LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJA

 

Į S A K Y M A S

DĖL ASMENS VARDO, PAVARDĖS AR TAUTYBĖS PAKEITIMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

1997 m. rugpjūčio 12 d. Nr. 67

Vilnius

 

Vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. liepos 28 d. nutarimo Nr. 837 „Dėl Asmens vardo, pavardės ar tautybės pakeitimo nuostatų“ 1 punktą,

ĮSAKAU:

1. Patvirtinti pridedamus Asmens vardo, pavardės ar tautybės pakeitimo nuostatus.

2. Nustatyti, kad šie Nuostatai įsigalioja 1997 m. rugsėjo 1 d.

 

 

teisingumo Ministras                                                              Vytautas Pakalniškis

______________


Patvirtinta

Lietuvos Respublikos teisingumo

ministerijos 1997 m. rugpjūčio 12 d.

įsakymu Nr. 67

 

Asmens vardo, pavardės ar tautybės pakeitimo nuostatai

 

1. Lietuvos Respublikos piliečiai ir Lietuvoje nuolat gyvenantys asmenys be pilietybės pakeisti savo vardą (vardus), pavardę (pavardes) ar tautybę gali šiais atvejais:

1.1. kai neįmanoma vardą ar pavardę jų civilinės būklės aktų įrašuose ištaisyti dėl įrodymų stokos;

1.2. kai asmuo pasirenka kitą vardą, pavardę vietoj jo turėtų dėl to, kad jo vardas, pavardė negražiai skamba, juos sunku ištarti;

1.3. kai sutuoktinis nori turėti vienodą su kitu sutuoktiniu pavardę arba susigrąžinti ikisantuokinę pavardę, jeigu apie tai nebuvo pareikšta nutraukiant santuoką;

1.4. kai nori dvigubą vardą ar pavardę pakeisti į vieną iš jų arba atvirkščiai;

1.5. kai esama kitų svarbių priežasčių;

1.6. kai asmuo, gimęs mišrioje šeimoje, sulaukęs pilnametystės, pasirenka kitą, tačiau vieno iš tėvų tautybę.

2. Pakeisti vardą, pavardę ar tautybę asmenims leidžiama sulaukus 18 metų amžiaus.

3. Nustatytos formos prašymą pakeisti vardą, pavardę ar tautybę asmuo paduoda savo nuolatinės gyvenamosios vietos civilinės metrikacijos įstaigai.

4. Prašyme pakeisti vardą, pavardę ar tautybę turi būti nurodytos šios žinios apie asmenį:

4.1. vardas, pavardė, tautybė, pilietybė;

4.2. gimimo laikas ir vieta, asmens kodas;

4.3. šeimos padėtis;

4.4. padėtis karo prievolės atžvilgiu;

4.5. žinios apie vaikus (vardas, pavardė, gimimo vieta ir data, adresas);

4.6. ar pareiškėjas buvo tardomas arba teisiamas; jeigu buvo, tai kada ir už ką buvo trauktas baudžiamojon atsakomybėn, ar tebeturi teistumą;

4.7. ar turi skolų juridiniams bei fiziniams asmenims;

4.8. ar anksčiau yra keitęs vardą, pavardę, tautybę; jeigu keitė, tai kada ir kur; keitimo priežastys;

4.9. pasirinktas vardas, pavardė, tautybė;

4.10. vardo, pavardės, tautybės keitimo priežastys;

4.11. vietovių, kuriose pareiškėjas yra gyvenęs, sąrašas, nurodant gyvenimo laiką ir darbo, mokymosi, tarnybos kariuomenėje laiką;

4.12. gyvenamoji ir darbo vieta prašymo pateikimo dieną.

5. Prie prašymo pakeisti vardą, pavardę, tautybę pridedami šie dokumentai:

5.1. pareiškėjo gimimo liudijimas;

5.2. santuokos liudijimas (jeigu pareiškėjas yra susituokęs);

5.3. ištuokos liudijimas (jeigu pareiškėjas yra ištuoktas);

5.4. nepilnamečių vaikų gimimo liudijimai (jeigu pareiškėjas turi nepilnamečių vaikų);

5.5. pareiškėjo nuotrauka.

Pakeisti vardą ar pavardę neleidžiama tol, kol pareiškėjas yra tardomas, atlieka bausmę arba turi neišnykusį teistumą bei skolų fiziniams ir juridiniams asmenims.

Paduodantis prašymą pakeisti vardą, pavardę, tautybę asmuo pasirašytinai įspėjamas apie baudžiamąją atsakomybę už melagingų žinių suteikimą civilinės metrikacijos įstaigai.

Paduodant prašymą pateikiamas pasas arba leidimas nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje.

6. Miesto, rajono civilinės metrikacijos skyrius, sutikrinęs prašyme nurodytus duomenis su pareiškėjo dokumentais, privalo išaiškinti pareiškėjui vardo, pavardės, tautybės pakeitimo pasekmes: būtinumą pakeisti pasą ir kai kuriuos kitus dokumentus; sumokėti žyminį mokestį ir kt.

7. Prašymas pakeisti vardą, pavardę, tautybę nagrinėjamas tik tada, jeigu archyvuose yra asmens, norinčio pakeisti vardą, pavardę, tautybę, gimimo, santuokos (jeigu pareiškėjas yra susituokęs), ištuokos (jeigu pareiškėjas yra ištuoktas) aktų įrašai.

Tais atvejais, kai kuris nors iš šių aktų įrašų yra prarastas, prašymas gali būti išnagrinėtas tik prieš tai nustatytąja tvarka atkūrus akto įrašą.

8. Miesto, rajono civilinės metrikacijos skyrius išreikalauja pareiškėjo atitinkamų aktų įrašų nuorašus, taip pat kitus dokumentus, kurie yra reikalingi nagrinėjant prašymą, ir visą medžiagą pasiunčia miesto, rajono policijos komisariatui patikrinti, t. y. nustatyti pareiškėjo asmenybę, užkirsti kelią galimybei, pasinaudojus pakeistu vardu, pavarde, išvengti tardymo, teismo, alimentų mokėjimo ar siekti kitų savanaudiškų tikslų.

Policijos komisariatas, darydamas savo išvadą, vadovaujasi tik patikrinimo rezultatais, nesvarstydamas klausimo apie vardo, pavardės ar tautybės keitimo priežastis. Visa medžiaga su policijos komisariato išvada grąžinama civilinės metrikacijos įstaigai.

9. Civilinės metrikacijos įstaiga surašo nustatytos formos išvadą, siūlydama pakeisti arba atsisakyti pakeisti asmens vardą, pavardę ar tautybę. Išvadą pasirašo civilinės metrikacijos įstaigos vadovas arba jo pavaduotojas, jo parašas tvirtinamas civilinės metrikacijos įstaigos herbiniu antspaudu. Ši išvada kartu su visa medžiaga (byla) siunčiama Teisingumo ministerijai.

10. Teisingumo ministerija tvirtina arba atsisako tvirtinti civilinės metrikacijos įstaigos išvadą. Atsisakiusi patvirtinti išvadą, Teisingumo ministerija privalo raštu apie tai pranešti asmeniui ir civilinės metrikacijos įstaigai. Teisingumo ministerijos atsisakymas patvirtinti išvadą gali būti skundžiamas įstatymo nustatyta tvarka.

11. Medžiaga (byla) su patvirtinta ar nepatvirtinta išvada grąžinama ją atsiuntusiai civilinės metrikacijos įstaigai. Teisingumo ministerijai patvirtinus išvadą, civilinės metrikacijos įstaiga sudaro vardo, pavardės, tautybės pakeitimo akto įrašą ir padaro atitinkamus pakeitimus asmens civilinės būklės aktų įrašuose. Asmuo, kuriam pakeistas vardas, pavardė ar tautybė, kartotinį civilinės būklės liudijimą gauna tik pateikęs žyminio mokesčio sumokėjimo kvitą.

12. Civilinės metrikacijos įstaiga nustatytąja tvarka praneša Statistikos departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir miesto, rajono policijos komisariatui apie asmens vardo, pavardės, tautybės pakeitimą.

13. Susituokusiam asmeniui pakeitus pavardę, kito sutuoktinio pavardė nepasikeičia. Tėvams arba vienam tėvų pakeitus pavardę, jų pilnamečių vaikų pavardė nepasikeičia. Nepilnamečių vaikų pavardė pasikeičia, jeigu pavardę pakeičia abu tėvai. Jei pavardę pakeičia tik vienas tėvų, tai nepilnamečių jų vaikų pavardės pakeitimo klausimas sprendžiamas tėvų susitarimu, o jiems nesusitarus, šį klausimą sprendžia miesto, rajono vaiko teisių apsaugos tarnyba.

14. Prašymas pakeisti vardą, pavardę, tautybę turi būti išnagrinėtas ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo prašymo padavimo.

Prireikus atkurti prarastą atitinkamą akto įrašą, Teisingumo ministerija šį terminą gali pratęsti iki 6 mėnesių.

15. Lietuvos Respublikos pilietis, nuolat gyvenantis užsienyje, prašymą pakeisti vardą, pavardę, tautybę paduoda Lietuvos Respublikos konsulinei įstaigai užsienyje.

Konsulinė įstaiga privalo atlikti reikiamą patikrinimą ir visą medžiagą (bylą) su savo išvada per Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministeriją pasiųsti Vilniaus miesto civilinės metrikacijos skyriui. Šis skyrius atlieka veiksmus, numatytus šių nuostatų 8 (išskyrus medžiagos (bylos) pasiuntimą policijos komisariatui), 9 ir 11 punktuose.

Kartotinis civilinės būklės liudijimas (liudijimai) su pakeistu vardu, pavarde, tautybe nuolat užsienyje gyvenančiam Lietuvos Respublikos piliečiui siunčiami per Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministeriją.

Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga užsienyje kartotinį civilinės būklės liudijimą (liudijimus) Lietuvos Respublikos piliečiui įteikia, kai šis sumoka nustatyto dydžio konsulinį mokestį.

16. Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijai atsisakius pakeisti asmens vardą, pavardę, tautybę (jei teismas nenusprendė kitaip), pakartotinis jo prašymas šiuo atveju gali būti išnagrinėtas tik praėjus vieneriems metams nuo sprendimo atsisakyti pakeisti vardą, pavardę, tautybę priėmimo.

______________