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja viešosios policijos prevencijos padalinio specialisto nepilnamečių reikalų policijos pareigūnų (toliau – nepilnamečių reikalų policijos pareigūnas) tarnybinę veiklą organizuojant ir vykdant vaikų nusikalstamų veikų ir kitų teisės pažeidimų, smurto prieš vaikus, prostitucijos, narkotinių ir kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo prevenciją, nepilnamečių įrašymo į policijos profilaktinę įskaitą ir išrašymo iš jos, taip pat darbo su šiais ir policiją dominančiais vaikais, nepilnamečių reikalų policijos pareigūnų bendradarbiavimo su kitais policijos padaliniais ir suinteresuotomis institucijomis tvarką.

2. Nepilnamečių reikalų policijos pareigūnai savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija (Žin., 1992, Nr. 33-1014), Lietuvos Respublikos policijos veiklos įstatymu (Žin., 2000, Nr. 90-2777), Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencija (Žin., 1995, Nr. 60-1501), Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymu (Žin., 1996, Nr. 33-807), Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodeksu (Žin., 1985, Nr. 1-1), kitais teisės aktais ir šiuo Aprašu.

3. Priimami į tarnybą nepilnamečių reikalų policijos pareigūnai privalo turėti pareigybės aprašymuose nustatytą išsilavinimą (pageidautina teisinį arba pedagoginį).

4. Priimtam naujam nepilnamečių reikalų policijos pareigūnui savarankiškai dirbti leidžiama ne greičiau kaip po vieno mėnesio bendro darbo su ne mažiau kaip 3 metų darbo stažą turinčiu nepilnamečių reikalų policijos pareigūnu arba kitu prevencijos padalinio pareigūnu.

5. Pagrindinės Apraše vartojamos sąvokos:

Prevencijos padalinys – struktūrinis apskrities vyriausiojo policijos komisariato ar jo policijos komisariato padalinys (policijos nuovada, prevencijos skyrius, poskyris, grupė), įgyvendinantis nusikalstamų veikų ir kitų teisės pažeidimų prevenciją ir administracinių teisės pažeidimų tyrimą apskrities, savivaldybės teritorijos dalyje – seniūnijoje ar jos dalyje.

Nepilnamečių reikalų policijos pareigūnas – apskrities vyriausiojo policijos komisariato ar jo policijos komisariato prevencijos padalinio pareigūnas, padedantis išaiškinti vaikų padarytus teisės pažeidimus ir dirbantis vaikų teisės pažeidimų prevencijos darbą.

Vaikas – asmuo, neturintis 18 metų amžiaus, išskyrus atvejus, kai įstatymai numato kitaip.

Nepilnametis – vaikas, sulaukęs amžiaus, nuo kurio asmuo atsako pagal baudžiamuosius įstatymus arba gali būti traukiamas administracinėn atsakomybėn.

Policijos profilaktinė įskaita – rinkinys duomenų apie nepilnamečius, kuriems taikyti teismo įpareigojimai pagal Lietuvos Respublikos organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymą (Žin., 1997, Nr. 69-1731; 2001, Nr. 60-2138) arba skirta viena iš šių kardomųjų priemonių: namų areštas, atidavimas tėvams, rūpintojams arba kitiems fiziniams ar juridiniams asmenims, kurie rūpinasi vaikais, prižiūrėti, įpareigojimas periodiškai registruotis policijos įstaigoje, rašytinis pasižadėjimas neišvykti.

Vaikai, kurių elgesiu domisi policija, – vaikai, dėl įvairių priežasčių linkę pažeisti įstatymus, valkataujantys, elgetaujantys, nelankantys mokyklos.

Valkataujantis vaikas – vaikas, neturintis nuolatinės gyvenamosios vietos arba nuolatos joje negyvenantis, neturintis pragyvenimui pajamų, neužsiimantis jokia pozityvia veikla.

Elgetaujantis vaikas – vaikas, gyvenantis iš pajamų, gautų prašant iš pašalinių asmenų pinigų, maisto produktų, drabužių ir kitokių materialinių vertybių.

Nusikalstamų veikų ir kitų teisės pažeidimų bendroji prevencija – poveikio priemonės, kuriomis siekiama nustatyti ir pašalinti bendrąsias nusikalstamų veikų ir administracinių teisės pažeidimų priežastis ir sąlygas.

Nusikalstamų veikų ir kitų teisės pažeidimų individualioji prevencija – poveikio priemonės, kuriomis siekiama individualiai daryti poveikį asmenims, linkusiems nusikalsti ar daryti administracinius teisės pažeidimus ar galintiems tapti nusikaltimo arba administracinių teisės pažeidimų aukomis.

Vaiko atstovai pagal įstatymą – vaiko tėvai, įtėviai, globėjai, rūpintojai ir kiti asmenys, kurie pagal įstatymą ar kitą teisės aktą privalo rūpintis vaiku, jį auklėti, globoti, jam atstovauti, ginti jo teises ir teisėtus interesus.

 

II. DARBO ORGANIZAVIMAS

 

6. Nepilnamečių reikalų policijos pareigūnai dirba teritoriniu principu. Prižiūrimąją teritoriją įsakymu nustato apskrities vyriausiojo policijos komisariato ar policijos komisariato vadovas. Joje turi gyventi ne daugiau kaip 3 tūkstančiai vaikų. Nustatant teritorijos ribas, būtina atsižvelgti į jos ypatumus (mokymo įstaigų skaičius, vaikų susibūrimo vietos, pramogų centrai, turgavietės ir pan.).

7. Kai nepilnamečių reikalų policijos pareigūnas atostogauja, yra laikinai nedarbingas, išvykęs į tarnybinę komandiruotę ar kitais įstatymuose nustatytais atvejais laikinai jo nėra tarnyboje, taip pat pareigūną atleidus iš vidaus tarnybos, perkėlus į kitas pareigas ar kitą įstaigą, ar atsiradus kitų tarnybinio būtinumo aplinkybių, apskrities vyriausiojo policijos komisariato ar jo policijos komisariato vadovo įsakymu prižiūrimąją teritoriją prižiūrėti pavedama kitam nepilnamečių reikalų policijos pareigūnui ar prevencijos padalinio vadovui, už tai teisės aktų nustatyta tvarka gali būti mokama priemoka.

8. Nepilnamečių reikalų policijos pareigūnas prižiūrimoje teritorijoje:

8.1. organizuoja ir vykdo vaikų nusikalstamų veikų ir administracinių teisės pažeidimų, smurto prieš vaikus, vaikų prostitucijos, narkotikų ir kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo prevenciją;

8.2. pagal kompetenciją padeda pataisos inspekcijoms kontroliuoti teismo skirtų įpareigojimų ir (ar) draudimų vykdymą nepilnamečiams:

8.2.1. kuriems bausmės vykdymas atidėtas (Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (Žin., 2000, Nr. 89-2741) 92 str.);

8.2.2. lygtinai atleistiems nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą arba laisvės atėmimo bausmė jiems pakeista švelnesne bausme (Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 94 str.);

8.2.3. kuriems taikytos Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 82 str. nurodytos auklėjamojo poveikio priemonės;

8.3. dirba individualų darbą ir kontroliuoja elgesį nepilnamečių:

8.3.1. kuriems taikyti Lietuvos Respublikos organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatyme nustatyti įpareigojimai, jeigu apskrities vyriausiojo policijos komisariato ar policijos komisariato vadovas įgaliojo jį tai daryti.

Nepilnamečių reikalų policijos pareigūnas į policijos profilaktinę įskaitą įrašo tik tuos nepilnamečius, kuriems paskirti konkretūs teismo įpareigojimai ir jeigu skirtų įpareigojimų viešą kontrolę gali vykdyti pagal savo kompetenciją;

8.3.2. kuriems taikyta kardomoji priemonė – namų areštas, jeigu apskrities vyriausiojo policijos komisariato ar policijos komisariato vadovas, gavęs teisėjo ar teismo nutartį, įgaliojo jį kontroliuoti, kaip laikomasi kardomosios priemonės sąlygų;

8.3.3. kuriems taikyta kardomoji priemonė – atidavimas tėvams, rūpintojams arba kitiems fiziniams ar juridiniams asmenims, kurie rūpinasi vaikais, prižiūrėti;

8.3.4. kuriems taikyta kardomoji priemonė – įpareigojimas periodiškai registruotis policijos įstaigoje;

8.3.5. kuriems taikyta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti.

Kontroliuojant Aprašo 8.3.2–8.3.5 punktuose nurodytus nepilnamečius, vadovaujamasi Kardomosiomis priemonėmis (išskyrus suėmimą) nustatytų sąlygų laikymosi kontrolės tvarkos rekomendacijomis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2003 m. balandžio 18 d. įsakymu Nr. 1-58 (2008 m. birželio 13 d. įsakymo Nr. 1-83 redakcija);

8.4. jei teisės aktuose nustatyta, individualiai dirba ir su kitais nepilnamečiais;

8.5. nustato:

8.5.1. nepilnamečius, padariusius teisėtvarkos pažeidimus, rengia jų administracinių teisės pažeidimų bylas;

8.5.2. vaikus, vartojančius narkotikus ar kitas psichiką veikiančias medžiagas, valkataujančius, elgetaujančius vaikus, prireikus teikia jiems neatidėliotiną socialinę pagalbą ir informuoja apie juos tėvus ar kitus atstovus pagal įstatymą. Vaiko tėvams ar kitiems jo atstovams pagal įstatymą teikia informaciją apie institucijas ir organizacijas, kurios yra kompetentingos padėti vaikui ir šeimai;

8.5.3. suaugusius asmenis, nugirdžiusius vaikus, įtraukusius juos girtauti, vartoti narkotikus ar kitas psichiką veikiančias medžiagas, į nusikalstamą veiklą, prostituciją, ir nustatyta tvarka informuoja apie tai tiesioginį vadovą, o jei veika užtraukia tik administracinę atsakomybę, rengia administracinio teisės pažeidimo bylą;

8.5.4. neformalias vaikų ir jaunimo grupes, jų sudėtį, veiklos pobūdį, rinkimosi ir lankymosi vietas, kitas aplinkybes;

8.6. informuoja vaiko teisių apsaugos instituciją apie nustatytus:

8.6.1. vaiko teisių pažeidimo faktus;

8.6.2. vaikus, likusius be tėvų ar globėjų (rūpintojų) globos, vaikus, kuriems dėl sveikatos būklės ar kitų priežasčių reikalinga neatidėliotina pagalba;

8.6.3. tėvus ar kitus vaiko atstovus pagal įstatymą, neatliekančius pareigos dorai auklėti ir prižiūrėti vaikus, piktnaudžiaujančius savo teisėmis ar pareigomis ir savo elgesiu darančius jiems neigiamą įtaką, žiauriai su jais besielgiančius, seksualiai juos išnaudojančius;

8.6.4. vaikus, kurie nelanko mokyklos (7–16 metų vaikai, kurie nėra įtraukti į jokios mokymo įstaigos sąrašą) ar nereguliariai ją lanko, pašalintus iš mokyklos.

Informacija, nurodyta Aprašo 8.6.1–8.6.4 punktuose, pateikiama raštu per 3 darbo dienas nuo jos paaiškėjimo dienos. Neatidėliotinais atvejais, susijusiais su vaiko teisių ir teisėtų interesų pažeidimais, kai dėl tam tikrų aplinkybių būtina nedelsiant spręsti vaiko paėmimo iš jo įstatymų įgaliojamų atstovų klausimą, ir jeigu yra galimybė, nedelsiant susisiekiama ir derinami veiksmai su vaiko teisių apsaugos institucijos specialistais;

8.7. rengia administracinių teisės pažeidimų bylas įstatymų įgaliojamiems vaiko atstovams, kurie piktnaudžiauja tėvų valdžia, nevykdo globėjų (rūpintojų) pareigų arba pažeidžia vaiko interesus, taip pat bylas dėl vaiko teisių pažeidimo;

8.8. analizuoja ir kas pusmetį teikia vaikų nusikalstamų veikų ir kitų teisės pažeidimų, smurto prieš vaikus būklės prižiūrimoje teritorijoje tendencijas, priežastis, imasi priemonių joms šalinti.

Analizei atlikti naudojamasi Nusikalstamų veikų žinybiniame registre, Administracinių teisės pažeidimų ir eismo įvykių registre, Policijos registruojamų įvykių registre ir kituose registre tvarkomais duomenimis;

8.9. teisės aktų nustatyta tvarka priima ir nagrinėja gyventojų pranešimus, prašymus ir skundus dėl vaikų padarytų teisės pažeidimų, vaiko teisių pažeidimų;

8.10. rengia medžiagą ir, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros įstatymo (Žin., 2007, Nr. 80-3214) nuostatomis, kreipiasi į savivaldybės administracijos direktorių su prašymu paskirti vaikui minimalios priežiūros priemonę arba kreiptis į teismą dėl leidimo skirti vaikui vidutinės priežiūros priemonę; kviečiamas dalyvauja savivaldybės organizuotame posėdyje sprendžiant minėtų priemonių skyrimo vaikui klausimą;

8.11. pagal kompetenciją bendradarbiauja su kitais policijos įstaigos padaliniais, vaiko teisių apsaugos institucijos, savivaldos, švietimo, medicinos, kitų suinteresuotų institucijų darbuotojais ir nevyriausybinių organizacijų atstovais, vietos bendruomene vaikų nusikalstamumo, smurto prieš vaikus, narkotikų ir kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo, prostitucijos prevencijos klausimais, imasi priemonių apsaugoti vaikų, padariusių teisės pažeidimus ir nukentėjusių nuo teisės pažeidimų, teises ir teisėtus interesus;

8.12. dirba prevencinį darbą mokyklose: nuosekliai vykdo teisinį švietimą, dalyvauja susitikimuose su pedagogais, mokiniais ir jų tėvais, pagal kompetenciją informuoja apie aktualias problemas prižiūrimoje teritorijoje (kriminogeninė padėtis, nesaugios vietos, organizuojamos tikslinės priemonės, jų rezultatai, vykdomi projektai ir kt.), teikia vaikams savisaugos žinių ir įgūdžių, skleidžia informaciją apie policijos darbą, padeda organizuoti atvirų durų dienas apskrities vyriausiajame policijos komisariate ar jo policijos komisariate, prevencinius renginius mokykloje, padeda organizuoti jaunųjų policijos rėmėjų veiklą, glaudžiai bendradarbiauja su mokyklos administracija, socialiniu pedagogu, mokyklos savivaldos institucijomis (mokyklos, moksleivių, tėvų taryba, tėvų komitetas ir kt.) sprendžiant teisės pažeidimų, smurto, kitų neigiamų reiškinių mokykloje prevencijos ir užkardymo klausimus;

8.13. vykdydamas jam pavestas funkcijas laikosi Konvencijos dėl Šengeno susitarimo įgyvendinimo reikalavimų;

8.14. tvarko apylinkės bylą, kurioje privalo turėti informaciją apie:

8.14.1. vaikų mokymo ir ugdymo, globos įstaigas (adresas, administracijos ir socialinio pedagogo kontaktiniai duomenys, įstaigoje esamos apsaugos priemonės, organizuotos prevencinės priemonės (paskaitos, susitikimai, individualus prevencinis darbas), renginius, kartu su mokykla vykdomus projektus, mokinius, linkusius daryti teisės pažeidimus, smurtauti;

8.14.2. vaikų grupes, linkusias daryti teisės pažeidimus (grupės sudėtis, lyderis, jų daromi teisės pažeidimai, taikytos poveikio priemonės ir kt. informacija, kuri gali būti reikšminga užkardant ir išaiškinant teisės pažeidimus);

8.14.3. vaikų susibūrimo, laisvalaikio praleidimo ir pasilinksminimo vietas;

8.14.4. asmenis, darančius neigiamą įtaką vaikams, įtraukiančius juos į nusikalstamą veiklą, prostituciją, girtauti, vartoti narkotines ar kitas psichiką veikiančias medžiagas;

8.14.5. kita kriminogeniniu požiūriu svarbi informacija.

Apylinkės byla gali būti tvarkoma popieriuje ar skaitmeninėje laikmenoje;

8.15. dirba pagal asmeninį planą, atsižvelgdamas į apskrities vyriausiojo policijos komisariato, jo policijos komisariato ar policijos nuovados planuojamas priemones. Darbą planuoja taip, kad pagrindinė darbo dienos dalis būtų skirta bendrajai (teisinis švietimas mokymo ir ugdymo įstaigose, kitose bendruomenės grupėse; tikslinės priemonės, skirtos vaikų ir prieš juos daromiems teisės pažeidimams, taip pat vaikų teisių pažeidimams išaiškinti ir pašalinti priežastis ir sąlygas tokiems pažeidimams atsirasti; prevencinių projektų rengimas ir įgyvendinimas; renginių (teisinių žinių konkursai, viktorinos, sporto varžybos ir kt.) organizavimas; bendravimas su teritorijos gyventojais, jų konsultavimas ir kt.) ir individualiajai (individualus nepilnamečių, įrašytų į policijos profilaktinę įskaitą ir linkusių daryti teisės pažeidimus, stebėjimas, įstatymų nustatyta kontrolė, profilaktiniai pokalbiai su nepilnamečiais, jų įstatymų įgaliojamais atstovais ir kitais jų aplinkoje esančiais asmenimis; poveikio priemonių taikymas, vaikų įtraukimas į prevencines priemones ir kt.) vaikų teisės pažeidimų prevencijai prižiūrimoje teritorijoje. Už atliktą darbą atsiskaito apskrities vyriausiojo policijos komisariato ar jo policijos komisariato vadovo nustatyta tvarka.

9. Nepilnamečių reikalų policijos pareigūnams gali būti pavedama atlikti atskirus procesinius veiksmus ikiteisminio tyrimo medžiagose, susijusiose su dingusiais be žinios vaikais (kodas 556000). Platesnė nepilnamečių reikalų policijos pareigūno kompetencija, atliekant ikiteisminį tyrimą, gali būti nustatoma tik atskiru policijos generalinio komisaro įsakymu ar nurodymu.

10. Nepilnamečių reikalų policijos pareigūnas, vadovaujantis nepilnamečių reikalų pareigūnų veiklos poskyriui (grupei), o jei tokios pareigybės nėra – prevencijos padalinio vadovas ar kitas paskirtas atsakingas pareigūnas:

10.1. kas pusmetį apibendrina ir analizuoja vaikų padarytų nusikalstamų veikų ir administracinių teisės pažeidimų, smurto prieš vaikus, vaikų narkomanijos ir prostitucijos būklę apskrities vyriausiojo policijos komisariato ar jo policijos komisariato prižiūrimoje teritorijoje;

10.2. siūlo apskrities vyriausiojo policijos komisariato ar jo policijos komisariato veiklos plano prevencijos priemones, skirtas vaikų teisės pažeidimų prevencijai ir užkardymui;

10.3. kas ketvirtį apibendrina nepilnamečių reikalų policijos pareigūnų tarnybinės veiklos rezultatus, informuoja apie tai apskrities vyriausiojo policijos komisariato ar jo policijos komisariato vadovą;

10.4. rengia apibendrintą informaciją vietos savivaldos, kitoms suinteresuotoms institucijoms apie vaikų padarytas nusikalstamas veikas ir kitus teisės pažeidimus, teikia siūlymus, kaip gerinti jų prevenciją;

10.5. rengia, dalyvauja rengiant ir įgyvendinant kartu su kitais policijos įstaigų padaliniais, vietos savivaldos, kitomis valstybinėmis institucijomis ir nevyriausybinėmis organizacijomis prevencijos programas, tikslines priemones, susijusias su vaikų teisės pažeidimų, narkomanijos, prostitucijos, smurto prevencija ir užkardymu;

10.6. kontroliuoja ir koordinuoja nepilnamečių reikalų policijos pareigūnų individualų prevencinį darbą su nepilnamečiais, įrašytais į policijos profilaktinę įskaitą, teikia jiems metodinę ir praktinę pagalbą;

10.7. kaupia pažangią vaikų daromų teisės pažeidimų, narkotinių ir kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo, vaikų prostitucijos, smurto prevencijos patirtį, supažindina su gerąja praktika pavaldžius pareigūnus, pagal galimybes taiko ją savo darbe;

10.8. užtikrina nepilnamečių reikalų policijos pareigūnų bendradarbiavimą su kitais policijos įstaigos padaliniais, suinteresuotomis institucijomis, nevyriausybinėmis organizacijomis ir judėjimais, žiniasklaida vaikų teisės pažeidimų, narkotikų ir kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo, smurto prevencijos bei vaikų teisių ir teisėtų interesų apsaugos klausimais.

11. Apskrities vyriausiojo policijos komisariato ar jo policijos komisariato vadovo pavedimu nepilnamečių reikalų policijos pareigūnui, vadovaujančiam nepilnamečių reikalų policijos pareigūnų veiklos poskyriui (grupei), gali būti skirta mažesnė prižiūrima teritorija.

12. Visa dokumentacija, susijusi su vaikų teisės pažeidimų, narkotikų ir kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo, prostitucijos, smurto prevencija, kaupiama apskrities vyriausiojo policijos komisariato ar jo policijos komisariato kanceliarijoje (raštinėje) ir saugoma teisės aktų nustatyta tvarka.

13. Nepilnamečių reikalų policijos pareigūnas tarnybos metu dėvi policijos uniformą. Esant tarnybiniam būtinumui, apskrities vyriausiojo policijos komisariato, jo policijos komisariato ar prevencijos padalinio vadovo leidimu gali vilkėti civiliniais drabužiais.

 

III. POLICIJOS PROFILAKTINĖS ĮSKAITOS IR INFORMACIJOS APIE POLICIJĄ DOMINANČIŲ VAIKŲ ELGESĮ TVARKYMAS

 

14. Į policijos profilaktinę įskaitą įrašomi nepilnamečiai, gyvenantys teritorinės policijos įstaigos prižiūrimoje teritorijoje ir nurodyti Aprašo 8.3.1–8.3.5 punktuose.

15. Gavus ikiteisminio tyrimo teisėjo (teismo) nutartį dėl nepilnamečiui skirtos kardomosios priemonės – namų arešto, prokuroro nutarimą ar ikiteisminio tyrimo teisėjo (teismo) nutartį dėl kardomosios priemonės – įpareigojimo periodiškai registruotis policijos įstaigoje, atidavimo prižiūrėti ar rašytinio pasižadėjimo neišvykti arba teismo nutartį dėl Lietuvos Respublikos organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatyme nustatytų įpareigojimų taikymo, nepilnamečių reikalų policijos pareigūnas per 5 darbo dienas kviečia nepilnametį ir jo tėvus ar kitus įstatymų įgaliojamus atstovus į policijos įstaigą, informuoja juos apie nepilnamečio įrašymą į policijos profilaktinę įskaitą, išaiškina skirtų draudimų, įpareigojimo ar apribojimų esmę, jų nevykdymo, teisės pažeidimų padarymo padarinius, išsiaiškina, kokia reikalinga policijos pagalba nepilnamečiui. Apie šį pokalbį surašoma pažyma, kurioje pasirašo pažymą surašęs pareigūnas, nepilnametis ir jo įstatymų įgaliojami atstovai. Po pokalbio apskrities vyriausiojo policijos komisariato ar jo policijos komisariato vadovo (jo įgalioto pareigūno) nutarimu (1 priedas) nepilnametis įrašomas į policijos profilaktinę įskaitą.

Pastaba. Apskrities vyriausiojo policijos komisariato ar jo policijos komisariato vadovas privalo užtikrinti, kad nepilnamečių reikalų policijos pareigūnai būtų informuojami raštu apie įtariamam nepilnamečiui paskirtą kardomąją priemonę – rašytinį pasižadėjimą neišvykti.

16. Įrašyti į įskaitą nepilnamečiai registruojami įskaitos registracijos žurnale (2 priedas).

17. Apie įrašytus į profilaktinę įskaitą nepilnamečius per 3 darbo dienas raštu informuojami apylinkės inspektorius, prižiūrintis teritoriją, kurioje gyvena nepilnametis, ir kriminalinės policijos pareigūnai, dirbantys su nepilnamečiais.

18. Į įskaitą įrašytiems nepilnamečiams pildomos profilaktinės bylos (3 priedas), kurių numeris turi atitikti įrašą įskaitos registracijos žurnale.

19. Profilaktinėje byloje kaupiama informacija, kaip laikomasi Lietuvos Respublikos organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatyme nustatytų nepilnamečiui skirtų įpareigojimų, kardomosios priemonės (namų arešto, nepilnamečio atidavimo prižiūrėti, įpareigojimo periodiškai registruotis policijos įstaigoje, rašytinis pasižadėjimas neišvykti) sąlygų, apie nepilnamečio padarytus teisės pažeidimus ir taikytas poveikio priemones, nepilnamečio elgesį, interesus, draugus, laisvalaikį, santykius šeimoje, nepilnamečių reikalų policijos pareigūno individualaus darbo su vaiku rezultatus ir kita nepilnametį apibūdinanti informacija.

Atliktas prevencinis darbas įforminamas tarnybiniu pranešimu (jei reikalingas apskrities vyriausiojo policijos komisariato ar jo policijos komisariato vadovo sprendimas) arba pažyma, šie dokumentai segami į bylą. Įrašyti į įskaitą nepilnamečiai ne rečiau kaip vieną kartą per mėnesį turi būti tikrinami policijos įstaigos ar centrinėje duomenų bazėje dėl padarytų teisės pažeidimų.

Nepilnamečių reikalų policijos pareigūnas, nustatęs, kad pažeistos įpareigojimų, draudimų ar apribojimo laikymosi sąlygos, ir surinkęs apie tai duomenų, tarnybiniu pranešimu nedelsdamas apie tai informuoja prokurorą, kontroliuojantį ikiteisminį tyrimą, ar teismą, nagrinėjantį baudžiamąją bylą.

20. Prevencinį darbą su įrašytu į įskaitą asmeniu nepilnamečių reikalų policijos pareigūnas planuoja individualiai, atsižvelgdamas į įskaitą įrašytojo asmenybės ypatumus ir elgesį. Į įskaitą įrašytojo elgesys tikrinamas ne rečiau kaip kartą per mėnesį.

21. Įrašytų į profilaktinę įskaitą nepilnamečių elgesio priežiūros kontrolę užtikrina apskrities vyriausiojo policijos komisariato ar jo policijos komisariato viešosios policijos arba prevencijos padalinio vadovas ir ne rečiau kaip kartą per 3 mėnesius daro žymas profilaktinėse bylose.

22. Nepilnamečiai iš policijos profilaktinės įskaitos išbraukiami:

22.1. sukakus 18 metų, išskyrus atvejus, kai įstatymai numato kitaip (nepasibaigus kardomosios priemonės – namų arešto, įpareigojimo periodiškai registruotis policijos įstaigoje, rašytinio pasižadėjimo neišvykti ar Lietuvos Respublikos organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymo nustatytų įpareigojimų terminui, surašomas tarnybinis pranešimas vadovui ir medžiaga toliau kontroliuoti perduodama apylinkės inspektoriui);

22.2. panaikinus kardomąją priemonę – namų areštą, įpareigojimą periodiškai registruotis policijos įstaigoje, atidavimą prižiūrėti, rašytinį pasižadėjimą neišvykti;

22.3. pasibaigus teismo įpareigojimų pagal Lietuvos Respublikos organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymą vykdymo terminui (jeigu jie buvo vykdomi tinkamai);

22.4. paskyrus kardomąją priemonę – suėmimą;

22.5. persikėlus gyventi į apskrities vyriausiojo policijos komisariato, kito jo policijos komisariato arba kitos teritorinės policijos įstaigos prižiūrimą teritoriją. Nepilnamečio profilaktinė byla persiunčiama pagal naują gyvenamąją vietą, prieš tai gavus patvirtinimą, kad jis tikrai ten gyvena.

23. Nepilnametis išbraukiamas iš įskaitos apskrities vyriausiojo policijos komisariato ar jo policijos komisariato vadovo (jo įgalioto pareigūno) nutarimu (4 priedas).

24. Nepilnamečių reikalų policijos pareigūnai domisi šių vaikų elgesiu:

24.1. nuteistų viešaisiais darbais (Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 46, 90 str.);

24.2. kuriems bausmės vykdymas atidėtas (Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 92 str.);

24.3. lygtinai atleistų nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą arba laisvės atėmimo bausmė pakeista švelnesne bausme (Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 94 str.);

24.4. kuriems skirtos auklėjamojo poveikio priemonės (Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 82 str.).

Nepilnamečių, nurodytų Aprašo 24.1–24.4 punktuose, elgesiu pradedama ir nustojama domėtis gavus pranešimą iš pataisos inspekcijos apie jų įrašymą į įskaitą ar išrašymą iš jos;

24.5. nuteistų bauda (Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 47, 90 str.), gavus apie tai informacijos.

Kai nepilnametis, sumokėjęs baudą, per metus nepadarė teisės pažeidimo, jo elgesiu nustojama domėtis;

24.6. nuteistų areštu (Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 49, 90 str.), gavus apie tai informacijos.

Kai nepilnametis, atlikęs bausmę – areštą, per metus nepadarė teisės pažeidimo, jo elgesiu nustojama domėtis;

24.7. grįžusių iš laisvės atėmimo vietų;

24.8. grįžusių iš socializacijos centro;

24.9. kuriems baudžiamasis procesas dėl nusikalstamos veikos padarymo nebuvo pradėtas arba jis buvo nutrauktas vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso (Žin., 2002, Nr. 37-1341) 3 str. 1 d. 4 p.;

24.10. atleistų nuo bausmės pagal priimtą amnestijos aktą.

Nepilnamečių, nurodytų Aprašo 24.7–24.10 punktuose, elgesiu nustojama domėtis, jeigu per metus jie nepadarė teisės pažeidimo;

24.11. įtariamų padarius nusikalstamas veikas (vykstant ikiteisminiam tyrimui), išskyrus tuos, kuriems taikyta kardomoji priemonė – namų areštas, nepilnamečio atidavimas prižiūrėti, įpareigojimas periodiškai registruotis policijos įstaigoje arba rašytinis pasižadėjimas neišvykti;

24.12. padariusių du (ir daugiau) administracinius teisės pažeidimus (atsižvelgus į rizikos veiksnius, pažeidimo pobūdį, jo padarymo aplinkybes ir pan., nepilnamečio elgesiu tikslinga pradėti domėtis jam padarius pirmą teisėtvarkos pažeidimą).

Nepilnamečių elgesiu nustojama domėtis, jeigu po paskutinio teisėtvarkos pažeidimo per metus nepadarė naujo nusižengimo;

24.13. vartojančių narkotikus ar kitas psichiką veikiančias medžiagas;

24.14. besiverčiančių prostitucija;

24.15. nuolat valkataujančių, bėgančių iš namų, globos įstaigų, nelankančių mokyklos (iki 16 m.).

Jų elgesiu nustojama domėtis po metų, jeigu teigiamai pasikeitė elgesys (gavus iš mokyklos raštą apie gerą lankomumą; per metus vaikas nebuvo nė karto pabėgęs iš namų, nėra kitų rizikos veiksnių), paskyrus vidutinės priežiūros priemonę – atidavimą į socializacijos centrą.

25. Informacija apie policiją dominančių vaikų elgesį tvarkoma kortelėse (5 priedas) arba skaitmeninėje laikmenoje. Ši informacija nuolat papildoma įrašais apie padarytus teisės pažeidimus, taikytas poveikio priemones, kokiuose prevenciniuose projektuose vaikas dalyvavo arba jam buvo pasiūlyta dalyvauti, apie atliktą individualų prevencinį darbą.

26. Vaikus, nurodytus Aprašo 24.1–24.15 punktuose, būtina pažinoti asmeniškai, pagal galimybes įtraukti juos į visas bendrosios prevencijos priemones, prireikus kartu su suinteresuotomis institucijomis spręsti jų užimtumo klausimus ir, atsižvelgus į visus rizikos veiksnius, dirbti su jais ir jų aplinka individualiai, stengtis, kad jie nepadarytų teisės pažeidimų.

27. Bendrą vaikų, kurių elgesiu domisi policija, apskaitą tvarko pareigūnas, vadovaujantis nepilnamečių reikalų policijos pareigūnų poskyriui ar grupei. Informacija (vaiko vardas, pavardė, adresas, užimtumo vieta, domėjimosi vaiko elgesiu priežastis, data, kada pradėta ir nustota domėtis vaiku, pareigūnas, kuris rinko informaciją) pildoma popieriuje ar skaitmeninėje laikmenoje.

28. Policijos profilaktinė įskaita ir informacija apie policiją dominančių vaikų elgesį tvarkoma nepažeidžiant Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo (Žin., 1996, Nr. 63-1479; 2008, Nr. 22-804) reikalavimų.

 

IV. DARBAS SU VAIKAIS, KURIE BUVO PRISTATYTI Į APSKRITIES VYRIAUSIOJO POLICIJOS KOMISARIATO AR JO POLICIJOS KOMISARIATO OPERATYVAUS VALDYMO PADALINĮ

 

29. Nepilnamečių reikalų policijos pareigūnas, susipažinęs su medžiaga dėl vaiko pristatymo į apskrities vyriausiojo policijos komisariato ar jo policijos komisariato operatyvaus valdymo padalinį, nustato aplinkybes ir priežastis, dėl kurių jis padarė teisės pažeidimą, liko be priežiūros, patyrė smurtą, ir imasi galimų priemonių joms šalinti.

30. Teisės aktų nustatyta tvarka duomenys apie pristatytus į operatyvaus valdymo padalinį nepilnamečius įvedami į atitinkamus registrus (Policijos registruojamų įvykių registras ir kt.)

31. Jeigu vaikas gyvena kito apskrities vyriausiojo policijos komisariato ar jo policijos komisariato prižiūrimoje teritorijoje, pirminė medžiaga apie padarytą teisės pažeidimą, jo priežastis ir aplinkybes, vadovaujantis Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 281 str., poveikio priemonėms taikyti išsiunčiama teritorinei policijos įstaigai pagal vaiko gyvenamąją vietą, administracinio teisės pažeidimo byla – apylinkės teismui pagal nepilnamečio teisės pažeidėjo gyvenamąją vietą. Jeigu medžiaga siunčiama teismui, apie tai informuojama teritorinė policijos įstaiga pagal vaiko gyvenamąją vietą.

32. Radę nežinomą vaiką, nepilnamečių reikalų policijos pareigūnai kartu su kriminalinės policijos padalinių pareigūnais imasi teisės aktų nustatytų priemonių.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

33. Bendrieji nepilnamečių reikalų policijos pareigūnų darbo vertinimo kriterijai:

33.1. pagrindinis nepilnamečių reikalų policijos pareigūno darbo vertinimo kriterijus yra prižiūrimos teritorijos gyventojų, mokymo įstaigų, kitų socialinių partnerių nuomonė apie pareigūno darbą. Tai įvertinama atliekant apklausas (anketavimo būdu). Jeigu policijos generalinis komisaras nenustato kitaip, anketavimo tvarką nustato ir anketavimą organizuoja apskričių vyriausieji policijos komisariatai ar jų policijos komisariatai. Minėtų policijos įstaigų vadovai, išanalizavę apibendrintą gyventojų nuomonę ir atsiliepimus apie nepilnamečių reikalų policijos pareigūnų tarnybinės veiklos organizavimo efektyvumą, turi imtis atitinkamų priemonių realiems gyventojų ir institucijų siūlymams įgyvendinti;

33.2. bendradarbiavimo nepilnamečių teisės pažeidimų prevencijos ir užkardymo klausimais su kitais policijos padaliniais, socialiniais partneriais, seniūnija, bendruomenės aktyvu intensyvumas ir veiksmingumas, darbo su jaunaisiais policijos rėmėjais intensyvumas;

33.3. organizuotų bendrosios prevencijos priemonių, renginių, parengtų prevencinių projektų skaičius ir jų veiksmingumas;

33.4. individualaus prevencinio darbo su nepilnamečiais, įrašytais į policijos profilaktinę įskaitą, ir vaikais, kurių elgesiu domisi policija, veiksmingumas;

33.5. išnagrinėtų pareiškimų, skundų, įvykdytų pavedimų skaičius;

33.6. gyventojų prašymų, skundų pranešimų nagrinėjimo kokybė (t. y. nepažeidžiant teisės aktų reikalavimų, išsamiai, objektyviai);

33.7. įstatymų, kitų teisės aktų, reikalingų praktiniame darbe, išmanymas;

33.8. drausmė ir tarnybinės uniformos dėvėjimo taisyklių laikymasis.

 

_________________


 

Viešosios policijos prevencijos padalinio

specialisto (nepilnamečių reikalų

policijos pareigūno) tarnybinės veiklos

aprašo

1 priedas

 

(Nutarimo dėl nepilnamečio įrašymo į policijos profilaktinę įskaitą forma)

 

_________________________________________

(policijos įstaigos pavadinimas)

 

NUTARIMAS

DĖL NEPILNAMEČIO ĮRAŠYMO Į POLICIJOS PROFILAKTINĘ ĮSKAITĄ

 

 

Aš, _______________________________________________________________________ ,

(teritorinės policijos įstaigos vadovo ar jo įgalioto pareigūno vardas, pavardė)

remdamasis _________________________________________________________________

(prokuroro nutarimas, teisėjo ar teismo nutartis, dokumento priėmimo data)

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

nutariau įrašyti į policijos profilaktinę įskaitą _______________________________________

(nepilnamečio vardas, pavardė, gim. data, adresas)

___________________________________________________________________________ ,

kuris privalo _________________________________________________________________

(nustatyti įpareigojimai, draudimai, apribojimai, jų vykdymo sąlygos)

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

 

 

(policijos įstaigos pavadinimas)

 

(vadovo ar jo įgalioto asmens parašas)

 

200__ m. ______________  _____ d.

 

_________________


 

Viešosios policijos prevencijos padalinio

specialisto (nepilnamečių reikalų

policijos pareigūno) tarnybinės veiklos

aprašo

2 priedas

 

(Nepilnamečių, įrašytų į policijos profilaktinę įskaitą, registracijos žurnalo forma)

 

_________________________________________________

(policijos įstaigos pavadinimas)

 

NEPILNAMEČIŲ, ĮRAŠYTŲ Į POLICIJOS PROFILAKTINĘ ĮSKAITĄ, REGISTRACIJOS ŽURNALAS

 

 

F. Nr. ..........................

 

Ap. Nr. ........................

 

B. Nr. ..........................

 

 

Pradėta_______________

Baigta________________

Lapų_________________

Saugoti_______________

 

Eil. Nr.

Įrašymo į profilaktinę įskaitą data

Nepilnamečio vardas, pavardė, gimimo data

Gyvenamosios vietos adresas, telefono numeris

Mokymosi arba darbo vieta

Įrašymo į įskaitą priežastis

Duomenys apie nepilnamečio tėvus ar kitus įstatymų įgaliojamus atstovus

1

2

3

4

5

6

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Įskaitos metu padaryti teisės pažeidimai, taikytos poveikio priemonės

Nepilnamečių reikalų inspektorius, dirbantis su įskaitoje įrašytu asmeniu

Išbraukimo iš įskaitos data ir priežastis

Pastabos

8

9

10

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_________________


 

Viešosios policijos prevencijos padalinio

specialisto (nepilnamečių reikalų

policijos pareigūno) tarnybinės veiklos

aprašo

3 priedas

 

(Profilaktinės bylos forma)

 

______________________________________________

(policijos įstaigos pavadinimas)

 

PROFILAKTINĖ BYLA NR.

 

 

___________________________________________________________________________

(nepilnamečio vardas, pavardė, gimimo data, adresas)

___________________________________________________________________________

 

Paskirta kardomoji priemonė – namų areštas, atidavimas prižiūrėti, įpareigojimas registruotis policijos įstaigoje ar rašytinis pasižadėjimas neišvykti, taikytos Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymo nuostatos

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

(data, ikiteisminio tyrimo teisėjo (teismo) nutartis, prokuroro nutarimas)

___________________________________________________________________________

 

Įrašytas į policijos profilaktinę įskaitą ________________________________________

(data)

Išbrauktas iš įskaitos _____________________________________________________

(data, priežastis)

 

_________________


 

Viešosios policijos prevencijos padalinio

specialisto (nepilnamečių reikalų

policijos pareigūno) tarnybinės veiklos

aprašo

4 priedas

 

(Nutarimo dėl nepilnamečio išbraukimo iš policijos profilaktinės įskaitos forma)

 

____________________________________

(policijos įstaigos pavadinimas)

 

NUTARIMAS

DĖL NEPILNAMEČIO IŠBRAUKIMO IŠ POLICIJOS PROFILAKTINĖS ĮSKAITOS

 

Aš, _______________________________________________________________________ ,

(teritorinės policijos įstaigos vadovo ar jo įgalioto pareigūno vardas, pavardė)

remdamasis__________________________________________________________________

(prokuroro nutarimas, teisėjo ar teismo nutartis, dokumento priėmimo data)

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

nutariau išbraukti iš policijos profilaktinės įskaitos

___________________________________________________________________________

(nepilnamečio vardas, pavardė, gim. data, adresas)

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

(nurodyti išbraukimo iš policijos profilaktinės įskaitos pagrindą)

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

 

 

(policijos įstaigos pavadinimas)

 

(vadovo ar jo įgalioto asmens parašas)

 

 

200__ m. ________________   ___ d.

 

_________________


 

Viešosios policijos prevencijos padalinio

specialisto (nepilnamečių reikalų

policijos pareigūno) tarnybinės veiklos

aprašo

5 priedas

 

(Policiją dominančių vaikų apskaitos kortelės forma)

 

_________________________________________________

(teritorinės policijos įstaigos pavadinimas)

 

POLICIJĄ DOMINANČIŲ VAIKŲ APSKAITOS KORTELĖ

 

_____________________

(data)

_____________________

(vieta)

 

Vardas_____________________________________________________________________

 

Pavardė_____________________________________________________________________

 

Gimimo data_________________________________________________________________

 

Gyvenamoji vieta _____________________________________________________________

 

_________________________________________________        Tel. ___________________

 

Mokymosi ar darbo vieta _______________________________________________________

(jeigu nesimoko ir nedirba, nuo kada, kokia to priežastis)

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

 

Kiti duomenys _______________________________________________________________

(apie tėvus ar kitus teisėtus atstovus, brolius, seseris)

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

 

Priežastis priskirti vaiką prie rizikos grupės _________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

 

Vaiko draugai _______________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

 

Pomėgiai, interesai ir kita _______________________________________________________

 

Vaiko padaryto teisės pažeidimo data ir kvalifikacija

Vaikui, jo tėvams ar kitiems atstovams pagal įstatymą taikytos poveikio priemonės

Atliktas prevencinis darbas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kortelę užpildė

 

 

 

 

 

(pareigos)

 

(parašas)

 

(vardas, pavardė)

 

_________________