LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL GENETIŠKAI MODIFIKUOTO MAISTO, NAUJŲ MAISTO PRODUKTŲ IR NAUJŲ MAISTO INGREDIENTŲ SAUGOS KONTROLĖS PROGRAMOS PATVIRTINIMO

 

2004 m. rugpjūčio 19 d. Nr. B1-733

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos maisto įstatymo (Žin., 2000, Nr. 32-893, Nr. 64-2574; 2003, Nr. 92-4139) 11 straipsniu, Genetiškai modifikuotų organizmų įstatymo (Žin., 2001, Nr. 56-1976; 2003, Nr. 34-1419) 7, 8 straipsniais, sveikatos apsaugos ministro 2001 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. 683 patvirtintos Lietuvos higienos normos HN-106:2001 „Nauji maisto produktai ir nauji maisto ingredientai“ (Žin., 2002, Nr. 26-945) 15 punktu ir įgyvendindamas 2003 m. rugsėjo 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1830/2003 dėl genetiškai modifikuotų organizmų ir iš jų pagamintų maisto produktų ir pašarų susekamumo ir ženklinimo, iš dalies pakeičiantį Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2001/18/EB, 2003 m. rugsėjo 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1829/2003 dėl genetiškai modifikuoto maisto ir pašarų bei siekdamas apsaugoti vartotojus, kad genetiškai modifikuotas maistas, nauji maisto produktai ir nauji maisto ingredientai, importuojami ar eksportuojami ir esantys Lietuvos Respublikos rinkoje, būtų saugūs, teisingai paženklinti ir atitiktų teisės aktų reikalavimus:

1. Tvirtinu pridedamą Genetiškai modifikuoto maisto, naujų maisto produktų ir naujų maisto ingredientų saugos kontrolės programą.

2. Nurodau įsakymą vykdyti miestų, apskričių, rajonų valstybinėms maisto ir veterinarijos tarnyboms ir Nacionalinei veterinarijos laboratorijai.

3. Pavedu įsakymo vykdymo kontrolę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriui, Maisto ir veterinarijos audito tarnybai.

 

 

DIREKTORIAUS PAVADUOTOJAS

L. E. DIREKTORIAUS PAREIGAS                                                           PETRAS MAČIULSKIS

______________


PATVIRTINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

direktoriaus 2004 m. rugpjūčio 19 d.

įsakymu Nr. B1-733

 

GENETIŠKAI MODIFIKUOTO MAISTO, NAUJŲ MAISTO PRODUKTŲ IR NAUJŲ MAISTO INGREDIENTŲ SAUGOS KONTROLĖS programa

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Genetiškai modifikuoto maisto, naujų maisto produktų ir naujų maisto ingredientų saugos kontrolės programa parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos maisto įstatymo (Žin., 2000, Nr. 32-839; 2002, Nr. 64-2574; 2003, Nr. 92-4139) 11 straipsniu, Lietuvos Respublikos genetiškai modifikuotų organizmų įstatymo (Žin., 2001, Nr. 56-1976; 2003, Nr. 34-1419) 7, 8 straipsniais, sveikatos apsaugos ministro 2001 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. 683 patvirtintos Lietuvos higienos normos HN-106:2001 „Nauji maisto produktai ir nauji maisto ingredientai“ (Žin., 2002, Nr. 26-945)15 punktu, sveikatos apsaugos ministro 2003 m. įsakymu Nr. 575 „Dėl Kai kurių naujų maisto produktų ir naujų maisto ingredientų pateikimo į rinką reikalavimų patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 99-4454), apsaugos ministro 2004 m. balandžio 22 d. įsakymu Nr. 259 „Dėl „Jautrių“ maisto prekių sąrašo patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 65-2299), Lietuvos Respublikos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2004 m. balandžio 30 d. įsakymu Nr. B1-411 „Dėl Iš trečiųjų šalių įvežamų į Lietuvos Respubliką negyvūninių maisto prekių saugos ir kokybės kontrolės tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 76-2646), Lietuvos Respublikos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2004 m. balandžio 26 d. įsakymu Nr. B1-375 „Dėl Genetiškai pakeistų, naujų maisto ir pašarų produktų saugos kontrolės 2004 m. strateginio veiklos plano patvirtinimo“, Lietuvos Respublikos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2004 m. gegužės 11 d. įsakymu Nr. B1-459 „Dėl Įvežamų maisto ir pašarų produktų, kuriuose galėtų būti genetiškai modifikuotų organizmų, inspekcinių mėginių atrinkimo 2004 m. plano patvirtinimo“.

2. Vartojamos sąvokos:

Atitikties patikrinimas – vizualinis įvežamų negyvūninių maisto prekių atitikties prekių dokumentams patikrinimas, spaudų ir žymų atitikties nustatytiems reikalavimams patikrinimas.

Dokumentų patikrinimas – tiekėjo atitikties deklaracijų ir kitų negyvūnines maisto prekes lydinčių dokumentų patikrinimas.

Fizinis patikrinimas – negyvūninių maisto prekių ženklinimo patikrinimas, jeigu reikia, atrenkant mėginius tyrimams.

Genetinė modifikacija – genetinės medžiagos pakeitimas naudojant atitinkamus biotechnologijos metodus.

Genetiškai modifikuotas maistas maistas, kurio sudėtyje yra genetiškai modifikuotų organizmų, kuris susideda arba yra pagamintas iš jų.

Genetiškai modifikuotas organizmas (toliau – GMO) – organizmas (išskyrus žmogų), kurio genetinė medžiaga yra pakeista tokiu būdu, kuris paprastai nepasitaiko poruojantis ir (arba) natūralios rekombinacijos atveju.

Maisto kontrolės postas įvežamų negyvūninių maisto prekių kontrolės organizavimo vieta, kuri gali būti arba valstybės teritorijos viduje esančioje muitinės įstaigoje, kurioje atliekamas įvežamų maisto prekių muitinis įforminimas, arba VMVT teritoriniame padalinyje.

Nauji maisto produktai ir nauji maisto ingredientai – maisto produktams ar maisto ingredientams nelygiaverčiai produktai ar ingredientai:

- kuriuose yra ir kurie susideda iš GMO;

- pagaminti iš GMO, bet jų neturintys;

- su nauja ar sąmoningai modifikuota pirmine molekulių struktūra;

- kurie susidaro arba yra išskirti iš mikroorganizmų, grybų ar jūros dumblių;

- kurie susidaro arba yra išskirti iš augalų, bei maisto ingredientai, kurie yra išskirti iš gyvūnų, išskyrus maisto produktus ir maisto ingredientus, kurie gaunami tradiciniais dauginimo ar auginimo būdais ir kurie per daugelį metų įsitvirtino kaip saugūs vartoti maisto produktai;

- kuriems buvo pritaikytas dabar nenaudojamas gamybos procesas, sukeliantis maisto produktų ar maisto ingredientų sudėties ar struktūros esminių pokyčių, turinčių įtakos jų maistinei vertei, medžiagų apykaitai ar nepageidaujamų medžiagų kiekiui.

Trečiosios šalys – šalys, nepriklausančios Europos Sąjungai, išskyrus Islandijos Respubliką, Lichtenšteino Kunigaikštystę ir Norvegijos Karalystę.

Kitos Genetiškai modifikuoto maisto, naujų maisto produktų ir naujų maisto ingredientų saugos kontrolės programoje (toliau – Programa) vartojamos sąvokos atitinka Maisto įstatyme, Genetiškai modifikuotų organizmų įstatyme vartojamas sąvokas.

 

II. programos tikslai ir UŽDAVINIAI

 

3. Programos tikslai yra šie:

3.1. užtikrinti, kad genetiškai modifikuotas maistas, nauji maisto produktai ir nauji maisto ingredientai, importuojami ar eksportuojami ir esantys Lietuvos Respublikos rinkoje, būtų saugūs, paženklinti ir atitiktų teisės aktų reikalavimus;

3.2. atlikti importuojamo, eksportuojamo ir esančio Lietuvos Respublikos rinkoje genetiškai modifikuoto maisto, naujų maisto produktų ir naujų maisto ingredientų dokumentų, atitikties ir fizinį patikrinimus;

3.3. kontroliuoti importuojamo ir esančio Lietuvos Respublikos rinkoje genetiškai modifikuoto maisto, naujų maisto produktų ir naujų maisto ingredientų ženklinimą;

3.4. tikrinti, kad maisto tvarkymo įmonėse, kuriose gaminamas genetiškai modifikuotas maistas, nauji maisto produktai ir nauji maisto ingredientai, produkcija būtų saugi ir atitiktų teisės aktų reikalavimus;

3.5. atlikti genetiškai modifikuoto maisto, naujų maisto produktų ir naujų maisto ingredientų laboratorinius tyrimus;

3.6. teikti metodinę pagalbą valstybiniams maisto produktų inspektoriams, gamintojams, importuotojams ir eksportuotojams genetiškai modifikuoto maisto, naujų maisto produktų ir naujų maisto ingredientų srityje.

4. Programos uždaviniai yra šie:

4.1. užtikrinti, kad genetiškai modifikuotas maistas, nauji maisto produktai ir nauji maisto ingredientai, importuojami ar eksportuojami ir esantys Lietuvos Respublikos rinkoje, atitiktų teisės aktų reikalavimus, būtų saugūs;

4.2. sukurti efektyvią genetiškai modifikuotų maisto, naujų maisto produktų ir naujų maisto ingredientų, importuojamų, eksportuojamų ir esančių Lietuvos Respublikos rinkoje, saugos kontrolę.

 

III. VALSTYBINIŲ MAISTO PRODUKTŲ INSPEKTORIŲ TEISĖS IR PAREIGOS

 

5. Apskričių, miestų, rajonų valstybinių maisto ir veterinarijos tarnybų valstybiniai maisto produktų inspektoriai turi apskričių, miestų, rajonų valstybinių maisto ir veterinarijos tarnybų viršininkų arba jų įgaliotų asmenų pavedimu tikrinti, kaip laikomasi genetiškai modifikuoto maisto, naujų maisto produktų ir naujų maisto ingredientų saugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų.

6. Apskričių, miestų, rajonų valstybinių maisto ir veterinarijos tarnybų valstybiniai maisto produktų inspektoriai, vykdydami savo pareigas, turi teisę:

6.1. gauti iš valstybės ir savivaldos institucijų, juridinių ir fizinių asmenų informaciją ir dokumentus genetiškai modifikuoto maisto, naujų maisto produktų ir naujų maisto ingredientų saugą ir kokybę reglamentuojančių teisės aktų pažeidimams tirti;

6.2. apskričių, miestų, rajonų valstybinių maisto ir veterinarijos tarnybų viršininkų arba jų įgaliotų asmenų pavedimu ir pateikę tarnybinį pažymėjimą nekliudomai patekti į visas maisto tvarkymo įmones, kurios gamina genetiškai modifikuotą maistą, naujus maisto produktus ir naujus maisto ingredientus, ir gauti informaciją, būtiną kontrolės funkcijoms atlikti;

6.3. vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. balandžio 2 d. nutarimu Nr. 439 „Dėl Produktų pateikimo į rinką ribojimo priemonių taikymo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 35-1307), nustatyta tvarka gauti iš gamintojų, importuotojų, pardavėjų produktų mėginius, kurių reikia genetiškai modifikuoto maisto, naujų maisto produktų ir naujų maisto ingredientų saugą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimams tirti;

6.4. imti mėginius, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. spalio 9 d. nutarimu Nr. 1253 „Dėl importuojamų prekių tikrinimo siekiant nustatyti, ar jos atitinka saugos reikalavimus“ (Žin., 2003, Nr. 97-4346), „Jautrių“ maisto prekių sąrašo 1.21, 2.4 punktais, Lietuvos Respublikos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2004 m. balandžio 30 d. įsakymu Nr. B1-411 „Dėl Iš trečiųjų šalių įvežamų į Lietuvos Respubliką negyvūninių maisto prekių saugos ir kokybės kontrolės tvarkos patvirtinimo“ ir LST ISO 13690:2000 „Grūdai, ankštiniai ir malti produktai. Ėminių ėmimas iš talpyklų“;

6.5. nustatę pažeidimų, taikyti rinkos ribojimo priemones pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. balandžio 2 d. nutarimu Nr. 439 „Dėl Produktų pateikimo į rinką ribojimo priemonių taikymo tvarkos patvirtinimo“, Lietuvos Respublikos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2002 m. birželio 4 d. įsakymu Nr. 255 „Dėl Produktų pateikimo į rinką ribojimo priemonių taikymo tvarkos įgyvendinimo“ (Žin., 2002, Nr. 77-3323) ir Lietuvos Respublikos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2001 m. birželio 12 d. įsakymu Nr. 257 „Dėl tipinių formų patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 52-1857) patvirtintus reikalavimus.

7. Apskričių, miestų, rajonų valstybinių maisto ir veterinarijos tarnybų valstybiniai maisto produktų inspektoriai turi ir kitų įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, kitais teisės aktais suteiktų teisių ir pareigų.

 

IV. Genetiškai MODIFIKUOTO MAISTO, NAUJŲ MAISTO PRODUKTŲ IR NAUJŲ MAISTO

INGREDIENTŲ ženklinimo reikalavimai

 

8. Genetiškai modifikuotas maistas, nauji maisto produktai ir nauji maisto ingredientai, tiekiami į Lietuvos Respublikos rinką, turi būti saugūs ir atitikti ženklinimo reikalavimus, nurodytus Lietuvos higienos normoje HN 106:2001 „Nauji maisto produktai ir nauji maisto ingredientai“, sveikatos apsaugos ministro 2002 m. gruodžio 24 d. įsakymu Nr. 677 patvirtintoje Lietuvos higienos normoje HN 119:2002 „Maisto produktų ženklinimas“ (Žin., 2003, Nr. 13-530) ir sveikatos apsaugos ministro 2003 m. rugsėjo 30 d. įsakyme Nr. V-575 „Dėl Kai kurių naujų maisto produktų ir naujų maisto ingredientų pateikimo į rinką reikalavimų patvirtinimo“ bei 2003 m. rugsėjo 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 1829/2003 dėl genetiškai modifikuoto maisto ir pašarų, 2003 m. rugsėjo 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 1830/2003 dėl genetiškai modifikuotų organizmų ir iš jų pagamintų maisto produktų ir pašarų atsekamumo ir ženklinimo, iš dalies pakeičiančiame Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2001/18/EB.

 

V. GENETIŠKAI MODIFIKUOTO MAISTO, naujų maisto produktų ir naujų maisto

ingredientų IMPORTO IR RINKOS kontrolė

 

9. Kontrolės metu apskričių, rajonų, miestų valstybinių maisto ir veterinarijos tarnybų valstybiniai maisto produktų inspektoriai atlieka fizinį, atitikties, dokumentų patikrinimus ir, jei reikia, paima mėginius laboratoriniams tyrimams atlikti.

10. Iš trečiųjų šalių galima įvežti tik įteisintą ir patvirtintą Europos Sąjungoje, atitinkantį Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatytus saugos ir kokybės reikalavimus genetiškai modifikuotą maistą, naujus maisto produktus ir naujus maisto ingredientus.

11. Pagal Iš trečiųjų šalių įvežamų į Lietuvos Respubliką negyvūninių maisto prekių saugos ir kokybės kontrolės tvarką, įvežant genetiškai modifikuotą maistą, naujus maisto produktus ir naujus maisto ingredientus, importuotojas turi turėti Europos Sąjungos kompetentingos institucijos leidimą tiekti juos į rinką.

12. Įvežamas iš trečiųjų šalių genetiškai modifikuotas maistas, nauji maisto produktai ir nauji maisto ingredientai, jeigu siuntą lydinčiuose dokumentuose ir jų ženklinimo rekvizituose nėra nurodyta, kad tai genetiškai modifikuotas maistas, nauji maisto produktai ir nauji maisto ingredientai, turi būti tiriami dėl genetinės modifikacijos. Laboratorinių tyrimų išlaidas padengia importuotojas.

13. Maisto kontrolės poste atrenkami 2 genetiškai modifikuoto maisto, naujų maisto produktų ir naujų maisto ingredientų siuntos mėginiai genetinės modifikacijos tyrimams atlikti, surašomas mėginių paėmimo aktas pagal Lietuvos Respublikos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2000 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. 58 „Dėl mėginių lydraščių, jų paėmimo aktų ir rezultatų atsakymo suvienodinimo“ patvirtintą formą, o tiekėjo atitikties deklaracija pažymima žyma „Privaloma papildoma kontrolė“; kol atliekamas mėginio tyrimas, transporto priemonė užplombuojama arba joje buvusios prekės sukraunamos į muitinės sandėlį ar importo ir eksporto terminalą.

14. Vienas mėginys kartu su mėginių lydraščiu siunčiamas į akredituotos Nacionalinės veterinarijos laboratorijos Genetiškai modifikuotų organizmų skyrių (J. Kairiūkščio g. 10, Vilnius), antras mėginys yra paliekamas savininkui.

15. Nacionalinė veterinarijos laboratorija, atlikusi tyrimą, ne vėliau kaip per 2 darbo dienas išduoda tyrimų protokolą su išvada mėginius atrinkusiam maisto kontrolės postui, kitą tyrimų protokolą perduoda maisto prekių importuotojui.

16. Apie genetiškai modifikuoto maisto, naujų maisto produktų ir naujų maisto ingredientų tyrimų rezultatus (kiekvieno mėnesio paskutinę dieną), apie tirtame maisto produkte nustatytą didesnę negu 0,9 proc. genetinę modifikaciją (kiekvienu atveju) Nacionalinės veterinarijos laboratorijos Genetiškai modifikuotų organizmų skyrius informuoja Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyrių el. paštu vjarosiene@vet. lt arba faksu (8~5) 249 17 17.

17. Jeigu atlikus tyrimus nustatyta, kad genetiškai modifikuoto maisto, naujų maisto produktų ir naujų maisto ingredientų siunta atitinka teisės aktuose nustatytus reikalavimus, tiekėjo atitikties deklaraciją maisto kontrolės posto specialistas pažymi žyma „Realizuoti leidžiama“.

18. Jeigu atlikus tyrimus nustatyta, kad tirtame mėginyje yra daugiau negu 0,9 proc. GMO ar jie nėra įteisinti Europos Sąjungoje, maisto kontrolės posto specialistas išduoda Lietuvos Respublikos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2001 m. rugpjūčio 20 d. įsakymu Nr. 338 „Dėl leidimo realizuoti importines negyvūnines maisto prekes ir pažymos dėl negyvūninių maisto prekių netinkamumo žmonių maistui patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 74-2620) patvirtintą pažymą su išvada, nurodančia, kodėl ši siunta netinkama realizuoti, ir priima sprendimą, įgaliojantį maisto prekių importuotoją per 14 kalendorinių dienų nuo minėtos pažymos išdavimo išvežti siuntą iš Lietuvos Respublikos teritorijos, įforminus negrąžinamojo eksporto procedūrą, kontroliuojant maisto kontrolės posto specialistui, arba nustatyta tvarka siuntą padaryti nekenksmingą ar sunaikinti.

19. Kiekvienos genetiškai modifikuoto maisto, naujų maisto produktų ir naujų maisto ingredientų siuntos dokumentai tikrinami importo metu ar vykdant rinkos kontrolę.

20. Fizinis patikrinimas atliekamas genetiškai modifikuoto maisto, naujų maisto produktų ir naujų maisto ingredientų importo metu ar vykdant rinkos kontrolę. Vykdant rinkos kontrolę, mėginiai atrenkami, jei lydinčiuose dokumentuose nėra pakankamai informacijos apie genetiškai modifikuoto maisto, naujų maisto produktų ir naujų maisto ingredientų rizikos įvertinimą žmogaus sveikatai, vartojimo paskirtį.

21. Genetiškai modifikuoto maisto, naujų maisto produktų ir naujų maisto ingredientų kontrolė Lietuvos Respublikos rinkoje atliekama ne rečiau kaip vieną kartą per metus pagal kasmetinę maisto tvarkymo įmonių valstybinės maisto kontrolės programą.

22. Esant būtinumui (ginčo atveju, įtarus, kad genetiškai modifikuotas maistas, nauji maisto produktai ir nauji maisto ingredientai kelia pavojų žmonių sveikatai), vadovaujantis „Jautrių“ maisto prekių sąrašo 1.21 ir 2.4 punktais ir Lietuvos higienos normos HN 106:2001 „Nauji maisto produktai ir nauji maisto ingredientai“ 14 punkto reikalavimais, būtina atlikti genetiškai modifikuoto maisto, naujų maisto produktų ir naujų maisto ingredientų laboratorinius tyrimus ir, jeigu nustatyta, kad jie kelia pavojų žmonių sveikatai, atlikti ir visuomenės sveikatos saugos ekspertizę.

______________