LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1997 M. SPALIO 23 D. NUTARIMO NR. 1162 „DĖL LENGVATINIŲ PASKOLŲ GYVENAMIESIEMS NAMAMS, BUTAMS STATYTI ARBA PIRKTI TEIKIMO IŠ BANKŲ KREDITO IŠTEKLIŲ PILIEČIAMS, TURINTIEMS TEISĘ Į VALSTYBĖS PARAMĄ“ DALINIO PAKEITIMO

 

2000 m. rugpjūčio 22 d. Nr. 960

Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Iš dalies pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. spalio 23 d. nutarimą Nr. 1162 „Dėl lengvatinių paskolų gyvenamiesiems namams, butams statyti arba pirkti teikimo iš bankų kredito išteklių piliečiams, turintiems teisę į valstybės paramą“ (Žin., 1997, Nr. 97-2458; 1998, Nr. 8-182, Nr. 48-1312, Nr. 67-1953):

1. Išdėstyti 1 punktą taip:

1. Patvirtinti Paskolų lengvatinėmis sąlygomis teikimo iš bankų kredito išteklių piliečiams, turintiems teisę į valstybės paramą, gyvenamiesiems namams, butams statyti arba pirkti tvarką (pridedama)“.

2. Papildyti nurodytąjį nutarimą šiais 3 ir 4 punktais:

3. Nustatyti, kad tais atvejais, kai paskola, dėl kurios buvo suteikta valstybės garantija pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. vasario 2 d. nutarimą Nr. 141 „Dėl valstybės garantijos“ (Žin., 1998, Nr. 15-341), 1998 m. liepos 23 d. nutarimą Nr. 916 „Dėl valstybės garantijos suteikimo ir teikiamų 1998 metais lengvatinių paskolų gyvenamiesiems namams, butams statyti arba pirkti limito paskirstymo“ (Žin., 1998, Nr. 67-1953) arba 1999 m. sausio 15 d. nutarimą Nr. 54 „Dėl valstybės garantijos“ (Žin., 1999, Nr. 9-195), naudojama ne pagal paskirtį arba pažeidžiant paskolos sutartyje nurodytas sąlygas, taip pat paaiškėjus, kad paskola pasinaudojo pilietis, neturėjęs teisės į valstybės paramą, valstybės garantija dėl šios paskolos sutarties nutraukiama ir ji neįskaitoma į savivaldybės paskolų metinį limitą, o kompensuotų palūkanų suma išieškoma iš šią paskolą gavusio piliečio Finansų ministerijos ir banko sutartyje dėl paskolų lengvatinėmis sąlygomis teikimo nustatyta tvarka ir pervedama į Bendrąjį paramos gyvenamiesiems namams, butams statyti arba pirkti fondą.

4. Pavesti Finansų ministerijai kartu su Aplinkos ministerija paskirstyti savivaldybėms paskolų gyvenamiesiems namams, butams statyti arba pirkti metines sumas“.

3. Išdėstyti nauja redakcija nurodytuoju nutarimu patvirtintą Lengvatinių paskolų gyvenamiesiems namams, butams statyti arba pirkti teikimo iš bankų kredito išteklių piliečiams, turintiems teisę į valstybės paramą, tvarką (pridedama).

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                        ANDRIUS KUBILIUS

 

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRĖ,

PAVADUOJANTI FINANSŲ MINISTRĄ                                                     IRENA DEGUTIENĖ

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1997 m. spalio 23 d. nutarimu Nr. 1162

(Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2000 m. rugpjūčio 22 d. nutarimo Nr. 960

redakcija)

 

PASKOLŲ LENGVATINĖMIS SĄLYGOMIS TEIKIMO IŠ BANKŲ KREDITO IŠTEKLIŲ PILIEČIAMS, TURINTIEMS TEISĘ Į VALSTYBĖS PARAMĄ, GYVENAMIESIEMS NAMAMS, BUTAMS STATYTI ARBA PIRKTI TVARKA

 

1. Ši tvarka reglamentuoja paskolų lengvatinėmis sąlygomis (toliau vadinama – paskolos) teikimą iš bankų kredito išteklių piliečiams, turintiems teisę į valstybės paramą pagal Lietuvos Respublikos gyventojų apsirūpinimo gyvenamosiomis patalpomis įstatymą (Žin., 1992, Nr. 14-378), gyvenamiesiems namams, butams statyti arba pirkti ir yra privaloma valstybės valdymo ir vykdomosioms savivaldos institucijoms, konkurso tvarka atrinktiems ir pagal šią tvarką paskolas teikiantiems bankams, uždarajai akcinei bendrovei „Būsto paskolų draudimas“ (toliau vadinama – draudimo bendrovė), draudžiančiai paskolas, taip pat piliečiams, gaunantiems šias paskolas.

2. Tiesiogines paskolų teikimo operacijas atlieka šias paskolas teikiantys bankai, kurie parenkami Finansų ministerijos skelbiamo konkurso būdu. Konkurso tvarką nustato finansų ministro įsakymu patvirtinti konkurso nuostatai. Konkurso būdu bankas parenkamas atsižvelgiant į šiuos kriterijus: siūlomą paskolų suteikimo terminą, metinę palūkanų normą, bankų siūlomą paskolų sumą ir nekilnojamojo turto įkeitimo sąlygas, mokesčius už banko operacijas ir paslaugas, kitas sąlygas, nurodytas konkurso nuostatuose. Paskolos turi būti apdraustos draudimo bendrovėje pagal Būsto paskolų draudimo taisykles. Paskolų teikimo konkursai skelbiami atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimus paskolų subsidijoms padengti.

3. Finansų ministerija ir konkursą laimėję bankai pasirašo sutartis dėl paskolų teikimo sąlygų ir tvarkos.

4. Piliečių gautų paskolų grąžinimo riziką prisiima draudimo bendrovė ir šias paskolas teikiantys bankai pagal draudimo sutarčių sąlygas.

5. Paskolos teikiamos šiomis sąlygomis:

5.1. paskolos dydis apskaičiuojamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos gyventojų apsirūpinimo gyvenamosiomis patalpomis įstatyme nustatyta valstybės remiamo bendrojo naudingojo ploto norma ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. gegužės 1 d. nutarime Nr. 493 „Dėl gyvenamojo namo, buto vieno kvadratinio metro bendrojo naudingojo ploto statybos ir pirkimo kainų 2000 metų normatyvų, teikiant kreditus lengvatinėmis sąlygomis piliečiams, turintiems teisę į valstybės paramą“ (Žin., 2000, Nr. 37-1042) nustatytu bendrojo naudingojo ploto vieno kvadratinio metro statybos ir pirkimo kainos normatyvu. Paskolos suma turi atitikti paskolos gavėjo (jo šeimos) grynąsias metines pajamas pagal teikiančių šias paskolas bankų konkurso metu nurodytus paskolų teikimo sąlygose kriterijus ir draudimo bendrovės reikalavimus;

5.2. paskola suteikiama laikotarpiui iki 25 metų;

5.3. paskolos gavėjas (išskyrus tuos atvejus, kai paskola suteikiama trūkstamam (iki normatyvinio) būsto naudingajam plotui įsigyti) turi būti sukaupęs pradinį įnašą, kuris pirmojoje ir antrojoje eilėse įrašytiems piliečiams turi būti ne mažesnis kaip 10 procentų, trečiojoje eilėje įrašytiems piliečiams – ne mažesnis kaip 5 procentai įsigyjamų gyvenamųjų patalpų vertės;

5.4. paskola gyvenamajam namui statyti suteikiama pateikus nustatytąja tvarka suderintą namo statybos techninį projektą ar kitą projektinę dokumentaciją (pagal statybos techninių reglamentų reikalavimus), taip pat žemės ir kito nekilnojamojo turto registro tvarkytojo pažymėjimą apie registre įregistruotą žemės sklypą;

5.5. paskolos gavėjas, užtikrindamas šios paskolos grąžinimą, turi įkeisti bankui:

nupirktą gyvenamąjį namą arba butą, – jeigu paskola suteikta būstui pirkti;

statomą gyvenamąjį namą ir turimą žemės sklypą, – jeigu paskola suteikta gyvenamajam namui statyti;

kitą nekilnojamąjį turtą;

5.6. paskola gyvenamajam namui, butui pirkti pradedama grąžinti ne vėliau kaip po vienerių metų nuo paskolos gavimo, o gyvenamajam namui, butui statyti – ne vėliau kaip po dvejų metų nuo pirmosios paskolos dalies, nurodytos 15 punkte, išdavimo paskolos sutartyje nustatyta tvarka. Paskolos gavėjas turi teisę grąžinti paskolą anksčiau paskolos sutartyje numatyto laiko;

5.7. paskolos gavėjui paskolos sutartyje numatytu laiku negrąžinus paskolos ar jos dalies arba nesumokėjus palūkanų, šios lėšos išieškomos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

6. Paskolos gavėjas moka 5 procentus metinių palūkanų, išskyrus socialiai remtinus asmenis, kurie turi teisę į papildomas lengvatas pagal Lietuvos Respublikos gyventojų apsirūpinimo gyvenamosiomis patalpomis įstatymą. Papildomos lengvatos socialiai remtiniems asmenims teikiamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. balandžio 19 d. nutarimu Nr. 274 „Dėl Bendrojo ir vietos savivaldybių paramos gyvenamiesiems namams, butams statyti arba pirkti fondų bei lengvatinių kreditų gyventojams“ (Žin., 1993, Nr. 14-364) patvirtinta Gyvenamųjų namų, butų statybos arba pirkimo lengvatinio kreditavimo tvarka.

7. Paskolų palūkanų norma Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu gali būti pakeista atsižvelgiant į infliaciją ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimus šių paskolų subsidijoms padengti.

8. Skirtumas tarp Finansų ministerijos suderintų su banku rinkos palūkanų ir lengvatinių palūkanų, nurodytų 6 punkte, padengiamas iš Bendrojo paramos gyvenamiesiems namams, butams statyti arba pirkti fondo Finansų ministerijos ir banko sudarytoje sutartyje nustatyta tvarka.

9. Dėl papildomų lengvatų socialiai remtiniems asmenims suteikimo vykdomosios savivaldos institucijos ir paskolas teikiantys bankai sudaro sutartis.

10. Įvykus 2 punkte nurodytam bankų konkursui, bankų teikiamų paskolų metinės sumos, nurodytos 2 punkte, paskirstomos savivaldybėms proporcingai savivaldybėse įregistruotų piliečių, pageidaujančių gauti paskolas, skaičiui, kurį skelbia Statistikos departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.

11. Vykdomosios savivaldos institucijos, vadovaudamosi 10 punkte nurodytu paskolų metinių sumų paskirstymu, nustato piliečių, kuriems laikantis šių sumų galėtų būti suteiktos paskolos, skaičių ir raštu praneša piliečiams apie galimybę suteikti jiems paskolą – nurodo bankus ir laiką, per kurį šie piliečiai turi kreiptis dėl paskolos gavimo. Pilietis, gavęs šį vykdomosios savivaldos institucijos pranešimą, turi per 30 kalendorinių dienų kreiptis į banką. Jeigu pilietis per nurodytąjį laiką nesikreipia į banką su raštišku prašymu suteikti paskolą, laikoma, kad jis šiuo metu atsisako paskolos. Vykdomoji savivaldos institucija vietoj šio piliečio pagal eilę siunčia į banką kitą pilietį, pageidaujantį gauti valstybės paramą.

12. Kai pilietis pateikia bankui vykdomosios savivaldos institucijos pranešimą, nurodytą 11 punkte, ir prašymą suteikti paskolą, bankas per 15 darbo dienų prašymą išnagrinėja; jeigu suteikti paskolą sutinka, išduoda piliečiui tai patvirtinantį dokumentą ir informuoja apie tai vykdomąją savivaldos instituciją, siuntusią šį pilietį į banką.

13. Gautą iš banko dokumentą, nurodytą 12 punkte, ir dokumentus, patvirtinančius teisę į valstybės paramą, pilietis ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų pateikia vykdomajai savivaldos institucijai. Vadovaudamasi šiais dokumentais, vykdomoji savivaldos institucija ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo jų įregistravimo savivaldybėje priima sprendimą dėl subsidijų paskolos daliai padengti teikimo šiam piliečiui. Sprendime nurodomas asmens kodas, adresas, šeimos sudėtis, paskolos normatyvinis dydis ir paskirtis, teiktinų subsidijų pobūdis (subsidijos palūkanų skirtumui padengti, papildomoms lengvatoms teikti, draudimo įmokoms mokėti). Bankas, remdamasis šiuo vykdomosios savivaldos institucijos sprendimu, priima galutinį sprendimą suteikti paskolą ir pasirašyti su paskolos gavėju paskolos sutartį. Būsto paskolos draudimo sutartis dėl paskolos sudaroma vadovaujantis Būsto paskolų draudimo taisyklėmis.

14. Jeigu paskola suteikiama gyvenamajam namui, butui pirkti, pirkėjas su pardavėju sudaro namo, buto pirkimo-pardavimo sutartį. Sutartyje įrašoma, kad pirkėjas ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo pirkimo-pardavimo sutarties notarinio patvirtinimo turi įkeisti bankui už šią paskolą įsigytą namą, butą ir (ar) kitą kilnojamąjį arba nekilnojamąjį turtą (bankui sutikus), sudaręs su banku įkeitimo sutartį (hipotekos lakštą). Po to, kai namo, buto pirkimo-pardavimo sutartį ir turto įkeitimo sutartį (hipotekos lakštą) patvirtina notaras, taip pat namo, buto pirkimo–pardavimo sutartis įregistruojama Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto registre, o turto įkeitimo sutartis (hipotekos lakštas) – Lietuvos Respublikos hipotekos registre, bankas per 5 darbo dienas perveda paskolos sutartyje įrašytą lėšų sumą į namo, buto pirkimo-pardavimo sutartyje nurodytą pardavėjo sąskaitą.

15. Paskola individualiam gyvenamajam namui statyti išduodama dalimis ir užtikrinama nekilnojamojo turto įkeitimu. Įkeičiamas turtas turi būti įvertintas Lietuvos Respublikos turto ir verslo vertinimo pagrindų įstatymo (Žin., 1999, Nr. 52-1672) nustatyta tvarka ir suderintas su paskolą suteikiančiu banku. Bankas už rangovo atliktus ir nustatytosios formos aktu priimtus namo statybos darbus, įsigytas medžiagas ir inžinerinę įrangą sumoka tik gavęs tai patvirtinančius dokumentus. Grynais pinigais paskolos neišmokamos.

16. Paaiškėjus, kad bankas paskolą piliečiui suteikė pažeidęs šią tvarką ir pasirašytos su Finansų ministerija sutarties sąlygas, palūkanų skirtumas, nurodytas 8 punkte, ir draudimo įmoka, nurodyta 13 punkte, nemokami. Nustačius, kad palūkanų skirtumas ir draudimo įmoka jau sumokėti, bankas sumokėtą palūkanų skirtumą ir draudimo įmoką grąžina į Bendrąjį paramos gyvenamiesiems namams, butams statyti arba pirkti fondą.

17. Paaiškėjus, kad paskola naudojama ne pagal paskirtį arba pažeidžiant paskolos sutartyje nurodytas sąlygas, taip pat paskola pasinaudojo pilietis, neturėjęs teisės į valstybės paramą, paskola neįskaitoma į savivaldybės paskolų metinę sumą. Subsidijų, suteiktų palūkanų skirtumui padengti ir papildomoms lengvatoms teikti (pagal 13 punktą), suma išieškoma iš šią paskolą gavusio piliečio įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka ir pervedama į Bendrąjį paramos gyvenamiesiems namams, butams statyti arba pirkti fondą.

Jeigu paskola naudojama ne pagal paskirtį arba ja pasinaudojo pilietis, neturėjęs teisės į valstybės paramą, draudimo įmoką, nurodytą 13 punkte, sumokėtą už pilietį pagal draudimo sutartį ir Finansų ministerijos nustatytą draudimo įmokos ar jos dalies apmokėjimo tvarką, iš šio piliečio įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka išieško draudimo bendrovė ir per 3 darbo dienas po išieškojimo perveda į Bendrąjį paramos gyvenamiesiems namams, butams statyti arba pirkti fondą.

18. Paaiškėjus, kad paskola piliečiui suteikta nepagrįstai dėl vykdomosios savivaldos institucijos kaltės, kompensuotų palūkanų skirtumą ir sumokėtą draudimo įmoką padengia savivaldybė savo lėšomis, kurios pervedamos į Bendrąjį paramos gyvenamiesiems namams, butams statyti arba pirkti fondą.

19. Nurodytoje 3 punkte sutartyje turi būti numatyta, kad bankas kiekvieną metų ketvirtį (jam pasibaigus) pateikia Finansų ministerijai duomenis apie išduotas paskolas ir valstybės įsiskolinimo bankui, kuris susidaro dėl 8 punkte nurodyto įsipareigojimo padengti palūkanų skirtumą, dydį.

20. Bankas ne rečiau kaip kartą per mėnesį pateikia vykdomosioms savivaldos institucijoms informaciją apie išduotas paskolas pagal jų teikimus ir sąrašą piliečių, kuriems bankas pagrįstai atsisakė suteikti tokias paskolas arba kurie atsisakė jas imti.

21. Vykdomoji savivaldos institucija, gavusi iš banko sąrašą piliečių, kuriems suteikta paskola, išbraukia juos iš eilės valstybės paramai gauti. Iš eilės taip pat išbraukiami piliečiai, už kuriuos įsigyjant nuosavą būstą buvo sumokėta draudimo įmoka arba jos dalis. Tokių piliečių sąrašą draudimo bendrovė pateikia vykdomajai savivaldos institucijai per 5 darbo dienas nuo draudimo sutarties įsigaliojimo.

______________