LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL PAJAMŲ DVIGUBO APMOKESTINIMO PANAIKINIMO

 

1997 m. birželio 13 d. Nr. 610

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos fizinių asmenų pajamų mokesčio laikinojo įstatymo 2, 3, 6, 7, 24, 26, 29, 35, 41 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo (Žin., 1997, Nr. 28–662) 2 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Nustatyti, kad tais atvejais, kai su užsienio valstybėmis nesudarytos ir netaikomos dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartys, Lietuvos Respublikos fizinių asmenų pajamų mokesčio laikinojo įstatymo 3 straipsnio 2 dalies (Lietuvos Respublikos 1997 m. kovo 27 d. įstatymo Nr. VIII–166 redakcija) nuostatos dėl dvigubo apmokestinimo panaikinimo taikomos:

1.1. Lietuvos Respublikos gyventojams, kurie buvo laikinai išvykę iš Lietuvos Respublikos (t. y. nustatytąja tvarka neįforminę emigravimo dokumentų) ir gavo su darbo santykiais susijusių pajamų užsienio valstybėse, taip pat nuolatiniams Lietuvos Respublikos gyventojams (t. y. Lietuvos Respublikos gyventojams, gyvenusiems Lietuvos Respublikoje ataskaitiniais metais su pertraukomis arba ištisai ne mažiau kaip 183 dienas), gaunantiems užsienio valstybėse ar iš užsienio valstybių su darbo santykiais nesusijusių pajamų, kurios apmokestinamos pagal Lietuvos Respublikos fizinių asmenų pajamų mokesčio laikinąjį įstatymą (toliau vadinama – gyventojas), laikantis šios tvarkos:

jeigu gyventojas gavo pajamų užsienio valstybėje ir toje užsienio valstybėje nuo šių pajamų apskaičiuota ir sumokėta pajamų mokesčio suma mažesnė už apskaičiuotą pagal Lietuvos Respublikos fizinių asmenų pajamų mokesčio laikinąjį įstatymą (taikant įstatymo 33 straipsnyje nurodytus tarifus), pajamų mokestis, kurį nuo tų užsienio valstybėje gautų pajamų gyventojas turi sumokėti Lietuvoje, mažinamas užsienio valstybėje sumokėto mokesčio suma;

jeigu gyventojas gavo pajamų užsienio valstybėje ir toje užsienio valstybėje nuo šių pajamų apskaičiuota ir sumokėta pajamų mokesčio suma didesnė už apskaičiuotą pagal Lietuvos Respublikos fizinių asmenų pajamų mokesčio laikinąjį įstatymą (taikant įstatymo 33 straipsnyje nurodytus tarifus), Lietuvoje pajamų mokestis nuo tų užsienio valstybėje gautų pajamų nemokamas (užsienio valstybėje sumokėta mokesčio suma negrąžinama);

jeigu gyventojas gavo kelių rūšių pajamų arba pajamų keliose užsienio valstybėse, įskaitoma pajamų mokesčio suma skaičiuojama kiekvienu atveju atskirai.

Ši tvarka taikoma apmokestinant gyventojų pajamas, deklaruotas 1997 m. balandžio 1 d. arba vėliau.

Užsienio valstybėse sumokėto pajamų mokesčio įskaitymo tvarka netaikoma, kai gyventojai mokesčius sumokėjo užsienio valstybėse nuo pajamų, gautų už turto (išskyrus užsienio valstybėse esantį nekilnojamąjį turtą) pardavimą. Ši tvarka taip pat netaikoma gyventojams, kurie iš užsienio valstybių gavo pajamų ir tose valstybėse sumokėjo mokesčius už Lietuvos Respublikoje esančio turto nuomą bei su darbo santykiais susijusią ar kitą Lietuvos Respublikoje vykdomą veiklą. Nurodytosios pajamos apmokestinamos Lietuvos Respublikos fizinių asmenų pajamų mokesčio laikinojo įstatymo V dalyje nustatyta tvarka.

Ši tvarka netaikoma ir Lietuvos Respublikos gyventojams, gyvenusiems Lietuvos Respublikoje ataskaitiniais metais mažiau kaip 183 dienas ir gavusiems su darbo santykiais nesusijusių pajamų (ne pagal darbo sutartis) užsienio valstybėse arba iš užsienio valstybių, nes tokie asmenys nelaikomi nuolatiniais Lietuvos Respublikos gyventojais ir pagal Lietuvos Respublikos fizinių asmenų pajamų mokesčio laikinąjį įstatymą nėra tokių pajamų mokesčio mokėtojai;

1.2. Lietuvos Respublikos juridinio asmens teisių neturinčioms individualioms (personalinėms) įmonėms ir ūkinėms bendrijoms, gaunančioms pajamų užsienio valstybėse (toliau vadinama – Lietuvos įmonė ar bendrija), laikantis šios tvarkos:

jeigu Lietuvos įmonė ar bendrija turi užsienio valstybėje atstovybę, filialą ar nuolatinę buveinę, kuri toje užsienio valstybėje gauna pajamų, apmokestinamų pajamų mokesčiu tiek Lietuvos Respublikoje, tiek toje užsienio valstybėje, ši įmonė ar bendrija gali iš pajamų mokesčio (kurį turi sumokėti Lietuvoje už tas užsienio valstybėje gautas pajamas) sumos atimti toje užsienio valstybėje už tas pajamas sumokėtą pajamų mokesčio sumą. Atimama suma (užsienio valstybėje sumokėtas pajamų mokestis) negali viršyti pajamų mokesčio sumos, apskaičiuotos pagal Lietuvos Respublikos fizinių asmenų pajamų mokesčio laikinojo įstatymo IV dalies nuostatas nuo toje užsienio valstybėje gautų pajamų (t. y. negali viršyti pajamų mokesčio sumos, kuri būtų sumokėta, jeigu užsienio valstybėje gautos pajamos būtų apmokestintos pagal Lietuvos Respublikos fizinių asmenų pajamų mokesčio laikinąjį įstatymą);

jeigu Lietuvos įmonė ar bendrija gavo pajamų keliose užsienio valstybėse, įskaitoma pajamų mokesčio suma skaičiuojama kiekvienu atveju atskirai.

Ši tvarka taikoma, kai pajamos gautos 1997 m. balandžio 1 d. arba vėliau;

1.3. užsienio valstybių gyventojams, gaunantiems su darbo santykiais susijusių pajamų iš Lietuvos Respublikos įmonių, įstaigų ir organizacijų filialų ir atstovybių, esančių užsienio valstybėse. Šie asmenys atleidžiami nuo pajamų mokesčio, kuris turėtų būti išskaitytas pagal Lietuvos Respublikos fizinių asmenų pajamų mokesčio laikinojo įstatymo II dalį, jeigu nurodytieji filialai ir atstovybės nuo šių pajamų išskaito pajamų mokestį pagal tos užsienio valstybės, kurioje jos įsteigtos (registruotos), mokesčių įstatymus.

Ši tvarka taikoma, kai apmokestinamos užsienio valstybių gyventojų pajamos, išmokamos už 1997 m. balandžio mėnesį ir vėlesnius laikotarpius.

2. Nustatyti, kad Lietuvos Respublikos gyventojai, individualios (personalinės) įmonės bei ūkinės bendrijos gali pasinaudoti šiomis lengvatomis tik tada, kai turi užsienio valstybės, kurioje buvo gautos pajamos ir kurioje už jas buvo sumokėtas mokestis, mokesčių administratoriaus išduotą arba patvirtintą dokumentą apie toje valstybėje gautas pajamas ir ten už jas faktiškai sumokėtus mokesčius.

Toks dokumentas pateikiamas kartu su notariškai patvirtintu jo vertimu į lietuvių kalbą (išskyrus atvejus, kai naudojama šio nutarimo 3.2 punkte nurodyta pažyma).

Lietuvos Respublikos mokesčių administratorius, patikrinęs pateiktą dokumentą, priima sprendimą dėl mokesčio įskaitymo. Iškilus neaiškumams, prašoma papildomos informacijos.

3. Pavesti Finansų ministerijai patvirtinti:

3.1. pajamų mokesčio nuo užsienio valstybėje gaunamų pajamų deklaravimo ir mokėjimo tvarką;

3.2. pavyzdinę pažymos, pagal kurią gali būti įskaitoma Lietuvos Respublikos gyventojo sumokėta užsienio valstybėje pajamų mokesčio suma, formą;

3.3. pavyzdinę pažymos apie Lietuvos Respublikoje išmokėtas užsienio valstybių gyventojams sumas ir jų sumokėtus mūsų šalyje pajamų mokesčius formą.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                              Gediminas Vagnorius

 

 

 

Finansų ministras                                                                                  Algirdas Šemeta