LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL INFORMAVIMO APIE EUROPOS PABĖGĖLIŲ FONDO PROGRAMOS PARAMĄ IR SUTEIKTOS PARAMOS VIEŠINIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2006 m. gegužės 5 d. Nr. A1-144
Vilnius
Vadovaudamasi Europos pabėgėlių fondo Lietuvoje daugiamete (2005–2007 m.) ir Europos pabėgėlių fondo Lietuvoje metine (2005 m.) programomis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 14 d. įsakymu Nr. A1-110 (Žin., 2006, Nr. 45-1634):
1. Tvirtinu Informavimo apie Europos pabėgėlių fondo programos paramą ir suteiktos paramos viešinimo taisykles (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir
darbo ministro 2006 m. gegužės 5 d. įsakymu
Nr. A1-144
INFORMAVIMO APIE EUROPOS PABĖGĖLIŲ FONDO PROGRAMOS PARAMĄ IR SUTEIKTOS PARAMOS VIEŠINIMO TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Informavimo apie Europos pabėgėlių fondo (toliau – EPF) programos paramą ir suteiktos paramos viešinimo taisyklės (toliau vadinama – taisyklės) nustato informavimo apie EPF programos paramą ir suteiktos paramos viešinimo principus, tikslus, uždavinius, lygmenis, priemones, būdus, etapus bei informavimo veiklos priežiūrą.
2. Taisyklės parengtos siekiant efektyviai panaudoti skiriamas EPF ir Lietuvos bendrojo finansavimo lėšas, visiems prieinamu būdu operatyviai supažindinti visuomenę ir galimus pareiškėjus su EPF programos paramos teikiamomis galimybėmis ir reikalavimais šiai paramai gauti, EPF programos veiklų ir atskirų projektų, įgyvendinamų finansuojant šias veiklas, rezultatais. Tikimasi, kad sistemingi informavimo ir viešinimo veiksmai padidins galimų pareiškėjų bei visuomenės susidomėjimą EPF teikiamomis galimybėmis.
3. Taisyklės parengtos vadovaujantis Europos pabėgėlių fondo Lietuvoje daugiamete (2005-2007 m.) ir Europos pabėgėlių fondo Lietuvoje metine (2005 m.) programomis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 14 d. įsakymu Nr. A1-110 (Žin., 2006, Nr. 45-1634).
4. Taisyklėse vartojamos sąvokos:
Informavimas – informacijos apie projektų rengimą ir įgyvendinimą sklaida galimiems ar esamiems pareiškėjams, projektų vykdytojams, siekiant didinti pareiškėjų skaičių ir gerinti projektų kokybę.
Tikslinės grupės – pareiškėjai ir projektų vykdytojai pagal EPF programos veiklų sritis, visuomenė ir visuomenės nuomonės formuotojai.
Viešinimas – informacijos apie teikiamą ar gautą EPF paramą ir jos įgyvendinimo rezultatus sklaida visuomenei ar atskiroms jos grupėms.
EPF programos paramą administruojančios institucijos (toliau – institucijos) – Socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei paramos fondas Europos socialinio fondo agentūra.
II. VIEŠINIMO TIKSLAI IR UŽDAVINIAI
5. EPF programos įgyvendinimo laikotarpiu būtina aktyviai, sistemingai ir tikslingai skleisti informaciją apie EPF programos paramą pagal EPF programos veiklos sritis. Institucijos, teikdamos informaciją, turi imtis iniciatyvos, o ne tik reaguoti į įvykius ar kritiką.
6. Informacija turi būti teikiama konkrečioms tikslinėms grupėms. Informuojant visuomenę apie EPF programos teikiamas galimybes, turi būti ne tik pranešama, bet ir aiškinama, nagrinėjama, mokoma.
7. Skleidžiant informaciją, institucijų veiksmai turi būti planuojami ir koordinuojami, siūloma naudotis institucijų teritoriniais- administraciniais padaliniais ir viešaisiais informavimo tinklais bei nuolat juos stiprinti.
8. Viešinimo pagrindiniai tikslai:
8.1. formuoti pozityvų EPF paramos įvaizdį visuomenėje, akcentuojant pasiektus rezultatus – suteiktą konkrečią naudą bendruomenei ir pavieniams šalies gyventojams;
9. Viešinimo pagrindiniai uždaviniai:
9.1. supažindinti visuomenę su EPF programos teikiamomis galimybėmis ir sudaryti sąlygas jomis pasinaudoti;
9.3. didinti už EPF programą atsakingų darbuotojų administracinius gebėjimus, teikiant informaciją apie EPF programos paramą ir ją viešinant;
9.4. užtikrinti, kad teikiama informacija atitiktų galimų EPF programos pareiškėjų ir projektų vykdytojų poreikius ir visų pirma pasiektų tas tikslines grupes, kurioms ji yra aktualiausia;
10. Informuojant ir viešinant turi būti laikomasi šių principų:
III. INFORMAVIMO IR VIEŠINIMO LYGMENYS, PRIEMONĖS IR BŪDAI
11. Viešinimas turi būti įgyvendinamas dviem lygmenimis:
11.1. Programos lygmuo:
11.1.1. už informacijos sklaidą EPF programos lygmeniu ir EPF programos viešinimą atsakinga Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (toliau – atsakinga institucija).
11.1.2. Pagrindinės atsakingos institucijos funkcijos, susijusios su informavimu ir viešinimu:
11.1.3. Skleidžiant informaciją turi būti pabrėžiami šie dalykai:
11.1.3.1. EPF programos teikiamos galimybės – būdas modernizuoti ir gerinti prieglobsčio prašytojų priėmimo sąlygas, integracijos į visuomenę procedūrą ar savanoriško grįžimo į kilmės šalį sąlygas;
11.1.3.2. EPF programos lėšų administravimas yra aiškus ir skaidrus, EPF programos parama teikiama griežtai laikantis nustatytų reikalavimų;
11.1.4. Programos lygmeniu siūlomos šios informavimo ir viešinimo priemonės:
11.1.4.1. pranešimai apie metines EPF programos įgyvendinimo ataskaitas, kuriuose skelbiami EPF programos įgyvendinimo pasiekimai ir rezultatai institucijoms, visuomenei, visuomenės nuomonės formuotojams;
11.1.4.3. konferencijos, susitikimai, diskusijos aktualiais EPF programos lėšų įsisavinimo klausimais rengiami su visuomenės nuomonės formuotojais (valstybės tarnautojais, savivaldybių institucijų / įstaigų ir apskričių administracijų darbuotojais), galimais pareiškėjais, visuomene;
11.2. Projekto lygmuo:
11.2.1. Informaciją apie konkrečius projektus skleidžia, informavimo apie EPF programos paramos reikalavimų vykdymą prižiūri ir projektų vykdytojus dėl informavimo ir viešinimo priemonių įgyvendinimo projektų veiklų lygmeniu konsultuoja paramos fondas Europos socialinio fondo agentūra (toliau – deleguota institucija).
11.2.2. Projekto lygmeniu deleguota institucija naudoja šias informavimo ir viešinimo priemones, skirtas visuomenei, EPF programos projektų vykdytojams ir visuomenės nuomonės formuotojams:
11.2.2.4. visuomenės informavimo priemonės: laikraščiai, radijas, TV, spaudos konferencijos, susitikimai;
11.2.3. Informaciją apie EPF programos įgyvendinamus konkrečius projektus ir jų pasiektus rezultatus skleidžia projektų vykdytojai, naudodami šias informavimo ir viešinimo priemones:
12. Viešinimo veiksmus projekto vykdytojas numato kaip sudėtinę projekto veiklos dalį, susijusią su EPF programos veiklomis, pagal kurią finansuojamas projektas. Viešinimo veiklos mastai turi būti tiesiogiai proporcingi projekto tikslams ir veiklos apimčiai. Projekto vykdytojas privalo vykdyti projekte numatytas viešinimo priemones, laikydamasis šiose taisyklėse nustatytų reikalavimų.
IV. PLAKATAI (STENDAI PATALPOSE)
14. Plakatai (stendai patalpose) kabinami siekiant informuoti projektų, finansuojamų įgyvendinant EPF programą, tikslines grupes ir visuomenę apie EPF vaidmenį gerinant trečiųjų šalių piliečių arba asmenų be pilietybės priėmimo sąlygas ir prieglobsčio procedūras, skatinant, užsieniečių gavusių prieglobstį Lietuvos Respublikoje, integraciją bei savanorišką grįžimo veiklą.
16. Plakatuose (stenduose patalpose) naudojamas ES ženklas su užrašu: prie ES ženklo – „Projektą iš dalies finansuoja Europos Sąjunga“. Taip pat galima nurodyti atitinkamo fondo, iš kurio skiriama parama, pavadinimą.
V. INFORMACINĖ MEDŽIAGA
18. Informacinė medžiaga (lankstinukai, brošiūros, informaciniai lapeliai, biuleteniai ir kita) skirta informuoti galimus pareiškėjus, projektų, finansuojamų įgyvendinant EPF, vykdytojus bei tikslines grupes ir visuomenę apie bendrą Lietuvos Respublikos ir EPF paramą bei jos rezultatus.
19. Informacinėje medžiagoje apie EPF paramą Lietuvai turi būti aiškiai nurodytas ES dalyvavimas bei institucija, atsakinga už informacijos turinį. EPF parama turi būti nurodoma naudojant ES ženklą su užrašu „Europos Sąjunga“. Taip pat rekomenduojama nurodyti EPF, iš kurio skiriama parama, pavadinimą.
20. Informacinėje medžiagoje ES ženklas turi būti pateiktas tituliniame lape ar viršelyje. Ženklus reikia išdėstyti tokia tvarka: ES ir projekto vykdytojo. Prie ES ženklo gali būti rašoma „Projektą iš dalies finansuoja Europos Sąjunga“. Taip pat galima nurodyti atitinkamo fondo, iš kurio skiriama parama, pavadinimą.
21. Informacinė medžiaga elektorinėmis priemonėmis (tinklalapiuose) teikiama vadovaujantis šių taisyklių 19 ir 20 punktų nuostatomis.
VI. INFORMACINIAI RENGINIAI
23. Informaciniai renginiai (spaudos konferencijos, seminarai, konferencijos, parodos ir kiti renginiai, susiję su EPF parama) skirti informuoti galimus pareiškėjus, projektų, finansuojamų įgyvendinant EPF, vykdytojus bei tikslines grupes ir visuomenę apie bendrą Lietuvos Respublikos ir EPF paramą bei jos rezultatus.
24. Informaciniuose renginiuose turi būti aiškiai nurodoma EPF parama. Informacinių renginių patalpose rekomenduojama pastatyti ar pakabinti ES ir Lietuvos Respublikos vėliavas (vėliavėles).
25. ES ženklas taip pat turi būti naudojamas ant dalinamosios ar rodomosios medžiagos. Prie ES ženklo galima rašyti „Projektą iš dalies finansuoja Europos Sąjunga“. Taip pat siūloma nurodyti EPF, iš kurio projektas gauna paramą, pavadinimą. Jei nurodoma EPF paramą administruojanti institucija ar projekto vykdytojas, jo ženklą galima dėti viršuje.
VII. PROJEKTŲ VYKDYTOJŲ PRANEŠIMAI ŽINIASKLAIDAI
26. Pranešimuose žiniasklaidai turėtų būti nurodomi projekto tikslai, įgyvendinimo principai, veiklos, paramos šaltiniai ir jų dydis bei (laukiami) rezultatai. Pranešimus žiniasklaidai siūloma platinti projekto įgyvendinimo pradžioje ir pabaigoje, taip pat informuojant apie svarbius tarpinius veiksmus ar rezultatus.
VIII. PRANEŠIMAI GALIMIEMS PAREIŠKĖJAMS IR PROJEKTŲ VYKDYTOJAMS
28. Visuose pranešimuose apie EPF paramą, kuriuos EPF administravime dalyvaujančios institucijos siunčia galimiems pareiškėjams ar projektų vykdytojams bei tikslinėms grupėms, būtina nurodyti, kad veikla iš dalies finansuojama ES, taip pat galima nurodyti fondą bei paramos dydį.
IX. INFORMAVIMO IR VIEŠINIMO ETAPAI
30. Tikslinių grupių informavimas turėtų būti vykdomas visu EPF programos įgyvendinimo laikotarpiu (2005–2010 m.). Svarbiais viso EPF programos, atskirų veiklų ar projektų įgyvendinimo etapais būtina intensyvinti informavimo bei viešinimo veiklą. Siekiant kuo geresnių rezultatų, turėtų būti naudojamos skirtingos, viena kitą papildančios ir stiprinančios informavimo ir viešinimo priemonės.
31. Atsakingos ir deleguotos institucijų informavimo ir viešinimo etapai:
X. TIKSLINĖS GRUPĖS
33. Pagrindinės informavimo apie EPF programos paramą ir suteiktos paramos viešinimo tikslinės grupės yra šios:
33.1. Pareiškėjai ir projektų vykdytojai pagal EPF programos veiklas. Kiekviena EPF programos veikla turi konkrečius šios tikslinės grupės pogrupius. Atskirų pogrupių informacijos poreikiai yra skirtingi.
33.2. Visuomenė. Visuomenės nuomonė apie EPF programos įgyvendinimą ir EPF programos lėšų naudojimą formuoja bendrą įvaizdį apie šalies gebėjimą administruoti EPF programos lėšas ir tokiu būdu prisideda prie sėkmingo EPF programos lėšų įsisavinimo. Bendras nepasitikėjimas valdžios institucijomis, mažas informuotumo lygis, vėluojanti informacija, jos fragmentiškumas sudaro administravimo skaidrumo stokos įspūdį ir formuoja nepalankų visuomenės požiūrį. Aukštas informuotumo lygis gali paskatinti aktyvesnį dalyvavimą programoje ir geresnius jos įgyvendinimo rezultatus.
33.3. Visuomenės nuomonės formuotojai:
33.3.1. viešosios informacijos platintojai – tai ne tik informacijos šaltinis, bet ir tikslinė grupė. Viešosios informacijos platintojai turi patys gerai suprasti EPF programos lėšų administravimo principus, eigą, pasekmes, kad galėtų aiškinti, interpretuoti ir teisingai pateikti informaciją visuomenei bei atskiroms jos grupėms. Visuomenė ypač pasitiki visuomenės informavimo priemonėmis, todėl jų vaidmuo formuojant visuomenės nuomonę yra itin didelis. Ypač svarbu teikti informaciją regionų visuomenės informavimo priemonėms, kadangi jos tiesiogiai ir greičiausiai pasiekia tuos šalies gyventojus, kurie turi mažiau galimybių gauti informacijos apie EPF programos paramą;
33.3.2. valstybės tarnautojai, savivaldybių institucijų/įstaigų ir apskričių administracijų darbuotojai, kurie pagal savo pareigas atstovauja visuomenės bei atskirų tikslinių grupių interesams. Būtinas bendradarbiavimas su šia grupe, nuolat informuojant ją apie EPF programos įgyvendinimo eigą;
33.3.3. socialiniai-ekonominiai ir kiti partneriai, organizacijos, atstovaujančios plačiausiems interesams, kurios susijusios su atskirais galimų pareiškėjų ir projektų vykdytojų pogrupiais;
XI. INFORMAVIMO VEIKLOS PRIEŽIŪRA
34. Kad taisyklių būtų laikomasi, esant poreikiui, gali susitikti už informavimo ir viešinimo veiklą atsakingi institucijų darbuotojai. Susitikimų metu turi būti dalijamasi patirtimi, siūlomi iškilusių problemų sprendimo būdai. Nuolatiniam ryšiui palaikyti gali būti sudaroma elektroninio pašto grupė, kai atsakingi asmenys elektroniniu paštu keičiasi informacija apie informavimo ir viešinimo veiklą.
35. Pagrindiniai kriterijai vertinant informavimo ir viešinimo rezultatus – pareiškėjų skaičius, rengiamų projektų kokybė ir visuomenės nuomonė.
XII. FINANSAVIMAS
37. Lėšos institucijoms, atliekančioms EPF programos informavimo ir viešinimo veiklą, skiriamos iš EPF programos techninės pagalbos lėšų.
XIII. TECHNINIAI ŽENKLŲ IR UŽRAŠŲ GAMYBOS REIKALAVIMAI
39. Visose informavimo ir viešinimo priemonėse, kurių imamasi, informuojant apie EPF programos paramą ar ją viešinant, turi būti naudojamas ES ženklas. Gaminant šį ženklą, turi būti laikomasi nustatytų reikalavimų dėl spalvų, proporcijų ir išdėstymo.
40. ES ženklas yra mėlynas stačiakampis, kurio ilgis 1,5 karto didesnis už plotį, jame ratu lygiais intervalais išdėstyta 12 geltonų žvaigždžių. Įsivaizduojamo žvaigždžių sudaromo apskritimo centras yra stačiakampio įstrižainių susikirtimo taškas, o jo spindulys lygus 1/3 stačiakampio pločio.
41. Vaizduojamos žvaigždės yra penkiakampės; jų kampai liečiasi prie įsivaizduojamo apskritimo, kurio spindulys lygus 1/18 stačiakampio pločio, kraštinės. Visos žvaigždės vertikalios – vienas žvaigždės kampas nukreiptas į viršų, o du apatiniai kampai yra vienoje horizontalioje linijoje. Žvaigždės išdėstytos taip, kaip valandos laikrodžio ciferblate. Žvaigždžių skaičius yra pastovus – 12 ES ženklo dydžio ir žvaigždžių išdėstymo reikalavimai pateikti strategijos 1 priede.
42. Naudojamos šios ES ženklo spalvos: vėliavos fono – mėlyna (Pantone Reflex Blue, RGB 0/0/153, CMYK 100/80/0/0), žvaigždžių – geltona (Pantone Yellow, RGB 255/204/0, CMYK 0/0/100/0).
43. Pageidautina ES ženklą spausdinti ant balto pagrindo. Reikėtų vengti daugiaspalvių pagrindų, ypač spalvų, nesiderinančių su mėlyna. Jeigu ženklas spausdinamas (klijuojamas) ant spalvoto paviršiaus, būtinas baltas jo apvadas, kurio plotis sudaro 1/25 stačiakampio ploto. Naudotini variantai pateikti 2 priede.
Informavimo apie Europos pabėgėlių fondo
programos paramą ir suteiktos paramos
viešinimo taisyklių
1 priedas
ES vėliavos dydžio nustatymo ir žvaigždžių išdėstymo reikalavimai
______________
Informavimo apie Europos pabėgėlių fondo
programos paramą ir suteiktos paramos
viešinimo taisyklių
2 priedas
Informavimo apie Europos pabėgėlių
fondo programos paramą ir suteiktos
paramos viešinimo taisyklių
3 priedas
______________
Informavimo apie Europos pabėgėlių fondo
programos paramą ir suteiktos paramos
viešinimo taisyklių
4 priedas
______________
Informavimo apie Europos pabėgėlių fondo
programos paramą ir suteiktos paramos
viešinimo taisyklių
5 priedas
EUROPOS PABĖGĖLIŲ FONDO PROGRAMOS INFORMAVIMO IR VIEŠINIMO VEIKSMŲ METINIO PLANO FORMOS PAVYZDYS
200.... M.
Priemonė |
Tikslinės grupės |
Planuojamas rezultatas |
Atsakingas vykdytojas |
Įgyvendinimo laikas |
|
1. Leidiniai |
1.1. Pvz., Lankstinukai |
|
|
|
|
1.2. |
|
|
|
|
|
2. Vaizdinio poveikio priemonės |
2.1. Pvz., Vaizdinio poveikio priemonės apie EPF programos paramą |
|
|
|
|
2.2. Logotipas |
|
|
|
|
|
3. Renginiai |
3.1. Pvz., seminarai |
|
|
|
|
3.2. Pvz., mokymai |
|
|
|
|
|
3.2.1. |
|
|
|
|
|
3.2.2. |
|
|
|
|
|
3.2.3. |
|
|
|
|
|
4. Informacijos pateikimas internete |
4.1. ESFA tinklapio(EPF skilties www.esf.lt) atnaujinimas |
|
|
|
|
4.2. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos tinklapio (http://esf.socmin.lt/) atnaujinimas |
|
|
|
|
__________________
* Naudojami sutrumpinimai: SADM – Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (atsakinga institucija), ESFA – Paramos fondas Europos socialinio fondo agentūra (deleguota institucija), EPF – Europos pabėgėlių fondas.
______________