LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS APSAUGOS MINISTERIJOS BEI
LIETUVOS RESPUBLIKOS STATYBOS IR URBANISTIKOS MINISTERIJOS
Į S A K Y M A S
DĖL VALSTYBINIŲ (NACIONALINIŲ IR REGIONINIŲ) PARKŲ PLANAVIMO SCHEMŲ RENGIMO, DERINIMO IR PATEIKIMO TVIRTINTI TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
1995 m. sausio 17 d. Nr. 6/14
Vilnius
1. Patvirtinti Valstybinių (nacionalinių ir regioninių) parkų planavimo schemų rengimo, derinimo ir pateikimo tvirtinti taisykles (pridedama).
2. Nustatyti, kad Valstybinių (nacionalinių ir regioninių) parkų planavimo schemų rengimo, derinimo ir pateikimo tvirtinti taisyklės įsigalioja nuo 1995 m. vasario 1 d.
3. Nustatyti, kad atskirai Valstybinių parkų planavimo schemų sudėtinės dalys gali būti rengiamos tik Lietuvos Respublikos Vyriausybės pavedimu.
PATVIRTINTA
Aplinkos apsaugos ministerijos bei
Statybos ir urbanistikos ministerijos
1995 m. sausio 17 d. įsakymuNr. 6/14
TERITORINIO PLANAVIMO NORMOS TPN S1-95
1. BENDROJI DALIS
1.1. Šios taisyklės nustato valstybinių parkų (nacionalinių ir regioninių) planavimo schemų turinį, jų derinimo ir pateikimo tvirtinti Lietuvos Respublikos Vyriausybei tvarką.
1.2. Taisyklės privalomos parkų planavimo schemų užsakovams, projektavimo organizacijoms ir schemas derinančioms valstybinėms projektavimo priežiūros institucijoms.
1.3. Parkų planavimo schemų užsakovais gali būti:
1.4. Parkų planavimo schemose nustatomos funkcinės zonos, saugotinos gamtos ir kultūros vertybės, pateikiami pasiūlymai joms tvarkyti, nustatomi ūkinės veiklos apribojimai, taip pat nustatomi kraštotvarkiniai reikalavimai (kraštovaizdžio formavimo, gamtosaugos, paminklosaugos, teritorijos užstatymo, architektūriniai-urbanistiniai ir kt.), kurių privalo laikytis fiziniai ir juridiniai asmenys projektuojant, tvarkant ir naudojant parko teritoriją, vykdant statybos darbus.
1.5. Parkų planavimo schemos, kaip valstybinės reikšmės specialieji aplinkosauginio teritorinio planavimo dokumentai, yra pagrindas žemėtvarkos, miškotvarkos, vandentvarkos, rekreacijos organizavimo, paminklosaugos, kaimų ir sodybų regeneravimo, specialiems gyvenviečių planavimo, statybų, rekonstrukcijos, kelių bei inžinerinių komunikacijų ir kitiems projektams rengti.
1.6. Tuo atveju, kai nacionalinio parko ir jo apsauginės (buferinės) zonos ribos sutampa su administracinio teritorinio vieneto ribomis, schema rengiama generalinio plano apimtyje.
1.7. Rengiant parkų planavimo schemas, žemės sklypų suteikimo, statybų (rekonstrukcijos) objektų projektai derinami Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka ir papildomai su parko planavimo schemą rengiančia projektavimo organizacija.
1.8. Rengiant valstybinių parkų planavimo schemas, vadovaujamasi Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų, kultūros vertybių apsaugos ir kitais įstatymais, specialiosiomis žemės ir miško naudojimo sąlygomis, parkų nuostatais, poįstatyminiais norminiais dokumentais, šiomis taisyklėmis, naudojant mokslinių tyrimų, gyvenviečių generalinių planų ir kitų teritorinio planavimo dokumentų medžiagą.
1.9. Parkų planavimo schemų projektiniai sprendimai turi atitikti galiojančius miestų ir gyvenviečių genplanus, taip pat kitus bendruosius teritorinio planavimo dokumentus, kurių projektiniai pasiūlymai pažymimi schemoje. Esant reikalui, teikiami siūlymai minėtų teritorinio planavimo dokumentų korektūrai.
2. PROJEKTAVIMO UŽDUOTIS
2.1. Valstybinių parkų planavimo schemos rengiamos pagal užsakovo paruoštas ir, suderinus su Aplinkos apsaugos, Statybos ir urbanistikos ministerijomis, Kultūros vertybių apsaugos departamentu bei savivaldybėmis, kurių teritorijose yra valstybinis parkas, patvirtintas projektavimo užduotis. Apie pradedamas rengti valstybinių parkų planavimo schemas užsakovas informuoja visuomenę, informaciją paskelbdamas vietos spaudoje.
2.2. Projektavimo užduotis sudaroma pagal šių taisyklių priedą „Valstybinio parko planavimo schemos projektavimo užduotis“.
2.3. Parko planavimo schemos projektavimo organizacija atskiroms schemos dalims rengti gali sudaryti sutartis su kitomis organizacijomis, kurios dirba kaip subrangovai pagal projektavimo organizacijos paruoštas užduotis.
2.4. Užsakovas kartu su projektavimo užduotimi vykdytojui pateikia:
3. VALSTYBINIŲ PARKŲ PLANAVIMO SCHEMŲ SUDĖTIS
3.1. Parkų planavimo schemas sudaro:
3.1.3. Parko teritorijos funkcinio zonavimo ir jo apsauginės (buferinės) zonos ribų brėžinys M 1:50000;
3.1.4. Parko teritorijos tvarkymo planas (pagrindinis brėžinys) M 1:10000 (kai parko plotas mažesnis kaip 20,0 tūkst. hektarų) arba M 1:20000, 1:25000 (kai parko plotas virš 20,0 tūkst. hektarų);
3.1.5. Atraminis žemėvaldų planas M 1:25000 arba 1:10000 (vykstant žemės reformai, kol neparengti kompleksiniai žemės reformos žemėtvarkos projektai);
4. VALSTYBINIŲ PARKŲ PLANAVIMO SCHEMŲ BRĖŽINIAI
4.1. Parko teritorijos situacijos schemoje pateikiama:
– parko ribos ir jo gretimybės;
– parko ryšiai su miestais ir gyvenvietėmis.
4.2. Parko teritorijos ir jos artimosios aplinkos taikomosios analizės brėžinyje pateikiama:
– saugotinų gamtos ir kultūros paveldo vertybių išsidėstymas;
– kraštovaizdžio rekreacinio potencialo analizė;
– kiti teritorijos bruožai, galintys įtakoti parko naudojimą ir apsaugą.
4.3. Parko teritorijos funkcinio zonavimo brėžinyje pateikiama:
– parko ribos;
– parko apsauginės (buferinės) zonos ribos;
– konservacinės zonos (rezervatai ir draustiniai);
– apsauginės (prezervacinės) zonos;
– rekreacinės zonos;
– ūkinės zonos;
– pagrindinės gyvenvietės ir kitos zonos.
4.4. Parko teritorijos tvarkymo plane (pagrindiniame brėžinyje) pateikiama:
– parko ribos (esamos ir projektuojamos);
– administracinių vienetų ribos;
– parko funkcinių zonų ribos (esamos ir projektuojamos);
– saugomi gamtiniai bei kultūriniai kraštovaizdžio objektai (t. t. paminklai), jų teritorijos ir jų apsaugos zonos;
– parko rekreacinio naudojimo sistema (rekreaciniai kompleksai, trasos, takai, infrastruktūros objektai ir pan.), kuri gali būti pateikiama atskirame brėžinyje;
– kraštovaizdžio tvarkymo zonos pagal tikslinę žemės naudojimo paskirtį ir tvarkymo reglamentą;
– pramonės, energetikos, naudingų iškasenų gavybos ir bioprodukcinio ūkio gamybiniai objektai, jų naudojimo perspektyva; vienkiemiai;
– transporto, kitų komunikacijų tinklas, komunalinio ūkio objektai (esami ir projektuojami).
4.5. Parko atraminis žemėvaldų planas sudaromas vadovaujantis preliminariniais žemės reformos žemėtvarkos projektais, naudojant jiems rengti surinktą medžiagą. Plane pažymimos esamos žemėvaldos schemos rengimo pradžios duomenimis, pageidavimai ir pasiūlymai jų formavimui:
– ūkininkų, asmeninio ūkio, bendrovių ir specializuotų valstybinių ūkių žemė;
– privačių ir valstybinių miškų žemė;
– kitų privačių ir valstybinių įmonių žemė;
– miestų žemė;
– pageidaujama susigrąžinti žemė;
– rekomenduojama neprivatizuoti žemė.
5. PARKŲ PLANAVIMO SCHEMŲ TEKSTINĖ DALIS
5.1. Parkų planavimo schemų aiškinamojo rašto turinį sudaro:
5.1.2. Bendroji dalis (bendra geografinė parko teritorijos apžvalga – gamtinės sąlygos, gyventojai, ūkis ir t. t., saugotinų gamtos bei kultūros paveldo vertybių apibūdinimas ir kraštovaizdžio rekreacinio potencialo analizė);
5.1.3. Parko teritorijos funkcinis zonavimas (kraštovaizdžio vertybių išsaugojimo koncepcija, rezervatų, draustinių ir rekreacinių zonų pagrindimas, apsauginės (buferinės) zonos ribų pagrindimas ir ūkinės veiklos apribojimų pobūdis joje, funkcinių zonų plotų lentelė);
5.1.4. Parko teritorijos tvarkymas (konkretizuojama ir teritoriškai diferencijuojama kraštovaizdžio tvarkymo programa bei jos priemonės, aptariamos aplinkosaugos ir žemės bei miškų ūkio veiklos kryptys, pagrindžiama parko rekreacinio naudojimo sistema – rekreaciniai kompleksai, trasos, takai, infrastruktūros objektai ir pan., nustatoma gyvenviečių plėtros ir gamybinių objektų naudojimo perspektyva, inžinerinių komunikacijų ir susisiekimo tinklas; pateikiami statybų ir žemės naudojimo principai, nustatomos ūkinės veiklos apribojimo sąlygos), pateikiama pirmos eilės parko teritorijos tvarkymo darbų programa;
6. PARKŲ PLANAVIMO SCHEMŲ DERINIMAS IR PATEIKIMAS TVIRTINTI
6.1. Pagal šias taisykles parengtos parkų planavimo schemos pateikiamos svarstyti visuomenei, skiriant tam tikslui vieno mėnesio laikotarpį, Teritorinio planavimo dokumentų projektų svarstymo su visuomene laikinosiomis taisyklėmis nustatyta tvarka. Svarstymo terminui pasibaigus, projektavimo organizacija ir užsakovas išnagrinėja pateiktas raštu pastabas ir pretenzijas, pateikia motyvuotas išvadas. Jei valstybinis parkas yra kelių savivaldybių teritorijose, užsakovui informavus apie parengtą parko planavimo schemą, rajonų (miestų) savivaldybės susitaria dėl svarstymo vietos bei laiko.
6.2. Užsakovas kartu su projektavimo organizacija pateikia parkų planavimo schemas rajono (miesto) valdyboms kompleksiškai derinti. Derinime dalyvauja tarnybos, nesančios valdybos sudėtyje:
– aplinkos apsaugos;
– kultūros vertybių apsaugos;
– sanitarijos ir higienos;
– miškų ūkio.
Į kompleksinį derinimą gali būti kviečiamos ir kitos suinteresuotos tarnybos.
6.3. Parko planavimo schema rajono (miesto) valdyboje suderinama ne daugiau kaip per 20 dienų ir derinimo rezultatai įforminami protokolu, kurį tvirtina rajono (miesto) valdytojas.
6.4. Parkų planavimo schemos, aprobuotos rajono (miesto) valdyboje, derinamos su šiomis valstybinės projektavimo priežiūros institucijomis:
– Aplinkos apsaugos ministerija;
– Miškų ūkio ministerija;
– Statybos ir urbanistikos ministerija;
– Žemės ūkio ministerija;
– Kultūros vertybių apsaugos departamentu.
Atskirais atvejais parko planavimo schema derinama ir su kitomis institucijomis, nurodytomis projektavimo užduotyje.
6.5. Valstybinės projektavimo priežiūros institucijos, gavusios pranešimą apie parko planavimo schemos užbaigimą, turi ją išnagrinėti ir per mėnesį pateikti savo išvadas. Derinančios institucijos parkų planavimo schemų medžiagą gali išnagrinėti Aplinkos apsaugos ministerijoje arba Statybos ir urbanistikos ministerijoje.
6.6. Aplinkos apsaugos ministerija kartu su Statybos ir urbanistikos ministerija, rajono (miesto) savivaldybe bei užsakovu išnagrinėja derinančių institucijų pastabas ir išvadas, priima suderintą sprendimą ir priima galutinę išvadą dėl parko planavimo schemos tvirtinimo.
6.7. Valstybinių parkų planavimo schemas Aplinkos apsaugos ministerija arba Statybos ir urbanistikos ministerija (istorinių nacionalinių ir istorinių regioninių parkų) teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybei tvirtinti.
6.8. Lietuvos Respublikos Vyriausybei tvirtinti pateikiamas parkų planavimo schemų pagrindinis brėžinys, aiškinamojo rašto pagrindiniai teiginiai, pirmos eilės parko teritorijos tvarkymo programa ir parkų individualių nuostatų arba jų pataisų projektas. Aiškinamojo rašto pagrindinius teiginius parengia parkų planavimo schemas paruošusios projektavimo organizacijos. Parkų schemas pristato ir jų sprendimus aiškina Aplinkos apsaugos ministerijos arba Statybos ir urbanistikos ministerijos atsakingas atstovas.
Valstybinių parkų planavimo schemų
rengimo, derinimo ir pateikimo tvirtinti
taisyklių priedas
VALSTYBINIO PARKO PLANAVIMO SCHEMOS PROJEKTAVIMO UŽDUOTIS
1.Užsakovas:..............................................................................................................................
2. Projektavimo organizacija:.....................................................................................................
3. Valstybinio parko įsteigimo juridinis pagrindas:...................................................................
...................................................................................................................................................
4. Užsakoma parengti pagal Valstybinių parkų planavimo schemų rengimo, derinimo ir tvirtinimo taisyklių reikalavimus šios apimties grafinę ir tekstinę medžiagą:
5. Užsakovas prie projektavimo užduoties projektavimo organizacijai pateikia:
6. Aplinkos apsaugos ministerija (gamtosauginės sąlygos):........................................................
....................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................
7. Kultūros vertybių apsaugos departamentas (paminklosauginės sąlygos):..............................
....................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................
8. Statybos ir urbanistikos ministerija (architektūriniai- urbanistiniai reikalavimai):..................
....................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................
Užsakovas:
..............................
(žinyba, organizacija) (parašas, pavardė)
199. m...............
Suderinta: |
|
Suderinta: |
|
Aplinkos apsaugos |
|
Statybos ir urbanistikos |
|
ministerija |
................................ |
ministerija |
................................. |
199. ...m................. |
(parašas, pavardė) |
199. ....m....................... |
(parašas, pavardė) |
|
|
|
|
Suderinta: |
|
Suderinta: |
|
Kultūros vertybių aps. |
|
.................... rajono |
|
departamentas |
................................. |
(miesto) savivaldybė |
................................. |
199..... m.................. . |
(parašas, pavardė) |
199..... m...................... |
(parašas, pavardė) |
______________