LIETUVOS RESPUBLIKOS

ASMENŲ TURTO ĮSIGIJIMO IR PAJAMŲ TEISĖTUMO PAGRINDIMO

Į S T A T Y M A S

 

1997 m. birželio 26 d. Nr. VIII-301

Vilnius

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

Šis įstatymas reglamentuoja asmenų, įtariamų arba kaltinamų padariusių sunkų savanaudišką nusikaltimą, jų artimųjų giminaičių arba šeimos narių ir kitų asmenų, susijusių su kaltinamuoju ar įtariamuoju, įpareigojimą pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą.

 

2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos

1. Asmenys, įtariami arba kaltinami padarę sunkų savanaudišką nusikaltimą, – asmenys, baudžiamojo proceso metu pripažinti įtariamaisiais arba kaltinamaisiais dėl Baudžiamojo kodekso 81 straipsnio 2 dalyje numatytų sunkių savanaudiškų nusikaltimų, taip pat asmenys, įtariami ar kaltinami nusikalstamo susivienijimo kūrimu ar dalyvavimu jo veikloje, nors ir nėra savanaudiškumo požymių.

2. Sunkus savanaudiškas nusikaltimas – Baudžiamojo kodekso 81 straipsnio 2 dalyje nurodytas nusikaltimas nuosavybei, valstybės tarnybai, ūkininkavimo tvarkai, finansams, taip pat bet kuris kitas Baudžiamojo kodekso 81 straipsnio 2 dalyje nurodytas nusikaltimas, dėl kurio įtariamasis ar kaltinamasis, jo artimieji giminaičiai ar šeimos nariai gavo pinigų ar turtinių vertybių, įgijo turtines teises arba turėjo kitokios turtinės naudos.

3. Artimieji giminaičiai ir šeimos nariai – asmenys, nurodyti Baudžiamojo kodekso 305 straipsnyje.

4. Kiti asmenys, susiję su kaltinamuoju ar įtariamuoju, – asmenys, susiję su kaltinamuoju ar įtariamuoju turtiniais santykiais dėl turto įsigijimo ir pajamų, kurių teisėtumą reikalaujama pagrįsti pagal šį įstatymą.

5. Turto įsigijimo ir pajamų teisėtumo pagrindimas – turto įsigijimo ir pajamų teisėtumo įrodymas įstatymų nustatyta forma sudarytais sandoriais ar juridinę galią turinčiais dokumentais.

 

3 straipsnis.         Įpareigojimo pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą paskyrimo pagrindas

1. Įpareigojimas pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą deklaruojant savo turtą ir pajamas pagal Gyventojų turto ir pajamų deklaravimo įstatymą ir įstatymą „Dėl Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų brangiam turtui įsigyti arba kitų įsigytų bei perleidžiamų lėšų deklaravimo“ Vyriausybės nustatyta tvarka gali būti paskirtas asmeniui, įtariamam arba kaltinamam padariusiam sunkų savanaudišką nusikaltimą, arba tokio asmens artimajam giminaičiui ar šeimos nariui, arba kitiems asmenims, susijusiems su įtariamuoju ar kaltinamuoju, kai, remiantis baudžiamąja byla, yra pakankamas pagrindas įtarti, kad šie asmenys valdo (valdė), naudoja (naudojo) neteisėtai įgytą turtą ar pajamas ar disponuoja (disponavo) jais arba tokiu būdu įgytą turtą ar pajamas perleido kitiems asmenims.

2. Jei asmuo, įpareigotas pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą, yra deklaravęs savo turtą ir pajamas pagal Lietuvos Respublikos įstatymus, už deklaracijoje nurodytus laikotarpius turto įsigijimo ir pajamų deklaruoti nebereikia. Šiuo atveju asmuo praneša raštu atitinkamai teritorinei valstybinei mokesčių inspekcijai apie tai, kuriai valstybinei mokesčių inspekcijai deklaracija buvo pateikta.

 

4 straipsnis.         Įpareigojimo pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą paskyrimo tvarka

1. Pareigūnas, tiriantis baudžiamąją bylą dėl šio įstatymo 2 straipsnio 1 dalyje nurodytų nusikaltimų, privalo parengtinio tyrimo vietos apygardos vyriausiajam prokurorui bei Generalinei prokuratūrai prie Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pranešti, kad yra šio įstatymo 3 straipsnyje numatytas pagrindas. Apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras, išnagrinėjęs baudžiamosios bylos medžiagą (duomenis), kreipiasi su pareiškimu į parengtinio tyrimo vietos apygardos teismo baudžiamųjų bylų skyriaus teisėją dėl įpareigojimo šio įstatymo 2 straipsnio 1, 3 ir 4 dalyse nurodytiems asmenims pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą. Su tokiu pareiškimu taip pat gali kreiptis generalinis prokuroras ar jo pavaduotojas.

2. Pareiškime nurodoma:

1) pareigūno, pateikusio pareiškimą, vardas, pavardė, pareigos;

2) asmens, kuriam siūloma paskirti įpareigojimą pagrįsti turto įgijimo ir pajamų teisėtumą, vardas, pavardė;

3) baudžiamosios bylos įrodymai, pagrindžiantys įpareigojimo pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą būtinumą.

3. Teisėjas, nusprendęs patenkinti prokuroro pareiškimą, turi priimti nutartį įpareigoti asmenį pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą, o atsisakęs patenkinti pareiškimą – nutartį atsisakyti įpareigoti asmenį pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą.

4. Su teisėjo nutartimi pasirašytinai supažindinami asmenys, kuriems paskirtas įpareigojimas pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą.

5. Asmuo, dėl kurio priimta nutartis įpareigoti pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą, arba šio asmens gynėjas, taip pat prokuroras, kurio pareiškimą atsisakyta patenkinti, turi teisę teisėjo nutartį apskųsti įstatymų nustatyta tvarka.

 

5 straipsnis.         Įrodymų apie turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą pateikimo privalomumas

Asmuo, įpareigotas pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą, privalo per 30 dienų nuo šio įstatymo 4 straipsnio 3 dalyje nurodytos teisėjo priimtos nutarties įsiteisėjimo pateikti atitinkamai teritorinei valstybinei mokesčių inspekcijai turto ir pajamų deklaraciją bei dokumentus, pagrindžiančius turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą.

 

6 straipsnis.         Įpareigojimo pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą vykdymo tvarka

1. Teisėjo nutartis įpareigoti asmenį pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą perduodama teritorinei valstybinei mokesčių inspekcijai, kurios teritorijoje yra įpareigoto asmens gyvenamoji vieta ir (ar) turto buvimo vieta. Gavusi šią nutartį, teritorinė valstybinė mokesčių inspekcija per 3 dienas raštu įspėja asmenį, kad šis privalo pateikti turto ir pajamų deklaraciją arba metines turto ir pajamų deklaracijas bei dokumentus, pagrindžiančius turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą.

2. Asmenų, įpareigotų pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą, turtui gali būti uždėtas areštas arba jiems laikinai apribotos nuosavybės teisės Baudžiamojo proceso kodekso nustatyta tvarka.

3. Teritorinė valstybinė mokesčių inspekcija, per 30 dienų patikrinusi asmenų, įpareigotų pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą, turto ir pajamų deklaracijas, jas ir Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos patvirtintą išvadą dėl turto įsigijimo ir pajamų teisėtumo pagrindimo, taip pat informaciją apie paskirtas sankcijas pateikia atitinkamam prokurorui.

4. Jei asmenų, įpareigotų pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą, turto įsigijimo ir pajamų teisėtumui patikrinti reikalingas išsamus tyrimas, teritorinė valstybinė mokesčių inspekcija, suderinusi su Valstybine mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, apie tai praneša prokurorui, kuris prireikus paveda atlikti papildomą tyrimą ar reviziją.

 

7 straipsnis.         Teisinės pasekmės už turto įsigijimo ir pajamų teisėtumo nepagrindimą arba turto ir pajamų deklaracijos nepateikimą

1. Sandoriai dėl turto įsigijimo ir pajamų, kurie sudaryti po 1994 m. birželio 1 d. ir kurių teisėtumo asmenys nepagrindė, laikomi sandoriais, sudarytais turint žinomai priešingą Lietuvos Respublikos visuomenės interesams tikslą, ir yra negaliojantys. Sandoriui, pagal prokuroro ieškinį teismo pripažintam negaliojančiu, taikomos pasekmės, numatytos Civilinio kodekso 48 straipsnyje.

2. Jeigu deklaruotos pajamos nepagrįstos įstatymų nustatyta forma sudarytais sandoriais ar juridinę galią turinčiais dokumentais, teritorinės valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko sprendimu skiriama 100 procentų nepagrįstos sumos dydžio bauda, išskyrus atvejus, kai buvo pritaikytos Civilinio kodekso 48 straipsnyje numatytos pasekmės. Ši bauda išieškoma Mokesčių administravimo įstatymo nustatyta tvarka. Šios baudos skyrimas neatleidžia nuo mokesčių įstatymuose nustatytų mokesčių, baudų ir delspinigių.

3. Turto ir pajamų deklaracijos nepateikimas šio įstatymo 5 straipsnyje nustatytu laiku po raštiško teritorinės valstybinės mokesčių inspekcijos įspėjimo užtraukia baudžiamąją atsakomybę pagal Baudžiamojo kodekso 325 straipsnį.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                       ALGIRDAS BRAZAUSKAS

______________