LIETUVOS RESPUBLIKOS

GYVENTOJŲ SANTAUPŲ KOMPENSAVIMO

Į S T A T Y M A S

 

1996 m. spalio 9 d. Nr. I-1583

Vilnius

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

Šis įstatymas nustato Lietuvos Respublikos piliečių ir asmenų, nuolat gyvenančių Lietuvos Respublikoje, nuvertėjusių indėlių ir kitų indėliams prilygintų piniginių lėšų, sukauptų Lietuvos bankuose iki 1991 m. vasario 26 d., kompensavimą.

 

2 straipsnis. Kompensuojamos santaupos

Kompensuojamos šios Lietuvos Respublikos piliečių ir asmenų, nuolat gyvenančių Lietuvos Respublikoje (toliau – gyventojų), santaupos ir joms prilygintos lėšos:

1) indėliai, sukaupti valstybiniuose bankuose iki 1991 m. vasario 26 d., jeigu šių indėlių likučiai buvo atkurti iki 1992 m. gegužės 10 d. ir nėra sumažėję iki 1993 m. birželio 24 d.;

2) valstybinio draudimo sutarčių įmokos, sutaupytos Valstybinio draudimo įstaigoje iki 1991 m. vasario 26 d. ir neišmokėtos gyventojams iki 1993 m. birželio 24 d.;

3) grąžintino turto vertės, iki 1992 m. liepos 1 d. apskaičiuotos buvusiems politiniams kaliniams, tremtiniams ir jiems prilygintiems asmenims, jeigu šios sumos buvo pervestos į nurodytų asmenų indėlių sąskaitas valstybiniuose bankuose ir nėra sumažėjusios iki 1993 m. birželio 24 d.;

4) vienkartinės paramos sumos asmenims, nukentėjusiems kovose už Lietuvos laisvę (1991 m. sausio 11–13 d. ir vėlesniuose įvykiuose), jeigu šios sumos buvo pervestos į nurodytų asmenų indėlių sąskaitas valstybiniuose bankuose iki 1993 m. birželio 24 d. ir neišmokėtos iki tos pačios datos;

5) lėšos, gautos už valstybei iki 1992 m. birželio 1 d. parduotus gyvulininkystės produktus ir pervestos į atskiras indėlių arba atsiskaitomąsias sąskaitas Lietuvos taupomajame ar Žemės ūkio bankuose Vyriausybės 1992 m. sausio 31 d. nutarimo Nr.67 „Dėl gyventojų skatinimo parduoti valstybei gyvulininkystės produktus žiemos ir pavasario mėnesiais“ nustatyta tvarka, jeigu šių indėlių likučiai nesumažėjo iki 1993 m. birželio 24 d.;

6) grąžintino turto vertės, nuo 1992 m. liepos 1 d. iki 1993 m. birželio 24 d. apskaičiuotos buvusiems politiniams kaliniams, tremtiniams ir jiems prilygintiems asmenims, jeigu šios sumos buvo pervestos į nurodytų asmenų indėlių sąskaitas valstybiniuose bankuose ir neišmokėtos iki 1993 m. birželio 24 d.

 

3 straipsnis. Kompensacinės sąskaitos

1. Kompensacinė sąskaita atidaroma kiekvienam indėlininkui ir jam prilygintam asmeniui, kuriam pagal šį įstatymą suteikta teisė gauti kompensaciją. Sąskaita atidaroma toje banko įstaigoje, kurioje buvo sukauptos kompensuojamosios lėšos.

2. Kiekvienas gyventojas gali turėti vieną kompensacinę sąskaitą. Į ją įrašomos visos kompensavimo sumos.

3. Santaupų ir joms prilygintų lėšų kompensuotina suma nustatoma kiekvienam indėlininkui. Žyma apie jos dydį daroma taupomojoje knygelėje jos pateikimo momentu, įrašant kompensacines sumas kompensavimo sąskaitos nebalansinėje dalyje. Kompensacines sąskaitas galima perleisti ar parduoti.

 

4 straipsnis. Kompensuojamųjų lėšų naudojimas

1. Gyventojų indėlių ir jiems prilygintų lėšų apskaičiuotas kompensavimo sumas indėlininkai gali panaudoti Turto fondo santaupoms kompensuoti kapitalui (akcijoms) įsigyti (pirkti). Įsigyti (pirkti) kapitalo (akcijų) už apskaičiuotas kompensavimo sumas gali kiekvienas indėlininkas, nepaisant nustatyto kompensavimo sumų pervedimo (išmokėjimo) pinigais eiliškumo.

2. Gyventojams, šio įstatymo įsigaliojimo dieną turintiems mažiau kaip 55 metus, kompensavimo sumos pinigais nebus išmokamos (išskyrus 5 straipsnyje numatytus atvejus). Jiems leidžiama už apskaičiuotas kompensavimo sumas tik įsigyti Turto fondo santaupoms kompensuoti kapitalo (pirkti akcijų, akcijų paketų).

 

5 straipsnis. Kompensacinių lėšų pervedimo (išmokėjimo) eiliškumas

1. Gyventojų indėlių ir jiems prilygintų lėšų kompensavimo sumos pervedamos (išmokamos) tokia tvarka:

1) pirmiausia pervedamos (išmokamos) apskaičiuotos kompensavimo sumos pensininkams, iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos sukakusiems 70 ir daugiau metų, asmenims, nukentėjusiems kovose už Lietuvos laisvę, daugiavaikėms šeimoms, politiniams kaliniams ir tremtiniams, iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos sulaukusiems pensinio amžiaus, ir pirmos grupės invalidams;

2) pervedus (išmokėjus) šio straipsnio 1 dalies 1 punkte nurodytai grupei kompensavimo sumas, pradedama kompensuoti gyventojams, iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos sukakusiems 60 ir daugiau metų, ir antros grupės invalidams;

3) pervedus (išmokėjus) šio straipsnio 1 dalies 2 punkte nurodytai grupei kompensavimo sumas, pradedama kompensuoti gyventojams, iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos sukakusiems 55 ir daugiau metų, ir trečios grupės invalidams.

2. Gyventojų indėlių ir jiems prilygintų lėšų pervedimo (išmokėjimo) sumos pagal Vyriausybės parengtą tvarką ir nepaisant šiame straipsnyje nustatyto eiliškumo gali būti pervedamos (išmokamos) anksčiau tik šiais atvejais:

1) indėlininko mirtis;

2) sunkus ilgalaikis gydymas;

3) pirmos grupės invalidumo nustatymas.

3. Jeigu netaikomos šio straipsnio 2 dalyje nurodytos lengvatos, kiekvienos grupės indėlininkams kasmet pervedamos (išmokamos) vienodos kompensavimo sumos, nepaisant indėlio dydžio.

 

6 straipsnis. Kompensavimo sumų išmokėjimo (pervedimo) terminai

1. Gyventojų indėlių ir jiems prilygintų lėšų, nurodytų šio įstatymo 5 straipsnyje, kompensavimo sumos pinigais turi būti Vyriausybės pervestos ne vėliau kaip iki 2005 m. sausio 1 d.

2. Kol Turto fondui santaupoms kompensuoti bus perduotas turtas ir priimtas šio fondo veiklą nustatantis įstatymas, indėliai ir jiems prilygintos lėšos kompensuojamos 1993 m. gruodžio 15 d. Seimo nutarimo „Dėl gyventojų santaupų indeksavimo“ ir atitinkamų Vyriausybės nutarimų nustatyta tvarka. Apskaičiuotas kompensavimo sumas gyventojai gali naudoti ne vėliau kaip iki 2005 m. sausio 1 d.

 

7 straipsnis. Indėlininkų privilegijos

Jeigu parduodant Turto fondo santaupoms kompensuoti turtą, akcijų paketus ar akcijas yra keli vienodi jų pirkimo pasiūlymai, pirmumo teisę įsigyti šio fondo turto, akcijų paketų ar akcijų turi indėlininkai ir jiems prilyginti asmenys.

 

8 straipsnis. Turto fondas santaupoms kompensuoti

1. Santaupų kompensavimui užtikrinti yra įkuriamas Turto fondas santaupoms kompensuoti. Fondui neatlygintinai pagal Seimo patvirtintą sąrašą ir indeksuoto turto vertę yra perduodamas valstybinis turtas, valstybei priklausančių akcijų akcinėse bendrovėse ir uždarosiose akcinėse bendrovėse paketai bei valstybei priklausančios akcijos įmonėse, privatizuotose daugiau kaip 30 procentų. Į sąrašą įrašomas perduodamas turtas (akcijos), kurį tikslinga privatizuoti.

2. Turtą, valstybei priklausančias akcijas ar jų paketus Vyriausybė pateikia Seimui tvirtinti iki 1997 m. kovo 31 d. Atskirai nurodomos įmonės ar įmonių akcijų paketai, kuriuos tikslinga parduoti tarptautinių konkursų būdu.

3. Respublikos Prezidentas per 50 dienų nuo šio įstatymo įsigaliojimo teikia Seimui tvirtinti 4 metų kadencijai Turto fondo santaupoms kompensuoti prezidento (pirmininko) kandidatūrą. Fondo prezidentas (pirmininkas) patvirtinamas, kai už jį balsuoja daugiau kaip pusė Seimo narių. Jei Seimas nepatvirtina Respublikos Prezidento kandidato į prezidento (pirmininko) pareigas, kita kandidatūra teikiama Seimui tvirtinti ne vėliau kaip per 10 dienų. Jeigu Seimas nepatvirtina ir trečiosios Fondo prezidento (pirmininko) kandidatūros, Fondo prezidentą (pirmininką) savo dekretu 4 metams skiria Respublikos Prezidentas. Fondo prezidentas (pirmininkas) atšaukiamas nepasitikėjimo būdu Seime.

4. Fondo prezidentas (pirmininkas) per mėnesį nuo jo patvirtinimo pateikia Seimui tvirtinti Turto fondo santaupoms kompensuoti veiklos nuostatus.

5. Kol Turto fondui santaupoms kompensuoti bus perduotas turtas ir priimtas Fondo veiklos įstatymas, šio fondo darbą finansuoja Vyriausybė.

 

9 straipsnis. Santaupų kompensavimo šaltiniai

Santaupoms kompensuoti naudojami šie šaltiniai:

1) Respublikinio privatizavimo fondo lėšos ir kitos lėšos, gautos po 1993 m. gruodžio 15 d. ir sukauptos Santaupų fonde, vadovaujantis Seimo 1994 m. balandžio 26 d. nutarimu „Dėl Santaupų atkūrimo ir kompensavimo fondo nuostatų patvirtinimo“ iki šio įstatymo priėmimo dienos;

2) pagal Vyriausybės nutarimus ar kitus sprendimus kaip kredito ištekliai iš Respublikinio privatizavimo fondo skirtos lėšos kartu su priskaičiuotomis palūkanomis;

3) lėšos, gautos parduodant Turto fondo santaupoms kompensuoti turtą, akcijų paketus arba akcijas;

4) Turto fondo santaupoms kompensuoti dividendai, gaunami už Fondo disponuojamas akcijas. Dividendai, gaunami už šias akcijas, neapmokestinami jokiais mokesčiais. Šiame punkte išvardytos lėšos už kalendorinius metus yra pervedamos į indėlių kompensavimo piniginį fondą ne vėliau kaip iki kitų metų balandžio 30 d.;

5) lėšos, gautos Vyriausybės nustatyta tvarka Vertybinių popierių biržoje pardavus Vertybinių popierių fondo disponuojamas akcinių ir uždarųjų akcinių bendrovių akcijas;

6) kompensacijos už nusavintus buvusios TSRS centrinio taupomojo banko indėlius, gautos pasirašius atitinkamą sutartį su Rusijos Federacija;

7) pagal galimybę Seimo skiriamos biudžeto lėšos.

 

10 straipsnis.       Turto fondo santaupoms kompensuoti disponuojamo ir valdomo turto pardavimas

Turtas, akcijų paketai ar akcijos, kuriomis disponuoja ir kurias valdo Turto fondas santaupoms kompensuoti, yra parduodami tik atlikus ekspertinį įvertinimą ir viešo konkurso būdu.

 

11 straipsnis. Santaupų kompensavimo koeficientai

Šio įstatymo 2 straipsnyje išvardytų santaupų kompensavimo konkretūs koeficientai, atsižvelgiant į jau atliktą kompensavimą, Seimo nustatomi patvirtinus Turto fondo santaupoms kompensuoti disponuojamą turtą (akcijas).

 

12 straipsnis. Baigiamosios nuostatos

Kol Turto fondui santaupoms kompensuoti bus perduotas turtas, kol bus priimtas šio fondo veiklą reglamentuojantis įstatymas ir nustatyti kompensavimo koeficientai, indėliai ir jiems prilygintos lėšos kompensuojamos 1993 m. gruodžio 15 d. Seimo nutarimo „Dėl gyventojų santaupų indeksavimo“ ir atitinkamų Vyriausybės nutarimų nustatyta tvarka. Ši tvarka taikoma iki 1997 m. kovo 31 d.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                       ALGIRDAS BRAZAUSKAS

______________