LIETUVOS RESPUBLIKOS

ĮSTATYMAS

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINIO TURTO PIRMINIO PRIVATIZAVIMO ĮSTATYMO KAI KURIŲ STRAIPSNIŲ PAKEITIMO

 

 

Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba nutaria:

Pakeisti Lietuvos Respublikos valstybinio turto pirminio privatizavimo įstatymo (Žin., 1991, Nr. 10-261, 262, Nr. 22-575, Nr. 23-604) kai kuriuos straipsnius:

1. Papildyti 9 straipsnį šia antrąja dalimi:

„Asmenys, kurie pagal Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymą turi teisę į Lietuvos Respublikos pilietybės atstatymą, gali įsigyti privatizavimo objektus (akcijas) už laisvai konvertuojamą valiutą, taikant Lietuvos Respublikos Vyriausybės šiam tikslui nustatytą rublio ir konvertuojamų valiutų santykį.“

Laikyti 9 straipsnio antrąją, trečiąją ir ketvirtąją dalis atitinkamai trečiąja, ketvirtąja ir penktąja dalimis.

2. 9 straipsnio trečiąją dalį išdėstyti taip:

„Juridiniai asmenys, išskyrus Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka įsteigtas investicines akcines bendroves, negali už rublius įsigyti privatizavimo objektų (akcijų).“

3. 11 straipsnio antrąją dalį išdėstyti taip:

„Kiekvienam asmeniui, kuris pagal šio įstatymo 9 straipsnio pirmąją dalį turi teisę įsigyti privatizuojamą valstybinį turtą, leidžiama naudoti privatizavimo objektų įsigijimui pinigus (rublius). Jų kvotas nustato Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos nutarimas „Dėl Lietuvos Respublikos valstybinio turto pirminio privatizavimo įstatymo įsigaliojimo“. Šią teisę asmuo gali perduoti tik savo sutuoktiniui, tėvams, vaikams, vaikaičiams, broliams ir seserims. Į nustatytą pinigų kvotą neįskaitomos pinigų sumos, kurias nuomininkai išleidžia valstybinio ir visuomeninio butų fondo butams įsigyti. Investicinės akcinės bendrovės privatizavimo objektams (akcijoms) įsigyti turi teisę naudoti pinigus (rublius), kuriuos sumoka (neviršijant nustatytų kvotų) 9 straipsnio pirmojoje dalyje nurodyti asmenys už įsigyjamas šių bendrovių akcijas. Jeigu asmuo tyčia pažeidė investicijoms nustatytą pinigų (rublių) kvotą, tai neteisėtai investuota pinigų suma per teismą išieškoma į Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą. Centrinė privatizavimo komisija tvirtina privatizavimo objektų, parduodamų netaikant pinigų (rublių) kvotų, sąrašą. Į šį sąrašą gali būti įtraukiami tik tie privatizavimo objektai, kurie liko neparduoti šio įstatymo nustatyta tvarka.“

4. 11 straipsnio penktąją dalį papildyti šia pastraipa:

„Investicinės sąskaitos taip pat atidaromos investicinėms akcinėms bendrovėms. Į šias sąskaitas pervedamos asmenų, įsigyjančių investicinių akcinių bendrovių akcijas, asmeninėse investicinėse sąskaitose esančios investicinės lėšos. Investicinės akcinės bendrovės privatizavimo objektams (akcijoms) įsigyti turi teisę naudoti tik savo investicinėse sąskaitose turimas investicines lėšas. Investicinės akcinės bendrovės įstatinis kapitalas negali būti didesnis kaip 400 milijonų rublių.“

5. 12 straipsnio trečiąją dalį išdėstyti taip:

„Asmuo, kuriam paskirta valstybės vienkartinė išmoka ar kita tikslinė kompensacija, gali jas perleisti tik savo sutuoktiniui, tėvams, vaikams, vaikaičiams, broliams ir seserims, taip pat įsigyti už jas investicinių akcinių bendrovių akcijas. Šios lėšos įrašomos į asmens, kuriam perleidžiama išmoka ar kompensacija, investicinę sąskaitą, o įsigyjant investicinės akcinės bendrovės akcijas – į šios bendrovės investicinę sąskaitą. Šios išmokos ir kompensacijos paveldimos bendra tvarka.“

6. 14 straipsnio antrąją dalį išdėstyti taip:

„Privatizavimo objektas (akcijos) parduodamas fiziniam asmeniui, investicinei akcinei bendrovei privačios nuosavybės teise, fizinių asmenų grupei – privačios bendrosios dalinės arba sutuoktinių bendrosios jungtinės nuosavybės teise.“

7. 15 straipsnio trečiąją dalį išdėstyti taip:

„Aukštesniosios pakopos savivaldybės privatizavimo fonduose kaupiama 30 procentų lėšų, gautų už vietos savivaldybės reguliavimo sferai priskirtų privatizavimo objektų (akcijų) pardavimą, ir 5 procentai lėšų, gautų už parduotus privatizavimo objektus (akcijas), priskirtus Lietuvos Respublikos Vyriausybės reguliavimo sferai.“

8. 16 straipsnio antrosios dalies pirmąjį sakinį išdėstyti taip:

„Aukciono dalyviais gali būti nustatyta tvarka užsiregistravę ir mokūs fiziniai asmenys, jų grupės, turinčios notariškai įformintą grupės steigimo sutartį, arba investicinės akcinės bendrovės.“

9. 16 straipsnio trečiąją dalį išdėstyti taip:

„Aukcionas gali vykti, jeigu užsiregistravo ne mažiau kaip du dalyviai. Aukciono dalyviai privalo ne vėliau kaip prieš 3 dienas iki aukciono pradžios užsiregistruoti aukcionų organizavimo tarnyboje ir įmokėti į šios tarnybos nurodytą sąskaitą 5 procentus norimo įsigyti privatizavimo objekto pradinės kainos, taip pat sumokėti 50 rublių registracijos mokestį. Vietoj pradinio įnašo privatizavimo tarnybai Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka gali būti pateikiamas notariškai patvirtintas skolinis įsipareigojimas.“

10. 16 straipsnio ketvirtosios dalies pirmąjį sakinį išdėstyti taip:

„Per 15 dienų po aukciono pirkėjas turi sumokėti aukcione nustatytos kainos (jos privalomos dalies, jei objektas perkamas išsimokėtinai) ir pradinio įnašo skirtumą.“

11. 18 straipsnio trečiosios dalies antrąjį sakinį išdėstyti taip:

„Per pirmąjį etapą, trunkantį 45 dienas, jos pasirašomos už pradinę akcijų pasirašymo kainą, kurią nustato privatizavimo tarnyba.“

12. 18 straipsnio devintosios dalies antrąjį sakinį išdėstyti taip:

„Ne mažiau kaip 5 procentai nominalios akcijų vertės turi būti įmokėta pinigais.“

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

AUKŠČIAUSIOSIOS TARYBOS

PIRMININKAS                                                                                  VYTAUTAS LANDSBERGIS

 

Vilnius, 1991 m. gruodžio 18 d.

Nr. I-2117