LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ KILMĖS VIETOS NUORODŲ IR GEOGRAFINIŲ NUORODŲ APSAUGOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2002 m. gruodžio 20 d. Nr. 499

Vilnius

 

 

Įgyvendindamas teisės derinimo priemonių 2002 metų planą (priemonės kodas 3.7.1.4-T2), patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. vasario 27 d. nutarimu Nr. 300 „Dėl Lietuvos pasirengimo narystei Europos Sąjungoje programos (Nacionalinė ACQUIS priėmimo programa) teisės derinimo priemonių ir ACQUIS įgyvendinimo priemonių 2002 metų planų patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 25-910):

1. Tvirtinu Žemės ūkio ir maisto produktų kilmės vietos nuorodų ir geografinių nuorodų apsaugos taisykles (pridedama).

2. Informuoju, kad žemės ūkio ir maisto produktų kilmės vietos nuorodų ir geografinių nuorodų suteikimas, registravimas bei apsauga Europos Sąjungoje vykdoma pagal 1992 m. birželio 14 d. Europos Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 2081/92 „Dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos“.

3. Šis įsakymas įsigalioja nuo 2003 m. spalio 1 d.

 

 

 

ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS                                                                   JERONIMAS KRAUJELIS

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2002 m. gruodžio 20 d. įsakymu Nr. 499

 

ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ KILMĖS VIETOS NUORODŲ

IR GEOGRAFINIŲ NUORODŲ APSAUGOS TAISYKLĖS

 

Šios taisyklės parengtos pagal Europos Tarybos 1992 m. birželio 14 d. reglamentą (EEB) Nr. 2081/92 dėl žemės ūkio ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos, Europos Komisijos 1997 m. birželio 12 d. reglamentą (EEB) Nr. 1068/97, papildantį Europos Tarybos 1992 m. birželio 14 d. reglamento (EEB) Nr. 2081/92 II priedą, Europos Komisijos 2000 m. gruodžio 20 d. reglamentą (EEB) Nr. 2796/2000, papildantį Europos Tarybos 1992 m. birželio 14 d. reglamento (EEB) Nr. 2081/92 II priedą, Europos Komisijos 1993 m. liepos 27 d. reglamentą (EEB) Nr. 2037/93 dėl Europos Tarybos reglamento (EEB) Nr. 2081/92 detalių taikymo taisyklių ir Romos sutarties 1 priedą.

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šiomis taisyklėmis reglamentuojama kilmės vietos nuorodų ir geografinių nuorodų suteikimas bei apsauga žmogui vartoti skirtiems žemės ūkio ir maisto produktams, nurodytiems šių taisyklių 1 priede, ir žemės ūkio produktams, nurodytiems šių taisyklių 2 priede (toliau – žemės ūkio ir/arba maisto produktas).

2. Šios taisyklės netaikomas vyno gaminiams, išskyrus vyno actą, ir spiritiniams gėrimams.

3. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos:

Kilmės vietos nuoroda tai regiono, konkrečios vietos arba išimtiniais atvejais šalies pavadinimas, taikomas apibūdinti žemės ūkio ar maisto produktą, kuris yra kildinamas iš to regiono, konkrečios vietos ar šalies, kai jo kokybė ar apibūdinimas iš esmės arba iš dalies sietini su tam tikra geografine aplinka, jai būdingais gamtos ar žmogaus veiklos veiksniais, ir jo gamyba, perdirbimas ir paruošimas atliekamas toje konkrečioje geografinėje vietovėje.

Geografinė nuoroda – tai regiono, konkrečios vietos ar išimtiniais atvejais šalies pavadinimas, taikomas apibūdinti žemės ūkio ar maisto produktą, kuris yra kildinamas iš to regiono, konkrečios vietos ar šalies, kai jam priskiriama konkreti kokybė, įvaizdis ar savybės yra būdingi tai geografinei kilmei, ir jo gamyba ir/arba perdirbimas, ir/arba paruošimas atliekamas nurodytoje geografinėje vietovėje.

Bendrinis pavadinimas – tai žemės ūkio ar maisto produkto pavadinimas, nors ir sietinas su tam tikra vieta ar regionu, kuriame šis žemės ūkio ar maisto produktas buvo pirmiausia pagamintas ar pateiktas rinkai, tačiau tapo įprastu žemės ūkio produkto ar maisto produkto pavadinimu.

Asmenų grupė – tai bet koks gamintojų ir/ar perdirbėjų susivienijimas, gaminantis ir/ar perdirbantis tuos pačius žemės ūkio ar maisto produktus, nepriklausomai nuo jo teisinės formos ar struktūros.

Paraiška įregistruoti žemės ūkio ar maisto produkto pavadinimą – visuma dokumentų, kuriuos šių taisyklių nustatyta tvarka pateikia asmenų grupė, norinti žemės ūkio ir maisto produkto pavadinimą įtraukti į Europos Komisijos tvarkomą Saugomų kilmės vietos nuorodų ir saugomų geografinių nuorodų registrą.

4. Registruoti žemės ūkio ir maisto produkto pavadinimai apsaugomi nuo:

4.1. bet kokio tiesioginio ar netiesioginio registruoto pavadinimo vartojimo prekybos tikslais produktams, kurie nėra įregistruoti, bet yra panašūs į tuo pavadinimu įregistruotus produktus, arba, taikant tą pavadinimą, naudojamasi saugomo pavadinimo įvaizdžiu;

4.2. bet kokio netinkamo naudojimo, imitavimo ar įvaizdžio apie gaminį atkūrimo, net ir tuo atveju, jei yra nurodoma tikroji produkto kilmė, arba jeigu saugomas pavadinimas yra išverstas arba prie jo rašomi tokie žodžiai, kaip „rūšis“, „tipas“, „metodas“, „pagaminta“, „imitacija“ ir pan.;

4.3. bet kokios melagingos ar klaidinančios produkto kilmės vietos, kilmės, prigimties ar svarbiausių ypatybių nuorodos ant produkto pakuotės ar bendrosios pakuotės, reklamos leidiniuose arba su konkrečiu produktu susijusiuose dokumentuose, galinčios sukelti klaidingą įspūdį apie produkto kilmę;

4.4. bet kokių kitų veiksmų, galinčių suklaidinti visuomenę dėl tikrosios produkto kilmės.

5. Kai registruoto pavadinimo sudėtyje yra bendrinis žemės ūkio ar maisto produkto pavadinimas, nelaikoma, kad jo vartojimas atitinkamam žemės ūkio ar maisto produktui žymėti prieštarauja šių taisyklių 4.1 ir 4.2 punktams.

6. Saugomi žemės ūkio ir maisto produktų pavadinimai negali tapti bendriniais.

 

II. REIKALAVIMAI ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTAMS, KURIEMS SUTEIKIAMOS SAUGOMOS KILMĖS VIETOS NUORODOS IR SAUGOMOS GEOGRAFINĖS NUORODOS

 

7. Žemės ūkio ir maisto produktai, kuriems suteikiamos saugomos kilmės vietos nuorodos (toliau – SKVN), turi būti kildinami iš to regiono, konkrečios vietos ar šalies, jų kokybė ar apibūdinimas iš esmės arba iš dalies turi būti sietini su tam tikra geografine aplinka, jai būdingais gamtos ar žmogaus veiklos veiksniais, o jų gamyba, perdirbimas ir paruošimas atliekamas toje geografinėje vietovėje.

8. Žemės ūkio ir maisto produktai, kuriems suteikiamos saugomos geografinės nuorodos (toliau – SGN), turi būti kildinami iš to regiono, konkrečios vietos ar šalies, jiems priskiriama konkreti kokybė, įvaizdis ar apibūdinimas, būdingi tai geografinei kilmei, o jų gamyba ir/arba perdirbimas, ir/arba paruošimas atliekamas toje geografinėje vietovėje.

9. Tradiciniai geografiniai ar kiti pavadinimai, pažymintys, iš kurio regiono ar konkrečios vietos kildinamas žemės ūkio ar maisto produktas, kurio kokybė ar apibūdinimas iš esmės arba išimtinai siejami su ta geografine aplinka ir jai būdingais gamtos ar žmogaus veiklos veiksniais, ir kurio gamyba, perdirbimas ir paruošimas atliekamas toje geografinėje vietovėje, taip pat laikomi kilmės vietos nuorodomis.

10. Geografinės nuorodos laikomos kilmės vietos nuorodomis, kai žemės ūkio ir maisto produktų žaliavos – gyvi gyvūnai, mėsa ir pienas – kilusios iš didesnės arba ne jų gamybos teritorijos geografinės vietovės, jei:

10.1. ribojama žaliavų gamybos teritorija;

10.2. žaliavų gamybai keliamos specialios sąlygos;

10.3. yra kontrolės sistema šių taisyklių 10.1 ir 10.2 punktų reikalavimams užtikrinti.

11. Šių taisyklių 10 punktas taikomas, jei geografinės nuorodos priskiriamos arba jos jau yra pripažintos kilmės vietos nuorodomis su joms suteikta nacionaline apsauga arba turi tradicinį apibūdinimą bei išskirtinį pripažinimą.

12. Bendriniai pavadinimai negali būti registruojami kaip kilmės vietos ar geografinės nuorodos.

13. Nustatant, ar pavadinimas bendrinis, vadovaujamasi teisės aktais ir atsižvelgiama į tos šalies, iš kurios kilęs pavadinimas, žemės ūkio ar maisto produkto vartojimo aplinkybes, vietą bei vartojimo aplinkybes kitose valstybėse.

14. Pavadinimas neregistruojamas kaip kilmės vietos ar geografinė nuoroda, kai jis prieštarauja augalo veislės ar gyvūno veislės pavadinimui ir gali suklaidinti visuomenę dėl tikrosios žemės ūkio ar maisto produkto kilmės.

15. Kad žemės ūkio ar maisto produktui būtų suteiktos SKVN arba SGN, produktas turi atitikti specifikaciją.

16. Produkto specifikacijoje nurodoma:

16.1. žemės ūkio ar maisto produkto pavadinimas kartu su kilmės vietos ar geografine nuoroda;

16.2. žemės ūkio ar maisto produkto ir, jei reikia, žaliavų apibūdinimas bei žemės ūkio ar maisto produkto pagrindinės fizinės, cheminės, mikrobiologinės ir/ar juslinės savybės;

16.3. geografinės vietovės apibrėžimas ir, jei reikia, išsamūs duomenys apie šių taisyklių 10 punkte nustatytų reikalavimų atitikimą;

16.4. įrodymai, kad žemės ūkio ar maisto produktas yra kilęs iš konkrečios geografinės vietovės;

16.5. žemės ūkio ar maisto produkto gamybos aprašymas ir, jei reikia, taikomų autentiškų ir nesikeičiančių vietinių metodų aprašymas;

16.6. išsamūs duomenys, nurodantys sąsają su konkrečia geografine aplinka ar geografine kilme;

16.7. kontrolės institucija;

16.8. specifiniai ženklinimo elementai, sietini su taikytinomis SKVN arba SGN arba su lygiavertėmis tradicinėmis nacionalinėmis nuorodomis;

16.9. kiti teisės aktų nustatyti reikalavimai.

 

III. PARAIŠKOS ĮREGISTRUOTI ŽEMĖS ŪKIO AR MAISTO PRODUKTO PAVADINIMĄ PATEIKIMAS

 

17. Pateikti paraišką įregistruoti žemės ūkio ar maisto produkto pavadinimą (toliau – paraišką įregistruoti) turi teisę tik asmenų grupė.

18. Išimties tvarka paraišką įregistruoti gali pateikti atskiras fizinis ar juridinis asmuo, jei:

18.1. paraiškos įregistruoti teikimo metu jis yra vienintelis gamintojas tam tikroje geografinėje vietovėje;

18.2. jis naudoja autentiškus ir nesikeičiančius vietinius gamybos būdus;

18.3. nurodyta geografinė vietovė pasižymi skirtingomis nuo kaimyninių vietovių ypatybėmis ir/arba žemės ūkio ar maisto produkto charakteristikos yra skirtingos;

18.4. pateikęs paraišką įregistruoti atskiras fizinis ar juridinis asmuo yra numatęs įsteigti asmenų grupę.

19. Paraiška įregistruoti, kurioje pateikti šių taisyklių 16 punkte nurodyti duomenys, pagal šių taisyklių 3 priede nurodytą formą pateikiama atsakingai institucijai – Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijai (toliau – ministerija).

20. Ministerija, patikrinusi paraišką įregistruoti ir nustačiusi, kad ji atitinka šių taisyklių reikalavimus, pateikia Europos Komisijai.

21. Jeigu paraiška įregistruoti pateikiama dėl žemės ūkio ir maisto produkto pavadinimo, nurodančio kitoje valstybėje esančią geografinę vietovę, ministerija prieš priimdama bet kokį sprendimą konsultuojasi su tos valstybės atsakinga institucija.

22. Ministerija privalo sudaryti galimybę susipažinti su paraiška įregistruoti visiems teisėtus interesus turintiems asmenims ir valstybių atsakingoms institucijoms.

23. Ministerija, remdamasi asmenų grupės arba išimties tvarka atskirų fizinių ar juridinių asmenų prašymu, pateikia prašymą Europos Komisijai iš dalies pakeisti SKVN ar SGN turinčio žemės ūkio ar maisto produkto specifikaciją, atsižvelgiant į mokslo ir technikos naujoves, arba iš naujo apibrėžti geografinę vietovę.

 

IV. REGISTRACIJOS UŽPROTESTAVIMAS

 

24. SKVN arba SGN registraciją gali užprotestuoti bet kuris teisėtus interesus turintis fizinis ar juridinis asmuo, pateikdamas ministerijai užprotestavimo pareiškimą.

25. Užprotestavimo pareiškimas gali būti teikiamas, jei:

25.1. pateikiami įrodymai, kad žemės ūkio ar maisto produktas neatitinka šių taisyklių 7–11 punktuose išdėstytų reikalavimų; arba

25.2. nustatoma, kad siūloma pavadinimo registracija pakenktų visiškai ar iš dalies tapačiam teisėtai rinkoje realizuojamų žemės ūkio ar maisto produkto pavadinimui, ar prekės ženklui, arba

25.3. įrodoma, kad pavadinimas, kurį reikalaujama įregistruoti, yra bendrinis.

26. Išnagrinėjusi užprotestavimo pareiškimą ir nustačiusi, kad jis yra pagrįstas, ministerija ne vėliau kaip per šešis mėnesius pateikia protestą Europos Komisijai.

27. Šių taisyklių 26 punkte nurodytas terminas skaičiuojamas nuo pareiškėjo ir produkto pavadinimo bei kitų reikalingų duomenų paskelbimo Oficialiajame Europos Bendrijų žurnale (Official Journal of the European Communities) dienos iki ministerijos protesto išsiuntimo dienos, pagal pašto spaudą arba datos, kai ministerija pristato protestą Europos Komisijai tiesiogiai ar faksu.

28. Europos Komisija, gavusi protestą, siunčia suinteresuotų valstybių atsakingoms institucijoms prašymą susitarti. Ministerija turi išnagrinėti prašymą su kitų suinteresuotų valstybių atsakingomis institucijomis ir per tris mėnesius informuoti Europos Komisiją apie derybų rezultatus, pateikdama pareiškėjo ir protestuotojo argumentus. Trijų mėnesių laikotarpis skaičiuojamas nuo Europos Komisijos prašymo susitarti išsiuntimo suinteresuotoms valstybėms datos.

 

V. ŽENKLINIMAS

 

29. SKVN, SGN galima žymėti tik šių taisyklių II skyriaus reikalavimus atitinkančius žemės ūkio ar maisto produktus.

30. Šalia pavadinimų, užregistruotų kaip SKVN ir SGN, gali būti dedamas Europos Bendrijos ženklas.

31. Santrumpos „SKVN“, „SGN“ ar sąvokos „saugoma kilmės vietos nuoroda“, „saugoma geografinė nuoroda“ gali būti vartojami ir be Europos Bendrijos ženklo.

 

VI. KONTROLĖ

 

32. Nuo 2003 m. spalio 1 d. valstybės arba privati, atitinkanti standarto LST EN 45011 reikalavimus, kontrolės institucija turi užtikrinti, kad saugomą pavadinimą turintys žemės ūkio ir maisto produktai atitiktų produktų specifikacijose nustatytus reikalavimus.

33. Ministerija nurodo Europos Komisijai kontroliuojančių institucijų pavadinimus.

34. Kontrolės institucija privalo būti objektyvi ir nešališka visiems gamintojams ir perdirbėjams, kurių veiklą ji tikrina, ir turėti kvalifikuotą personalą bei išteklius, būtinus saugomą pavadinimą turinčių žemės ūkio ir maisto produktų patikrinimui atlikti.

34.1. Jeigu kontrolės institucija naudojasi kitos organizacijos paslaugomis kai kuriems patikrinimams atlikti, toji organizacija taip pat privalo būti objektyvi ir nešališka, tačiau už žemės ūkio ar maisto produktų atitikties specifikacijose nustatytus reikalavimus patikrinimą yra atsakinga kontrolės institucija.

34.2. Jeigu kontrolės institucija nustato, kad saugomą pavadinimą Lietuvoje turintis žemės ūkio ar maisto produktas neatitinka produkto specifikacijos reikalavimų, ji turi imtis priemonių, užtikrinančių nustatytų reikalavimų atitiktį bei informuoti ministeriją apie priimtas priemones.

35. Ministerija užtikrina, kad gamintojas ar perdirbėjas, kurio žemės ūkio ar maisto produktui suteikta saugoma kilmės vietos nuoroda ar saugoma geografinė nuoroda, turėtų galimybę susipažinti su kontrolės priemonėmis.

36. Patikrinimų išlaidas padengia saugomą pavadinimą vartojantys gamintojai ar perdirbėjai.

 

VII. SKUNDŲ PATEIKIMO TVARKA

 

37. Ministerija, gavusi kitų valstybių atsakingų institucijų skundus dėl Lietuvoje gaminamų žemės ūkio ar maisto produktų specifikacijoje nurodytų reikalavimų neatitikimo, organizuoja skundo tyrimą ir informuoja minėtas institucijas apie tyrimo rezultatus ir priemones, kurių buvo imtasi.

38. Ministerija, gavusi bet kurio teisėtus interesus turinčio fizinio ar juridinio asmens pareiškimą apie tam tikros valstybės saugomą pavadinimą turinčių žemės ūkio ar maisto produktų specifikacijoje nurodytų reikalavimų neatitikimą, gali, įvertinusi pareiškimo pagrįstumą, pateikti skundą tos valstybės atsakingai institucijai.

39. Pažeidimui dėl saugomą pavadinimą turinčių žemės ūkio ar maisto produktų specifikacijoje nurodytų reikalavimų neatitikimo pasikartojus arba atitinkamos valstybės atsakingai institucijai nepriėmus priemonių pažeidimui išvengti, ministerija gali pateikti pareiškimą Europos Komisijai dėl galutinio sprendimo priėmimo.

 

SUDERINTA

Lietuvos Respublikos

valstybinės maisto ir veterinarijos

tarnybos direktorius

Kazimieras Lukauskas

2002 m. gruodžio 18 d.

______________

 

Žemės ūkio ir maisto produktų

kilmės vietos nuorodų ir geografinių

nuorodų apsaugos taisyklių

1 priedas

 

ŽmoNĖMS vartoti skirti ŽEMĖS ŪKIO IR Maisto produktai, kuriems taikomOs šiOs TAISYKLĖS

 

1. Mėsa ir valgomi mėsos subproduktai

2. Žuvys, vėžiagyviai ir moliuskai

3. Pieno produktai; paukščių kiaušiniai; natūralus medus

4. Gyvūnų (kitų nei žuvys) žarnos, pūslės ir skrandžiai

5. Valgomosios daržovės, šakniavaisiai ir šakniagumbiai

6. Valgomieji vaisiai ir riešutai; melionų ar citrusinių vaisių žievelė

7. Kava, arbata ir prieskoniai, išskyrus matę

8. Grūdai

9. Malimo produktai; salyklas ir krakmolas; glitimas; inulinas

10. Pektinas

11. Lydyti kiaulių taukai ir kiti riebalai; lydyti paukščių riebalai

12. Nelydyti galvijų, avių, ožkų riebalai; iš jų pagamintas lajus

13. Žuvų ir jūros žinduolių taukai ir aliejus, valyti arba nevalyti

14. Augalų aliejus, skystas ar kietas, neapdorotas, valytas ar nevalytas

15. Sukietinti gyvūnų arba augalų riebalai ir aliejus, valyti arba nevalyti, bet toliau neapdoroti

16. Margarinas, taukų pakaitalas ir kiti paruošti valgomieji riebalai

17. Mėsos, žuvų, vėžiagyvių ar moliuskų gaminiai

18. Runkelių ir cukranendrių kristalinis cukrus

19. Kitoks cukrus; cukraus sirupai; dirbtinis medus (maišytas ar nemaišytas su natūraliu medumi); karamelė

20. Aromatizuotas ar dažytas cukrus, sirupai ir melasa, išskyrus vaisių sultis su cukrumi, nepriklausomai nuo įdėto cukraus kiekio

21. Kakavos pupelės, smulkintos ir nesmulkintos, skrudintos ir neskrudintos

22. Daržovių, vaisių ir kitų augalo dalių gaminiai

23. Alus

24. Gėrimai iš augalų ekstraktų

25. Duona, makaronai, konditerijos gaminiai, sausainiai ir kiti kepiniai

26. Natūralūs lipai ir sakai

______________

 

Žemės ūkio ir maisto produktų

kilmės vietos nuorodų ir geografinių

nuorodų apsaugos taisyklių

2 priedas

 

Žemės ūkio produktai, kuriems taikomOs šiOs TAISYKLĖS

 

1. Šienas

2. Eteriniai aliejai

3. Natūralios gumos ir dervos

4. Kamštis

5. Košinelis

6. Dekoratyviniai augalai ir gėlės

7. Actas

______________

 

Žemės ūkio ir maisto produktų

kilmės vietos nuorodų ir geografinių

nuorodų apsaugos taisyklių

3 priedas

 

Nacionalinė paraiška ĮRegistruoti KILMĖS VIETOS NUORODOS APSAUGĄ () AR GEOGRAFINĖS NUORODOS APSAUGĄ () PAGAL TARYBOS REGLAMENTĄ Nr. 2081/92/EEB

_______________Nr._____________

                                                                                  (data)

 

1.

Atsakinga institucija

1.1.

Pavadinimas

 

1.2.

Adresas

 

1.3.

Tel.

Faks.

 

2.

Pareiškėjas

2.1.

Pavadinimas

 

2.2.

Adresas

 

2.3.

Gamintojas (), perdirbėjas ()

 

3.

Produkto tipas

 

4.

Produkto specifikacija

4.1.

Pavadinimas

 

4.2.

Apibūdinimas

 

4.3.

Geografinis regionas

 

4.4.

Kilmės įrodymas

 

4.5.

Gamybos būdas

 

4.6.

Nuorodos

 

4.7.

Tikrinanti organizacija

4.7.1.

Pavadinimas

 

4.7.2.

Adresas

 

4.8.

Ženklinimas

 

4.9.

Nacionaliniai reikalavimai

 

ES Nr.

 

Paraiškos su visais dokumentais gavimo data

 

 

Atsakingas asmuo                              ______________________________________________

arba pareigos                                                   (parašas)                                              (vardas, pavardė)

A. V.

______________