LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL BULVINIŲ CISTAS SUDARANČIŲ NEMATODŲ KONTROLĖS IR FITOSANITARIJOS PRIEMONIŲ TAIKYMO TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2001 m. birželio 29 d. Nr. 219

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos fitosanitarijos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 113-3285) 4 straipsnio 3 ir 6 dalimis, remdamasis 2000 m. lapkričio 20 d. įsakymu Nr. 315 „Dėl karantininių organizmų, augalų, augalinių produktų ir kitų objektų sąrašų patvirtinimo ir 1998 m. gruodžio 28 d. įsakymo Nr. 321 pripažinimo netekusiu galios“ (Žin., 2000, Nr. 102-3244) bei vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. vasario 22 d. nutarimu Nr. 192 (Žin., 2001, Nr. 18-554) patvirtintą Lietuvos pasirengimo narystei Europos Sąjungos programos (Nacionalinė Acquis priėmimo programa) teisės derinimo ir Acquis įgyvendinimo priemonių planą (priemonių kodas 3.4.2.7.-T-B7),

tvirtinu Bulvinių cistas sudarančių nematodų fitosanitarinės kontrolės ir fitosanitarijos priemonių taikymo tvarką (pridedama).

 

 

 

L. e. žemės ūkio ministro pareigas                                    Kęstutis Kristinaitis


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministro

2001 m. birželio 29 d. įsakymu Nr. 219

 

BULVINIŲ CISTAS SUDARANČIŲ NEMATODŲ FITOSANITARINĖS KONTROLĖS IR FITOSANITARIJOS PRIEMONIŲ TAIKYMO TVARKA

 

Ši tvarka parengta remiantis Europos augalų apsaugos organizacijos norma PM 3/30(1) ir Tarybos 1969 m. gruodžio 8 d. direktyva 69/465/EB dėl cistas sudarančių bulvinių nematodų kontrolės.

1. Šioje tvarkoje nustatytą fitosanitarinę kontrolę atlieka ir fitosanitarijos priemones taiko Valstybinė augalų apsaugos tarnyba (toliau – tarnyba).

2. Bulviniai cistas sudarantys nematodai nustatomi pagal šios tvarkos priede išdėstytus metodus.

3. Tarnyba, nustačiusi ir užregistravusi bulvinius cistas sudarančius nematodus, užtikrina, kad:

3.1. pardavimui skirtos sėklinės bulvės būtų auginamos tiktai tokiuose plotuose, kuriuos ištyrus nustatyta, kad jie neužkrėsti bulviniais cistas sudarančiais nematodais;

3.2. sėklinės bulvės, kurios yra užkrėstos arba įtariama, kad jos užkrėstos, nebūtų platinamos kaip sėklinės bulvės, o būtų sunaudotos maistui, pašarui ar perdirbtos, sunaikinant atliekas;

3.3. būtų nustatytas ir pažymėtas užkrėstas plotas.

4. Tarnyba kontroliuoja, kad užkrėstuose nustatytuose plotuose:

4.1. nebūtų auginamos bulvės;

4.2. nebūtų auginami kitų rūšių augalai, skirti persodinimui, dauginimui ar laikymui žemėje.

5. Fitosanitarinių priemonių taikymas atšaukiamas, kai anksčiau užkrėstuose plotuose Globodera rostochiensis ir Globodera pallida nematodų nerandama.

6. Draudžiamas Globodera rostochiensis ir Globodera pallida nematodų laikymas, išskyrus Žemės ūkio ministro nustatytus atvejus mokslo, tyrimų ir selekcijos darbo tikslams, jeigu tai netrukdys bulvinių cistas sudarančių nematodų kontrolei ir nesukels paplitimo pavojaus.

7. Atsiradus užkrėtimo pavojui, tarnyba privalo imtis laikinų papildomų arba griežtesnių priemonių židiniui likviduoti ir nedelsdama informuoti apie tai Žemės ūkio ministeriją.

______________

part_7e09502804444345aa77eb835dfd0a42_end


 

Bulvinių cistas sudarančių nematodų

fitosanitarinės kontrolės ir fitosanitarijos

priemonių taikymo tvarkos

priedas

 

GLOBODERA ROSTOCHIENSIS IR GLOBODERA PALLIDA

NUSTATYMO METODAI

 

Bulviniai cistas sudarantys nematodai Globodera pallida ir Globodera rostochiensis įrašyti į Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2000 m. lapkričio 20 d. įsakymu Nr. 315 „Dėl karantininių organizmų, augalų, augalinių produktų ir kitų objektų sąrašų patvirtinimo ir 1998 12 28 įsakymo Nr. 321 pripažinimo netekusiu galios“ (Žin., 2000, Nr. 102-3244) patvirtintą karantininių organizmų sąrašą.

 

TYRIMŲ METODAI

 

Tyrimų metodai yra dviejų tipų:

bulvių kero iškėlimas ir tyrimas laukuose;

dirvožemio pavyzdžių paėmimas ir jų tyrimas laboratorijoje.

 

BULVIŲ KERO IŠKĖLIMAS IR TYRIMAS LAUKUOSE

 

Nuo kiekvieno augalo šaknų paimto dirvožemio pavyzdys turi sudaryti ne mažiau kaip 2 l dirvožemio. Pirminis rūšies nustatymas atliekamas lauke pagal Globodera cistų spalvą, o galutinis tyrimas – laboratorijoje. Užkrėtimo tankumas bei paplitimas taip pat gali būti nustatyti lauke. Atliekant šį tyrimą metodo veiksmingumas priklauso nuo dirvožemio rūšies ir oro sąlygų. Tačiau tyrimo negalima atlikti esant drėgnam dirvožemiui ir kai vienas iš pagrindinių dirvožemio komponentų yra molis.

Kai ant augalo šaknų susiformuoja cistos, bulvių keras atsargiai, nenukratant dirvožemio nuo šaknų, iškeliamas ant žemės paviršiaus. Prikibęs dirvožemis atsargiai nupurtomas nuo šaknų, o šaknų sistema, jei reikia, detaliai apžiūrima didinimo lupa. Šaknelių dalys su cistomis siunčiamos į laboratoriją tyrimui. Patikrinimas turi būti atliekamas, kol pastebimas užkrėtimas ar kol ištiriama 20 augalų iš skirtingų ploto vietų (1 ha). Papildomas dėmesys turi būti skiriamas silpnai išsivysčiusiems bulvių kerams, nederlingoms, kalvotoms vietovėms ir laukų pakraščiams.

 

DIRVOŽEMIO PAVYZDŽIŲ PAĖMIMAS IR JŲ TYRIMAS

LABORATORIJOJE

 

Santykinai žemo lygio populiacijai nustatyti iš lauko laboratoriniam tyrimui turi būti paimtas reikiamas dirvožemio pavyzdžių skaičius. Siekiant užtikrinti pavyzdžių paskirstymo heterogeniškumą, pavyzdžiui sudaryti mėginiai iš lauko turi būti imami iš vienodai mažų plotelių (sustojant kas 5-6 žingsnius).

 

DIRVOŽEMIO PAVYZDŽIŲ PAĖMIMAS LAUKE

 

Tikrinimo procedūrai (Southey, 1986) dirvožemis imamas iš ne mažiau kaip 5 cm gylio pusiau cilindriniu dirvožemio paėmimo grąžtu. Vieną grąžtu paimtą mėginį sudaro 4-5 ml dirvožemio. Vienam pavyzdžiui sudaryti imama 100 mėginių. Mėginiai imami sustojant kas kelis (5-6) žingsnius einant lauku pagal 1 schemą.

 

 

1 schema. Mėginių ėmimo lauke tvarka.

 

Visi mėginiai surenkami į polietileno maišelį taip, kad kiekvieną pavyzdį sudarytų po maždaug 400 – 500 g. Iš vieno hektaro imami 4 pavyzdžiai, o bulvių sėklininkystės ūkiuose ir ūkiuose, kuriuose auginama dauginimui skirta sodinamoji medžiaga, – 8 pavyzdžiai (pagal sutankintą schemą kas 2-3 žingsniai) ir tiriami laboratorijoje.

 

DIRVOŽEMIO PAVYZDŽIŲ APDOROJIMAS LABORATORIJOJE

 

Cistoms išskirti iš dirvožemio pavyzdžio laboratorijoje dažniausiai tyrimui naudojami šie metodai:

flotacijos:

- kolbos ir popierinės juostelės;

- Fenwick’o prietaiso;

eliutriacijos (išplovimo);

centrifugavimo.

 

FLOTACIJOS METODAI

 

Metodų esmė ta, kad, išdžiovintą dirvožemį sumaišius su vandeniu, nematodo cistos, esančios inde, atsiskirs nuo dirvožemio dalelių ir išplauks į paviršių. Vandens paviršiuje esančias cistas galima surinkti nuo paviršiaus tiesiogiai arba filtravimo metu.

 

1. KOLBOS IR POPIERINĖS JUOSTELĖS METODAI

 

Šie metodai yra paprasti ir sėkmingai taikomi kiekybiniam mažos mineralizacijos dirvožemio tyrimui. Pavyzdžiui, iš importuotų augalų paimtam dirvožemiui ištirti. Išdžiovinus ir išplovus dirvožemį, išrenkamos cistos.

Kolbos metodas. m akutėmis sunkios organinės medžiagos su cistomis nuplaunamos ant filtrinio popieriaus. Palaukiama, kol per filtrinį popierių nusifiltruos vanduo, ir turinys, likęs ant filtrinio popieriaus analizuojamas binokuliariniu mikroskopu (×~ 18).m dydžio akutėmis. Pilant kolba lėtai sukama, kad nusiplautų visos organinės medžiagos nuo kolbos kraštų ir patektų ant filtrų. Nuo sieto su 250 Dirvožemio pavyzdys supilamas į kūgio formos 1 l talpos kolbą ir įpilama maždaug 500 ml vandens. Tam, kad dirvožemis būtų visiškai sudrėkęs, kolba kelis kartus stipriai sukratoma. Stipria vandens srove kolba pripilama beveik iki viršaus, kad dirvožemio dalelės gerai susimaišytų. Kai suspensija nusistovi, vandens paviršiuje plūduriuojanti organinė medžiaga (kartu su cistomis) pro kolbos kaklelį atsargiai pilama per du filtrus: pirmas – viršutinis, kurio akučių dydis 840 mm, ir antras – apatinis su 250

Popierinės juostelės metodas. Filtrinio popieriaus juostelė įdedama į 2 l talpos plastikinės kolbos vidų ir prispaudžiama prie kaklelio vidinės sienelės. Kolba prie pagrindo turi uždarą nutekėjimo angą. Dirvožemio pavyzdys suberiamas į kolbą, įpilama vandens, kad gerai apsemtų dirvožemį ir suspensija atsargiai išmaišoma. Tada vandens dar pilama tol kol nuosėdos ir cistos lieka ant filtrinio popieriaus. Popieriaus juostelė gali būti iš karto analizuojama binokuliariniu mikroskopu.

 

2. FENWICK’O PRIETAISO METODAS

 

Fenwick’o prietaiso, pagaminto iš žalvario, nerūdijančio plieno ar aliuminio, metodui imami išdžiovinti 300 g dirvožemio pavyzdžiai. Prietaiso viršutinės siaurėjančios dalies išorėje yra nuožulnus padėklas, kuris surenka tekantį vandenį su organinėmis medžiagomis bei nematodų cistomis ir nukreipia jas į nutekėjimo angą ant sietų (2 schema). Prietaiso viduje yra nuolaidus padėklas su žemiausiame taške esančiu nuotėkio kamščiu. Į piltuvėlį su 1 mm sietu supilamas dirvožemis. Iš viršaus įpilamas vanduo. Organinė medžiaga iškyla į paviršių ir padėklu nuteka ant dviejų filtrų – viršutinio ir apatinio, kurių filtrų akučių dydis yra atitinkamai 840 ir 250 mm. Dauguma cistų iš dirvožemio yra išskiriamos šiame etape. Tada viršuje esantis piltuvėlis nuimamas, o dirvožemis, esantis ant prietaiso padėklo, išplaunamas greitai tekančiu vandeniu. Kad nuosėdos ir cistos būtų išplautos, vamzdelis įstatomas giliai į aparato vidų. Tai trunka maždaug 1 min. Cistos surenkamos nuo 250 mm akučių sieto.

 

 

2 schema. Vertikali Fenwick’o prietaiso schema.

 

ELIUTRIACIJOS (IŠPLOVIMO) METODAS

 

Dirvožemio dalelės sumaišomos su vandeniu. Kai sunkesnės dalelės nusėda, į paviršių išplaukusi organinė medžiaga kartu su cistomis išplaunama ir nukreipiama nuotėkio briauna ar vamzdeliu ant sietų. Šiuo metodu gali būti išplaunami cistas sudarantys ir laisvai gyvenantys kirmėliniai nematodai. Dirvožemio prieš tyrimą džiovinti nereikia. Procedūra atliekama žvaigždiniu plovimo prietaisu.

Žvaigždinis plovimo prietaisas (Winfield et al., 1987) sudarytas iš 50 cm ilgio ir 15 cm skersmens skaidraus akrilinio vamzdžio, kuris žemuoju galu įstatytas į dvi stipriai pritvirtintas koncentrines polivinilchlorido rankoves (3 schema). Vanduo per vidinį vamzdelį patenka į išorinę kišenę ir dėl griovelio sandaros (vidinės kišenės bei akrilinio vamzdelio įstrižų angų) priverčiamas suktis. Vamzdelio viršuje yra nutekamasis latakas, nukreipiantis srovę ant sieto, kurio dydis panašus į Fenwick’o aparate esančius sietus (akučių dydis 840 ir 250 mm). Dirvožemis (iki 1 kg) supilamas į žvaigždinį plovimo prietaisą. Kad dirvožemis tolygiai išsimaišytų, vanduo (2,6-3,3 bar slėgiu) greitai pilamas tol, kol pasiekia kraštą. Tada vandens srovė trumpam sustabdoma. Po to vėl pilama, kad vandens sukimasis palaipsniui didėtų iki maždaug 10 l/min. Sukama dešimt minučių.

Į paviršių išplaukia nedidelės dirvožemio dalelės, kurios pereina per abu sietus; didelės dirvožemio dalelės, kurios pasilieka ant sieto, esančio viršuje; cistos ir panašaus dydžio organinės medžiagos, kurios surenkamos ant apatinio sieto.

 

 

3 schema. Žvaigždinio plovimo prietaiso pagrindo pjūvis.

 

CENTRIFUGAVIMO METODAS

 

Tai pusiau automatinis metodas. Šis metodas taikomas dirvožemio pavyzdžiams išplauti naudojant Schuiling’o centrifugą. Išdžiovintas 200 ml dirvožemio pavyzdys supilamas į permatomą, iki pusės pripildytą vandeniu, cilindrą. Centrifuga cilindre esantį turinį išsuka su keičiamu mentelių maišytuvu 450 – 500 apsisukimų per minutę. Cistos bei panašaus dydžio plaukiojančios dalelės nukreipiamos į centrą per vielos tinklelio cilindrą (su 1,5 mm angom). Vielos tinklelio cilindras yra virš tokio pat skersmens vamzdelio, einančio žemyn į išleidimo angą. Sukimo metu automatiškai į cilindrą papildomai pripilama daugiau vandens. Stipriai išsukta suspensija išleidžiama su dirvožemio dalelėmis ir cistomis per tam skirtą angą ant sieto su 0,2 mm angomis. Nuo sieto cistos nuplaunamos ant filtrinio popieriaus ir analizuojamos binokuliariniu mikroskopu. Po kiekvieno pavyzdžio plovimo aparatas išsiplauna automatiškai.

______________

 

part_e9d41e3abfd8435a90869e55b8c7d2da_end