VALSTYBINĖS AUGALININKYSTĖS TARNYBOS PRIE ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJOS DIREKTORIAUS

Į S A K Y M A S

 

DĖL 2013 mETAIS AUGINAMŲ rapsų pasėlių, galimai susimaišiusių su EUROPOS SĄJUNGOJE neleistINu auginti genetiškai modifikuotu rapsu GT73, KONTROLĖS TVARKOS APRAŠO patvirtinimo

 

2013 m. gegužės 10 d. Nr. A1-161

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2004 m. rugsėjo 14 d. įsakymo Nr. 3D-515 „Dėl žmonių maistui ir gyvūnų pašarams neskirtų genetiškai modifikuotų augalų ir augalinių produktų bei genetiškai modifikuotų augalų dauginamosios medžiagos kontrolės“ (Žin., 2004, Nr. 140-5149; 2010, Nr. 54-2673 ) 1.4 ir 1.5 punktais,

t v i r t i n u 2013 metais auginamų rapsų pasėlių, galimai susimaišiusių su Europos Sajungoje neleistinu auginti genetiškai modifikuotu rapsu GT73, kontrolės tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

Direktorius                                                                 Evaldas Zigmas Čijauskas


 

PATVIRTINTA

Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos direktoriaus 2013 m. gegužės 10 d. įsakymu Nr. A1-161

 

2013 METAIS AUGINAMŲ rapsų pasėlių, galimai susimaišiusių su EUROPOS SĄJUNGOJE neleistINu auginti genetiškai modifikuotu rapsu GT73, KONTROLĖS TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. 2013 metais auginamų rapsų pasėlių, galimai susimaišiusių su Europos Sąjungoje neleistinu auginti genetiškai modifikuotu rapsu GT73, kontrolės tvarkos aprašo (toliau – Kontrolės tvarkos aprašas) tikslas – nustatyti veiksmus, kuriais būtų atlikta efektyvi rapsų pasėlių kontrolė dėl jų susimaišymo su Europos Sąjungoje neleistinu auginti genetiškai modifikuotu rapsu GT73 (toliau – GM rapsas).

2. Šiame Kontrolės tvarkos apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jas apibrėžia Lietuvos Respublikos genetiškai modifikuotų organizmų įstatymas (Žin., 2001, Nr. 56-1976), Žmonių maistui ir gyvūnų pašarams neskirtų genetiškai modifikuotų augalų, augalinių produktų ir dauginamosios medžiagos, įvežamos į Lietuvos Respubliką ir Europos Sąjungą bei vežamos tranzitu, patikrinimo taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2005 m. gegužės 11 d. įsakymu Nr. 3D-265 (Žin., 2005, Nr. 61-2179; 2010, Nr. 70-3509) ir kiti teisės aktai.

 

II. SITUACIJOS ANALIZĖ

 

3. Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Tarnyba) specialistai, vadovaudamiesi Genetiškai modifikuotų augalų pasėlių, žmonių maistui ir gyvūnų pašarams neskirtų genetiškai modifikuotų augalų, augalinių produktų ir dauginamosios medžiagos siuntų bei tų pasėlių ir siuntų, kurie galėjo būti genetiškai modifikuoti, kontrolės ir stebėsenos Lietuvos Respublikoje tvarkos aprašu, patvirtintu Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos direktoriaus 2012 m. sausio 6 d. įsakymu Nr. A1-6 (Žin., 2012, Nr. 8-316) (toliau – tvarkos aprašas), kasmet vykdo genetiškai modifikuotų organizmų atsiradimo rizikos kultūrų pasėlių ir derliaus stebėseną.

4. 2012 metų rugsėjo–spalio mėnesiais Tarnybos specialistams paėmus mėginius genetinei modifikacijai nustatyti, vieno ūkio subjekto, esančio Pakruojo r. savivaldybės teritorijoje, rapsų augalų derliuje buvo aptikta Europos Sąjungoje neleistino auginti GM rapso priemaišų.

5. Aptikta herbicidams atsparumą lemianti genetinė rapsų modifikacija įteisinta Europos Sąjungoje (unikalus atpažinties kodas MON-ØØØ73-7), tačiau pagal 2005 m. rugpjūčio 31 d. Europos Komisijos sprendimą 2005/635/EB dėl rapsų produkto (Brassica napus L., GT73 rūšies linija), genetiškai modifikuoto taip, kad būtų atsparus herbicidui glifosatui, pateikimo į rinką pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2001/18/EB (OL 2005 L 228, p. 11) leidimas išduotas tik importui, pramoniniam perdirbimui bei naudoti pašaruose. Europos Sąjungoje ir Lietuvoje GM rapsus auginti draudžiama.

6. 2012 m. deklaruotų pasėlių duomenimis, 5 km spinduliu nuo lauko, kuriame augo galimai su GM rapsu susimaišę tradiciniai augalai, buvo deklaruoti 146 rapsų pasėliai. Tikėtina, kad 2013 m. 5 km spinduliu nuo lauko, kuriame augo galimai su GM rapsu susimaišę tradiciniai augalai, bus deklaruotas panašus rapsų pasėlių skaičius.

 

III. 2013 METAIS AUGINAMŲ RAPSŲ PASĖLIŲ, GALIMAI SUSIMAIŠIUSIŲ SU EUROPOS SĄJUNGOJE NELEISTINU AUGINTI GENETIŠKAI MODIFIKUOTU RAPSU GT73, KONTROLĖS TVARKA

 

7. Galimai su GM rapsu susimaišiusių tradicinių šios rūšies augalų pasėlių kontrolę atlieka Tarnybos regioniniai skyriai.

8. Tarnybos Šiaulių regioninis skyrius iki naujo derliaus pradžios patikrina, ar ūkio subjekto, kurio rapsų augalų derliuje 2012 m. aptikta GM rapso priemaišų, derliaus sandėliavimo patalpose nėra likę 2012 m. rapsų derliaus likučių. Esant nerealizuoto derliaus likučių, Tarnybos Šiaulių regioninio skyriaus specialistai, vadovaudamiesi Mėginių ėmimo laboratoriniams genetinės modifikacijos tyrimams metodika, patvirtinta Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos direktoriaus 2011 m. spalio 24 d. įsakymu Nr. A1-325 (Žin., 2011, Nr. 129-6143) (toliau – Mėginių ėmimo metodika), paima mėginius genetinei modifikacijai nustatyti, juos supakuoja, paženklina ir pristato į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą (toliau – Institutas) ištirti.

9. Gavęs iš Instituto laboratorinių tyrimų protokolą, Tarnybos Šiaulių regioninis skyrius informuoja ūkio subjektą arba jo įgaliotą asmenį apie tyrimo rezultatus.

10. Tuo atveju, jei gaunamas laboratorinių tyrimų protokolas su išvada, kad nerealizuoto derliaus likučiuose aptikta GM rapso, Tarnybos Šiaulių regioninis skyrius raštu įpareigoja ūkio subjektą arba jo įgaliotą asmenį nerealizuoto derliaus likutį, esantį sandėliavimo patalpose, pristatyti perdirbti į perdirbimo įmonę arba sunaikinti.

11. Ūkio subjektas arba jo įgaliotas asmuo, ne vėliau kaip prieš dieną iki derliaus išvežimo perdirbti ar sunaikinti, turi apie tai informuoti Tarnybos Šiaulių regioninį skyrių. Tarnybos Šiaulių regioninio skyriaus specialistas turi dalyvauti pakraunant, išvežant ir pristatant derlių į perdirbimo įmonę arba naikinant.

12. Rapsų derlius, kuriame buvo aptikta GM rapso priemaišų, perdirbti ar sunaikinti turi būti gabenamas taip, kad būtų išvengta neapgalvoto rapsų patekimo į aplinką. Transporto priemonė, su kuria buvo gabentas rapsų derlius, iškart turi būti išvalyta ir išplauta.

13. Tarnybos Šiaulių regioninis skyrius, gavęs informaciją iš ūkio subjekto ar jo įgalioto asmens apie planuojamą derliaus perdirbimo ar sunaikinimo datą, informuoja Tarnybos Augalų dauginamosios medžiagos skyrių.

14. Tarnybos Šiaulių regioninis skyrius raštu įpareigoja ūkio subjektą ar jo įgaliotą asmenį, kurio rapsų augalų derliuje 2012 m. buvo aptikta GM rapso priemaišų, laikytis sėjomainos ir per visą 2013 metų vegetacijos laikotarpį naikinti pastebėtus savaime sudygusius šios rūšies augalus laukuose, kuriuose galimai augo susimaišę rapsų augalai.

15. Atlikdami laukų, kuriuose augo galimai susimaišę tradiciniai rapsų augalai, vizualinę patikrą, per visą 2013 metų vegetacijos laikotarpį Tarnybos Šiaulių regioninio skyriaus specialistai tikrina, ar ūkio subjektas, kurio rapsų augalų derliuje 2012 m. buvo aptikta GM rapso priemaišų, laikosi 14 punkte nurodytų įpareigojimų. Patikros metu Tarnybos Šiaulių regioninio skyriaus specialistas surašo Pažymą dėl genetiškai modifikuotų augalų siuntų, pasėlių ir genetiškai modifikuotų organizmų atsiradimo rizikos kultūrų patikros rezultatų, kurios forma pateikta tvarkos aprašo 2 priede.

16. Per 2013 metų vegetacijos laikotarpį iš rapsų pasėlių, augančių 5 km spinduliu nuo lauko, kuriame 2012 m. augo galimai su GM rapsu susimaišę tradiciniai augalai, o esant galimybei, ir iš papildomai atrinktų rapsų pasėlių, Tarnybos regioninių skyrių specialistai, vadovaudamiesi Mėginių ėmimo metodika, ima mėginius genetinei modifikacijai nustatyti ir pristato į Institutą ištirti.

17. Mėginiai iš pasėlių turi būti paimti ir ištirti ne vėliau kaip iki rapsų derliaus nuėmimo.

18. Tarnyba, gavusi laboratorinių tyrimų protokolą, informuoja ūkio subjektą arba jo įgaliotą asmenį, Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministeriją, Lietuvos Respublikos aplinkos ministeriją apie tyrimo rezultatus.

19. Tuo atveju, jei gaunamas laboratorinių tyrimų protokolas su išvada, kad pasėlyje GM rapso aptikta, Tarnyba informuoja ūkio subjektą arba jo įgaliotą asmenį, Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministeriją, Lietuvos Respublikos aplinkos ministeriją ir raštu įpareigoja ūkio subjektą arba jo įgaliotą asmenį rapsų pasėlį sunaikinti.

20. Ūkio subjektas arba jo įgaliotas asmuo ne vėliau kaip prieš 3 dienas iki rapsų pasėlio sunaikinimo turi apie tai informuoti Tarnybą.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

21. Derliaus ir pasėlių sunaikinimo išlaidos apmokamos iš ūkio subjekto lėšų.

 

_________________