LIETUVOS RESPUBLIKOS          LIETUVOS RESPUBLIKOS          LIETUVOS ŽEMĖS

ŽEMĖS ŪKIO                                  FINANSŲ MINISTERIJA              ŪKIO BANKAS

MINISTERIJA                                                                                          

 

Nr. 1311-6-54                             Nr. 31N                                       Nr. 16-10

 

1992 m. vasario 26 d.

Vilnius

 

ŪKININKŲ RĖMIMO FONDO SUDARYMO IR NAUDOJIMO TVARKA

 

Siekdama didinti valstybės paramą ūkininkams ir sudaryti palankesnes sąlygas jiems kurtis, Lietuvos Respublikos Vyriausybė 1992 m. vasario 7 d. nutarimu Nr. 88 „Dėl ūkininkų rėmimo“ pavedė Finansų ministerijai įsteigti ūkininkų rėmimo fondą, kuris turi būti formuojamas iš Lietuvos valstybės biudžete tam numatytų lėšų, Respublikos ir užsienio valstybinių juridinių ir fizinių asmenų paramos fondų ir labdaros lėšų Lietuvos žemės ūkiui remti, taip pat šiam fondui skiriamų 5 procentų dydžio atskaitymų iš Agrarinės reformos fondo.

Vykdydamos šį nutarimą, Žemės ūkio ministerija, Finansų ministerija bei Lietuvos žemės ūkio bankas nustatė tokią ūkininkų rėmimo fondo sudarymo ir naudojimo tvarką.

1. Ūkininkų rėmimo fondo lėšoms kaupti Lietuvos žemės ūkio banko Vilniaus miesto Operacinėje valdyboje atidaryta sąskaita Nr. 705701.

2. Finansų ministerija Lietuvos valstybės biudžeto lėšas, skirtas ūkininkų rėmimo fondui sudaryti, perveda į nurodytą sąskaitą vieną kartą per ketvirtį, bet ne vėliau kaip likus 5 dienoms iki kito ketvirčio pradžios.

3. Žemės ūkio ministerija 5 procentų dydžio atskaitymų iš Agrarinės reformos fondo lėšas į ūkininkų rėmimo fondą perveda mėnesiui pasibaigus, bet ne vėliau kaip iki kito mėnesio 5 d.

Atskaitymai iš Agrarinės reformos fondo apskaičiuojami nuo praėjusio mėnesio įplaukų į šį fondą sumos.

4. Respublikos ir užsienio valstybių juridiniai ir fiziniai asmenys jų skiriamas lėšas ūkininkams remti perveda į Lietuvos žemės ūkio banko Vilniaus miesto operacinėje valdyboje atidarytą sąskaitą Nr. 705701.

5. Kiekvienais metais Žemės ūkio ministerija, atsižvelgdama į numatomas ūkininkų rėmimo fondo lėšas, sudaro ūkininkų rėmimo fondo pajamų ir išlaidų sąmatą. Ją tvirtina žemės ūkio ministras. Sąmatoje numatytos pajamos ir išlaidos paskirstomos ketvirčiais, atsižvelgiant į prognozuojamą ūkininkų skaičiaus pasikeitimą per metus. Pajamų ir išlaidų sąmata gali būti tikslinama atitinkamai pasikeitus ūkininkų rėmimo fondo sudarymo ir panaudojimo sąlygoms.

6. Ūkininkų rėmimo fondo pajamų ir išlaidų sąmatoje numatytos lėšos kapitalo investicijoms paskirstomos rajonų valdybų žemės ūkio skyriams proporcingai remtinų ūkininkų užimamam žemės ūkio naudmenų plotui. 1992 m. pirmame pusmetyje numatytos lėšos kapitalo investicijoms paskirstomo rajonams pagal kovo 1 d. duomenis apie remtinų ūkininkų turimus žemės ūkio naudmenų plotus, o antro pusmečio lėšos – pagal liepos 1 d. duomenis.

Tam tikslui rajonų valdybų žemės ūkio skyriai pateikia Žemės ūkio ministerijai duomenis apie ūkininkų, turinčių ne mažiau kaip 15 ha žemės ūkio naudmenų, užimamą plotą atitinkamai iki kovo 16 d. ir liepos 13 dienos. Pradedant 1993 metais ūkininkų rėmimo fondo lėšos, skirtos kapitalo investicijoms, paskirstomos rajonams proporcingai remtinų ūkininkų užimamam žemės ūkio naudmenų plotui pagal praėjusių metų gruodžio 1 d. būklę.

Žemės ūkio ministerija ūkininkų rėmimo fondo lėšas, skirtas kapitalo investicijoms, perveda rajonų valdybų žemės ūkio skyriams kiekvieną ketvirtį į tam tikslui atidaromą atskirą balansinę sąskaitą Nr. 705.

Rajonų valdybų žemės ūkio skyriai, neviršydami jiems skirtų lėšų, gali finansuoti ūkininkų sodybų elektrifikavimo, ryšių sistemų kūrimo, esant galimybei – ir dujofikavimo, taip pat ūkininkų bendro naudojimo kelių tiesimo bei remonto darbus.

Lėšos ūkininkams jų sodybų elektrifikavimo darbams finansuoti (projektų parengimas, 10 kv linijos tiesimas, transformatorinės pastotės TP 10/0,4 kv įsigijimas ir sumontavimas ir 0,4 kv linijos iki įvadinės atramos tiesimas) skiriamos atsižvelgiant į paraiškų padavimo datą.

Ūkininkų rėmimo fondo lėšomis gali būti finansuojami tik ūkininkų bendro naudojimo kelių projektavimo, tiesimo bei remonto darbai.

7. Ūkininkų rėmimo fondo pajamų ir išlaidų sąmatoje numatytos lėšos, skirtos dalies priskaičiuotų palūkanų už ūkininkams suteiktas ilgalaikes paskolas kompensavimui, rajonų valdybų žemės ūkio skyriams neskiriamos.

Lietuvos žemės ūkio banko skyriai apskaičiuoja nuo paskolos išdavimo dienos iki 1992 m. vasario 1 d. kompensuotinas 50 procentų sumokėtas palūkanų sumas ūkininkams, turėjusiems š. m. vasario 1 d. negrąžintų ilgalaikių paskolų Lietuvos žemės ūkio bankui, ir jas nusirašo iš Ūkininkų rėmimo fondo sąskaitos. Apie negrąžintos paskolos sumažinimą banko skyriai praneša raštu kiekvienam ūkininkui. Bankų skyriai prie mokamųjų reikalavimų prideda ūkininkų, gavusių ilgalaikes paskolas ir turinčių ne mažiau kaip 15 ha žemės ūkio naudmenų, vardinį sąrašą su priskaičiuotų bei kompensuojamų palūkanų sumomis.

Tokia pat tvarka žemės ūkio banko skyriai kiekvieną mėnesį (pradedant š. m. vasario 1 d.) nusirašo iš Ūkininkų rėmimo fondo sąskaitos 50 procentų priskaičiuotų palūkanų sumos už suteiktas remtiniems ūkininkams ilgalaikes paskolas.

8. Ūkininkų rėmimo fondo lėšos ūkininkams, nukentėjusiems dėl stichinių nelaimių, skiriamos Žemės ūkio ministro įsakymu tik tais atvejais, kai yra dokumentai, įrodantys apie stichinės nelaimės ūkininkui padarytos žalos dydį ir draudimo organizacijų atlygintos žalos sumą.

9. Nepanaudotos ūkininkų rėmimo fondo lėšos, skirtos daliai palūkanų dengti ir paramai ūkininkams nukentėjusiems dėl stichinių nelaimių, teikti gali būti skiriamos kapitalo investicijoms paskirstant jas 6 punkte nustatyta tvarka (atitinkamai patikslinant ūkininkų rėmimo fondo pajamų ir išlaidų sąmatą). Tokia pat tvarka paskirstomos ir papildomai gautos lėšos iš Respublikos ir užsienio valstybių juridinių ir fizinių asmenų paramos fondų ir labdaros lėšų Lietuvos žemės ūkiui remti, jei kitaip nenumato rėmėjai.

10. Metų pabaigoje nepanaudotos ūkininkų rėmimo fondo lėšos, esančios Žemės ūkio ministerijos ir rajonų valdybų žemės ūkio skyrių šiam tikslui atidarytose sąskaitose, į valstybės biudžeto pajamas nepervedamos.

11. Ketvirčiui pasibaigus, rajonų valdybų žemės ūkio skyriai per 10 dienų pateikia Žemės ūkio ministerijai (pagal jos paruoštą formą) ataskaitą apie lėšų panaudojimą pagal finansuojamas priemones. Žemės ūkio ministerija iki sekančio mėnesio 25 d. pateikia Finansų ministerijai ūkininkų rėmimo fondo lėšų panaudojimo suvestinę ataskaitą.

12. Ūkininkų rėmimo fondo panaudojimo kontrolę vykdo Finansų ministerija ir Žemės ūkio ministerija.

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

FINANSŲ MINISTRO PIRMASIS PAVADUOTOJAS

K. KRISTINAITIS          

LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO PIRMASIS PAVADUOTOJAS

A. IVANAUSKAS          

LIETUVOS ŪKIO BANKO

PIRMININKAS

P. VILIŪNAS