VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS VIRŠININKO

 

Į S A K Y M A S

DĖL SU DIVIDENDŲ APMOKESTINIMU SUSIJUSIŲ DEKLARACIJŲ FORMŲ IR JŲ UŽPILDYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2003 m. sausio 10 d. Nr. V-13

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos pelno mokesčio įstatymo (Žin., 2001, Nr. 110-3992) 50 straipsniu ir siekdamas pagerinti pelno mokesčio administravimą:

1. Tvirtinu pridedamas:

1.1. Iš išmokėtų dividendų išskaičiuoto pelno mokesčio deklaracijos FR0394 formą.

1.2. Iš užsienio vienetų gautų dividendų išskaičiuoto pelno mokesčio deklaracijos FR0395 formą.

1.3. Iš išmokėtų dividendų išskaičiuoto pelno mokesčio deklaracijos FR0394 formos užpildymo taisykles.

1.4. Iš užsienio vienetų gautų dividendų išskaičiuoto pelno mokesčio deklaracijos FR0395 formos užpildymo taisykles.

2. Įsakau:

2.1. Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI prie FM) Duomenų valdymo skyriui, vadovaujantis VMI prie FM viršininko 1999 m. rugpjūčio 26 d. įsakymu Nr. 165 „Dėl Dokumentų formų registro“ patvirtinta tvarka, į Dokumentų formų registrą įtraukti iš išmokėtų dividendų išskaičiuoto pelno mokesčio deklaracijos FR0394 formą ir iš užsienio vienetų gautų dividendų išskaičiuoto pelno mokesčio deklaracijos FR0395 formą.

2.2. VMI prie FM Informacinių sistemų plėtros skyriui užtikrinti, kad laiku būtų parengta programinė įranga iš išmokėtų dividendų išskaičiuoto pelno mokesčio deklaracijos FR0394 formoje ir iš užsienio vienetų gautų dividendų išskaičiuoto pelno mokesčio deklaracijos FR0395 formoje pateiktiems duomenims apdoroti.

2.3. VMI prie FM Reikalų skyriui organizuoti iš išmokėtų dividendų išskaičiuoto pelno mokesčio deklaracijos FR0394 formos ir iš užsienio vienetų gautų dividendų išskaičiuoto pelno mokesčio deklaracijos FR0395 formos blankų pagaminimą ir jais aprūpinti visas apskričių valstybinių mokesčių inspekcijas.

2.4. Apskričių valstybinėms mokesčių inspekcijoms kontroliuoti, kad asmenys, išskaičiuojantys pelno mokestį iš dividendų, naudotų iš išmokėtų dividendų išskaičiuoto pelno mokesčio deklaracijos FR0394 formą bei iš užsienio vienetų gautų dividendų išskaičiuoto pelno mokesčio deklaracijos FR0395 formą ir vadovautųsi šių formų užpildymo taisyklėmis.

2.5. VMI prie FM viršininko pavaduotojams šio įsakymo vykdymą kontroliuoti pagal jų kuruojamus klausimus.

3. P r i p a ž į s t u netekusiais galios šiuos VMI prie FM viršininko įsakymus:

3.1. 1999 m. birželio 25 d. įsakymą Nr. 130 „Dėl pelno mokesčio nuo išmokamų dividendų išskaičiavimo ir pajamų mokesčio nuo iš užsienio valstybių įmonių gautų dividendų apskaičiavimo apyskaitų formų patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 57-1888).

3.2. 2000 m. vasario 24 d. įsakymą Nr. 35 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos viršininko 1999 06 25 įsakymo Nr. 130 „Dėl pelno mokesčio nuo išmokamų dividendų išskaičiavimo ir pajamų mokesčio nuo iš užsienio valstybių įmonių gautų dividendų apskaičiavimo apyskaitų formų patvirtinimo“ dalinio pakeitimo“(Žin., 2000, Nr. 19-486).

3.3. 2001 m. spalio 18 d. įsakymą Nr. 255 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos viršininko 1999 m. birželio 25 d. įsakymo Nr. 130 „Dėl pelno mokesčio nuo išmokamų dividendų išskaičiavimo ir pajamų mokesčio nuo iš užsienio valstybių įmonių gautų dividendų apskaičiavimo apyskaitų formų patvirtinimo“ dalinio pakeitimo“ (Žin., 2001, Nr. 94-3331).

 

 

VIRŠININKO PIRMASIS PAVADUOTOJAS,

L. E. VIRŠININKO PAREIGAS                                                                  JURGIS GURAUSKAS

______________

 

 

 

 

PATVIRTINTA

Valstybinės mokesčių inspekcijos prie

Lietuvos Respublikos finansų ministerijos

viršininko 2003 m. sausio 10 d.

įsakymu Nr. V-13

 

IŠ IŠMOKĖTŲ DIVIDENDŲ IŠSKAIČIUOTO PELNO MOKESČIO DEKLARACIJOS FR0394 FORMOS UŽPILDYMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Iš išmokėtų dividendų išskaičiuoto pelno mokesčio deklaracijos FR0394 formos užpildymo taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato iš išmokėtų dividendų išskaičiuoto pelno mokesčio deklaracijos FR0394 formos (toliau – deklaracija) užpildymo tvarką.

2. Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos pelno mokesčio įstatymo (Žin., 2001, Nr. 110-3992, toliau – Įstatymas) ir Mokesčių administravimo įstatymo (Žin., 1995, Nr. 61-1525) nuostatomis.

3. Taisyklėse vartojamos sąvokos:

dividendai – tai ne tik Lietuvos vieneto veiklą reguliuojančiuose įstatymuose nustatyta tvarka išmokami dividendai, bet ir kitos paskirstytojo pelno sumos bei laisvos lėšos dėl įstatinio kapitalo sumažinimo, kurios pagal Įstatymą apmokestinamos kaip dividendai;

apmokestinami dividendai – tai dividendai, iš kurių pagal Įstatymo VII skyriaus nuostatas privalo būti išskaičiuojamas ir į biudžetą sumokamas pelno mokestis;

vienetas – tai Lietuvos vienetas, kuris išmoka dividendus ir nuo jų Įstatyme nustatyta tvarka privalo išskaičiuoti ir į biudžetą sumokėti pelno mokestį.

4. Deklaraciją privalo pateikti vienetai, kitiems Lietuvos vienetams ir/ar užsienio vienetams išmokėję apmokestinamus dividendus. Išmokėti dividendai, kurie pagal Įstatymo nuostatas neapmokestinami, deklaracijoje nenurodomi.

5. Kiekvienas vienetas apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos teritoriniam skyriui pagal savo įregistravimo mokesčių mokėtoju vietą (toliau – AVMI) turi vieną užpildytos deklaracijos egzempliorių asmeniškai pateikti arba atsiųsti paštu ne vėliau kaip iki mėnesio, einančio po mėnesio, kurį buvo išmokėti apmokestinami dividendai, dešimtos dienos. Jei vienetas nori turėti deklaracijos egzempliorių su jo gavimą patvirtinančiu spaudu, tai jis turi pateikti du deklaracijos egzempliorius. Tuomet vienas deklaracijos egzempliorius su jo gavimą patvirtinančiu spaudu ir atsakingo AVMI darbuotojo parašu grąžinamas vienetui.

6. Vienetas AVMI turi pateikti užpildytą spaustuvėje išspausdintą Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI prie FM) nustatytos formos deklaraciją arba kokybišką nepadidintą ir nesumažintą jos abiejų pusių kopiją ant balto popieriaus.

7. Pildydamas deklaraciją vienetas turi laikytis tokių taisyklių:

7.1. pildyti juodu arba tamsiai mėlynu rašikliu;

7.2. raides ir skaičius rašyti tiksliai į jiems skirtas vietas, nepažeisti nurodytų laukų linijų.

Kai į deklaraciją įrašomas rodiklis turi mažiau ženklų, negu atitinkamame laukelyje jam yra skirta vietų, tai laukelio tušti tarpeliai gali būti paliekami tiek kairėje, tiek dešinėje, tiek abiejose įrašyto rodiklio pusėse;

7.3. tekstą pildyti tik didžiosiomis spausdintinėmis raidėmis;

7.4. įrašomas sumas apvalinti: 49 centus ir mažiau – atmesti, 50 centų ir daugiau – laikyti litu;

7.5. prie įrašomų skaičių nepridėti jokių kitų simbolių (kablelių, brūkšnelių ar pan.);

7.6. laukelius, kurių vienetas nepildo, palikti tuščius (nerašyti jokių brūkšnelių, kryželių, nulių ar kitokių simbolių);

7.7. kompiuteriu duomenis įrašyti į apibrėžtus laukus, nepažeisti jų laukų linijų;

7.8. kompiuteriu išspausdintoje deklaracijos formoje turi išlikti nustatytos deklaracijos formos proporcijos (atstumai tarp formoje esančių kryželių bei atstumai tarp kryželių ir pildomų laukų).

8. Jeigu deklaracijoje neužtenka vietos duomenims apie užsienio vienetams išmokėtus dividendus įrašyti, užpildomi papildomi deklaracijos lapai.

9. Deklaraciją turi pasirašyti ją pateikusio vieneto vadovas ir vyriausiasis buhalteris (buhalteris) ir nurodyti savo asmens kodus.

Jei vienetas neturi vyr. buhalterio (buhalterio) pareigybės ir pagal sutartį jam apskaitos paslaugas teikia ir deklaracijas rengia kitas vienetas, tai deklaraciją vietoj vyr. buhalterio (buhalterio) turi pasirašyti (jei taip nustatyta sutartyje) to vieneto įgaliotas asmuo (deklaracijos 35 laukelyje ir šalia jo esančioje eilutėje turi būti nurodomas to įgalioto asmens kodas, vardas, pavardė, pareigos bei apskaitos paslaugas teikiančio vieneto pavadinimas).

 

II. DEKLARACIJOS PILDYMAS

 

10. Deklaraciją pateikiančio vieneto rekvizitai nurodomi:

10.1. 1 laukelyje įrašomas deklaraciją pateikiančio vieneto identifikacinis numeris (kodas);

10.2. 2 laukelyje vieneto pavadinimas;

10.3. 3 laukelyje – buveinės adresas;

10.4. 4 laukelyje – elektroninio pašto adresas (jei vienetas tokį adresą turi);

10.5. 5 ir 6 laukeliuose – telefono ir /ar fakso numeriai.

11. Po deklaracijos pavadinimu atitinkamuose laukeliuose nurodoma deklaracijos pildymo data ir deklaracijos registracijos numeris pagal vieneto nusistatytą dokumentų registravimo tvarką.

12. Deklaraciją pateikiantis vienetas, norėdamas patikslinti kai kuriuos jau pateiktos deklaracijos rodiklius, turi pateikti patikslintą deklaraciją. Apie tai, kad deklaracija yra patikslinta, „X“ ženklu pažymima 7 laukelyje. Pateikiant deklaraciją pirmą kartą, to nedaroma. Patikslintoje deklaracijoje pateikiami visi (t. y. ne tik tikslinamieji) deklaracijos formoje nurodytini duomenys. Jeigu teikiant patikslintą deklaraciją buvo pridėti papildomi deklaracijos lapai, tai „X“ ženklu pažymimas pagrindinio deklaracijos lapo ir tų papildomų deklaracijos lapų, kurių duomenys tikslinami, 7 laukelis. Tokiu atveju, kai duomenys tikslinami pagrindiniame deklaracijos lape ir/ar papildomuose deklaracijos lapuose, tai teikiant patikslintą deklaraciją, pateikiama pagrindinė deklaracija ir tik tie ankstesnės deklaracijos papildomi lapai, kurių duomenys tikslinami. Papildomi deklaracijos lapai, kurių duomenys nesikeitė, neteikiami. Jei tikslinami tik pagrindinio deklaracijos lapo duomenys, tai teikiant patikslintą deklaraciją, papildomi deklaracijos lapai neteikiami.

Jeigu vienetas, išmokėjęs dividendus savo dalyviams (Lietuvos vienetams) ir išskaičiavęs pelno mokestį bei pateikęs deklaraciją, gauna grynųjų dividendų ir paaiškėja, kad jis iš anksčiau išmokėtų dividendų išskaičiavo per didelę pelno mokesčio sumą, tai privaloma perskaičiuoti nuo tų dividendų išskaičiuotą pelno mokestį ir pateikti patikslintą (-as) deklaraciją (-as). Jei gavus šiuos grynuosius dividendus paaiškėja, kad pelno mokesčio iš dividendų visai nereikėjo išskaičiuoti, tai, tikslinant pateiktą deklaraciją, jos 10–13 laukeliuose įrašomi nuliai.

Jei vienetas pateiktoje tikslinamoje deklaracijoje nurodė užsienio vienetams išmokėtus dividendus, kurių pagal Įstatymo nuostatas apmokestinti nereikėjo, tai, tikslinant pateiktos deklaracijos rodiklius, deklaracijos 24–27 laukeliuose įrašomi nuliai.

13. Deklaracijos 8 laukelyje nurodomas ataskaitinis laikotarpis (metai ir mėnuo), kurį buvo išmokėti apmokestinami dividendai.

14. Deklaracijos 9 laukelyje reikia įrašyti vieneto faktiškai vykdomos pagrindinės veiklos kodą pagal Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių (nurodyti klasę arba poklasį, t. y. ne mažiau kaip keturis kodo skaitmenis).

15. Deklaracijos I dalyje pateikiami duomenys apie Lietuvos vienetams išmokėtus apmokestinamus dividendus ir iš jų išskaičiuotą pelno mokestį. Deklaracijos I dalis užpildoma taip:

15.1. 1 eilutėje „Lietuvos vienetams išmokėti dividendai“ nurodomi Lietuvos vienetams pinigais išmokėti apmokestinami dividendai ir iš jų išskaičiuotas pelno mokestis. Šioje eilutėje nurodomi tik tie išmokėti dividendai, iš kurių Įstatymo 33 str. 3 ir
4 dalyse nustatyta tvarka išskaičiuotas pelno mokestis gali būti įskaitomas, t. y. juo sumažinamas dividendus išmokėjusio mokesčių mokėtojo mokėtino pelno mokesčio, apskaičiuoto nuo apmokestinamojo pelno, suma tą mokestinį laikotarpį, kurį buvo išskaičiuoti ir sumokėti mokesčiai iš išmokėtų dividendų.

1 eilutės 10–13 laukeliuose nurodoma:

15.1.1. 10 laukelyje įrašoma apskaičiuota dividendų suma;

15.1.2. 11 laukelyje – Įstatyme nustatytas dividendų mokesčio tarifas;

15.1.3. 12 laukelyje – išskaičiuota (10 laukelio suma, padauginama iš 11 laukelyje įrašyto pelno mokesčio tarifo) pelno mokesčio iš dividendų suma;

15.1.4. 13 laukelyje – faktiškai išmokėta dividendų suma (10 ir 12 laukelių sumų skirtumas);

15.2. 2 eilutėje „Lietuvos vienetams išmokėtos ir apmokestintos kaip dividendai kitos paskirstytojo pelno sumos ar laisvos lėšos dėl įstatinio kapitalo sumažinimo“ nurodomos išmokėtos kitos paskirstytojo pelno sumos ir laisvos lėšos, sumažinus vieneto įstatinį kapitalą, jei šios sumos ir laisvos lėšos pagal Įstatymo nuostatas apmokestinamos kaip dividendai, ir iš jų išskaičiuotas pelno mokestis.

Deklaracijos 2 eilutės 14–17 laukeliai užpildomi analogiškai, kaip nurodyta Taisyklių 15.1.1–15.1.4 punktuose;

15.3. deklaracijos 18 laukelyje įrašoma bendra iš Lietuvos vienetams išmokėtų dividendų išskaičiuota pelno mokesčio suma (12 ir 16 laukelių suma).

16. Deklaracijos II dalyje įrašomos užsienio vienetams išmokėtų apmokestinamų dividendų ir iš jų išskaičiuoto pelno mokesčio sumos, įskaitant kitas paskirstytojo pelno sumas ir laisvas lėšas, sumažinus vieneto įstatinį kapitalą, jei šios sumos ir laisvos lėšos pagal Įstatymo nuostatas apmokestinamos kaip dividendai, ir iš jų išskaičiuotas pelno mokestis. Deklaracijos II dalis pildoma taip:

16.1. 19 laukelyje nurodomas užsienio vieneto, kuriam išmokėti apmokestinami dividendai, identifikacinis numeris arba analogiškas numeris, vienetui suteiktas toje valstybėje, kurioje jis įsteigtas;

16.2. 20 laukelyje nurodomas užsienio vieneto pavadinimas;

16.3. 21 laukelio „Valstybės kodas“ vienetas nepildo;

16.4. 22 laukelyje nurodoma užsienio vieneto įregistravimo užsienio valstybėje vieta: valstybė ir adresas;

16.5. 23 laukelyje dividendų išmokėjimo data (metai, mėnuo, diena);

16.6. 24 laukelyje apskaičiuota dividendų suma;

16.7. 25 laukelyje – iš apskaičiuotos dividendų sumos išskaičiuoto pelno mokesčio tarifas: Įstatyme nustatytas pelno mokesčio, išskaičiuojamo iš išmokamų dividendų, tarifas arba dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartyje nustatytas pelno mokesčio nuo dividendų tarifas, kai dividendai išmokami užsienio vienetui – rezidentui tos valstybės, su kuria sudaryta ir taikoma dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis. Mokestį išskaičiuoti pagal taikomoje dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartyje nustatytą tarifą (t. y. taikyti mažesnį už Įstatyme nustatytą mokesčio tarifą arba visai neišskaičiuoti mokesčio) vienetas gali tik tuo atveju, jei turi užpildytą užsienio valstybės rezidento prašymo sumažinti išskaičiuojamą mokestį FR0021 (DAS-1) formą;

16.8. 26 laukelyje įrašoma iš dividendų išskaičiuoto pelno mokesčio suma (24 laukelio suma padauginama iš 25 laukelyje įrašyto pelno mokesčio tarifo);

16.9. 27 laukelyje įrašoma faktiškai išmokėta dividendų suma (24 ir 26 laukelių sumų skirtumas);

16.10. 28 laukelyje įrašoma bendra užsienio vienetams apskaičiuota dividendų suma. Jeigu pridedami papildomi deklaracijos lapai, tai bendra apskaičiuota dividendų suma (kartu su papildomuose lapuose nurodytomis apskaičiuotomis dividendų sumomis) įrašoma deklaracijos 29 laukelyje (jei papildomų lapų nėra, tai 29 laukelyje įrašoma (pakartojama) 28 laukelyje įrašyta dividendų suma);

16.11. 30 laukelyje įrašoma bendra nuo užsienio vienetams apskaičiuotos dividendų sumos išskaičiuota pelno mokesčio suma. Jeigu pridedami papildomi deklaracijos lapai, tai pelno mokesčio suma (kartu su papildomuose lapuose apskaičiuotomis mokesčio sumomis) įrašoma deklaracijos 31 laukelyje (jei papildomų lapų nėra, tai 31 laukelyje įrašoma (pakartojama) 30 laukelyje įrašyta pelno mokesčio suma);

16.12. deklaracijos papildomi lapai užpildomi analogiškai, kaip nurodyta Taisyklių 10.1, 13 ir 16.1–16.11 punktuose.

17. Deklaracijos 32 laukelyje įrašoma pagal deklaraciją apskaičiuota į biudžetą mokėtina pelno mokesčio suma, išskaičiuota nuo Lietuvos vienetams ir užsienio vienetams išmokėtų dividendų (sudedamos deklaracijos I dalies 18 laukelio ir II dalies 31 laukelio sumos).

18. Deklaracijos 33 laukelyje nurodomas papildomų lapų skaičius.

Deklaracijos papildomo lapo 33 laukelyje nurodomas to lapo numeris, pvz., jei prie deklaracijos pridėti 3 papildomi lapai, tai deklaracijos pagrindinio lapo 33 laukelyje įrašomas skaičius „3“, o pridėtų papildomų lapų 33 laukelyje atitinkamai įrašoma: „1“, „2“, „3“.

 

III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

19. Užsienio valstybės rezidento prašymo sumažinti išskaičiuojamą mokestį FR0021 (DAS-1) forma su deklaracija kartu neteikiama (ji teikiama kartu su metine finansine atskaitomybe ir pelno mokesčio deklaracija).

20. Jeigu užsienio valstybės, su kuria sudaryta ir taikoma tarptautinė dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis, rezidentas nori susigrąžinti visą Lietuvoje prie pajamų šaltinio nuo išmokėtų dividendų išskaičiuotą mokesčio sumą arba jos dalį, kurią mokesčių mokėtojas, išmokėjęs dividendus, išskaičiavo taikydamas Įstatyme nustatytą mokesčio tarifą, tai užsienio rezidentas AVMI turi pateikti užpildytą užsienio valstybės rezidento prašymo grąžinti išskaičiuojamą mokestį FR0022 (DAS-2) formą. Tokiu atveju vienetas patikslintos deklaracijos pateikti neprivalo.

21. Užsienio valstybės rezidento prašymo sumažinti išskaičiuojamą mokestį FR0021 (DAS-1) formos ir užsienio valstybės rezidento prašymo grąžinti išskaičiuojamą mokestį FR0022 (DAS-2) formos pildymo ir naudojimo taisyklės patvirtintos VMI prie FM viršininko 2001 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. 159 „Dėl su tarptautinių dvigubo apmokestinimo išvengimo sutarčių taikymu susijusių FR0021 (DAS-1), FR0022 (DAS-2), FR0023 (DAS-3) ir FR0254 (DAS-4) formų pildymo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 56-2014).

22. Deklaracijos formos, užpildytos nesilaikant šių Taisyklių 6 ir 7 punktuose nurodytų reikalavimų, gali būti nepriimamos. Mokesčių administratorius deklaraciją pateikiančiam vienetui gali nurodyti jas pataisyti ir vėl pateikti AVMI.

23. Už deklaracijos pavėluotą pateikimą, nepateikimą ar neteisingų duomenų į ją įrašymą taikoma Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta atsakomybė.

______________

 


PATVIRTINTA

Valstybinės mokesčių inspekcijos prie

Lietuvos Respublikos finansų ministerijos

viršininko 2003 m. sausio 10 d.

įsakymu Nr. V-13

 

IŠ UŽSIENIO VIENETŲ GAUTŲ DIVIDENDŲ IŠSKAIČIUOTO PELNO MOKESČIO DEKLARACIJOS FR0395 FORMOS UŽPILDYMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Iš užsienio vienetų gautų dividendų išskaičiuoto pelno mokesčio deklaracijos FR0395 formos užpildymo taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato iš užsienio vienetų gautų dividendų išskaičiuoto pelno mokesčio deklaracijos FR0395 formos (toliau – deklaracija) užpildymo tvarką.

2. Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos pelno mokesčio įstatymo (Žin., 2001, Nr. 110-3992; toliau – Įstatymas) ir Mokesčių administravimo įstatymo (Žin., 1995, Nr. 61-1525) nuostatomis.

3. Taisyklėse vartojamos sąvokos:

dividendai – tai ne tik Lietuvos vieneto iš užsienio vienetų gaunami dividendai, bet ir pagal Įstatymą apmokestinamos kaip dividendai kitos paskirstytojo pelno sumos;

apmokestinami dividendai – tai dividendai, iš kurių pagal Įstatymo nuostatas privalo būti išskaičiuojamas ir į biudžetą sumokamas pelno mokestis;

vienetas – tai Lietuvos vienetas, kuris gauna iš užsienio vieneto dividendus ir nuo jų Įstatyme nustatyta tvarka privalo išskaičiuoti ir į biudžetą sumokėti pelno mokestį.

4. Deklaraciją privalo pateikti vienetai, kurie iš užsienio vienetų gauna apmokestinamus dividendus. Iš užsienio vienetų gauti dividendai, kurie pagal Įstatymo nuostatas neapmokestinami, deklaracijoje nenurodomi.

5. Kiekvienas vienetas apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos teritoriniam skyriui pagal savo įregistravimo mokesčių mokėtoju vietą (toliau – AVMI) turi vieną užpildytos deklaracijos egzempliorių asmeniškai pateikti arba atsiųsti paštu ne vėliau kaip iki mėnesio, einančio po mėnesio, kurį iš užsienio vienetų buvo gauti apmokestinami dividendai, dešimtos dienos. Jei vienetas nori turėti deklaracijos egzempliorių su jo gavimą patvirtinančiu spaudu, tai jis turi pateikti du deklaracijos egzempliorius. Tuomet vienas deklaracijos egzempliorius su jo gavimą patvirtinančiu spaudu ir atsakingo AVMI darbuotojo parašu grąžinamas vienetui.

6. Vienetas AVMI turi pateikti užpildytą spaustuvėje išspausdintą Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI prie FM) nustatytos formos deklaraciją arba kokybišką nepadidintą ir nesumažintą jos abiejų pusių kopiją ant balto popieriaus.

7. Pildydamas deklaraciją, vienetas turi laikytis tokių taisyklių:

7.1. pildyti juodu arba tamsiai mėlynu rašikliu;

7.2. raides ir skaičius rašyti tiksliai į jiems skirtas vietas, nepažeisti nurodytų laukų linijų.

Kai į deklaraciją įrašomas rodiklis turi mažiau ženklų, negu atitinkamame laukelyje jam skirta vietų, tai laukelių tušti tarpeliai gali būti paliekami tiek kairėje, tiek dešinėje, tiek abiejose įrašyto rodiklio pusėse;

7.3. tekstą pildyti tik didžiosiomis spausdintinėmis raidėmis;

7.4. įrašomas sumas apvalinti: 49 centus ir mažiau – atmesti, 50 centų ir daugiau – laikyti litu;

7.5. prie įrašomų skaičių nepridėti jokių kitų simbolių (kablelių, brūkšnelių ar pan.);

7.6. laukelius, kurių vienetas nepildo, palikti tuščius (nerašyti jokių brūkšnelių, kryželių, nulių ar kitokių simbolių);

7.7. kompiuteriu duomenis įrašyti į apibrėžtus laukus, nepažeisti jų linijų;

7.8. kompiuteriu išspausdintoje deklaracijos formoje turi išlikti nustatytos deklaracijos formos proporcijos (atstumai tarp formoje esančių kryželių bei atstumai tarp kryželių ir pildomų laukų).

8. Jeigu deklaracijoje neužtenka vietos duomenims apie iš užsienio vienetų gautus dividendus įrašyti, užpildomi papildomi deklaracijos lapai.

9. Deklaraciją turi pasirašyti ją pateikusio vieneto vadovas ir vyriausiasis buhalteris (buhalteris) ir nurodyti savo asmens kodus.

Jei vienetas neturi vyr. buhalterio (buhalterio) pareigybės ir pagal sutartį jam apskaitos paslaugas teikia ir deklaracijas rengia kitas vienetas, tai deklaraciją vietoj vyr. buhalterio (buhalterio) turi pasirašyti (jei taip nustatyta sutartyje) to vieneto įgaliotas asmuo (deklaracijos 25 laukelyje ir šalia jo esančioje eilutėje turi būti nurodomas to įgalioto asmens kodas, vardas, pavardė, pareigos bei apskaitos paslaugas teikiančio vieneto pavadinimas).

 

II. DEKLARACIJOS PILDYMAS

 

10. Deklaraciją pateikiančio vieneto rekvizitai nurodomi:

10.1. 1 laukelyje įrašomas deklaraciją pateikiančio vieneto identifikacinis numeris (kodas).

10.2. 2 laukelyje – vieneto pavadinimas;

10.3. 3 laukelyje – buveinės adresas;

10.3. 4 laukelyje – elektroninio pašto adresas (jei vienetas tokį adresą turi);

10.4. 5 ir 6 laukeliuose – telefono ir /ar fakso numeriai.

11. Po deklaracijos pavadinimu atitinkamuose laukeliuose nurodoma deklaracijos pildymo data ir deklaracijos registracijos numeris pagal vieneto nusistatytą dokumentų registravimo tvarką.

12. Deklaraciją pateikiantis vienetas, norėdamas patikslinti kai kuriuos jau pateiktos deklaracijos rodiklius, pateikia patikslintą deklaraciją. Apie tai, kad deklaracija yra patikslinta, „X“ ženklu pažymima 7 laukelyje. Pateikiant deklaraciją pirmą kartą, to nedaroma. Patikslintoje deklaracijoje pateikiami visi (t. y. ne vien tik tikslinamieji) deklaracijos formoje nurodytini duomenys. Jeigu teikiant patikslintą deklaraciją buvo pridėti papildomi deklaracijos lapai, tai „X“ ženklu pažymimas pagrindinio deklaracijos lapo ir tų papildomų deklaracijos lapų, kurių duomenys tikslinami, 7 laukelis. Tokiu atveju, kai duomenys tikslinami pagrindiniame deklaracijos lape ir/ar papildomuose deklaracijos lapuose, tai teikiant patikslintą deklaraciją, pateikiama pagrindinė deklaracija ir tik tie ankstesnės deklaracijos papildomi lapai, kurių duomenys tikslinami. Papildomi deklaracijos lapai, kurių duomenys nesikeitė, neteikiami. Jei tikslinami tik pagrindinio deklaracijos lapo duomenys, tai teikiant patikslintą deklaraciją, papildomi deklaracijos lapai neteikiami.

Jei vienetas pateikė deklaraciją, kurioje nurodė iš užsienio vieneto gautus dividendus, ir išskaičiavo mokestį, o vėliau paaiškėjo, kad jų apmokestinti nereikėjo, tai pateikiamos patikslintos deklaracijos 14–18 laukeliuose įrašomi nuliai.

13. Deklaracijos 8 laukelyje nurodomas ataskaitinis laikotarpis (metai ir mėnuo), kurį buvo gauti apmokestinami dividendai iš užsienio vieneto.

14. Deklaracijos 9 laukelyje reikia įrašyti mokesčių mokėtojo faktiškai vykdomos pagrindinės veiklos kodą pagal Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių (nurodant klasę arba poklasį, t. y. ne mažiau kaip keturis kodo skaitmenis).

15. Deklaracijos 10–18 laukeliuose nurodomi užsienio vienetai, iš kurių gauti apmokestinami dividendai, gautos apmokestinamų dividendų sumos ir nuo tų dividendų išskaičiuotas į biudžetą mokėtinas pelno mokestis. Deklaracijos 10–18 laukeliai pildomi taip:

15.1. 10 laukelyje nurodomas užsienio vieneto, iš kurio gauti apmokestinamieji dividendai, identifikacinis numeris arba jam analogiškas numeris, vienetui suteiktas toje valstybėje, kurioje jis įsteigtas;

15.2. 11 laukelyje nurodomas užsienio vieneto pavadinimas;

15.3. 12 laukelio „Valstybės kodas“ vienetas nepildo;

15.4. 13 laukelyje nurodoma užsienio vieneto įregistravimo užsienio valstybėje vieta: valstybė ir adresas;

15.5. 14 laukelyje įrašoma iš užsienio vieneto gauta apmokestinamų dividendų suma.

Jei užsienio vienetas, išmokėdamas dividendus Lietuvos vienetui, išskaičiavo mokestį, tai deklaracijos 14 laukelyje įrašoma gautų dividendų suma apskaičiuojama prie vieneto faktiškai gautos dividendų sumos pridėjus toje užsienio valstybėje nuo dividendų išskaičiuotą mokesčio sumą.

 

Pavyzdys

 

Lietuvos vienetas 2003 metais iš užsienio vieneto (užsienio valstybės rezidento) gavo 50 000 Lt dividendų. Pagal taikomą Lietuvos ir tos užsienio valstybės dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį numatytas 15 proc. pelno mokestis nuo dividendų. Todėl užsienio vienetas, išmokėdamas dividendus Lietuvos vienetui, nuo šių dividendų išskaičiavo 15 proc. mokestį, t. y. išskaičiavo 7 500 Lt [(50 000 x 15)/100]. Vadinasi, Lietuvos vienetas faktiškai gavo 42 500 Lt (50 000 – 7 500) dividendų. Jis turi tos užsienio valstybės mokesčių administratoriaus patvirtintą pažymą, kurioje nurodyta, kad užsienio vienetas nurodytu laikotarpiu tam Lietuvos vienetui išmokėjo 42 500 Lt dividendų ir iš dividendų išskaičiavo 7 500 Lt mokestį [(50 000 x 15)/ 100].

Apskaičiuodamas Lietuvoje sumokėtiną mokestį, Lietuvos vienetas prie iš užsienio vieneto faktiškai gautų 42 500 Lt dividendų prideda 7 500 Lt, užsienio valstybėje išskaičiuoto mokesčio sumą, ir tik bendrą sumą (42 500 Lt + 7 500 Lt = 50 000 Lt) įrašo deklaracijos 14 laukelyje.

 

Užsienio valiuta gautos apmokestinamų dividendų sumos, įskaitant užsienio valstybėje nuo tų dividendų išskaičiuotą mokestį, nurodomos litais pagal oficialų lito ir euro kursą ir/arba pagal dividendų gavimo dieną buvusį Lietuvos banko nustatytą lito ir užsienio valiutos santykį;

15.6. 15 laukelyje įrašomas Įstatyme nustatytas dividendų mokesčio tarifas;

15.7. 16 laukelyje įrašoma nuo gautų dividendų apskaičiuota pelno mokesčio suma (ši mokesčio suma apskaičiuojama deklaracijos 14 laukelyje nurodytą sumą padauginus iš 15 laukelyje nurodyto mokesčio tarifo);

15.8. 17 laukelyje įrašoma atskaitoma užsienio valstybėje nuo apmokestinamų dividendų sumokėto mokesčio (išskaičiuoto prie pajamų šaltinio) suma.

Deklaracijos 17 laukelis užpildomas tik tuo atveju, jei vienetas turi teisę užsienio valstybėje sumokėtą mokestį nuo apmokestinamų dividendų atskaityti iš mokesčio sumos, sumokėtinos pagal Įstatyme nustatytą pelno mokesčio tarifą. Užsienio valstybėje nuo dividendų sumokėtas mokestis gali būti atskaitomas iš mokesčio nuo dividendų sumos, kai apmokestinami dividendai, gauti iš užsienio vieneto, rezidento tos užsienio valstybės, su kuria sudaryta ir taikoma dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis. Tokiu atveju deklaracijos 17 laukelis užpildomas laikantis tokių taisyklių:

15.8.1. jei užsienio valstybėje nuo dividendų sumokėto mokesčio suma yra didesnė už mokesčio sumą, apskaičiuotą taikant Įstatyme nustatytą mokesčio tarifą, tai atskaitomo mokesčio suma negali būti didesnė už sumą, apskaičiuotą nuo apmokestinamų dividendų taikant Įstatyme nustatytą mokesčio tarifą. Todėl deklaracijos 17 laukelyje įrašoma atskaitoma užsienio valstybėse nuo apmokestinamų dividendų sumokėto mokesčio suma neturi būti didesnė už deklaracijos 16 laukelyje apskaičiuotą mokesčio nuo apmokestinamų dividendų sumą;

15.8.2. jei užsienio vienetas mokesčio iš Lietuvos vienetui išmokamų dividendų išskaičiavo daugiau, negu jis galėjo išskaičiuoti pagal dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį, tai 17 laukelyje įrašoma atskaitoma užsienio valstybėje sumokėto mokesčio suma negali būti didesnė už mokesčio sumą, apskaičiuotą pagal dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartyje nustatytą tarifą;

15.8.3. užsienio valstybėje sumokėtas mokestis gali būti atskaitomas tik tuo atveju, jei vienetas turi užsienio valstybės mokesčių administratoriaus patvirtintą dokumentą (pažymą), kuriame turi būti nurodyta, kas, kada ir kokią dividendų sumą išmokėjo Lietuvos vienetui ir kokią mokesčio sumą išskaičiavo ir sumokėjo nuo šios dividendų sumos;

15.9. 18 laukelyje įrašoma mokėtina į biudžetą pelno mokesčio suma (16 ir 17 laukelių sumų skirtumas).

Jeigu deklaracijos 17 laukelis nepildomas, tai 18 laukelyje įrašoma (pakartojama) 16 laukelyje apskaičiuotoji pelno mokesčio nuo dividendų suma.

16. Deklaracijos 19 laukelyje įrašoma bendra gautų apmokestinamų dividendų suma. Jeigu pridedami papildomi deklaracijos lapai, tai bendra gautų apmokestinamų dividendų suma (kartu su papildomuose lapuose nurodytomis dividendų sumomis) įrašoma deklaracijos 20 laukelyje (jei papildomų lapų nėra, tai 20 laukelyje įrašoma (pakartojama) 19 laukelyje apskaičiuotoji bendra gautų apmokestinamų dividendų suma).

17. Deklaracijos 21 laukelyje įrašoma mokėtina į biudžetą pelno mokesčio suma. Jeigu pridedami papildomi deklaracijos lapai, tai mokėtina į biudžetą pelno mokesčio suma (kartu su papildomuose lapuose apskaičiuotomis mokesčio sumomis) įrašoma deklaracijos 22 laukelyje (jei papildomų lapų nėra, tai 22 laukelyje įrašoma (pakartojama) 21 laukelyje įrašyta mokėtina į biudžetą pelno mokesčio suma).

18. Deklaracijos papildomi lapai užpildomi analogiškai, kaip nurodyta Taisyklių 10.1, 13 ir 15–17 punktuose.

19. Deklaracijos 23 laukelyje nurodomas papildomų lapų skaičius.

Deklaracijos papildomo lapo 23 laukelyje nurodomas to lapo numeris, pvz., jei prie deklaracijos pridėti 3 papildomi lapai, tai deklaracijos pagrindinio lapo 23 laukelyje įrašomas skaičius „3“, o pridėtų papildomų lapų 23 laukelyje atitinkamai įrašoma: „1“, „2“, „3“.

 

III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

20. Jeigu užsienio valstybėje nuo dividendų sumokėtas mokestis atskaitomas iš mokesčio sumos, sumokėtinos taikant Įstatyme nustatytą pelno mokesčio nuo dividendų tarifą, tai tos užsienio valstybės mokesčių administratoriaus patvirtinti dokumentai (pažymos) apie toje užsienio valstybėje gautus dividendus ir nuo jų sumokėtą pelno mokesčio sumą turi būti pateikiami AVMI tik kartu su metine pelno mokesčio deklaracija ir finansine atskaitomybe.

21. Deklaracijos formos, užpildytos nesilaikant šių Taisyklių 6 ir 7 punktuose nurodytų reikalavimų, gali būti nepriimamos. Mokesčių administratorius deklaraciją pateikiančiam vienetui gali nurodyti jas pataisyti ir vėl pateikti AVMI.

22. Už deklaracijos pavėluotą pateikimą, nepateikimą ar neteisingų duomenų į ją įrašymą taikoma Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta atsakomybė.

______________