LIETUVOS RESPUBLIKOS MUITINĖS DEPARTAMENTAS
Į S A K Y M A S
DĖL DVIEJŲ KANALŲ (ŽALIOJO IR RAUDONOJO) SISTEMOS TAIKYMO TVARKOS
1993 m. lapkričio 29 d. Nr. 314
Vilnius
Remdamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. liepos 9 d. nutarimu Nr. 518 „Dėl muito režimo fiziniams asmenims nustatymo“ patvirtintų Keleivių vykimo per Lietuvos Respublikos valstybės sieną muitinės taisyklių 7 punktu, kuriame nurodyta, kad Muitinės departamento nustatyta tvarka dviejų kanalų (žaliojo ir raudonojo) sistema gali būti taikoma ir atliekant autotransporto priemonėmis vykstančių keleivių muitinį tikrinimą,
1. Patvirtinti pridedamą Dviejų kanalų (žaliojo ir raudonojo) sistemos taikymo atliekant autotransporto priemonėmis vykstančių keleivių muitinį tikrinimą tvarką.
2. Dviejų kanalų (žaliojo ir raudonojo) sistemos taikymo atliekant autotransporto priemonėmis vykstančių keleivių muitinį tikrinimą tvarką, patvirtintą šiuo įsakymu, taikyti nuo 1993 m. gruodžio 6 d.
PATVIRTINTA
Muitinės departamento
prie Finansų ministerijos
1993 m. lapkričio 29 d.
įsakymu Nr. 314
DVIEJŲ KANALŲ (ŽALIOJO IR RAUDONOJO) SISTEMOS TAIKYMO ATLIEKANT AUTOTRANSPORTO PRIEMONĖMIS VYKSTANČIŲ KELEIVIŲ MUITINĮ TIKRINIMĄ
TVARKA
1. Dviejų kanalų (žaliojo ir raudonojo) sistemos taikymo atliekant autotransporto priemonėmis vykstančių keleivių muitinį tikrinimą tvarka (toliau – Tvarka) reglamentuoja asmeninio naudojimo autotransporto priemonėmis vykstančių keleivių muitinį tikrinimą, atliekamą pasienio postuose (įskaitant prieplaukas, kuriose gali švartuotis jūrų laivai (keltai), skirti autotransporto priemonių ir jomis vykstančių keleivių pervežimui) esančiose muitinės zonose taikant dviejų kanalų (žaliojo ir raudonojo) sistemą.
2. Šioje Tvarkoje vartojamos sąvokos:
2.1. „keleivis“ – fizinis asmuo:
- nesantis nuolatiniu Lietuvos Respublikos gyventoju, laikinai atvykstantis į Lietuvos Respubliką turizmo, sporto, darbo, profesinių susirinkimų, gydymosi, mokslo ir panašiais tikslais bei iš jos išvykstantis, taip pat vykstantis per Lietuvos Respubliką tranzitu;
- esantis nuolatiniu Lietuvos Respublikos gyventoju, laikinai išvykstantis iš Lietuvos Respublikos į užsienį turizmo, sporto, darbo, profesinių susirinkimų, gydymosi, mokslo ir panašiais tikslais bei grįžtantis atgal;
2.2. „asmeninio naudojimo autotransporto priemonės“ – autotransporto priemonės (įskaitant motociklus) bei jų priekabos su atsarginėmis jų dalimis, įprastiniais reikmenimis bei įranga, įvežamos ir išvežamos vien tiktai jas įvežančio ar išvežančio asmens asmeniniam naudojimui (ne asmenims ar prekėms vežti už atlygį);
3. Ši Tvarka taikoma tikrinant keleivius, vykstančius asmeninio naudojimo autotransporto priemonėmis, kuriose yra ne daugiau kaip 9 sėdimosios vietos (kartu su vairuotojo), nepriklausomai nuo keleivių pilietybės ir nuolatinės gyvenamosios vietos.
4. Taikant dviejų kanalų (žaliojo ir raudonojo) sistemą, šios Tvarkos 3 punkte nurodytomis autotransporto priemonėmis vykstantiems keleiviams leidžiama pasirinkti vieną iš dviejų kanalų – žaliąjį arba raudonąjį.
Žaliojo kanalo pasirinkimu autotransporto priemone vykstantys keleiviai deklaruoja, kad nei vienas iš jų negabena daiktų, kurių kiekis yra didesnis už nustatytąsias įvežimo (išvežimo) normas, už kuriuos nustatyti importo (eksporto) muitai ir mokesčiai arba kuriems taikomi įvežimo (išvežimo) draudimai bei apribojimai. Žaliąjį kanalą pasirinkusiems keleiviams neatliekamas joks papildomas muitinis tikrinimas (išskyrus keleivius, kuriems atliekamas pasirinktinis tikrinimas).
Raudonasis kanalas turi būti pasirenkamas, kai nors vienas autotransporto priemone vykstantis keleivis gabena nustatytaisiais atvejais leidžiamus gabenti daiktus, kurių kiekis yra didesnis už nustatytąsias įvežimo (išvežimo) normas, už kuriuos nustatyti importo (eksporto) muitai ir mokesčiai ar kuriems taikomi įvežimo (išvežimo) draudimai bei apribojimai, taip pat tais atvejais, kai keleivis nėra įsitikinęs, kad negabena tokių daiktų. Pasirinkę raudonąjį kanalą, keleiviai privalo deklaruoti gabenamus daiktus žodžiu arba raštu, vadovaudamiesi Muitinės departamento prie Finansų ministerijos patvirtintais Prekių deklaravimo ir muitinio tikrinimo nuostatais.
5. Autotransporto priemonių ir jomis vykstančių keleivių gabenamų daiktų muitinis tikrinimas atliekamas keleiviams dalyvaujant. Muitinio tikrinimo metu keleiviams draudžiama be muitinės sutikimo įlipti į autotransporto priemonę, išlipti iš jos ar persėsti į kitą autotransporto priemonę, taip pat iškrauti ar pakrauti daiktus.
6. Žaliojo arba raudonojo kanalo pasirinkimas, taikant dviejų kanalų (žaliojo ir raudonojo) sistemą autotransporto priemonėmis vykstančių keleivių muitiniam tikrinimui, turi būti vykdomas tokia tvarka:
6.1. kai žaliasis ir raudonasis kanalai įrengti skirtingose transporto juostose – įvažiuojant į žaliojo arba raudonojo kanalo juostą, žaliojo kanalo transporto juosta žymima žalios spalvos taisyklingu aštuoniakampiu ir užrašu „Deklaruojamų daiktų nėra“ („Nothing to declare“). Raudonojo kanalo transporto juosta žymima raudonos spalvos kvadratu ir užrašu „Deklaruojami daiktai“ („Goods to declare“). Be to, turi būti užrašas „Muitinė“ („Customs“). Žaliojo ir raudonojo kanalų transporto juostos turi būti atskirtos taip, kad įvažiavus į vieną iš jų nebūtų galima autotransporto priemone nekliudomai pervažiuoti į kitą juostą;
6.2. kai dviejų kanalų (žaliojo ir raudonojo) sistema taikoma tikrinant keleivius toje pačioje transporto juostoje, prieš įvažiuojant į užrašu „Muitinė“ („Customs“) pažymėtą zoną būtina pritvirtinti ant automobilio priekinio stiklo (išorinėje pusėje) „žaliojo-raudonojo kanalo kupono“ „žaliąją“ arba „raudonąją“ dalį. „Žalioji“ kupono dalis pažymėta žalios spalvos taisyklingu aštuoniakampiu ir užrašu „Deklaruojamų daiktų nėra“ („Nothing to declare“), „raudonoji dalis“ – raudonos spalvos kvadratu ir užrašu „Deklaruojami daiktai“ („Goods to declare“). Vietoje specialaus „žaliojo-raudonojo kanalo kupono“ gali būti naudojami kiti tam pačiam tikslui skirti kuponai (talonai), kuriuose vienareikšmiškai pažymėtas žaliojo arba raudonojo kanalo pasirinkimas.
7. Keleiviai, gabenantys per valstybės sieną pasirinkus žaliąjį kanalą daiktus, kurių kiekis yra didesnis už nustatytąsias įvežimo (išvežimo) normas, už kuriuos nustatyti importo (eksporto) muitai ir mokesčiai ar kuriems taikomi įvežimo (išvežimo) draudimai bei apribojimai, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.