LIETUVOS RESPUBLIKOS
VYRIAUSIOSIOS RINKIMŲ KOMISIJOS
SPRENDIMAS
DĖL RINKĖJŲ IR RINKIMŲ TEISĘ TURINČIŲ ASMENŲ PAPIRKIMO FAKTŲ TYRIMO IR VERTINIMO TVARKOS
2008 m. birželio 26 d. Nr. 32
Vilnius
Vyriausioji rinkimų komisija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymo 3 straipsnio 2 dalies 17 punktu ir Seimo rinkimų įstatymo 2, 51, 6, 7, 15, 16, 18, 21, 22, 23, 25, 31, 34, 37, 38, 39, 41, 51, 61, 65, 67, 671, 72, 74, 78, 82, 90, 91 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo 29 straipsniu, nusprendžia:
Patvirtinti Rinkėjų ir rinkimų teisę turinčių asmenų papirkimo faktų tyrimo ir vertinimo tvarką (pridedama).
Vyriausiosios rinkimų komisijos
2008 m. birželio 26 d. sprendimo Nr. 32
priedas
RINKĖJŲ IR RINKIMŲ TEISĘ TURINČIŲ ASMENŲ PAPIRKIMO FAKTŲ TYRIMO IR VERTINIMO TVARKA
I. Bendrosios nuostatos
1. Rinkėjų ir rinkimų teisę turinčių asmenų papirkimo faktų tyrimo ir vertinimo tvarka (toliau – Tvarka) nustato duomenų apie rinkimų įstatymuose nustatytų draudimų tiesiogiai ar netiesiogiai pirkti rinkėjų balsus, dovanomis ar kitokiu atlyginimu skatinti rinkėją ar rinkimų teisę turintį asmenį dalyvauti arba nedalyvauti rinkimuose ir (arba) balsuoti už arba prieš vieną ar kitą asmenį, kurį numatoma kelti kandidatu, kandidatą arba kandidatų sąrašą, taip pat žadėti už balsavimą atsilyginti rinkėjams po rinkimų, turint tikslą paveikti rinkėjų valią dėl konkrečių politinių partijų ar kandidatų arba asmenų, kuriuos numatoma kelti kandidatais, ir taip trukdyti piliečiams įgyvendinti rinkimų teisę, pažeidimų gavimo, šių faktų tyrimo ir vertinimo procedūras Vyriausiojoje rinkimų komisijoje (toliau – VRK).
2. Ši Tvarka taikoma tiriant 1 punkte nustatytus pažeidimus, padarytus rinkimų politinės kampanijos metu, t. y. nuo rinkimų datos paskelbimo iki įstatymo nustatyto rinkimų agitacijos kampanijos laikotarpio pabaigos, taip pat rinkimų dieną.
3. Pagrindiniai šios Tvarkos tikslai:
– sudaryti teisines prielaidas, kad rinkimų politinė kampanija vyktų pagal Konstitucijoje įtvirtintus demokratinių rinkimų principus, taip pat pagal demokratines rinkimų procedūras skaidriai, garbingai ir sąžiningai;
– išsamiai ir nešališkai nustatyti ir ištirti rinkėjų, rinkimų teisę turinčių asmenų papirkimo faktus, aplinkybes, priežastis ir sąlygas, taip pat nustatyti kaltus asmenis.
4. Kiekvienas fizinis ar juridinis asmuo (toliau – asmuo), prasidėjus rinkimų politinei kampanijai, turi teisę raštu pateikti Vyriausiajai rinkimų komisijai pareiškimą dėl šios Tvarkos 1 punkte nurodytų pažeidimų, taip pat pateikti šiuos pažeidimus pagrindžiančius duomenis, neatsižvelgiant į jų fiksavimo būdą ar formą.
II. Tyrimo dėl rinkėjų ir rinkimų teisę turinčių asmenų papirkimo faktų atlikimo tvarka
5. Tyrimas dėl rinkėjų ir rinkimų teisę turinčių asmenų papirkimo fakto gali būti pradedamas šiais pagrindais:
2) pagal visuomenės informavimo priemonėse paskelbtą ar kitokią informaciją apie galimą rinkėjų ar rinkimų teisę turinčių asmenų papirkimą;
6. VRK pirmininkas, atsiradus (esant) bet kuriam iš šios Tvarkos 5 punkte nurodytų tyrimo pagrindų, nedelsdamas paskiria Vyriausiosios rinkimų komisijos sekretoriato darbuotojus, prireikus ir Vyriausiosios rinkimų komisijos narį, ir jiems paveda surinkti ir susisteminti pirminius duomenis, kurie gali būti reikalingi tyrimui atlikti, taip pat nustato pavedimo įvykdymo laiką, prireikus pratęsia pavedimo vykdymo laiką.
7. VRK, apsvarsčiusi surinktus ir susistemintus pirminius duomenis, priima sprendimą dėl galimo rinkėjų ar rinkimų teisę turinčių asmenų papirkimo fakto tyrimo, iš VRK narių bei VRK pirmininko pasiūlytų sekretoriato darbuotojų sudaro tyrimo grupę, nustato laiką, per kurį turi būti atliktas tyrimas ir VRK pateiktas atlikto tyrimo išvados projektas.
8. VRK priima sprendimą neatlikti tyrimo, o pradėtą tyrimą nutraukti šiais atvejais:
1) nustačius, kad tyrimas dėl rinkėjų ar rinkimų teisę turinčių asmenų papirkimo fakto jau buvo atliktas ir dėl to priimtas sprendimas;
2) nustačius, kad dėl rinkėjų ar rinkimų teisę turinčių asmenų papirkimo fakto tyrimą atlieka ar yra atlikęs ir priėmęs sprendimą kompetentingas pareigūnas, ikiteisminio tyrimo institucija ar teismas;
9. Tyrimo grupės nariai turi teisę:
1) kreiptis į visas valstybės valdžios ir valdymo institucijas, valstybės ir savivaldybių įmonių (taip pat ir jų kontroliuojamų), įstaigų ar organizacijų vadovus bei darbuotojus ir prašyti pateikti turimus duomenis tyrimo grupės nagrinėjamais klausimais, taip pat valstybės institucijų, įmonių, įstaigų ar organizacijų turimą medžiagą, dokumentus;
10. Tyrimo grupės nariai privalo:
1) laikyti paslaptyje duomenis ar žinias, kuriuos jie sužinojo vykdydami tyrimą, jeigu tokie duomenys ar žinios sudaro valstybės, komercinę, banko, tarnybinę arba kitą įstatymų saugomą paslaptį;
12. Tyrimas turi būti atliktas ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo šios Tvarkos 5 punkte atsiradimo pagrindo apie galimą rinkėjų ar rinkimų teisę turinčių asmenų papirkimą gavimo VRK dienos. Jeigu tyrimas yra sudėtingas arba yra didelė šio tyrimo apimtis, VRK šį terminą gali pratęsti ne ilgiau kaip iki 2 mėnesių.
13. Atlikusi tyrimą, tyrimo grupė parašo tyrimo išvados projektą, kuriame išdėsto nustatytas aplinkybes ir jas pagrindžiančius įrodymus, pateikia teisinį vertinimą bei VRK siūlomą priimti sprendimą.
14. Tyrimo išvados projektą pasirašo tyrimo grupės nariai. Grupės narys, nesutinkantis su tyrimo išvados projektu, turi teisę raštu pareikšti savo atskirąją nuomonę, kuri laikoma sudėtine tyrimo išvados projekto dalimi.
15. Parašius tyrimo išvados projektą, gali būti parengiamas pranešimas visuomenės informavimo priemonėms. Pranešimą raštu arba žodžiu gali pateikti VRK įgaliotas jos pirmininkas ar kitas VRK narys – tyrimo grupės narys.
III. Baigiamosios nuostatos
17. Vyriausioji rinkimų komisija, jos veiklą reglamentuojančio įstatymo nustatyta tvarka apsvarsčiusi tyrimo grupės pateiktą tyrimo išvados projektą, gali priimti tokius sprendimus:
2) nepatvirtinti tyrimo išvados ir konstatuoti, kad, komisijos nuomone, nebuvo atlikti veiksmai, kuriuos tyrimo grupei buvo pavesta ištirti, taip pat kad atlikti veiksmai neprieštarauja įstatymams ir kitiems teisės aktams;
18. VRK sprendimas kartu su tyrimo išvada (išskyrus joje esamus neskelbiamus duomenis ar žinias, kurie yra valstybės, komercinė, banko, tarnybinė, privataus gyvenimo ar kita įstatymų saugoma paslaptis) ir nustatytą pažeidimą padariusio kandidato pasižadėjimu laikytis draudimo papirkti rinkėjus skelbiami VRK interneto tinklalapyje nustatyta tvarka.
19. VRK turi teisę bet kuriuo metu, tačiau likus ne mažiau kaip 15 dienų iki rinkimų, svarstyti klausimą dėl nustatyto rinkėjų ir rinkimų teisę turinčių asmenų papirkimo fakto pripažinimo šiurkščiu pažeidimu ir taikyti atitinkamas rinkimų įstatymų nustatytas sankcijas.
20. Šios Tvarkos 17 punkto 1 bei 2 papunkčiuose ir 19 punkte nurodyti VRK sprendimai įstatymų nustatyta tvarka gali būti skundžiami administraciniam teismui.