LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL VALSTYBINIŲ SOCIALINIO DRAUDIMO SENATVĖS IR INVALIDUMO PENSIJŲ DALIES SUMŲ IŠMOKĖJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2008 m. vasario 26 d. Nr. 144
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo senatvės ir invalidumo pensijų dalies išmokėjimo įstatymo (Žin., 2007, Nr. 120-4880) 9 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
Patvirtinti Valstybinių socialinio draudimo senatvės ir invalidumo pensijų dalies sumų išmokėjimo tvarkos aprašą (pridedama).
Patvirtinta
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2008 m. vasario 26 d. nutarimu Nr. 144
VALSTYBINIŲ SOCIALINIO DRAUDIMO SENATVĖS IR INVALIDUMO PENSIJŲ DALIES SUMŲ IŠMOKĖJIMO TVARKOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Valstybinių socialinio draudimo senatvės ir invalidumo pensijų dalies sumų išmokėjimo tvarkos aprašas (toliau vadinama – šis Aprašas) reglamentuoja valstybinių socialinio draudimo senatvės ir invalidumo pensijų (toliau vadinama – senatvės ir (ar) invalidumo pensijos) dalies sumų išmokėjimą.
2. Senatvės ir invalidumo pensijų dalies sumos apskaičiuojamos ir išmokamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo senatvės ir invalidumo pensijų dalies išmokėjimo įstatymu (Žin., 2007, Nr. 120-4880) (toliau vadinama – Pensijų dalies išmokėjimo įstatymas), Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu (Žin., 2000, Nr. 74-2262), Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymu (Žin., 1994, Nr. 59-1153; 2005, Nr. 71-2555) (toliau vadinama – Pensijų įstatymas), Valstybinių socialinio draudimo pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. lapkričio 18 d. nutarimu Nr. 1156 (Žin., 1994, Nr. 91-1781; 2005, Nr. 83-3066), ir šiuo Aprašu.
II. SENATVĖS IR INVALIDUMO PENSIJŲ DALIES SUMŲ APSKAIČIAVIMAS
4. Vadovaudamiesi Pensijų dalies išmokėjimo įstatymo 4 straipsniu, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau vadinama – Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba) teritoriniai skyriai (toliau vadinama – teritoriniai skyriai) ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Užsienio išmokų tarnyba (toliau vadinama – Užsienio išmokų tarnyba) senatvės ir invalidumo pensijų dalies sumas apskaičiuoja remdamiesi pensijų gavėjų bylose esančiais duomenimis apie paskirtą senatvės ar invalidumo pensiją, pensijos mokėjimo dokumentais, pensijos gavėjų bylose ir Lietuvos Respublikos apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybinio socialinio draudimo išmokų gavėjų registre (toliau vadinama – Apdraustųjų ir išmokų gavėjų registras) esančiais duomenimis apie asmens turėtas draudžiamąsias pajamas nuo 1995 m. sausio 1 d. iki 2002 m. gruodžio 31 dienos.
III. SENATVĖS IR INVALIDUMO PENSIJŲ DALIES SUMŲ IŠMOKĖJIMAS
5. Senatvės ir invalidumo pensijų dalies sumų išmokėjimo eilės tvarka nustatoma atsižvelgiant į asmenų, turinčių teisę gauti senatvės ar invalidumo pensijų dalies sumas pagal Pensijų dalies išmokėjimo įstatymo 3 straipsnio 1 dalį, amžių šio įstatymo įsigaliojimo dieną (išskyrus mirusius iki 2008 m. sausio 1 d. senatvės ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų gavėjus, taip pat šio Aprašo 6.1 punkte nurodytus valstybinės socialinio draudimo netekto darbingumo pensijos gavėjus).
6. Senatvės ir invalidumo pensijų dalies sumos išmokamos šia eilės tvarka:
6.1. asmenims, kurie 2008 m. sausio 1 d. buvo sukakę 75 ir daugiau metų, ir asmenims, kurie 2008 m. sausio 1 d. buvo valstybinių socialinio draudimo netekto darbingumo pensijų, paskirtų netekus 75–100 procentų darbingumo, gavėjai, – 2008 metų liepos mėnesį;
6.5. už mirusius iki 2008 m. sausio 1 d. senatvės ar netekto darbingumo (invalidumo) pensijų gavėjus – 2010 metų spalio mėnesį;
7. Senatvės ar invalidumo pensijų dalies sumos už mirusius pensijų gavėjus išmokamos asmenims, kuriems paveldėjimo tvarka pereina mirusio asmens turtas, teritoriniam skyriui, mokėjusiam valstybinę socialinio draudimo senatvės ar invalidumo pensiją mirusiajam, pateikus rašytinį prašymą, asmens tapatybės dokumentą, sąskaitos Lietuvos Respublikos teritorijoje esančiame banke (toliau vadinama – banko sąskaita) rekvizitus ir atitinkamai paveldėjimo teisės liudijimą ar nuosavybės teisės į bendrą sutuoktinių turtą liudijimą.
8. Asmenims, kurie turi teisę gauti senatvės ar invalidumo pensijos dalį, tačiau kuriems senatvės ar invalidumo (netekto darbingumo) pensijos mokėjimas yra nutrauktas vadovaujantis nutraukiant pensijos mokėjimą galiojančiomis (galiojusiomis) Pensijų įstatymo nuostatomis, arba yra pasibaigęs invalidumo (netekto darbingumo) pensijos skyrimo terminas, senatvės ar invalidumo pensijų dalies sumos išmokamos laikantis šio Aprašo 6.1–6.6 punktuose nustatytos eilės tvarkos.
9. Asmenis, kuriems pasibaigęs invalidumo (netekto darbingumo) pensijų skyrimo terminas, teritoriniai skyriai ir Užsienio išmokų tarnyba iki priklausančios invalidumo pensijos dalies sumos išmokėjimo mėnesio raštu informuoja, kad priklausanti invalidumo pensijos dalies suma išmokama asmeniui pateikus asmens tapatybės dokumentą ir banko sąskaitos rekvizitus.
10. Asmenims, kuriems senatvės ar invalidumo (netekto darbingumo) pensijos mokėjimas nutrauktas vadovaujantis nutraukiant pensijos mokėjimą galiojančiomis (galiojusiomis) Pensijų įstatymo nuostatomis, senatvės ar invalidumo pensijų dalies sumos išmokamos teritoriniam skyriui, mokėjusiam senatvės ar invalidumo (netekto darbingumo) pensiją, pateikus teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintą asmens tapatybės dokumento kopiją ir banko sąskaitos rekvizitus.
11. Teritoriniai skyriai ir Užsienio išmokų tarnyba iki priklausančios senatvės ar invalidumo pensijų dalies sumos išmokėjimo mėnesio raštu informuoja senatvės ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų gavėjus, kuriems pensijų pristatymo paslaugas teikia paštas ar kitos įmonės, bet ne bankas, kad priklausanti senatvės ar invalidumo pensijos dalies suma bus išmokėta asmeniui pateikus banko sąskaitos rekvizitus.
12. Jeigu šio Aprašo 7 punkte nurodyti asmenys rašytinius prašymus ir šio Aprašo 7 punkte nurodytus dokumentus pateikia praėjus šio Aprašo 6.1–6.6 punktuose nustatytam išmokėjimo eilės tvarkos terminui, senatvės ar invalidumo pensijų dalies sumos šiems asmenims išmokamos po prašymų kartu su reikiamais dokumentais pateikimo dienos, bet ne vėliau kaip iki 2010 m. gruodžio 31 dienos.
13. Teritoriniai skyriai ir Užsienio išmokų tarnyba tiems senatvės ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų gavėjams, kuriems paskirtos pensijos pervedamos į banko sąskaitas, senatvės ar invalidumo pensijų dalies sumas į asmens banko sąskaitą perveda kartu su gaunama pensija. Šio Aprašo 11 punkte nurodytiems pensijų gavėjams priklausančias senatvės ar invalidumo pensijų dalies sumas teritoriniai skyriai ir Užsienio išmokų tarnyba į asmens banko sąskaitą perveda ne anksčiau kaip atitinkamo mėnesio 25 dieną.
IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
14. Vidaus reikalų ministerijos, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Valstybės saugumo departamento, Krašto apsaugos ministerijos, Generalinės prokuratūros ar Kalėjimų departamento prie Teisingumo ministerijos prašymu teritoriniai skyriai ir Užsienio išmokų tarnyba teikia duomenis apie atitinkamam asmeniui apskaičiuotas ir priklausiusias mokėti senatvės ir invalidumo pensijų dalies sumas. Teikiamoje informacijoje nurodomos konkretaus mėnesio apskaičiuotos priklausiusios mokėti senatvės ir invalidumo pensijų dalies sumos.