LIETUVOS RESPUBLIKOS
KOMERCINIŲ (AKCINIŲ) BANKŲ
Į S T A T Y M A S
1992 m. liepos 2 d. Nr. I-2715
Vilnius
BENDROJI DALIS
1 straipsnis. Įstatymo paskirtis
2 straipsnis. Komercinis bankas
1. Komercinis bankas yra kredito institucija, savo veiklą grindžianti indėlių ar kitų grąžintinų lėšų iš juridinių ir fizinių asmenų priėmimu bei kreditų teikimu ir prisiimanti su tuo susijusią riziką ir atsakomybę.
3 straipsnis. Komercinio banko pavadinimas ir antspaudas
1. Komercinio banko pavadinime turi būti žodžiai „bankas“ ar „komercinis bankas“. Žodžius „bankas“ ar „komercinis bankas“ arba kitokius šių žodžių junginius savo pavadinime ar reklamai gali vartoti tik tos kredito įstaigos, kurioms pagal šį įstatymą leista vykdyti banko operacijas.
4 straipsnis. Komercinių bankų turtinė atsakomybė ir savarankiškumas
1. Komerciniai bankai už savo prievoles atsako visu turimu turtu. Jie neatsako už steigėjų ir akcininkų prievoles, o steigėjai ir akcininkai už komercinio banko prievoles atsako tik įsigytų (pasirašytų) banko akcijų suma.
2. Komerciniai bankai neatsako už valstybės prievoles, o valstybė neatsako už komercinių bankų prievoles, išskyrus atvejus, kai valstybė prisiima tokią atsakomybę.
II skirsnis
KOMERCINIŲ BANKŲ VEIKLA
5 straipsnis. Komercinių bankų operacijos
1. Komerciniai bankai turi teisę:
3) atlikti operacijas su mokamaisiais dokumentais ir vertybiniais popieriais (čekiais, vekseliais, akcijomis, obligacijomis ir kt.);
5) priimti saugoti iš klientų vertybes ir nuomoti klientams banko saugykloje seifų kameras vertybėms ir dokumentams saugoti;
7) Lietuvos bankui leidus, vykdyti operacijas užsienio valiuta, pirkti ir parduoti brangiuosius metalus;
6 straipsnis. Komercinių bankų ir jų klientų sutartys
2. Sutartyse turi būti nurodoma:
7 straipsnis. Kredito grąžinimo užtikrinimas
1. Bankai turi teisę reikalauti, kad klientams suteikti kreditai būtų apdrausti materialinėmis vertybėmis. Kreditams apdrausti gali būti priimami įkeitimai, garantijos, laidavimai ir įsipareigojimai. Bankai turi teisę teikti neapdraustus kreditus (blankinius kreditus).
2. Bankas gali pareikalauti iš kliento (kredito gavėjo) tuo laiku, kai jis naudojasi kreditu, pateikti informaciją ir dokumentus, reikalingus jo ūkinei ir finansinei situacijai įvertinti.
3. Kai iškyla grėsmė, kad kreditas nebus laiku sugrąžintas, bankas gali vienašališkai nutraukti sutartį visiškai ar iš dalies arba pareikalauti papildomos kredito garantijos. Tolesnį juridinio ir fizinio asmens, užsiimančio ūkine veikla, kreditavimą bankas gali susieti su tuo, kad klientas per nustatytą terminą pateiktų ūkinės veiklos pagerinimo programą, banko pripažintą patikima.
8 straipsnis. Kreditų apdraudimas
1. Komerciniai bankai gali priimti kreditams apdrausti neįkeistas kituose bankuose prekines ir kitas materialines vertybes, vekselius, vertybinius popierius, prekių lydimuosius dokumentus, valiutines ir kitas vertybes. Užsienyje esančias prekines ir kitas materialines vertybes bankas kredituoja tik tuo atveju, jeigu jos yra nustatyta tvarka apdraustos draudimo įstaigoje.
2. Už įkeistą bankui auksą suteikiama paskola neturi viršyti 90 procentų, už įkeistą sidabrą ir valstybės vertybinius popierius – 80 procentų, už įkeistus kitus vertybinius popierius ir materialines vertybes – 70 procentų rinkos kainos.
3. Komerciniai bankai gali diskontuoti vekselius ir kitus komercinių operacijų įsipareigojimus ne ilgesniam kaip 12 mėnesių terminui.
4. Pastatai, statiniai, įrengimai ir kitas turtas, priskirtinas pagrindinėms priemonėms, gali būti įkeičiamas tuomet, kai klientas pagal galiojančius įstatymus atsako už savo prievoles visu jam priklausančiu turtu. Šis turtas turi būti apdraustas.
5. Jeigu bankui įkeisto turto vertė sumažėja tiek, kad jo gali nepakakti išmokėti skolą, bankas turi teisę reikalauti iš skolininko papildomos garantijos arba, nelaukdamas skolos grąžinimo termino, reikalauti grąžinti atitinkamą skolos dalį.
6. Skolininkas, paslėpęs, pardavęs arba sunaikinęs paliktą jam naudotis ar saugoti įkeistąjį turtą, atsako už jį Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.
7. Bankas negali pirkti jam įkeisto turto. Jis taip pat negali priimti skolai arba laidavimui apdrausti savo akcijų.
8. Jeigu skolininkai laiku negrąžina skolos, bankui įkeistas turtas parduodamas banko nurodymu, nesikreipiant į teismą arba arbitražą.
9. Apie įkeisto kilnojamojo turto pardavimo dieną skolininkui pranešama raštu ne vėliau kaip likus 10 dienų iki numatytos pardavimo dienos.
10. Iš sumos, gautos pardavus įkeistą turtą, bankas atskaito sutartyje nurodytą skolą, palūkanas ir išlaidas, susijusias su įkeisto turto pardavimu, o likusią sumą grąžina skolininkui.
11. Už parduotą biržoje ar iš varžytinių įkeistą turtą gavus mažesnę sumą, negu priklauso grąžinti bankui, trūkstama dalis gali būti išreikalauta iš skolininko įstatymo nustatyta tvarka.
9 straipsnis. Skolininko paskelbimas nemokiu
III skirsnis
KOMERCINIŲ BANKŲ STEIGIMAS
11 straipsnis. Komercinio banko steigimo būdai
kai steigėjai įsigyja dalį akcijų ir išplatina jas kitiems asmenims, neskelbdami viešo akcijų pasirašymo;
12 straipsnis. Steigėjai ir akcininkai
1. Komercinio banko steigėjai, išskyrus užsienio, bendrus su užsienio šalies steigėjais bankus, yra Lietuvos Respublikos juridiniai ir fiziniai asmenys, notarine forma sudarę komercinio banko steigimo sutartį. Šioje sutartyje nustatomos jų teisės ir pareigos steigiant komercinį banką bei atsakomybė už įsipareigojimų neįvykdymą. Jeigu komercinis bankas steigiamas uždaruoju būdu, steigėjai gali nesudaryti steigimo sutarties, o savo teises ir pareigas nustatyti komercinio banko statute.
2. Minimalus komercinio banko steigėjų skaičius yra 10 Lietuvos Respublikos piliečių arba Lietuvos Respublikoje įregistruotų juridinių asmenų. Kiekvienas komercinio banko steigėjas turi būti ir jo akcininkas.
3. Jeigu steigiamas bendras su užsienio šalies steigėjais komercinis bankas, tai minimalus steigėjų skaičius yra 2 ir iš kiekvienos šalies bent vienas iš steigėjų turi būti banko įstaiga. Leidimą steigti užsienio banką, užsienio banko filialą bei bendrą su užsienio šalies steigėjais banką duoda Lietuvos bankas.
4. Steigėjai, vadovaudamiesi šiuo įstatymu, parengia ir pasirašo komercinio banko statutą, pateikia jį registruoti Lietuvos banke. Jeigu komercinis bankas steigiamas skelbiant viešą akcijų pasirašymą, steigėjai, įregistravę banko statutą, turi teisę įstatymų nustatyta tvarka viešai platinti akcijas.
5. Komercinio banko akcininkas yra fizinis ar juridinis asmuo, kuris įstatymo nustatyta tvarka turi įsigijęs bent vieną komercinio banko akciją.
6. Akcininkas, tiesiogiai ar netiesiogiai įsigijęs 1/10 banko pagrindinio ar balsavimo teisę suteikiančio kapitalo, tampa akcijų paketo savininku.
8. Apie akcijų paketo įsigijimą ar jo padidinimą (sumažinimą) iki 20%, 33% ar 50% banko pagrindinio kapitalo turi būti pranešta Lietuvos bankui ir gautas išankstinis jo sutikimas.
Kriterijai tokiam pritarimui gauti: gera finansinė būklė, nepriekaištinga veikla praeityje bei geras vardas verslo ir finansinėje veikloje.
9. Lietuvos bankas turi teisę suspenduoti ir anuliuoti akcijų paketo savininko balsavimo teisę, jei šis įsigijo akcijų paketą, negavęs išankstinio Lietuvos banko sutikimo.
10. Jeigu Lietuvos bankas suspenduoja akcijų paketo savininko balsavimo teisę, šis akcijų paketas negali būti įtrauktas į balsavimo teisę suteikiančio kapitalo sąrašą, pateikiamą visuotiniame akcininkų susirinkime.
13 straipsnis. Akcijos
1. Komercinio banko akcijų rūšis, klases, jų rekvizitus, išleidimo, pasirašymo bei cirkuliacijos sąlygas ir tvarką nustato Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymas, jeigu ko kita nenustato Komercinių (akcinių) bankų įstatymas.
2. Jeigu bankas steigiamas kaip uždaroji akcinė bendrovė, akcininkams galima neišduoti akcijų. Jeigu akcijos neišduodamos, tai akcininkų registracijos knygoje ir buhalterinės apskaitos dokumentuose nurodoma kiekvienam akcininkui priklausanti pagrindinio kapitalo suma.
14 straipsnis. Komercinio banko statutas
2. Statute turi būti nurodyta:
9) banko tarybos, valdybos, revizijų tarnybos (revizoriaus) rinkimo tvarka, šių organų struktūra, funkcijos, kompetencija ir atsakomybė;
11) steigėjams, akcininkams suteikiamos steigimo išlaidų kompensacijos, atlyginimas už steigimą ir privilegijos;
4. Statutuose nustatytas steigimo išlaidų kompensavimo, atlyginimo už steigimą ir privilegijų suteikimo taisykles galima keisti ar panaikinti tik tada, kai steigimo išlaidos visiškai kompensuotos, išmokėtas atlyginimas už steigimą ir suteiktos privilegijos. Steigėjų, akcininkų ir trečiųjų asmenų ginčai su komerciniu banku dėl steigimo išlaidų kompensavimo, atlyginimo už steigimą ir privilegijų žinybingi teismui.
15 straipsnis. Statuto registravimas
1. Komercinio banko statutas registruojamas Lietuvos banke, pateikus paraišką, notariškai patvirtintą steigimo sutartį, statutą, steigėjų – juridinių asmenų – valdymo organų sutikimą investuoti kapitalą į steigiamą komercinį banką.
2. Steigimo sutartyje turi būti nurodyta:
3. Dėl banko statuto bei jo pakeitimų ir papildymų registravimo turi būti nuspręsta ir apie tai pranešta pareiškėjui ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo dokumentų, išvardytų šio straipsnio pirmojoje dalyje, pateikimo dienos.
4. Neįregistravus statuto, steigėjai, pašalinę registravimą trukdančias priežastis, turi teisę jį pateikti registruoti iš naujo.
16 straipsnis. Komercinio banko steigimo ataskaita
1. Komercinio banko steigėjai privalo parengti steigimo ataskaitą ir su revizoriaus išvadomis pateikti ją akcininkų steigiamajam susirinkimui. Jeigu komercinis bankas steigiamas kaip uždaroji akcinė bendrovė, tai steigimo ataskaita nerengiama.
2. Steigimo ataskaitoje turi būti nurodyta:
3. Jei per akcijų pasirašymui skirtą laiką išplatintos ne visos akcijos, tai banko pagrindinis kapitalas gali būti sumažintas iki nustatyto pagrindinio kapitalo minimalaus dydžio. Jei per akcijų pasirašymo laiką išplatintos ne visos akcijos ir pagrindinis kapitalas nesumažintas, tai komercinis bankas negali būti įregistruotas. Šiuo atveju visiems akcijas pasirašiusiems asmenims per 15 dienų turi būti grąžinti jų įnašai be jokių atskaitymų. Už įnašų grąžinimą atsako solidariai visi steigėjai.
17 straipsnis. Steigiamasis susirinkimas
1. Per 60 dienų nuo paskutinės akcijų pasirašymo dienos komercinio banko steigėjai privalo sušaukti steigiamąjį akcininkų susirinkimą. Jei per šį laiką steigiamasis akcininkų susirinkimas nesušaukiamas, tai visi akcijas pasirašiusieji asmenys atleidžiami nuo savo įsipareigojimų ir turi teisę reikalauti, kad jiems būtų grąžinti visi įnašai už akcijas. Jeigu komercinis bankas steigiamas uždaruoju būdu, kai akcijas įsigyja tik steigėjai, tai steigėjai steigiamąjį akcininkų susirinkimą privalo organizuoti tik Akcinių bendrovių įstatymo ar steigimo sutarties numatytais atvejais.
3. Steigiamasis akcininkų susirinkimas turi teisę priimti nutarimus, jei jame dalyvauja akcininkai, turintys daugiau kaip pusę balsų. Jeigu kvorumo nėra, per 15 dienų šaukiamas pakartotinis susirinkimas, kuris gali priimti nutarimus nepriklausomai nuo jame dalyvaujančių akcininkų skaičiaus.
4. Steigiamasis akcininkų susirinkimas gali:
5. Steigiamasis susirinkimas patvirtina arba patikslina steigėjų parengtą ir įregistruotą Lietuvos banke komercinio banko statutą, tvirtina steigimo ataskaitą, steigėjų sudarytus sandorius, renka tarybą, valdybą, revizijų tarnybą (revizorių) ir sprendžia kitus visuotinio susirinkimo kompetencijos klausimus.
18 straipsnis. Leidimo (licencijos) išdavimas komercinio banko veiklai
1. Komercinis bankas tampa juridiniu asmeniu ir įgyja teisę atlikti banko operacijas nuo leidimo (licencijos) komercinio banko veiklai išdavimo ir įregistravimo Lietuvos banko registracijos knygoje dienos.
2. Komercinis bankas turi gauti Lietuvos banko leidimą (licenciją) ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo jo statuto įregistravimo dienos. Jei per šį laiką komercinis bankas negavo leidimo (licencijos) jo veiklai, tai jis laikomas neįsteigtu, o asmenų įnašai be jokių atskaitymų turi būti sugrąžinti jiems per 15 dienų nuo registravimui skirto laiko pasibaigimo dienos. Jeigu bankas steigiamas neskelbiant viešo akcijų pasirašymo, tai leidimas komercinio banko veiklai gali būti išduotas tuo pat metu, kai įregistruotas jo statutas.
3. Leidimas (licencija) komercinio banko veiklai išduodamas pateikus Lietuvos bankui:
1) steigiamojo akcininkų susirinkimo protokolą, o kai bankas steigiamas tuo būdu, kai akcijas įsigyja tik steigėjai, – steigėjų kreipimąsi dėl leidimo (licencijos) komercinio banko veiklai išdavimo;
2) banko steigimo dokumentus: notarine forma sudarytą komercinio banko steigimo sutartį, banko statutą, steigiamojo akcininkų susirinkimo protokolą dėl banko statuto patvirtinimo ir banko tarybos, valdybos bei revizijų tarnybos (revizoriaus) išrinkimo. Kai bankas steigiamas tuo būdu, kai akcijas įsigyja tik steigėjai, – pateikiamas visų steigėjų pasirašytas protokolas dėl banko valdymo organų išrinkimo;
3) dokumentus, patvirtinančius, kad visos akcijos pasirašytos ir visiškai apmokėtos, arba, jei akcijos neišduodamos, – iš steigėjų (akcininkų) lėšų surinktas visas banko pagrindinis kapitalas;
4) dokumentus, patvirtinančius, kad valdyba gali disponuoti už akcijas gautomis finansinėmis lėšomis;
5) banko tarybos, valdybos ir revizijų tarnybos (revizoriaus) narių, vyriausiojo buhalterio vardus, pavardes, nurodant banko valdybos narių ir vyriausiojo buhalterio išsilavinimą, darbo stažą, darbovietes ir jose eitas pareigas. Komercinis bankas privalo ne vėliau kaip per 10 dienų pateikti Lietuvos bankui žinias apie į šias pareigas išrinktus (paskirtus) naujus asmenis bei kitus banko valdymo organų personalinius pakeitimus;
6) patalpų, kuriomis naudosis bankas, aprašymą, atsižvelgiant į tai, kad jos turi būti pritaikytos kaupiamų banke piniginių vertybių saugojimui ir klientų aptarnavimui;
7) jei numatoma įkurti banko buveinę nuomojamose patalpose, – sutartį su patalpų savininku dėl jų nuomos;
8) jei savo veiklos pradžioje, bet ne ilgiau kaip 6 mėnesius, bankas nebus įsirengęs kasos patalpų, – kito banko garantinį raštą, kad jis laikinai atliks naujai steigiamo banko klientų kasinio aptarnavimo operacijas;
4. Užsienio ir bendrų su užsieniu bankų steigėjai papildomai pateikia:
1) steigėjas – užsienio šalies bankas – skelbtą savo veiklos balansą, nustatyta tvarka patvirtintą užsienyje, kiti juridiniai asmenys – juridinį statusą patvirtinantį dokumentą, fiziniai asmenys – ne mažiau kaip dviejų juridinių ar fizinių mokių asmenų rekomendacijas;
5. Leidimas (licencija) komercinio banko veiklai neišduodamas, jeigu:
2) neįvykdyta bent viena šio straipsnio trečiame punkte numatyta leidimo (licencijos) išdavimo komercinio banko veiklai sąlyga;
3) banko steigimo sutartis ar jo statutas prieštarauja Lietuvos Respublikos įstatymams arba nestabili steigėjų ar akcininkų, įsigijusių daugiau kaip 1/10 pagrindinio kapitalo, finansinė būklė;
6. Lietuvos bankas gali atsisakyti išduoti leidimą (licenciją) komercinio banko veiklai, jeigu nuspręs, kad komercinio banko valdybos pirmininkas neturi pakankamos kvalifikacijos ir darbo banke patirties. Komercinio banko vadovai privalo turėti sąžiningų žmonių reputaciją.
8. Lietuvos bankui atsisakius duoti leidimą (licenciją) komercinio banko veiklai, jo steigėjai ar valdyba, pašalinę priežastis, trukdžiusias gauti tokį leidimą (licenciją), turi teisę iš naujo kreiptis dėl leidimo (licencijos) gavimo. Paraiška nagrinėjama bendra tvarka.
9. Sprendimas dėl leidimo (licencijos) komercinio banko veiklai turi būti priimtas per 2 mėnesius po šiame straipsnyje nurodytų dokumentų pateikimo.
10. Už komercinio banko registravimą ir perregistravimą Lietuvos bankui mokamas Lietuvos Respublikos įmonių rejestro įstatymo nustatyto dydžio mokestis.
19 straipsnis. Filialų steigimas ir registravimas
1. Komercinis bankas gali steigti savo skyrius, filialus ir atstovybes Lietuvos Respublikoje ir už jos ribų.
IV skirsnis
KOMERCINIO BANKO KAPITALAI
20 straipsnis. Kapitalų rūšys
2. Komerciniai bankai, priimantys indėlius, privalo sudaryti jų draudimo kapitalą arba dalyvauti kolektyvinėje indėlių draudimo sistemoje.
21 straipsnis. Komercinio banko pagrindinis kapitalas
1. Komercinio banko pagrindinis kapitalas sudaromas iš banko steigėjų ir akcininkų lėšų, įmokėtų už banko akcijas. Minimalią komercinio banko pagrindinio kapitalo sumą nustato Lietuvos bankas. Komercinio banko pagrindinis kapitalas privalo būti apmokėtas iki banko steigiamojo susirinkimo.
Užsienio bankams ir bendriems su užsieniu bankams minimalus kapitalas – 5 mln. ekiu ekvivalentas.
22 straipsnis. Komercinio banko atsargos kapitalas
2. Atsargos kapitalas sudaromas kasmet, iš banko pelno atskaitant ne mažiau lėšų, negu Lietuvos banko nustatyta minimali norma. Iš banko pelno atskaitoma tol, kol atsargos kapitalas susilygins su pagrindiniu kapitalu.
V skirsnis
KOMERCINIO BANKO VALDYMAS
23 straipsnis. Valdymo struktūra
24 straipsnis. Visuotinis akcininkų susirinkimas
1. Visuotinis akcininkų susirinkimas yra aukščiausia komercinio banko valdymo institucija. Jame turi teisę dalyvauti visi akcininkai, nepriklausomai nuo jų turimų akcijų skaičiaus ir klasės. Dalyvauti visuotiniame akcininkų susirinkime
patariamojo balso teise gali ir valdybos nariai, kurie nėra akcininkai.
2. Visuotinis susirinkimas:
2) renka, tvirtina ir atleidžia, esant reikalui, ir prieš terminą banko tarybos, valdybos ir revizijų tarnybos narius (revizorių), o iš jų atitinkamai – tarybos pirmininką, valdybos pirmininką ir revizijų tarnybos vadovą, pavaldų banko tarybai;
4) banko tarybos teikimu nustato tarybos bei tvirtina valdybos, revizijų tarnybos narių (revizoriaus) atlyginimą arba įgalioja tarybą spręsti šiuos klausimus;
5) tvirtina metinį banko balansą ir sąmatą, nustato pelno paskirstymo ir nuostolių atlyginimo tvarką;
7) likviduoja arba reorganizuoja komercinį banką; sprendžia susijungimo su kitu banku klausimus; renka ir atleidžia banko likvidacinės komisijos narius ir tvirtina tos komisijos apyskaitą;
25 straipsnis. Komercinio banko taryba
1. Banko taryba stebi ir kontroliuoja komercinio banko valdybos veiklą. Banko tarybos veiklą, įgaliojimus ir teises nustato komercinio banko statutas ir Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymo 24 straipsnis (išskyrus šio straipsnio pirmosios dalies pirmą ir antrą punktus).
2. Valdybai pasiūlius, banko taryba:
4. Banko taryba renkama iš akcininkų ne ilgiau kaip 4 metams. Banko tarybos narys gali būti perrenkamas kitai kadencijai.
5. Komercinio banko taryba savo veiklą pradeda pasibaigus ją išrinkusiam visuotiniam akcininkų susirinkimui.
7. Banko tarybos nariu negali būti:
1) asmuo, kuris yra daugiau kaip dviejų kitų Lietuvos Respublikoje įregistruotų įmonių (komercinių bankų) stebėtojų ar bankų tarybų narys;
8. Banko taryba ir jos nariai neturi teisės pavesti ar perduoti vykdyti savo funkcijas kitiems asmenims ar valdymo institucijoms.
26 straipsnis. Banko valdyba
1. Komercinio banko valdyba vadovauja bankui, tvarko jo reikalus, atstovauja jam ir už banko operacijų vykdymą atsako pagal įstatymus. Banko valdybos narių skaičių, kuris negali būti mažesnis kaip 3, taip pat valdybos ir jos narių veiklą, įgaliojimus ir teises, nutarimų priėmimo tvarką nustato komercinio banko statutas.
2. Valdybos narius ir jos pirmininką ne ilgiau kaip 4 metams renka visuotinis akcininkų susirinkimas. Valdybos nario kadencijų skaičius neribojamas.
3. Valdybos nariu gali būti renkamas tik veiksnus fizinis asmuo. Banko valdybos nariu negali būti renkamas:
2) Vyriausybės nariai, Valstybės kontrolierius ir Lietuvos banko valdybos nariai, taip pat buvę jais asmenys, kol nėra suėję vieneri metai nuo jų pasitraukimo iš tų pareigų;
4. Valdybos nariais drauge negali būti sutuoktiniai, pirmosios bei antrosios eilės giminaičiai ir įvaikiai.
6. Valdybos narys, pateikęs rašytinį pareiškimą, gali atsistatydinti bet kuriuo metu. Atsistatydinimas įsigalioja nuo pareiškimo padavimo dienos, jeigu jame nenurodyta vėlesnė data.
7. Komercinio banko valdybos nariai ir valdybos pirmininkas dirba banke ir gauna pareiginį atlyginimą, kurį jiems nustato visuotinis akcininkų susirinkimas arba komercinio banko taryba, jei susirinkimas įgalioja ją spręsti šiuos klausimus.
27 straipsnis. Komercinio banko revizijų tarnyba (revizorius)
1. Komerciniame banke turi būti bent vienas revizorius, kurį renka visuotinis akcininkų susirinkimas statuto nustatytam, bet ne ilgesniam kaip 4 metų laikotarpiui. Revizoriaus kadencijų skaičius neribojamas. Juo gali būti veiksnus fizinis asmuo, turintis kvalifikacinį diplomą.
3. Revizijų tarnyba (revizorius) privalo:
1) tikrinti sąmatos vykdymą, banko darbą ir kontroliuoti, ar bankas veikia pagal įstatymus ir banko statutą;
2) tikrinti metinį balansą ir kitus buhalterinės-finansinės apskaitos dokumentus, kuriais vadovaudamasis visuotinis akcininkų susirinkimas priima nutarimus;
VI skirsnis
FINANSAI IR PELNO PASKIRSTYMAS
29 straipsnis. Finansiniai metai
30 straipsnis. Pelno paskirstymas
1. Banko pelnas yra lėšos, kurios lieka atskaičius iš banko finansinių metų pajamų tų metų banko išlaidas ir nuostolių sumas.
2. Pelną turi paskirstyti visuotinis akcininkų susirinkimas ne vėliau kaip per 3 mėnesius po finansinių metų pabaigos, prieš tai patvirtinęs metinį balansą. Nutarime dėl pelno paskirstymo turi būti nurodyta:
31 straipsnis. Komercinių bankų apskaita, atskaitomybė ir kontrolė
1. Komercinių bankų buhalterinę apskaitą, atskaitomybę ir kontrolę reglamentuoja Lietuvos banko įstatymas ir kiti Lietuvos Respublikos įstatymai.
VII skirsnis
KLIENTŲ INTERESŲ GYNIMAS
32 straipsnis. Komercinio banko paslaptis
1. Bankai, jų darbuotojai privalo laikyti paslaptyje žinias apie bankų klientų ir korespondentų sąskaitas, indėlius ir jų vykdomas operacijas. Banko darbuotojai, pradėdami eiti pareigas, tai pasižada raštu.
2. Teismams, tardymo organams, finansų įstaigoms, Valstybės kontrolės departamentui informacija apie komercinio banko klientų sąskaitas ir jų vykdomas operacijas gali būti teikiama įstatymų nustatyta tvarka.
3. Lietuvos bankui paprašius, turi būti pateikiami visi dokumentai ir bet kuri informacija apie komercinio banko atliekamas operacijas.
33 straipsnis. Arešto paskyrimas ir ieškinio pateikimas komerciniuose bankuose laikomoms piniginėms lėšoms bei kitoms vertybėms
1. Bankuose laikomoms juridinių asmenų piniginėms lėšoms ir kitoms vertybėms areštas gali būti paskirtas ir atšauktas tik teismo, tardymo ar arbitražo organų sprendimu. Iš šių lėšų ar kitų vertybių išieškoti galima tik pagal teismų ir arbitražo sprendimus, o Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytais atvejais – ir pagal finansų įstaigų bei kitų organizacijų reikalavimus.
2. Bankuose laikomoms užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų piniginėms lėšoms ir kitoms vertybėms areštas gali būti paskirtas, atšauktas ir iš jų išieškoma tik teismų ar arbitražo organų sprendimu.
3. Bankuose laikomoms gyventojų piniginėms lėšoms ir kitoms vertybėms areštas gali būti paskirtas:
1) tardymo organo ar teismo sprendimu, kai tiriamos ar nagrinėjamos baudžiamosios bylos, iš kurių gali kilti civiliniai ieškiniai atlyginti padarytą žalą;
34 straipsnis. Gyventojų indėliai
35 straipsnis. Didesnių įmokų kontrolė
VIII skirsnis
KOMERCINIAMS BANKAMS TAIKOMOS SANKCIJOS
36 straipsnis. Sankcijų rūšys
1. Lietuvos bankas gali taikyti komerciniams bankams, savo veikla pažeidusiems šį įstatymą, kitus Lietuvos Respublikos įstatymus, savo statutą ir nevykdantiems Lietuvos banko nurodymų pašalinti trūkumus, šias sankcijas:
2) reikalauti, kad visuotinis akcininkų susirinkimas suspenduotų komercinio banko vadovybės veiklą arba nušalintų jo vadovybę;
IX skirsnis
KOMERCINIO BANKO LIKVIDAVIMAS
37 straipsnis. Nutarimo dėl komercinio banko likvidavimo priėmimas
1. Įstatymų nustatyta tvarka atšaukus leidimą komercinio banko veiklai arba pagrindiniam banko kapitalui likus mažesniam už Lietuvos banko nustatytą minimalią sumą ir nurodytu laiku jo nepapildžius, komercinis bankas likviduojamas.
2. Visuotinis akcininkų susirinkimas gali nutarti likviduoti banką ir nesant aukščiau nurodytų sąlygų.
3. Bankas likviduojamas visuotinio akcininkų susirinkimo nutarimu, o nutarimo nepriėmus – Lietuvos banko įsakymu.
4. Toks nutarimas turi būti priimtas ne vėliau kaip per mėnesį nuo priežasties likviduoti banką atsiradimo.
38 straipsnis. Banko likvidacinė komsisija
1. Visuotinis akcininkų susirinkimas, nutaręs likviduoti banką arba gavęs Lietuvos banko įsakymą, renka likvidacinę komisiją. Išrinkus šią komisiją, banko valdyba nustoja veikti.
2. Likvidacinė komisija baigia tvarkyti einamuosius banko reikalus, būna ieškovu ir atsakovu banko reikalais teisme, arbitraže, daro ir gauna banko vardu išmokas, parduoda banko turtą.
3. Nekilnojamąjį banko turtą likvidacinė komisija gali parduoti tik visuotiniam akcininkų susirinkimui sutikus.
4. Likviduojant komercinį banką, pirmiausia atsiskaitoma su banko indėlininkais ir kitais kreditoriais.
7. Likvidacinė komisija, baigusi darbą, pateikia visuotiniam akcininkų susirinkimui tvirtinti tarybos patvirtintą banko likvidavimo apyskaitą.
39 straipsnis. Likviduojamo banko sujungimas su kitu banku