LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖ KULTŪROS PAVELDO KOMISIJA

 

S P R E N D I M A S

DĖL PAVELDOSAUGOS TAURAGĖS APSKRITIES SAVIVALDYBĖSE

 

2006 m. birželio 9 d. Nr. S-1-(117)

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos valstybinė kultūros paveldo komisija, dalyvaujant Valstybės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos, Tauragės apskrities bei savivaldybių pareigūnams, objektų valdytojams, 2006 m. gegužės 18, 19 d. išvažiuojamajame posėdyje apžiūrėjo šiuos kultūros paveldo objektus:

Jurbarko rajono savivaldybėje – Seredžiaus, Veliuonos, Vytėnų archeologijos kompleksus, Veliuonos Švč. M. Marijos Ėmimo Dangun bažnyčią, ūkinės paskirties pastatą, vad. magazinu, Panemunės pilį Panemunių regioniniame parke, Nemuno žvejybos muziejų Šilinėje, Smalininkų miestelio centrinę dalį, buvusio siaurojo geležinkelio stoties pastatą, technikos objektą – vandens matavimo stotį. Domėjosi dailės objektų restauravimo darbais, bažnytinių reikmenų muziejine ekspozicija.

Pagėgių savivaldybėje – Vilkyškių miestelį Rambyno regioniniame parke, Vilkyškių, Žukų evangelikų liuteronų bažnyčias, Šereitlaukio dvaro sodybą, M. Jankaus sodybos vietą, M. Jankaus, V. Starostos-Vydūno palaidojimus Bitėnų kapinėse. Vertino pieninės plėtrą ir jos poveikį Vilkyškių urbanistinei vietovei, paveldo objektuose atliktų tvarkybos darbų kokybę, numatomų darbų įtaką Rambyno kalnui.

Tauragės rajono savivaldybėje – Pagramančio, Skaudvilės bažnyčias, Lauksargių geležinkelio stotį, Tauragės pilį, geležinkelio stoties pastatą Tauragėje. Susipažino su atliktų bei atliekamų tvarkymo ir pritaikymo darbais.

Šilalės rajono savivaldybėje – Šilalės bažnyčią, Indijos archeologinį kompleksą Pagramančio regioniniame parke. Domėjosi archeologijos objektų priežiūra, naudojimu, dailės objektų apsauga.

Apskrityje į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą yra įrašyti 273 objektai, iš kurių apie 50 procentų yra archeologijos kompleksai arba objektai, į Laidojimo, Istorijos ir Memorialinių vietovių sąrašus įrašyta 80 objektų ir tik 54 objektai įrašyti į Statinių kompleksų ar Statinių sąrašus. Šioje apskrityje gausu kraštovaizdžiui reikšmingų urbanizuotų vietovių Jurbarko rajone – Eržvilkas (UV11), Jurbarkas (UV16), Veliuona (UV50); Pagėgių savivaldybėje – Vilkyškių (UV52); Tauragės rajone – Batakių (UV3), Skaudvilės (UV39); Šilalės rajone – Kvėdarnos (UV25), Laukuvos (UV26), bet jie saugomi vadovaujantis 1978 m. ir 1984 m. dokumentais bei individualiais pirminiais reglamentais.

Regione nemaža tik Mažajai Lietuvai būdingų ūkinės, sakralinės, karinės paskirties bei dailės objektų, tačiau dėl nepakankamo dėmesio jų apskaitai neatrinkti ir neparengti kultūros paveldo apskaitos ir apsaugos juridiniai dokumentai. Taip nyksta šiam kraštui būdingi mediniai bei raudonų plytų mūro statiniai.

Nemaža dalis kultūros paveldo objektų patenka į valstybinių regioninių parkų teritorijas, bet jų tvarkymą, priežiūrą bei naudojimą lemia šių parkų steigimo tikslai ir uždaviniai, tačiau ne visi parkai turi parengtus ir patvirtintus parkų tvarkymo planus.

Regiono savitumo bruožas yra liuteronų-evangelikų bažnyčių pastatai bei buv. dvarų sodybos, kurių formavimo principai skiriasi nuo kitų Lietuvos regionų. Daugeliu atvejų šių objektų būklė prasta, nes jų tvarkybos ir apsaugos darbams skiriamos valstybės ir savivaldybių lėšos yra nepakankamos. Prastai prižiūrimos ir neveikiančios kapinės.

Dėl savivaldybėse neįgyvendintų LR vietos savivaldos, Saugomų teritorijų, Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymuose įteisintų nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos administravimo nuostatų ir dėl paveldosaugos specialistų veiklos neapibrėžtumo savivaldybės neturi parengtų ir patvirtintų vietos saugomų kultūros paveldo objektų sąrašų.

Analizuojant apskrities savivaldybėse susidariusią padėtį, buvo atkreiptas dėmesys į tai, kad Kultūros ministerija ir Kultūros paveldo departamentas bei teritorinis padalinys neskiria reikiamo dėmesio savivaldybių teritorijos kultūros paveldui, jo apskaitai, vertinimui bei vertingųjų savybių apsaugai.

Komisija palankiai vertino savivaldybių ir seniūnijų pastangas bei regioninių parkų direkcijų iniciatyvas organizuojant želdinių tvarkymą, rengiant programas, tvarkant archeologijos objektus, ieškant būdų, kaip gauti lėšų iš kitų valstybinių ir nevalstybinių institucijų, integruojant kultūros paveldą į šiuolaikinį gyvenimą, bet pastebi, kad ne visiems archeologijos objektams yra nustatytos bei įteisintos teritorijos ribos, apskrities administracija vangiai vykdo žemės panaudos perdavimą savivaldybėms. Valstybės saugomi kultūros paveldo objektai žymimi lentomis ir rodyklėmis, kurių simbolika neatitinka Kultūros paveldo departamento LR valstybiniame patentų biure įregistruoto kultūros paveldo ženklo.

Privatizuojant archeologijos arba statinių kompleksus, skaidomos dalimis jiems priskirtos teritorijos. Vertinamuose objektuose atliekant tvarkybos darbus sunaikinamos jų vertingosios savybės arba pažeidžiami jiems parengti individualūs apsaugos reglamentai, pasitaiko, kad objektuose netaikomos restauravimo ir konservavimo darbų technologijos.

Valstybinė kultūros paveldo komisija, susipažinusi su Tauragės apskrities savivaldybėse, valstybės saugomose teritorijose esančiais kultūros paveldo objektais, jų būkle, savivaldos bei paveldosaugos institucijose priimamų sprendimų įtaka objektų tvarkybai, nusprendžia:

1. Prašyti LR Vyriausybę:

1.1. padidinti valstybės biudžete valstybės saugomų kultūros paveldo objektų tvarkybos ir apsaugos darbų programoms lėšas;

1.2. Aplinkos ministeriją, Valstybės saugomų teritorijų tarnybą prie Aplinkos ministerijos, dalyvaujant Kultūros ministerijai – parengti ir patvirtinti valstybinių regioninių parkų kultūros ir gamtos paveldo tvarkymo planus;

1.3. Kultūros ministeriją – parengti Mažosios Lietuvos regiono kultūros paveldo vertinimo kriterijus, jų apsaugos strateginę programą bei numatyti priemones jai įgyvendinti.

2. Siūlyti Kultūros paveldo departamentui:

2.1. organizuoti Mažosios Lietuvos regiono kultūros paveldo objektų apskaitą;

2.2. iki 2009 m. parengti ir įdiegti valstybės saugomų kultūros paveldo objektų informacines priemones, naudojant kultūros paveldo ženklą;

2.3. kontroliuoti kultūros paveldo objektuose atliekamų apsaugos ir tvarkybos darbų kokybę.

3. Siūlyti Tauragės apskrities administracijai paspartinti kultūros paveldo objektams priskirtų teritorijų žemės panaudos perdavimą savivaldybėms.

4. Savivaldybių administracijoms:

4.1. formuoti paveldosaugos padalinius ir stiprinti jų veiklą bei atsakomybę;

4.2. parengti savivaldybėse saugomų kultūros paveldo objektų sąrašus ir teikti juos tvirtinti taryboms;

4.3. telkti valstybės bei savivaldybės saugomiems kultūros paveldo objektams, jų išsaugojimui ir tvarkybai lėšas bei rengti projektus ES struktūrinių fondų paramai gauti.

 

 

KOMISIJOS PIRMININKAS                                                                                JONAS GLEMŽA

______________