VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS
I N F O R M A C I N I S P R A N E Š I M A S
DĖL PELNO (PAJAMŲ) AVANSINIO MOKESČIO APSKAIČIAVIMO IR APYSKAITOS FORMOS Nr. PAM – 1 PATEIKIMO TVARKOS 1998 METAIS
1998 m. rugpjūčio 14 d. Nr. 07-06/6406
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos iš teritorinių valstybinių mokesčių inspekcijų bei mokesčių mokėtojų gauna paklausimų, kaip įmonės turi pateikti apyskaitos formą Nr. PAM-1, kuri patvirtinta finansų ministro 1998 07 31 įsakymu Nr. 183 (Žin., 1998, Nr. 69-2030), ir kaip apskaičiuoti pelno avansinį mokestį.
Paaiškiname, kaip apskaičiuojamas pelno avansinis mokestis už 1998 m. ir kaip turi būti šiais metais pateikiama pelno (pajamų) avansinio mokesčio apyskaita (toliau – Apyskaita).
1. Pelno avansinio mokesčio 1998 m. nemoka:
1.2. įmonės, kurių bendrosios pajamos praėjusiais 1997 m. neviršijo 100 tūkst. Lt (nesvarbu, nuo kurio mėnesio įmonė pradėjo veiklą). Pavyzdžiui, jei įmonė, veikusi visus 1997 metus, tais metais bendrųjų pajamų turėjo 95 tūkst. Lt, arba įmonė, veikianti nuo 1997 m. rugsėjo 1 d., 1997 metais turėjo 80 tūkst. Lt bendrųjų pajamų, tai abi šios įmonės 1998 m. pelno avansinio mokesčio nemoka;
2. Įmonės, nurodytos šio rašto 1 punkte, gali mokėti pelno avansinį mokestį savo iniciatyva. Tam tikslui jos pateikia prašymą, o pelno avansinį mokestį apskaičiuoja pagal planuojamą gauti pelną. Apyskaitoje jos užpildo 9.1–9.4, 10, 12.1–12.8, 13, 14.1–14.3 eilutes. Jei įmonės savanoriškai deklaruoja pelno avansinį mokestį, tai privalo šį mokestį mokėti įstatymo nustatytais terminais ir tvarka.
3. Apyskaita visais atvejais pateikiama vietos mokesčio administratoriui, neatsižvelgiant į tai, ar reikia mokėti pelno avansinį mokestį, ar ne. Jei įmonei nereikia mokėti pelno avansinio mokesčio ir ji Apyskaitoje deklaruoja nulines pelno avansinio mokesčio sumas, tai Apyskaitoje turi įrašyti pastabą, nurodydama priežastį, dėl kurios ji neprivalo mokėti pelno avansinio mokesčio.
4. Jeigu įmonė įrodo, kad einamųjų 1998 metų bendrosios pajamos yra 25 ir daugiau procentų mažesnės už praėjusių 1997 metų atitinkamo laikotarpio bendrąsias pajamas, tai ji turi teisę ne vėliau kaip prieš mėnesį iki eilinio pelno avansinio mokesčio mokėjimo termino pabaigos kreiptis į vietos mokesčių administratorių dėl likusių pelno avansinių mokesčių sumažinimo arba atleidimo nuo jų. Įmonė turi pateikti prašymą (rekomenduojama prašymo forma pridedama), kuriame būtų nurodytos bendrosios pajamos už praėjusį 1998 metų laikotarpį ir bendrosios pajamos už atitinkamą 1997 metų laikotarpį bei apskaičiuotas bendrųjų pajamų sumažėjimo procentas. Mokesčio administratorius priima sprendimą sumažinti pelno avansinį mokestį arba gali visai atleisti nuo pelno avansinio mokesčio mokėjimo (jei sumažinus pelno avansinį mokestį proporcingai bendrųjų pajamų sumažėjimui, jis būtų labai mažas, pvz., keli litai).
Analogiška tvarka kreipiamasi dėl pelno avansinio mokesčio sumažinimo arba atleidimo nuo jo ir tuo atveju, kai įmonė 1998 m. pradeda naudotis pelno mokesčio lengvatomis, nurodytomis Juridinių asmenų pelno mokesčio įstatymo 8 ar 9 straipsniuose. Šiuo atveju įmonė prašyme turi nurodyti, kokią lengvatą ji turi teisę taikyti, ir pagrįsti jos taikymo galimybę. Pvz., jei įmonė naudojasi žemės ūkio įmonėms nustatyta pelno mokesčio lengvata (jos 1998 m. atleistos nuo pelno mokesčio mokėjimo, remiantis 1997 12 09 įstatymu Nr. VIII-558), tai turi įrodyti, kad ne mažiau kaip 50 proc. realizacinių pajamų sudaro pajamos už žemės ūkio produkciją ir paslaugas.
Apie priimtą sprendimą vietos mokesčio administratorius raštu informuoja įmonę. Įmonė, perskaičiavusi pagal priimtą sprendimą pelno avansinį mokestį, privalo pateikti patikslintą atitinkamo einamųjų mokestinių metų laikotarpio Apyskaitą.
Kadangi šiais metais įmonės neturėjo galimybės įstatymo nustatytais terminais kreiptis dėl pelno avansinių mokesčių sumažinimo ar atleidimo nuo jų už š. m. liepos mėn., tai vietinis mokesčio administratorius, vadovaudamasis įmonės pateiktu prašymu ir jame nurodytais duomenimis, gali sumažinti šiuos mokesčius ar atleisti nuo jų ir už liepos mėn., nors prašymas bus pateiktas tik rugpjūčio mėnesį.
Tai, kad įmonė įsigyja ilgalaikį materialųjį turtą ir numato apmokestinamajam pelnui taikyti nulinį pelno mokesčio tarifą, nesuteikia galimybės kreiptis dėl pelno avansinio mokesčio sumažinimo ar atleidimo nuo jo. Juridinių asmenų pelno mokesčio įstatymo 12 straipsnyje nustatyta, kad kreiptis dėl pelno avansinio mokesčio sumažinimo galima, pradėjus taikyti įstatyme nustatytas mokesčių lengvatas. Mokesčių lengvatos yra nustatytos minėto įstatymo IV dalyje „Mokesčio lengvatos“ (8 ir 9 straipsniai), o apmokestinamojo pelno, panaudoto investicijoms, nulinis tarifas – įstatymo III dalies „Mokesčio tarifai“ 7 straipsnyje. Be to, vadovaujantis Juridinių asmenų pelno mokesčio įstatymo 21 straipsniu, investicijai panaudota pelno dalis turi būti paskiriama į nepaskirstytinuosius rezervus. Pagal Akcinių bendrovių įstatymo (1994 07 05 Nr. I – 528) 48 straipsnį pelnas yra skirstomas per 3 mėnesius, ūkiniams metams pasibaigus, kai tvirtinama metinė finansinė atskaitomybė visuotiniame akcininkų susirinkime. Todėl taikyti apmokestinamajam pelnui, panaudotam investicijoms, nulinį pelno mokesčio tarifą įmonė gali tik visuotiniam akcininkų susirinkimui sutikus paskirti šią pelno dalį į nepaskirstytinuosius rezervus.
5. Jeigu įmonės einamųjų metų bendrosios pajamos vėl padidėjo 25 procentais ir daugiau, tai ji privalo ne vėliau kaip prieš mėnesį iki eilinio pelno avansinio mokesčio mokėjimo termino pabaigos kreiptis į vietos administratorių dėl likusių pelno (pajamų) avansinių mokesčių padidinimo. Šiuo atveju taip pat pateikiama patikslinta Apyskaita. Pavyzdžiui, už 1998 m. sausio – rugsėjo mėn. įmonės bendrosios pajamos pasiekė 600 000 Lt, o už atitinkamą 1997 m. laikotarpį jos sudarė 470 000 Lt. Vadinasi, bendrosios pajamos padidėjo 28 proc., todėl įmonė turi kreiptis dėl pelno avansinio mokesčio padidinimo už spalio – gruodžio mėnesius.
6. Įmonė gali pasirinkti pelno avansinį mokestį mokėti pagal faktiškai apskaičiuotą einamųjų metų kiekvieno mėnesio pelno mokesčio sumą. Tokiu atveju, įmonė kiekvienam mokestinio laikotarpio mėnesiui pasibaigus, per 5 darbo dienas turi pateikti vietos mokesčio administratoriui mokestinę atskaitomybę (Juridinių asmenų finansinių rezultatų bei Juridinio asmens pelno mokesčio apyskaitas) didėjančia tvarka nuo metų pradžios ir Apyskaitą, kurios atitinkamose eilutėse (9.1–9.4, 12.1–12.8), atsižvelgiant į tai, už kurį laikotarpį moka, nurodo pelno mokesčio sumą. Iki kito mėnesio 5 darbo dienos įmonė gali negauti visų sąskaitų, patvirtinančių sąnaudas (pvz., už telekomunikacijos paslaugas), todėl apskaičiuotas pelno avansinis mokestis gali būti su paklaida. Gavus praėjusio mėnesio sąskaitas, tikslinti už tą mėnesį pateiktos atskaitomybės nereikia, o į šias sąnaudas atsižvelgti sudarant atskaitomybę už kitą mėnesį.
7. Juridinio asmens teisių neturinčios įmonės šiuo metu pajamų avansinio mokesčio neapskaičiuoja ir Pelno (pajamų) avansinio mokesčio apyskaitos (forma Nr. PAM-1) neteikia.
Priedas: Prašymo dėl pelno (pajamų) avansinio mokesčio sumažinimo (padidinimo) arba atleidimo nuo jo forma.
VIRŠININKĖS PAVADUOTOJA,
L. E. VIRŠININKĖS PAREIGAS B. RATKEVIČIŪTĖ
______________
Gauta ___________________________ miesto (rajono) teritorinėje
valstybinėje mokesčių inspekcijoje
________ m. _____________________ mėn. _______ d.
Įmonės, įstaigos, organizacijos identifikacinis numeris (kodas) ______________________________
Įmonės, įstaigos, organizacijos pavadinimas _____________________________________________
________________________________________________________________________________
Adresas _________________________________________________________________________
Telefonas _____________________________ Faksas ___________________________________
PRAŠYMAS
DĖL PELNO (PAJAMŲ) AVANSINIO MOKESČIO SUMAŽINIMO (PADIDINIMO) ARBA ATLEIDIMO NUO JO
Prašome __________________________________ (nuo) pelno (pajamų) avansinį(-io) mokestį(-čio).
(sumažinti, padidinti, atleisti)
Pateikiame šiuos duomenis:
3. Bendrųjų pajamų sumažėjimo (padidėjimo) procentas ___________________________________
Pastaba: 1–3 eilutės pildomos, jei prašymo pateikimo priežastis – įmonės bendrųjų pajamų sumažėjimas (padidėjimas) 25 procentais ir daugiau.
4. Įmonė nuo ______ m. _____________ mėn. turi teisę taikyti pelno (pajamų) mokesčio lengvatą,0
nustatytą JAPMĮ (FAPMLĮ) _________ str. _______________ dalyje.
Pastaba: 4 eilutė pildoma, jei prašymo pateikimo priežastis – pelno (pajamų) mokesčio lengvatos taikymas. Šiuo atveju papildomai pateikiami paskaičiavimai ar dokumentai, pagrindžiantys lengvatos taikymo galimybę (pvz., pažyma apie mažosios įmonės statuso įgijimą, žemės ūkio produkcijos ir paslaugų žemės ūkiui dalies realizavimo pajamose paskaičiavimas, riboto darbingumo dirbančiųjų dalies iš visų dirbančiųjų paskaičiavimas).