LIETUVOS RESPUBLIKOS paslapčių apsaugos koordinavimo komisijos

posėdžio protokolO IŠRAŠAS

 

dėl Krašto apsaugos ministerijos prašymo dėl išaiškinimo

 

2013 m. sausio 17 d. Nr. 56-2

Vilnius

 

3. SVARSTYTA. Krašto apsaugos ministerijos prašymas dėl išaiškinimo.

Krašto apsaugos ministerija kreipėsi į Paslapčių apsaugos koordinavimo komisiją (toliau – Komisija) informuodama, kad krašto apsaugos sistemos institucijoms kyla neaiškumų, ar įslaptintų dokumentų naikinimo paslaugų pirkimas turi būti vykdomas vadovaujantis įslaptintų sandorių saugumą užtikrinančiais reikalavimais.

Krašto apsaugos ministerija Komisijai pateikė šiuos klausimus:

- ar įslaptintų dokumentų naikinimo vietai taikytini tokie fizinės apsaugos reikalavimai kaip ir įslaptintų dokumentų tvarkymui ar laikymui (t. y. ar slaptumo žymomis žymimi dokumentai turi būti naikinami tik I, II klasės ar administracinėje saugumo zonoje, ar galima įslaptintus dokumentus naikinti neapsaugotoje – nepriskirtoje I, II klasės ar administracinei saugumo zonai – teritorijoje ar patalpose);

- ar įslaptintų dokumentų pristatymas (fizinis perkėlimas) iš patalpų, kuriose dokumentai saugomi ir kuriose su dokumentais dirbama, į kitas, neapsaugotas patalpas, laikytinas įslaptintų dokumentų gabenimu;

- ar įslaptintų dokumentų naikinimo procese dalyvaujantys asmenys privalo turėti leidimus dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija ar asmens patikimumo pažymėjimus (jei taip – kokio slaptumo lygio), nors jie šio proceso metu su dokumentų turiniu nesusipažįsta, tačiau rizika, kad dokumentas gali būti ne sunaikintas, o neteisėtai pasisavintas, išlieka net tada, kai dokumentų naikinimo procese dalyvauja už įslaptintos informacijos saugumą atsakingi asmenys.

Vadovaujantis Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo (Žin., 1999, Nr. 105-3019; 2004, Nr. 4-29) 11 straipsnio 4 dalies 7 punktu,

NUTARTA:

1. Pateikti Krašto apsaugos ministerijai išaiškinimą:

Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo (Žin., 1999, Nr. 105-3019; 2004, Nr. 4-29, toliau – Įstatymas) 2 straipsnio 24 dalis numato, kad įslaptintas sandoris – paslapčių subjekto ir rangovo sutartis dėl prekių, paslaugų ar darbų įsigijimo, kurią sudarant ar vykdant bus susipažįstama su įslaptinta informacija, tokia informacija bus patikėta, naudojama ar sukuriama.

Jeigu sandorio dėl įslaptintų dokumentų naikinimo vykdymo metu vienai įslaptinto sandorio šaliai (privačiam subjektui) bus patikėta (perduodama) įslaptinta informacija, tai toks sandoris atitinka įslaptinto sandorio požymius. Dėl to, sudarant ir vykdant tokį sandorį, turės būti laikomasi nustatytų įslaptintų sandorių saugumą užtikrinančių reikalavimų.

Įstatymo 30 straipsnio 1 dalis numato, kad paslapčių subjektai privalo užtikrinti, kad visos teritorijos, patalpos ir darbo vietos, kuriose dirbama su įslaptinta informacija ar tokia informacija yra saugoma, būtų reikiamai apsaugotos atitinkamomis fizinėmis, mechaninėmis, procedūrinėmis, elektroninėmis apsaugos priemonėmis ir būtų paskirti apsaugos darbuotojai. Dėl to jeigu įslaptintų dokumentų naikinimo vietoje naikinimui atrinkti įslaptinti dokumentai yra laikomi (saugomi), tai šiai vietai taikytini nustatyti fizinės apsaugos reikalavimai.

Įslaptintų dokumentų pristatymas (fizinis perkėlimas) iš patalpų, kuriose dokumentai saugomi ir kuriose su dokumentais dirbama, į kitas, neapsaugotas patalpas, laikytinas įslaptintų dokumentų gabenimu ir jam taikomos Įstatymo 24 straipsnio nuostatos, reglamentuojančios įslaptintos informacijos gabenimą. Atkreiptinas dėmesys, kad patalpose, kurios neatitinka konkrečios įslaptintos informacijos fizinės apsaugos reikalavimų, negali būti laikoma įslaptinta informacija.

Naikinimui atrinkti įslaptinti dokumentai, pažymėti slaptumo žyma „Konfidencialiai“ ir aukštesne, gali būti naikinami administracinėje saugumo zonoje, tačiau turi būti užtikrinama, kad naikinimo metu su šių dokumentų turiniu nebūtų galima susipažinti. Naikinimui atrinkti įslaptinti dokumentai turi būti naikinami nedelsiant (nepertraukiamai) juos atgabenus naikinimui į minėtą zoną.

Įslaptintų dokumentų naikinimo procese dalyvaujantys asmenys, kuriems patikimi (perduodami) naikinimui atrinkti įslaptinti dokumentai, privalo turėti atitinkamus leidimus dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija ar asmens patikimumo pažymėjimus. Leidimų dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija ar asmens patikimumo pažymėjimų slaptumo lygis turi atitikti patikimos informacijos slaptumo lygį.

Įslaptintų dokumentų naikinimo procesas privalo būti vykdomas vadovaujantis Įstatymo, Įslaptintos informacijos administravimo taisyklių (Žin., 2005, Nr. 143-5193) bei NATO ir Europos Sąjungos Lietuvai perduotos įslaptintos informacijos administravimo taisyklių (Žin., 2005, Nr. 103-3836) nuostatomis, reglamentuojančiomis įslaptintų dokumentų naikinimą.

2. Šį Komisijos sprendimą paskelbti leidinyje „Valstybės žinios“.

 

Posėdžio pirmininkas                                                          Leonardas Bakaitis

 

Posėdžio sekretorius                                                                Renaldas Grigas

 

_________________