LIETUVOS RESPUBLIKOS RYŠIŲ IR INFORMATIKOS MINISTERIJOS

 

Į S A K Y M A S

DĖL RADIOELEKTRONINĖS APARATŪROS ĮRENGIMO TAISYKLIŲ

 

1995 m. sausio 18 d. Nr. 8

Vilnius

 

Siekiant nustatyti juridiniams ir fiziniams asmenims privačios ar viešosios nuosavybės teise priklausančių radijo ir televizijos siųstuvų, antenų, kitų ryšių įrenginių ir aparatūros pastatymo Ryšių ir informatikos ministerijai pavaldžių valstybinių ryšių įmonių objektuose tvarką,

tvirtinu

pridedamas Radioelektroninės aparatūros įrengimo Ryšių ir informatikos ministerijos įmonių objektuose taisykles.

 

 

RYŠIŲ IR INFORMATIKOS MINISTRAS                                              GINTAUTAS ŽINTELIS

______________


Radioelektroninės aparatūros

įrengimo Ryšių ir informatikos

ministerijos įmonių objektuose

taisyklių priedas

 

ANKETA

pateikiama kartu su paraiška radioelektroninės aparatūros įrengimui

 

I. Duomenys apie Operatorių

1. Pavadinimas

2. Būstinės adresas

3. Bankiniai rekvizitai

4. Telefono numeris Telefakso numeris Telekso (teletaipo) numeris

5. Kur, kada, kuriam laikotarpiui įregistruota įmonė, įmonės kodas

6. Kokiai veiklai bus naudojama norima įrengti radioelektroninė aparatūra Leidimo užsiimti šia veikla pavadinimas, jo numeris, kada ir kas jį išdavė

II. Duomenys apie norimą įrengti radioelektroninę aparatūrą

1. Pavadinimas, tipas (modelis)

2. Firma – gamintoja

3. Kokiame objekte pageidaujama įrengti radioelekroninę aparatūrą

4. Numatoma aparatūros eksploatavimo pradžia

5. Kiek laiko numatoma eksploatuoti radioelektroninę aparatūrą

6. Ar numatoma ateityje didinti įrengiamos aparatūros kiekį ar pajėgumą

7. Eksploatavimo režimas (neaptarnaujama, aptarnaujama aparatūra)

8. Aparatūros veikimo trukmė per parą

9. Elektromaitinimo įtampa ir galia, leidžiamas įtampos nestabilumas, fazių skaičius

10. Elektros energijos tiekimo kategorija

11. Reikalavimai aplinkai (temperatūra, drėgmė, dulkėtumas ir kt.), įžeminimo varžai

12. Aparatūros sudėtis, matmenys, svoris

13. Aparatūros prijungimo prie antenos, linijinių kabelių sąlygos Informacijos padavimo į aparatūrą būdas

14. Aparatūros aušinimo būdas

15. Numatoma naudoti radijo dažnių juosta

16. Siųstuvo galia

17. Siųstuvo spinduliavimo klasė

18. Siųstuvo dažnių juostos plotis

19. Antenos tipas, svoris, matmenys

20. Antenos maitinimo linijos tipas, skersmuo, svoris

21. Antenos spinduliavimo kryptis, stiprinimo koeficientas

22. Spinduliavimo poliarizacija

23. Pageidaujamas antenos pakėlimo aukštis

24. Numatomi projektuotojas ir rangovas

25. Kas aptarnaus įrengtą radioelektroninę aparatūrą

26. Kitos sąlygos

 

Įmonės vadovas

________________________________________________________________

                         Vardas, pavardė, parašas                                                                                    Data

 

A. V.

______________


PATVIRTINTA

Ryšių ir informatikos ministerijos

1995 01 18 įsakymu Nr. 8

 

RADIOELEKTRONINĖS APARATŪROS ĮRENGIMO RYŠIŲ IR

INFORMATIKOS MINISTERIJOS ĮMONIŲ OBJEKTUOSE

T A I S Y K L Ė S

 

Šios taisyklės nustato juridiniams ir fiziniams asmenims privačios ar viešosios nuosavybės teise priklausančių radijo ir televizijos siųstuvų, antenų, kitų ryšių įrenginių ir aparatūros pastatymo Ryšių ir informatikos ministerijos įmonėse tvarką.

 

PAGRINDINIAI TERMINAI:

 

Įmonė – bet kuri Ryšių ir informatikos ministerijai pavaldi valstybinė ryšių įmonė;

Aparatūra – radijo ir televizijos siųstuvai, siuntimo ir priėmimo antenos, radijo relinės linijos, kita radioelektroninė aparatūra bei ryšių įrenginiai;

Objektas – įmonės patalpos bei statiniai (radijo, televizijos ar radijo relinės linijos stotis, bokštas ar stiebas), žemė ar kita valda;

Operatorius – pagal Lietuvos Respublikos įstatymus įregistruota įmonė, įstaiga ar organizacija, kurios nuosavybėje esanti Aparatūra statoma Įmonės Objekte;

Rangovas – juridinis arba fizinis asmuo, profesionaliai pasirengęs ir turintis teisę montuoti bei derinti Įmonės Objekte statomą Operatoriaus Aparatūrą rangovo ar subrangovo teise.

Šie terminai tokia reikšme vartojami šiose taisyklėse, jei žodžiai prasideda didžiąja raide.

 

BENDRIEJI REIKALAVIMAI

 

1. Operatoriaus Aparatūra Įmonių Objektuose gali būti įrengiama, jei:

1.1. Įmonė negali turimais įrenginiais suteikti Operatoriui pageidaujamos paslaugos;

1.2. įrengiant ar eksploatuojant Operatoriaus Aparatūrą:

1.2.1. nebus sukeliama trukdymų anksčiau pastatytų įrenginių veikimui bei jų skleidžiamų signalų priėmimui;

1.2.2. techninėse patalpose bei greta Objektų esančiuose gyvenamuose namuose ir teritorijose nebus pažeidžiami Lietuvoje galiojančių higienos normų reikalavimai;

1.2.3. nebus pažeidžiamos Aparatūros eksploatavimo taisyklės ir saugumo technikos reikalavimai.

2. Radijo ir televizijos transliavimo, judriojo ryšio, radijo paieškos, palydovinio ryšio įrenginiai, komutaciniai telefono, telegrafo, telekso bei duomenų perdavimo įrenginiai Įmonių Objektuose statomi, jei Operatorius turi atitinkamą Lietuvos Respublikos įmonių įstatymo 13 straipsniu reikalaujamą licenciją (leidimą).

3. Visi Aparatūros įrengimo darbai atliekami pagal nustatyta tvarka suderintus ir patvirtintus darbo ir darbų organizavimo projektus.

 

PARAIŠKA APARATŪRAI ĮRENGTI

 

4. Operatorius, pageidaujantis įrengti savo Aparatūrą Įmonės Objekte, pateikia Įmonei raštišką prašymą ir užpildytą anketą (Priedas Nr. 1).

5. Įmonė per dešimt darbo dienų privalo išnagrinėti gautą prašymą ir raštu pranešti Operatoriui apie priimtą sprendimą. Jei Aparatūra gali būti įrengiama tik pakeitus/išbraukus vieną ar kelis anketoje nurodytus techninius reikalavimus, įmonė privalo pasiūlyti Operatoriui tai padaryti.

6. Jei Operatoriaus Aparatūros įrengimas apriboja Įmonės veiklos plėtojimo galimybes arba numatoma įrengti 1kW ar didesnės galios radijo/televizijos siųstuvą, sprendimas dėl Aparatūros įrengimo privalo būti suderintas su Ryšių ir informatikos ministerija. Tokiu atveju paraiškos nagrinėjimo trukmė pailginama sprendimo derinimo ministerijoje laiku, bet ne ilgiau kaip penkiomis darbo dienomis.

 

APARATŪROS ĮRENGIMO TECHNINĖS SĄLYGOS

 

7. Įmonė, sutikusi leisti įrengti Objekte Aparatūrą, privalo per dvidešimt darbo dienų išduoti Operatoriui technines Aparatūros įrengimo sąlygas, kurios galioja 6 mėnesius. Operatoriui statant elektromagnetines bangas spinduliuojančią Aparatūrą, kartu su techninėmis sąlygomis jam turi būti pateikta elektromagnetinio suderinamumo skaičiavimams reikalinga informacija apie Objekte esamus radijo siųstuvus bei imtuvus.

8. Jei Operatoriaus prašymu Įmonė išduoda naujas technines sąlygas arba pratęsia anksčiau išduotą techninių sąlygų galiojimą, Operatorius privalo Įmonei apmokėti šių sąlygų parengimo išlaidas.

 

APARATŪROS ĮRENGIMO SUTARTIS

 

9. Prieš pradedant projektuoti Aparatūros įrengimą, Įmonė ir Operatorius pasirašo Aparatūros įrengimo sutartį, kurioje nurodomi šalių įsipareigojimai, taip pat pagrindinės numatomos sudaryti Aparatūros eksploatavimo sutarties sąlygos.

 

PROJEKTAVIMAS

 

10. Aparatūros įrengimo projektas rengiamas Operatoriaus užsakymu. Projektuojančią organizaciją (projektuotoją) pasirenka Operatorius, suderinęs su Įmone pagrindinius jai keliamus reikalavimus (patyrimas, darbuotojų kvalifikacija, licencijos turėjimas ir kita). Projektavimo užduotį Operatorius privalo suderinti su Įmone.

11. Operatoriui pareikalavus, Įmonė privalo pateikti projektuojančiai organizacijai projektavimui reikalingą turimą informaciją apie Objekte esamas patalpas, statinius bei įrenginius. Šios informacijos pateikimo ir jos parengimo išlaidų apmokėjimo tvarką nustato 9 punkte aprašyta sutartis.

12. Projektuojant elektromagnetines bangas spinduliuojančios Aparatūros įrengimą, turi būti apskaičiuoti:

12.1. elektromagnetinės spinduliuotės įtaka aplinkai (skaičiavimo rezultatus Operatorius privalo pateikti Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos priežiūros tarnybai);

12.2. elektromagnetinis suderinamumas (skaičiavimo rezultatus Operatorius privalo pateikti Lietuvos Respublikos ryšių ir informatikos ministerijos Valstybinei elektros ryšių inspekcijai kartu su paraiška leidimui panaudoti radijo dažnius).

13. Parengtą ir suderintą su Įmonės išduotose sąlygose nurodytomis organizacijomis Aparatūros įrengimo projektą Operatorius pateikia Įmonei galutiniam derinimui. Įmonė, priėmusi projektą, per dvidešimt darbo dienų privalo jį suderinti arba raštu pateikti Operatoriui motyvuotus reikalavimus patikslinti ar papildyti projektą.

14. Suderintą Aparatūros įrengimo projektą tvirtina Operatorius.

 

APARATŪROS ĮRENGIMAS

 

15. Aparatūros įrengimo darbai atliekami pagal Operatoriaus patvirtintą projektą bei Rangovo parengtą ir su Įmone suderintą darbų organizavimo projektą.

16. Aparatūros įrengimo darbus Įmonės Objekte gali atlikti pats Operatorius arba jo samdomas Rangovas. Antenų konstrukcijas montuoti gali tik specializuota organizacija, turinti leidimą aukštybiniams darbams. Bokštuose (stiebuose) antenų konstrukcijos montuojamos tik Operatoriui pateikus Įmonei šių konstrukcijų pasus ir sertifikatus, išduotus gamintojų arba atestavimo laboratorijų. Radijo siunčiamieji įrenginiai Įmonių Objektuose statomi, jei jie yra nustatyta tvarka atestuoti ir jei Operatorius turi leidimą juos statyti.

17. Pradėti rengti Aparatūrą Objekte leidžia Įmonės vadovas savo įsakymu. Techninę aparatūros įrengimo priežiūrą vykdo Įmonė.

 

ĮRENGTOS APARATŪROS PRIĖMIMAS

 

18. Įrengtai Aparatūrai priimti Operatorius sudaro komisiją. Komisijoje turi būti Operatoriaus, Įmonės, Rangovų, projektuojančios organizacijos atstovai. Komisijos pirmininku skiriamas Operatoriaus arba Įmonės atstovas. Jei priimama elektromagnetines bangas spinduliuojanti Aparatūra, komisijoje privalo būti ir Valstybinės elektros ryšių inspekcijos įgaliotas atstovas. Komisija Aparatūrą priima vadovaudamasi Lietuvos Respublikos statybos normomis „Įmonių, pastatų ir kitų statinių priėmimo naudoti taisyklės“ (RSN 124-94).

19. Rangovas Aparatūros priėmimo komisijai privalo pateikti:

19.1. Aparatūros įrengimo projektą su jo pakeitimais bei papildymais, padarytais Aparatūros įrengimo metu;

19.2. sumontuotų įrenginių pasus;

19.3. įrenginių ir antenų sertifikatus ir pasus;

19.4. matavimų protokolus;

19.5. paslėptų darbų priėmimo aktus;

19.6. elektromagnetinio lauko stiprio matavimo ir elektromagnetinio suderinamumo įvertinimo protokolus, Visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos teritorinės įstaigos pažymą apie Aparatūros atitikimą higienos normoms (jei buvo įrengta elektromagnetines bangas spinduliuojanti Aparatūra);

20. Aparatūros priėmimo komisija turi teisę reikalauti, kad Rangovas atliktų kontrolinius matavimus priėmimo metu.

21. Komisijos sprendimas leisti eksploatuoti įrengtą Aparatūrą įforminamas visų komisijos narių pasirašomu aktu.

 

ĮRENGINIŲ EKSPLOATAVIMAS

 

22. Įrengta Aparatūra eksploatuojama pagal Įmonės ir Operatoriaus sudarytą Aparatūros eksploatavimo sutartį.

23. Jei Aparatūros eksploatavimo metu atsiranda elektromagnetinio suderinamumo pažeidimų, Operatorius turi nutraukti Aparatūros veikimą ir savo lėšomis pašalinti suderinamumo pažeidimo priežastis. Nepavykus pasiekti elektromagnetinio suderinamumo, Operatorius demontuoja savo Aparatūrą. Šie reikalavimai Operatoriui netaikomi, jei elektromagnetinio suderinamumo pažeidimai atsirado dėl vėliau už Operatoriaus Aparatūrą įrengtų radijo siunčiamųjų įrenginių veikimo.

 

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

24. Šios taisyklės nereglamentuoja Įmonės Aparatūros įrengimo ir eksploatavimo tvarkos.

25. Įmonės ir Operatoriaus tarpusavio atsakomybė nustatoma Įmonės ir Operatoriaus pasirašytomis Aparatūros įrengimo ir Aparatūros eksploatavimo sutartimis.

26. Klausimai, susiję su radijo dažnių suteikimu ir naudojimu, elektromagnetinio suderinamumo problemomis, sprendžiami pagal Lietuvos Respublikos ryšių ir informatikos ministro patvirtintas „Radioelektroninės aparatūros ir kabelinės televizijos priemonių montavimo, statymo ir eksploatavimo taisykles“.

______________