LIETUVOS STATISTIKOS DEPARTAMENTO GENERALINIO DIREKTORIAUS
Į S A K Y M A S
DĖL IŠGAUTOS NAFTOS KAINŲ STATISTINIO TYRIMO METODIKOS PATVIRTINIMO
2013 m. birželio 28 d. Nr. DĮ-126
Vilnius
Vadovaudamasi Statistinio tyrimo metodikos rengimo ir tvirtinimo tvarkos aprašo, patvirtinto Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 2009 m. rugpjūčio 12 d. įsakymu Nr. DĮ-189 (kartu su 2012 m. rugpjūčio 3 d. įsakymu Nr. DĮ-145), 16 punktu ir 2013 m. kovo 27 d. Metodinės komisijos posėdžio protokolu Nr. DP-14:
2. Pripažįstu netekusiu galios Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 2003 m. liepos 18 d. įsakymą Nr. DĮ-125 „Dėl Išgautos naftos vidutinės pardavimo kainos skaičiavimo ir skelbimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 79-3630).
Generalinio direktoriaus pavaduotoja,
atliekanti generalinio direktoriaus
funkcijas Dalia Ambrozaitienė
SUDERINTA
Lietuvos Respublikos finansų ministerijos
2013-05-21 raštu Nr. ((5.34-03)-5K-1309402))-6K-1304717
PATVIRTINTA
Lietuvos statistikos departamento
generalinio direktoriaus
2013 m. birželio 28 d. įsakymu Nr. DĮ-126
IŠGAUTOS NAFTOS KAINŲ STATISTINIO TYRIMO METODIKA
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Išgautos naftos kainų statistinio tyrimo metodika (toliau – metodika) parengta siekiant suprantamai išdėstyti naftos kainų statistinio tyrimo (toliau – statistinis tyrimas) metodus ir eigą. Metodikoje aprašomi pagrindiniai statistinio tyrimo metodologiniai ir praktiniai klausimai. Ji skirta statistinės informacijos apie naftos kainas rengėjams ir naftos išteklių mokesčio mokėtojams.
2. Metodikoje pateikiama trumpa statistinio tyrimo apžvalga, paaiškinamas jo tikslas, paminėtas reglamentuojantis teisės aktas, aprašomi atlikimo metodai. Taip pat aprašomi statistinių duomenų apie kainas šaltiniai, surinkimo formos ir jų apdorojimo būdai. Aprašytos suvestiniam rodikliui apskaičiuoti naudojamos formulės. Nurodoma informacija apie statistinio tyrimo rezultatų pateikimo vartotojams būdus ir terminus.
3. Statistinis tyrimas atliekamas nuo 2003 m. trečio ketvirčio, priėmus Lietuvos Respublikos naftos ir dujų išteklių mokesčio įstatymą (Žin., 1992, Nr. 30-929; 2003, Nr. 51-2253). Vadovaujantis šio įstatymo 3 straipsniu, naftos išteklių mokestis apskaičiuojamas nuo praėjusio mokestinio laikotarpio vidutinės išgautos naftos pardavimo kainos už toną gavybos vietoje. Kai naftos išteklių mokesčio šio straipsnio nustatyta tvarka neįmanoma apskaičiuoti, naftos išteklių mokestis yra apskaičiuojamas nuo praėjusio mokestinio laikotarpio vidutinės Lietuvos statistikos departamento (toliau – departamentas) apskaičiuotos ir paskelbtos išgautos naftos pardavimo kainos už toną gavybos vietoje.
II. STATISTINIO TYRIMO TIKSLAS
5. Statistinio tyrimo tikslas – surinkti statistinius duomenis apie išgautos naftos pardavimo kainas ir gautų duomenų pagrindu apskaičiuoti kiekvieno praėjusio mokestinio laikotarpio, t. y. praėjusio kalendorinio ketvirčio vidutinę išgautos naftos pardavimo kainą už toną gavybos vietoje. Šis rodiklis skirtas naftos išteklių mokesčiui apskaičiuoti.
III. PAGRINDINĖS SĄVOKOS
6. Metodikoje vartojamos sąvokos:
6.1. Mokesčio mokėtojai – Lietuvos ir užsienio apmokestinamieji vienetai (kaip jie apibrėžti Lietuvos Respublikos pelno mokesčio įstatyme (Žin., 2001, Nr. 110-3992c) bei fiziniai asmenys, išgaunantys naftą Lietuvos Respublikos teritorijoje ir jos ekonominėje zonoje Baltijos jūroje.
6.2. Mokestinis laikotarpis – naftos išteklių mokesčio mokestinis laikotarpis yra kalendorinis ketvirtis.
6.3. Vidutinė išgautos naftos pardavimo kaina už toną gavybos vietoje – ataskaitiniu laikotarpiu išgautos naftos apskaičiuota vidutinė tonos pardavimo kaina gavybos vietoje, į kurią įskaičiuojamos nuolaidos, subsidijos, įvairios priemokos, bet išskaičiuojamas pridėtinės vertės mokestis (toliau – PVM), akcizai, transportavimo ir draudimo išlaidos. Terminas gavybos vietoje (angl. ex factory arba ex works – EXW) reiškia iš įmonės. Tai yra, pardavėjas pateikia prekes pirkėjui savo teritorijoje (įmonėje, sandėlyje, fabrike), pirkėjui tenka visos išlaidos ir rizika, susijusi su prekių transportavimu.
IV. TEISINIS PAGRINDAS
V. TAIKOMAS KLASIFIKATORIUS
8. Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorius (toliau – EVRK 2 red.), patvirtintas Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 2007 m. spalio 31 d. įsakymu Nr. DĮ-226 (Žin. 2007, Nr. 119-4877). Klasifikatorius paskelbtas departamento interneto svetainėje http://www.osp.stat.gov.lt.
VI. TIRIAMOJI VISUMA, ELEMENTŲ APRĖPTIS, VERTINAMI PARAMETRAI
9. Statistinio tyrimo rūšis – ištisinis statistinis tyrimas, apimantis visas įmones, kurių ekonominės veiklos rūšis pagal EVRK 2 red. yra „Žalios naftos gavyba“ (kodas 06.10):
9.1. Geografinė aprėptis: statistinis tyrimas apima visą šalies teritoriją ir jos ekonominę zoną Baltijos jūroje.
9.2. Įmonių aprėptis: tiriamos Lietuvos Respublikos teritorijoje ir jos ekonominėje zonoje Baltijos jūroje naftą išgaunančios įmonės.
9.3. Tyrimo objektas: vidutinės mėnesinės išgautos naftos pardavimo Lietuvos rinkoje ir ne Lietuvos rinkoje kainos už toną gavybos vietoje.
VII. STATISTINIŲ DUOMENŲ ŠALTINIAI
10. Naftos kainų ir pardavimo kiekių statistinių duomenų šaltiniai:
10.1. Kainų statistiniams duomenims surinkti naudojama ketvirtinė Išgautos naftos vidutinių mėnesinių kainų statistinės ataskaitos KA-13 (toliau – ataskaita KA-13) forma, patvirtinta departamento generalinio direktoriaus įsakymu. Joje naftą išgaunančios įmonės pateikia statistinius duomenis apie ataskaitinį ketvirtį išgautos naftos vidutines mėnesines pardavimo Lietuvos rinkoje ir ne Lietuvos rinkoje kainas už toną gavybos vietoje.
VIII. STATISTINIŲ DUOMENŲ SURINKIMAS IR APDOROJIMAS
11. Statistinių duomenų surinkimas:
11.1. Statistiniams duomenims surinkti naudojama statistinių ataskaitų elektroninio surinkimo sistema e. Statistika bei popierinė ir elektroninė ataskaitos KA-13 forma, kurią užpildo įmonės ir pateikia faksu arba internetu. Ataskaitos KA-13 formą galima rasti departamento interneto svetainėje e. Statistika: http://estatistika.stat.gov.lt.
11.2. Ataskaitoje KA-13 įmonės privalo nurodyti kiekvieno ataskaitinio ketvirčio mėnesio išgautos naftos vidutinę pardavimo kainą už toną gavybos vietoje litais, įskaičiuojant nuolaidas, subsidijas, įvairias priemokas, bet išskaičiuojant PVM, akcizus, transportavimo ir draudimo išlaidas.
12. Įmonės statistinės ataskaitos adreso dalyje įrašo savo įmonės devynių ženklų kodą iš Juridinių asmenų registro ir keturių ženklų pagrindinės veiklos kodą pagal EVRK 2 red. bei užpildo ataskaitinio laikotarpio kiekvieno mėnesio išgautos naftos vidutinę pardavimo kainą už toną gavybos vietoje Lietuvos rinkoje ir ne Lietuvos rinkoje.
13. Departamento Kainų statistikos skyriaus specialistas tikrina gautus pirminius statistinius duomenis, ištaiso rastas klaidas. Surinkti statistiniai duomenys apie naftos kainas tikrinami lyginant juos su ankstesnio laikotarpio statistiniais duomenimis, analizuojant įmonių pateiktas pastabas, paaiškinimus. Dėl abejotinų kainų ir jų pasikeitimo priežasčių konsultuojamasi su atsakingais įmonių darbuotojais.
IX. IŠGAUTOS NAFTOS VIDUTINĖS PARDAVIMO KAINOS SKAIČIAVIMO FORMULĖS
15. Įmonės, prieš pradėdamos pildyti ataskaitą KA-13, turi apskaičiuoti išgautos naftos vidutines ataskaitinio ketvirčio t kiekvieno mėnesio m pardavimo kainas
atskirai Lietuvos rinkoje ir ne Lietuvos rinkoje pagal svertinio aritmetinio vidurkio formulę:
(1)
čia:
– ataskaitinio laikotarpio t mėnesio m sandorio j parduotos naftos kaina;
– ataskaitinio laikotarpio t mėnesio m sandorio j parduotos naftos kiekis;
t – ataskaitinis kalendorinis ketvirtis (mokestinis laikotarpis);
m – ataskaitinio kalendorinio ketvirčio t mėnuo;
j – sandoris, čia j = 1, ..., k;
k – sandorių skaičius.
16. Departamentas kalendorinio ketvirčio vidutinę išgautos naftos pardavimo kainą už toną gavybos vietoje skaičiuoja dviem etapais. Pirmame etape, remiantis duomenimis apie parduotos naftos kiekius ir kainas, atskirai skaičiuojamos Lietuvos rinkoje ir ne Lietuvos rinkoje parduotos naftos kainos.
16.1. Lietuvos rinkoje parduotos naftos vidutinė ketvirčio t kaina
skaičiuojama pagal svertinio aritmetinio vidurkio formulę:
(2)
čia:
– vidutinė ataskaitinio laikotarpio t mėnesio m įmonės i Lietuvos rinkoje parduotos naftos kaina;
– ataskaitinio laikotarpio t mėnesio m įmonės i Lietuvos rinkoje parduotos naftos kiekis;
t – ataskaitinis kalendorinis ketvirtis (mokestinis laikotarpis);
i – įmonė, išgaunanti naftą, čia i = 1, ..., n;
n – įmonių skaičius;
m – ataskaitinio kalendorinio ketvirčio t mėnuo;
L – Lietuvos rinka.
Pagal šią formulę skaičiuojant vidutinę kainą kaip svoriai naudojami parduotos naftos kiekiai, išreikšti tonomis. Kainos nurodomos litais už toną.
16.2. Parduotos ne Lietuvos rinkoje naftos vidutinė ketvirčio t kaina
skaičiuojama pagal analogišką formulę:
(3)
čia:
– vidutinė ataskaitinio laikotarpio t mėnesio m įmonės i ne Lietuvos rinkoje parduotos naftos kaina;
– ataskaitinio laikotarpio t mėnesio m įmonės i ne Lietuvos rinkoje parduotos naftos kiekis;
t – ataskaitinis kalendorinis ketvirtis (mokestinis laikotarpis);
i – įmonė, išgaunanti naftą, čia i = 1, ..., n;
n – įmonių skaičius;
m – ataskaitinio kalendorinio ketvirčio t mėnuo;
NL – ne Lietuvos rinka.
17. Antrame etape apskaičiuojama bendra vidutinė ketvirčio t išgautos naftos pardavimo Lietuvos rinkoje ir ne Lietuvos rinkoje kaina
už toną gavybos vietoje pagal formulę:
,
(4)
čia:
– vidutinė ataskaitinio laikotarpio t Lietuvos rinkoje parduotos naftos kaina;
– ataskaitinio laikotarpio t Lietuvos rinkoje parduotos naftos kiekis (apskaičiuojamas pagal formulę: );
– vidutinė ataskaitinio laikotarpio t ne Lietuvos rinkoje parduotos naftos kaina;
– ataskaitinio laikotarpio t ne Lietuvos rinkoje parduotos naftos kiekis (apskaičiuojamas pagal formulę: );
t – ataskaitinis kalendorinis ketvirtis (mokestinis laikotarpis);
i – įmonė, išgaunanti naftą, čia i = 1, ..., n;
n – įmonių skaičius;
m – ataskaitinio kalendorinio ketvirčio t mėnuo;
L – Lietuvos rinka;
NL – ne Lietuvos rinka.
X. VARTOTOJAMS PATEIKIAMI REZULTATAI
19. Statistinė informacija apie mokestinio laikotarpio (kalendorinio ketvirčio) išgautos naftos vidutinę pardavimo kainą skelbiama ne vėliau kaip kito ketvirčio pirmo mėnesio 19 d., jeigu tai poilsio ar švenčių diena – kitą artimiausią darbo dieną oficialiosios statistikos portale http://www.osp.stat.gov.lt.
XI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS