LIETUVOS RESPUBLIKOS

AUKŠTOJO MOKSLO ĮSTATYMO IR MOKSLO IR STUDIJŲ ĮSTATYMO PAKEITIMO IR PAPILDYMO

Į S T A T Y M A S

 

2005 m. birželio 30 d. Nr. X-292

Vilnius

 

PIRMASIS SKIRSNIS

AUKŠTOJO MOKSLO ĮSTATYMO 5, 8, 12, 13, 16, 17, 27, 28, 29, 31, 42, 47, 49, 51, 58 STRAIPSNIŲ PAKEITIMAS IR PAPILDYMAS

 

(Žin., 2000, Nr. 27-715; 2001, Nr. 16-496; 2002, Nr. 3-75, Nr.71-2968; 2003, Nr. 47-2058)

 

1 straipsnis. 5 straipsnio papildymas ir pakeitimas

1. Papildyti 5 straipsnį nauja 3 dalimi:

3. Nevalstybinė aukštoji mokykla gali pakeisti tipą Vyriausybės nustatyta tvarka.“

2. Buvusias 5 straipsnio 3, 4, 5, 6, 7 ir 8 dalis laikyti atitinkamai 4, 5, 6, 7, 8 ir 9 dalimis.

3. Pakeisti 5 straipsnio 8 dalies 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

4) informuoti steigėjus ir visuomenę apie savo veiklą, studijų kokybės užtikrinimo priemones ir lėšų naudojimą;“.

4. Pakeisti 5 straipsnio 9 dalį ir ją išdėstyti taip:

9. Valstybinė aukštoji mokykla yra viešasis juridinis asmuo, veikiantis kaip biudžetinė arba viešoji įstaiga, turinti Lietuvos Respublikos Konstitucijos ir šio įstatymo nustatytą specialų statusą. Nevalstybinė aukštoji mokykla yra viešasis arba privatus juridinis asmuo. Jo teisinę veiklos formą pasirenka steigėjas.“

 

2 straipsnis. 8 straipsnio 5 dalies pakeitimas

8 straipsnio 5 dalyje išbraukti paskutinį sakinį ir šią dalį išdėstyti taip:

5. Nevalstybinės aukštosios mokyklos statutas priimamas jos steigėjo nustatyta tvarka, o keičiamas – statute nustatyta tvarka.“

 

3 straipsnis. 12 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 12 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

12 straipsnis. Studijų ir mokymo programų registras

Studijų ir mokymo programų registrą steigia Vyriausybė. Šį registrą tvarko Ministerija.“

 

4 straipsnis. 13 straipsnio 4 dalies pakeitimas

13 straipsnio 4 dalyje vietoj žodžių „leidimo steigti aukštąją mokyklą išdavimo“ įrašyti žodžius „pritarimo išduoti leidimą vykdyti studijas“ ir šią dalį išdėstyti taip:

4. Nevalstybinę aukštąją mokyklą ar užsienio aukštosios mokyklos filialą gali steigti tik juridinis asmuo (išskyrus Lietuvos Respublikos valstybines aukštąsias mokyklas), turintis materialinę bazę, būtiną aukštosios mokyklos veiklai užtikrinti, ir Vyriausybės nustatyta tvarka gavęs leidimą vykdyti studijas. Ministerija Vyriausybės nustatyta tvarka teikia Vyriausybei išvadą dėl pritarimo išduoti leidimą vykdyti studijas arba informuoja pareiškėjus apie neigiamo sprendimo priėmimo priežastis.“

 

5 straipsnis. 16 straipsnio 1 ir 4 dalių pakeitimas

1. Pakeisti 16 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Aukštoji mokykla turi teisę pradėti savo veiklą nuo jos ir studijų programų įregistravimo juridinių asmenų registre bei Studijų ir mokymo programų registre dienos. Nauja aukštoji mokykla registruojama juridinių asmenų registre po to, kai Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos sudaryta komisija patvirtina, kad sąlygos, kurios buvo nurodytos priimant nutarimą steigti aukštąją mokyklą ar pritarti, kad būtų išduotas leidimas vykdyti studijas, yra įvykdytos.“

2. 16 straipsnio 4 dalyje vietoj žodžių „išduotos licencijos“ įrašyti žodžius „išduoto leidimo vykdyti studijas“ ir šią dalį išdėstyti taip:

4. Jei aukštosios mokyklos veikla įvertinama neigiamai, ministras gali nustatyti aukštajai mokyklai ne didesnį kaip 2 metų laikotarpį trūkumams pašalinti. Jeigu pasibaigus nustatytam terminui valstybinė aukštoji mokykla vėl įvertinama neigiamai, ministras inicijuoja valstybinės aukštosios mokyklos reorganizavimą arba likvidavimą. Jei pakartotinai neigiamai įvertinama nevalstybinės aukštosios mokyklos veikla, Vyriausybė sprendžia šiai mokyklai išduoto leidimo vykdyti studijas panaikinimo klausimą.“

 

6 straipsnis. 17 straipsnio 5 dalies 1 punkto ir 8, 9 dalių pakeitimas

1. 17 straipsnio 5 dalies 1 punkte vietoj žodžio „licenciją“ įrašyti žodžius „leidimą vykdyti studijas“ ir šį punktą išdėstyti taip:

1) panaikinti nevalstybinės aukštosios mokyklos leidimą vykdyti studijas;“.

2. 17 straipsnio 8 dalyje vietoj žodžio „licencijos“ įrašyti žodžius „leidimo vykdyti studijas“ ir šią dalį išdėstyti taip:

8. Nuo nevalstybinės aukštosios mokyklos leidimo vykdyti studijas panaikinimo dienos ta aukštoji mokykla neturi teisės absolventams išduoti aukštąjį išsilavinimą patvirtinančių diplomų.“

3. 17 straipsnio 9 dalyje vietoj žodžių „Švietimo įstaigų bei mokslo ir studijų institucijų valstybės“ įrašyti žodžius „juridinių asmenų“ ir šią dalį išdėstyti taip:

9. Aukštoji mokykla laikoma likviduota nuo jos išregistravimo iš juridinių asmenų registro dienos.“

 

7 straipsnis. 27 straipsnio pakeitimas ir papildymas

1. Pakeisti 27 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Minimalius kvalifikacinius dėstytojų ir mokslo darbuotojų, išskyrus mokslininkus stažuotojus, pareigybių reikalavimus, konkursų šias pareigas eiti organizavimo, dėstytojų ir mokslo darbuotojų, išskyrus mokslininkus stažuotojus, atestavimo tvarką nustato Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.Vertinant dėstytojų peratestavimo rezultatus, turi būti atsižvelgiama ir į studentų vertinimus. Kitus dėstytojų ir mokslo darbuotojų, išskyrus mokslininkus stažuotojus, pareigų reikalavimus nustato aukštosios mokyklos. Šie reikalavimai negali būti mažesni už minimalius kvalifikacinius dėstytojų ir mokslo darbuotojų, išskyrus mokslininkus stažuotojus, pareigybių reikalavimus.“

2. Papildyti 27 straipsnį 4 dalimi:

4. Kvalifikacinius mokslininkų stažuotojų pareigybių reikalavimus, skyrimo į šias pareigas tvarką bei mokslininkų stažuočių finansavimo tvarką nustato Vyriausybė.“

 

8 straipsnis. 28 straipsnio papildymas 9 dalimi

Papildyti 28 straipsnį 9 dalimi:

9. Aukštųjų mokyklų dėstytojai vadovaujasi dėstytojų etikos kodeksu, kurį pagal Ministerijos parengtas rekomendacijas parengia ir tvirtina aukštoji mokykla.“

 

9 straipsnis. 29 straipsnio 1 dalies pakeitimas ir papildymas 7 dalimi

1. Papildyti 29 straipsnio 1 dalį nauju 2 punktu, buvusį 2 punktą laikyti 3 punktu ir visą dalį išdėstyti taip:

1. Aukštoji mokykla savo funkcijoms vykdyti gali turėti mokslo darbuotojų. Aukštosios mokyklos mokslo darbuotojai yra:

1) mokslininkai, einantys vyriausiojo mokslo darbuotojo, vyresniojo mokslo darbuotojo, mokslo darbuotojo pareigas;

2) mokslininkai stažuotojai;

3) asmenys su aukštuoju išsilavinimu, einantys jaunesniojo mokslo darbuotojo pareigas.“

2. Papildyti 29 straipsnį 7 dalimi:

7. Mokslininko stažuotojo pareigas kitoje institucijoje, nei parengė daktaro disertaciją, gali eiti asmuo, kuris apgynė daktaro disertaciją ne anksčiau kaip prieš 3 metus iki skyrimo į šias pareigas dienos.“

 

10 straipsnis. 31 straipsnio 1 ir 6 dalių pakeitimas

1. Pakeisti 31 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Į aukštųjų mokyklų dėstytojų ir mokslo darbuotojų, išskyrus mokslininkus stažuotojus, pagrindines pareigas asmenys skiriami viešo konkurso būdu ne ilgesnei kaip 5 metų kadencijai. Į mokslininkų stažuotojų pareigas asmenys skiriami Vyriausybės nustatyta tvarka ne ilgesniam kaip 2 metų laikotarpiui. Šis laikotarpis gali būti pratęstas dar vieniems metams.“

2. Pakeisti 31 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

6. Į aukštųjų mokyklų, taip pat jų padalinių vadovų ar jų pavaduotojų pareigas paprastai renkami (skiriami) ne vyresni kaip 65 metų asmenys. Vyresni kaip 65 metų asmenys gali būti renkami (skiriami) į aukštosios mokyklos, taip pat jos padalinių vadovų ar jų pavaduotojų pareigas, jei tam pritaria aukštosios mokyklos taryba, senatas (akademinė taryba) ir studentų atstovybė. Vyresniems kaip 65 metų asmenims, kurie eina aukštųjų mokyklų ar jų padalinių vadovų ar šių vadovų pavaduotojų pareigas ir kurių kadencija dar nėra pasibaigusi, šio straipsnio 5 dalies reikalavimai netaikomi iki kadencijos pabaigos.“

 

11 straipsnis. 42 straipsnio 2 ir 3 dalių pakeitimas

1. 42 straipsnio 2 dalyje po žodžio „pagrindinių“ įrašyti žodžius „ir vientisųjų“ ir šią dalį išdėstyti taip:

2. Pagrindinių ir vientisųjų studijų programos turi atitikti atitinkamos studijų krypties reglamentą, kurį tvirtina Ministerija. Studijų krypties reglamente nustatomi visų tos krypties studijų programų bendrieji reikalavimai, bendrojo socialinio ir humanitarinio (ar gamtos mokslų ir matematikos bei informatikos), mokslo ar meno srities pagrindų ir mokslo ar meno krypties specialaus lavinimo dalykų santykis, bendrieji praktinių įgūdžių formavimo reikalavimai, pagrindiniai kvalifikaciniai reikalavimai akademiniam ir profesiniam personalui.“

2. Pakeisti 42 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Aukštosios mokyklos gali vykdyti jungtinių studijų programas kartu su kitomis aukštosiomis mokyklomis ir teikti jungtinį kvalifikacinį laipsnį arba jungtinę profesinę kvalifikaciją. Bendruosius šių programų reikalavimus nustato Ministerija.“

 

12 straipsnis. 47 straipsnio 5 dalies pakeitimas

Pakeisti 47 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

5. Asmenys, sutinkantys mokėti visą studijų kainą, konkurso būdu gali būti priimami į vakarinės ir neakivaizdinės formų visų pakopų studijas ir dieninės formos rezidentūros studijas, taip pat iki 2005–2006 metų – į antrosios pakopos dieninės formos studijas.“

 

13 straipsnis. 49 straipsnio 3 dalies papildymas 5 punktu

Papildyti 49 straipsnio 3 dalį 5 punktu:

5) laikytis studentų etikos kodekso, kurį pagal Ministerijos parengtas rekomendacijas parengia ir tvirtina aukštoji mokykla, suderinusi su studentų atstovybe.“

 

14 straipsnis. 51 straipsnio 1 dalies pakeitimas

51 straipsnio 1 dalyje vietoj žodžių „visuomeninių organizacijų“ įrašyti žodžius „asociacijų“ ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Aukštosios mokyklos studentų interesams atstovauja studentų atstovybė. Atstovybę sudaro visuotinio studentų susirinkimo (konferencijos) išrinkti studentai. Studentų atstovybės sudarymo ir jos veiklos principai nustatomi aukštosios mokyklos statute. Studentų atstovybė savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos asociacijų įstatymu ir kitais teisės aktais, jeigu šis įstatymas nenustato kitaip, taip pat aukštosios mokyklos statutu ir visuotinio studentų susirinkimo (konferencijos) patvirtintais įstatais.“

 

15 straipsnis. 58 straipsnio 4 dalies pakeitimas

Pakeisti 58 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Lietuvos Respublikos ir kitų Europos Sąjungos šalių piliečiams šio straipsnio 3 dalyje nurodyta studijų kaina negali būti didesnė negu studijų išlaidos, nustatytos šio straipsnio 1 ir 2 dalyse nustatyta tvarka.“

 

ANTRASIS SKIRSNIS

MOKSLO IR STUDIJŲ ĮSTATYMO 33 IR 35 STRAIPSNIŲ PAKEITIMAS IR PAPILDYMAS

 

(Žin., 1991, Nr. 7-191; 2002, Nr. 68-2758)

 

1 straipsnis. 33 straipsnio pakeitimas ir papildymas

1. Pakeisti 33 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Minimalius kvalifikacinius tyrėjų, išskyrus mokslininkus stažuotojus, pareigybių reikalavimus, konkursų į šias pareigas organizavimo, tyrėjų, išskyrus mokslininkus stažuotojus, atestavimo tvarką nustato Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.“

2. Papildyti 33 straipsnį 3 dalimi:

3. Kvalifikacinius mokslininkų stažuotojų pareigybių reikalavimus, skyrimo į šias pareigas tvarką bei mokslininkų stažuočių finansavimo tvarką nustato Vyriausybė.“

 

2 straipsnis. 35 straipsnio 1 ir 5 dalių pakeitimas

1. Pakeisti 35 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Į mokslinių tyrimų įstaigų mokslo darbuotojų, išskyrus mokslininkus stažuotojus, ir kitų tyrėjų pareigas asmenys skiriami viešo konkurso būdu ne ilgesnei kaip 5 metų kadencijai. Į mokslininkų stažuotojų pareigas asmenys skiriami Vyriausybės nustatyta tvarka ne ilgesniam kaip 2 metų laikotarpiui. Šis laikotarpis gali būti pratęstas dar vieniems metams.“

2. Pakeisti 35 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

5. Į mokslinių tyrimų įstaigų, taip pat jų padalinių vadovų ar jų pavaduotojų pareigas paprastai renkami (skiriami) ne vyresni kaip 65 metų asmenys. Vyresni kaip 65 metų asmenys gali būti renkami (skiriami) į mokslinių tyrimų įstaigos, taip pat jos padalinių vadovų ar jų pavaduotojų pareigas, jei tam pritaria mokslinių tyrimų įstaigos taryba. Vyresniems kaip 65 metų asmenims, kurie eina mokslinių tyrimų įstaigų, jų padalinių vadovų ar šių vadovų pavaduotojų bei įstaigų mokslinių sekretorių pareigas ir kurių kadencija dar nėra pasibaigusi, šio straipsnio 4 dalies reikalavimai netaikomi iki kadencijos pabaigos.“

 

TREČIASIS SKIRSNIS

ĮSTATYMO ĮSIGALIOJIMAS

 

1 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

Šis įstatymas įsigalioja nuo 2005 m. rugpjūčio 1 d.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                                  VALDAS ADAMKUS