LIETUVOS MOKSLO TARYBOS
NUTARIMAS
DĖL Mokslo doktorantūros teisei Įgyti PRAŠYMų vertinimo tvarkos aprašo PATVIRTINIMO
2010 m. gruodžio 6 d. Nr. VII-53
Vilnius
Lietuvos mokslo taryba, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo (Žin., 2009, Nr. 54-2140) 48 straipsniu, Mokslo doktorantūros nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. gegužės 12 d. nutarimu Nr. 561 (Žin., 2010, Nr. 59-2900) ir Doktorantūros teisės suteikimo aprašu, patvirtintu švietimo ir mokslo ministro 2010 m. birželio 3 d. įsakymu Nr. V-825 (Žin., 2010, Nr. 65-3261), nutaria:
Patvirtinta
Lietuvos mokslo tarybos
2010 m. gruodžio 6 d.
nutarimu Nr. VII-53
MOKSLO DOKTORANTŪROS TEISEI ĮGYTI PRAŠYMŲ VERTINIMO TVARKOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Mokslo doktorantūros (toliau – doktorantūra) teisei įgyti prašymų vertinimo tvarkos aprašas (toliau – aprašas) reglamentuoja universiteto arba universiteto su kitais Lietuvos ar užsienio universitetais ir (ar) mokslinių tyrimų institutais (toliau – institucija) pateiktų dokumentų doktorantūros teisei įgyti (toliau – prašymas) vertinimo, kurį Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos (toliau – Ministerija) teikimu atlieka Lietuvos mokslo taryba (toliau – Taryba), tvarką bei vertinamosios išvados ir rekomendacijos dėl doktorantūros teisės suteikimo ar nesuteikimo pateikimo Ministerijai tvarką.
2. Šis aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymu (Žin., 2009, Nr. 54-2140), Mokslo doktorantūros nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. gegužės 12 d. nutarimu Nr. 561 (Žin., 2010, Nr. 59-2900) (toliau – Doktorantūros nuostatai) ir Doktorantūros teisės suteikimo aprašu, patvirtintu švietimo ir mokslo ministro 2010 m. birželio 3 d. įsakymu Nr. V-825 (Žin., 2010, Nr. 65-3261) (toliau – Doktorantūros aprašas).
II. EKSPERTŲ GRUPĖS DARBO TVARKA
3. Dokumentų doktorantūros teisei įgyti vertinimo bei vertinamosios išvados ir rekomendacijos parengimo procedūra remiasi ekspertiniu vertinimu.
4. Prašymus grupuoja ir ekspertų grupės narius pagal jų kompetenciją planuojamai (-oms) doktorantūros (-ų) krypčiai (-ims) skiria Tarybos Humanitarinių ir socialinių mokslų komitetas ar (ir) Gamtos ir technikos mokslų komitetas (toliau – Komitetai), vadovaudamiesi Tarybos 2008 m. birželio 16 d. nutarimu Nr. VII-02 patvirtintomis Lietuvos mokslo tarybos ekspertų skyrimo ir veiklos bendrosiomis taisyklėmis. Ekspertų grupė, ekspertų grupės vadovas (toliau – grupės vadovas) ir ekspertų grupės užduotis patvirtinama Tarybos valdybos nutarimu.
5. Ekspertų grupę sudaro ne mažiau kaip 5 nariai ir grupės vadovas. Grupės vadovas organizuoja ir koordinuoja ekspertų grupės darbą, pirmininkauja ekspertų grupės posėdžiams ir pateikia ekspertų grupės apibendrinamąją išvadą atitinkamam Tarybos Komitetui.
6. Tarybos Mokslo fondo specialistai pateikia ekspertų grupei reikiamus dokumentus, protokoluoja ekspertų grupės posėdžius ir priimtus nutarimus bei atlieka kitą ekspertų grupės veiklai užtikrinti reikalingą organizacinį darbą.
7. Kiekvienas ekspertų grupės narys ir grupės vadovas pasirašo nešališkumo deklaraciją ir konfidencialumo pasižadėjimą. Ekspertas negali dalyvauti svarstant klausimus ir priimant sprendimus dėl institucijos, su kuria yra tiesiogiai susijęs, prašymo.
8. Ekspertų grupės posėdis teisėtas, jeigu jame dalyvauja ne mažiau kaip 2/3 ekspertų grupės narių ir grupės vadovas.
9. Institucijos prašymas vertinamas dviem etapais: individualaus vertinimo ir vertinimo ekspertų grupėje.
10. Individualaus vertinimo metu kiekvienas ekspertų grupės narys įvertina visus ekspertų grupei priskirtus prašymus ir per ekspertų grupės nustatytą laiką parengia ekspertines išvadas, užpildydamas elektroninėje sistemoje šio aprašo 1 priede pateiktą Mokslo doktorantūros teisei įgyti prašymo vertinimo anketą (toliau – anketa). Prieš vertinimą ekspertų grupėje grupės vadovas privalo susipažinti su visomis individualiai užpildytomis anketomis.
11. Vertinimo ekspertų grupėje metu ekspertai pristato savo ekspertines išvadas ir po diskusijų bendru sutarimu priima apibendrinamąją išvadą, kurią parengia posėdžio metu užpildydami anketą (1 priedas). Nepavykus priimti sprendimo bendru sutarimu, sprendimas priimamas atviru balsavimu, jei už jį balsuoja ne mažiau kaip 2/3 visų balso teisę turinčių ekspertų grupės narių.
12. Anketoje turi būti pažymėtas vienas iš galimų pasiūlymų:
13. Vertinant mokslo doktorantūros teisei įgyti pateiktus dokumentus, įvertinama:
13.2. institucijos (-ų) potencialas mokslo kryptyje, kurioje siekiama įgyti doktorantūros teisę, taip pat potencialas doktorantūros projekte nurodytose mokslo kryptyse, kurių tematika susijusi su prašoma doktorantūra;
13.3. doktorantūros projektas (doktorantūros studijų turinys ir numatoma mokslinių tyrimų ir plėtros darbų bendra tematika, siejama su turima infrastruktūra, kitais ištekliais ir socialine partneryste);
15. Nagrinėdama doktorantūros teisei įgyti pateiktus dokumentus, ekspertų grupė Tarybos vardu gali kreiptis į instituciją dėl prašyme pateiktos informacijos patikslinimo. Sprendimas dėl to, ar kreiptis į instituciją, priimamas bendru ekspertų grupės sutarimu. Nepavykus priimti sprendimo bendru sutarimu, jis priimamas atviru balsavimu, jei už jį balsuoja ne mažiau kaip 2/3 posėdyje dalyvaujančių ekspertų grupės narių.
16. Grupės vadovas ekspertų grupės pasirašytą apibendrinamąją išvadą atitinkamam Tarybos Komitetui pateikia ne vėliau kaip per 40 darbo dienų nuo užduoties paskyrimo dienos. Anketoje turi būti išsamiai ir konkrečiai nurodomos priežastys, pagrindžiančios apibendrinamąją išvadą. Ekspertų grupė gali teikti pasiūlymų dėl doktorantūros komiteto sudėties ir doktorantūros reglamento patikslinimo.
III. VERTINAMOSIOS IŠVADOS IR REKOMENDACIJOS PATEIKIMO TVARKA
17. Komitetas, gavęs apibendrinamąją išvadą, ją svarsto ir aprobuoja. Svarstyme gali dalyvauti ekspertų grupės nariai. Aprobuota ekspertų išvada vadinama vertinamąja išvada. Jei išvada neaprobuojama, ekspertų grupė pagal Komiteto pastabas per 5 darbo dienas pateikia patikslintą išvadą.
19. Institucija savo pastabas dėl vertinamosios išvados ir pagal pasiūlymus patikslintą doktorantūros komiteto sudėtį ir doktorantūros reglamentą gali pateikti Tarybai ne vėliau kaip per 10 darbo dienų.
20. Komitetas, pasitaręs su ekspertų grupe, įvertina institucijos pateiktas pastabas bei pataisas, ir, jei reikia, tikslina vertinamąją išvadą.
22. Taryba posėdyje priima sprendimą dėl rekomendacijos suteikti ar nesuteikti institucijai prašyme nurodytą doktorantūros teisę. Sprendimas priimamas bendru sutarimu. Nepavykus priimti sprendimo bendru sutarimus, jis priimamas atviru balsavimu, jei už jį balsuoja ne mažiau kaip 2/3 posėdyje dalyvaujančių Tarybos narių. Rekomendacija kartu su vertinamąja išvada teikiama Ministerijai.
Mokslo doktorantūros teisei įgyti
prašymų vertinimo tvarkos aprašo
1 priedas
MOKSLO DOKTORANTŪROS TEISEI ĮGYTI PRAŠYMO VERTINIMO ANKETA
Institucija (-os)............................................................................................................................................................
Mokslo kryptis, kurioje prašoma doktorantūros teisės ..........................................................................
________________________________________________________________________________
Kiekviena anketos dalis vertinama pažymint laukelį ir įrašant komentarus.
I. Doktorantūros poreikis ir pagrįstumas
Prašymas nagrinėjamas pagal šiuos kriterijus:
1.1. Doktorantūros nacionalinis aktualumas ir tarptautiškumas:
(Doktorantūros aprašo priedas)
1.1.1. doktorantūros aktualumas mokslo, socialinei, kultūros raidai;
1.1.2. atitinkamos mokslo krypties mokslo daktarų poreikis Lietuvoje.
1.2. Anksčiau vykdytos doktorantūros rezultatyvumas ir efektyvumas (jei doktorantūra vykdyta):
(Doktorantūros aprašo priedas)
1.2.1. doktorantų ir parengtų mokslo daktarų skaičius;
1.2.2. doktorantų paskelbti mokslo darbai per doktorantūros studijų laikotarpį, dalyvavimas užsienio mokslinėse stažuotėse ir mokslinėse konferencijose, dalyvavimas disertacijos tematiką atitinkančiuose mokslinių tyrimų projektuose, doktorantų tyrimams gauta parama (subsidijos), taip pat skaičiuojant vienam studijas užbaigusiam doktorantui;
1.2.3. disertacijas apgynusių doktorantų įsidarbinimas ir tolesnė karjera.
£ Pakankamas £ Nepakankamas
Komentarai
Komentarai privalomi
|
II. Institucijos (-ų) potencialas mokslo kryptyje, kurioje siekiama įgyti doktorantūros teisę. Vertinamas ir institucijos potencialas doktorantūros projekte nurodytose mokslo kryptyse, kurių tematika susijusi su prašoma doktorantūra.
Prašymas nagrinėjamas remiantis Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2010 m. liepos 10 d. įsakymu Nr. V-1128 patvirtinta „Mokslo ir studijų institucijų mokslo (meno) darbų vertinimo metodika“ pagal šiuos kriterijus:
2.1. Doktorantūros komitetas:
2.1.1. doktorantūros komiteto narių sudėtis ir kompetencija prašomos doktorantūros kryptyje;
2.1.2. kiekvieno doktorantūros komiteto nario 5 svarbiausi mokslo darbai per pastarąjį penkmetį;
2.1.3. kiti atitinkamos mokslo krypties aukšto lygio mokslinius tyrimus ir kompetenciją patvirtinantys darbai.
2.2. Kiti doktorantūroje dalyvausiantys mokslininkai:
2.2.1. doktorantūroje dalyvausiančių kitų mokslininkų skaičius;
2.2.2. kiekvieno mokslininko 5 svarbiausi mokslo darbai per pastarąjį penkmetį;
2.2.3. institucijos (-ų) mokslininkų, atliekančių pagrindines ir nepagrindines pareigas, skaičius.
2.3. Doktorantūroje dalyvausiančios institucijos (-ų) pagrindimas ir mokslinis lygis
£ Pakankamas £ Nepakankamas
Komentarai
Komentarai privalomi
|
III. Doktorantūros projektas (doktorantūros studijų turinys ir numatoma mokslinių tyrimų ir plėtros darbų bendra tematika, siejama su turima infrastruktūra, kitais ištekliais ir socialine partneryste):
Prašymas nagrinėjamas pagal šiuos kriterijus:
3.1. Doktorantūros studijų ir tyrimų turinys:
3.1.1. doktorantūros studijų sandara, dalykų (modulių) tarpusavio ryšiai;
3.1.2. doktorantūros studijų rezultatų vertinimo tvarka;
3.1.3. numatomų doktorantūros tyrimų tematikų sąsajos su kitais institucijoje (-se) atliekamais tyrimais ir tyrimų vientisumas.
3.2. Doktorantūros institucinė sandara ir infrastruktūra:
3.2.1. sutartimis įteisintas tarptautinis bendradarbiavimas doktorantūroje;
3.2.2. bendradarbiavimas su socialiniais partneriais;
3.2.3. su doktorantūros studijomis ir tyrimais susijusi institucijų infrastruktūra.
£ Pakankamas £ Nepakankamas
Komentarai
Komentarai privalomi
|
IV. Doktorantūros reglamento projektas, parengtas vadovaujantis Doktorantūros nuostatų 11 punkto reikalavimais
Prašymas nagrinėjamas pagal šiuos kriterijus:
Reglamento projekto turinys ir kokybė:
4.1.1. reglamente nustatyta doktorantūros proceso tvarka bei atitiktis Doktorantūros nuostatams;
4.1.2. doktorantūros organizavimo proceso aprašymo išsamumas;
4.1.3. doktorantūros reglamento projekte numatomos priemonės doktorantūros ir daktaro disertacijos kokybei užtikrinti.
£ Pakankamas £ Nepakankamas
Komentarai
Komentarai privalomi
|
Išvada (pažymėti vieną formuluotę):
1. Rekomenduoti suteikti doktorantūros teisę £
2. Nerekomenduoti suteikti doktorantūros teisę £
Pastaba. Doktorantūros teisę rekomenduojama suteikti tada, kai visos keturios anketos dalys įvertintos „Pakankamai“. Jei nors viena anketos dalis įvertinta „Nepakankamai“, doktorantūros teisę suteikti nerekomenduojama.
£ Patvirtinu (-ame), kad vertindamas(-ami) šią paraišką, mano (mūsų) žiniomis, nesukėliau (-ėme) nei tiesioginio, nei netiesioginio interesų konflikto.
£ Pasižadu (-ame) saugoti ir tik teisės aktų nustatytais atvejais ir tvarka naudoti konfidencialią informaciją, kuri man (mums) tapo žinoma vertinant paraišką, bei saugoti man (mums) patikėtus dokumentus, kuriuose yra konfidenciali informacija, tokiu būdu, kad tretieji asmenys neturėtų galimybės su jais susipažinti ar pasinaudoti.
Grupės vadovas (pasirašo, kai rengiama apibendrinamoji išvada)
...............................................................................................
(Vardas ir pavardė, parašas)
Ekspertas (-ai)
...............................................................................................
(Vardas ir pavardė, parašas)
...............................................................................................
(Vardas ir pavardė, parašas)
...............................................................................................
(Vardas ir pavardė, parašas)
...............................................................................................
(Vardas ir pavardė, parašas)
...............................................................................................
(Vardas ir pavardė, parašas)
..............................
(data)
_________________