LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL NATŪRALAUS MINERALINIO VANDENS OFICIALIOJO PRIPAŽINIMO LIETUVOS RESPUBLIKOJE NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
2000 m. lapkričio 30 d. Nr. 697
Vilnius
Vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės sekretoriaus 1999 m. rugsėjo 14 d. pavedimą Nr. 13-8853 ir remdamasis Lietuvos Respublikos Seimo Ekonomikos komiteto Verslo pakomitečio 1999 m. lapkričio 17 d. posėdžio (protokolo Nr. 2) sprendimu,
1. Tvirtinu Natūralaus mineralinio vandens oficialiojo pripažinimo Lietuvos Respublikoje nuostatus (pridedama).
2. Nustatau, kad Natūralaus mineralinio vandens oficialiojo pripažinimo Lietuvos Respublikoje nuostatai įsigalioja nuo 2001 m. sausio 1 d.
PATVIRTINTA
sveikatos apsaugos ministro
2000 11 30 įsakymu Nr. 697
natūralaus mineralinio vandens oficialiojo pripažinimo lietuvos respublikoje nuostatai
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šie nuostatai reglamentuoja gaunamo iš Lietuvos Respublikos žemės gelmių ar įvežamo ir teikiamo į Lietuvos rinką prekinėje taroje natūralaus mineralinio vandens oficialiojo pripažinimo ir leidimo jį panaudoti sąlygas ir tvarką.
2. Pramoniniu būdu gauti, ruošti, fasuoti ir teikti į Lietuvos rinką galima iš Lietuvos žemės gelmių gaunamą ir Lietuvos Respublikoje oficialiai pripažintą natūralų mineralinį vandenį, kai oficialiai patvirtinama, kad visi Lietuvos higienos normų HN 28:1998 „Geriamasis mineralinis vanduo. Kokybės reikalavimai ir programinė priežiūra“ ir HN 15:1998 „Maisto higiena. Bendrieji reikalavimai“ bei „Privalomieji natūralaus mineralinio vandens reikalavimai“ (Žin., 2000, Nr. 46-1322) yra įvykdyti.
3. Iš Lietuvos Respublikos žemės gelmių gaunamas natūralus mineralinis vanduo pripažįstamas, nustačius, kad šis vanduo atitinka visus Lietuvos higienos HN 28:1998 4.1.1 punkto reikalavimus pagal šiuos kriterijus:
3.3. vandens mikrobinę taršą ir maisto higienos reikalavimus vandenį gaunant, ruošiant ir fasuojant;
4. Lietuvos Respublikoje pripažįstamas iš valstybių Europos Sąjungos narių žemės gelmių gaunamas ir tų valstybių atsakingų institucijų pagal šių nuostatų 3 punkte išvardytus kriterijus pripažintas natūralus mineralinis vanduo.
5. Lietuvos Respublikoje pripažįstamas iš valstybių ne Europos Sąjungos narių žemės gelmių gaunamas natūralus mineralinis vanduo, jeigu tų valstybių atsakingų institucijų išduotuose oficialiuose dokumentuose yra patvirtinama, kad tas vanduo atitinka Tarybos 1980 07 15 direktyvos 80/777/EEC dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su natūralaus mineralinio vandens gavyba ir prekyba juo, derinimo I Priedo 1 dalyje pateiktą natūralaus mineralinio vandens charakteristiką ir kad vykdomi reguliarūs patikrinimai, įgyvendinant šios direktyvos II Priedo 2 paragrafo nuostatas arba kad vanduo atitinka Lietuvos higienos normos HN 28:1998 4.1.1.2-4.1.1.5 punktuose pateiktą natūralaus mineralinio vandens charakteristiką ir kad vykdomi reguliarūs patikrinimai įgyvendinant šios normos 4.1.5 – 4.1.7 punktų reikalavimus.
6. Valstybės ne Europos Sąjungos narės atsakingos institucijos išduotas oficialus dokumentas galioja ne ilgiau kaip 5 metus nuo jo išdavimo datos ir netenka galios, jeigu nėra laiku atnaujinamas.
7. Apie Lietuvos Respublikoje oficialiai pripažintą natūralų mineralinį vandenį skelbiama periodiniame Sveikatos apsaugos ministerijos leidinyje, nurodant vandens pavadinimą, šaltinio pavadinimą ir gavybos vietovę bei šalies pavadinimą. Leidinyje taip pat skelbiama apie Lietuvos Respublikos teritorijoje esančio natūralaus mineralinio vandens šaltinio pavadinimo pakeitimą.
II. TERMINAI IR JŲ APIBRĖŽIMAI
8. Šiuose nuostatuose vartojami terminai ir jų apibrėžimai:
8.1. natūralus mineralinis vanduo – neužterštoje ir nuo taršos patikimai apsaugotoje aplinkoje susidaręs požeminis vanduo, pasižymintis tyrumu, savita ir pastovia chemine kompozicija, biologinėmis ir fizikinėmis savybėmis, lemiančiomis jo teigiamą poveikį žmogaus organizmo fiziologinėms funkcijoms;
8.2. natūralaus mineralinio vandens panaudojimas – vandens gavyba, ruošimas, fasavimas ir teikimas į rinką, taikant aplinkosaugines, higienines, organizacines, technines ir technologines priemones, užtikrinančias natūralaus mineralinio vandens šaltinio apsaugą nuo užteršimo, išsekimo ir oficialiai pripažintą natūralųjį mineralinį vandenį apibūdinančių savybių išsaugojimą;
8.3. natūralaus mineralinio vandens šaltinis (vandenvietė) – požeminio vandens telkinio dalis, kurioje sutelkti požeminio vandens kaptažo, pakėlimo ir perdavimo panaudojimui įrenginiai bei panaudojimui išgaunamas natūralus mineralinis vanduo;
8.4. natūralų mineralinį vandenį panaudojanti įmonė – natūralų mineralinį vandenį gaunanti, ruošianti, fasuojanti ir vandens prekinę tarą ženklinanti įmonė;
8.5. oficialusis požeminio vandens pripažinimas natūraliu mineraliniu vandeniu – valdžios įgaliotos institucijos oficialus patvirtinimas, kad iš vieno erdvės ir kiekio atžvilgiu apriboto požeminio telkinio imamas vanduo pagal hidrogeologijos, hidrochemijos, mikrobiologijos, higienos, fiziologijos, farmakologijos kriterijus atitinka Lietuvos higienos normos HN 28:1998 „Geriamasis mineralinis vanduo. Kokybės reikalavimai ir programinė priežiūra“ 4.1.1.2-4.1.1.5 punktuose suformuluotą natūralaus mineralinio vandens charakteristiką.
III. PARAIŠKOS PATEIKIMO TVARKA
9. Pagal leidimo žvalgyti ir naudoti mineralinio vandens išteklius turėtojo (toliau – Pareiškėjo) paraišką, iš Lietuvos Respublikos žemės gelmių gaunamą vandenį natūraliu mineraliniu vandeniu pripažįsta Mineralinio vandens kokybės nustatymo komisija prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Komisija). Komisijos sudėtį ir nuostatus tvirtina sveikatos apsaugos ministras. Paraiškoje turi būti nurodytas natūralų mineralinį vandenį panaudosiančios įmonės pavadinimas, adresas ir įmonės kodas, mineralinio vandens gavybos vietovė, šaltinio pavadinimas, numatomas teikiamo į rinką natūralaus mineralinio vandens prekinis pavadinimas, kitų įmonių, jau panaudojančių ir dar panaudosiančių to paties šaltinio vandenį, sąrašas.
10. Kartu su paraiška Pareiškėjas pateikia Komisijai šių nuostatų 1 priedo 1-8 punktuose nurodyta tvarka išdėstytą informaciją.
11. Keičiant natūralaus mineralinio vandens šaltinio pavadinimą, iš to šaltinio gaunamo ir anksčiau oficialiai pripažinto natūralaus mineralinio vandens pakartotinai pripažinti nebereikia, jeigu nepasikeitė natūralų mineralinį vandenį panaudojančios įmonės vieta. Pareiškėjas apie siūlomą keisti šaltinio pavadinimą turi pranešti Komisijai, kuri apie pavadinimo pakeitimą skelbia oficialiai.
12. Vandens pripažinimas natūraliu mineraliniu vandeniu privalomas kiekvienai vandenį panaudojančiai įmonei, kurioje teikiamo į rinką vandens prekinės taros etiketėje parašomi konkretaus šaltinio ir šaltinio vietovės pavadinimai.
13. Natūralų mineralinį vandenį, įvežamą į Lietuvos Respubliką prekinėje taroje, pagal importuotojo paraišką pripažįsta Komisija. Paraiškoje turi būti nurodytas šalies ir mineralinį vandenį panaudojančios įmonės pavadinimas, adresas ir kodas, šaltinio vietovė, šaltinio pavadinimas ir į prekinę tarą fasuoto vandens pavadinimas.
IV. OFICIALIOJO PRIPAŽINIMO PAGRINDIMAS
15. Iš Pareiškėjo pateiktų dokumentų Komisijai turi būti aišku, kad iš Lietuvos Respublikos žemės gelmių gaunamas natūralus mineralinis vanduo atitinka šių nuostatų 8.1 punkte pavartotą vandens apibrėžimą ir Lietuvos higienos normos HN 28:1998 4.1.1 punkto reikalavimus, taip pat kad šis vanduo imamas iš vieno erdvės ir kiekio atžvilgiu apriboto požeminio telkinio, kurio susidarymo ir slūgsojimo hidrologinės sąlygos yra ištirtos ir žinomos. Geologinė, hidrogeologinė situacija, techninė kaptažo, vandens apskaitos ir tiekimo įrenginių (siurblių, vamzdžių) būklė (1 priedo 1-6 punktai), taip pat vandens fizikinių, fizikinių-cheminių, cheminių ir mikrobiologinių bandymų duomenys (1 priedo 7 punktas) turi aiškiai rodyti, kad vandens antropogeninės ar kitokios taršos nėra. Imant natūralų mineralinį vandenį iš versmių, galerijų, šachtinių ar gręžtinių šulinių, į kaptažo įrenginį neturi patekti kitoks nei imamas natūralus mineralinis vanduo.
16. Jeigu to paties požeminio vandens telkinio vanduo imamas iš kelių šaltinių, Komisija turi įvertinti kiekvieną šaltinį pagal šių nuostatų 1 priedo 4-6 punktų reikalavimus.
17. Iš kiekvieno šaltinio imamą vandenį Komisija įvertina pagal šią nuostatų 2 priede nurodyta tvarka pateiktus parametrus.
18. Oficialiai pripažįstamą natūralų mineralinį vandenį, kurio viename litre yra mažiau kaip 1000 mg ištirpusių mineralinių medžiagų arba mažiau kaip 250 mg ištirpusio laisvojo gamtinio anglies dvideginio, galima apibūdinti pagal Lietuvos higienos normos HN 28:1998 2 lentelėje išvardytas specifines analites ir jų koncentracijas.
19. Lietuvos higienos normos HN 28:1998 2 lentelėje neišvardytų mineralinių medžiagų, mikroelementų ir kitų sudėtinių dalių galimo teigiamo specifinio fiziologinio poveikio nustatymas turi būti pagrįstas teisės aktų nustatyta tvarka pripažintais ir adekvačiais farmakologiniais arba klinikiniais tyrinėjimais.
20. Natūralaus mineralinio vandens savybės jo natūralaus ištakio ar kaptavimo vietoje gali keistis tik dėl gamtinių veiksnių lemiamos įtakos. Toleruotini tokie planuojamu debitu gaunamo natūralaus vandens sudėties svyravimai: ištirpusių mineralinių medžiagų koncentracijos + 20 proc., o ištirpusio anglies dvideginio koncentracijos + 50 proc. vidutinių tų analičių koncentracijų verčių. Teikiamo į rinką fasuoto natūralaus mineralinio vandens savybės, išskyrus kintančias analičių vertes (pvz., temperatūrą, pH vertę, savitąjį elektros laidį, ištirpusio deguonies koncentraciją) bei nuo leidžiamų paruošimo metodų priklausančias ir dėl to kintančias analičių vertes (geležies, mangano, ištirpusio anglies dvideginio koncentracijas), turi sutapti su vandens savybėmis jo ištakio ar kaptavimo vietoje.
21. Išvadą oficialiai pripažinti iš Lietuvos Respublikos žemės gelmių gaunamą natūralų mineralinį vandenį Komisija įformina protokolu (3 priedas) ir apie tai skelbia oficialiai.
V. LEIDIMAS PANAUDOTI natūralŲ mineralinĮ vandenĮ
23. Iš Lietuvos Respublikos žemės gelmių gaunamą ir oficialiai pripažintą natūralų mineralinį vandenį panaudoti, nurodant šaltinio ir šaltinio vietovės pavadinimus, galima turint leidimą-higienos pasą verstis ūkine komercine veikla (Žin., 1999, Nr. 54 – 1746; 2000, Nr. 52 – 1508).
24. Kartu su paraiška (forma Nr. 700/a) ir kitais leidimui-higienos pasui gauti reikalingais dokumentais natūralų mineralinį vandenį panaudojanti įmonė pasą išduodančiai institucijai turi pateikti natūralaus mineralinio vandens oficialiojo pripažinimo protokolo kopiją bei natūralaus mineralinio vandens prekinės taros etiketės projektą.
25. Natūralų mineralinį vandenį panaudojanti įmonė tikrinama pagal HN 28:1998 4.1.5-4.1.8 punktuose, A.2, A.3 lentelėse, HN 15:1998 ir šių nuostatų 4 priede išvardytus reikalavimus.
Natūralaus mineralinio vandens
oficialiojo pripažinimo Lietuvos
Respublikoje nuostatų
1 priedas
KOMISIJAI PATEIKIAMOS INFORMACIJOS IŠDĖSTYMO IR JOS ĮVERTINIMO REIKALAVIMAI
Vertinant požeminio vandens telkinio geologinę ir hidrogeologinę situaciją, kaptažą ir vandens panaudojimą techniniu ir technologiniu požiūriais, turi būti išnagrinėta ir aprašyta:
2. Geologinis pjūvis ir hidrogeologinė situacija:
2.1. vandeningojo horizonto charakteristika ir jį ribojančių vandensparų litologija, storis, vientisumas, filtracinės savybės;
2.2. požeminio vandens dinamika ir vandens išteklių formavimosi ypatumai natūraliomis ir dėl telkinio naudojimo sutrikdytomis sąlygomis;
2.3. požeminio vandens cheminė sudėtis ir mikrobinė tarša bei fizikinės savybės (pagal 7 punkto reikalavimus);
3. Požeminio vandens telkinio (vandeningojo horizonto) hidraulinio bandymo duomenys:
3.2. vandens lygio dinamika, debitas ir cheminės požeminio vandens sudėties kitimo hidraulinio bandymo metu grafinis pavaizdavimas (tyrimai skiriami planuojamam debitui nustatyti, kad nebūtų pažeistas natūralus hidrodinaminis režimas ir būtų užtikrinta stabili cheminė vandens sudėtis);
4. Požeminio vandens kaptažo ir vandens tiekimo į panaudojančią įmonę (jeigu ji jau veikia) įrenginiai, jų įrengimo bei naudojimo pradžios metai:
5. Kaptažo ir vandens tiekimo iš jo į panaudojančią įmonę vamzdžių sistemos teritorija:
5.1. tikslios kaptažo koordinatės topografiniame 1:10 000 mastelio žemėlapyje (sanitarinei apsaugos zonai nustatyti) ir detaliojo (1:1000) mastelio plane;
6. Požeminio vandens telkinio ir kaptažo įrenginių apsauga nuo antropogeninės taršos:
6.2. sanitarinės apsaugos zonos būklė ir būtinos priemonės gaunamo vandens apsaugai nuo taršos užtikrinti;
6.3. antropogeninės taršos židinių inventorizacijos duomenys (tarša, jos intensyvumas).
Reikalaujamus natūralaus mineralinio vandens oficialiam pripažinimui duomenis Pareiškėjas gauna iš Lietuvos geologijos tarnybos fonduose sukauptų duomenų bazės (jeigu jų pakanka) arba iš specialiai jo užsakytų ir atliktų požeminio vandens žvalgymo darbų ataskaitų. Abiem atvejais susistemintus duomenis Pareiškėjas Komisijai pateikia ataskaitos forma.
7. Vertindama kaptuojamo požeminio vandens cheminę kompoziciją, fizikines savybes ir mikrobinę taršą, Komisija išnagrinėja Pareiškėjo pateiktus kaptuojamo vandens bandymų duomenis bei apibūdina natūralų mineralinį vandenį, remdamasi Lietuvos higienos normos HN 28:1998 2 lentelėje nurodytais reikalavimais.
7.1. Turi būti vertinami šie kaptuojamo natūralaus mineralinio vandens parametrai:
8. Natūralaus mineralinio vandens farmakologinių ir klinikinių tyrinėjimų rezultatus Pareiškėjas Komisijai pateikia ataskaitos forma.
Kaptuojamo vandens bandymų duomenis Pareiškėjas Komisijai pateikia bandymų protokolų forma (2 priedas). Papildomai Komisija gali prašyti Pareiškėją pateikti duomenis apie Lietuvos standartų rekomenduojamais metodais kaptuojamame vandenyje nustatytų chlorintų etenų, haloformų, pesticidų, amoniako, sulfido ir kt. koncentracijas.
______________
Natūralaus mineralinio vandens
oficialiojo pripažinimo Lietuvos
Respublikoje nuostatų
2 priedas
PAVYZDYS
Mineralinio vandens bandymų protokolas Nr......
Bandymų įstaigos pavadinimas .............................................................................................................
Šaltinio pavadinimas ........................................................................ Gręžtinio šulinio Nr....................
Šaltinio vietovė ir adresas ......................................................................................................................
Vandenį panaudojanti įmonė .................................................................................................................
Vandens temperatūra paėmimo vietoje .............................................. °C. Oro temperatūra ............ °C.
Bandinio paėmimo data .........................................................................................................................
Jusliniai požymiai:
Spalva, mg/l Pt (λ = 436 nm) .................................................................................................................
Skonis (subjektyviai) .............................................................................................................................
Kvapas (subjektyviai) ............................................................................................................................
Išvaizda (subjektyviai) ...........................................................................................................................
Bendrasis bandinio tūrinis α aktyvumas....................................., po 2–15 dienų ..................................
Bendrasis bandinio tūrinis β aktyvumas...................................., po 2-15 dienų ....................................
pH........ Savitasis elektros laidis 25°C, µS·cm-1..................... Ištirpęs deguonis, mg/l .........................
Anglies dvideginis, mg/l ........................................................................................................................
Permanganato skaičius, mgO2/l .............................................................................................................
Sausoji liekana, mg/l, 180°C temperatūroje............................. 240°C temperatūroje ............................
Cheminės analitės
Bandymo data....................................
Analitės pavadinimas |
Analitės raiškos vienetas |
Nustatyta analitės vertė |
Bandymo metodas |
Arsenas, As |
|
|
|
Baris, Ba |
|
|
|
Chromas, Cr (bendrasis) |
|
|
|
Cinkas, Zn |
|
|
|
Geležis, Fe (bendroji) |
|
|
|
Geležis, Fe (dvivalentė) |
|
|
|
Gyvsidabris, Hg |
|
|
|
Kadmis, Cd |
|
|
|
Kalcis, Ca |
|
|
|
Kalis, K |
|
|
|
Magnis, Mg |
|
|
|
Manganas, Mn |
|
|
|
Natris, Na |
|
|
|
Nikelis, Ni |
|
|
|
Selenas, Se |
|
|
|
Švinas, Pb |
|
|
|
Analitės pavadinimas |
Analitės raiškos vienetas |
Nustatyta analitės vertė |
Bandymo metodas |
Varis, Cu |
|
|
|
Boratas, BO3- |
|
|
|
Bromidas, Br- |
|
|
|
Chloridas, Cl- |
|
|
|
Cianidas, CN- |
|
|
|
Fluoridas, F- |
|
|
|
Jodidas, I- |
|
|
|
Hidrokarbonatas, HCO3- |
|
|
|
Karbonatas, CO3- |
|
|
|
Nitratas, NO3- |
|
|
|
Nitritas, NO2- |
|
|
|
Sulfatas, SO42- |
|
|
|
Bendra ištirpusių mineralinių medžiagų koncentracija |
|
|
|
Fenolis ir jo junginiai |
|
|
|
Paviršiaus aktyviosios medžiagos |
|
|
|
Pesticidai ir polichlorintieji bifenilai (PCB) |
|
|
|
Mineralinės alyvos |
|
|
|
Daugiacikliai aromatiniai angliavandeniliai |
|
|
|
Mikrobinė tarša
Bandymo data......................................
Mikroorganizmo pavadinimas |
Mėginio tūris, ml |
Bandymo rezultatas |
Bandymo metodas |
Kolonijas sudarančių vienetų skaičius (22 ±1)°C |
1 |
|
|
Kolonijas sudarančių vienetų skaičius (37 ±1)°C |
1 |
|
|
Žarninių lazdelių (E. coli) skaičius |
250 |
|
|
Koliforminių bakterijų skaičius |
250 |
|
|
Fekalinių streptokokų skaičius |
250 |
|
|
Žaliamėlių pseudomonų (P. aeruginosa) skaičius |
250 |
|
|
Sulfitus redukuojančių bakterijų skaičius |
50 |
|
|
Bandymus atliko ....................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
Išvada ....................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
________________________________________________________________________________
(Pareigos) (Parašas) (Vardas, pavardė)
____________________________
(Data)
______________
Natūralaus mineralinio vandens
oficialiojo pripažinimo Lietuvos
Respublikoje nuostatų
3 priedas
PAVYZDYS
mineralinio vandens kokybės nustatymo komisija
prie sveikatos apsaugos ministerijos
NATŪRALAUS MINERALINIO VANDENS OFICIALIOJO PRIPAŽINIMO
PROTOKOLAS
___________________
(Data ir Nr.)
1. Pareiškėjas ir jo adresas .....................................................................................................................
2. Šaltinio pavadinimas ..........................................................................................................................
3. Šaltinio vietovės pavadinimas ir adresas ...........................................................................................
4. Kaptažų skaičius ir įrengimo metai ....................................................................................................
5. Vandeningojo sluoksnio pavadinimas ir gylis, m ..............................................................................
6. Panaudojamo vandens kiekis, m3/d ...................................................................................................
7. Vandens temperatūra, °C ..................................................................................................................
8. Bendra ištirpusių mineralinių medžiagų koncentracija, mg/l .............................................................
9. Natūralų mineralinį vandenį apibūdinančios specifinės analitės ir jų koncentracijos, mg/l ...............
................................................................................................................................................................
10. Pagrindinių jonų cheminė kompozicija, ekv % ................................................................................
................................................................................................................................................................
11. Kiti mikroelementai ir jų koncentracijos, mg/l .................................................................................
12. Viršijančios leidžiamas koncentracijas cheminės analitės, mg/l .......................................................
13. Naudotų farmakologinių ir klinikinių vandens fiziologinio veiksmingumo tyrinėjimų būdai, jų rezultatai
................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
14. Komisijos išvada dėl natūralaus mineralinio vandens oficialiojo pripažinimo .................................
................................................................................................................................................................
15. Įpareigojimai arba sąlygos Pareiškėjui .............................................................................................
................................................................................................................................................................
16. Natūralaus mineralinio vandens kokybės tikslinimo terminas .........................................................
17. Pasiūlymai dėl natūralaus mineralinio vandens prekinės taros ženklinimo (etiketės projekto) ........
................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
18. Įpareigojimai institucijai, išduodančiai natūralaus mineralinio vandens panaudojimo įmonei leidimą-higienos pasą verstis ūkine komercine veikla ...............................................................................................................
................................................................................................................................................................
Komisijos pirmininkas
(Parašas) (Vardas, pavardė)
______________
Natūralaus mineralinio vandens
oficialiojo pripažinimo Lietuvos
Respublikoje nuostatų
4 priedas
natūralų mineralinį vandenį panaudojančios ĮMONĖS tikrinimo REIKALAVIMAI
Įmonė tikrinama pagal šiuos klausimus:
5. Įmonės situacijos aprašymas, jos ir jos funkcinių padalinių padėties pavaizdavimas topografiniame žemėlapyje, kadastriniame plane ir įmonės generaliniame plane.
6. Vandens panaudojimo aprašymas:
6.1. mineralinio vandens gavyba (povandeniniu, vakuuminiu siurbliais ar kitais būdais, juos smulkiai aprašyti);
6.2. kontroliniai matavimo įrenginiai šaltinyje ir pačioje įmonėje (vandens lygio, kiekio matuokliai ir t. t.);
6.3. mineralinio vandens tiekimas iš šaltinio į įmonę (plastikiniais, plieniniais ar kitokiais vamzdžiais);
6.4. mineralinio vandens ruošimas (filtravimo būdas ir įrenginiai, geležies, mangano, sieros pašalinimo būdas ir t. t.);
6.5. tarpinis mineralinio vandens laikymas talpyklose (nurodyti medžiagas, iš kurių jos pagamintos ar kuriomis padengtas jų vidus);
6.6. mineralinio vandens tiekimas iš tarpinio laikymo vietos į karbonizavimo įrenginius (išcentriniu siurbliu, savitaka arba didinant slėgį, plastikiniais, plieniniais ar kitokiais vamzdžiais);
6.7. karbonizavimo įrenginys, dujų (oro) likučio pašalinimas vakuumu arba kitu būdu (smulkiai aprašyti);
6.8. vandens prisotinimas anglies dvideginio (atliekamas skruberiu, čiurkšliniu aparatu ar kitu būdu);
6.9. mineralinio vandens fasavimas į prekinę tarą (fasavimo linijų bei naudojamų fasavimo aparatų skaičius ir jų išdėstymas);
6.11. fasavimo kontrolė (naudojant pripylimo ar uždarymo kontrolės įrenginius arba kitokiu būdu, jį aprašyti);
6.13. išplautos taros kontrolė (vizualiai apžiūrint, specialiomis mašinomis ar kitokiu būdu, jį smulkiai aprašyti);
6.14. apsirūpinimas anglies dvideginiu:
6.14.1. gamtinio anglies dvideginio gavimas iš šaltinio (vakuuminiais prietaisais ir pan.), jo tankinimas, skystinimas ir laikymas;
6.14.2. anglies dvideginio tiekimas į karbonizavimo įrenginius (per garintuvus arba per filtrus), kokiais vamzdžiais (variniais, plieniniais ar kitokiais);
6.15. apsirūpinimas kamščiais ir jų apdorojimas; kamščių pristatymas į prekinės taros uždarymo mašinas (rankomis ar orapūte);
7. Natūralaus mineralinio vandens gavybos, ruošimo, fasavimo programinė priežiūra (įmonės ar kitoje laboratorijoje). RVASVT bei kitų būtinųjų programų įdiegimas ir priežiūra.
8. Specialiųjų įmonės įrenginių, vandens standarto, technologijos instrukcijos ir prekinės taros ženklinimo (etiketės) įvertinimas.