VALSTYBINĖ ATOMINĖS ENERGETIKOS SAUGOS INSPEKCIJA

 

Į S A K Y M A S

DĖL BRANDUOLINĖS SAUGOS REIKALAVIMŲ EKSPLOATUOJANČIOS ORGANIZACIJOS VEIKLAI, SUSIJUSIAI SU PREKIŲ, DARBŲ IR PASLAUGŲ PIRKIMU (P-2004-03), PATVIRTINIMO

 

2004 m. liepos 20 d. Nr. 22.3-50

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. liepos 1 d. nutarimu Nr. 1014 (Žin., 2002, Nr., 69-2814) patvirtintų VATESI nuostatų 7.12 punktu ir siekdamas tobulinti branduolinės saugos normatyvų sistemos bazę:

1. Tvirtinu Branduolinės saugos reikalavimus eksploatuojančios organizacijos veiklai, susijusiai su prekių, darbų ir paslaugų pirkimu (P-2004-03) (pridedama).

2. Nustatau, kad:

2.1. IAE per 60 dienų po šio įsakymo patvirtinimo suderina savo dokumentaciją su šiais reikalavimais ir pateikia VATESI ataskaitą apie atliktus pakeitimus savo dokumentacijoje.

2.2. Branduolinės saugos reikalavimai eksploatuojančios organizacijos veiklai, susijusiai su prekių, darbų ir paslaugų pirkimu (P-2004-03), įsigalioja nuo 2004 m. liepos 31 d.

3. Įpareigoju vyr. raštvedę su šiuo įsakymu supažindinti skyrių vedėjus.

 

 

VATESI VIRŠININKAS                                                                                       SAULIUS KUTAS

______________


PATVIRTINTA

VATESI viršininko

2004 m. liepos 20 d. įsakymu Nr. 22.3-50

 

BRANDUOLINĖS SAUGOS REIKALAVIMAI EKSPLOATUOJANČIOS ORGANIZACIJOS VEIKLAI, SUSIJUSIAI SU PREKIŲ, DARBŲ IR PASLAUGŲ PIRKIMU

(P-2004-03)

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šis dokumentas nustato branduolinės saugos reikalavimus eksploatuojančiai organizacijai (toliau tekste – EO), perkant prekes, darbus ir paslaugas.

2. Šie nuostatai parengti vadovaujantis Lietuvos Respublikos branduolinės energijos įstatymu, Veiklos branduolinėje energetikoje licencijavimo nuostatais, Bendraisiais atominių elektrinių saugos užtikrinimo nuostatais, Atominių elektrinių ir kitų branduolinės energetikos objektų kokybės užtikrinimo sistemos reikalavimais, Branduolinės energetikos objektus EO ir joms paslaugas teikiančių įmonių personalo valdymo bendraisiais reikalavimais, Branduolinės energetikos objektų modifikacijų reikalavimais, Atominių elektrinių techninio aptarnavimo bendraisiais reikalavimais ir atsižvelgiant į Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) rekomendacijas.

3. Branduolinės energetikos objektui (toliau tekste – BEO) prekes, darbus ir/arba paslaugas teikiančios organizacijos (toliau tekste – tiekėjai) privalo laikytis branduolinės energetikos saugą reglamentuojančių norminių dokumentų reikalavimų.

4. BEO eksploatuojanti organizacija gali suteikti tiekėjams įgaliojimus vykdyti tam tikras funkcijas, tačiau ji negali perduoti svarbiausios licencijato pareigos, atsakomybės už saugos užtikrinimą.

5. EO ir tiekėjams yra privalomi Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų ir paslaugų tiekimo įstatymo reikalavimai.

 

II. SĄVOKOS

 

6. Šiame dokumente vartojamos sąvokos:

Darbai – statinių, įrenginių statyba, rekonstravimas, nugriovimas ir remontas.

Gaminiai – sistemos ir jų elementai.

Leidimas (pirmojo arba antrojo tipo) – eksploatuojančios organizacijos išduotas oficialus dokumentas, leidžiantis vykdyti veiklą, susijusią su BEO.

Paslaugos – tai bet koks pirkimas, išskyrus prekių ir darbų pirkimą.

Prekės:

gaminiai;

medžiagos.

Tiekėjas (rangovas) – prekes, darbus ir/arba paslaugas galinti tiekti, siūlanti, tiekianti organizacija ar asmuo(-enys), nepriklausantys eksploatuojančiai organizacijai.

Saugai svarbūs gaminiai:

sistemų ir jų elementų, dėl kurių blogo veikimo ar gedimo kilęs jonizuojančios spinduliuotės poveikis BEO dirbančiam personalui, visuomenei ar aplinkai viršija nustatytas ribas, sudėtinės dalys;

sistemų ir jų elementų, kurie apsaugo nuo numatomų eksploatacijos metu įvykių, galinčių sukelti avarines sąlygas, sudėtinės dalys.

 

III. REIKALAVIMAI EKSPLOATUOJANČIAI ORGANIZACIJAI

 

7. Eksploatuojanti organizacija privalo sukurti darbo su tiekėjais valdymo sistemą.

8. Eksploatuojanti organizacija privalo turėti patvirtintą kokybės valdymo sistemą, apimančią visas reikiamas procedūras, nustatančias reikalavimus tiekėjams. EO privalo nustatyti:

8.1. tiekėjų ir jų veiklos sričių įvertinimo, atrankos ir sutarčių su jomis parengimo ir patvirtinimo tvarką;

8.2. EO saugos ir kokybės reikalavimų perkėlimo į tiekėjų kokybės valdymo sistemą tvarką;

8.3. grįžtamojo ryšio taikymo ir tiekėjų inspekcijų ir auditų atlikimo tvarką;

8.4. savo pačios vykdomos veiklos tiekėjų atžvilgiu planavimo, įvertinimo ir tobulinimo tvarką;

8.5. paraiškos dokumentų atnaujinimo tvarką;

8.6. VATESI informavimo apie tiekėjų ir jos pačios vykdomą veiklą su tiekėjais.

9. Eksploatuojanti organizacija VATESI privalo pateikti informaciją apie:

9.1. EO patvirtintą tiekėjų sąrašą ir kiekvieno tiekėjo kompetencijos sritis;

9.2. kiekvieno tiekėjo parinkimo pagrindimą, įskaitant ir tiekėjo kokybės valdymo sistemos, darbuotojų bei procedūrų ir darbo metodų įvertinimo rezultatus;

9.3. kiekvienais metais informaciją apie atliktus auditus ir tiekėjų veiklos įvertinimus, pateikiant pagrindines jų išvadas ir pasiūlymus dėl veiklos tobulinimo;

9.4. informaciją apie tiekėjų įvykdytus reikalavimų pažeidimus.

10. Eksploatuojanti organizacija privalo nustatyti prekių įeitinės kontrolės tvarką. Prireikus EO privalo atlikti tiekėjo auditą ar dalyvauti pas tiekėją atliekamuose bandymuose ir gaminių priėmimuose.

11. Eksploatuojanti organizacija privalo turėti tiekėjo darbuotojų kvalifikacijos vertinimo procedūrą. Darbuotojų kvalifikacija vertinama tuomet, kai reikalaujama, kad darbuotojai turėtų specialius įgūdžius ir patirtį (pvz., suvirinimas, neardančioji kontrolė, elektros techniniai darbai ir pan.).

12. EO privalo pranešti VATESI Priežiūros skyriui apie visus išduodamus pirmojo tipo leidimus vykdyti darbus veikiančiame energijos bloke.

 

IV. BENDRIEJI TIEKĖJO PARINKIMO, ĮVERTINIMO IR PATVIRTINIMO REIKALAVIMAI

 

13. Leidimo išdavimas – procesas, susidedantis iš stadijų, kurių metu įvertinamas pareiškėjo pasirengimas vykdyti reikiamą veiklą, saugos užtikrinimo lygis, personalo kvalifikacija ir kiti svarbūs saugos užtikrinimo aspektai.

14. Leidimo išdavimo procedūra susideda iš:

14.1. paraiškos pateikimo;

14.2. paraiškos dokumentų nagrinėjimo;

14.3. pareiškėjo inspektavimo;

14.4. sprendimo dėl leidimo išdavimo priėmimo;

14.5. leidimo išdavimo;

14.6. pareiškėjo vykdomos veiklos inspektavimo.

15. Visi tiekėjai, prieš pradėdami dirbti bet kokius darbus BEO teritorijoje, privalo gauti BEO eksploatuojančios organizacijos leidimą atlikti šiuos darbus.

16. Branduolinės energetikos objektą eksploatuojanti organizacija išduoda dviejų tipų leidimus:

16.1. pirmojo tipo – atlikti darbus ir paslaugas, susijusias su branduolinės energetikos objekto saugai svarbiomis sistemomis;

16.2. antrojo tipo – atlikti darbus, susijusius su branduolinės energetikos objekto statinių, konstrukcijų, sistemų ir įrengimų montavimu, remontu, priežiūra, ir kitus darbus, neturinčius įtakos branduolinės energetikos objekto saugai.

17. BEO eksploatuojanti organizacija privalo parengti ir suderinti su VATESI pirmojo ir antrojo tipo leidimų išdavimo jos eksploatuojamame branduolinės energetikos objekte taisykles.

18. EO gali išduoti pirmojo ir antrojo tipo leidimus, įsitikinusi, kad:

18.1. tiekėjas yra kompetentingas, gali vykdyti atitinkamą veiklą ir leidimo galiojimo sąlygas;

18.2. tiekėjo organizacinė struktūra, technologiniai ir valdymo procesai, įrengimai, prietaisai bei darbuotojų kvalifikacija atitinka branduolinės energetikos saugą reglamentuojančių norminių dokumentų reikalavimus.

19. Apie nurodytų leidimų išdavimą BEO eksploatuojanti organizacija privalo raštiškai informuoti VATESI kiekvienais metais iki sausio 30 dienos.

20. BEO eksploatuojanti organizacija, prieš išduodama leidimus, privalo įsitikinti, ar pareiškėjas pasirengęs atlikti darbus pagal galiojančius Lietuvos Respublikos teisės aktus ir branduolinės energetikos saugą reglamentuojančių norminių dokumentų reikalavimus, įgyvendinęs organizacines ir technines saugos užtikrinimo priemones, patikrinti pareiškėjo kokybės užtikrinimo sistemos veiksmingumą, įsitikinti, kad bus laikomasi branduolinės energetikos objekte veikiančios kokybės užtikrinimo sistemos reikalavimų, keliamų teikiamai paslaugai, darbui ar gaminiui.

21. EO, nustatydama tiekėjo tinkamumą, įvertina:

21.1. tiekėjo patirtį tokių pačių ar panašių prekių, darbų ar paslaugų tiekime;

21.2. kokybės valdymo sistemos atitikimą EN ISO kokybės užtikrinimo standartų reikalavimams;

21.3. ar tiekėjas (pvz., projektavimo, saugos analizės, statybos ir remonto) atestuotas nustatyta tvarka.

22. BEO eksploatuojanti organizacija, pasirašiusi darbų ir paslaugų, susijusių su branduolinės energetikos objekto sauga, vykdymo sutartį, įsipareigoja kontroliuoti, kaip šie darbai atliekami, ir priimti numatyto sutartyje atlikto darbo rezultatus tik įsitikinusi, kad tai atitinka Lietuvos Respublikoje keliamus branduolinės energetikos saugos reikalavimus.

23. EO, atsižvelgdama į darbų organizavimo tvarką, darbo saugos, fizinės apsaugos, branduolinės saugos užtikrinimo sistemą, nustato leidimų vykdyti konkrečius darbus BEO išdavimo tvarką.

24. EO, pasirašiusi sutartį su tiekėju, privalo kontroliuoti, kad tiekėjai konkrečius darbus pradėtų vykdyti tik gavę EO leidimą tam darbui.

25. Saugai svarbių sistemų ar jų elementų bandymo, remonto ar montavimo metu susidarius potencialiai pavojingai situacijai, susijusiai su BEO sauga, EO privalo nutraukti minėtus darbus. Turi būti paruoštos laikinos avarinės procedūros ir priemonės tokiems atvejams.

 

V. PREKIŲ PIRKIMAS

 

26. EO privalo nustatyti reikalavimus tiekėjams, kurie gamins prekes ar naudosis kitų organizacijų paslaugomis. Tiekėjas atsako už savo subrangovus ir už jų patiektas prekes. Tiekėjas turi užtikrinti galimybę užsakovui ar/ir reguliuojančiai valstybinės priežiūros institucijai patekti į savo subrangovų ir savo paties patalpas, kad šios galėtų įsitikinti prekių gamybos kokybe ir/ar vykdomi nustatyti pirkimo dokumentacijos reikalavimai.

27. Prieš pateikdamas gaminį ar paslaugą priėmimui, tiekėjas privalo įsitikinti, ar šis gaminys ar paslauga atitinka visus nurodytus pirkimo reikalavimus. Eksploatuojančios organizacijos atliktas prekės priėmimas neatleidžia tiekėjo nuo įsipareigojimo tiekti tik nurodytai paskirčiai tinkančias prekes ir paslaugas.

28. Tiekimui paruošti gaminiai turi būti saugomi, pakuojami, prižiūrimi ir laikomi taip, kad būtų išvengta jų sugadinimo, sugedimo ar praradimo.

29. Saugai svarbių gaminių patikrinimai ir bandymai atliekami iki jų panaudojimo ar priėmimo naudoti.

30. Gaminių priėmimo iš tiekėjų metodai ir priimtinumo kriterijai nustatomi pirkimų dokumentuose. Atsižvelgiant į jų svarbą saugai, gali būti:

30.1. inspekcijos ir bandymai gaminimo metu;

30.2. priėmimas ir bandymai pas tiekėją;

30.3. įeitinė kontrolė gaunant produkciją;

30.4. montavimo kontrolė;

30.5. priėmimo bandymai sumontavus įrengimus.

31. Inspekcijas, kontrolę ir bandymus gaminimo metu atlieka prekių gamintojai. EO personalo dalyvavimas inspekcijose ir bandymuose gaminimo metu aptariamas techninėse specifikacijose ir sutarties sąlygose.

32. Priėmimo bandymus pas tiekėją atlieka EO tais atvejais, jei:

32.1. gaminys svarbus saugos požiūriu;

32.2. gaminio konstrukcijų ir kokybės charakteristikas sunku patikrinti surinkus ir įrengus gaminį;

32.3. sudėtinga gaminių konstrukcija, jų gamyba ar bandymai.

33. EO privalo sukurti medžiagų ir gaminių saugojimo sandėliuose ir padalinių sandėliavimo patalpose bei jų išdavimo valdymo procedūras.

34. EO privalo užtikrinti, kad saugai svarbių sistemų ar jų elementų įrengimas, montavimas būtų vykdomas pagal BEO projekto reikalavimus, kokybės užtikrinimo procedūras ir branduolinės energetikos saugos normų ir taisyklų reikalavimus.

35. EO turi sukurti procedūras, kurios nustatytų reikalavimus saugai svarbių sistemų ar jų elementų montuotojams, montavimo dokumentacijos pateikimo tvarką ir apimtį, taip pat garantinius įsipareigojimus.

36. Saugai svarbių sistemų ar jų elementų priėmimo bandymai turi būti atliekami pagal priėmimo bandymų programą. Joje turi būti nurodyti priimtinumo kriterijai.

37. EO turi užtikrinti, kad matavimų ir bandymų įranga būtų tinkama ir kokybiška, jautrumo diapazonas ir matavimų tikslumas tenkintų nustatytus reikalavimus.

 

VI. PROJEKTAVIMO IR SAUGOS ANALIZĖS PASLAUGŲ PIRKIMAS

 

38. EO privalo patikrinti, ar tiekėjas turi pakankamai žmogiškųjų, techninių ir finansinių resursų, kad galėtų vykdyti savo įsipareigojimus atlikti paslaugas pagal nustatytus reikalavimus.

39. EO privalo patikrinti, ar projektavimo organizacija užtikrina, kad įrenginys projektuojamas laikantis visų eksploatuojančios organizacijos reikalavimų, branduolinės saugos normų ir taisyklių, kad projektas atitinka projekto specifikacijas ir saugos analizę, kad jis atitinka reguliuojančių valstybinės priežiūros institucijų reikalavimus, kad jis tenkina kokybės valdymo sistemos reikalavimus ir kad tinkamai įvertinta bet kurio projektinio pakeitimo sauga.

40. EO turi patikrinti, ar projektavimo organizacija užtikrina:

40.1. efektyvų bendradarbiavimą subrangovinių organizacijų, dalyvaujančių projektavime;

40.2. ar projektavimo metu naudojamos tik atestuotos kompiuterinės programos.

41. EO privalo užtikrinti, kad projektavimo organizacija, vykdydama projektavimo darbus, vadovautųsi ALARA principu.

42. EO privalo numatyti, kad projektavimo organizacija atliktų saugos analizę, kuri yra neatsiejama projektavimo proceso ir projekto pakeitimo dalis.

43. EO privalo atlikti nepriklausomą saugos įvertinimo ekspertizę.

44. Saugos analizė turi įvertinti BEO veiklą, esant įvairioms eksploataciją ribojančioms sąlygoms, numatytiems pradiniams įvykiams ir kitoms aplinkybėms tam, kad būtų išsamiai išsiaiškinta, kaip BEO turi dirbti susidarius tokioms situacijoms. Saugos analizė taip pat turi pagrįsti, kad BEO eksploatuojamas nepažeidžiant projekte nustatytų saugių eksploatacijos sąlygų ir ribų.

45. EO prižiūri projektavimo veiklos kokybę, įvertindama projektavimo organizacijos kokybės valdymo sistemą ir atlikdama nepriklausomus patikrinimus.

 

VII. EO REIKALAVIMAI TIEKĖJUI BEO TERITORIJOJE

 

46. Eksploatuojanti organizacija privalo užtikrinti, kad tiekėjo darbuotojai, dirbantys BEO teritorijoje, būtų susipažindinę su:

46.1. radiacinės apsaugos ir branduolinės saugos reikalavimais;

46.2. saugos kultūros principais;

46.3. EO kokybės valdymo sistema;

46.4. branduolinės energetikos objekto zonomis, kuriose turės būti atliktas darbas;

46.5. atitinkamais darbo metodais ir technologijomis;

46.6. avarinės parengties elementais.

47. Veikla, susijusi su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, privalo būti vykdoma vadovaujantis nustatytomis radiacinės apsaugos normomis.

48. Turi būti siekiama, kad jonizuojančios spinduliuotės apšvitos dozės būtų kaip įmanoma mažesnės, įgyvendinant ALARA principą.

 

VIII. DOKUMENTAVIMAS

 

49. Eksploatuojanti organizacija privalo sukurti su tiekėjų, turinčių pirmojo ir antrojo tipo leidimus, duomenų bazę, ją nuolat tobulinti ir laiku atnaujinti.

50. EO privalo sukurti su tiekėjų veikla susijusių dokumentų duomenų bazę, ją nuolat tobulinti ir laiku atnaujinti, registruoti, keisti bei sauguoti.

51. EO privalo kasmet iki sausio 30 dienos VATESI pateikti rangovų vykdytos pagal pirmojo tipo leidimus veiklos ataskaitą.

 

IX. EO ATSAKOMYBĖ

 

52. EO generalinis direktorius atsako už šių reikalavimų įgyvendinimą ir vykdymą.

53. EO ir tiekėjai už šių reikalavimų pažeidimus atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

______________